komstige zaak behandelde. Italië wil niet aan vallen, maar zich alleen tegen een mogeiyken aanval vrywaren. Ook Nazi besprak de versterking van Biserta en eindigde met aan te dringen op eene vol doende beveiliging van de kusten van Sicilië. De minister van oorlog verklaarde in zyn antwoord, dat hij geloofde to kunnen verzeke ren, dat de op Sicilië uitgevoerde en nog uit te voeren wei ken voldoende zyn om de grootste gevaren, vooral eene landing, af te weren. Hij voegde er by dat hij niet zal nalaten de voltooiing der werken met spoed te doen plaats hebben. De minister zal het vraagstuk van de trein- batterijen ernstig onderzoeken, evenals alle andere vraagstukken, welke zich voordoen. De Regeering moet op alles letten,om nooit verrast te worden. De minister van marine sloot zich by de woorden van zyn ambtgenoot aan en ver klaarde, dat de door de interpellanten als raogeiyk voorgestelde gebeurtenissen met kalmte kunnen worden afgewacht. Generaal Dalverne verklaarde zich met het .antwoord tevreden, Nazi slechts gedeelteiyk. In het Hoogerhuis gaf Rosebery eonige inlichtingen over de zending van Portal, waar uit blijkt dat hy in de afwachting van het onderzoek van zy'n rapport door do regeering, in Uganda de vryo haDd heeft en kan doen wat hem noodig dunkt. Machtiging is ver leend om de troepen van de Afrika maat schappij, dadeiyk nadat zij Uganda hebben verlaten, te Zanzibar in dienst te nemen. Lord Ripon, minister van koloniën, deelde mede, dat volgens de in 1890 gesloten con ventie, de tyd nadert dat tusschen Engeland en de Transvaal over den toestand van Swaziland onderhandelingen worden aange knoopt. In het Lagerhuis heeft Gladstone voorlezing gedaan van do aan Portal gegeven instruction, met betrekking tot Uganda. Daaruit biykt dat aan Portal volle vryheid is gelaten om te handelen zooals hy voorzichtig en noodig zal oordeelen. By de beraadslaging over het adres van antwoord nam Labouchère zyn araende ment betreffende Uganda terug. "Wharton stelde een amendement voor, waarby teleur stelling wordt uitgedrukt over het niet vor- lagon van de lasten van hen, die door den nood op landbouwgebied lyden. De secretaris voor koloniën, Buxton, ver klaarde dat hy niet voornemens was zich aan de met do Transvaal gesloten conventie be treffende Swaziland te onttrekken. Sir H. B. Loch, de gouverneur der Kaapkolonie, is echter gemachtigd, aan Kruger te vragen, of do Transvaal met de Engelsche regeoring onderhandelingen wonscht te openen ovor eene schikking, waarby die van 1890 opnieuw wordt onderzocht. Grey deelde mede dat de regeering geen officiëele mededeelingen heeft kunnen krygen over do vraag of de door Van Kerkhoven aangevoerde expeditie van den Congo-Yrystaat een onder Engelschen invloed staand gebied is ingetrokken, en of deze expeditie voorwaarts rukt dan wel op den terugtocht is. Men leest in de „Times": Als voorval len zooals zij zich thans hebben voorgedaan, zich herhaalden, zouden wy verplicht zyn een vorst voor Egypte te vinden, die in gemeen schap met ons zou willen regeeren; of wy zouden een grootere verantwoordelykheid op ons moeten nemen. België. Het parket heeft zich Vry dag opnieuw naar het paleis van den graaf van Vlaanderen be geven, om het onderzoek voort te zetten. Er hebben reeds zeventig huiszookingen plaats gehad. De diefstal werd niet ontdekt by de terugkomst van het bal, maar eerst Donder dagmorgen te 8 uren, door de kamerjuffer der gravin, die, de juweelen willende schikken, de verdwijning van het kistje bemerkte. Dit kistje was, zooals wy reeds meldden, opengebroken. De doozon, welke de verschillende stukken bevatten, waren ledig. Een gewezen consul heeft aan den procureur des konings ver klaard dat hy in een rytuig van de tram, tus schen de Noord- en Zuidstations, twee per sonen had opgemerkt, die reistasschen droegen en in de Poriugeesche taal met elkander spra ken. De een zeide tot zyn makker: „Ik hoop wel dat wy na de verdeeling van den buit een schoonen diadeem voor ons aandeel zullen bekomen." De gewezen consul verklaart die woorden duidelyk verstaan te hebben. Het cijfer van 300,000 fr., dat werd opgegeven al> zynde de waarde van het gestolene, blyft verre beneden de werkelykheid. Uit den op- gomaakten inventaris blykt dat de waarde by de 700,000 fr. bedraagt. Men is bijna zeker, dat het misdrijf niet anders kan gepleegd zyn dan met medeplichtigheid van een lid van het dienstpersoneel. Er was gezegd dat een per soon het paleis had verlaten, met een kofferken. Hy zou op de Koninklyke Plaats in een rytuig gestapt en weggereden zyn. De politie heeft al de koetsiers, die daar hunne standplaats hebben, vruchteloos ondervraagd. Te Gent hadden gisternamiddag her- haaldelyk botsingen plaats tusscben de politie en eenige lotelingen. Het publiek koos de zyde der lotelingen en wierp met steenen en met andere voorwerpen naar de politie. Deze was genoodzaakt tot zelfverdediging de sabel te trekken. Verschei dene jongelieden zyn gekwetst, een twaalftal hunner is in hechtenis genomen. Daar de^ loting heden en morgen wordt voortgezet, zyn alle voorzorgsmaatregelen genomen. De spoorwegmaatschappy „Grand Cen tral beige" heeft een pensioenfonds voor hare ambtenaren opgericht. Ieder ambtenaar met een vast traktement kan op 65-jarigen leoftyd gepensionnoerd worden en ontvangt dan ineens 5 maal het bedrag van het trak tement, door hem over het laatste jaar ge noten. De bydrage in het pensioenfonds be draagt 4 pCt. van het traktement. Door de maatschappy wordt jaarlyks 100,000 franken in het fonds gestort. Het noodige kapitaal voor de tentoon stelling te Brussel (een millioen franken) is byeengebracht, zoodat het uitvoerend comité met zyne taak een aanvang heeft gemaakt. Uit Luik werd Zaterdag gemeldDe overstroomlng wordt zoo erg als die van 1880. Het regent schier aanhoudend. De be richten uit geheel do Maasstreek luiden even- zoo. Te Seraing heeft de maatschappy Cockerill een dyk moeten opwerpen, om te beletten dat de fabrieken onder zouden loopen. Argentinië, Drieduizend planters, gewapend met gewe ren en ook eonige kanonnen met zich voerend, zyn in opstand gekomen, wegens het leggen eener provinciale belasting op tarwe in Santa Fé. De gouverneur heeft troopon met geschut gezonden tot onderdrukking der beweging, welke zich intusschen uitbreidt. Telegrammen, BURNLY, 6 Fobruari. Philip Stanhope (Gladstoniaan) is tot lid van het Lagerhuis gekozen met 693 stemmen meer dan zyn conser vatieve tegenstander, Lindsay had. Stanhope vervangt den Gladstoniaan Spencer Balfour. LISSABON, 6 Februari. In den loop van de beraadslaging over de buitenlandsche schuld wees de oud minister, Oliveira Martens, op de noodzakelykheid eene regeling met de schuld- eischers te treffen. De voorzitter van den ministerraad ver klaarde dat Portugal door de nieuwe middelen, welke de regeering voorstelde, in staat is de fondsenhouders de rente te betalen volgens het decreet van 13 Juni. B0M3AY, 6 Februari. Hot zovondo regi ment Engelsche dragonders, dat zich thans te Mattra, in Bengalen, bevindt, heeft bevel ontvangen zich gereed te houden omeerlang naar Egypte te vertrekken. "WASHINGTON, 6 Februari. De Amerikaan- sche Senaat heeft het voorstel verworpen, om het wetsontwerp tot opheffing der wet op den aankoop van zilver in behanJeling te nemen. BRUSSEL, 6 Fobruari. Uit de Schelde by Oudenaerde zyn heden de ïyken van drie miliciens opgehaald. Men weet niet, of zy ten gevolge van eene vechtparty of by onge luk op deze wyze den dood hebben gevonden. PARIJS, 7 Februari. Het comité, dat de betooging op 1 Mei voorbereidt, heeft besloten geene deputatie van Boulangisten toe te laten. PARIJS, 7 Februari. Het „Petit Journal" zegt dat het dossier van Franqueville weldra aan de commissie van enquête zal worden overgereikt. Ribot weigert eenig gevolg te geven aan de zaak met Denachy, den redac teur van do „Libre Parolo." Denachy noemt thans Ribot in een schrijven een lasteraar en een oer-roover. LEID K V, 7 Fehrnarl. Het morgenavond by gelegenheid van den diés natalis der Leidscbe universiteit te houden professorei.-diner zal in het „Hotel Levedag", op de Breestraat, plaats hebben, waar dan ook de serenade van het studenten corps zal worden gebracht. In eene algemeene vergadering van leden der Koninklyke Zangvereeniging „Ceci lia", 's Gravenhage, is in beginsel besloten deel te nemen aan den internationalen zang- wedstryd te Amsterdam, begin Mei to houden. Tevens werd medegedeeld dat H. M. do Koningin-Regentes was uitgenoodigd het aan staand „Cecilia"-concert in Maart met hare tegenwoordighoid te vereeren en dat het ant woord was ontvangen, dat H. M. oono be slissing op dit verzoek nog eenige weken wenschte te verdagen. H. K. H. de hertogin van Albany bracht hedenochtend een langdurig bezoek aan het schilderijen kabinet „Stoengracbt", Langen Vy- veiberg 3, te 's-Hage. Men meldt ons heden uit's Gravenhage Noch salvo-vuur, noch treurmuziek-bege- leidde, overeenkomstig don wensch van den ontslapene, het stoffelyk overschot van den gepons. luit.-goneraal, oud-minister van oorlog A. Engelvaart hedenochtend naar zyne laatste rustplaats. Slechts eene deputatie van do Metalen-Kruis-ridders en de president der Vereeniging van geponsionneerden vóór de wet van 1877, aan welks hoofd generaal Engel- vaart stond, ging den eenvoudigen stoet vooraf. Op de algemeene begraafplaats hadden zich echter tal van tydgenooten en vrienden om de groeve geschaard, ten einde den oud kameraad, leermeester of vriend het laatst 6aluut te brengen. Door een der familieleden werden de aan wezigen, inzonderheid de beide genoemde deputation, dankgezegd voor do bewezen eer. H. D. H. de prinses van Bentheim, zuster van H. M. de Koningin-Regentes, wordt a. e. Vrydag voor óón dag te 's-Gravenhage verwacht. Zaterdag-ochtend zal de vorstin wederom de residentie verlaten. H. M. de Koningin-Regentes maakte heden ln gezelschap van H. K. H. de her togin van Albany in open victoria een rytoer door het Westland. Do hertogin heeft Haar vertrek uit de residentie uitgesteld tot Maandag 13 Fobruari. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gehandhaafd: lo. de uitspraak van den Militieraad in het 3de district dezer pro vincie, waarby de loteling "Willembrordus Belt, uit Alfen, van don dienst der Nationale Militie is vrijgesteld, 2o. die van den Militie raad in het 2de district, waarby Cornelis Den Hollander, loteling uit Charlois, tot den dienst is aangewezen. De afdeeling algemeen stem- en kies recht van de sociaal-democratische bond te 's-Gravenhage hield gisteravond in „Walhalla" eene openbare byeenkomst, waarin op zeer kalme wyze door twee sprekers het wets ontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht voor eene schier geheel gevulde zaal werd behandeld. Do eerste spreker hierover wa6 mr. Van Eek, jeugdig doctor in de rechtswetenschap uit Leiden, die, na te hebben uiteengezet dat en waarom de overgang van den grond uit het privaat-bezit in handen der gemeenschap en de vrye beschikkingover kapitaal en ar beidsmiddelen, de eerste en meest noodzake- ïyke voorwaarde was tot opheffing of ver betering van de maarschappeiyke ellende, in den breede de voordeelen betoogde van alge meen stem- en kiesrecht inet toelating ook van de vrouwen tot de stembus. Van dit standpunt beantwoordde het wets ontwerp-Tak niet aan de eischon door spr. en de door hem voorgestane richting gesteld, hoewel hy moest erkennen dat de bepalingen der Grondwet in deze een band aanlegden. Hy ontwikkelde verder verschillende be denkingen tegen het door de Regeering voor gestelde kiesrecht en tegen do uitsluitingen, vooral van de bedeelden, die categorie der niet-bezittenden, voor wie het kiesrecht nog het middel kan zijn om tot verbetering to geraken, en van de minder militairen zonder ook de officieren op gelyke lyn te stollen. In de aanvraag van de kiesbevoegdheid lag slechts een middel om duizenden van de stembus verwyderd te houden. Ondanks deze bezwaren kon z. i. de voor gestelde uitbreiding van het kiesrecht aan vaard worden als een eerste stap tot herstel van de rechtsgeiykheid en omdat zy in allo geval beter is dan het bestaande, nog op een census berustende stelsel. Tot dezelfde conclusie nagenoeg kwam de volgende spreker A. Van Emmenes, hoewel hy geenzins de meening is toegedaan dat algemeen stem- en kiesrecht den sleutel zou leveren voor de broookast. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Een brutale inbraak heeft Zondag-avond te Aalsmeer plaats gehad in de woning van den heer G. Van Dillewyn, koopman, in sigaren, tabak enz. Vermist werden eenige kistjes sigaren, fles- schen met eau de cologne, pakjes thee en bus sen cacao, benevens eon paar gouden ringen, een kerkboek en eenige kleedingstukken. M^nrktbortcht««. Rotterdam, 6 Februari. Algemeen was togonLeden eon volle markt gewaoht, doch hot vele af komfficle ijs tdeef nog de vaan op de rivieren belemmeren, zoedat de schepen uit Ylaanderon, Zeoland en Flakkee enz. ï-iet konden afkomen. Ook do Stoomhooton bleven weg. Byna alios vrat ter markt was, werd dos verkocht om by aankomst te ontvangen. Er bleek meer behoefte te bestaan voor de consumtio, doch nu opnieuw weder vorst ingetreden is, naren de koopershuiverig om zich in zaken te steken. Men betaaldo voor: Nieuwe Inlandecbe Witte Tarwe van ƒ6.70 tot ƒ7.en mindere qualitoit 5.75 tot ƒ0.60. Voorts verkocht men per 100 Kilo tot f 7.85, 8.— ƒ8.16, ƒ8.30 en ƒ8.50. Boode Zomer-Tarwo wc-rd van ƒ180 tot ƒ102 per 2400 Kilo volgens qualitoii verhand*ld. Buitenlandsche Tarwe werd woiuig aangobodoD. Algemeen hield mon wat hooger. De offertes van buiten waren echter nog hoogor en daar was dus mots iu to doen. Inlandecbe Rogge waa voor dadelijke behoefte ge zocht van ƒ6.10 tot ƒ5.40 betaald; op levering, bij latere aankomst, bood men ongeveor 20 cent daar onder. Buitenlandache Roggo in vastere stemming en hoogo-r gebou ien. Door de moeilijke en kostbaro verzending gmg echier weinig om. Boekweit was tot onveranderde rijzen te bokomen. In Boekweitgmtton goen handel. Gerst werd op levering voldoecde aangeboden, doch slloen wat direct leverbaar was, word genomen. inter val ƒ3.50 tot ƒ410 cn Zomer- van ƒ3.40 tot ƒ4. In Buitenlandsche Gerst was nogal handel van ƒ98 tot ƒ105. Haver ging longza-am van de hand, ook omdat maar weinig disponibel waa. De p*yzen zyn van ƒ2.80 tot S.60 cn per 100 Kilo van ƒ0.75 tot 7.25. Spelt ƒ3.— tot ƒ3.25. In Paardenboonen gmg niets van beteekonis om not.-eriüg 6.76 tot ƒ6.23. Duivonbooncn ƒ6.20 a C.75. Voor Bruiuoboonon werd io de boete qualitelt 8. tot ƒ8.25 betaald on mindere 7.50 en daaronder. Witiebooneu gevraagd, maar weinig voorbanden en ook weinig voor later aangeboden, gemiddelde prijs ƒ8.voor de beste soorten. Blauwe Erwten worden in de bode soorten 7.25 tot 7.75 eo mindero ƒ6.75 tot ƒ7.verhandeld. Puike kook kwam weinig voor. Buitenlandeche Vo»r Erwten gin on wat beter van do hand tot ƒ6 25 a 6.30 voor do beste en ƒ6. tot ƒ6.20 voor gewone qnaliteit. Van Maïs werd nogal wat verkocht. Bonte Amerikaansche6.25 tot 6.30 Foxanian5.75 tot 5.85 terwyl by kleine quautums iets daarboven bodongon kon worden. Koolzaad in vaste stemming cn met weinig aanbod. Lynzaad blijft in willige st-c-mmlng en bunoodigdo fabrikanten moeten de boogoro prijzen inwilligen. Honnepzaad ƒ7.50 tot 9.75. Kanariezaad werd door benooligden volgens qua- liteit met 16.50 tot 17.50 betaald; mindero soorten ƒ15.— tot 16.— Publieke V oiling en. Circa 65 Last Turksclio Gerst, waarvan 16,000 kilo tot ƒ56.— per 2000 kilo verkocht cn'le restant opgohouden, doch later uit de haDd verkocht werd. Circa 18 Laat Syrische Gerst opgehouden. Circa 95 Last Donau-Gerst, waarvan 8 kavelingen tot 98.en ƒ97.per 2000 kilo werden verkocht om te Schiedam van zolder to ontvangen cn de restant opgt-houdeD, doch later ui', de hand verkocht. Circa 90,000 kilo Foxanan-Maïs, verkocht tot ƒ110.— per 2000 kilo en circa 40 Last m/m ocfriescho Foxacian-Maïs, verkocht tot ƒ109.on ƒ108 por 2000 kilo. Allee a contant en met bybotsling van 1 pOt. voor VoiliogskoiteD, enz. Bodegraf©, 7 Fobr. Aangevoerd 79 wagens Kaas, 4598 stuks, wegende 18040 KO. Pr^s 1ste soort Goudsche 27.a 29.zwaardore 2do soort f 25.a 2C.50; hieronder 3 wagens Dorbyknaa, prijs lt<te soort a 2de soort 23 a 14 wagens Eiammer Kaïf, prijs 1ste soort ƒ29.— a ƒ31.2do soort f 26.— a 27.50, commiesie wagon Loidscbe Kaas: hot schip pond. Handel matig. Rotterdam, 6 Fobruari. Op de veemarkt waren hodo i aangevoerd: paarden, veulens. 251 runderen, 59 vette kalveren, nuchter kalf, 45 schapen, 247 varkens, biggen, bok, ezel. De prrjzon van bet vee waren als volgt: runderen lsts qnol. 32 a 33 c., 2de qnal. 28 a 29 c., 8do qual. 25 a 26 c.; vette kalveren Ute qnal. 50 a 52Vj c-i 2de qual. 44 a 471/9 c.; schuren lsto qnal. 28 a 30 c.. 21e qn«l. 25 a 27 c varkens late qnal. 26l/s a 27 c., Mo qu&j. 25'/.; a 26 c. 3de qual. 21'/» a 25 c., lichte soort a c., ales per KG. Nuchtere Kalven-n a e. Paarden a Hnndel tamelyk viae. Louden, 6 Febr. Frieecbe Boter 108 a 112 sh. A D VERTENTIËS. Den 19den Februari hopen onze geliefde Ouders HENDRIK KORSWAGEN -ëft EN MARIA PROVOO, hunno25 jarigeEciiSvcrc-ciu'ging te herdenken. 4— Hunne dankbare Kinderen. 4$ Leiden, 7 Februari 1893 (Langegracht 232.) 803 12

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3