N°. 10109 "Vrijdag 3 Februari. A0.1893. <Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en (feestdagen, uitgegeven. Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 2 Februari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJ8 DEZER COURANT: Toor Lelden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PBIJB DEK ADVEKTENTIÊN: Tan 16 regelt ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor bet tnoasseeron bniten de etad wordt ƒ0.06 berekend. De heer G. Dahne, Saksisch artillerie-officier, hield gisteravond in den Foyer der Gehoorzaal, voor een talrijk publiek, w. o. vele studenten en enkele hoogleeraren, de eerste van zijne aangekondigde populair-wetenschappelijke voordrachten. De groote reeks van schitterende proeven, welke herhaaldelijk werden toegejuicht, werd geopend door zink, cadmium en zelfs een ge wone breinaald door een sterken electrischen stroom, onder het ontstaan van prachtige kleuren en een schitterenden vonkenregen, te laten verbranden. Het verdere gedeelte van den avond werd by na uitsluiter:d aan polari satie besteed. De heer Dahne lichtte telkens met eene kleine, duidelijke voordracht in zijne landstaal de proeven over polarisatie toe. Hij toonde ons in deze reeks van proeven, hoe men het suikergehalte van eene vloeistof kan bepalen, hoe men de echtheid van kris tallen, o. a. amatist kan zien. "We zagen de schoonste kleuren, in het geprojecteerde beeld van een salicylzuur kristal in gepolariseerd licht en van een vlinder nadat we den te voren in gewoon licht hadden aanschouwd. De heer Dahne eindigde de even aangename als leerrijke byeenkon st met ons üe fontaines lumineusos te laten zien, welke voor het eerst gedurende de Parijsche tentoonstelling en later met het bezoek van den Duitschen Keizer te Amsterdam zooveel opgang maakten wegens hare fantastische verlichting. Evenals reeds onderscheiden land- en stadgenooten het eere vice-presidentschap is aangeboden geworden voor godgeleerde en vele andere congressen, welke bij gelegenheid der wereldtentoonstelling te Chicago zullen wor den gehouden, heeft thans ook onze stadge noot de hoogleeraar dr. Jan Ten Brink, uit Washington eene uitnoodiging ontvangen om op te treden als eere-vicevoorzitter voor het aldaar te organiseeren congres voor „Hooger Onderwijs." Wij vreezen dat op de meeste, zoo niet op al die invitaties eene beleefde dankbe tuiging voor do toegedachte onderscheiding zal volgen, indien er zelfs wat ook niet on mogelijk kan geacht worden wel op geant woord zal worden. Aan Zijne Excellentie den Minister van Marine is het volgende adres ingediend Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden A. E. Van Kempen, wonende te Leiden, en J. A. Wormser, wo nende te Amsterdam, in hunne betrekkingen als voorzitter en secretaris der Vereeniging van Nederland8che Patroons „Boaz" en der halve namens de voornoemde vereeniging: Dat zfi met belangstelling vernomen heb ben, dat op voorstel van Uwe Excellentie onder goedkeuring der beide Kamers der Staton- Generaal door onze Regeenng besloten is tot den aanbouw van drie schepen van belang rijke waarde. Dat met het oog op den grooten werknood, die in Nederland heerscht. het als een voor recht zou worden beschouwd wanneer Uwe Excellentie kon besluiten die schepen, waar door zeer vele Nederlanders werk zouden vinden, in ons Vaderland te doen aanmaken. Genoemde Vereeniging van Nederlandsche Patroons, die reeds ruim twaalfhonderd leden telt, zou daarin een nieuw bewijs zien dat de belangen der Nederlandsche industrie door onze Regeering en inzonderheid door Uwe Excel lentie krachtig worden voorgestaan. Onze vereeniging is overtuigd dat niets meer in staat is om de socialistische bewegingen in onzen tjjd te bedwingen dan nuttige werk verschaffing. Zy vleit zich daarom met de hoop dat een zoo belan Tijk Nederlandsch werk ook aan onze Nederlandsche industrie zal mogen ten goede komen en veroorlooft zich daarom de vrijheid om de overweging dezer zaak, met bescheidenen, maar ernstigen aandrang in de Vaderlandsliefde Uwer Excellentie krachtig te mogen aanbevelen. 't Welk doende, enz. Zetfouten. Aan het slot van het korte verslag der lezing van den heer Bahlmann (zie ons vorig nommer) staat: het „inkoopen" van kiezers, hetgeen natuurlijk „omkoopen" moest zijn, terwijl kort daarna gesproken wordt van kiezersstemmen, welke, voor dezen of genen candidaat, als het ware by opbod in het openbaar worden „gebracht", waarmede natuurlijk „gekocht" werd bedoeld. Men zal dit bij het lezen wel reeds hebben begrepen. Wij lozen in de „Oorlogskreet" dat kolonel M'c Kie, wiens beeltenis in het blad is afgedrukt, internationaal reizend commis sioner, aan Nederland een bezoek zal brengen en gedurende de maand Februari oen „grooten veldtocht voor zielen" zal leidon. Deze reizende vertegenwoordiger van den Generaal heeft, naar het blad zegt, als zoodanig bijna alle landen der wereld, waar do Legervlag wappert, bezocht, tot redding van duizenden zielen. Volgens het voorloopig plan van den veld tocht, komt hy den lOden Februari te Leiden. Door de heeren J. M. Van Kempen en Zonon, to 'o libero, lo, uioi/ Uo „Nederland", op last van een Indisch vorst, een prachtige zilveren bokaal verzonden, welke in hunne fabriek te Voorschoten ontworpen en vervaardigd is. Deze beker is kunstig gedreven in den renaissance styl en op schit terende wijze mot verschillende steenen bezet. Het deksel is versierd met eene keurig ge modelleerde en geciseleerde groep. De vorm is zeer elegant, terwijl bewerking en versiering den indruk van groote kunstvaardigheid en kostbaarheid geven. H. K. H. de hertogin van Albany maakte gistermiddag, vergezeld van eene hofdame, een rijtoer door het Haagsche Bosch. Te 's Gravenhage is overleden de ge- pensionneerde majoor der artillerie Rinse van Mansvoldt. Bij de herstemming voor lid van den gemeenteraad te Woerden waren op de heeren F. Vermeulen en F. Van der Wind ieder 150 stemmen uitgebracht, zoodat volgens alin. 3 art. 10 der gemeentewet de heer F. Vermeulen is benoemd. Na een debat, dat drie uren duurde, ver wierp de gemeenteraad van Amsterdam met 22 tegen 6 stemmen eene voordracht van Burgemeester en Wethouders betrekkelijk de uitgifte van gemeentegrond in erfpacht, op grond van veler juridische bezwaren en van moeilijkheden voor de gemeente. Naar aanleiding van het verzoekschrift, onlangs bij de Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij ingekomen, is tusschen die maat schappij en de Exploitatie-maatschappij over eengekomen om tusschen Amsterdam en Rot terdam retourbiljetten in te voeren, voor terugkeer facultatief, geldig via Gouda en via Haarlem. De prijs dezer biljetten zal iets verhoogd worden. De maatregel treedt in werking zoodra de goedkeuring der regeeriDg is verkregen. Do commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van het aanhangig wetsontwerp op de faillissemente- wetgeving, heeft heden hare werkzaamheden voortgezet. De minister van justitie nam aan het over leg deel. Door tusschenkomt van de Commissa rissen der Koningin heeft de minister van financiën, in verband met de bepalingen der wet op de vermogensbelasting, aan de burge meesters verzocht om tot de naleving van sommige artikelen dier wet hunne medewer king te willen verleenen. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te ver vullen zyn de betrekkingen van assistent voor het zadenonderzoek aan het Rijks-landbouw proefstation te Wageningen en van assistent voor het bacteriologisch onderzoek aan het R\jks-landbouwproefstation te Hoorn. Jaar wedden 1800. Aanmelding vóór 10 Febr. e. k., met overlegging van stukken, waaruit bevoegdheid en geschiktheid blijken, bij den voorzitter van de commissie van toezicht op de Rijks-landbouwproefstations, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen en verlangen benoemd te worden tot ontvanger te Nieuwkoop, dat zij daarvoor nog tot 15 dezer een adres kunnen indienen, onverschillig of zy overigens tot mededinging naar kantoren van de zevende klasse be voegd zijn. Gemengd Nieuw». By de werkende leden van de vereeniging „Eendracht zy ons Doel" alhier bestaat het voornemen om op Zaterdag 11 Febr. a. s. eene voorstelling te geven ten voordeele van de werklieden uit de fabriek ((til Coil 11.- - x J- TT, .«jr^WOUrQ, hoofdzakelijk met het doel om hun nieuw gereedschap te verschaffen. Alsdan zal op gevoerd worden „Don Cesar de Bazan", too- neelspel in vijf bedrijven naar het Fransch van Dumanoir en d'Ennery, gevolgd door „Flik en Flok in de klem", kluchtspel. Lysten zullen onzen stadgenooten worden aangeboden. In do keurig met groen versierde zaal van het café „Vondelhoven", aan den Stationsweg alhier, mocht gisteravond de Slagers-Vereeniging „Nut en Vriendschap" haar vijfde jaarfeest vieren. Werden op de vorige uitvoeringen geene introducties gegeven, ditmaal was dit ter eere van het vijfjarig bestaan der Vereeniging wel het geval, het geen er natuurlijk niet weinig toe bijdroeg dat het recht gezellig in de zaal was, daar nu velen waren opgekomen om dezen avond genoeglijk met elkaar door te brengen. Om negen uren opende de president, de heer B. Verhoeven, den feestavond, en heette alle leden, donateurs en verdere genoodigden hartelijk welkom. Daarna werd in korte trekken de toestand der Vereeniging van het afgeloopen jaar mede gedeeld, waaruit bleek dat do Vereeniging nu Hr 40 leden en 25 donateurs telt, dat zij zich in steeds toenemenden bloei mag verheugen, dat zy het afgeloopen jaar met geene zware moeilijkheden te kampen had en dat de ont vangsten waren ƒ615.49 en de uitgaven 338.89, zoodat er een batig saldo overbleef van 276.60 Eén lid werd door den dood aan de Vereeniging ontnomen. Nadat vervolgens eenige muzieknummers door het goedbezette orkest waren uitgevoerd, werd overgegaan tot de opvoering van „Barbier en Brugwachter", tooneelstukjo in één bedryf. Allen die hierin medewerkten kweten zich naar elks genoegen van hunne taak, getuigen het luide applaus, dat hun ten deel viel. De hierop volgende voordracht „Zy is zoo" viel ook zeer in den 6maak der aanwezigen. Hierna kreeg men het kluchtspel inet zang „Het spreekuur van den Dokter" te aanschouwen. Dit stukje vooral mocht ieders goedkeuring wegdragen. Alle eer aan den heer B. Verhoeven als dokter en aan den heer A. Harteveld als bediende van den dokter omdat zij zoo uit muntend hunne moeilyke taak vervulden. Lftjdo werden zij dan ook toegejuicht. Do hierna gehouden voordracht „De blauwe Zee" werd goed voorgedragen. Na de pauze kreeg men het eerst de kluchtige voordracht: „Gebroeders Simpelmyer", welke voordracht allen deed schudden van het lachen. Tot slot werd nu opgevoerd het tooneel- stuk in één bedryf„Flik en Flok in de klem," hetgeen ook goed van stapel liep, dank zy den ijver der medespelenden, die hunne rollen flink hadden ingestudeerd. De zoo uitnemend geslaagde feestavond werd besloten door een zeer geanimeerd bal. Het was een eigenaardig schouwspel alle paren in de polonaise te zien, voorzien van papieren mutsen in verschillende vormen en kleuren op het hoofd. Met genoegen mag het bestuur terugdenken aan het feest, dat het den leden wederom heeft mogen aanbieden. Men deelde ons hedenmorgen per telephoon mede dat een persoon, gewapend met een busje, „voor de werkeloozen" bezig was geld op te halen op Morschweg en Morschsingel. Nadat vervolgens door een bewoner aan den Zoeterwoudschen Singel aan een politie agent van Leiden was medegedeeld dat ook daar een paar personen in eene bus gelden voor de werkeloozen inzamelden en zulks onder de gemeente Zoeterwoude, heeft die agent bedoelde personen, toen zy in de gemeente Leiden met hunne inzameling voortgingen, waarop h\J door den plantsoenwachter werd opmerkzaam gemaakt, aangehouden en de bus in beslag genomen. tehuis behoorden en dat één hunner naar Leiden was gekomen met eene vrouw, die nu in eene slaapstede alhier wachtende was. In de bus werd by opening aan verschil lende muntstukken f l.W/% gevonden, ter wijl om de bus een reepje lap geknoopt was, waarop met zwarte letters te lezen staat: „Werkeloosheid." Beide aangehoudenen verklaarden het opge haalde geld voor zichzelven te behouden en hadden tot het inzamelen van gelden geene vergunning, noch van het gemeentebestuur van Leiden, noch van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Tegen hen werd dan ook proces-verbaal' opgemaakt. Men meldt ons uit Katwyk aan Zee, dd 2 Febr.: Hedenmorgen had verkoop van versche visch plaats, aangebracht door do „KW. 9," schipper Jb. Gujjt, en „KW. 20," schipper B. De Bost. Zy besomden respectievelijk 102 en 106 Tarbot deed 3 a 4, kleine soort tong 0.80 a 1.10, id. midd. 30 a 50 ets., bunschol 40 a 60 ets. en kabeljauw 2.20 per stuk. Buitonlekschol 8.70 a ƒ9, binnenlek- 6.70 a 7, groote kokant 5.10 a 5.50 en scharren 4.80 a ƒ5 per mand; zee sterren 5.15 por kar. Eene groote bedrijvigheid is nu op ons strand waar te nemen, daar de schuiten zeil klaar worden gemaakt, terwijl het weder gunstig is en deze schuiten met succes zijn aangekomen. Men schrijft ons heden uitKaag: Nu ijs en vorst van ons zijn heengegaan, hield de IJsclub „Kagia" (Kaag-Leegh water) hare laatste vergadering in het hotel „Graaf Cornelius". De secretaris deed verslag van hetgeen in den afgeloopen winter door „Kagia" was verricht, waarna de penningmeester reke ning en verantwoording deed van de hom toe vertrouwde geldon. Met genoegen werd hy I aangehoord, vooral toen hjj zeide dat de reke- I ning met een goed slot afgesloten kon worden. Onmiddellijk werd hierop met algemeene i stemmen besloten den volgenden winter, als er j gelegenheid is, de banen op 's-Gravenwater in j orde te brengen en alsdan eene hardrydery

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1