N'. 10109. "Vrijdag 3 Februari. A". 1893. feze oCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Vergadering van Nijverheid. F" euilleton. Lord Lovats portret. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per t meenden.7."*.7* f 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Hommers0.06. PRIJS DER ADVRRTENTIÊN: ▼en 1—1 regels f 1.01. Iedere regel meer /0.17|. Qrootere letten neer pleetsrnimte. ▼oor het holten de tied wordt ƒ0.06 berekend. Gisteravond hield het departement Leiden dor Nyverheidsmaatschappü de eerste ver gadering in dit jaar. Na het lezen der notulen werd mededeeling gedaan van een ingekomen stuk van het hoofdbestuur in zake een toe te kennen subsidie aan de commissie, samengesteld uit afgevaardigden van directeuren en het bestuur van het genootschap „Arti et Industriae", voor welke commissie proeven van bekwaam heid kunnen afgelegd worden ter verkrijging van den graad van gezel of meester. De vergadering vereenigt zich met het praoadvies van het bestuur, aan het hoofd bestuur mede te deelen, dat ons departement zich er tegen moet verklaren van de voor- loopige stemming der departementen te doen afhangen het by voorbaat toekennen van een subsidie van f 500, te vinden op de begroo ting van 1893, daar ons departement voor eerst wil afwachten het resultaat der rekening 1892 en de uitkomst over het eerste halfjaar van het tijdschrift-orgaan. Verder meent ons departement dat de medewerking der Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst in deze aangelegenheid niet mag worden buiten gesloten. Ter vervanging van de aftredende en niet dadelijk herkiesbare leden van het bestuur, de heeren A. E. Van Kempen en S. J. Le Poole, werden met algemeene stemmen be noemd de heeren dr. D. De Loos en C. R. Van Ruyven, aan wie van deze benoeming zal worden kennisgegeven. Intusschen had eene commissie, bestaande uit de heeren Bakker en Taverne, zich onledig gehouden met de administratie van den penningmeester over 1892 na te zien en werd b\j monde van eerstgenoemde gerapporteerd, dat zg de rekening met de overgelegde be scheiden accoord bevonden had en mitsdien concludeerde tot goedkeuring der rekening en ducharge aan den penningmeester. Deze motie werd bij acclamatie aangenomen. Eene ongewone plechtigheid was thans aan de orde. Het bestuur had nl. goedgevonden (en het rekende hierin op de goedkeuring der leden) om aan een beambte der K. N. Fabriek der heeren J. M. Van Kempen Zoon, ter gelegenheid van diens 50 jarige trouwe dienst vervulling, een huldeblijk toe te kennen. Dit huldeblijk, bestaande uit eene zilveren medaille, geslagen op de groote stempels der Maat schappij en voorzien van eene toepasselijke inscriptie, werd door den departements-voor- zitter aan den jubilaris, den heer "W. Yperlaan, met eene hartelijke toespraak overhandigd en gewezen op het zeldzame voorrecht van gedurende 50 jaren bij dezelfde patroons in dienst te zijn geweest en hun volle ver trouwen te genieten. Het bestuur had dan gaarne de gelegenheid aangegrepen dit feit te vereeuwigen. Zichtbaar aangedaan, ant woordde de jubilaris met eenige gepaste woorden; het eeremetaal, dat hij heden van eene afdeeling der groote Maatschappij ont ving, zou hij als een kostbaar kleinood aan zijne zonen achterlaten, ten bewijze dat ook in dezen tijd trouwe pichtsbetrachting werd op prijs gesteld. De hoogleeraar prof. dr. Mac Gillavry, hierna het woord verkrijgende, begon te zeg gen dat hij, studieman, op deze vergadering van industrie-mannen als Saul onder de pro feten was. Het verzoek van den voorzitter van het departement, om zijne in eene phy- sische vereeniging gehouden voordracht over boter en surrogaten bij ons te komen herhalen, wilde hij evenwel om het belang der zaak niet afslaan. Na in het kort te hebben verklaard wat we onder boter te verstaan hebben, een voe dingsmiddel uit de melk afgescheiden en meer dan eenig ander vetzuur geschikt om door de spijsverteringsorganen te worden opgeno men, vertelde spreker, dat ten tijde van Napoleon III eene prijsvraag werd uitgeschre ven om te komen tot een surrogaat, dat, billijker in prijs dan boter, eenige harer eigenschappen bezit. Aan Mèges Mourriez ge lukte het de prijsvraag te beantwoorden en zijne methode was de volgende: rundervet werd met een mengsel van maagslijm van dieren, potasch en water tot op 50° C. verhit en digereerde dat mengsel, de zware vetten kristalliseerden by verkoeling het spoedigst en werd de klare vloeistof, oleo-margarine, gedecanteerd, om vervolgens met zuivere na tuurboter, zout en eenig aromatisch middel als margarine in den handel te komen. Deze margarine-boter-industrie heeft vooral in ons land eene hooge vlucht genomen, zeer ten nadeele van het natuurproduct, dat zyn goeden naam in het buitenland door de vele knoeieryen niet kon behoudenwel voorziet art. 330 van het Wetboek van Strafrecht tegen vervalsching van levensmiddelen en bedreigt het gevangenisstraf hiertegen, doch de be- wysvoering is zóó lastig, dat liet volgens be kwame rechtsgeleerden hoogstzelden zal voor komen dat de straf kan worden toegepast. Ten gevolge van de onophoudelijke klachten van den handel hebben we toen eindeiyk de Boterwet gekregen, die van een geheel ander principe uitgaat. De beklaagde van vervalsching van boter moet namelyk bewijzen dat hy ter goeder trouw gehandeld heeft. Waaraan zal men surrogaat van boter kun nen onderscheiden? De scheikunde heeft hierin gedurende langen tyd den weg gewezen en volgens de Boterwet is de Minister van W., H. en N. bevoegd deskundigen aan te wyzen, die zullen uitmaken aan welke eischen boter behoort te voldoen. Ons wordt een toestel getoond en verduide- lykt, by de Rijksproefstations in gebruik; in eene glazen kolf wordt 5 gram boter met aethyl-alcoliol en kali op een waterbad verhit. Toevoeging van natron doet de boter verzeepen zoolang dit proces niet is afgeloopen wordt de gedistilleerde alcohol in de kolf geconden seerd teruggevoerd en later door het sluiten en openen van aan den toestel aangebrachte kranen afgevoerd; door middel van zwavel zuur wordt nu de botorzeep geneutraliseerd en is men hierdoor gekomen tot een ver- zadigingscyfer, dat als minimum werd aan genomen. Voor eene hoeveelheid van 20 cM3. boterzeep had men b. v. vroeger in Duitsch- land 30 als minimum aangenomen en is men thans reeds tot 22 afgedaald. Deze methode is echter gebleken niet proefhoudend te zyn, de industiïöelen hebben zich de medewerking verzekerd van zeer bekwame scheikundigen, die het mogelijk maakten in boter surrogaten tot 30 verzadiging te komen. Werd het toe zicht strenger, des te meer spanden de technici zich in aan de eischen der wet te voldoen, niet wat de zuiverheid der waar betreft, maar aan de voorschriften. Hoe aan het bezwaar te gemoet te komen? Het licht moet ons hierin helpenvoorop ge steld dat licht het gevolg is van beweging der geheimzinnige middenstof, werd ons door practische, uit het politieke leven gegrepen, voorbeelden aangetoond hoe of de beweging of trilling van het licht door andere beweging ten deele in eene andere richting gebracht wordt en een anderen kleurtoon aanneemt; het licht wordt dus gedwongen in eene be paalde richting te trillen. We noemen dan dat licht gepolariseerd. We kregen in de hand, om zelf de proef op de som te nemen, eene in eene loupe vervatte lens, vervaardigd van IJslandsche kalkspaat. Als we deze in de hand nemen en op den muur richten, zien we een vlak verlicht, brengen we tusschen deze loupe eene andere, die we tusschen de vingers rond draaien, dan zien we beurtelings het vlak verduisterd of verlicht en wel, als de vlakken aan elkaar evenwijdig zyn, verlicht, daaren tegen duister, als zy elkaar loodrecht kruisen. Deze methode, op hot microscoop toegepast, stelt ons in staat kristallen, die aan boter vreemd behooren te zyn, in een mengsel van boter en surrogaat onmiddellijk daaruit te herkennen, en we zagen op 't einde der voordracht een mengsel van 10 pet. marga rine als gele en blauwachtige kristallen op den rooden ondergrond, die zuivere boter was. Met onverflauwde aandacht werd deze voor dracht, waaruit we slechts 't een en ander even aanstippen, gevolgd; de heldere betoog trant en de dikwyis humoristische, aan het leven ontleende voorbeelden deden het audi torium als omtrent aan sprekers lippen han gen, en allen vereenigden zich met den wensch van den heer De Sturler, dat het ons weldra gegeven mag worden prof. Mac Gillavry in zyne interessanto voordrachten te hooren. 1 Feb. V. v. W. Gemengd Nieuws. Te Rotterdam i s e e n 2 0 - j a r i g o man, wonende aan den Schiedamschen dijk, in de jenever gestikt. Een paar voorbijgangers zagen Maandagavond op eene stoep aan de Prinsen gracht te Amsterdam een kindje van een maand of vyf liggen, dat daar te vondeling was gelegd. Het arme wicht is in het Be- stedelingenhuis ter verpleging opgenomen. De arbeider W. V., te Willemsoord, had erge kiespijn en nam een lucifer, waar mee hy in het tandvleesch ging pluizen. Bin nen weinig tyd zwol de mond van binnen geheel op, de pyn was niet te verdragen en de hulp van dr. Koster werd ingeroepen. Deze verklaarde dat er bloedvergiftiging ontstaan wasvan genezing was geen sprake. Na velo pijnen overleed V. Aan de sluiswerken in de Drent- sche hoofdvaart naby Meppel zyn ongeveer tweehonderd werklieden sedert eenige dagen werkzaam. Ongeveer 100 hunner hebben echter den arbeid gestaakt en willen meer loon. De marechaussees zyn.ter plaatse aanwezig. De rust is echter niet verstoord. In Kansas zyn do politieke twisten tot zulk eene hoogte gestegen, dat men volgens de „N.-Y. Herald" voor een burgeroorlog vreest. 3.) „Ik reken daarop", zeide Lovat, „maar ik moet hier nog bijvoegen, dat ik eenige bij zondere wenschen heb ten opzichte van mijn portret." „Gaarne wil ik beproeven al uwe wenschen te vervullen, Mylord." „Deze stoel, waarop ik nu zit, staat mü niet aan. Thuis in mijn slot bjj Dumbarton heb ik oen pronkstoel met een leuning van gesneden hout, waarop ik gaarne zittend wilde voorgesteld worden. Zie eens hier, ik heb zelf eene vluchtige teekening daarvan op het papier gebracht." Hy vertoonde nu een blad papier, waarop hy, zeer nauwkeurig, een stoel met hooge rugleuning had geteekend. Deze was aan den bovenkant met zinnebeeldige figuren voorzien twee zwevende, bazuinblazende engelen hiel den eene kroon omhoog. De officier stond nu op, trad naderby en beschouwde de kleine teekening. De zaak kwam hem zeker zeer eenvoudig en onver dacht voor, want hy zeide geen woord. „Het is goed, Mylord I Ik zal den stoel wel nauwkeurig naar dit model teekenen." „Dan zou ik ook graag zien, dat het op de tafel liggend scbryfboek met het eenige woord: „Mémoires" zeer duidelyk in het oog valt." De schilder knikte. Lord Lovat zette zich neer en nam de positie aan, waarin hy wenschte geteekend te worden. De handen hield hy op eene zeer byzondere manier. „Zal het nu zoo blyven, Mylord?" vroeg Hogarth. „Zooals u nu do handen houdt, vormen die met de beide duimen en de voorste vingers eene Z." „Juist, sir!" „Is daar eene byzondere beteokenis aan verbonden?" „Zeker! U, die zelf altyd gewoon zytzoo veel eigenaardige zinnebeelden en aanduidin gen op uwe schilderyen aan te brengen, moet toch, dunkt my, dadeiyk debeteekenis hiervan begrypen kunnen." „Ik moet, belaas, bekennen, Mylord, dat het my nog niet recht duidelyk is, waarom „Z is toch de laatste letter van 't alphabet „Ja, zeker." „Nu, die Z moet dus beteekenen, dat ik aan het eind van myne lange en stormachtige levensbaan ben gekomen." „Ah, zoo!" riep de argelooze kunstenaar. „Ja, nu begigp ik uwe bedoeling, dat is inderdaad zeer aardig bedacht." Over het gelaat van den ouden lord gleed een oogenblik een lichte glimlach. Hogarth merkte dezen niet op. Hy ging zitten en begon yverig te teekenen. Na drie uren van inge spannen werken was hy gereed. Lovat beschouwde de goedgelukte teekening en zeide: „U hebt myn wensch op de beste wyze vervuld, sirik ben u daar zeer dank baar voor; een honorarium bied ik u daar voor niet aan, want u zult wel goede zaken met de gravure maken. Zooals ik hoop, zullen er wel spoedig eenige exemplaren daarvan langs omwegen in Frankryk komen, waar ik zoovele beste vrienden heb. Ik weet evenwel niet, of ik het nog beleven zal, dat de gra vure afgewerkt is; maar ééne zaak druk ik u ernstig op het gemoedU moogt niet do minste verandering aan het portret maken. Wilt ge my dat beloven?" „Ik beloof het, Mylord!" riep Hogarth ontroerd uit. Daarop boog hy en verliet met den officier den kerker van den grysaard, die bestemd was om den dood door beulshanden te sterven. Toen de klank hunner voetstappen in de gang weggestorven was, fluisterde de oude man: „Nu, Goddank, het is gelukt! Duizenden zullen het portret beschouwen en het geheim daarvan niet raden, niet eens vermoeden! Maar komt het, wat zeker het geval zal wezen, in handen van de eenige persoon, voor wie het bestemd is, in de handen van myne lieve kleindochter Eveline, dan zal zy de geheime beteekenis dadel ijk begrypen." Lord Simon Lovat werd op den 2den April 1747 op Towerhill door de valbyi van het leven beroofd, dus door middel van eene soort van guillotine, zooals men die toenmaals in Engeland by enkele gelegenheden gebruikte. Hy onderging den dood met grooten moed en standvastigheid. Terzelfder tyd bracht Hogarth de gravuro van het portret in den handel. Het succes overtrof zyne stoutste verwachtingen. Hy verdiende met het portret veel meer dan mot een zyner andere werken. Vele duizenden van exemplaren waren spoedig verkocht. Meermalen moest de versleten plaat ver nieuwd worden. Naar de eene opgave zou het hem 8000 pond sterling, dus byna honderd duizend gulden hebben opgebracht, naar eene andere, die waarschyniyk wel overdreven zal zyn, 18,000 pond voor hem hebben bedragen. Vervolg ommezijde

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5