DAGBLAD. N". 10105 Maandas; 30 Januari A0.1893. Qezs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Kikeriki. Feuilleton. CONCURRENTIE. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afjsondorlgke Nomtnera0.05. PRU8 DER ADVERTENT IÊN ▼a# 1— regelt ƒ1.05. Iedere regel meer fOM\. Gr oo te re lettere Daar plaatsruimte. Voor bet Ineeeteeren buiten de stad wordt ƒ0 05 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt b\j dit nommer verzonden No. 19 van Kikeriki. Gemengd Nieuws. In de Stad6zaal alhier zal a. s. Dinsdag avond door het gezelschap der Nieuwe Rotterd.imsche Schouwburg-maatschappij, on der direciie van Blaaser, Verhagen Co., worden gespeeld: „Janus Snor, adspirant- ambtenaar," groot kluchtspel met zang, cou pletter., quodlibets, koren, enz. De bekende tooneol-criticus J. H. Róssing spreekt over dit stuk in het „N. v. d. D." geen ongunstig oordeel uit. Integendeel ver klaart hi] dat over het algemeen de parodie wel gelukt schijnt. Enkele toeschouwers zaten bij de vertooning, welke hij bijwoonde, te proosten van hot lachen. Vele zetten en kwink slagen, een enkele wel wat bar, begrijpt het publiek onmiddellijk; het slaat dan dapper aan het juichen. Groote hilariteit wekt o. a. het eigenaardige optreden van den Haagschen hoofdcommissaris van politie, vroeger te Am sterdam resideerend, in hot bijzonder zijne opkomst op een ezel. Zeer mooi raag genoemd worden het too- neel der Noderlandsche wielqjdsters, uitstekend op rijwielen aangevoerd door Juffr. Anna Van Dijk, do zuster van Mevr. Buderman Van Djjk, slank van gestalte, bevallig in hare be wegingen, zich met smaak en chic kleedend en in het kostuum met zwier ageerend. Later zong zij het kuslied en toonde zicli daarin zeer berekend voor hare taaker was veel goeds in. De revue dichter, de maker van dit stuk, is een Haagsche, zich verbergend achter drie sterron; de toestanden, door hem behandeld, zijn Haagsch, doch van zulk een algomeene bekendheid, dat het geheele vaderland ze weet en kent, zooals het verleenen van 5000 gld. subsidie aan de sporttentoonstelling en het weigeren eener dergelijke som aan de Haag sche kookschool; de geschiedenis en het treurig einde der sporttentoonstelling; het duel tusschen twee leden der diplomatiehet lijden en strijden dor Haagsche burgerij om te blijven bestaan do ambtenaarswereldde politie, hare verhouding tot het eerbiedig hoofd der gemeente, tot de diplomatie, de aristocratie, de burgerij enz.; het leven der kellnerinnen op de sporttentoonstelling; het badhuis te Scheveningeneon badhuisdiroc- teur, een elk met pak en zak op straat wer pende, die hem onaangenaam is, enz. Al deze en nog vele andere parodieën op het Haagsche loven zjjn gerangschikt in vjjf bedrijven: De Raadszitting; De Lawn-Tennis- baan; Het Badhuis; De Tentoonstelling; Snor en Camelia. Ofschoon het aantal sigaren winkels hier tor stede reeds aanzienlijk is, tóch schjjnt het nog niet to groot te zjjn, want telkens vermeerdert het nog, nu weder met een magazijn van den heor J. Broekman, die daartoe perceel Haailemmorstraat No. 41 belangrijk heeft laten veranderen, zoodafc hij thans over een netten winkel beschikt, het geen ook voor zulk ceno zaak en in den tegenwoordigen tyd een vereischte is. Al komt het by de artikelen, wolko hier ver kocht worden, voornamelijk op den smaak aan, het oog wil óók wat hebben. Daarom heeft de heer Broekman er bovendien voor gezorgd dat hij niet enkel erkend goede merkon kan aanbieden, maar ook nette ver pakkingen heeft, zoowel van geurige sigaren als van sigaretten. Soorten van tabak ont breken natuurlijk e\cnmin. Zijne étalage voor het grooto winkelraam getuigt oveneens van smaak en doet zien dat heeren liefhebbers van rooken in dennetten, met notenhouten kleuren beschilderden winkel, waar alles vernieuwd is zeker eene keuze naar hunne gading kunnen doen. Op hot den heer Broekman toegewenschte, steeds vermeerderende debiet zal dit dan niet zonder invloed blyken te zijn. Bjj een onzer stadgenooton is hedenmorgen uit do duinwaterkraan getapt een gowone worm. Even voorbij donovorweg van het Staatsspoor, onder Zoeterwoude, reed hedenmorgen een vólocipödist, dio het in vlug heid van paarden won, eon meisje, dochtertje van J. KI., uit genoemde gemeente, omver, toen het zich naar school begaf. Het rijwiel ging het kind over het lichaam, gelukkig echter zonder eonig letsel te veroorzaken. Een handelaar te Amsterdam had in zijn winkel twee steenuilen, welke, zpoals men weet, zich hoofdzakelijk voeden met kleine vogeltjes, dood of levend. De bees ten waren geruimen tijd door den koopman daarmee dan ook gevoed, maar dit voedsel was bij het opraken van do vogeltjes ver vangen door vleesoh. Toen nu gistermorgen de eigenaar naar de steenuilen kwam zien, ontdekte hy, dat het vleesch niet was aange roerd, maar dat de eene steenuil den anderen had opgegetenvan dit beest was niets meer over dan wat veeren. Echo Gisteravond omstreeks zes uren had de 25-jarige dochter van den huisbe waarder J. Hofland, aan de Zuidblaak, te Rotterdam, bjj het glazenzeemen het ongeluk uit het kozijn der 1ste verdieping te vallen. Per brancard in het ziekenhuis gebracht, is zij aldaar des avonds to 8 uren overleden. Naar de „Amst." verneemt, lig gen thans nog slechts twee by de laatste opstootjes gewonden in het Binnongasthuis te Amsterdam. De ongehuwde ontslagen geagre- eerde klerk van het postkantoor te 's-Gra- venzande is aangeklaagd van verduisteringen en vervalschingen,in zyno betrekking gepleegd. By een inkomen van ƒ400 's jaars betaalde hy 26 's maands kostgeld en scheen geene verteringen te maken. Dewyi by verschil lende leveranciers nog open posten staan, begrijpt men niet, waaraan het ontvreemde geld besteed werd. Te Harlingon is aangehouden Jan Beonen, die dezer dagen bij de overbrenging naar het paleis van justitie te Leeuwarden ontvluchtte. Hy had zich verscholen in een hoop vlas ten huize van zyn zwager, die naby Harlingen woont. Een mede-gevangene, dio ook ontsnapte, werd onmiddellyk aange houden. Beonon is naar Leeuwarden opge zonden. Rlvlcrberlchten. De schroefstoomboot-maatschappy „Do Vol harding" is er heden in geslaagd de vaart tusschen Leiden en Amsterdam weder te openen. De vaart van Amsterdam naar Rotterdam is heropend. De ysbreker „Krimpen a/d. Lek", van de reederij v. d. Garden Co., vertrok te tien uren van den Overtoom en kwam te vyf uren te Gouda aan. Donderdag namiddag baande de stoomboot „F. M. Carsjens" zich een weg door het ys, van Oude Wetering naar Leiden, en brak, om den dienst te openen, alzoo door de Ring vaart van den Haarlemmermeerpolder, het Kagermeor en de Zyl, hier en daar met eene nog tameiyk dikke yslaag te kampen heb- 1 bende. Brasemermeer, Paidegat, Wondwate- ïing, enz., enz., ten dienste der vaart op Am sterdam, werdon gisteren, Vrijdagmiddag, ook opengebroken door de IJsploeg „Van der Garden Co." Ook tusschen Gouda en Boskoop is de vaar geul open gemaakt, zoodat de gewone dienst tusschen dezo plaatsen weer is geopend. Grave. Na het opnieuw zetten van het ys in de rivier de Maas vormde zich oene ysopstopping ter hoogte van „Villa Nova" onder Gassel. Het water viel weer even snel als het eerst gewassen was; zeer zeker ton gevolge van dien ysdam moet de benedenmond der Beersche Maas aan 't werken zyn gegaan, want, nadat zich het water een doortocht had gebaand over de weiden aan het voormalig fort Coehoorn, om later naby „de Brouwery" in zyne bedding terug te keeren, is de wer king byna niet merkbaar meer. De geweldige ysmassa, welke, zoover het oog reikt, zich uitstrekt, dreigt met vernieling. „Het eiland Grave" is geïsoleerd, daar bet water blijft wassen en de Elftweg 35 cM. onder water staat. Maastricht. Sedert gisteravond is ook de Pieterstraat watervry geworden en hiormed» het water uit de stad verwyderd. In alle woningen is men thans bezig do sporen der overstrooming uit te wisschen. Dat is geen gemakkeiyk werk en zal ook zoo spoedig niet gaan. Het water toch heeft oen vettig slyk achtergelaten, dat niet zonder moeite te verwyderon is. Bovendien zyn de huizon vochtig en zullen deze behooriyk gelucht en gedroogd moeten worden, wil men ziekten voorkomen. Ook de kelders staan op sommige plaatsen nog blank, zoodat het nog een tyd zal duren, eer de bewoners van de over stroomde straten weder tot hun normalen toestand zullen zyn teruggekeerd. Amsterdam, 28 Jan. De Buiten-Amstel was hedenmorgen zóó vol dryfys, dat de over zetbootjes buiten dienst moesten gesteld wor den. Het was onmogelyk over te komen. Grave, 28 Jan. Heden 9 uren was de rivierstand 9.17 M. In de laatste 3 uren is 5 cM. val geconstateerd. De Elftwog is 0.87 M. overstroomd; dryfys in de Beersche Maas. Nijmegen, 28 Jan. Het ys heeft zich omstreeks 9 uren in beweging gezet en dryft prachtig door. Vreeswyk, 28 Jan. IJs vast. Overtocht met den pyper. Stand van het water, ge wassen sedert gisteren, 21 cM. Aan de peil- schaal 1.96 -4- A.P. Het ijs heeft nog dezelfde dikte, 20 a 22 cM. als gisteren. De buitengewone riviercorrespondentie is ingesteld. 4.) Hy begon nu werkelyk medelijden met mei. Neumann te gevoelen en haastte zich de klem te openen. Daar zjj nog altijd bewus teloos bleef, zag hy zich genoodzaakt haar in zyne armen naar buis te dragen. Weer in zyne kamer teruggekeerd, was het hem onmogelyk een oog te sluiten. Den volgenden morgen verscheen mej. Neumann niet meer aan do deur om „Dutchman do, Dutchman" te zingen. Misschien was zy te beschaamd om buiten te komen mogelyk beraamde zy in stilte een plan om zich te wreken. Ja, waarlyk, zy wilde zich wreken, want niet lang na dien nacht verscheen er een artikel in het nieuwsblad, waarin Hans werd aangeklaagd en hem verzocht werd voorden rechter te verschynenWat erger was, spoedig wist ieder in Struck oil-city wat er gebeurd was; wie anders kon het hebben vorhaald dan mej. Neumann? Was het wonder, dat het medclyden weer voor haat plaats maakte en dat er nu ook van mej. Neumann niets goeds te wachten was? Nu, «o gelegenheid liet zich niet lang wachten. De eigenaars eener zaak gaven meer dan eens, door een affiche voor bun winkelraam te plaatsen, kennis aan het publiek van hetgeen zy verkochtenmen schryft dan boven dit affiche: „Notice." Het is onnoodig te zeggen dat alle krui deniers ys verkoopen in Amerika, want geen Amerikaan zou bier of whisky drinken zonder ys. Tot zyn schrik bemerkte Hans dat men in het geheel geen ys meer by hem kwam koopende groote blokken, welke hy per spoor had laten komen en in den kelder had gelegd, waren gesmolten. Op deze wyze moest liy een verlies van 20 dollars lyden. Waarom? Door wie? Hans wist niet wat er van te denken, maar bemerkte dat al zijne klanten ys by mej. Neumann kochten. Inderdaad, dit was des te moeilyker te begrypen, omdat hy mot alle wynhandelaars op goeden voet stond. Hy besloot de zaak eens te onderzoeken. „Waarom koopt ge uw ys niet by my?" vroeg hy in gebroken Engelscb aan den koffiehuishouder Pitois, die juist zij 11 winkel voorbykwam. „Omdat gy geen ys hebt." „Ik geen ys.... en waarom niet?" „Wel, dat weet ik niet!'' „Ik heb ys, dat verzeker ik u." „Wat beteekent dat dan?" vroeg Pitois, met den vinger naar het affiche wyzend. Hans werd groen van boosheid. Ja, lezer, de „t" van het affiche was uit gekrabd; van het woord „Notice" had men gemaakt „r.o ice"; dat beteekent: geen ys! „Drommels! Drommels!" riep Hans, en bleek van woede rende hy naar den winkel van mej. Neumann. „Gy, gy hebt het gedaan 1" riep hygy hebt die middelste letter uitgeveegd 1" „Ik.ik heb niet gekrabd 1" riep mej. Neumann, niet wetende waarom Hans zoo boos was en wat er eigenlyk bad plaats gehad. „De letter, mej. Neumann, ik zeg deletter „t." Gy hebt myn „t" in het midden van het woord notice uitgekrabd!" Maar mej. Neumann, ik verzeker u, dat dit niet lang meer zal duren; zoo kan het niet langer! Gy zult in ieder geval myn gesmolten ys betalen." En buiten zichzelven van drift sctireeuwde hy als een bezetene. Er kwamen al meer en meer menschen om hen heen staan. „Help, help!" gilde mej. Neumann, „hy j zegt dat ik iets in het midden van een woord heb gekrabd; ik heb in het geheel niets en niemand gekrabd. Wat zou ik hebben kunnen krabben? Myn tyd, ik zou wel lust hebben zyne oogen uit te krabben, dat weet ik wel. Bovendien ben ik eene vrouw, die hier heel alleen woont!" liep mej. NeumanD. „Hans kan my in den nacht wel komen dooden I" De Amerikanen begrepen weinig van het geen daar in het Duitsch verhandeld werd, maar men eindigde met Hans beet te nemen en hem in zyn huis te duwen. Acht dagen later zag men een uithangbord boven de winkeldeur van Hans; met groote letters was er onder geschreven„Au Singe." Het was het portret van mej. Neumann, voorgesteld als een aap. Men zag nu dagelyks een groot aantal men schen voorden winkel samenkomenhun gelach wekte de nieuwsgierigheid van mej Neumann op, die naar buiten kwam en luide verklaarde „Au Singel" Wel, wel, dat is goed ge vonden; de zaak behoort immers aan Hans Kasche?" Intusschen was de pyl maar al te juist gericht, want de kinderen bleven bij het uitgaan der school staan, roepende: „Goeden dag, mrj. Neumann! Hoe vaart u, mej. Neumann (Slof volgt.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1