LEIDSCH DAGBLAD. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. 10118. A°. 1893. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lmdeo per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommeri0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren button de stad wordt ƒ0.10 berekend. Oii Hommer bestaai uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, !3 Februari. Aan do universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het voorbereidend examen in de geneeskunde door de hoeren R. Scholten en E. H. Sikkes. BB koninklijk besluit is aan dr. H. W. Bakhuis Iïoozeboom, assistent bjj de schei kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, voor zoolang by de voormelde betrekking van assistent zal bekleoden, de personeele titel verleend van lector in de scheikunde. De Christelijke zangvereeniging „Zingt den Heer," alhier, zal Woensdag 8 Maart a. s. eene uitvoering geven in de zaal in het Noordoinde. Door mejuffrouw Egbertine Van den Berg, die, naar we reeds meldden, legaten schonk aan de Maatschappij van Weldadigheid en aan do Vereeniging tot verzorging van kleine kinderen, te dezer stede, is ook aan de VereenigiDg voor Christelijk onderwijs ten behoeve van on- en minvermogenden alhier eene som van honderd gulden gelegateerd. Ter gelegenheid van het gouden bis- schopsfeest van Z. H. Leo XIII, tot welks viering ook te Leiden voorbereidende maat regelen worden genomen en zich een comité zal vormen, zal o. a. aan de armen van de St.-Petrus-parochie alhier as. Zaterdag eene extra bodeeling worden gegeven. Eenige stadgonooten waren door heeren regenten van het Waalsche Hospitaal, aan hot Rapenburg, in de gelegenheid gesteld geworden deze inrichting gisternamiddag te bezichtigen, van wolke welwillende uitnood!- ging oen goed gobruik werd gemaakt. Burgemeester en wethouders, hoogleeraren en verdere burgers, van wie eenigen tevens met hunne echtgenooten, namen het gesticht in oogenschouw. De uitnoodiging was gericht geworden tot personen van allerlei godsdien stige gezindten. Met belangstelling werd een en ander gado- geslagen, nu do werkzaamheden voor do ondergane uitbreiding geheol voltooid zjjn. Het bleek daarbij hoe alles eenvoudig, maar doolmatig is ingericht. Van overdreven weel derigheid is geen sprake. De middelen, waar over regenten te beschikken hebben, zouaen zoo iets trouwens ook niet gedoogen. Gelijk we vroeger reeds zeiden, werd het Köpital Wallon in 1887 opgericht. Ia Juni van dat jaar werd de eerste zieke opgenomen. Men had toen alleen te beschikken over oen gedeelte aan hot Rapenburg, doch nu is het gebouw door aankoop van daarachter gelegen huizon doorgetrokken tot aan do Papengracht. Het steeds toestroomendo aantal ïyders deed omzien naar moer ruimte, zoodat thans 32 a 34 verpleegden tegelijkertijd kunnen worden opgenomen. De gelden voor do verbouwing werden door eenige belangstellende vrienden verschaft, ge- lyk trouwens de geheele inrichting het karakter van eene philanthropische instelling draagt. Door deze verbouwing is liet gedeelte aan het Rapenburg grootendeols voor de verpleeg den ingericht, terwijl de huishouding meer naar het nieuwe gedeelte is verhuisd. In het oude gedeelte is do conversatiekamer van beneden naar de eerste verdieping boven ver huisd, terwijl daarvoor beneden nog eone zie kenkamer en eene wachtkamer is aangebracht. In het nieuwe gedeelte, waarvan de gevel aan do Papengracht eenvoudig met rooden baksteen en zandsteen is opgetrokken, terwijl de bestemming en het jaartal 1892 daarin zijn aangebracht, zijn keuken en kelder, als mede verblijf- en slaapkamers voor de zusters. Vervolgons is beneden in dat nieuwe ge deelte nog aangebracht eer e afzonderlijke gips kamer, voor het aanleggen van gipsverbanden. De operatie-kamer is met een gedoelte van het nieuwe vergroot en van helderder licht voorzien. In allo vertrekken, met inbegrip van koukon en kelder, is alles op do meest practische wijze ingericht. In de keuken vindt men bijvoor beeld eene kast om eten warm te houdon en een lift om het naar boven to brengen. Allo verdiepingen zijn van badkamers voor zien; op do eerste verdieping is ook een rooksalon. Op elke verdieping zijn 4- closets cn 4 spoelhokjes. Het getal verpleegden, dat hier voor langer of korter tijd huisvesting zoekt, zal dit jaar het belangrijke cijfer van ruim 200bereiken: wel een bewijs, dat hot Höpital Wallon in behoeften voorziet. Zonder eigenbelang te be doelen, wil men daar alles aanwenden om de gelegenheid tot verpleging zoo voldoende mogelijk te maken. De architect van dezen bouw was de heer W. C. Mulder en de aannomer van het werk de heer J. Splinter, beiden alhier. De inrichting van de life ie veel verbeterd, daar er nu slechts één is, zoodat eene over brenging van zieken naar de tweede lift niet meer behoeft plaats te hebben. Ook is er thans een zoer kostbaar inba Jatio-toestel, welke tevens door eiken dokter tegon eene geringe vergoeding voor zijne j patiënten kan gebruikt worden, om verdunde i en vordichte lucht te doen inademen. By liet vele goede, dat de inrichting thans aanbiedt, zou het ongetwijfeld o. i. zeer wen- scheiyk z|jn, indien nu ook het geluid van de straat, wanneer daarover gereden wordt of dat daar op andere w\jze wordt teweegge bracht, kon worden getemperd. Tot veler leedwezen zal vomomen worden dat de directrice, mevrouw Yon Kaufmann, geb. Buchwald, die sedert de oprichting hare beste krachten aan de belangen van hot ge sticht en de verpleegde patiënten wijdde, wegens gezondheidsredenen zich genoopt ziet bare betrekking neer te leggen. Er is even wel, naar wij vernamen, nog geen sprake van dat, gelijk men zegt, er een directeur in hare plaats zou zijn benoemd. Bij onze wandeling door het gebouw mochten wij tevens zien met welk eene uiterste zorg htt knaapje wordt verpleegd, dat eonigen tijd g6leden op- de Langebrug uit oono hooge verdieping op straat viel en toen op ver schillende plaatsen vreesoiyk gewond werd. Hot jongetje maakt het nu, dank zij de uit» stekende behandeling, aan hem besteed, ge lukkig heel goed en misschien zal hij het gesticht eerlang hersteld kunnen verlaten. Gedurende de 2de helft dor maand Jan. zjjn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid dor geadresseerden, niet besteld konden worden Wed. Veldhuis, Schoonheid, wed. P. Koster, J. J. Kruseman, J. Van Geldcren, P. Fisser, Amsterdam; G. Van der Spek, Den Os Opdrees, M. Van Dreven, Den HaagBreukhoven, Haar lem wed. J. Den Hartog, HelderC. Langeveld, Noord wijk; H. B. M. Klaverwijden, Rotterdam Rijkmans, Steenwijk; G. Roelink, Utrecht. Briefkaarten: N. Diemei, Assen; Wynands, Den Haag; H. A. Meijer, Schiedam. Brieven, verzonden geweest naar Afrika J. W. Klinkert, Driehoek; naar Italië: G. Segantoni, Milaan. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50,10 en 5 Hectoliters, waren de prijzen: f 42, ƒ21.50, ƒ4.50 en f 2.25. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer 4de klasse aan de openbare kos- telooze schoolgaan de Rijswyksche straat te 's Gravenhago bestaat uit do hoeren: 1. M. J. Krop, onderwijzer te Waddingsveen; 2. P. Scheen, onderwijzer te Leiden; 3. R. Colerus, onderwijzer te Zuilichem. Door den Raad der gemeente Zoeter- woudo is besloten tot hefüng van rechten ter zake van huwelijksvoltrekking op buitenge wone tijden. De heer C. Pannovis Sr. heeft wegens gezondheidsredenen zijn ontslag genomen als lid van den Raad en wethouder dor ge meente Oudshoorn. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Hervormde gemeente van Woubrugge door ds. J. M. Conradi, predikant by dezelfde gemeento te Do Lier (Z. H.). Ds. J. J. Van Walsem, predikant te Noordwyk aan Zee, hoeft voor het beroep naar Leimuiden bedankt. De lieer G. Spoor, ondorwijzer aan ce Chr. school te Oudshoorn, is als zoodanig bonoemd aan do Geref. school te Utrecht. De bevolking der gemeente Lisse is, naar de onderscheidene godsdienstige gezind ten verdeeld als volgt: M. V. Totaal. Ned.-Hervormden 340 395 735 Waalsch-Hervormden 1 1 Evang.-Lutherschen 8 8 Doopsgezinden 2 13 Gereformeerden 137 131 268 Roomsch-Katholieken 1008 939 1947 Israëlieten 3 3 6 Geene 5 2 7 Totaal 1495 148Ö 2975 H. M. do Koningin-Regentes met de hertogin van Albany woonden Zondag in de Duitsche kerk te 's-Hage de godsdienst oefening bjj. De beide Koninginnen en de hertogin van Albany met hare kinderen hebben Zondag namiddag in open rijtuigen een toer gemaakt door het Westland en keerden over Rjjswijk in de residentie terug. H. M. de Koningin-Regentes vergezelde hedenochtend de hertogin van Albany naar het Hollandscho Spoorstation bij haren terugkeer met kinderen naar Londen, per trein van 8 u. 47 min. Bij den gereedstaan- den trein namen de beide zustors een har telijk «afscheid van elkaar. Eenige autoriteiten deden het vorstelijk gezin uitgeleide, o. a. graaf Schimmelpenninck, do stalmeester baron Bentinck en de gou verneur der residentie, generaal-majuor Van Helden. Morgen, Dinsdag, hoopt do Haagsche kunstschilder J. G. Smits zijn 70sten geboorte dag te herdenken. Naar wy vernemen, zullen zijne vele vrienden dien dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. IPeullleton. CEE^ VERTROUWEN. 14.) Het was zoo sti), geen blaadje bewoog zicli, geen geluid werd geboord. In het gras glinsterden de glimwormpjes, de nachtvlin ders bewogen zich van de eene plaats naar de andere en zweefden in het dichtst van het woud. Geen van beiden spiak meer, maar in hunne harten fluisterden duizend stemmen van hun geluk en de liefde straalde daarin als eene glinsterende sier. In liet slot waren do lichten reeds aan gestoken en toen zij de binnenplaats opre den, kwam de graaf hun van de sleenen trappen te gemoet. „Hoe laat I" zeido hy een weinig verdrietig, „mama heeft zich over u aDgstig gemaakt!" „Voor niets, Gode zy dank", zeide Paula, „tnaar zy had daartoe licht reden kunnen iiebbenAlexander heeft een zwaren val gedaan." Do graaf naderde verschrikt; „Alexander, 1 - :j 11 jongen, wat hebt gy uitgevoerd; is liet werkelijk goed afgeloopen?" licht van het paard, „ik kan alles Uuen, wat u maar veilangt, slechts met een samen hangend verhaal." Paula was met behulp van de bedienden ook afgestegen en ging met den graaf de trappen op. „Nu, Goddank dat g\1 er zyt! Zooals ik zeide, heeft mama allerlei vermoedens." „Gelukkige, papa?" vroeg Paula, op den drempel blijvende staan, en vatte zyne beide handen„dan hebben zy niet gelogen. Ik ben, o, zoo gelukkig! Ik kan het niet langer verzwygen, gy moet het nu dadelyk weten: ik ben Alexanders bruid geworden!" „Wed, drommels!" riep de graafmaar eon heldere vreugdegloed glansde op zyn gelaat. „Nu, daarvoor zegene u God, mijne kinderen, dat gy myne oude dagen zoo gelukkig maakt." En hy voerde hen mede naar de naaste kamer en drukte Paula aan zyn hart en schudde Alexander de band. „Het verbiydt my, Paula, dat de liefde tot Alexander over den hoogmoed gezegevierd heeft, dien gy den rijken erfgenaam geloofdet schuldig te £ijn", lachte de graaf. „Vat bedoelt u daarmee?" vroeg Alexander. „Dat zal ik u morgen vertellen", zeide Paula, „ga nu mee naar mama, myn geluk is slechts zwygend by u, hier moet ik er Tan sproken." De graaf opende de deur. „Mario", riephy, „gy hebt toch vermoed „Wat, wat", riep zy uit, „wat is er met Paula gebeurd?" „Zy is Alexanders bruid geworden", riep de graaf vroolyk en trek beiden binnen. Marie sloeg de handen te zamen en zag stom en dankbaar naar de jongelieden, die van vreugde stralend voor haar stonden. Nog eenmaal was zy gered en haar bedrukt hart stamelde een vuiig dankgebed en do tranen stroomden uit hare oogen, toen zy Paula aan het angstige hart trok. Kielsky trad naderby, hy reikte het jonge meisje de hand en wensebto haar geluk. Hy vernam het nieuws tameiyk kalm; het ge sprek met Marie had den glans, welke Paula omstraalde, zeer verminderd. Toen Paula 's avonds op hare kamer kwam, scheen de maan zoo helder en rein als gis teren, toen zy tevergeefs naar rust gesmacht had. Zy trad aan het venster, daar lag het dorpje stil en vredig. „Daar beneden woont wel de vrede", fluis terde zy, „maar hier", zy legde de hand op het hart, „hier woont het geluk; o God, be hoed Gy het!" Kielsky vertoefde nog slechts weinige dagen in Schlettendorf, hoe de graaf hem ook drong te blyvon. Er was niets meer wat hem boeidePaula was voor hem verloren en Marie bleef eene trouwe echtgenoote; Kielsky verwierf zich niet met geweld een gunst- bewys. Toen hy weg was, slaakte Mario een zucht van verlichting; hy had afscheid ge nomen en, zooals zy hoopte, voor altyd. Driemaal hadden de kastanjebom..en op Schlettendorf gebloeid en hoe de dagen oek kwa men en gingen, wat zy brachten aan vrcugce en leed, Kielsky keerde niet weder, zoodat de herinnering aan zyn plotseling verscbynen Marie zelfs niet méér beangstigde dan de ge dachte aan een zwaren, boozen droomwelke gelukkig by het ontwaken verdwyr,!. Wel stroomden in den stillen nacht nog c.kwyls hare tranen, maar zy waren niet bitter, zoo als de vertwijfeling en angst voor nieuwe schuld en voor een naderend ongeluk zo weent; het was de klacht over het verloren paradys des halten, over het heiligdom der liefde. Maar do opgaande zon wierp hare stralen niet alleen in haar stil vertrek, _e j gouden zonneschyn verlichtte ook het zw.j- gende, bedroefde hartzy droogde de tiener. :p hare wangen en lokte eerinaobje op hare lippen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1