Het aantal ingeschrevenen voor de natio nale militie voor do lichting 1894 bedraagt in de gemeente Rjjnsburg 35; waarvan 9 rede nen voor vrijstelling hebben. To Hazerswoude moet voor de verkiezing van oen lid van den gemeenteraad herstem ming plaats hebben tusscken de heeren A De Bruyn, die 89, on H. B. Straathof, die 74 stemmen bekwam. De bevolking der gemeente Koudekeik bedroeg op 31 December 1S91 735 m. en 705 vr., totaal 1440. Zy vermeerderde door geboorte met 25 m. en 25 vr. door vestiging met 63 m. en 89 vr. Door sterfte vermin derde zy met 27 m. en 17 vr., en door ver trek met 54 ra. en 58 vr., zoodat op 31 December 1892 het cijfer vermeerderd was mot 7 m. en 39 vr. en beliep 742 m. en74i vr., totaal 1486. Er werden elf huwelijken gesloten. H. M. de Koningin Regentes heeft, ig de plaats van wijlen den heer J. W. Van Borselen, tot lid der commissie van do konink lyke subsidién voor beeldende kunsten benoemd den heer Louis Apol. Zondag-namiddag was er bij H. M. de Koningin kinderbozoek. De Tweede Kamer zal, naar het „Vad." verneemt, eerst tegen 28 dezer worden bijeen geroepen. Heden vertrekt de luitenant-generaal graaf Dumonceau Daar Rome, om den Paus do gelukwenschen van H. M. de Koningin- Regentes over te brengon by gelegenheid van zyn 50 jarig Bisschopsfoest. H. M. de Koningin-Regentes zal op Donderdag 16 dezer te's Gravenhage do voor stelling by wonon van de Nederlandsche opera, onder directie van den heer J. G. De Groot. Opgevoerd wordt: „Lakmó", van Delibes, en „Do Trouweloozen" (Cavalleria Rusticana), van Mascagni. Ten overstaan van den notaris mr. A. F. A. Leesberg, en onder directie van don heer Tersteeg, werd heden in de kunstzaal van „Pulcbri-Studio" te 's Gravenhage de vorkoo- ping gehouden van de schoono verzameling schilderyen, afkomstig uit het atelier van wyien don kunstschilder Van Borselen. De belangstelling was zeer groot en er wer den goede pry zen gemaakt; o. a. werden voor rekening van H. M. de Koningin-Regentes aangekocht: „By Hoog Sooren", een zoor fraai boschgezicht, groot 9871 c.M., voor 1550; „Molen by Benschop", voor ƒ300, en „By Polsbroek" voor f 500. Deze aankoopen werden mot applaus begroet. Men meldt uit Groningen dat do burge meester, mr. J. N. Bucaille, zeer ernstig ongesteld is. De lsto luit. A. E. Piera, van het wapen dor infanterie in Ned.-Indië, wordt 1 Mei gedetacheerd by het 3de reg. veld artillerie te Breda. De heer Legrand, gezant van Frankryk by ons hof, is heden van Den Haag naar het buitenland vertrokken. Met ingang van 1 September wordt de lste luit der infanterie A. L. Boonacker, thans leeraar by de Kon. Mil. Academio te Breda, werkzaam gesteld by de Cadetten school te Alkmaar. De gemeenteraad te Tilburg benoemde tot gemeente-geneesheer dr. M. J. M. Proot, arts te Osch. Een telegram uit Kotta-Radja in het „Bat. Nbld." mol*t dat de sergeant Timmer mans en de fusolierReinik den 15den Januari door een fanatiokon Atjeher zyn vermoord. Hot stoomschip „Maasdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 13 Febr. Prawlepoint; de „Oboron" vertrok 14 Febr. van Lissabon naar Sines; de „P. Caland", van Baltimore naar Amstordam, passeerde 14 Febr. Dover; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 13 Febr. te Suez. By koninklyk besluit is met 1 Sept. aan F. Th. Weitzel, te Utrecht, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan 's Ryks Veeartsenyschool aldaar. By het hoofdbestuur dor posteryen bonoemd tot hoofdcommies G. Blom, thans comm.tot comm. A. L. Parson, thans adj.-comm.; tot adjunct-commies F. Van Hemert, J. E. Wildt Meyboom, beiden thans lste klerk, W. E. H. Zittersteyn en R. J. Verhuist, beiden thans klerk der telegraphie van de lste kl.tot ingenieur der telegraphie A. E. R. Colletto, thans adjunct-ingenieur der telegraphie. Do heer S. F. W. Van Hasselt, arts, be noemd en aangesteld tot officier van gez. 2de kl. by het personeel van den geneesk. dienst van hot leger in Ned.-Indié. Het ccrsie concert der Leldsche xTIaatsctiappi? voor Toonkunst. 13 Februari 1S03. Het groote feit heeft plaats gebad; we heb ben Vincent d'Indy leeren kennen; wy hebben hem loeren kennen in zyne werkenwij hebben voel reeds begrepen nog niet alles, o neon maar we hebben alles toegejuicht; dank voor die beleefdheid, Leidsch publieken wat wel werd begrepen, ontlokte een ver bazend applaus, veel meer, heel veel moer dan een beleefdheids geklapd. w. z. we von den het mooi, interessant; in de eerste plaats natuuriyk door de tegenwoordigheid van den componist. Voor zoover één concert plus een kort ge sprek in do pauze ons recht kunnen geven tot oordeelen, is d'Indy een aristocratisch kunstenaar by uitnemendheidhy is een fijn- beschaafd man, met edele, eenigszins sombere gelaatstrekken, vol van philosophisch inge houden hartstochtzyn werk verraadt het zelfde: oorspronkelyk, maar niet capricious; een enkel oogenblik wat monotoon; maar altyd chique en voornaamzyn spel netjes en eenvoudig en zeer duidelyk, al be weert hyzelf volstrekt geen pianist te zyn; J'ai peur des pianistes I" sprak hy, toen Karei Textor hem als zoodanig werd voor gesteld Van hem werden gespeeld een Trio op. 29 en een Pianoquartet op. 7het laatste heel wat duidelyker dan het eersto; in een styl die wel eens denken deed aan St. Saóns, en toch nog weer anders was. Maar ook in hot Trio is reeds veel gpnoten, vooral de beide midden-deelen, een geestig Divertisse ment en eene byna sentimenteel© chant élégiaque. Voor een zeer groot deelwy zouden door de verschyning van d' Indy al het andere byua vergeten is het aan de uitvoering te danken, dat er van deze muziek ons reeds zooveel duidelyk is geworden; want alles kwam goed, duidelyk te voorschyn, de kracht-verhouding tusschen do verschillende instrumenten was over bet algemeen de juiste; (slechts de alt was in het quartet iets te zwak.) We hebben dan ook met kunstenaars te doen, waarvan wy niet minder verwachtten dan dat het „goed" zou zyn Maar wy hadden nog wel iets meer verwacht. De heer Kes is de eenige, die onze verwachting overtrof; hy blyft nog altyd, ondanks do beslommeringen van zyn directeurschap, eon kranig violist, zyn toon is treed en zyn spel is vol afwisseling en kleur. Mossel speelde goed, maar niet fijn; zyn toon is ook wel breed, maar eenigszins droog; en Leopold Kramer is my gebleken een te fijn violist te zyn om een fliak alt- speler te wezen: ondanks dit alles was het ensemble zeer goed; maar hot fraaist dan ook is de Sonate voor Piano en Viool (A dur) van César Franck, een sentimentvolle, heldere compositie, waarvan de meestal canonische finale een echt stukje Kamer muziek het meest boeide, zoowel door het sierlyke van het hoofdmotief als door eenvoud van bewerking, En nu wordt het hoog tyd, dat wy onze nederigste excuses aanbieden aan mejuffrouw Anna Blaauw, omdat wy zoolang reeds spraken en nog altyd haar niet vermeldden. Wy zyn echter overtuigd dat zy die gaarne aanneemt, want ook zy was in de wolken over al het nieuws, dat wy te hooren kregenen zy zal ons zeker wel gelooven, indien wy haar ver zekeren dat hot goene geringschatting is, die ons zoo lang deed zwygendaarvoor bestaat dan ook allerminst reden. Mejuffrouw Blaauw is eene jonge zangeres met eene diepe, volle stom groote vrymoedigheid en zeer veel muzikaal begrip, die reeds nu in alle opzichten weet hoe men zangmuziek moet voordragen en die dan ook overal, waar zy optreedt, dadeiyk iedereen voor zich inneomt. Zoo werden ook wy ingepakt en dat was nog eenigszins moeilyker, omdat wy niet hoog waren ingenomen met de keuze van hare muziek. Die bekende aria uit de Odysseus van Max Bruch, waarin zoete muziek eene gekunstelde nabootsing van Homerus begeleidt, zonder groote smart of passie, wordt lang zamerhand te bekend: en haar gehalte is niet zóó, dat ze die overbekendheid kan ver dragen; en ook „No. IV uit Scheffels Trom- peterlieder", van George Henschel, beviel ons maar half door zyne eentonige begelei ding en melo-dramatische declamatie. Het meest ingenomen waren wy met „Mijn lit'fken is myn somer", van Nicolal, en vooral het „Vergebliches Stündchen," van Brahms, na een langdurig applaus door mejuffrouw Blaauw als toegift gezongen. Dat is mooi er» hieun hoo ik eerst recht al de fijnheden van hare vrye voordracht leeren waardeeren; wat my dan ook den wensch doet uitspreken, dat iK haar nog zeer dikwyls zal mogen hooren! (De heer Van Groningen had de piano begeleiding op zich genomen; het is ons echter duidelyk geworden dat hy veel beter solist is dan accompagnateur; vooral in de Aria van Max Bruch was hij voor de zangeres een zwakke steun). Ten slotto onzen byzonderen dank aan het Bestuur, dat ons dit excoptioneele kunst genot heeft verschaft; moge het steeds zyn zucht om ons op zyne concerten iets belang rijks te doen hooren, bevredigd blijven zienMr. E. Eon vraag zij mij aan het B^etaur geoorloofd; kan er voortaan niet een dienstbare zija, die de leeaon&ars in orde maakt, de piano opendoet, enz., zoodat do executanten zich mot dezo orgaüisatie- handelingen niot hebben te bemoeien? BUITENLAND. Frankryk. Een medewerker van de „Figaro" heeft op het kasteel La Chesnayo, waar Ferdinand Do Lesseps woont, vernomen, dat daar de tyding zyner veroordeeling 's avonds te half- zevon werd gebracht. Langer dan een unr waren mevr. De Lesseps en hare dochters als verpletterd on zeidon geen woord. Het stilzwygen word slechts afgebroken door snik ken. Eindeiyk poogde mevr. De Lesseps haren dochters moed in te spreken. Zoo heb ik het liever, sprak zy: vader en zoon veroordeeld, dat is tot het uiterste gegaan. Het buiten sporige van dit schandaal zal onze eer beter te stade komen, dan eene onrechtvaardigheid ten halve. Wat my aangaat, ik behoef niet getroost te worden. De maat van myn ïyden is vol; het is gedaan. Maar ik vergeef het hun (den rechters) niet, dat zy geen medo- doogen gebad hebben met myne kinderen. Vooral vergeef ik het hun niet, dat zy ge wacht hebben met het straffen van zulk een man, totdat hy lichamelijk geheel en al is gebroken, totdat hy buiten staat is te spreken en zich te verdedigen. Daar de oude De Lesseps voortdurend naar zyn zoon vraagt, is deze gisteren met byzonder verlof der regeering onder politie toezicht naar het verblyf zyns vaders gebracht. Heden zal de jonge De Lesseps weder naar de gevangenis te Parys worden geleid. In do Kamer zal Leydet aanstaanden Donderdag zyne interpellatie over de alge meen© politiek der regeering houden. De minister Ribot zal zicb, in zyn antwoord, verklaren voor eene zuiver republikeinsche politiek, met medewerking van de republi keinen alleen, en met uitsluiting van de reactionnairen. Uit Washington wordt gemeld dat de gezant der Vereenigde Staten te Bogota do opdracht hoeft aan de regeering van Columbia mede te deelen, dat de Vereenigde Staten gaarne zouden zien, dat de Panama-concessie niet vernieuwd werd en dat aan Europeanen geen nieuwe concessies zullen worden ver leend. Daarentegen hooft president Nunez, die namens de „Figaro" werd geïnterviewd, zoo stellig mogeiyk vorklaard, dat de regeering van Columbia in de eerste plaats rekening zal houden met de Fransche voorstellen, en aan deze de voorkeur geven, als meri de bepaalde verzekering geeft, dat de werken zullen worden hervat. Op oen vraag van den journalist, welke plan- Den bestonden veor het geval deze verzeke ring niet werd gogeven, deelde do president mede, dat terstond na don val der Panama- maatschappy plannen waren gemaakt tot voort- zetting der werken van regeeringswege. De ontwerpers van dat plan zouden aan Columbia een door de douane-ontvangsten gewaarborgde leening bezorgen, en welk land dan met een groep aannemers een overeenkomst tot vol tooiing zou sluiten. De president achtte dit de eenige logische oplossing, maar er i6 veel geld voor noodig en het krediet van Columbia is beperkt. Daarom is dit plan opgegeven. Duitscliland. Het geschenk, dat dWor^en prins-regent van Beieren bestemd inapfr den Paus, ter gelegenheid ven diens v^tïgjarig jubelfeest als bisschop, is eene kunstig vervaardigde nabootsing van de Maria-zuil, uit de fabriek van zilverwerken van M. Wollenweber, te München. De hoogte der zuil bedraagt 105 cM. het bouwk ndig gedeelte is van bruin por- phyrmarmer: de madonna en de overige figu ren zijn van goud en zilver. De kroon dor madonna is van fijn goud met brillanten bezet, en het kruis daarop bestaat uit brillantenop het onderste veld der zuil bevindt zich het Beierscho wapen; de daarboven geplaatste koningskroon is gemaakt uit goud metpaarlen de band der wapenspreuk draagt de jaartallen 1843 en 1893do 32 vensters van de vier groote hoeklantaarns bestaan uit robynen, smaragden en saffieren. Het model is van den beeld houwer Vort, de ciseleering der figuren van Mayrhofer. In het geheel zyn er vierhonderd edelgesteenten aan gebruikt. Ci j»iuli*. De stryd in hot Engelsche Lagerhuis is gisteren begonnen. De grand old man heeft zyn tweede Home-rule-ontwerp by het Lager huis ingediend en den inhoud zyner horvor- mings-voorstellen in eene uitvoerige rede medegedeeld. In den omtrek van het Parlements-gebouw was 's middags eene dichte menigte byeen, welke verschillende afgevaardigden, die zich naar de zitting begaven, toejuichte of uitjouwde. In de zittingzaal heerschte reods vroeg groote levendigheid. De zitting werd te 3 uren geopend. De zaal was toen geheel vol. Alle tribunes waren bezet en het geheele corps diplomatique was aanwezig. Gladstone zeide het volgende: Het opperbestuur blyft aan het Ryks- parlement. Het Iersche parlement, dat in Ierland zal worden gevestigé, zal zich alleen met zuiver Iersche zaken bezighouden. Het Iersche Parlement zal uit twee Kamers zyn samengesteld. De eerste telt 48 leden, gekozen door kiezers, die eene jaariyksche huur van 20 p. st. betalen en van wie ieder slechts écne stem heeft. De tweede telt 103 afge vaardigden, gekozen Daar het tegenwoordig kiesstelsel. Het is hun geoorloofd ook in het Lagerhuis te zetelen, maar zy moeten bepaaldeiyk voor de Iersche Tweede Kamer gekozen zyn. De rechters zyn onafzetbaar. De zittingen van het Iersche Parlement zullen op 1 Sept. een aanvang nemen. Een nieuw politie-corps zal worden opge richt en het tegenwoordige gaandeweg wor den opgeheven. Do Iersche vertegenwoordigers in het Ryks Parlement zullen worden verminderd tot 80, in verhouding tot de bevolking van Ieriand. De Onderkoning zal voor zes jaar worden benoemd en de geheele uitvoerende macht bezitten. Hy zal worden ter zyde gestaan door een uitvoerend comité van den Ierschen geheimen raad. Op voordracht van dit comité zal de Onderkoning do wetten goedkeuren, met inachtneming van de lastgevingen van den Souverein. Op geloofsbelydenis zal by de keuze van een Onderkoning niet gelet worden. De wetgevende macht zal op bijzondere wyze aan de minderheden gelegenheid geven zich te uiteD. De duur van het wetgevend tydperk is op zes jaar bepaald. De Iersche afgevaardigde in het Ryks- Parlement zal het recht niet hebben mede te stemmen over: lo. wetten of voorstellen, welker werking tot Groot-Britanniö is beperkt; 2o. over finantièole wetten, welkp alleen Groot-Britannié aangaan 3o. over alle andere kredieten dan die, welke dienen voor zaken, welke het gansche Ryk betreffen. Ierland zal een evenredig deel in de ryks- uitgaven bydragen, en men gelooft dat, daar de Iersche douane-ontvangsten 2,370,000 pd. st. bedragen, deze som bet aandeel van Indie vertegenwoordigt. De uitgaven voor het Ryk worden op 59 millioen begroot. De Iersche douane-ontvangsten zullen door Engeland worden beheerd. Het bedrag der accynzen daarentegen zal door Engeland wor den vastgesteld en door Ierland worden geïnd. Indien deze voorstellen worden aangenomen, zeide Gladstone verder, zal het Iersch bestuur aanvangen met eene bate van 520,000 pd. st. Gladstone eindigde met het Huis aan te sporen deze wet aan te nemen, om het ver- ledene te doen vergeten. Op eene opmerking van Clarke antwoordde Gladstone, dat de zaak van het grondbezit gedurende drie jaar aan het Rykspariement ter beslissing blyft. In hoofdzaak strookt bovenvermeld ontwerp met het eerste ontwerp van 18S6, in zoover al thans, dat den Ieren een eigen Parlement wordt

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2