H°. 10106 I>ixi»tla,jc 31 «Januari, A0.1893. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Het Besluit, dear den Gemeenteraad in zijne zitting van 11. llonderdag ge nomen betreffende de Duinwater-Maat schappij, berust op de volgende over wegingen: Gelet op de rapporten, door ver schillende deskundigen uitgebracht over de bezwaren, gerezen tegen de Leidsehe Duinwater-Maatschappij, alsmede op het advies van den Gemeente-Consulent Mr. II. A. Kerb: Overwegende dat nit die rapporten en dat advies blijkt, dat de Leidsehe Duinwater-Maatschappij gehandeld heeft en nog handelt in strijd met de voorwaarden der haar verleende con cessie tot liet maken, aanleggen en fxploiteeren van eene Duinwaterleiding van de duinen nabij Katwijk tot en in de Gemeente Leiden: Besluit enz. (dit laatste reeds door nis medegedeeld.) feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. LEIDSCH $gg DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S meenden1.10. Frenco per post1.40. Afzonderlijke Nommora0.06. Leiden, 30 Januari. Heden had ten Raadhuize alhier de open bare verpachting plaats van het koffiehuis tan den Burg. Ingekomen waren drie ïn- ïdiry vingsbiljettenJ. II. H. Borgerding, al- rter, voor 1210; J. F. Wafelbakker, alhier, voor ƒ1800; en P. Van Rossen, voor/2010 Burgemeester en Wethouders besloten de gunning 14 dagen aan te houden. Bij de openbare verpachting der tolgelden aan het Zylhek en het jaagloon langs den Zijl was hoogste bieder A. A. Vreeburg, alhier, roor ƒ1600, terwyl, tot de veiling overgegaan tijnde, de pacht is gegund aan P. Spaans, te Deg&tgeest, voor 1850, z\jnde 250 boven het hoogste bod. - Voor velen was de avond van jl. Zater dag een zeer genoeglijke; de o r« derofficiers- vereeniging „Door Vriendschap reroenigd" gaf alstoen eene uitvoering in de Stadszaal, waarvan de groote zaal geheel was bezet door leden en genoodigden met hunne dames, welke laatsten vooral in zeer grooten getale waren opgekomen. Tot de genoodigde corporaties behoorden ook het bestuur ran de onder officiers vereeniging der dd. schuttery „Pugno pro Patria." In afwijking met vorige uitvoeringen dezer Vereeniging, werd thans geeno gymnastiek te aanschouwen gegeven, noch voordrachten of iets van dien aard; thans werd men ont haald op een Harmonie-concert door het staf- muziekcorps van het vierde regiment infanterie, onder leiding van zijn directeur, den heer Gottfried Mann. Het programma deed veel schoons roor het gehoor verwachten en die vorwachtlng werd niet beschaamd, daar alle muziek nummers door het te midden van groen op het tooneel gezetelde orkest keurig werden uitgevoerd. Na afwerking van het programma kwam eene vorrassing aan do orde: do heer Vink, onderofficier, gaf „Faust" op de viool te hooren. met piano accompagnement. Deze ver rassing, tot dankbaarheid stemmende, werd beloond mot een uitbundig, welverdiend applaus. Het bal, dat na deze uitvoering niet mocht ontbreken, hield velen nog lang genoeglijk bijeen. Nog moeten we melding maken van het feit, dat tot het aangenaam samenzijn mede waren genoodigd vole minderen van het vierde regiment infanterie, alsook de jeugdige matro zen, die gezeten waren op het balkon. De „Dubbel-Quartet-vereeniging" alhier zal Vrijdag-avond 10 Februari a. s. in do groote zaal van „Zomerzorg" hare tweodo uitvoering geven. Waaischynlyk zal 1G of 17 Februari Sigrid Amoldson alhier in do Gehoorzaal een concert geven. Do Nederlandsche Botanische Vereeniging hield hare wintervergadering in „Zomerzorg", te Leidon. Daar do voorzitter, prof. dr. W. F. R. Suringar, door ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn, werd de bijeenkomst geleid door den hoer F. W. Van Eeden, ran Haarlem. Na lezing en goedkeuring der notulen van de te Steen wijk gehouden zomervergade ring werden door velen der talrijk aanwezige leden verschillende wetenschappelijke bijdragen geleverd. Besloten werd de volgende zomer vergadering te houden in de laatste dagen zins bekroop, en met ongewone kalmte hoorde hij de vraag van zijn onbeschaamden be- I zoeker aan. „GJj vraagt, of ik u scheren wil, mijnheer", zei hij, en zette het mes aan, dat by reeds by het binnenkomen van den vreemdeling in de hand hield„daartegen is geen bezwaar, ofschoon het reeds vrij laat is. Ik scheer ieder, die maar een baard heeft, en ik zie niet in, waarom de uwe mij meer moeite zou kosten, al komt hy eenigszins overeen 1 met de huid van een egel of een der gelijk dier." „Heel goed, gij zult mij dus scheren", sprak de ander en zette zich in den stoel, als iemand, die wil geschoren worden, ont deed zich van zijne das, strekte de beenen zoo ver mogelijk uit en streek en krabbelde zijn baard, tevreden glimlachende. De barbier zette zijn bril op den langen, mageren neus en keek den vreemdeling met een wantrouwend lachje aan, waaruit men kon opmaken, dat het bezoek hem maar half beviel. Eindelijk verbrak hij de stilte met de woorden: „Ik zei, mjjnheer, dat ik iedereen scheren kan, maar. „Nu wat, maar?" sprak de ander korzelig. „Maar u wil ik het niet doen", hernam de FRIJ8 DER ADVERTENTIÊN: Tan 16 regeli 1.05. Icd«re r®g®l meer ƒ0.17 GrooUr® lettere our plaatsruimte. Voor bet tacaase®ren baitoo de stad wordt ƒ0.05 berekend birbier en begon weer zyn mes te wetten, als te voren, zonder verdor op den nieuw aangekomene aebt te slaan. Deze scheen zeer verbaasd over die taal en zag den bar bier half verwonderd, half ongeduldig aan. Maar dit ongeduld maakte weldra plaats voor toorn, welke zich openbaarde door eene buitengewoon diepe ademhaling, doordat zyne neusvleugels trilden en hot bloed hem naar het hoofd vloog. Zyne wangen zwollen op en kregen bijna den vorm van een grooten pompoen. „IVat, my niet scheren, my?!" riep hy uit en blies meteen eene grooto hoeveelheid lucht uit mond en neusgaten. Deze uitbar sting was zóó hevig, dat de barbier trilde als een blad en geen woord kon uitbrengen. „My wilt gy niet scheren, zegt ge!" En hot was weer stil. „My niet scheren?" herhaalde voor de derde maal de kleine man, harder dan te voren, terwyl hy opsprong met eene vlugheid, welke men van iemand als hy was niet zou hebben verwacht. (Wordt vervolgd.) I van Augustus te Venloo, en van daar uit in de omstreken botanische excursion te houden. Gedurendo de lsto helft der maand Jan. z(jn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: J. Bink, J. Yan Gelderon, (2 stuks), jhr. Janssens, Amsterdam H. Mulder, Rotterdam wed. Jansen. G. Veldhufeon, Boren, Zutfen; 1. Bosman, wed. S. C. Mussert, R. Hartman, niet vermeld; BriefkaartonDe Rotb, Timmerman, Amsterdam; wed. H. Van Cleef, J. Jasperse, Delft; Hoogeweiff, Van der Hoe ven, Rotterdam; D. Groshans, Seheveningen, Scholten, Uden; "Wildennk, Utrecht. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: J. Van der Steen, Chicago; naar Duitsch- landIlaaihaus, Elberfeld H. De Lange Co., Keulen; H. NardiHager, Stettin. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 50, 10 en 5 Hectoliters, waren de pry zen: 21.50, ƒ4.50 en 2 25. Op do voordracht voor onderwyzer 4de klasse aan de openbare kostelooze school aan de Korte Lorabardstraat to 's-IIage zyn geplaatst do hoerenP. Van der Stoel, tydelyk onder wyzer aan dio school; P. Scheen,onderwijzer to Leiden; M. J. Krop, onderwyzer te Waddings veen. Voor 4 onderwyzoressen 4de kl. aan de openbare kostelooze school aan den Zwarteweg zyn de volgende voordrachten opgemaakt. A I. mej. M. Smit, te Dantunaawoude; 2. mej. N. A. Fortuyn Harreman, te Delft; 3. mej. A. E. Van Hensbergen, to Veur. B. I. mej. II. J, Oostveen, te Leiden; 2. mej M. A. Kelder, te 's-Hage; 3. mej D. G. A. H. Gans, te Viyenban. C. I. mej. C. C. M Don Hertog, 2. mej. J. A Erkelens, 3. mej. E. H. De Zoete, allen te 's Ilage. D. I. mej. A. H. W. Luijten, to Seheveningen 2. mej. M. E Brouwers, 3. mej. A. C Singels, beiden te 's Hage. Van welwillende zijde (niet door onzen gewonen co respondent) wordt ons uit Wad- dingsvoen het volgende geschreven De -vorige week trad in do vergadering van 't Leesgezelschap alhier als spreker op de heer C. C. Regt, hoofd der openbare school alhier. Met eene zoowel door vorm aantrekkelijke als door keur van taal en styi uitmuntend© novelle van eigen hand, getiteld „de Minstreel en zyne bruid", mocht hy het talryk opge komen auditoiium ten zeerste boeien, wist j hy sympathie en medelijden op te wekken voor de hoofdpersonen van zyn liefdo-drama, en vond hy gelegenheid, dikwerf op kern achtige en eloquente wyze, te doen uitkomen, dat, wat ook door den loop der tijden mocht veranderen, vallen of verdwynen, steeds geestes-adel on oprechthoid van gemoed, hoe ook tydelyk gedwarsboomd of gefnuikt, ten slotte zegevieren moeten. 't Publiek beloonde dan ook den goachten meester met een drie jalen herhaald, harte lijk gemeend applaudissement; en zeer zeker sprak de voorzitter een woord van daDk naar 't hart der aanwezigen, toen hy den heer Regt oen tot weerzien op den katheder toeriep, onder verzekering, dat het bestuur dien gaarne voor hem steeds zal disponibel stellen, gebleken als 't dezen avond was dat de vereeniging in den heer Regt een eigen kracht bezit, in staat door eigen werk en voor dracht het Leesgezelschap to steunen en de loden op aangename en nuttige wyze bezig te houden. De heeren A. H. Muller en A. Van Rooyen, die bydragen leverden, brachten er het hunne toe by, om den avond van Woensdag jl. oen der best geslaagdon te kunnen noemen. De bevolking der gemeente Voorschoten bestond op 31 December 1891 uit 1192 m. en 1289 vr., te zamen 24S1 zielen. In 1892 werdon er geboren 79 kinderen, als 42 j. en 37 m. Er vestigden zich 90 m. en 157 vr., totaal 247 personen. Overleden zyn 20 m. en 27 vr., totaal 47 personen. Naar elders vertrokken 107 m cn 164 vr., totaal 271. De bevolking bedroeg alzoo op 31 Decem ber 1892: 1197 m. en 1292 vr., te zamen 2489 zielen. Er werden 12 huwelijken gesloten. Levenloos werden aangegeven 6 kindc-ren, 1 van het maniyk en 5 van het vrouwelijk geslacht. De loop der bevolking van 1892 In de gemeente Katwyk is als volgt: Er hebben zich gevestigd 138 m. en 99 v., or zyn geboren- 137 m. en 131 v.; de geheelo vermeerdering is dus 275 m. en 230 v. Er zyn vertrokken 14G m. en 100 v, er zyn overleden 86. rn. en 89 v.de geheele vormindering is dus 232 m. en 189 v. De bevolking is alzoo toegenomen met 43 m. en 41 v. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1891 3709 m. en 3583 v, zoodat ze op 31 Dec. 1892 3752 m. en 3624 v. telde. Het aantal voltrokken huwelijken is 42. van Neurenberg:. De barbier Haar hei Engelsch. I.i Do groote klok van het stadhuis had juist lien geslagen; do barbier, die zooeven don laatste zyner gewone klanten, professoren ra studenten, van het overtollige haar dei- kin bevryd had, maakte zich gereed om naar bed te gaan, toen plotseling een klein, gezet persoon krachtig do deur, van den wii kei pende en haastig op den eigenaar toetrad. Zyn voorkomen deed onwillekeurig de f edachte aan een welgosteldon dorpsburgemeester epryzen. Zyn gelaat, zyne beenen, in het kort zijne gobeele gestalte droeg hot stempel ecner uitnemende gezondheid. Het uiterlyk en de taal van den man, dien de barbier, voor zoover hy zich herinnerde, nooit in zijn vinkei gezien had, verried den pater goed leven, die geene zorgen kent. Zyne kleeding as vrij zonderling; hy droeg een verlakten hoed met een buitengewoon broeden rand, eene zwarte, ouderwetsche jas en eene grijze hroek met koperen gespen. Zjjn haar was gitzwart en hing hem tot op de schouders; fie kneve! mocht goed ontwikkeld lieeten en do kin was zeker in do laatste vyf dagen mei. geen scheermes in aanraking geweest. Binnengekomen, groette hy ongedwongen en plaatste zich, zonder vorder een woord te spreken, in den grooten stoel, bestemd voor de klanten. De barbier staarde don vreemdeling met open mond aan en kon maar niet van zijne verbazing bekomen, geheel en al van zyn stuk gebracht door deze vrypostigheid. De ander, die hiervan niets bemerkte, streek ruslig langs zyn baard. Eindeiyk zeide hy: „Kunt gy my scheren?" „Mynheer.antwoordde de barbier vry bedaard, alsof hy de vraag niet verstaan had. „Ik vraag u of gy my scheren wilt Waarvoor zou ik hier anders komen?" En hij ging voort met welbehagen zyn baard Ie streelen. De barbier was een lang, mager man, met spillobeenen. Hy scheen ongeveer vyftigjaar te zgn, en, ofschoon moed, zelfs in zyne jeugd, niet juist zgne voornaamste eigenschap was, had hy toch te veel eergevoel, hjj, be- voorrecht door de geleerde wereld, om zich in zyn eigen huis ongestraft door een vreem deling te laten trotseeren. Zyn toorn was daarom grootcr dan de vrees, welke, hoehy zich daartegen ook verzette, hem toch oenigs-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1