TENTOONSTELLING „Faience de Rozenburg'' H. F. Hoosemans, BREESTRAAT 103. „ROZENBURG." N.B Eenige Representant voor LEIDEN der Haagsche Plateelbakkerij K. VIJLBRIÉF, Dlllll KTOlBt-ffirHBléir Systeem-Prof. IIEYliR. Dinsdag 7 Februari. A0.1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitsondering van (gfin- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiën. Weggeloopen Te huur, Mei 1893: Specialiteit voor gemakkelijk Schoeisel. W. SMIT. NIEUWSTRAAT 33. 2de Huishoudelijke Uitvoering in de Zaal van „Zomerzorg". N°. 10112. 1EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per f mt. noden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommersa Q.05. KOLONIKN. BATAVIA, 31 Dec.—6 Jan. Deli-Ort. van 4 en 7 Jan. Te Tandjong-Priok woedt een zóó hevige storm, dat de ingang van de haven is wegge slagen. De stukken van de Welkomstbatterij zijn in de diepte gezakt en het water stroomt er overheen. De hooge zee heeft aan de steenen glooiingen belangrijke schade berok kend en die op sommige plaatsen ondergraven. De prauwen konden niet langs boord komen ep de stoomschepen moesten van de kade afhouden, zoodat de toestand in de haven dezelfde was als vroeger bij zulk weer op de reede. De lichtwachters der havenlichten konden niet worden afgehaald en bleven zonder voedsel. Hedenochtend was het te Priok niet beter. (Java-Bode.) Aan de controleurs 1ste klasse bij het binnenlandsch bestuur W. A. Van Velthuijsen, J. G. Schot, P. A. L. E. Van Dijk, W. A. De Kanter, K. H. F. Roos, A. Buijsman, D. K. A. Van Logbem, E. A. Klerks en H. A. Hartogh Heijs is eene traktementsver- hooging van f 100 's maands toegekend en hunne bezoldiging mitsdien gebracht op 500 's maands. Uit Padang schreef men aan het „Bat. Nieuwsblad:" Iemand alhier ontving gisteren van een kennis in de Padangsche Bovenlanden een brief, waaraan wjj het volgende ontleenen: In de bekende, 10 palen lange kloof tus- schen Kajoe-Tanaw en Padang-Pandjang is dezer dagen een bandjir geweest,'zooals de oudste inwoners dier streek er zich geen heugen. Rivier, weg en spoorbaan loopen in die kloof meestal broederlijk naast elkander en nu zijn in den nacht van 22 op 23 December a. p. door den bandjir een tal van bruggen en gedeelten van den weg en van de spoor baan weggeslagen. Een twintigtal menschen hebben bij dit onheil het leven verlorende vrouw van een spoorwegambtenaar werd met haar geheele huis door den vloed meegesleurd. De schade, toegebracht aan den spoorweg Padang Fort de Koek, is nog niet te overzien Het herstel zal wel maanden duren en milli- oenen kosten. Sedert den 23sten was de communicatie tusschen Padang en de Bovenlanden nagenoeg geheel verbroken, de laatste voor de bewoners bestemde brieven werden met de grootste moeite aan den ingang der kloof, te Kajoe Tanam, afgehaald. Voorloopig zal het transport van goederen naar de Bovenlanden langs een grooten omweg, d. i. door de Soembang kloof over Solok geschieden. De Bovenlanders gevoelden den terugslag hiervan reeds in hunne beurzen. Eene eerste levensbehoefte, de petroleum, welke totnogtoe 4.50 kostte, was door heeren leveranciers maar dadelijk op ƒ10 gebracht. Men heeft wat een lof toegezwaaid aan onze spoorweg-ingenieurs voor den aanleg van deze geteisterde spoorbaan. Er is echter gebleken dat het „Ars naturae magistra" niet in allen deele voor hen geschreven was. Onze Indische elementen zijn hun te sterk geweest. De „Atjehsche Courant" van 24 Dec. meldt: De zee was in de laatste dagen op de Noordkust zóó onstuimig, dat sedert acht dagen de communicatie met Segli gestremd werd. De Radja's van Merdoe en Pantei-Karang, die derwaarts gingen, konden daar niet landen en werden naar Oleh-leh gebracht, alwaar zij jl. Donderdag aankwamen. Nadere berichten van Segli worden verwacht met den Gouvernements stoomer „Havik," die gisteravond derwaarts is gestoomd. Volgens later ingekomen berichten, zou het bendehoofd Habib Samalanga niet aan koortsen te Lamsoek zijn overleden, doch aan vergiftiging in de kampong Bandjala in de XXVI Moekims. Verder wordt bericht, dat Tengkoe Mad- Amin alle oorlogsmaterialen van wijlen Habib Samalanga zich heeft toegeëigend. Toekoe Ibrahim van de V Moekims heeft hierover eene klacht ingediend by de andere Oelama's wegens Amins wederrechtelijke handeling. De Oelama's hebben daarna besloten die toegeëigende goederen, desnoods met geweld, van Tengkoe Mad Amin terug te eischen en ze naar Samalanga te zenden aan den broeder van den overledene, Habib Djoeroeng. Hedenochtend bij het inspecteeren der rails door den dwangarbeider-rail-inspecteur, kwam ter hoogte van de Kroeng Tandjoeng een dwangarbeider, die sedert gisteren gedrost was, op hem af, vermoedelijk met het doel dien inspecteur zijn wapen af te nemen. Onder bedreiging dat hij dien gedrosten veroordeelde een kopje kleiner zal maken, indien de kerel niet gewillig medeging, werd hij naar het kwartier te Penditie gebracht en daar in arrest gesteld. Uit Kotta-Radja wordt gemeld dat de dirigeerende officier van gezondheid der tweede klasse P. Schyff zijn pensioen heeft gevraagd. Door deu gouverneur-generaal van Ned.-lndiö zijd de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot 3den com mies bij het dop. van fin. H. G. C. Munnich; tot commies 2de kl. by den post en telegraafdienst de adj.-comm. R. P. Lettinga en I. H. O. OudhofT. Toegevoegd: Duor den direoteur der burg. openb. werken t Aan den chef der spoorwegopname Djember-Baujoewangi, de bouwk. ambtenaar 1ste kl. by den aanleg van staatsepoorw. op Java J. P. J. H. Alsdorf en do tijd. onderopz. 3de kl. bij do expl. der staatsepoorw. op Java R. F. M. Hartman, beiden thans bij de epoorwegopname Soerabaia-Tarik werkzaam B e 1 a 8 tbij de oxp). der lijn Djokjakarta Tjilatjap Gedurende de afwezigheid met binnenl. verlof van den stationschef 2de kl. D. G. Keijzer met hot beheer van het station Koetoardjo de stationsklerk lste kl. J. F. F. Quentin. Ontslagen: Wegens vertrek, eervol, als buiten gewoon substituut-griffier buiten bezwaar van den lande bij de rechtbank te Martapoora, J. Stortenbeker. Benoemd: Tot buitengewoon substituut-griffier buiten bezwaar van den lande bij die reohtbank, W. D. Van Drunen Littel. Door den directeur van onderwys, eeredienst en nijverheid, bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dozen ge- lijkgestolden in Ned.-lndiö: tot hulpondorwgzeres mej. J. A. Van Bremen on moj. M. G. W. Lange- veld, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Gosteld: Ter beschikking van don algemeenen secretaris, do ambtenaar voor don burgerlijken dienst G. J. Btaal. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan A. M. C. Van de Ven Sauveur, ichtgenoote van H. Koppeschaar, off. van gez. 2de kl. te Malang, eener akte van toelating tot uitoefening der genees-, boel en verloskundige praktijk in Ned.-lndiö. Door den directeur van binnenlandsch bestuur, bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiteD Java on Madoera: Verplaatst: Van de res. Palembang naar het gouvernement Sumatra's Westkust de benoemde contr. 2de kl. L. F. H. Timmermans; van de ros. Menado naar het gouv. Sumatra's Westkuet de benoemde contr. 2de kl. J. W. Campagne; van het gouv. Celebes en Onderh. naar dat van Sumatra's Westkust de be- Docmdo contr. 2d kl. R. H. V. De Lennooy. Bepaald dat geplaatst blijft. In de res. Lampongsche districten do benoemde adsp.-contr. J. L. O'Brien; in het gouv. Atjeh en Ondc-rh. de benoemde contr. 2de kl. W. Van Vianen. Ontslagen: Op verzoek, eervol alB advocaat on proourour by het hooggerechtshof van Ned.-lndiö mr. B. Tellegcn. Ontslagon: Uit zyne betrekking, de opzichter van de werkplaatsen 2de klasse by do exploitatie der staatsspoorwegen op Java E. F. Rosbak. Op verzoek eervol uit 's lands dienst de ambto- naar op wachtgeld J. C. Sené, laatstelijk commies 3de kl. by het Post- en Telegraafkantoor. Belast: Met do waarneming der betrekking van tijdelijk commies op het bureau van den assistent-resident voor politieke aanrakmg met "do onderhoorigheden en hoofden ter Noord- en Oost kust van het gouvernement Atjeh en Onderhoorig heden do gegagoerde adjudant-onderofficier der inf. J. Q. A JSIoosch, thans tijdelijk klerk op het bureau van don civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden. PRIJS DER AD VERTENT EÈN Tin 1—r*g*l» ƒ1.01. Iedere regel meer 0,17$. Grooter* letten naar plaatsruimte. Toor bet inoaaeeerea bui tea At «tad wordt ƒ0.06 berekeed- Geplaatst: In de res. Preanger-Rogentschappen de burg. ambt. F. B. Vodegel. in do res. Bantam de ambt. voor den burg. dienst J. P. Tesevur; in do res. Pekalonean de burg. ambtenaar E Q. Abels; in de res. Rembang de ambt. voor don burg. dienst F. L. Broekveldt; in de ros. Besoeki do ambt. voor den burg. dienst E. L. K. 8 hmulling; in de res. Soerabaia de burg. ambt. R. O. L. Bosohin do rea. Pasoeroean de burg. ambt. E. A. G. Van Delden; in de rea. Banjoemas de burg. ambt. J. F. E. Ten Brink; in de ros. Kedoe de burg. ambt. H. Ch. A. Poublon. Op de bezittinge buiten Java en Madoera in do rea. Palembang de ambt. voor den burg dienst H. P. Van der Horst, in de res. Riouw de burg. ambt. J. O. L. Fonteijn, in do res. Westerafd. van Borneo de burg. ambt. P. G. IJoung, in de ros. Monado de burg. ambt. F. H. Gordesius, in het gouv. Celebes en Onderh. de burg. ambt. W. H. A. Heynekamp. Nader toegevoegd: Tot uit. December 1893 aan den directeur van 's lands plantentuin te Bui tenzorg tot het voortzetten van het chemisch-phar- macologisch onderzoek naar de plantenstoffon van Ned.-lDdië, in hot bijzonder mot het oog op hare beteekenis voor de geneeskunde, de militaire apo theker der 2de kl. dr. W. G. Boorsma; zullende hg ook gedurende deze nadere toevoeging a la suite van zyn dienst worden gevoord. Benoemd: By den post- en telegraaf lienst, tot commies 2de kl. B. Van Vianen, vroeger dien rang bekleed hebbende, thans wnd. commies 3de kl. Departement van Oorlog. Verleend Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den mili- ta.ren apotheker 2de kl. C. W. Coenen; oeno maand verlof naar Solok tot herstel van gezondheid aan den laten luit. der inf. P. J. Spruijt. Hersteld: By hot wapen der inf., boven de formatie in activ., de kapt. op non-act. J. A.Willeu.8. Overgeplaatst: Op het intendance-bureau te PadaDg de 2do luit.-kwartm. van het 17de bat. inf. te Padang L. H. 8pookals kwartiorm. van het 17de bat. inf. de lste luit.-kwartm. van htt édo dep.-bat. ie PadaDg J. H. Stoltmannaar Padang als kwartm, van het éde dep.-bat. de lste luit.- kwartierm. bij de Vdo afd. van hot dep. van oorlog te Batavia A. P. J. Van der Laaken; naar Batavia op hot intend.-burcau ter beschikking van den hoofdintend., do 2do luit.-kwartierm. beheerder, van hot garniz.-kleedingm. te Willem I, E. M. Van H lie, als beheorder van hot garniz.-kleedmgm. te Willem I, de 2de luit.-kwartierm. op het bureau en ter bcBChikk. van den adm. van het mil.-hospit. te Willem I, A. Van Haastert; bij de eskadrons te Sa- latiga de lste luit. bij hot rochter-half éde escadron te Kotta-Radja P A. Schrassort Bert; bij het rech- terhalf éde eskadron te Kotta-Radja, do lste luit. bij de eskadrons te Salatiga J. P. Gentil. Geplaatst: Bij do eskadrons te Salatiga na zyne terugkomst in I-ndiö, do lsto luit., terugver wacht uit Nederland, jhr. L. D. O. De LanDoij. Overgeplaatöt: Naar Amboina als gowes- tolijk intendant de kapt.-intend, op het intendance bureel to 8oerabaia H. P. M. Van Altona. Ontslagen: Eorvol op verzoek uit 's lands dienst, wegeDS lichamelijke ongeschiktheid voor verderen dienst, de burgerlijke schryver lste kl. L. P. Van Mourik. Verleend: Eene maand verlof, wegons drin gende familie-aangelegenheden, naur Soekaboemi aan den 2den luit. der artillerie H. L. F. Fanger. Overgeplaatst: Bjj het 5de bataljon inf. te Semaran t do lste luit. der inf. in garnizoen to j Fort Van dor Capelle, J. M. Van don Endo. Departement van Marino. V e r 1 o e n d Een jaar verlof naar Europa, wegons langdurigen dienst, aan den laten machinist by de gouvernemonts-marino W. Boer. een jonge HOBfD, zwartharig, met kleine witte borst. Heeft een licht-bruinen halsband om met nikkelen beslag. Luistert naar den naam van: Black. Tegen belooning terug te bezorgen aan de „Leidsche Lederfabriek", Maredyk. 792 8 De Rijngod zal zelf binnen Leidens veste komen om echt Duinwater zonder bacillen gra tis aan alle Burgers te verschaffen. 728 9 het HUIS en TUIN te Oegstgeest, De Olmen, gelegen op zeer korten afstand van Leiden, aan de Trams, over Endegeest. Huurprijs 450 p. j. Te bevragen bij den "WelEd. Heer SILLEVOLDT aldaar, of brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 786. 8 BIJ 766 58 e RAPENBURG 96. Echte warme Wlatcrpantoflels voorhanden. 7490 8 Magazijn van Xoten, Jlah., Ulhen on geschilderde Meubelen, Stoelen, Talels, Spiegels, enz. 5629 9 LAGE PRIJZEN. op VRIJDAG ie I'EBKl'Altl 1S93, 's avonds te halfacht, Tekstboekjes a 10 Cents aan de Zaal verkrijgbaar. 791 po

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5