Is het dan wonder, dat de heer JDe Vos, een ontwikkeld aotour en tevens auteur, somtijds de woede in zyn hart voelt sluipen, in z\jn binnenste de woorden van Multatuli r.iornpelt: „Publiek, ik veracht u". Maar ook dat kleinere het denkend ge deelte, zal geen hosanna over dit geestes product des hoeren Wolzogen kunnen uit roepen, omdat het mank gaat aan het grootste euvel; het is eenvoudig niet waar; zulke individuen bestaan er niet, zulke toestanden, als ons ln de twee eerste acten zyn geschetst, zjjn met do workclykheid in strijd. Die ver zameling van hongerlijdende genieën, welke -wy aan den disch veroenigd zagen, is een voudig eeue utopie van den schryvor, een paskwil, eene caricatuur van natuur en wer kelijkbeld. Wat het spel aangaat, kan ik kort zyn. De heeren De Vos en Royaarda gaven twee goed bestudeerdo typen der beide broeders Xern; zy hebben hunne opvatting uitstekend volgehouden, goon enkel oogenbhk hunne creaties verloochend, maar of ze copieën der waarheid hebben gegeven, meen ik in twijfel to moeten trekkenik heb veel arme studenten gezienik ken het Duitsche studentenleven tamelijk goed, maar nooit of nimmer heb ik exemplaren ontmoet, zooals deze beide acteurs ons te aanschouwen gaven. Mevrouw Van Biene-Poolman dwong als Else, de echtgenoote van Friedrich Kern, bewondering af; zy had eone uiterst moei lijke, eene chagrijnige, steeds jammerende rol; elke charge, elko overdrijving, hoe gering ook, had den stempel kunnen drukken op het „du sublime au ridicule il n'y a qu'un pas". Zy heeft dien pas met de uiterste zorg vormeden. Sober, eenvoudig en toch vol sentiment was hare actie. Een goed oogen- blik was ook de scène tusschen den heer Alox. Faassen, vader van Else, 011 den heer Van Amstol als do beeldhouwer Plattner. Het optreden van dezen laatste is vrfl en toch beschaafd, bescheiden en tevens waar dig; zijne stem klinkt sympathiek, een groot voorrecht voor een acteur. De overige rollen, niet buitengowoon moei lijk, worden naar behooren vertolkt. De schouwburg was slecht bezet; nu, be paald betreuren kan ik de afwezigen niet. Eene ontspanning is eene opvoering als die van gisteren zeker niet en nuttig of leer rijk evenmin. Mr. L. h. Gemengd Nieuws, In café „Vondelhoven" alhier was het gisteravond weer feest. Oud en j.o.'.g waren daar te zamen om een recht ge noeglijken avond door te brengen. De tabaks- verwerkers veroeniging „Hulp door Vriend schap" toch mocht daar haar 19do jaarfeest vieren. En dat do Vereeniging dezen avond eer van haar werk had, bewees do opgewekte stemming, welke er heerschto. Wees de pre sident bij de opening van de vergadering er op in welk een bloeienden toestand do Vor- eaniging verkeerde, zoowel wat vermeerdoring van leden als wat donateurs betreft, de pen ningmeester kon van den finantiëelon bloei een prachtig bewijs leveren, daar 't saldo van do „tweede kas" tot 24 Jan. bedroeg f 509.77, vandestuiverskas ƒ265.01 en van de weduwen- kas f 342.17. Dat de beide stukken„Lazaro de Veehoe der of Misdaad en Wraak", en „Klaveren- vrouw" zeer in den smaak vielon, bleek uit het daverende applaus na ieder stuk, ja, b\j 't eerste, na ieder bodryf. De verschillende pauzen werden gebruikt tot het zingen van eenige liederen, terwy'1 een genoeglyk bal den feestavond besloot. Tegelykertyd vierde do smeden- en kopor- slagers-vereeniging „Nut door Vriendschap" in hot lokaal „Ephraim," aan de Haarlemmer straat alhier, haar één-en-twintigjarig bestaan. Nadat het feestlied door allen was gezongen, opende de president, de heer P. Jardin, den feestavond, allen leden, donatjurs en vorderon genoodigden oen harteiyk welkom toeroepende. Daarna word een kort overzicht gegeven van don toestand der Vereeniging in het afgeloopon jaar. Hieruit bleek dat de Vereeniging nu 1 O*)rolid en S7 gewone loden tolt, waarvan or 59 deelnemen aan de 1ste klasse en slechts 32 aan het Weduwonfonds. Het aantal donateurs is 19. Twee leden werden in het afgeloopon jaar door den dood aan de Vereeniging ont nomen, namelyk de heeren Jac. Kloek en A. Iloltz. De 1ste secretaris, penningmeester en com- r.i aris van toezicht, die moesten aftroden, r.lan met byna algemeono stemmen weder voor den tyd van twee jaar herkozen; zy namen allen bereidwillig hunne functie weder op zich. Alvorens verder word gegaan, had er nog iets merkwaardigs plaats. De heeren A. I. Bonte, 1ste secretaris, en A. v Buuren wa ren nl. gisteren 10 jaar aan het bestuur vor- bonden. De Vereeniging had gomeend dit feit niet onopgemerkt to mogen laten voorbijgaan. Do president wenschte beiden bestuursleden namens allen hartelyk geluk en hoopte dat zy nog menig jaar aan do Vereeniging moch ton verbonden biy ven. Toen spelden hy beiden een praebtigen zilvoren gedenkpenning op de borst. Blykbaar ontroerd dankte de heer A. I. Bonte namens beiden voor de oer en do ver rassing, welke men hun aangedaan had, en sprak den wensch uit dat zy nog lang aan het bestuur der Vereeniging mochten blyven, om do belangen er van zooveel mogeiyk te helpen bevorderen. Hierna werd overgogaan tot de opvoering van: „De dienstmeid van den Zaakwaar nemer", biyspel met zang in twee bedrijven. Alle hierin medospelenden kweten zich flink van hunne taak. In de pauze, welke hierop volgde, wenschte de president eene collecte te doen houden voor de werklieden, die wegens den brand, welke onlangs heeft plaats gehad aan de Hoogewoerd by den heer S., nu enkele weken zonder werk zyn. Dit voorstel werd met luid applaus toe gejuicht. Na afloop bleek de collecte opgebracht te hebben de som van /"10.60.| Nadat vervolgons eenige muzieknummers waren uitgevoerd en eenige feestliederen ge zongen, werd opgevoerd„Het kamertje van een waschmeisje", blyspel met zang. Ook hierin zag men dat alle rollen goed geleerd waren. Vooral Geertruida, het waschmeisje, verdient allen lof, daar zy bare taak zoo uitstekend ten uitvoer bracht. Het ontbrak dan ook na afloop niet aan luide toejuichingen allen werden herbaaldelyk teruggeroepen. Het bal, hetwelk dit genoeglyk feest besloot, was zeer geanimeerd; men bleef nog lang gezellig byeen. Hedenmiddag, omstreeks twaalf uren, geraakte een jongen in den Ouden Ryn te water, doch door spoedige en kracht dadige hulp was hy woldra weer op het droge gebracht, zoodat hij met den schrik on eon nat pak vrykwam. Eon ingezetene van Leiderdorp vond verleden Vrydag bier ter stede een bankbiljet van honderd gulden, 't Was een werkman. De eigenaar gaf- hom tot beloo ning een kwartje! Van 13 tot en met 18 Februari, des middags tusschen 12 en 2 uren, zal te Zoetervvoude gologonheid zyn voor de inge zetenen aldaar tot kostelooze inönting on hor-inenting ten huize van den gemeente geneesheer. Op den stal van don landbouwer R. Paul, te Benthuizen, is heden het mond en klauwzeer uitgebroken, terwyl deze ziekte onder den veestapel van de wed. Diephout als geweken kan beschouwd worden. Aan boord van de pakschuit van schipper Van R., varondo van Amsterdam op Den Haag, had in den afgeloopen nacht een zeer treurig ongeluk plaats, waardoor eene nu treurendo vrouw weduwe werd en drie kinderen hun vader verloren. Hedonnacht nl. kwam de schuit, op weg van de hoofdstad na-r de residentie en, mot nog andere, door eene sleepboot getrokken, onder Aalsmeer terecht tegen hetgeen het volk eene „zusso" pleegt te noemen, waarmee het in één woord noemt het tot eene groote kluit geworden, van de kanten losgelaten gras en riet, dat op het water ligt. De boot was de kluit ontvaren, maar niet alzoo de schuit; deze stiet er op en ondeiging een geweldigen schok, óók van het tegen haar achterop loopendo volgende vaartuig. Door een ~'dier schokken moet de knecht G. Van E. over boord zyn geslagen, hetgeen men, hoewel men tot stilliggen genoodzaakt was en or ook eon tros in het ongereede was geraakt, niet dadelyk bemerkte. Eerst na een half uur hot was zeer donker haalde men den ongelukkige uit het water; w&t men ook deed, de levensdraad bleek afge sneden to zyn. Als teeken des tyds moge dienen, dal zoo vertelt men ons althans de schipper heden morgen reeds een brief ontving, met het doel te solliciteeren naar de vacant geworden batrekking! De rechtbank te 's-Hage ver oordeelde gisteren mr. Th. G. A. Sdie een knaapje op het Bezuidenhout met eon bytend vocht bespoot, omdat dit het hem aanhou dend lastig maakte met bellotje-trekke tot zeven dagen gevangenisstraf, wegens het door schuld veroorzaken van lichamelyk letsel en hot beschadigen van goed, aan een ander toobohoorende. Het vonnis overwoog o a., dat de recht bank niet bewezen acht de bedoeling van beklaagde om eenig lichamelyk letsel toe te brongen, zoodat hy daarvan moet worden vrygesprokenvoorts dat slechts eene tydelyke ziekte is ontstaan eu eindelyk dat beklaagde, in een aanhoudend zenuwachtigen toestand gebracht, op het oogenblik, dat hy den knaap met het bytende vocht bespoot, volgens zyne verklaring slechts mot het doel om de kleeren te merken van hen, die het hem lastig maakten handelde zonder zich rekenschap te geven van hetgeen hy deed, waarin de rechtbank aanleiding vond tot het opleggen van eene lichte straf. tDe heer S. is Zaterdag avond naar het gesticht voor zenuwiyders op het Slykeinde overgebracht.] Voorts werd veroordeeld H. L. B., die zyn huisbaas, die hem om de huur kwam manen, m.t eene revolver dreigde neer te schieten, mot bevestiging van het vonnis des kanton rechters, tot 14 dagen. Uit Haarlom meldt men: Zater dagmiddag hoeft een negentien-jarig leerling der hoogere burgerschool met vyfjarigen cursus zich onder Bloemendaal met een revolverschot van het leven beroofd. De ver- inoedeiyke reden van die daad is, dat de knaap niet overgegaan is van de vierde in de vyfde klasse der H. B.-school. Gisterochtend heeft men een twee-en dertig jarig man in zftne woning te Haarlem dood gevonden. Gisteren zfon aldaar twee jongens, die zich op hot ys in den Schotersingol waagden, verdronken. De een is levenloos opgehaald, terwyl het lyk van don anderen nog niet is gevonden. Volgens een ander bericht is ook het tweede lyk door de politie opgehaald. Men deelt mede dat de sergeant H. van de grenadiers berust heeft in de straf, hom door den kolonel-commandant wegens het bekend feit opgelegd en dus niet in hooger beroep voor den Krygsraad zal gaan. De zonsverduistering op 16 April zal door twee Fransche missiën in Senegal worden waargenomen. Eene, onder den heer Bigourdan, is reeds te Dakar. De tweede, onder den heer Deslandes, niet spec troscopische waarnomingen belast, vertrekt eerstdaags. Te Iasterburg (Oost-Pruisen) zyn verleden week drie moordenaars onthoofd. Zy waren veroordeeld wogens een gezamenlyk gepleegden moord op een grondeigenaar in die provincie, ten einde hem 400 mark te ontstelen. Hoewel de doodstraf in Duitschland niet zelden wordt toegepast, vergaat er toch geene week, waarin niet één of meer moordaan slagen door de dagbladen worden medege deeld. Zoo nu weder oen uit Berlyn. Daar is de vrouw van een arbeider in eene machine fabriek met haar vierjarig kind in hare woning overvallen, terwyl haar man aan het werk was. Het scheen bekend dat zy een sommotje had overgespaard van de wekeljjk- sche verdiensten van haren man en dat moet dezen of genen booswicht hebben verlokt. Men vond haar badende in haar bloed, maar nog levende; haar kind was doodgeslagen. Slaagt men er in haar loven te behouden, dan kan zy de justitie misschien op het spoor van den dader brengen. Overstroomingen op Nieuw- Holland. Hevige overstroomingen hebben ontzaglyko verwoestingen aangericht in het district Brisbane van de kolonie Queensland. Er is eene ontzettende schade aangericht. Huizen in de stad Ipswich zyn door het water ondermynd en ingestort. Voor zoover bekend is, zyn er reeds twee en twintig personen omgekomen, maar men gelooft dat het aantal slachtoffers veel grooter is. De bevolking van Ipswich vlucht naar het gebergte om zich te redden. De laatst ontvangen depeches bevatten treurige byzonderheden aangaande de over- stroomingen in Zuid-Queensland. Te Bunda- berg zyn honderden gezinnen zonder dak. Te Maryborough is eene brug ingestort, waarby dertig personen zouden zyn omgekomen. Een honderdtal huizen in die stad is vernield. Tiaro is overstroomd; de toestand aldaar is zeer ernstig. Te Brisbane zyn twee groote bruggen bezweken en staat het water in de voornaamste straat der zuidelyke wijk 20 voet hoog. BUITENLAND. Frankrijk. In do gisteren door de Kamer gehouden zitting bracht Millevoye de aanhouding van Herz in Engeland ter sprake en meende hy dat het dringend noodig was, dezen in Engeland te ondervragen. De minister Bourgeois antwoordde niet te kunnen toelaten dat de Kamer eene soort kabinet van den rechter van instructie werd. Voor het overige zal de rechter van instructie handelen zooals hy noodig oordeelt, want hij alleen is verantwoordelijk en onafhankelyk. Verder zeide de minister dat hy geen enkelen wenk aan de justitie zou geven. Evenmin zou hy zich aan den druk van een deel der minderheid in de Kamer onderwerpen. Toon Millevoye daarop zyne beschuldiging herhaalde, dat de „Justitie" geld had aange nomen, zeide ClémeDceau dat dit blad zyne boeken ter beschikking stelde van de enquête commissie. Met 432 tegen 21 stemmen is een supple toir krediet van 6 millioen verleend voor de bezettingskosten van Dahomey. Bepaald werd dat de interpellatie van Argélies, betreffende de verlenging der concessie voor het Panaraakanaal, op een later tydstip zal behandeld worden. Door de enquête commissie is op voor stel van Maujean besloten mededeeling te vragen van het dossier van den rechter, en van de inlichtingen, welke uit de verhooren van Herz, Arton en Cottu verkregen worden. Hot voorstel om Herz en Rochefort door eene sub-commissie te doen ondervragen is ver worpen. Do bogrootingscommi8sie heeft zich vereenigd met de redactie dor subcommissie, betreffende het vaststellen van een plakzegel voor beursoperatiön. De redactie luidt als volgt Elke operatie, ton dool hebbende don koop of verkoop op terroyn of contant van openbare fondsen of waarden op naam of aan toonder, al dan niet in de noteering der effecten beurs opgenomen, zal onderworpen zyn aan een belasting, waarvan het bedrag wordt vastge steld overeenkomstig het regeeringsontwerp. Aan iederon rechtstreekschen of zydeling- schen onderhandelaar wordt de verplichting opgelegd om van zyne operatiën aanteokening te houden op een daartoe strekkend boekje (carnet souches) en dit boekje op elke aan vrage van den daartoe aangewezen'ambtenaar te vertoonen. De inning zal geschieden door middel van een plakzegel. Het ontwerp bepaalt strafbepalingen op. overtredingen. Dnitaohland. Gisteren drong de nationaal-liberaal Koebel in hot Huis van Afgevaardigden aan op de vergrooting der diepte van den Ryn, opdat deze in rechtstreeksche verbinding van het zeeverkeer zou kunnen komen. De minister Thielen antwoordde daarop, dat de waterstaats-inspectie te Coblonz in last heeft de technische bezwaren en de finantiëele uitvoerbaarheid van het werk te onderzoeken. Maar, voegdo h\j er by, de grootste bezwaren komen voort uit de om standigheid, dat Nederland er by betrokken is. Men heeft de rivier reeds van Keulen tot aan de Hollandscho grenzen op 3 meter diepte gebracht, maar hot plan van de Neder- landscho Regeering heeft slechts de strek king om van de grenzen tot de monding van den Ryn eene diepte van 2.70 M. te maken en het zal zeker zeer bezwaarlijk gaan deze diepte op de vereischte 5 meter te brongen. Een groot aantal werkloozen was gis teren te Berlyn in den omtrek van het koninklyk paleis samengeschoold, in de hoop te worden aangenomen by de werkzaamheden tot slooping der kathedraal. Daar slechts een klein gedeelte der werkzoekenden ge plaatst kon worden, staken de teleurgestelden de hoofden byeen. Er werden heftige rede voeringen gehouden, waarna men naar het koninklyk paleis wilde trekken. De politie dreef de menigte terug. Italië. In de Italiaansche Kamer heeft generaal Dalverne gisteren eene interpellatie gehouden over de verdediging van Sicilië en over de versterkingen van Biserta. Hy wees op het belang van deze plaats en achtte het niet moeilyk met Frankryk tot eone schikking te komen, als men ge!yktijd;g eene overeen-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2