10112. Diuödasi 7 Februari. A°. 1893. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. GEEN VERTROUWEN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden por 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijk® Nommers0.00. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incaeseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit nomuier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 6 Februari. Heden is aan de universiteit alhior do heer J. D. Doorman, geboren te 's Gravenhage, be vorderd tot doctor in de geneeskunde, na ver dediging van een academisch proefschrift, ge titeld: „De vasthechting van do kiemblaas aan den uteruswand by hot konijn." Burgemeester en Wethouders van Lei den hebben in hunne vergadering van heden besloten de pacht van het koffiehuis „den Burg" te gunnen aan den tegenwoordigen pachter den hoor J. F. Wafelbakker. De heer A. A. Rensink mocht heden, by gelegenheid der herdenking van zyn 50 jarig jubileum als boekhandelaar te dezer stede, vele en hartelijke blyken van belangstelling ontvangen, niet alleen van zijne stadgenooten, maar ook van elders wonenden. Ddarby ontbrak het niet aan vele bezoeken van confraters en particulieren, die hem hunne gelukvvenschen kwamen aanbieden. Afgaaude op de gunstige lecensie in bet „Leidsch Dagblad" omtrent de voordrachten, verleden week Maandagavond in het Nut al hier gehouden door den heer N. Huntelman, en nota nemende van de aan het slot van dat verslag gemaakte opmerking, dat de heer Huntelman met succes in omliggende buiten gemeenten zou kunnen optreden, heeft de sociëteit „Onderling Genoegen", te Woubrugge, genoemden heer uitgenoodigd op overeen te komen voorwaarden voor de leden dier socië teit en hunne vrouwen, benevens enkele ge'introduceerden, des avonds op te treden. Bij de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partijen van 100, 10 en 5 Hectoliters, waren de hoogste prijzen: 42, ƒ4.00 en f 2.30; de laagste: f 42, ƒ4.50 en ƒ2 25. Eene opgave der uitkomsten van de meting en schatting van gebouwde en onge bouwde eigendommen, gelegen in de gemeente Woubrugge, is tot den 3den Maart a. s. ter Secretarie der gemeente aldaar ter lezing nedergelegd. Het kohier der grondbelasting voor 1893, vraarby, wat betreft de ongebouwde eigen dommen, de aanslagen zijn geregeld naar de voor eenige jaren plaats gehad hebbende schatting en de overeenkomstig het voorstel van den tegenwoordigen minister van financiën tot stand gebrachte peraequatie bedraagt in hoofdsom en opcenten: voor de ongebouwde eigendommen, voor Zoetermeer, (waar op centen voor de gemeente niet geheven worden) ƒ6611.30, in plaats van ƒ9380.01 over 1892, alzoo eene vermindering van 2768.71 of ongeveer 30 procent. Voor Zegwaard bedraagt de hoofdsom met de opcenten, die ten behoeve der gemeente daaronder begrepen, ƒ5522.79, in plaats van 8209.40 over 1892, en de vermindering alzoo ƒ2686.61 of circa 33 procent. De nieuwe regeling zal dus in die ge meenten door de grondbezitters en landbou wers met blijdschap worden begroot. Dinsdagavond a. s., te 7 uren, zal in het Ger. Kerkgebouw te Rynsburg eene zang en muziekuitvoering gegeven worden door den heer F. De Boer, van Den Helder, oud- kweekeling van het Blindeninstituut te Amsterdam. Het rijke programma belooft heel wat. De bevolking van de gemeente Ryns burg telde op den 31sten Dec. 1891: 2358 inw., zynde 1216 mannel. en 1142 vrouwel. In 1892 werden geboren 85 kind.: 45 mannel. en 40 vrouwel., hebben zich in de gemeente gevestigd 42 mann. en 37 vrouw.; samen 79 personen. Overleden zyn 50 personen, n. 1. 29 mann. en 21 vr., vertrokken naar elders 110 perso nen 54 mann. en 56 vr. De bevolking bedroeg alzoo op 31 Dec. 1892: 2362 zielen; waarvan 1220 mann. en 1142 vr. Er werden 16 huwelijken gesloten en het aantal levenloos aangegeven kinderen be droeg 2. Tegen don 21sten Februari a. s. zijnde kiezers van Rynsburg opgeroepen ter verkie zing van een lid van den gemeenteraad, in plaats van wijlen den heer Ant. Yan den Eykel Gz. Het aantal ingeschrevenen voor de natio nale militie in de gemeente Lisse, voor de lichting 1894, bedraagt 31. Daarvan hebben nu reeds 10 redenen van vrystelling opgegeven, te weten 5 wegens broederdionst en 5 op grond van te zyn eenige wettige zoon. Tot waarnemend secretaris der gemeente Voorschoten is benoemd do heer J. M. De Kempenaer, burgemeester aldaar. Binnenkort kan de oprichting cener vierde pantserfort-compagnie worden togerpoet gezien. Het 1ste reg. vesting-artillerie wordt vermeerderd met een luit.-adjudant. De luitenant Von Schmid breekt in het „Sociaal Weekblad" eene lans om de miliciens, tydens zy onder de wapens zyn, vrydom van briefport te verleenen voor correspondentiën met hunno naastbestaanden. Hy wflst er o. a. op, dat in Zwitserland eene in dien geest gemaakte bepaling bestaat. Koningin Wilhelraina woonde gister ochtend te 's Hago met de hertogin van Albany den voormiddag-godsdienst bij in de Engelsche kerk in de Van den Bosch-straat. H. M. de Koningin, vergezeld van hare moeder en de Engelsche gasten, deden gister middag een rytoer door het Haagsche Bosch. H. K. H. de hertogin van Albany zal met hare kinderen Vrydag, 10 Februari a. s., des namiddags met den trein van 6 u. 38 m. Hol!, spoor, de residentie verlaten. De hertogin van Albany bracht Zaterdag voormiddag met gevolg een bezoek aan de Oranjezaal in het Huis „Ten Bosch." Baro nesse Rengers vergezelde H. K. H. In den middag deden Hr. Ms. gasten met Koningin Wilhelmina een rytoer langs den Loosduinscben weg. Later reden de Vorstelyke personen nog maals uit, nu in do richting van den Wasse- naarschen weg. H. M. de Koningin Regentes vergezelde toen Haie zuster. Koningin Wilhelmina en de jeugdige En- gelscho gasten vertoefden weder eene poos op „Zorgvliet," aan den Scheveningschen weg. HH. MM. de Koningin-Regentes en de Koningin hebben het bestuur van don Chris- telyken Volksbond te 's Hage verblyd door een hieuw en recht vorstelyk blyk harer waar- deering van het liefdewerk der Vereeniging. Zy schonken nl. ter tegemoetkoming in de stijgende uitgaven van den Volksbond eene bydrage van achthonderd gulden. Het Koninkiyk Instituut van Ingenieurs zal Dinsdag 14 Febr., des voormiddags, ver gaderen in het lokaal „Diligentia", te 's Hage. Aan do orde komen o. a. korte modedeelin- gen van dr. E. F. Van Dissel, over eene oud- tyds toegepaste inrichting van watermolens en over kloppen van linoleum. De 1ste luit. bij het corps mariniers A. De Timmerman, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, is ter beschikking gesteld van den commandant van dat corps. Sts.-Ct In „Krasnapolsky", te Amsterdam, verga derde het comité tot het oprichten van een standbeeld van Jan Pz. Coen te Hoorn. In Mei zal de plechtigheid plaats hebben. HH. MM. den Koninginnen zal worden ver zocht, de onthulling met haro tegenwoor digheid te vereeren. Er worden reeds groote toebereidselen gemaakt voor de viering van hot bisschop pelijk jubilê des Pausen. De staten, welke niet door gezanten op hot Vaticaan verte genwoordigd zyn, zullen buitengewone ge zanten zenden, ten einde den Paus de geluk- wenschen hunner regeeringen over te brengen. Op het vereerend verzoek van den aarts bisschop en de bisschoppen van Nederland heeft het comité der Nederlandsche bedevaarten zich ook aan het werk gezet om met het oog op genoemd vijftigjarig bisschops-jubilê eene reis naar Rome te regelen, welke bede vaart zóó zal worden ingericht, dat zooveel mogeiyk aan alle billyke eischen van een groot getal pelgrims zal worden beantwoord. Daarom zullen to groote vermoeienissen vermeden en toch de voornaamste plaatsen bezocht en de belangrykste merkwaardig heden bezichtigd worden, en zal er op de heen- en terugreis telkens slechts eenmaal 's nachts gereisd worden. De reis- en verblyfkosten, alles inbegrepsn, zyn voor de eerste klasse: van Arasterdam 312, van Rotterdam 309, van Den Haag ƒ311, van Utrecht 309, van Rozendaal 306. De tweede klasse is /50 minder. Hun, die te Rome voor eigen logies willen zorgen, wordt verzocht, dit by hunne aanmel ding voor de reis op te geven en dan 50 van de reis- en verblyfkosten af te trekken. Alle hotels, zegt het comité, waarin wy plaats bestellen, zyn van den eersten rang, en te Rome hopen wy allen in hot „Hotel Minerva" te kunnen logeeren. In hoofdzaak is de reis als volgtZondag 30 April na den middag vertrek naar Brussel, Bazel, Lucerntocht per boot over het meer der quatre cantons naar Fluëlen, door de Got hard-tun nel naar Milaan, Turyn, Genua, Florence, RomeAncona, Loreto, Bologna, Venetië, Padua, Verona, Ala, Bötze, Innsbrück (Tyrol); per Brennerbahn naar München, Frankfort en over Keulen terug. Men moet vooraf opgeven of men verlaDgt van Rome uit Napels en Pompeji te bezoeken. Wanneer 25 personen dit uitstapje te zamen doen, bedragen de meerdere onkosten 1ste kl. IS, 2de kl. 12.50. Men wordt verzocht by de aanmelding tevens de gelden over te zenden, welke men echter, als men vóór 15 April van de reis afziet, kan terugkrijgen. Na dien datum kunnen misschien nog reizigers worden aan genomen; maar dan zeker niet onder bepaalde voorwaarden. Door COLO 1UI91ÜKD. 1) Op een heerlyken Augustusdag rolde een lichte reiswagen, met twee prachtige bruintjes bespannen, over den heerlyken landweg, welke van Heidelberg naar Weinheim voert. De schoone, schilderachtige bergketen, met haar weelderig groen, de donkerblauwe hemel daarboven, de gouden zonneschyn, welke zich over het lachende landschap goot, dit alles moest de reizigers wel vroolijk stemmen, want een levendig gesprek werd door de drie personen, die in het rytuig zaten, go- voord, en van tyd tot tjjd weerklonk daar tusschen het kristalheldere lachen eener I meisjesstem zóó frisch en uitlokkend, dat hare begeleiders er vroolyk mede instemden. Het jonge meisje was van eene wonderbare schoonheid, met een zoo eigenaardig mengsel van kinderlykheid en vasten wi), van ernst en luim, zooals het eigenlyk slechts i op do grenslyn tusschen kind en jonkvrouw te vinden is. En de grens der kindsheid moest het schoone meisje wel nog niet Lag 1 overschreden hebbeD, hoewel zy de weelderige en ontwikkelde vormen der jonkvrouw bezat. Het haar, zoo zacht als zijde, en waarvan het zwart een byna blauwachtigen gloed had, legde zich in ryke, zware vlechten om het schoon gevormde hoofd, en onder het blanke voorhoofd straalden een paar oogen met zoo veel opgeruimdheid, met een zoo geloovig vertrouwen de lachende wereld tegen, dat men geneigd zou geweest zyn te gelooven, dat daar nooit tranen in konden opkomen. Maar om het roodo mondje, daar zetelde een trek als van tiots of van eigenzinnigheid, en de schoone lippen konden, dat zag men hun aan, niettegenstaande de glimlachjes, ook in overmoed omgekruld worden en evenzoo diep verwondeD, als zij door vriendelijkheid betoo verden. De naast haar zittende heer, graaf Schlet- tendorf, was een goed geconserveerde vyftiger, uit wiens vriendelijk, eeriyk gelaat eene goedheid des harten straalde, welke niet benadeeld werd door eene zekere trotschheid en een zelfvertrouwen, hetwelk uit zyn ge- heele wezen sprak. Hy was niet blind voor do voorrechten eener hooge geboorte, en daar hy hen naar waarde wist te schatten, gaf hy hun ook niets toe. Maar hy was er ver van verwijderd, slechts het aangonamc van zyn stand op zich te nemen, zonder aan de verplichtingen te denken, welke hy hem oplegde. Hy voerde een ouden, beroemden naam en het was zyn ernstig stroven, zich dezen naam en zyne lange ry van voorouders, zooveel in zyn vermogen was, waardig te loonen, en niet alleen den raad en de hulp zyner onderdanen, maar ook als mensch en hoofd der familie een goed voorbeeld te zyn. In deze grondstellingen voedde by ook Paula op, zyn eenig kind uit een vorig huwelijk, terwijl hem zyne tegenwoordige gade geene kinderen geschonken had. De andere heer, die in het rytuig zat, was een Pool, een graaf Kielsky, en zyne oogen rustten met byzondere belangstelling op het schoone meisje, dat tegenover hem zat. Zyn ouderdom op te geven zou zelfs voor een ervaren opmerker zwaar zyn, want by had die vlugge levendigheid der spraak, die elas ticiteit der bewegingen, welke ons zeer dik wijls met den leefiyd van een persoon bedriegen. Hy was slank en sieriyk, eerder klein dan groot, en bezat de buigzaamheid en beweeg lijkheid, welke den Polen eigen zyn. Hy onderscheidde zich door eene zekere lijne beschaafdheid, men herkende dadelijk den man der wereld, die aan het gladde parket en de nog gladdere taal der salons gewoon is. Het gezelschap keerde van Baden-Baden terug, waar de graaf de kuur gedaan had en Paula hem tot gezelschap geweest was, terwyi zyne gade, afkeerig van het woelige leven, dat daar gedurende een schitterend seizoen pleegt gevoerd te worden, thuis go- bleven was. De graaf had door een zijner vrienden uit Berljjn, die zich ook voor de kuur daar bevond, kennis met den Pool aan geknoopt, en zy hadden gemeenschappelijk uitstapjes en tochtjes ondernomen. Kielsky had, van het begin af aan, de schoone dochter van den graaf zyne byzon dere opmerkzaamheid geschonken, aan welke zy zich tok niet onttrok. Het deed haar zoo goed, geliefd en gezocht te wordenzy, het verwende kind, was het zóó gewend, dat het scheen, alsof het zoo zyn moest, en zoo was zy er spoedig aan gewoon, hem besten dig in hare nabyheid te zien. Hy was haar begeleider, wanneer zy rij tocht jes maakten, zij leunde op zyn arm, wanneer zy te zamen de bergen bestegen, hy bood haar des morgens den beker met den helderen morgendrank aan, dien zy in I de vroegte in de drinkhal gebruikte, hy was i haar danser, haar gezelschaphouder, de ver- i korene onder al hare overige vereerders. (Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1