Gemengd Nieuw». De soldaat I. H., van het 4de bat. 4de reg. inf. alhier, is wegens voortdurend wangedrag op de gebruikelijke w\jzo met een briefte van ontslag uit de gelederen ver wijderd. Uit eene sloot achter het „Huis ton Bosch", bij 's-Grasenhage, is hedenochtend het lijk opgehaald van oen koopman, die ge woon was met zijne koopwaren de wekelijksche Haagsche markt te bezoeken. Het lijk is naar Wassenaar vervoerd. Voor de rechtbank te Rotterdam zat gisteren in de bank der beklaagden J. De K., hulsvrouw van E. B., 36 jaar, wonende te Ouwerschie. Haar wordt ten laste gelogd, te Ouwerschie in den loop van 1892 en vooral in de laatste helft, haar 12-jarig stiefdochtortje Geortruida herhaaldelijk moedwillig geslagen, geschopt en getrapt, haar aan de haren ge trokken, enz., enz.,te hebben. Nadat beklaagde op bevel der rechtbank uit de gerechtszaal was verwijderd, werd gehoord het meisje, dat verklaarde dat haar vader, die meestal op zee is, zeer goed voor haar is. Dit is echter niet zoo met hare moeder. Ter school ging zij niet meer, omdat zij hare moeder thuis moest helpen. Meermalen werd zij opgesloten in do koude, buiten op oen privaat. Toen z\j dit eens bevuild had, werd zij door hare moeder met het aangezicht daar door gewreven. Toen het bed eens door haar bevuild was, werd het uitgewasschon en moest zij hot vuile water opdrinken Geslagen werd zjj met een vloervarken op arm en rug, een gloeiend strijkijzer werd haar tegen het gezicht gehouden. Haar armpje, dat vuil was, werd met een borstel zóó gewreven, dat het stuk ging. Een blauw oog was haar geslagen. Zjj was eens boven eene gloeiende kachel gehan gen aan een stok, dien zij met do handen moest vasthouden, waarvan zjj werd afge nomen, toen haar vader thuis zou komen. Zij had het toen erg benauwd en warm. De haren waren haar uit het hoofd getrokken. Toen zij eens haar onderlijf had stukgekrabd, werd ze met zeep ingesmeord en toen vast gebonden. Van dit alles had zij niets aan haren vader verteld, omdat zij niet durfde. Bekl., binnengebracht en met hot boven vermelde in kennis gestold, ontkendo zich daaraan schuldig gemaakt te hebben alleen had zij wel eens, omdat hot kind ondeugend was, het een paar klappen gegeven. De zeven getuigen, alsnu gehoord, be vestigden het boven vermelde. Het kind had menigmaal bij hen eene boterham gevraagd, daar het honger had en thuis niet genoeg zaam eton kreeg. Mot graagte at zij dan die op. Het door het kind medegedeelde werd nog verergerd door de verklaringen van getuigen zoo had eon haror gezien, dat bekl. tot 2- maal toe hot kind, bijna naakt, in de Schie had ondergedompeld. Een ander had gezien dat zij het kind met het aangezicht tegen een muur op en neer had gewreven. Tegen eene buurvrouw7 had zij gezegd, toen deze ging verhuizen: „hoe eer hoe liever, dan kan ik de meid nog eens flink afranselen." Dit alles, zoide beklaagde, was onwaar, hoewel bleek dat zij bij den rechter-commis- saris het wrijven over den bevuildon privaat- bril had bekend. Toen beklaagdo de opmerking werd gemaakt dat het een geluk was voor hot kind, dat het niet meer in hare handen was, vroeg zij, z:>o onbeschaamd mogelijk: waarom? Het O. M., zijne vordering toelichtende, zeido dat hij, do rechtbank on een ieder, die do behandeling van deze zaak heefc bijge woond, met een gevoel van afschuw en walging vervuld zal z\jn. Bewezen toch is hot dat deze ontaarde stiefmoeder, gedurende geruimen tijd, haar dochtertje, een nietig meisje, dat meer gelijkt op iemand van zes dan twaalf jaren, dat meer slaag dan oten kreeg, op ergerlijke wijze heeft mishandeld. Hij hoopt dan ook dat de rechtbank in deze een voorbeeldig vonnis zal wijzen en requireerde het maximum der bij de wet be dreigde straf, en wel twee jaren gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Hot lijk van den heer H., in leven hoofdcommies aan hot postkantoor te Amster- dam, die sedert Zondag werd vermist, is opgevischt uit de Van-Lennep-kade. In de vorigo week zijn te Rotter dam 17 personen door roodvonk aangetast en 5 aan die ziekte overleden. Naar het „Hbl." verneemt, wordt, te beginnen «iet 15 Maart, des Woensdags om do veertien dagen oen geregelde dienst Rotterdam Nieuw-York vice vorsa door de North-American Transportline, vertegenwoor digers firma Ruys en Compagnie, geopend. To Winschoten zyn by afwozig- heid der moeder de kleertjes van een 2,/aj»rig meisjo in brand geraakt en ia het kind aan do govolgen bezweken. Men meldt uit Oostwoud: Twee meisjes van 4 en 5 jaren, kinderen van den bakker C. P. alhier, lagen dezer dagen, ter wijl de huisgenooten reeds opgestaan en aan den arbeid waren, wakker te bod. De een klaagde over koude voetjes. De ander zegt, dat zij haar zusje wel helpen zal; „zij zal een vuur aansteken". Een lucifer, spoedig gevonden, wordt brandende in hot bedstroo gestoken, en spoedig brandt het vuurtje luchtig op. Zeer verblijd over den goeden uitslag, verlaat do kleine vu uraan mjtakster nogmaals het bed en roept getuigen bij bare lioldondaad. Gelukkig nog niet te laat, om den brand in zyn begin te stuiten. Opnieuw zyn Dinsdagnacht tus- schen 12 en 1 uur op de woning van den armvoogd te St.-Annaparocbie revolverscho ten gelost. Dg schutter schijnt niet van do handigsten te zijn geweest; één der stillen van een raam is doorboord, de overige kogels zijn afgestuit op een muur. Toen de mare chaussee kwam, was do dader verdwenen. Bij een brand, welke do schuur van den landbouwer P. Breure, te Kats <Z geheel in de asch legde, zijn veertien paarden, benevens 42 stuks hoornvee, een bok en vele hoenders in de vlammen omgekomen. Te Barend recht hadden gisteren eenige kinderen in do schuur van den land bouwer L. zich vermaakt met een'schommel. Een aldaar werkzame jongen van 15 jaar werd daarna vermist en door den stalknecht zoodanig in het touw verward gevonden, dat de ontboden geneeskundige slechts don dood van don knaap kon constateeren. Uit Leur wordt aan de „N. R. C." gemeld: Er heeft hier een afschuwelijke moord plaats gehad. Do koopman Zuit Breda, kreeg in eene herberg twist met eenige door drank verhitte jonge kerels, die hem, toen hy de herberg verlaten had, achtervolg den en verraderlijk met een mos in den buik staken, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Door de politie zijn de vermoedelijke daders opgespoord en aan de justitie overgeleverd. Het bestuur der „Nederlandsehe Vereeniging te Johannesburg" (Transvaal) wenscht door onze tusschenkomst het vol gende onder de aandacht zijner landgenooten te brengen. Het is geblokon, dat herhaaldelijk personen uit Nederland naar hier vertrekken op inlich tingen, die, hoo goed ook bedoeld, wellicht echter ten eenenmale onjuist zijn. In de eerste plaats wenscht het bestuur or op te wijzen, dat zij, die naar hier vertrek ken, aangelokt door do naar Hollandsche be grippen hooge salarissen of verdiensten, niet moeten vergeten, dat de waarde van het geld hier ongeveer een derde bedraagt van die ten onzent, zoodat eene vordiensto van lOpd. st. 's maands gelijk staat met een maandelijksch inkomen van f 40 ten onzent, In de tweede plaats waarschuwt het be stuur tegen de in Holland verbreid wordende meening, dat Transvaal eon „Hollandsch" land is en dat Hollanders hier als zoodanig boven andero vreemdelingen de voorkeur ge- nioten. Veeleer is het tegendeel het geval. Ten gevolge van de lichtzinnige wijze, waarop van uit Holland personen, die juist het tegendeel van aanbevelenswaardig waren, aan Regeo- ring en particulieren zijn aanbevolen, heeft zich langzamerhand eene ongunstige meening omtrent Hollanders gevormd, die niet ge makkelijk zal zyn te overwinnen. In den regel worden Duitschers en Engel- schen boven Hollanders verkozen. Bovendien ontbreekt meestal den meesten naar Transvaal komende Hollanders zelfs de geringste konnis der Engelscho taal, die daar onmisbaar is. Het bestuur kan dan ook niet genoeg waarschuwen tegen berichten van Nederlan ders, die hier dadelijk na hunne aankomst zeer schitterende betrekkingen vonden. De Hollander, die naar Transvaal gaat, wete wol, dat de bezwaren aan landverhui zing verbonden voor hem in geen enkel opzicht gemakkelijker zullen zijn dan elders, dat zonder kapitaal hier evenmin als tehuis iets kan worden aangevangen en dat goede uit slag slechts is te wachten na een zeer langen en moeilijken weg. Vooral lieden, die geen bepaald handwerk kennen, kantoorbedienden, boekhouders, enz., waarschuwen wfi ten zeerste tegen het emigreeren hierheen, wanneer hun geeno be paalde betrekking verzekerd is. D.» bovenge noemde vereeniging zal volgaarne, waar zij kan, landgenooten, die naar Transvaal wen- schen te komen, allo mogelijke inlichtingen verstrekken, en waar het op haren weg ligt hun de behulpzame hand bieden. Men vervoego zich daartoe tot den Secre taris aan het volgend adres: den heer E. J. Van Gorkom, Postbus 1289, Johannesburg. Terwijl de knecht van bakker v. M. te Kuilenburg, gisteren takkobossen in den oven wierp, kwam eon van deze in aan raking met eene gasvlam, met. dit gevolg, dat het hout ontvlamde en brandende stukjes daarvan in het op den vloer liggend hout vielen. Dit vatte onmiddellyk vuur, waai door do vlam zich verspreidde en de bakkerij in een oogwenk in brand stond. Aan blusschen viel niet meer te denken. Te ongeveer half- twee stond het geheele perceel in lichter laaie. De bewoners konden slechts door spoe dige hulp ontkomen. Het gelukto evenwel om een groot gedeelte van den inboeael te redden. Het vuur, nog aangewakkerd door den wind, deelde zich ook mede aan hot eenigszins met de bakkerij verbonden perceel, bewoond door J. H. P., hetwelk ook eene prooi der vlammen werd. Van diens inboedel werd slechts weinig gered. Te ongeveer vier uren was men den brand geheel meester. Do bakkerij brandde geheel uit, terwijl van het andere huis de benedenverdieping alleen gespaard bleef. Naar men verneemt, waren beide perceelen verzekerd. BUITENLAND. Frankqjk. Bij de voortgezette behandeling te Parijs van hot proces der Dynamiet-maatschappy concludeerde het openbaar ministerie tot schuldigverklaring der beklaagden. Do beschuldigden zijn Le Gay, oud-senator, Prévost en do bekende Arton. Hun wordt ten laste gelegd verduistering tot een bedrag van 4,000,000 fr. De groote aandeelhouders der maatschap pijen van ontplofbare stoffen, (lie in verschil lende landen bestonden, hebben eenige jaren geleden onder den naam „Sociótó centrale de dynamite" eene maatschappij opgelicht, die als 't ware het toezicht had over de kleinere maatschappijen. Om dit toezicht beter te kunnen uitoefenen, plaatste de „Socióté centrale" eemgen harer bestuurders b\j do kleinere maatschappijen, als gedele geerden en controleurs. Deze gedelegeerden waren de genoemden Le Gay, Prévost en Alton, die in deze hoedanigheid de verduis teringen pleegden, waarvoor zij nu terechtstaan. Er waren 20 getuigen. Le Gay ontkende in 22 maanden 72,669 fr. te hebben ontvangen. Hij kreeg er slechts 59,000. Hij deelde mede dat Arton de handelsagent der maatschappij was, maar ontkende dat hy als commissaris Arton als zoodanig had voorgesteld. Barboux treedt op als advocaat der maat schappij. Onder geleide van twee politie-agenten in burgerkleeding is de heer De Lesseps, die bijna drie maanden in hechtenis is geweest, te La Chesnaye aangekomen. De ontmoeting met zijne moeder was zeer treffend. Heden zal do heer De Lesseps ook zijn vader zien en dan zal hy weer naar zijne cel terugkeeren. Het parket heeft er van afgezien hot von nis, dat tegen Ferdinand De Lesseps is ge veld, naar La Chesnaye te zenden. In dit opzicht zal dus do zaak voorlooplg blyven geiyk zy is. Het tweede Panama proces tegen de afge vaardigden en senatoren, die in staat van beschuldiging zyn gesteld, zal den 6 Jen Maart aanvangen en vermoedelyk tien dagen durei. Tot voorzitter van het hof van assises is aangewezen de heer Pillets-Dejardin. Er komen nu weer nieuwe berichten over de verblyfplaats van Arton, waaruit blykt dat do voortvluchtige bankier zich ook eeni- gen tyd te Pesth heeft opgehouden. De „Fi garo" komt op grond van alles, wat over Artons reizen reeds is gemeld, tot de slot som, dat de Fransche politie vast besloten is Arton niet te vinden. De Hongaarsche politie had Arton een strik gespannen en hem daartoe een brief doen schry ven. Deze brief werd naar Neuren berg gezonden, waar Arton onder een val- schen naam vertoefde. De politie te Neuren berg, die op den verdachten vreemdeling het oog had, nam, om zekerheid te krygen, aen voor hem bestemden brief in beslag, met het gevolg, dat het gehoele plaD mislukte. Italië Do Paus ontving gisteren den Latynschen aartsbisschop van Athene, die hem degeluk- wenschen van den koning van Griekenland kwam brengen. Te beginnen met Vrydag of Maandag zal de Paus achtereenvolgens de diplomaten ont vangen, die in opdracht hebben hem geluk te wenechen met zyn gouden bisschopsjubilé. De dag voor de receptie zal vastgesteld worden na aankomst van de vertegenwoor digers der vorstelyke familién van België, Saksen en Griekenland. De Russische zaakgelastigde, Iswolski, wacht op het schry ven en de geschenken van den Czaar voor den Paus. De geruchten omtrent eene verzwakking van het ministerie nemen meer en meer vasten vorm aan. Te Rome wordt veel gesproken over de inhechtenisneming van den schilder Peralta. By het onderzoek der boeken van baron Laz- zaroni werd gevonden, dat deze schilder by den baron een doorloopend krediet genoot en reeds een bedrag van 2,000,000 lires had ontvangen. Deze som wokte argwaan, zoodat nader onder zoek noodig wordt geacht. Het spreekt vanzelf, dat ook deze zaak in verband wordt gebracht met de bank-crisis. Uit Rome wordt aan de „Daily Caronicle" gemeld, dat de Paus gunstig oordeelt over het Home Rule-ontwerp van Gladstone. Het aantal brieven, dat by de „Banca Romana" in beslag is genomen, bedraagt meer dan 4000. G root-Bs-ijauni;-. Buitengewoon groot was de toevloed van belangstellenden in het Engolsche Lagerhuis, toen Gladstone zyn Home-Rule-ontwerp toe lichtte. Zóó groot was het gedrang, zoodra de deuren van het gebouw werden geopend, dat zelfs twee Iersche afgevaardigden hand gemeen werden om het bezit van eene plaats. Van alle zyden werd de kloeke Gladstone met luide toejuichingen ontvangen, zoowel door de menigte, welke voor het gebouw byoen was, als door zijne partygonooten in de zaal. By na drie uren duurde de rede, waarin de leider der liberalen zijne hervormings plannen ten opzichte van Ierland ontvouwde. De yzeren wilskracht van den 84-jarigen staatsman wekte zelfs do bewondering zyner felste bestryders. Met krachtige stem werd de rede uitgesproken en alleen bij het laatste gedeelte schoten de krachten van den grys- aard te kort. Plot slot dor rede was moeilyk verstaanbaar, maar toch maakte het warme beroop, dat Gladstone op alle afgevaardigden deed ten gunste van de Ieren, op alle par tyen een diepen indruk. Van alle banken weerklonken dan ook daverende toejuichin gen, toen de welsprekende leider zijne redo besloot. In het debat, dat op de rede van Gladstone volgde, deelde deze o. a. mede dat van de 70 ambtgeneoten, die hij als minister gehad heeft, slechts één een Ier wa6. Sir E. Clarke kon dat niet begrepen. Gladstone heeft drie- of viermaal zelf een kabinet gevormd en mis schien oven zoovsel malen op do samen stelling van een kabinet invloed gehad. Waarom heeft Gladstone dan niet gezorgd dat er meer Ieren als minister optraden? In andere kabinetten, aan welke Gladstone vreemd was, hadden toch wel Ieren zit ting gehad. De „St.-James Gazette" noemt het Home- Rule-plan by voorbaat veroordeeld als onprac- tisch. Het zal evenals dat van voor zeven jaar worden verworpen. De „Globe" valt het ontwerp heftig aan en raadt den unionisten aan een groot aan tal redenaars over hot land te verspreiden om het ontwerp te bestryden. Ook dit blad gelooft niet dat het ontwerp zal worden aangenomen. Niets wordt definitief geregeld. Engeland en Schotland zullen niet vertegenwoordigd worden in het Ierscho parlement, maar Ierland zal met 80 stemmen jn staat zijn een ministerie in Londen of to steunen óf te laten vallen, al is dit ministerie ook naar het hart van de meerderheid in Engeland en Schotland. Dit is eene onrechtvaardigheid, oene onbil- lykheid, welke wy durven voorspellen dat het Britsche volk niet dulden zal. Het handhaven der Iersche vertegenwoor digers in het parlement zal do verwerping van de:i maatregel ten gevolge hebben. De Iersch-nationale pers neemt ten aanzien

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2