21 Gisteravond brak brand uit in de bouwmanswoning, bewoond wordende door do wed. R. P. Mast, ondor Mynsheerenland. Aan redding van het vee viel niet meer te donken, waardoor ruim 50 stuks paarden, runderen en schapen in do vlammen zyn omgekomen, terwijl het in de schuur gebor gen graan, hooi en strooi zijn vernietigd. Te Osch heeft zich oongeval van cholera voorgedaan met doodeiyken afloop. Doör professor Spronck, te Utrecht, is na onder zoek der uitwerpselen het geval als Aziatische cholera aangeduid. Alle maatregelen zyn ge nomen, om de ziekte te keoren. Do overledene was een fabrieksarbeider, nalatende eene on verzorgde weduwe en twee kinderen. Een hevige brand ia te Geldrop uitgebarsten in de drogerij van de boezel- fabriek van den heer Y. v. d. H. De fabriek is door de vlammen vernield. Een driehon derdtal arbeiders was er werkzaam. Volgens telegram uit Harbour Grace (New-Foundland) zijn daar aangekomen twee matrozen, als de eenige overlevenden der equipage van hot schoenerschip „Lovisii", van St.-Domingo bestemd naar Havro. Zy rapporteeren dat hun schip in het midden van den Atlantischen Oceaan geheel ontred derd werd en dat do overige equipage over boord werd geslagen, behalve den gezag voerder, die aan de verwondingen overleed. >Z(j hadden de grootste ontberingen verduurd en waren bijna bevroren, dewijl zy de laatste 15 dagen genoegzaam zonder voedsel of brandstof waren geweest. De laatste 4 dagen hadden z\j ook gebrek aan water gehad. Volgens berichten uit Rome weigert de Bankdirecteur Cuciniello, die in hechtenis is, elk antwoord op de vragen van den rechter van onderzoek, en bepaalt b\j er zich toe te zeggen: „Opent mtfn© brandkast, indien gij de waarheid wilt vernemen." Ge durende drie dagen hebben do bekwaamslo slotenmakors beproefd do brandkast to for ceoron, maar konden daarin niet slagen. BUITENLAND, Fraukrijk. De minister van justitie Bourgeois heef', aan de voorzitters der beide Kamers doen toekomen hot afschrift van een brief van den procureur-generaal, waarin deze hem mede deelt dat Jules Roche, Thóvenet en Emanuel Arêne in de Panama-zaak buiten vervolging zijn gesteld. De andere leden der Kamer, wier parlemen taire onschendbaarheid is opgeheven, zijn naar de Kamer van inbeschuldigingstelling verwezen. De volledige lijst der vervolgden in do Panama-zaak is aldus samengostoldRouvier, Antonin Proust, Béral, Léon Renault, Dovës, Albert Gróvy, Dugué de la Fauconnorie, leden van de Kamer; Gobron, Sans Leroy, oud-afge vaardigden; Baïhaut, oud minister; Charles Do Losseps, Fontane en Cottu. De bladen deelen mede dat de aangeklaagden voor do Kamer van inbeschuldigingstelling zullen opkomen tegen het beweren, dat z\J openbare ambtenaren zijn. Zy zullen afwijzing der vervolging vragen. Men gelooft dat Jules Roche aan de Regee ring rekenschap zal vragen van de door haar togenover hem aangenomen houding. Daar Rouvier tot de vervolgden behoort, is Paul Dóroulède voldaan, waarom hy zyne aangekondigd© interpellatie over de buiten- vorvolgingstelling heeft opgegeven. Volgens de „France" zou Rouvier vragen voor het Hooge Gerechtshof, den Senaat, te worden gedaagd. Men verzekert dat, met het oog op den ernst der zaken, de minister van justitie zal voorstellen, dat de Kamer van inbeschuldiging stelling samonkomt met de Kamer voor cor rectioneel© appellen, ten einde te zamen de arresten van verwyzing der beschuldigden to behandelen. Eon soortgeiyke maatregel werd herhaal- deiyk by gewichtige zaken genomen, laatsteiyk by het proces Wilson. De Kamer van Afgevaardigden behandelde gisteren de begrooting van publieke werken. Do zitting was zeer kalm. In do couloirs was het zeer druk, door de beslissing van het gerecht. Door do enquête-commissie word in hare zitting van gisteren Malart, de vroegere secre taris van Arton, gehoord. Hy verklaarde de ranama-chèques nooit te hebben gezien. Zelfs was hot hem onbekend, dat Arton met de Panama-maatschappy in verbinding had ge staan. Terrier verklaarde cat by in de tot de nalatenschap van Do Reinach behoorende pa pieren een brief van De Reinach aan Herz heeft gezien. In dat schryven dreigde De Rei nach Herz de justitie in de zaak te mengen als hy voortging met het stellen zyner oischon. De commissie zal Maandag haar rapport aan de Kamer uitbrengen. Het offlciöel besluit is afgekondigd, waarby Cornelius Herz van de lyst van het Legioen van Eer geschrapt wordt. Dultsohland. Volgens de „Norddeutsche Zeitung" zyn de berichten van Dalziels agentschap, als zou Duitschland in het vooijaar een aanval van Rusland tegemootzien, een politiek ver zin8el. In de hoogste kringen te Berlijn is nooit sprake geweest van vrees voor oorlog in den eersten tyd. Keizer Wilhelm heeft eene aanspraak gehouden tot de cadetten, diG aan hem voor gesteld werden. De keizer zei o. a. dat do jongelieden zich vooral moeeten hoeden voor hot mishandelen van soldaten. Hunne meerder heid in kennis en beschaving stelde hen in staat hun gezag tegenover de gewone soldaton voldoende te handhaven. Zwitserland. Tusschen Zwitserland en Italië worden onderhandelingen gevoerd over wedorzydsche verzachting van do tarieven. Zwitserland is niet ongenegen voor wyi.en in flesschen dezelfde inkomende rochten te bepalen als voor wyn op fust, mits Italié geneigd zy tot bet doen van eenige concession ten aanzien van andere artikelen, o. a. spykevs. Van veranderingen van het handelstractaat is hiorby geen sprake. Definitieve besluiten zyn nog niet genomen. De Bondsraad heeft het invoerrecht op Fransch vloesch tot 35 fr per centenaar ver hoogd. Italië. In de Kamerzitting van gisteren heeft Colajani de regeering over de zaak der banken geïnterpelleerd. Hy verklaarde geen vertrouwen to hebben in den door de regoerirg aangestelden inspecteur, daar men, om de Nationale Bank te roddon, alle schuld op de Romeinscbe Bank wil laden. Verder hield hy vol dat do regoering geld van de Bank kreeg voor verkiezlngskosten. Uy drong, hoewol de regeering zich Donderdag daar krachtig tegen verzette, aan op het in stellen eoner parlementaire enquête. Het passief in het faillissement der bank- firma Chiaramonle bedraagt 2,000,000 lires; do Nationale Bank vorliest daarby 50,000 1. en de Bank van Napels 250,000 1. Chiara- monte is op de vlucht gegaan. De oud-premier Crispi, die door ver scheidene bladen wordt aangevallen, is bereid om binnenkort in de Kamer inlichtingen te verstrekken omtrent zyne verhouding tot Tonlongo. Te Lucques hebben do gemeentelyko autoriteiten geweigerd biljetten van de „Banca Romana" in ontvangst te nemen ter betaling van octrooirechten. De nationale bank en de bank van Toscane weigeren do banknoten der Romein scbe bank in ontvangst te nemen, omdat zy in do provinciën niot de volle waarde hebben. Dergeiyke weigeringen worden van andere banken gemeld. De afgevaardigde Commandini ver?ekert In do „Corrière Delia", dat door Giolitti 135,000 franken van de Banca Romana geëischt en verkregen werd, welke moesten dienen om de uitgaven der verkiezingen te bestryden. Commandini geeft eene lyst van de persoren, aan wie het geld tegen quitantie werd uit gedeeld. Andere fmantiëelo instellingen moes ten insgelyks geld verschaffen in het tydpoik der verkiezingen. Telegrammen, LONDEN, 27 Januari. In zyne schrifteiyke modedeeling aan den Franschen gezant Wad- dington heeft lord Rosebery verklaard, dat Engeland hot bezettingsleger in Egypte alleen versterkte met het doel de openbare orde daar do lande te handhaven. De laatste jaren was het Engelsehe garnizoen belangryk verminderd, waardoor de werkelyko sterkte niet voldoende was om de veiligheid der Europeanen in de tegenwoordige omstan digheden te verzekeren. Lord Rosebery voegde er by dat de staat kundige toestand van Egypte in geen enkel opzicht zou worden veranderd. ROME, 27 Januari. Uit Massowah wordt gemeld, dat Abou Ghergia Karthoum heeft verlaten en met eene talrijke macht de rivier is opgegaan, om den opstand der Mahdisten aan den Witten Nyl te dempen. ALEXANDRIA, 27 Januari. Het Engelsehe tweede bataljon van het Devonshire infanterie- regiment, heden hier aan wal gekomen, ver trekt per extra-trein naar Kaïro. WEENEN, 27 Januari. Het „Fromdenblatt" meent dat door de tusschen den Franschen minister Develle en den Qostenrykschen ge zant graaf Hoyos gewisselde verklaringen het bekende incident (zie ons vorig nommer) is geëindigd. Het blad gelooft dat graaf Hoyos zich in dozen zin hoeft uitgelaten. Heden had ter oere van den verjaardag van den DuiUchen keizer een gala diner ten hove plaats. Keizer Frans Jozef wydde een dronk aan keizer Wilhelm. BERLIJN, 27 Januari. De „Nonid. Allge meine Zeitung" meldt dat de Czarewitch zyn vertrek tot morgenavond hoeft uitgesteld. PARIJS, 28 Januari. De democratische linker- zydo van den Senaat noodigt de regeering uit Delahayo op te oischen zyne befaamde lyst over te leggon. In geval van weigering moet hy tydeiyk uit de Kamer verwyderd worden en om hom te brandmerken, dient het besluit der Kamer in alle gemeenten to worden aangeplakt. Genoemde groep dringt aan op huiszoeking by Andrieux en Delahayo WASHINGTON, 2S Januari. De President der republiek heeft een schryven aan het volk gericht ter gelegenheid van het overlijden van Blaine. Hy houdt daarin eene lofrede op den overledene en brengt de voornaamste daden uit diens loopbaan in herinnering. Du President geeft den last op den dag der be grafenis van Blaine allo regeeringsgobouwen lo sluiten. Godurende dertig dagen zal do rouwvlag van alle openbare gebouwen worden uitgestoken. LONDEN, 28 Januari. De ministerraad besloot dezen middag niet meer te vergadeien voor de opening van het parlement. Belang- ryke telegrammen zyn aan de ministers ter inzage gegeven. PHILADELPHIA, 28 Januari. Het stoom schip „Gascogne" zal heden 3*/a millioen dollars aan goud, bestemd voor Parys, ver voeren. Een millioen doliars zal Dinsdag a. s. verzonden worden met eene Duitscho stoomboot. LEIDEN, 28 Januari. Omtrent het resultaat der gehouden zit tingen van den Militieraad in hot 3de district der provincie Zuid-Holland, hoofdp'aats Leiden, voor do lichting dezes jaars, kunnen we het volgende mededeelen: Het totaal aantal lotelingen van de zestig gemeenten, welke tot het district bchooren, bedraagt 1859, en het aaudeel van al die gemeenten te zamen in liet to leveren aantal manschappen voor de lichting 1893: 467. Vrygesteld van den dienst werden wegens gemis van de gevorderde lengte 34, wegens ziokelyko gesteldhoid of gebreken 103, als zynde eenige wettige zoons 235, wegens eigen dienst by de zee- oÊlandmacht of als cadet of adelborst 57, wegens broeder- dienst 415 en als zynde in hetzelfde jaar geboren brooders 4, zoodot in het geheel 848 lotelingen werdon vrygesteld, terwyi dén loteling, als onwaardig om in de militaire gelederen te worden toegelaten, voor altyd, en één voorloopig van den dienst word uit gesloten. Hot getal overblyvenden, tot den dienst aangewezen, bedraagt derhalve 1009. Het aantal toegelaten plaatsvervangers bedroeg 59 en dat der toegelaten nummer- verwisselaars 18. De datum van opening van de Cadetten school te Alkmaar, is bepaald op 16 September. H. M. de Koningin Regentes heeft als biyk van waardering in het edel streven van do Haagsche Vereeniglng „Oranjebond" een aanzieniyk bedrag geschonken aan het op te richten ondersteuningsfonds van genoemde Vereeniging. CORRESPONDENTIE. - V.! Stond eergis teren reeds in een ander blad. Ia de £led. Werklnr. xljn opgenomen DATUM. D A 0 E N. Volw pers. Kinde ren. Totaal 22 Jan. Zondag 60 16 76 23 MftAndag. 95 18 113 24 Dinsdag 106 26 132 25 Woensdag U7 29 148 26 Donderdag J10 26 136 27 Yrydag 118 24 142 28 - Zaterdag 94 115 Dc „TCl&sa solemn!*)" tc Lelden. Zelden is my iets sterker tegengevallen dan de kunst van waarzeggen. Bijna alles, wat ik van de uitvoering van bovenstaand werk verwacht had, is juist andersom uitge vallen. Ik schryf „byna", omdat ik in één opzicht goed had gozien, dat wy nl. uitste kende solisten zouden hebben. Maar, terwyl ik (zelfs tegen de duidelyke meening van den heer De Lange in) nooit had gedacht dat onze koren zich in dit werk goed zouden staande houden; terwyl ik het orkest van het Concertgebouw had aangezien voor een geduchten steunhebben do feiten aangetoond, dat over het algemuen de koren wel, het orkest allerminst berekend was voor zyne taak. Het is my onverklaarbaar, hoo kunste naars, van wie ik zooveel goeds heb gohoord als van dit orkest, zoo pertinent slecht kunnen spelen, „'r uit kunnen zyn", als datb. v. het geval was in het preludium van hot Bene- dictus. Èn in klankschoonheid, èn in rhyt- mische zekerheid liet de begeleiding veel te wenschen over. Wy maken dadelyk eene uit zondering voor den concertmeester, den heer Leopold Kramer, die in hetzelfdeBenedictus den viool solo rondweg meesterlijk heeft gespeeld. Zooals ik reeds zeide, vielen de koren my even hard mee, als het orkest my tegenviel. Daar was hard gestudeerd, zy moesten zich nog zeer inspannen, en bet had hun m. i. niet onwelkom geweest, indien de pauze ware gevallen na het „Gloria" In plaats van na het „Credo" (daarin zongen zy mat en hoor baar vermoeid); maar, ondanks dit alles, was ik menigmaal verbaasd over den voilen klank, dien z\j voortbrachten, en de zekerheid, die de heer De Lange had weten te verkrygen. Laten wy over deze uitvoering kort zyn. Daar zyn ook in do koren ongelukjes gebeurd; zelfs de solisten hebben wel eens wat onjuist hunno intervallen genomenmaar dat staat m. i. vast, dat dezo uitvooring van dc Leidsche Afdeeling der Maatschappy tot b« vordering der Toonkunst een triomf is. Het geheel is hier de hoofdzaak; en hot geheel was goed. Dit neemt toch niot weg, dat het hoogst onwellevend zou zyn om van de solisten niet te gewagen; aan deze beleofdheid v ..doen wij met zeer veel genoegen, want- v. hadden een viertal, dat klonk als een uitstekend quartett. Ja, vooral als ze samen zongen, vond ik hen zoo goed. Fillunger i> nog altyd dezelfde: zij wydt zich geheel aan hot werk, denkt niet aan effectbejag, maar geeft hare ziel. Gerda Reinders heeft eene mooie stem (dit wisten wy) en kracht en voordracht ge noeg voor dit werk (dit wisten wij nog niet). Vooral in het „Agnus Dei" pakte zy geweldig. By Rogmans en Messchaert zyn allo bekende koorwerken in goede bandon, (auch schoa bekannt). Meer over hen te zeggen, zou ontv aarden in het noodeloos maken van compli menten. Niet alle complimenten echter zijn noode loos vooral niet een aan den heer Soutendyk, die de welwillendheid had in de koron mee te zingen, terwyl er helaas solo zangers genoeg zyn (en ook zangeressen), die eene dergelyke medewerking nog altyd bes houwen als eene stootende vernedering, terwyl het foitelyk niets anders is dan eene groote hulp bij een goed werk. Dit feit hebben wy met genoegen by deze uitvoering geconstateerd, dat zeer vele leden uit audere afdeelingen naar onze uitvooring kwamen luisteren, en we kunnen overtuigd z*yn, dat, dank zy do volharding en energie van onzen directeur, zy ten hunnent zullen verkondigen dat Leiden lang niet do minste afdeeling is. Mr. E. ZOETERWOUDE. Geboren: Johanna Petronelltt, D. van G. J. Godschalk en E. M Stam. Jan Jo hannes, Z. van J. Do v-it on J. Kcyzer. Johan, Z. van Th. Hof*tra en D. F. Robert.. Gehuwd: J. v. d. Ploeg 29 J. eu J. v. d. Holst 29 j. K. Warm rdam 55 j. eu M. Koot 38 j. K. Van Graven 37 j. cd M. Berg 25 j. Overleden: N. Fiolot 1 j. J. 8. Van Iterson 5 m. M. d. Pol lj. Berg G m. MS. Van Went 18 m. C. Verheul 86 j. L. Sogaar 17 j. Leiden, 28 Januari. GraneD werden hedon meer verhandeld met het oog op de heropening der vaart en gemakkelijker leveling; de vraag wae echter nog niet groo», waaruit blijkt dat er niet veel beho fte ie, zoodat de prijzen onveranderd hleveD. Witte Tarwe werd naar qu&liteit verkocht van ƒ6.30 (ot ƒ7 40. Nieuw-Zeelandeche 7.30 per 80 KG. Rogge ƒ4 90 a 5.25 per 74 KG. Haver /"O 30 a 7per 100 KG. Blauwe Erwten voetstoots ƒ6.a f C 50 per HL. Duivenboouen ƒ6.10 a f 6.3? per 85 KG. Paardejboocen ƒ5.30 a ƒ5.75 per 80 KG. Kanarie-zaad ƒ16.50 a 16.75 per 75 KG. Ho'ir: \snvoer 44C0 k logr. 1ste qnzlit. per l/« vat ƒ61.- a 82.ie qaalit. j.e-r v~r ƒ54.a ƒ60. lam qaalit. per kdo-r. 1 55 a ƒ1.70; 2do qnaU*. por kilogr 1.35 a ƒ1.50. L&Dge Zwarie Turf,dubb. EL f G.31 a 0 37.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6