AAI N*. 10111 Maandag O A#. 1893. ~s <A>fjKV feze t€ourcnt wordt dagelijks, mei uitzondering van tgon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 4 Februari. Feuilleton. Bladzijde 245 uit mijn Dagboek. PRUS DKZER COURANT: Toot LoWcn por 8 m**n(t*nf 1.10. Tnta» por post1.40. Afto-.-c"-j-Sflte Nommers.C.Of- PRIJB DER ADVERTENTIEN Taa 16 regale ƒ1.05. Iedere regel roeor 0.17 j Grootere lettere naar plaetsmitai». Voor het incasaeeron bnlten do aiod wordt ƒ0.05 berekend In de vergadering der afdeoling Leiden en Omstreken der Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde richtte do voorzitter een harieltyk woord tot den hoer Ballego, die voor hol eerst aan de bestuurstafel had plaats genomen, waarop de secretaris mededeelde, dat hij een schrijven had ontvangen van het hoofdbestuur, behelzende de kennisgeving, dat de \va•■telloeraar dor Maatschappij, de heer Ide, een cursus in deze Afdeoling zal houden. Verder was nog ontvangen eene circulaire van den secretaris van het Landhuishoudkundig Congres te Winschoten te houden, met verzoek punten van behandeling voor dit Congres te willen opgeven. De penningmeester deed nu voorlezing der rekening over 1892, welke sluit met een batig saldo van 17.23,/2> welke rekening in handen gesteld werd van de heeren Krlest, Boekee en Van Asperen, om haar to verifiöeren. Aan do orde kwam nu de vraag, welk onder werp de Afdeeling het liefst door den heer Ide ze zien behandeld. Na eene zeer uitvoe rige discussie werd besloten den heer Ide te verzoeken zijn cursus to houden over kunst meststoffen en do toepassing daarvan. Cp voorstel van den voorzitter werd daarna den ludon gelegenheid gegeven do fraaie collectie planton, door don heer Mater inge zonden. te bezichtigen. Door do gratis ver loting gingen vele dier planten aan de leden in eigendom over. De door den heer v. d. Pavord Smits ter bezichtiging gestelde laatst ver schenen jaargang der „Flora Batava" vond •ok zeor veel bekjjks. ervolgons bracht de heer Van Asperen, namens de commissie tot nazien der rekening van den penningmeester, verslag uit. lïy stelde voor de rekening goed te keuren on den heer Dee dank te zeggen voor zijn zeer nauwkeurig beheer. Dit voorstel werd met applaus goed gekeurd Do door den penningmeester inge diende begrooting werd nu voorgelezen, en, sluitende met een batig saldo van f 18.28l/j, goedgekeurd. Aan de orde kwam nu de vraagWat is het beste dekmateriaal voor vaste planten? Deze vraag gaf tot eene vrij langdurige dis cussie aanleiding tusschen de heeren Boekee en Mater, Bal lego en Witte Jr. De heeren Bookoe en Ballego gaven de voorkeur aan blai en bladriet, terwijl de heeren Mater en Witte Jr. van oordeel waren, dat men er op moet letten welke planten gedekt worden, daar er velen zijn, die niet door de vorst, maar wel door de vochtigheid van hot dekmateriaal 's winters doodgaan. Naast blad en bladriet, achtten z(j ook turfmolm en boekweitdoppen zeer goedo 1 dekmiddelen, daar beiden droog blijven, j Door don heer Kriest werd nu een witte Cyclamen vortoond, dio ééne roode bloem had voortgebracht. Hy vroeg hoe dit kwam. De meeningon ovor deze vraag waren nogal verschillend, maar allen stemden op één punt overeen, Damelijk, dat het onmogelijk is een positief antwoord op deze vraag te geven. Door den voorzitter werd vervolgens de door de Maatschappij te houden excursie naar Gent ter sprake gebracht; h;j wekte de leden sterk tor deelneming op en hoopte dat Leiden goed bjj deze excursie vertegenwoordigd zou zyn. By dit betoog sloten zich de heeren v d. Pavord Smits on Witte .Tr. geheel aan. Beiden deden eenige mededeelingon over deze Tentoonstel lingen. Yele leden waren van meening, dat het Hoofdbestuur do voor reis- en verblijfkosten te storten som wel wat boog had gesteld, daar men voor oen lager bedrag op eigen rekening kon gaan. Door den voorzitter en den heer v. d. Pavord Smits werd er echter uitdrukkolijk op gewezen, dat dit bedrag hoogstwaarschijnlijk niet in zyn geheel zal worden gebruikt, en dan het overgeblevene zal worden terugbe taald. Eenige leden wenschten dat het bedrag door hot Hoofdbestuur nog zal verminderd worden, daar zy zeker zyn, dat het vele leden zal afschrikken mede te gaan. Nadat hierop nog door den voorzitter was geantwoord, doelde deze mode dat hij deze excursie weder op de agenda voor do volgende vergadering zal plaatsen. De voorzitter bedankte nu de heeron Mater, Kriest en v. d. Pavord Smits voor het door hen ingozondene en sloot daarna de druk bezochte vergadoring. (S mp.) De stoomboot maatschappij „Boskoop Waddingsvcon Gouda" hield 11. Vrydag hare jaarlyksche algeoteene vergadering. Uit het door het bestuur uitgebracht verslag bleek, j dat de winst over 1892 bodraagt f 1464.09. i Op voorstel van het bestuur werd besloten 2 pCt. dividend op do aandeelen uit te keeren, I f 1000.64 Vj af to schryven op do boot en f 69.44'/2 to storten in de reserve-kas, welke daardoor f 501.94 zal bedragen. De aftredende bestuurders do heeren H. H. F. Herman Tz. on H. Overoijnder, van Gouda, worden herkozen. In plaats van den heer Pk. Yerbruggen, onlangs overleden, werd als bestuurder be noemd de heer M. Den Bleker, te Wad- dingsveon. - Men meldt ons uit Stompwyk De zang- vereeniging „Oefening baart Kunst" zal a. s. Dinsdag cone uitvoering geven by L. AngeDent, te Zoeterwoude, en Woensdag a. s. te Stomp- wyk in het „Blesse Paard", des avonds te halfacht. Do minister van justitie heeft beant woord het afdeelingsverslag der Tweedo Kamer over hot wetsontwerp tot wyziging van art. 469 W. v. B. Rechtsv. (Executoriale vorkoo- ping van roerende goederen). Naar aanleiding van de daartegen gerezen bedenkingen, hoeft de minister thans voor genoemd artikel de volgende redactie voorgedragen: „De verkoop wordt gehouden by opbod en do toewyzing zal geschioden aan den meest biedende en tegen geroode betaling. „De deurwaarder is, by hooger bod op oen voorwerp dan 4e waarde, waarop hot door hem wordt geschat, bevoegd t9 vorderen dat hem telkens het bedrag worde tor hand ge steld en dit onder zich te houden, totdat het voorwerp is toegewezen. „Stelt een bieder, na de in het vorig lid bedoelde vordering de geboden som aan den deurwaarder niet tor hand, dan wordt het bod niet aangenomen en die persoon gedu rende de geheele veikooping niet meer als bieder toegelaten. „Indien de deurwaarder gebruik beeft ge maakt van de hem by het tweede lid toege kende bevoegdheid en er, nadat een bieder in gebreke is gebleven do geboden koopsom aan den deurwaarder ter hand te stellen, geen hooger bod wordt verkregen, blyft de hoogste bieder, wiens bod is aangenomen, daarvoor gehouden en wordt hem het goed toegewezen. „By gebreke van betaling zal hot good terstond weder verkocht worden ten laste van hem, wion het toegewezen is". Met den 21sten Fobr. a. s. worden de dirigeerende officier van gozondheid der 2de kl. by de zeemacht dr. W. Schutto, geplaatst by hot hospitaal der marine to Willemsoord, en do officier van gezondheid der 2de kl. by de zeemacht P. J. De Koek, dienende aan boord van Hr. Ms. stoomschoener „Zeehond", op non-activiteit gesteld en vervangen respec- tieveiyk door den dirigeerendon officier van gezondheid 2do klasse by de zeemacht F. H. L. Roossingh van Iterson en den officier van gezondheid 1ste klasse by de zeemacht D. P. Van Nouhuys. De officier van gezondheid 1ste klasse by de zeemacht R. Willemsen wordt met dienzelfden datum geplaatst by de mari tieme ziekoninrichting te Hellevoetsluis. Voor ieder geweerdragend lid eener Woerbaarheids-Vereeniging kunnen jaarlijks worden verstrekt 100 scherpe en 10 losse patronen tot achterlaadgeweren, met dien verstande echter, dat, voor Vereeniglngen met eene sterkte van meer dan 100 ledeD, voor het 101ste tot en met het 200ste lid, per lid. niet méér dan 75 en voor ieder van de alsdan nog overige leden niet méér dan 50 scherpe patronen per jaar beschikbaar moge» worden gesteld Patronen voor kamerschiet oefeningen worden niet verstrekt. De ronddeeling van het verslag over de kieswet ontwerpen wordt in de tweede helft dezer maand verwacht, wellicht in den tyd, dat de Tweede Kamer weder byeen is. Officieus wordt als datum van de hervat ting der werkzaamheden Dinsdag 21 dezer genoemd. Te Groningen is een dor oudsto genees kundigen, ar. A. Th. Folkorsma, overleden. Het stoomschip „Soerabaia," van Rotter dam naar Java, vertrok 3 Febr. van Aden do „Utrecht," van Java naar Rotterdam, arriveerde 3 Febr. te Marseille. By Koninkiyk besluit zijn benoemd tot ontvanger dor dir. belastingen te Rotterdam, lste afd., T. E. Van Nispen, ontvanger der dir. bel. en accynzen teMeppel; tot ontvanger der dir. bol. te Rotterdam, 3de afd., E. L. Bogaort, ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. en van den waarborg on de belasting op- de gouden en zilveren werken te Alkmaar. Aan D. Van Konynenburg, controleur der dir. bel. en van het kadaster te Leeuwarden, op zyn verzoek, eervol ontslag uit 's Ryks dienst verleend. Benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank to 's-Gravenbage inr. G. Krabbe, thans kantonrechter in het eerste kanton te Amsterdam. Aan don commies der posteryen 3de kl. W. G. A. Pels Rijckon, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend. Bepaald dat de kapt. der inf. N. C. Van Heurn, de lste luit. der infanterie J. C. De Nevo, de lste luit. der artill. J. B. Doyer, de sergeant F. Zeig, do korporaal F. Egart en de fuselier P. Lubbers, allen van het leger in Ned.-Indiö, by afzonderlijke dagorders, zoo in Indiè als in Nedorland, eervol zullen worden j vermeld, en zulks ter zake van hunne houding by do vormeestering van eenige vyandelyke versterkingen naby Segli (Atjeh en onderhoorig- heden)in de maanden Juni, Juli en October 1892. Doon C. 1.) Ik was eertijds een zoon van rijke ouders. Mjjn vader was fabrikant en ging in bet stadje N. door voor een milhonnair. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd had ik eene bijzon ders vooihefde voor de muziek opgevatpapa gaf me vioollessen en ik studeerde op mijn ge'iefkoosd instrument met meer dan dilet- tanlischen ijver. Het stond vast: ik zou violist Worden. Na eenige jarsn gingen papa's zaken hoe langer hoe meer achteruit. De eene fabriek ging na de andere op de flesch en weldra had de armoede ons in hare afzichtelijke armen omkneld. Weg was mijne illusie! Ik werd jongste klerk bjj de iirma Hoens en Co., om alle mogelijke onkosten te vermijden. Van nature was ik melancholiek en dikwijls veroorzaakte mijne neiging tot sentimenteele en overspannen gevoelens mij hevige hoofd pijnen. Mijne kameraden vonden me trotsch en verwaand, dewijl ik steeds in mijzelven gekeerd was. Vrienden had ik niet; mochten er eer.igm /.uweest zyn, die Ultiem met mij omgingen, dan was bet slechts voor korten tjjdin hen dat enthnsiasme missende, waarin ik soms over kunst in het algemeen, over muziek in liet bijzonder, geraken kon, hield ik hen voor onbegrypeiyke, domme wezens, bot, zonder schoonheidsgevoel, zonder kunstliefde. Wrijving van gedachten hierover eindigde immer in volslagen vijandschap. Muziek was voor mij het hoogste, en wie haar niet be greep, begreep ook m(j met. Dat was stout gesproken, doch oordeel zelf, hoe zwaar ik daarvoor heb moeten boeten Het was in den zomer van '78, toen het toeval my in kennis bracht met Victor Steinau, een twintigjarigen jongeling van goeden huize en onbesproken gedrag. Hy was flink en sterk gebouwd. Z(jn gelaat was innemend en z(jn blik getuigde van energie en mannelyken ernst. Daar hjj als expediteur by onze Iirma geplaatst werd, zag ik hem dagelyks. Weldra hadden wy voor elkander eene ware sympathie opgevat; hy hoorde my en ik hoorde hem gaarne spreken. Het eenige, wat my in hem hinderde, was zyn buitengewone aanleg voor spoitoefenin- gen, waar ik een onoverwinnelyken afkeer van had. Hy was een „sportsman" in zijn hart. Toch hield hij ook veel van kunstgenot, inzonderheid van muziek, zoodat we spoedig vrienden werden, vrienden in den echten zin van het woord. Zyne oprechtheid, zyne ge negenheid jegens my deed mij aan myn eemgen overleden broeder denken, die ster vende tot my sprak „Wanneer ge een vriend govondon hebt, bind hem dan met teedere banden aan u, want wat hy u was, zult gy in een ander niet licht vinden." Zie, zoo'n vriend vond ik nu in Victor Steinau; een vriend, die my troostte in myne droefheid, die zich verblydde over myne vreugde; een vriend, die myne sensitieve neiging begreep, was Victor. Voor mama was hy alles; voor papa was hy als zyn oudsten zoon, myn dierbaren afgestorveno. Soms speet het my, als hij 's morgens zeide door eene of andere gymnastiekuitvoering verhinderd te zyn om na kantoortyd muziek by me te komen maken. Doch slechts één oogenblik. Zyne ongekunstelde vriendschap, zyn open oog en ronde borst wierpen zulk eene zee van licht op myn tegenwoordig leven, dat die ééne duistere stip geheel in het niet voizonk. Ja, ik hield van Victor! Ik was geiyk de vei moeide reiziger, wiens lippen branden van den dorst en die plotseling een welgevulcon beker ziet: ik genoot, ik dronk in groote teugen uit dien beker vol warme, broederlyko liefde. Doch niet lang kon onze vriendschap zich in ons broederlyk same.izyn verheugen. De wreede hand der noodzakelykheid zou ons weldra van elkaar doen scheiden. Myne moeder stierf in hetzelfde jaar en myn vader volgde haar kort daarop in het graf, dan, een oude compagnon myns vaders, voor my by Hoens or. Co. geen vooruitzichten ziende, gaf my eene winstgevende betrekking in Indié. Den avond vóór myn vertrek zouden Victor en ik elkander ontmoeten in een der zyap- partemeriten van het café „L'Etoile du Nord", van waar we ons naar myne woonkamer zou den begeven, ten einde tot laat in den nacht ons het grootendeels zoo droevond verleden te herinneren en de ondoordringbare toekomst zoo helder mogelyk voor te spiegelen. Byna golyktydig waren wy op de afge sproken plaats. In myn zak had ik een fijn geslepen drinkglas, met zilveren voetstuk, waarop myn naam in sierlyke letters gegra veerd was. Dit wenschte ik hem als souvenir aan to bieden. Het glas rustte op een kun stig gedreven zinnebeeld der vriendschap, terwyl vier gouden lieren den bloeinrand omkransten. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5