<Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. GEEN VERTROUWEN. fi 10120. X>oïicllei*clas£ lö Febraari. A0.1893. LEIDSCH gig DAGBLAD. PB.IJS DER AD VERTENTIÊN Van 16 regelt ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.175. Grootere lottere naar plaatsruimte. Voor het ineasseeren bulten do etad wordt ƒ0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 15 Februari. Ten vervolge op hun rapport dd. 26 November 1892 stellen B. en Ws. ten aan zien van de ingediende bezwaarschriften tegen het kohier der plaatselijke directe belasting voQr 1892, den gemeenteraad voor, af te wijzen de reclames van: A. A. Vreeburg, J. H. Trol, A. J. Van der Stok, H. C. A. Van Duuren, J. P. Neutoboom, D. Lovink, G. H. J. Eggink, C. J. Oudshoorn, C. Mooyman, C. "W. II. Bonten, P. J. Van der Hoek, P. Gadri, H. Van Gemert, A. Bey, J. Bey, A. Van Frank, "W. F. Van den Bran de, K. Hop, Wed. W. Van Oosten, H. P. Trel, G. H. Maat, J. W. Van Wingen, N. Kloots, H. Peltonburg, D. Van Leeuwen, J. F. Van Wijngaarden Jr., M. Weckwerdt, J. Dumouiin, L. A. H. Holthusen, A. J. J. Booda, J. Van Boek, A. W. C. G. Kamerling, H. Den Hoed, C. W. Roodonburg, J. Oudshoorn, H. W. Hagoman, P. G. Doesburg, A. Van Leeuwen, J. J. Sunonis, A. Do Hen, S. R. Steinmetz, D. J. Slager, H. A. J. Krüger, W. Metselaar, B Honing, W. F. Zandvliet, D. H. De Bruin, H. W. Van Wyk, Wed. J. C. Van Beek, J. W. Gerlagh, H. P. M. Kraakman, B. C. Looyaard, C. Helmers, S. M. S. De Ranitz, J. C. P. Steenhauer, P. Brittijn, D H. Holtz, H. Boehmer, J. Selier, J. Voermans, P. Hogendoorn, "VV. F. A. Ber gers, "W. Van der Hoogt, J. J. Huibers, A. N. Visser, J. C. J. De Jong, "VV. Van "Weizen. W. H. De Groot, S M. Van Gelderen, A. G. C. Van Brugge, J. Kooreman, B. A. Harte- veld, D. Poelyoe, N. Korenholï, H. K. W. "Wyland, J. Mooten, A. W. Jellema? J. R. C. Meerburg, G. H. Lens, L. B. Den Houter, Wed. J. J. Verhoef-Los, D. Van Nassau, B. H. J. Pols, J. Sinjou, J. Korpershoek, "W. C. Van Royen, J. M. Ladenius, "W. Van Weeren, J. G. Leune, J. B. Leune, J. Van Ulden, G. Blomraestoin, Wed. K. Piket. P. Van Berkel, F. Los Ezn., E. Los, Wed. J. W. Speet, Wed. J. Van Ulden, A. J. Van der Ven, Wed. J. Van Duuren, P. Vinkhuyzen, J. Van Weeren, J. J. Van Riemsdijk, 0. A. Labree, N. Hazel- horst, J. J. Zindel, D. Cornet, C. J. A. N. Van do Gent, C. Christiaanse Jr., P. P. M. O. Murray, J. Drinhuyzen, A. Cattel, W. F. Pauw, G. N. De Voogd, J. Bik, M. C. Leen- dertz, N. Fockema, A. Omvleo, H. Zaalberg, Wed. C. H. Tiemeyer en D. W. Roiveile; den aanslag van P. F. C. 11. Bernhard te verminderen met 48 75 en uit to trekken op ƒ84.50; van C. M. Van Troostenburg do Bruin met ƒ15.43 en uit to trekken op 16.25; van J. A. Le Coultre met f 8 13 en uit te trekken op ƒ31.68; van H. Ermers met ƒ1.62 en uit te trekken op ƒ0.81; van P. Pieters met ƒ8.12 en uit te trekken op ƒ39.81; van G. Book met ƒ2.15 en uit te trekken op ƒ2.14; van C. Denzel met 5.69 en uit te trekken op ƒ2.43; van C. G. L. Van Wensen met f5S.50 en uit te trekkon op ƒ368.55; van J. F. Van Wijngaarden mot 7.80 on uit te trekken op ƒ30.42; van J. C. Klikee met ƒ11.33 on uit te trekken op ƒ12.18; van A. J. C. Honstede mot 15.28 en uit te trekken op 22.16; van J. F. J. Willems met ƒ12.19 en uit te trekken op 47.93; van de Wed. Dr. F. Smoets-Voet van Campen met ƒ2.44 en uit to trekken op 2 43; van de Wed. E. Norenburg met ƒ5.69 en uit te trekken op 2.43; van G. N. Van der Koog met ƒ6.50 en uit te trek ken op ƒ17 06; van de Wed. G. Van den Berg met ƒ54.16 ea uit te trekken op ƒ38.46; van J. L. Holtz met 3.67 en uit te trek ken op 7.31van C. Van der Helm met 3.80 en uit te trekken op 0.78; van C. Schmidt met 16.25 en uit te trekken op ƒ31.68; van P. Hagenaar mot 6 85 en uit te trekken op ƒ0.78; van C. H. Bernard met ƒ3.25 en uit to trekken op ƒ4.87; van M. Van der Mark met 4.06 en uit te tr. op ƒ0.81 van J. Kerkvliet met ƒ0.37 en uit te tr. op f 16.73; van P. Kluivers met 8 77 en uit to trekken op ƒ7.96; van F. F. W. Heintz met ƒ23.40 en uit te trekken op ƒ104.52; van G. J. Boekenoogen met ƒ8.12 en uit te trekken op f 23.56; van de Wed. H. W. Vreugdenburg met ƒ8.13 en uit te trekken op ƒ31.68; van J. P. De Koning met 7.S0 en uit te trekken op ƒ30 42; van de Wed. P. J. Segaar met 7.31 en uit te trekken op ƒ0.81; van de Wed. H N. Vorst inet ƒ9 75 en uit to trekken op 2.43; van D. A. Van Eek met 7.59 en uit te trekken op f 8.12; van R. Van Schaik met ƒ9.15 en uit te trekken op 35.94; van H. F. Wolfson met 7.86 en uit te trekken op 2.70; van H. D. F. Meyer met ƒ6.50 en uit te trekken op ƒ17.06 van J. C. Van Tol met 7.02 en uit te trekken op 4.68; van A. J. C. Montyn met ƒ3.26 en uit te trokken op 2.16; van L J. Hardenberg met 36.57 en uit te trekkon op f 47.93; van T. Van Humalda van Eysinga met 16.25 en uit te trekken op ƒ60.12; PRIJS DEZER COURANT: Voör Lolden por 3 maandenf 1.10. Franco por poet1.40. Afzonderlijke Nomroera0.06. 18.) En dan, God is de beschermer der armen en vorlatenen, dan zal God verder helpen." Kielsky had de oogen neergeslagen; hy streed zichtbaar met zichzelven. Maar het duurde niet lang, of hy antwoordde met vaste stem: „Het moest voor u verzwegen blyven, ik heb dat bovendien den ouden Lachmann moeten beloven; maai- de tyd dringt, ik kan niet anders. Dat geld, van hetwelk gy spreekt, is niet meer voorhanden; iK heb het ge bruikt in een gelyk geval als het tegen woordige. Toen wist ik uwe woonplaats niet en ik wendde my tot Lachmann, om uwe verblyfplaats te weten te komen, want ik was er zeker van, dat gy my de hulp, die gy verleenen kondt, niet zoudt weigeren. De oude predikant zag dat ook in, overhandigde my het geld, liet my beloven hot u nooit mede te deelen, wanneer ik u ook eens, waar ook, mocht ontmoeten. Daarentegen verzweeg hy hardnekkig uwe verblijfplaats en den schitterenden stand, waarin gy leefdet." Marie had hem als versteend aangehoord. Men had haar voor een schoon beeld kunnen houden in het donkere groen der dennen, zóó marmerbleek was haar gelaat, zóó onbe weegiyk de gestalte. Maar de groote, heldere droppels, welke langzaam oter de wangen rolden, toonden dat leven in hare borst woonde, een leven vol oneindige smart. „Dan helpe u God", zeide zy langzaam, „u en my, want ik kan niet doen wat gy begeert." „Vrouw, dryf my niet tot het uiterste!" riep Kielsky woest en vatte met kramp achtig geweld Marie's teederen arm, zoodat zy licht inéénkromp van pyn> „en bedenk dat uw echtgenoot roy den prys zyner eer niet zal weigeren, zoodra ik dien eischen moet. Hy zal hem betalen met gouden duka ten, maar tegelyk met dat, wat gij geluk en vredo noemt; zyn gekrenkte hoogmoed richt zich nooit moer op; hij is een inneriyk ten gronde gericht mensch. Marie1', ging hy voort, toen zy ontzet terugdeinsde voor de mogelykheid, welke hy haar voorspiegelde, „kunt gy het dan verantwoorden, uw man voor het geheele leven ellendig te maken, waar gij het verhoeden kunt? De rust, de eer eener gansche familie liggen in uwe hand; is het niet uw plicht, deze te be waren, zelfs ten koste van uwe eigen rust? van H. J. Van don Dop-Zitman met 16.25 en uit te trekken op 0.81 en de aanslagen van J. Koet, B. Modder man, de Wed. H. J. Schneider, de Wed. J. Oudenbroek-De Jong, do Wed. A. Rovers, de Wed. C. Taverne-De Foye, H. Dykman, E. De Jong, de Wed. Pierot-Engelbrecht en D. P. Verhoeven te royeeren. Het totaal bedrag van de bovenstaande afschryvingen bedraagt ƒ535.36. De bevolking van de gemeento 's-Gra- venhago bestond op 31 Dec. jl. uit 169,831 zielen of wederom 4271 moer dan op den zelfden datum van het jaar 1891. De heer C. Van der Horst, goederen klerk 1ste klasse der Staatsspoorwegmaat- schanpy te Bonnier, gaat al3 zoodanig over by de Nederl.-Zuid-Afrikaanscho Spoorwegen. De ingenieur 1ste klasse van het Oost- Indische Waterstaatscorps D. H. Havelaar, die zich met verlof in Nederland bevindt, zal voor een korten tjjd naar Suriname worden gezonden tot hot instellen van een technisch onderzoek in verband met do verbetering der afwate ring in en om Paramaribo. De heer W. D. J. Van Meeteren Brouwer, te 's-Gravenhage, heeft een adres aan de Koningin Regentes ingediend, waarin hy haar verzoekt haren persoonlijken invloed by de Regeoring van het Duitseho Rjjk aan te wen den, opdat de grenzen niet langer gesloten blijven voor den invoer van ons levend vee. De ministers van justitie en van water staat maken bekend, dat de zorg voor de uit voering van de wet van 5 Mei 1889, houdende bopalingen tot hot tegengaan van overmatigen en gevaarlykon arbeid van jeugdige personen en van vrouwen en van do daaruit voort vloeiende besluiten, van het departement van justitie is overgebracht naar dat van water staat, zoodat voortaan alle brieven, voorstel len en verzoeken, die uitvoering betreffende, aan uat departement zullen moeten gericht worden. Sts.-Ct Aan prof. dr. C. P. Burger, oud-directeur der Ryks hoogere burgerschool te Leeuwar den, ls het honorair vice presidentschap dor sectio voor middelbaar onderwijs op het a. s. congres te Chicago aangeboden. De minister van oorlog heeft in een schryven aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat, ten gevolge van de be- langryko wyziging, door de buitenlandsche zeovaart, vooral door de uitbreiding der stoom vaart, ondergaan, in de laatste jaren het aantal verlofgangers der militie te land, dat plaatsing zou kunnen vinden op stoomschepen in de buitenlandsche vaart, o. a. als machinist of als stoker, doch aan wie do daartoe inge volge artikel 129 der Militiewot gevorderd© toestemming wordt geweigerd, omdat zy vóór hunne inlyring by de militie niet reéds hun beroep van de buitenlandsche zeevahrt maakten, aanmerkeiyk is toegenomen. De minister vindt in de bestaande omstandig heden grond om niet langer va6t te houden aan den thans geldenden regel. Hy wordt hiorby ook geleid door de over weging, dat den loteling, die vóór zyne inlij ving niet zyn beroep van de buitenlandsche zeevaart maakte, ingeval hy by de zeemilitie wordt ingedeeld, krachtens artikel 156 der militiowet als verlofganger evenzeer in ge wone tyden vergunning tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart wordt verleend. In het koninkiyk Instituut van Ingo- niours ontwikkolde de heer A. Huet zyn plan voor eeno open doorgraving van Amsterdam naar zoe. Het kanaal is door hem op 300 meter breedte geprojecteerd en zou van IJmui- den naar Buitenhuizen 25 millioen kosten. Het gedeelte van Buitenhuizen naar d© Petroleumhaven zou eene verbreeding van het Noordzeekanaal zyn, en de nieuwe haven werken te Amsterdam zouden eene gebeel afgesloten vryhaven vormen, te exploiteereor met winst als commerciëele onderneming. Het kanaal moest vry zyn van sluizen en bruggen, zoodat alle spoorwegen afgesneden en sommige omgelegd zullen moeten worden. Het plan past in de droogmaking van de Zuiderzee. Het ontwerp en de memorie zullen worden gedrukt en later in het Instituut worden behandeld. De Staatscourant van 14 dezer meldt: Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant to Brussel, zullen de voor den invoer van Neder- landsch vee in Belgié opengestelde douane kantoren Selzaote, Staak, de Cllnge, de- Trompe, Watervliet en Stroobrugge, te rekenen van 13 dezer, slechts openstaan voor de dieren,, herkomstig uit het gedeelte der provincie Zeeland, gelegen tusschen de Belgische grens en do Westerschelde (zoogenaamd Staats- Vlaanderen). De invoer zal uitsluitend by dag mogen, plaats hebben en na een onderzoek, dooreen Belgischen veearts op kosten van de invoer ders in te stellen. De invoerders zullen tevens de herkomst der dieren ten genoege van de douane-amb tenaren moeten bewyzen. j De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 16 Februari i a. s. niet plaats hebben. Zyt gy niet verplicht de gevolgen van uwon misstap alleen op uwe schouders te laden en gelooft gy niet dat de graaf eene tienmaal grootere som met vreugde zou geven, wan neer hij zich hot zoete geloof kon terug- koopen, dat ik hem moet ontnemen, wanneer gy op uw dwaas plichtsgevoel blyft staan?" Zy stond besluiteloos, als in bange smart; maar eindelijk zeide zy „Nu dan, dan zij God mij genadig! Gy hebt gelyk, wat geldt de gewetensangst eener verloren ziel tegenover de vrede van een geliefden manIk zal het brandmerk op myn voorhoofd voelen, wanneer ook xnyn man het teeder kust, en myne schuld zal my ter aarde drukken by het bewustzyn zyner liefde. Ik ben onuitsprekelijk ellendig ea ik vind geene vergetelheid, geenerust; God vergove het u, Kielsky." Eene soort van medelyden trof zijn koud hart, toen hy haar, deze bevende lippen, die oogen vol tranen, die hem eens vol hopende, geloovige liefde tegengestraald hadden, aan zag. Hy was bewogen en wilde haar de hand reiken; maar Mario hulde zich vaster in den dunnen mantel, dien zy omgeworpen had, en wendde zich vol trotsche bitterheid af. „Laten wy dat", zeide zy; „ik heb den donkeren weg van verlatenheid, berouw en schuld altyd alleen bewandeld. En wanneer ik den droom myner jeugd nu betaal met het overschot myner eer, wanneer ik voor u tot dievegge word, geef my dan ook de ver zekering, dat gy met deze som verre weg zult gaan, ver, ver, om nooit terug te keeren „Ja, Marie", zeide hij, „ik geef u myn woord daarop." Zy glimlachte smartelyk. „Ik weet het", ging hy driftig voort, „dat geldt by u niets; maar misschien zyt gjj meer bevredigd, wanneer ik u zeg, dat ik niet om uwentwil, maar ter wille myner eigen zekerheid het geluk in de nieuwe wereld zoek, en met de middelen, welke gy my verschaffen wilt, ook vinden zal.' Marie boog licht het hoofd. „Ik kan", zeide zy, „de som slechts uit het archief van het slot wegnemen. Het zou mynheer Kim opvallen, wanneer ik onder het een of ander voorwendsel den sleutel vroeg maar ik kan daar ook komen door de kamer van myn man, van waar aan de buitenzyde van het slot eene galery in den toren voert, waar het archief zich bevindt. {Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1