Jaarlijksche Soirée te laten houden door alle ingezetenen van Kaag en Leeghwatei, die daartoe lust zullen gevoellen. Een voorstel, door een der leden te berde gebracht, om de Abenessers mede te doen rijden, werd niet genoegzaam onder steund, zoodat dit niet in stemming werd gebracht. Na afloop der werkzaamheden en een woord van dank door den voorzitter aan de leden, werd de avond genoeglijk doorgebracht mot zang en voordrachten. Zoer genoeglijk was men bijeen en meermalen bracht onze hoofd com missaris, do heer J. Van Nieuwkoop, met z\jne schoone stom, zijne modeleden in verrukking. Deze vergadering, welke door bijna alle leden werd bijgewoond, kenmerkte zich door een zeer opgewekten geest, zooals men dat steeds van de leden van „Kagia" gewoon is Dat prijzen van bloembollen- grond steeds rijzende zijn, bleek deze week weder by eene gehouden veiling to Hillegom. Nog niet lang geleden was een gedeelte der thans verkochte gronden door do tegenwoor dige verkoopers aangekocht en werden voor diezelfde percoelen nu aanmerkelijk hooger prijzen besteed. De nu verkochte gronden waren van mid delmatige hoedanigheid. Om eenig denkbeeld te geven van de sommen, die men voor tui nen durft besteden, diene dat geveild werden: een woonhuis, twee bollenschuren en ruim 11 H. A. bloembollengrond, welke gezameiyk de somma van circa 76 duizend gulden op brachten, terwijl de verkooper buitendien alle kosten betalen moet. Te Nieuwersluis, gemeente Heen- vliet, werd, gelijk in ons vorig nommer gemeld, in den morgen van 30 Jan. jl., met geschoten wond aan 't hoofd, dood gevonden de Rijks ontvanger. Uit de secretaire wordt vermist een zwart ijzeren kistje, lang ongeveer 23 cM. en breed ongeveer 15 cM., aan de voorzijde voor zien van een letterslot, waarin zich bevindt een koperen stol schroeven, vermoedelijk inhou dende aan bankpapier, zilvergeld en gelds waardige stukkon (betalingsmandaten) tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 1319.12. Verder worden nog vermist effecten en premie- obligatión, o. a. 12 obligation Hongaarsche Hypotheekbank van 100 fl., 4 pet., serie 1414, nos. 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96 on 97; serie 555, no. 61; serie 565, nos. 74 en 75; serie 897, no. 81; 11 Theissloten, 100 fl., 4 pet., serie 4, nos. 44 en 45; serie 688, no. 61; serie 2840, no. 97serie 3035, no6. 80 en en 81; Rerie 31Z.1 nn 11- sarie 3156. po. 48 serie 3178, nos. 59 en 60; serie 4035, no. 14; twoe obligation België, ieder 2000 fr., 21/, pet., nos. 20631 en 20632; 2oblig.Zuid- Holl. hypot. 1000, 4 pet., nos. 1705 en 1706; 2 oblig. 's-Gravenh. hypoth. ƒ1000, 4 pet., nos. 570 en 571; 1 Utrechtsche hypoth. oblig. ƒ1000, 4 pet., no. 1452; 3 oblig. Nat. Werk. Sell, 1000, 2'/2 pet. Mochten deze stukken in den laatsten tijd verhandeld zyn of nog verhandeld worden, of de coupons daarvan tor inwisseling zijn aangeboden of worden aangeboden, dan wordt onmiddellijk bericht verzocht. Bij het lyk liggend werd gevondon eene zesloops vernikkelde revolvor, met zwart bouten gekarteld heft, merk Buil Dog", cen traal vuur, patronen gemerkt Braum en Bloem 380, blijkbaar nieuw, op de trommel gemerkt B' en K. L. G. en op de sluitiDg gemerkt M. S. Mocht zulk eeno rovolver onlangs gekocht zijn, dan wordt ook daarvan bericht verzocht door den Rechter-Commissaris voor strafzaken bü de Arrond.-Rechtbank te Rotterdam. Naar Loeuwarden is overgebracht eon paar echtelieden van Tzummarum, diozioh schuldig maakten aan namaak van kwartjes en dubbeltjes en het uitgeven daarvan. Hot uitgeven geschiedde in 6chemoravond, omdat het ruw werk was en zeer goed van do gewone munt to onderscheiden. De rechtbank te Arnhem heeft in hoogor beroep den jongeheer G. L. De R. te Grebbe by Wageningen, wegens het dragen van en hot schieten met een verboden vuur- wapon, veroordeeld tot 25 boete of 0 dagen hechtenis. De eisch was 7 dagen. Te Maassluis heeft zich opnieuw een geval van pokkon voorgedaan by een man van 44 jaren, behoorendo tot oene familie, waar zich ruim 14 dagen geledon een geval voordeed. Gisterochtend is uit Groningen het detachement van hot 8ste regiment in fanterie weder naar zyn garnizoen (Arnhem) teruggekeerd. Gisteravond word omstreeks half- zos, in de nabijüoid van Bokstel, een goweer- schot golost op don trein naar Eindhoven. Do heer Smits van Oyon, oud-lid dor Eerste Kamer van de Staten Generaal, zat in den coupó, waarin de kogel doordrong. Hy werd niet gewond. Het goederenvervoer op deiyn Gladbach- Roermond -Antwerpen is tegen woordig zóó druk, dat er in de laatste dagen 10 extra-treinen por dag moeten loopen. Poutsma, van Sneek, dio verleden week is gevangengenomen, wordt beschuldigd van het volgende feit: dat hy op 13 Januari 1893 te Snoek, in eeno vergadering van werk- loozen en arbeiders, in het koffiehuis van Damfma, ten aanhoore van de aanwezigen, en dezen op die wyze opruiende tot een strafbaar feit, heeft gezegd: „Nu, Maandag allen naar de vergadering van den Gemeente raad, kom om halftvveo bij my aan huis. dan trekken wy gezameniyk er heen, en mochten ze je dan werk willen verschaffen, doch bestaande in dat menschonteerende steen- kloppen tegen veertig cents per dag, neem dan de keien en sla do hoeren or mee de hersens in, doe dat", tegen welk feit, by artikel 141, jo. 141, Wetboek van Strafrecht, eene gevangenisstraf van meer dan vier jaren is bedreigd. Bovendien wordt hy nog vervolgd wegens vyf feiten van strafbare opruiing, gepleegd te Bolsward, Dokkum, Franeker, Sneek en Leeuwarden. De rechtbank te Leeuwarden heeft J. J. F., die terechtgestaan heeft, omdat hy by de wanordelykheden op 28 December 11. te Leeuwarden een politie-agent op het hoofd heeft geslagen, veroordeeld tot 1 jaar gevange nisstraf; en H. F., dio terechtgestaan heeft, omdat hy in den avond van 29 December onder een kwaadwilligen hoop volk riep: „sla ze dood!" enz., doelende op drie politie agenten, tot 6 maanden gevangenisstraf. Gisterochtend vroeg had te Zante, de hoofdstad van het gelijknamige eiland, eene hevige aardbeving plaats. Het aantal slachtofFers, zoo wordt uit Athene ge meld, is nog onbekend. Tot dusver zyn twee lyken en vele gekwetsten gevonden. Verscheidene huizen zyn ingestort. Onder de bewoners van hot eiland heerscht grooto ontsteltenis. De regeering heeft troepen met tenten en levensmiddelen afgezonden. Te Gaarden, by Kiel, is een zee man uit Hamburg overleden onder verschyn- selen van cholera. Uit Stromboli wordt gemold dat men daar een hevigen aardschok gevoeld hoeft - deze werd gevolgd door eene uitbar sting van ut» .mui*». By Cuttoli, op Corsica, heoft zekere Bocognano, zeventien jaar oud, die eene soort van kroeg houdt, twee jongelieden, half broeders, die hy innig haatte en met een derde by hem kwamen drinken, beschonken gemaakt, mot een dolk en een houweel ver moord, ontkleed en getracht hen te verbran den. Vooraf had hy den derden man met een dolksteek op do vlucht gedreven. Omtrent den merkw aardigen diefstal in het hotel van den markies De Pannis6e, to Parys, wordt nader gemeld dat do markiezin al hare juweelen en kostbaar heden had medegenomen, zoodat er voor niet meer dan 100,000 fr. (toch een tamelyke buit) geroofd is, o. a. etteiyke sckilderyen, twee van Teniers, eon Ruysdaol, een Wouwer man, enz. Gemeenteraad van Aarlanderveen. Vergadering van 31 Januari. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig, mot kennisgeving, de heer C. Boer. De notulen der voorlaatste vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Gelezen en voor kennisgeving aangenomen het besluit van de Ged. Staten, tot goed keuring van hot supplotoir kohier wegens hoofdelyken omslag, dienst 1892. Medegedeeld het proces-verbaal voor de op 13 Januari j. 1. plaats gehad hebbondo op neming der boeken en kas van don gemeente ontvanger, aanwyzende eon cassa-saldo van 1G65.381/,. Op vorzoek eervol ontslag verleend aar den hoer A. A. Van Pelt Lechner, als secretaris der gemeente, mot ingang van 1 Febr. 1S93, onder by voeging van de verzekering, dat zyne zesjarige werkzaamheid als secretaris by den Raad steeds in aangename herinnering biyven zal. Toegestemd is het aanbrengen van een houten vloer met luchtstroomi. g en verdere werkzaamheden in het brandspuithuis in hot dorp, voor de som van 104.40. Voorgenomen de reclames tegen hunnen aanslag wegens hoofdelyken omslag van J. Verruyt en G. Boer, de eerste in de 25ste klasse ad 4 en do laatste in de 26ate klasse ad f 3, terwyi de beide reclamanten worden teruggebracht naar do 27sto klasse ad 2. Op voorstel van B. en Ws. eenparig be sloten de jaarwedde van do onderwyzeres aan do O. L. school aan do Lage Zyde, be houdens goedkeuring van de Ged. Staten, mot ingang van 1 Jan. 1893 met 50 te verhoogen en alzoo te regelen op 550, als biyk van waardeering van de door de tegen woordige titularis mej. S. C. Schouten aan den dag gelegde ambitie en geschiktheid. Besloten tot de vereischte af- en over- scliryvingen op de begrooting, dienst 1892. wegens de noodzakelykheid der uitbetaling aan gemeentelyke werklieden over 53 Zater dagen, in het dienstjaar voorgekomen. Ten slotte deelt de Voorzitter mede, dat de waarneming van het gemeente secretariaat gedurende de vacature, die vermoedeiyk wel tot 1 Juli e. k. zal kunnen aanhouden, door B. en Ws. is opgedragen aan den heer mr. P. A. Francken. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Alfcn. Vergadering van 1 Februari. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig al de leden. Na opening der vergadering worden de notulen der voorlaatste vergadering gelezen en eenparig goedgekeurd. Gelezen en voor kennisgeving aangenomen een schryven van don heer F. A. Nypels, hoofd der byzondere R.-K. parochiale school, houdende dankbetuiging voor de feestgave op den St.-Nicolaasdag, ter belooning van gotrouw schoolbezoek. Medegedeeld het proces-verbaal van de op 11 Januari jl. plaats gehad hebbende opne ming der gemeentekas, aanwyzende een cassa-saldo van 2347.49. Nader voorgenomen het adres van D. De Knegt cum suis, houdende verzoek aan den Raad om de noodigo maatregelen te willen nemen tot oprichting van eene gemeenschap- pelyke Kamer van Koophandel voor de ge meenten Alfen, Aarlanderveen en Oudshoorn, met het daarop door de raadscommissie ad hoe uitgebracht verslag, waarby wordt voor- gosteld aan adressanten te berichten dat de Raad te zHner tiid de oprichting eener Kamer van Koophandel en Fabrieken, als in het adres bedoeld, in ornstige overweging zal nemen. Nadat de leden der commissie het rapport nog nader toegelicht on de daarop gegronde conclusie aangedrongen hadden en de Voor zitter had voorgesteld aan die conclusie toe te voegen do zinsnede: „en mitsdien aan adressanten in overweging geeft het uitlokken van de bereidverklaring der gomeenteradon van Aarlanderveen en Oudshoorn, om tot dio oprichting mede to werken", wordt de aldus geamendeerde conclusie eenparig goedgekeurd. Komt in bohandeling oen verzoekschrift van C. Nagtegaal Iz. cum suis, om verlaging van de Hof- en Postbruggon, waaromtrent B. en W. próadviseoron aan adressanten te antwoordendat de Raad goene termen vinden kan om te besluiten tot do verlaging van de onderwerpeiyke niet aan de gemeente behoorende bruggen, waarvan de onderhouds plicht rust op het Hoogheemraadschap van Rynland en het Grootwaterschap Woerden, doch om het hooge belang der zaak voor het algemeen vorkeer bereid zal bevonden worden om, wanneer derden de verlangde verlaging mochten willen tor hand nemen, dat werk geldeiyk krachtig te steunen. Na verwerping van eene door den heer C. Van Abshoven voorgestelde en daarna door don heer G. Van Dobben overgenomen motie, om B. en Ws. uit te noodigen tot het in het werk stellen van pogingen by de betrokken Waterschapsbesturen in den door adressan- ton gewenschten zin, tevens met aanbieding van een krachtig subsidie uit de gemeente kas, wordt het préadvies van B. en Ws. goed gekeurd met algemoone stemmen. Toegestemd in eene jaarlyks opzegbare rétributie van 10 aan de hoeren I. Schouten en H. Kompier, voor het gebruik van grond tot het plaatsen van publieke urinoirs als: óón in het stalslop van laatstgenoemde en één voor do scheisloot naast de byzondere Christelyke school. Bohoudens Koninklyke goedkeuring wordt het bestaande tarief van begraafrechten aan gevuld met de bepaling, dat voor het in schrijven en overboeken van eigen graven op de algemeene begraafplaats zal worden geheven een recht van 3. In duplo vastgesteld twee besluiten tot het doen van af- en overschryvingen op de begrootingen voor 1892 en 1893. Ten slotte stelt de heer Van Dobben voor de wekelyksche kaasmarkt voor enkele maanden te schorsen, welk voorstel door den Voorzitter wordt bestreden met de opmer king dat in casu het spreekwoord geldt „zoolang er leven is, is er hoop", terwijl een doode niet dan door een wonder tot het leven kan worden teruggebracht. Nadat ook de heer M. De Jong als lid der Kaasmarkt commissie hot voorstel ton sterkste had ont raden, wordt het door den voorsteller inge trokken. Hierna wordt de vergadering gesloten. Tan de Leerlingen Tan hel Gymnasium Ie Hatwyk aan den B))n. Dinsdag II. had bovengenoemde muziek uitvoering plaats en ai9 genoodigde daarop, kan ik niet nalaten van deze interessante soiróe melding te maken. Bi) het binnentreden der concertzaal trof ons ai dadelijk de aangename en behaaglijke omgeving, waarin deze zaal verkeert, en waardoor ze zich leent voor bovengenoemde uitvoeringen. Zestien gaskronen verspreidden in de zaal een aangenaam licht, terwijl men in het achterste gedeelte het keurige nis- vormige orkest kon bewonderen, hetwelk amphitheatersgowijze is gebouwd. Daar stond de zeereerwnarde heer L. De Sonnavilie (leeraar en muziekdirecteur aan deze inrichting) gereed, als directeur het goed bezette orkest aan te voeren. Aangezien deze concerten des namiddags om 5 uren beginnen en gewoonlijk 's avonds om 9 uren eindigen, begreep men al dadelijk een uitgebreid programma te zullen krijgen. En dit was ook zoo. Niet minder dan 13 nummers kwamen er op voor. Die allen te bespreken zou te veel ruimte innemen, maar ik wil toch enkelen er van releveeren, zooals: Ouverture „Tancredo" van Rossini voor orkest; Allegro uit de lste Symphonic van Beethoven voor 3 piano's (i 12-mains) door leeilingen keurig uitge voerd; Albumblatt van Richard Wagner voor orkestAir Varió No. 7 van De Bériot voor viool, uitstekend uitgovoerd door een zeer jeugdig leerling. Vooral wat houding en zui verheid betreft, mag men verwachten dat deze een uitstekend violist kan worden. Verder werd door een der onderwijzers het Concert voor Clarinet van Mann voorgedragen op eeno wijze, welke mij deed denken dat het den componist aangenaam zou geweest zjjn, het gehoord te hebben. In 't bijzonder trok mjjne aandacht de keurige uitvoering van de Entr'Acte aus „Manfred" van C. Reinecke, daar deze, met uitzondering van oene kleine onzuiverheid bü de inzetting der violoncellen, op eene bewon Uerenswaardige wijze werd uitgevoerd, vooral wat toon in de strykinslrumenten en tempo betreft). Ton slotte kregen w(j nog te hooron voor piano: Melodie van Rubinstein en Valse van Moskowski en voor vioolde „Fantaisie Appassionata" van Vieuxtemps. De uitvoering dezer beide laatste stukken was uitstekend en ik breng- daarvoor den uitvoerders mün oprechten dank. Als men nu nagaat dat dit alles staat onder leiding van don zeoreerwaarden heer De Son navilie, men hem daarbjj met eon jeugdig vuur on benydenswaardig talent den dirigeerstok ziet zwaaien, dan komt men onwillekeurig tot het denkbeeld, dat men hier te doen heeft met een man van hooge muzikale capaciteiten, en met te meer vertrouwen durft men dit beweren, als men kennis heeft gemaakt met zün nieuw Notenstelsel, waarover men verbaasd staat. Ik werd dan nu ook weder in do gelegen heid gesteld, op eene aangename wyze kennis te maken roet nieuwe uitvindingen, die hy voor dezo methode andermaal heeft gevonden. Het is daarom wel de moeite waard eens een bozoek te brengon aan het Gymnasium of een kykje to nemen in een muziekhandel hier ter stede, waar allerlei belangwekkende voorwerpen, ten dienste dier methode, voor handen zyn. Myn hartelyke dank dus aan den zeer- eerwaarden heer De Sonnavilie, voor de genoeg- lyke uren, 11. Dinsdag by hem doorgebracht,

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2