Gedurende het 4de kwartaal van het afgoloopen jaar zfin voor den Indischen mili tairen dionst aangeworven: 217 Nederlanders en 97 vreemdelingen, nl. 69 Belgen, 20 Dult- scbers, 2 Franschen, 2 Luxemburgers, 2 Zwit sers en 2 Oostenrijkers, totaal 314. Uit de verschillende corpsen van het leger hi$r te lande werden 146 onderofficieren en mipderen overgezonden. Het totaal der werving bedraagt dus 460. Aan deze 460 militairen werd aan hand gelden uitbetaald de som van ƒ115,500. De teekening van het te Hilversum op te richten winter- en zomer-kurort, die door H. M. de Koningin Regentes met welwillend heid ia ontvangen en met de meeste belang stelling werd bezichtigd, is thans bfi de firma Byffa Zonen, Kalverstraat 39, te Amster dam, tentoongesteld. De aquarel is vervaar digd door den architect J. G. Van Gendt A.Lz Het stoomschip „Prins Willem III", van Amsterdam naar Suriname, is 4 Febr. Ouessant gepasseerd; de „Ardjoono", van Rotterdam naar Java, arriveerde 5 Febr. te Southampton; de „Gedó", van .Java naar Rotterdam, arriveerde 5 Febr. te Suez; de „Kaffir" arriveerde 3 Febr. van Amsterdam via Londen te Kaapstad; de „Maasdam" ver trok 4 Febr. van Nieuw-Yoik naar Rotterdam; do „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Febr. te Padang; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 5 Febr. Dungenoss; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 5 Febr. Gibraltar; de „Werkendam", van Rot terdam naar Nieuw-York, vertrok 5 Febr. van Boulogno-sur Mer en passeerde 6 Febr. Lizard. Bij koninklfik besluit is de kapitein luit. tor zee H. Bornelot Moens met 16 dezer eervol onthoven van het bevel over Hr. Ms. rammonitor „Panter," en dat bevel alsdan opgodragen aan den kapt.-luit. tor zee Z. J. Cambier. Met ingang van 16 dezer: lo. de kapt. ter zee F. J. Beekman geponsionneerd onder toekenning van een pensioen van 2100 en eene verhooging van 1275 's jaars, inge volge artikel 1 c der wet van 1 April 1875; 2o. bevorderdtot kapt. ter zee, do kapt.-luit. ter zee G. H. Van Steyn; tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. J. VanScheers; tot luit. tor zee 1ste kl., do id. 2de kl. jhr. H. L. Wichors; tot id. 2de kl., de adelborsten lste kl. P. E. Van Musschenbroek en G. Ddi Berger. Met ingang van 16 dezer benoemd tot off. van gez. 2do kl bfi de zeemacht, de heer J. D. Do Blécourt, arts. Aan J. C. Van Schermbeek, hoofdcommis saris van politie, te 's Gravenhage. tevens commissaris van Rijkspolitie, ingevolge zyn verzoek, eorvol ontslag verleend als commis saris van Rijkspolitie. Benoemd N. X. Th. M. Vos de "Wael tot burgemeester van Oldenzaal. Enkele weken geleden voerde het gezolschap van den heer Adolphe Milliaud hier hot drama „Thérèse Raquin" op. Zolden zagon wfi zulk een gevoelvol en artistiek spel als de auteurs en actrices van dit gezelschap ons dien avond te aanschou wen gaven. De toeschouwers leefden en voeldon met hen mede; het was de natuur, in al hare wreedheid, de werkelijkheid met al hare ver schrikkingen, welke ons voor oogen werden gebracht De geheele opvoering was subliem, boven eiken lof verheven. Helaas slechts weinigen waren getuigen van dit alles, de schouwburgzaal was dien avond wanhopig leeg. Gelukkig zullen ditmaal „les absents" hot onrecht kunnen herstellen. Donderdag a. s. zal hetzelfde gezelschap hier wederom voor het voetlicht treden met „Un beau Manage", een van de beste werken van den beroemden Franschen auteur Emile Augier. „Un beau Mariage" is een zeer zedolijk tooneelspel met eene eminente strekking. Moge dan ook een talrfik bezoek den ver- tooners ten deel vallenzfi verdienen het in alle mogelijke opzichten. Mr. L. H. O ois» ii g?cl Ni cm -Yv Aan aan z fi-u 11 g a n g van hot station alhier zijn ihans paaltjss met ket tingen aange! -sebt. waardoor do toegang aldmit tot het peuvn, '•nis w neus hot aantal „nieuwsgierigen" wel wat erg vol kon zfin, niet meer voor elkeen open is. De kade van den Vliet, n a b fi do Naakte Sluis, onder Zoeterwoudo, was gister middag do verzamelplaats van vele nieuwsgie rigen en bedryvigen. De oorzaak daarvan was de schuit of het scheepje van O., dat in den Vliet lag en neiging vertoonde tot zinken. Het vaartuig hield als lading in iets, dat met kermis of volksfeesten in verband staat; dezen noemden dat iets eene oliebollenkraam, genen eene poffertjeskraam, anderen een mallemolen de laatsten waren o. i. hot verst van de waarheid, hoewel er, niettegenstaande do ver zekering van grappenmakers, geene oliebollen noch poffertjes of olie in of op het water te aanschouwen waren. Verscheidene personen hielpen het zinkende scheepje ontladen en een geheel corps schui tenjagers pompte wat het kon. Toen het grootste deel der lading verwijderd was en op den wal lag, ontdekte men het lek en stopte men het onverwijld, waardoor verder binnendringen van Vliet-water onmogelijk ge maakt on hot vaartuig voor ondergang behoed werd. Do vracht werd weer geborgen on men achtte eene andere ligplaats veiliger voor het gelukkig behouden scheepje. Ondanks don strengen dooi dor laatstedagen,hadden velen zich doorhet wéinigje nieuwe vorst laten uitnoodigen, nogmaals de schaatsen onder te binden. Do vfivers iu het Haagsche Bosch werden dan ook gisteren nog tamejfik druk bereden door liefhebbers van dit ijsvermaak. Het voornemen bestaat de baan de „Leidscho IJsclub" morgen, Dinsdag, ook wedor te openen. Voor do arrond. - rechtbank te 's-Gravenhago had zich heden te verantwoor den B. A. v. U., slachter to Leiden, beklaagd eeno dienstbode bovon de 21 jaren gehoudon te hebben zonder daarvan aangifte te doen voor de personeelo belasting. Bfi breedvoerig proces-verbaal was door de Rijksambtenaren, met weergaloozo nauwkeu righeid, geconstateerd hoeveel malen in de week, op weikon dag, uur, minuut en seconde de dienstbode bfi beklaagde had geschrobd, gezeemd, melkgenomen, het kind verschoond, petroleum genomen, enz., enz., enz., te veel om altemaal op te noemen, en die boeren bleken daarbfi een benijdenswaardig sterk go- zicht te hebben. De Rijksadvocaat, het onmogelfik achten 1c dat Rijksambtenaren zich zoo sterk zouden vergissen en een minder juist proces-verbaal zouden opmaken, concludeerde da* aan be klaagde eene geldboete zou worden opgelegd van 43.75, zfinde het vfifvoud van de ver schuldigdo belasting, zoomede dat hfi zou worden veroordeeld tot betaling der kosten, een en ander vorhaalbaar bij lijfsdwang. Het O. M., waargonomen door mr. Van Buttingha "Wichers, achtte het nu echter niet zoo onbetwist zeker dat do ambtenaren zich niet haddon vergist en de vrouw van bekl. voor de werkster hadden aangezien, te moer, daar de werkster, vroeger meid bfi beklaagde, pertinent volhield niet meer dan 3 dagen in de week bij beklaagde te hebben gewerkt, welke getuigenis door nog 2 getuigen a decharge min of meer werd bevestigd. Bfi den grooten afstand den overkant van den Rfin waarop do feiten door de ambtenaren waren waargenomen, achtte het O. M. eene vergissing zeer goed mogelfik en vroeg, in afwfiking der conclusie van den Rijksadvocaat, vrfispraak. Uitspraak heden ovor S dagen. Naar aanleiding van hot in ons vorig nummer voorkomende bericht van den zeldzamen penning met het opschrift „Prins Willem VI, Souverein vorst dor Nederlanden" rondom de beoltenis van wfilen Koning Wil lem I en aan de keerzfide „Tot heil des Volks" doelt de heer H. W. Wolff, Ivaiser- straat 24 alhier, ons mede dat hfi ook een dergelfiken penning bezit, welke zfine overleden moeder op jeugdigen loeftfid op de school te Amsterdam namens Koning Willem I tot aandenken heeft gekregen voor het zingen, toen deze vorst do scholen bezocht. Volgens Wolffs moeder werden van deze medaille er 6 stuks aan een oranje-lint in zilver aan de kinderen en 1 gouden aan den hoofdonderwijzer geschonken. In hot zuideinde van het dorp Woubrugg© zal eene derde broodbakkerij ver rijzen, eou desbetreffend verzoek met bfilagen tot oprichting van een bakoven is bfi het gemeentebestuur ingekomen, waarvan de schrifturen van 6—S Februari ten Raauhuizo aldaar ter inzage ligger., en eventueele be zwaren kunnen worden ingebracht 9 dezer a. s 's voormiddags te 11 uren. Men schrfil'tons uit Roelof-Arend s- veenHet bericht in het „Leidsch Dagblaa" uit de Kaag over do min gunstige post-commu- nicatie heeft alhier veler aandacht getrokken, omdat, niettegenstaande er een telegraafkantoor en een hulpkantoor der postorfien gevestigd zyn, zich hier het haast onbegrfipelfike ge val voordoet, dat een brief, welke 's avonds na 10 uren in de bus aan het kantoor wordt geworpen, geregeld eerst don vol genden dag om halfvier wordt verzonden, een groot ongerief voor personen, dio handel drfiven. Wil men echter verzekerd zijn, dat Ue brief met do rnorgenpost vertrekke, dan kan men voor de aardigheid, weer of geen -.-eer, eene wandeling van een half uur maken naar eoDe te N.-Wetering geplaatste losse bus, welke door den bode op Leiden 's morgens gelicht wordt. Een aardig uitstapje in winter- nachtjos! Lang reeds heeft men over dien toestand hooren mopperon, velen hebben door dit ongerief reeds last en schade ondervonden en stoeds hoort men eischen, dat er werk van worde gemaakt om aan dien toestand een einde te krijgen,doch daarbfi blfift het: niemand schfint den eersten stap te willen of te durven doen. Misschien trekt.dit bericht de aandacht van het bestuur der posterijen, waardoor aan alle inwoners in liet algemeen en aan handelslui in het bijzonder een billijke dienst zou worden bewezen. Aan de inwoners van „de Veen" zal in de laatste vastenavondweek ruimschoots gelegenheid worden gegsven zich mot, kunst genot te vorkwikken. Thalia, Euterpe en Poly hymnia, zolfs Terpsichore, (de godinnen van tooneelspel, muziek, zang cn dans) bobben er haren zetel opgeslagen. In de zaal bfi den heer Wagenaar zal hot fanfare corps „Liefde voor Harmonie" eeno uitvoering geven, ge volgd door het blfispel Jocrisse de Vondeling" en eenige voordrachten. Dinsdagavond is een lokaal bfi den beer v. Lochem het aantrek- kingspunt voor het kunstminnend publiek; daar toch zal de tooneelvereeniging „Aurora" vari Alfon a/d. Rfin, opvoerenlo. „De vrouw in de zaal on de man in de werkplaats," en 2o. Tooneelstudiön van Justus Van Maurik. Na afloop dozer twee stukjes zal het bal, af gewisseld door verschillende voordrachten, oen aanvang nemen. Eene bittere teleurstelling ovenwei moeten de vele beoefenaars en liefhebbers van den zang ondervinden. Op l et weekprograra toch was aangekondigd, dat een nog jeugdig, doch reeds gevierd zangersquartet uit Leiden zfine gaven bij Wagenaar zou komen tentoon spreiden. Men was hier algemeen in gespan nen verwachting! En ziet, ter elfder ure komt de jobstijding, dat deze soiree niet kan doorgaan! Door hot hoofdbestuur der poste- rfien is gunstig beschikt, op advies van den directeur van het postkantoor te 's-Graven- hage, om ten genoegen van de Vereeniging „Dio Haghe" een biljet in do wachtkamer op te hangen, waarop gewaarschuwd wordt tegen het loelfike gebruik van 's Ilago in plaats van 's Gravenhage of Den Haag. Omstreeks halftien Zaterdag ochtend vervoegde zich by een agent van politie aan hot station Beurs te Rotterdam een sergeant van den rammonitor „Panter", liggende Feyenoora, met het signalement van oen matroos van dien bodem, die zich zondor verlof had verwfiderd. De agont, die den matroos gezien had, ging met den ser geant naar het perron en zag hem daar in den voor vertrek naar Vlissingen gereedstaan- den trein zitten. Op aanmaning van den politie man verliet de matroos den trein, om met den sergeant mede te gaan. Bereidwillig voldeed hfi hieraan, zoodat niemand argwaan koesterde, doch eenige oogonblikken later sprong de matroos over de buffers van den inmiddels in beweging gestelden trein, en trachtte aldus te ontkomen. De trein stopte en de matroos werd achter volgd, doch wist eenige waggons verder weder over de buffers te springen, waarna hfi zich langs den ketting van de op het perron uitkomende goederenlift liet glfiden en naar de zfide van de Wfinhaven ontkwam. Hier ontmoette hfi een agent, die hem 6taande wilde houden. Janmaat trok nu zfin mes en bedreigde den agent. Een tweede agent, inmiddels door den ontstanen volks oploop nabii gekomen, trok zfiti hartsvanger, en gelastte den matroos hei mes op te dir ken, en toen deze woigerde, gaf hfi hem een slag over liet gelaat, waardoor hfi boven den neus verwond werd. Toch wist de rohtroos nog t© ontkomen, liep den brugwachter van de Grooto Wijnbrug. cio liem tot staan wilde brengen, omver, en vervolgde zfine vlucht langs do Wfinhaven Z Z. Daar hfi ten slotte door al deze weder waardigheden uitgeput was, gelukte het aan een derden politie-agent hem daar lo grfipen. Verschillende agenten, die nu inmiddels aankwamen, brachten hom naar het bureel in de Pauwensteeg, van waar hfi vervolgens ter beschikking van don commandant van de „Panter" is gesteld. (N. B. Ort Zaterdagochtend werd op den Bezuiöenhoutschen weg, te 's-Gravonhage, badende in zfin bloed gevonden de heer SM die Maandag jl. voor de rechtbank terecht stond, wegens mishandeling van een kind. Hij werd naar zfine woning vervoerd, waar bleek dat hfi eene balswonde had. Niet minder dan 27 villa's zullen binnenkort te Hilversum worden bijgebouwd, byna alle voor rekening van Amsterdamsch9 familiën, die zich aldaar metterwoon zullen vestigen. (B v. d. D.) Wegens overstrooraing van de wegen, moet de stoomtram Rozendaal - Steen bergen door het water rfiden. Reizigers van Steenbergen naar Rozendaal ondervonden Vrfidag zes uren vertraging. De ruim 70-jarige vrouw van den watermolenaar Den H., te Moorkapolle, kwam, terwfil de molen aan het malen was, in aan raking met eene der roeden en werd ernstig aan het hoofd verwond. Nog denzelfden dag is zfi aaa de gevolgen overleden. Omtrent het voorgevallene in de jongste vergadering der sociaal democraten te Utrecht, deelt thans een inzender in het „U. D." mede, dat, toen enkelen het „Oranje boven" on „Leve de Koningin" deden hooren, Yan Emmones door schrik bevangen het geraden achtte de vergadering op to heffen en hfi en de zfinen, gedekt door do politie, oen *goed heenkomen zochten door eene ach terdeur, over den muur en langs het terrein van de H. B.-school voor meisjes. Men meldt uit Gorredfik aan de „N. R. C."; Gisternacht is hier ingebroken in een ledig staand huis, waarin hot kantoor wordt go- houden van den tfidelijken ontvanger der rijks belastingen alhier. Do dieven hebben zich aan de achterzijde door een geopend raam toegang verschaft en hun spoor was duidelfik te volgen door tallooze lucifers op den vloer. Zfi schenen zeor goed op de hoogte te zfin van do situatie. Een dor lessenaars, waaraan de klerk ge woonlijk werkte, is zelfs niet geïnspecteerd. Een gulden, die daar reeds geruimen tyd lag, is blyven liggen. Daarentegen is de lesse naar van den ontvanger doorzocht, maar er is niets gevonden. Vervolgens is oen kistje geforceerd en do buit, nog geen twintig gulden, meegenomen. Veel geldswaarde was niet aan wezig, met het oog op do gevaren, die een onbewoond huis biedt. De diefstal is overigens niet vrfi van brutaliteit. Het huis staat in de buurt, on de steeg, waardoor de dieven zich naar de achterzfide van bet huis moesten begeven, wordt aan de andere zfide begrensd door eene bakkerfi, waarin 's nachts gewerkt wordt. Men meldt uit IJ muiden dat het Ifik van den omgekomen machinist Kloos Zaterdag namiddag is gevonden. Juist vóórdat een duiker te water ging. meldden twee der dreggers, dat zfi het lfik hadden opgehaald. Do man zag; er uit of hfi niet het minste Ifiden had gehad. Op het gelaat lag een rustige trek, do oogen waren gesloten, ln één woord, het scheen of hier niet de minste doodsstrijd was gestreden. Het lijk was volkomen onbeschadigd. De duiker, H. Munniksma, ging tot drie maal to® to water, en door zfin zoeken werden alle vermiste dealen der machine, behalve de stoompijp, boven gebracht en geborgen. Ook de dreggers haalden nog eenige voorwerpen op. De flinke mannen waren bepaald overtuigd, nu alle ballast uit hot water is, ook de twee andere Ifiken te zullen vinden. Zondag heeft men het dreggen voortgezet en wederom niet tevergeefs. Uit IJmuiden werd gemeld dat omstreeks zes uren het lfik van den machinist-leerling Oostermap, uit Den Bosch, is gevonden. Er bestaat nu alle kans, dat ook de derde vermiste persoon nog wordt opgehaald. Vol gens de duikers toch, zou het spuien geen invloed hebben op den bodem, wat ook blfikt uit het ophalen van de kleine voorworpen. Door de plaatselijke gezond heidscommissio te Maastricht is, met betoog op do daar beerschone e Uiphtheritis, voor gesteld, de scholen, \v reeds drie weken gesloten zfi::, nog eenigvn tyu gesloten ie houden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2