ISPOiliLtie. Burgerlijke Stand van Leiden.* A D V R T E NTIÉ N. perstribuné, zonder dat de voorzitter dit ver zoek inwilligde. Bedoelde afgevaardigden ver lieten de zaal. De voorzitter maakte aan het incidont ter stond oen einde. Nog is met 290 tegen 219 stemmen aan genomen een amendement om de subsidies aan de kerken en pastorren tot 490,000 fran ken te verhoogen. De Senaat heeft bet ontwerp tot verhoo ging van het maximum der door de bank uit te goven biljetten onveranderd goedge keurd. Als een voorbeeld van hetgeen in Frank ryk de werklieden durven eischen, dient het volgende. Te Blois zyn eenige schoenen fabrieken mot 500 werklieden. Dezen staakten het werk om loonsverhooging af te dwingen. De patroons wilden het geschil laten uitma ken door eon scheidsrechter, die door de werklieden benoemd werd, maar toen hy niet al hunne eischen als billyk erkende, werd met 284 tegen 190 stemmen besloten, den arbeid niet te hervatten, voordat ook die weinig belangrijke eischen waren toege staan. Daarbij werden bedreigingen geuit, welke de patroons deden besluiten Blois te verlaten en hun machines, voorraad, enz. inede te nemen. Dit wilden de werklieden mot geweld verhinderen, want, zeiden zy, bet was de plicht der ondernemers te Blois te blyven en zy waren als een soort gijzelaars te beschouwen, die men moest houden, opdat zjj „den arbeiders geen nadeel konden doen." De fabrikanten riepen de bescherming in der autoriteiten, die dan ook hun aftocht door politie en een geheel bataljon infanterie lie ten dekken. Daarop dienden de werkstakers bg het gemeentebestuur eene schriftelyko klacht in over hetgeen zy eene inmenging der openbare macht in hun stryd om hooger loon en een party trekken voor de patroons noemden. Zy willen niet dulden dat hun werd belet, de patroons dood to slaan of hu/ine huizen to plunderen. Het is inderdaad vor gekomen, als de werkman meent het recht te hebben, zyn werkgever als zyn lijf eigene te behandelen. Oosteurïjk-Houg.-Mouaivdtü'. Het huwelyk van de aartshertogin Marga- r#ha Sophia mot hertog Albert van Wurtom- berg geeft te Weeneu aanleiding tot eono grooto reeks hoffeesten. Dezs vingen Zaterdag aan met een groot diner. Prins Ferdinand is te Woenen aange komen en zal vervolgens naar München ver trekken. De Oostenryksche regeering is met de Duitsche regeering in overleg getreden be treffende het houden eener internationale conferentie te Weenen, ten einde de midde len to bespreken, welke tot bestryding der cholera moeten worden aangewend. Gi'OOt-JÖjrituiiiiië. James Egan, die met James Daly wegens hoogverraad was veroordeeld, is in vryheid gestold, na tien jaren dwangarbeid te hebben onderpaan. "Weer heeft te Cork 's avonds laat eene demonstratie in de open lucht plaats gevonden van hot „leger der onafhankelijkheid". Mede gedeeld werd dat reeds 800 mannen zich hadden laten inschryven. Servië. De verzoening tusschen den ex-koning Milan van Servië en koningin Nathalie wordt ge zegd door den Czaar persoonlyk en met de bemiddeling van de» gezant Mohrenheim te zyn tot stand gebracht. Op het Griekscbe Nieuwjaar kwam Milan te Biarritz en had een onderhoud met Nathalie, dat twee uren duurde en zeer harteiyk moet zyn geweest. De „Voss. Ztg." zegt dat het moeilyk is uit te maken, wie van beide echtgenooten het minst karakter bezit, maar dat zeker Milan z Jn laatsten frank moet hebben verdobbeld om zoo ver te komen. Dat er nog een greintje liefde by in 't spel is, neemt het blad toch niet aan; of de politiek er misschien eene rol hi speelt, zal later blyken. Allo bladen te Belgrado begroeten het be richt van de verzoening tusschen Milan en Nathalie met vreugde. In de stad is overal do vlag uitgestoken, terwyl reeds vele ge bouwen geïllumineerd waren. (Het „Noue Wiener Tageblatt" verzekert echter uit goede bron, dat er geene verzoening hooft plaats gehad. Alles, wat men daarvan vertelt, zyn verzinsels. Zelfs zeuden beiden dit reeds in het openbaar hebben tegenge sproken.) De minister van financiën heeft van verschillend© Duit&che en Fraosche finantièele groepen voorstelleu ontvangen betreffende de conversie der Servische schuld. Effypte. De studenten te Caïro hebben aan den Khedive, toen hy uit de moskee kwam, eene ovatie gebracht en vervolgens de ruiten ïngt- worpen by het blad „La Mokatan," dat En gel scbe belangen vertegenwoordigt. Eenige personen zyn in hechtenis genomen. Amerika. Uit Panama wordt gemeld dat do vertegen woordiger der Panama-maatschappij last heett ontvangen naar Bogota te gaan, om daar met de regeering van Columbia over de verlenging der concessie en de hervatting van de werk zaamheden te onderhandelen. Do radicalen in Argentinië zullen heden te Buenos Ay res eene meeting houden, om te protesteeren tegen de houding dor regeering by het gebeurde in Corrientes. De ministeriëele crisis duurt voort. Telegrammen. BELGRADO, 22 Januari. In de hofkringen wordt verteld, dat de verzoening tusschen koning Milan en zyne gemalin bevorderd is door den jongen koning Alexander, die uit- drukkelyk den wensc'n had uitgesproken, dat zyne ouders zich zouden verzoenen. SAINT CLOUD, 22 Januari. By gelegenheid van de herdenking van den slag by Buzenval (1871) hield de heer Paul Déroulède eene rede op het slagveld, waarin hy zinspeelde op don tegenwoordigen staat van zaken en zyne rede eindigde met de aansporing: „Frankryk voor de Franschen, dat biyve onze leuze. Daarin ligt onze plicht en ons heil. Laat ons den eed hernieuwen van vader landsliefde en onafhankeiykheid". CAïRO, 22 Januari. Ondanks de algomeene geruststelling, welke volgde op de bylegging van het geschil tusschen den Khedive en Lord Cromer, heerscht nog eenige ongerust heid over den toestand. De Khedive on dersteunt de beweging dor nationale party Het vertoon makend optreden van den Khedive by zyne bezoeken in de moskee en de opera vermeerderde de opgewondenheid der volks klasse en veroorzaakt ongerustheid onder do Europeanen. De Engelsche ambtenaren beschouwen luin toestand als verzwakt en achten den voort gang der hervormingen bedreigd. Vele Engel sche officieren zijn van meening, dat versterking van het Engelsche nezettingscorps waarschyn- lyk is. NIEUW-YORK, 22 Januari. President Clove land deelde aan een reporter, met wien hy een onderhoud had, mede, dat hy hoopte, dat het ontwerp, waarby de opheffing der Sherman-wet, betreffende den aankoop van zilver, wordt voorgosteld; zou worden aan genomen. In antwoord op de vraag, of de Mar;. Kinley-wet zou worden opgeheven, zeide Cleveland: „Ik zou wel oens willen weten, tot welk ander doel men de regeering aan de democraten heeft toevertrouwd". By eene botsing tusschen een goederen trein en een passagierstrein op de lyn Cleve landCincinnati by Alton geraakte eene groote hoeveelheid gazoline, welke door den goederentrein werd vervoerd, in brand. De brandende vloeistof verspreidde zich over eene grocte oppervlakte. Acht personen ver loren by deze ramp het leven en elf werden zoo ernstig verwond, dat men voor het be houd van hun leven vreest. Bovendien wer den 83 personen min of meer ernstig ge kwetst. De uitvoer aan goud in doze week be droeg 4,300,000 dollars, welke door de „Cham pagne" werden medegenomen. De uitvoer aan zilver bedroeg 236,100 dollars. De invoer be droeg 11,960,862 dollars, waarvan 4,091,787 aan geweven goederen. LONDEN, 23 Januari. De „Times" ver neemt uit Caïro, dat de toestand zeer ge spannen ismen scbryft aan den khedive het voornemen toe, zyne hoogste Engelsche ambte naren te ontslaan. Algemeen is men van oordeel dat Engeland alle maatregelen zal nomen om zijn gezag te bevestigen. LONDEN, 23 Januari. De „Times" verneemt van 22 dezer uit Tanger (Marokko) dat Devis- me>€ uit Fez is teruggekeerd. Zyne zending is in het algemeen geslaagd en zal de onder handelden met sir West Ridgeway waar- schyniyk gemakkelyker maken. WASHINGTON, 23 Januari. De Kamer vau Afgevaardigden heeft het wetsontwerp op de landverhuizing in behandeling genomen en verworpen het amendement, waarin werd voorgesteld eene quarantaine te leggen op alles afkomstig van Europa. BUENOS-AYRES, 23 Januari. Eene verga dering is gehouden van radicalen en aanhan gers van generaal Milre. Een voorstel werd aangenomen, waarin do tusschenkomst der Bondsregeering in de provincie Corrientes scherp werd afgekeurd. De vergadering werd door 5000 radicalen en Mitristen bygewoond en had een kalm verloop. PARIJS, 23 Januari. De „Libre Parole" dringt er op aan, dat de regeering Tirard, Magnin, Léon Say, Burdoau en Rothschild wegens hoogverraad zal doen gevangennemen. De „Figaro" ontkent dat de buitenland- sche gezanten nieuwe stappen zouden hebben gedaan by den minister van buitenlandsche zalcon Develle betreffende de lasterpraatjes van den Hongaarschen dagbladcorrespondent Ezelcky. GENÈVE, 22 Januari. In antwoord op eene interpellatie in den Bondsraad betreffende don spoorweg-aankoop door den Staat, deelde de heer Dufour mede, dat de regeering bezig is deze aangelegenheid nauwgezet te onderzoeken. MADRID, 22 Januari. Het bericht der Fransche bladen, dat de Spaansche bank scbatkistbons zou uitgeven tot betaling der volgende coupon is onjuist. De regooring heeft te beschikken over sommen, welke meer dan voldoende zyn tot betaling der coupon en daarbij is de opbrengst dor belasting meer dan voldoende tot betaling van de rente der binnenlandsche schuld. De uitgifte der laatste schatkistbons heeft uitsluitend ten doel de portefeuille der bank, die overvuld was, te verlichten. Volgens de „Correo" werd by do inscbry- ving voor de Pageres (waarvoor 63,000,000 gevraagd werd) voor slechts 30,000,000 peseta's ingeschreven. Te Barcelona hebben do republikeinen ongeregeldheden verwekt. De politie herstelde echter onmiddellijk de orde. LEIDEN, 553 «Panuari. Thormomoterstandgiöieravonu om 8 urn. 1.5° C. 34.7"-' Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 5.5"J C. 41.9J F.'s middags om 12 uren 5.0° C. 419 F'.; 'snamiddags 4 uren 5° C. 41° F In do R.-K. kerk van O. L. V. Hemel vaart (Haarlemmerstraat bij de Haven) alhier, is gistermorgen, gelyk door ons word aan gekondigd, onder de p'ochtige Hoogmis, het nieuwe orgel in gebru.k genomen. By dezo gelegenheid werden door het koor uitgevoerd do Mis van Rinck, gearrangeerd voor mannenstemmen door den heer H. .J. Wanna, en na de Mis het „Alleluja" van Hiindel. Het orgel werd bespeeld door den heer Verheyon, den beroemden organist en tech nicus. Het prachtige instrument bleek to voldoen aan alle mogelyke te stellen eischen. Het be vat de deugdelykste eigenschappen. De toon is fraai. Alle ter zake aanwezige deskundigen waren over een en ander vol lof. Het orgel is vervaardigd door de heeren Gebroeders Franssen te Roermond, die alzoo hun goeden naam op dit gebied weder vol komen hebben gehandhaafd. Toen tydens het onderzoek van don bloemdiefstal alhier nog door niemand was voldaan aan de oproeping om van den koop van bloem kennis te geven, zag een politie agent de vrouw van een der verdachten loopen met een persoon, die vroeger ook al eens betrokken was geweest in eene zaak van diefstal. Het gevolg daarvan was dat ae rechercheur by dien man in huis komende, een gedeelte van het ontvreomde kon in beslag nemen, zynde een gedeelte van het door dien persoon gekochte, ongeveer 200 kg., reeds aan de varkens vervoederd. Het overige gedeelte, 150 kg., werd ver volgens ten huize van een der verdachten in een kelder teruggevonden. De daders hadden des avonds na den dief stal de bloem op een wagen naar den Vestwal vervoerd en de opkooper had zyn gedeelte van daar met eene slede over het ys naar de wor.ing aan het Philosofenpad gebracht. Tegen den opkooper wordt, evenals tegon do daders, proces-verbaal opgemaakt. Zaterdag-avond j 1. is ook te Hillegom eene IJsclub opgericht. Het hoofddoel dezer jeugdige vereenig ng is om aan werkloozen en behoeftigen der gemeente, zoo mogeiyk, werk te verschaffen, door het in gereedheid brengen en in orde houden van Ijsbanen, ter verbinding met omliggende gemeenten. Het bestuur, dat de werkzaamheden onderling zal verdeelen, bestaat uit de heeren M. J. Hengeveld, mr. H. Tuimelaar, M. Quintus, J. B. Van der Schoot, Hk. Van Waveren Jr., L. Van Waveren, E. Ludwig en B H. Topper. De vereeniging telt reeds 80 leden. Biykens het zeer uitvoerig afdeelinge- verslag over het wetsontwerp betrekk-jlyk de bedrijfsbelasting werd het gemis van verband met de regeling van het gemeentelyk linantie- wezen algemeen betreurd. Ook were verlangd toelichting der finantiëele verwachtingen van de nieuwe belasting. Voorgenomen heffing der ryksopcenten werd vry algemeen afgekeurd. Tegen den inhoud van het ontwerp werden verschillende gneven ingebracht, vooral tegen reductie in sommige gevallen van kapitaals- waarde, die by Vermogensbelasting feitelyk niet getroffen en tegen de opheffing van het stelsel van geheimhouding. De aanslag van coöperatieve voreenigingen voor zo-ver de verkoop ni et-loden betreft, is ai gemeen rechtvaardig geoordeeld. Omtrent do belasting van pGnsio-M en en de vrijstelling van land-, tuin- en boschbouw enz. heerschte veel verschil van gevoelen. Algemeen werd verlaging van de tari- feering voor kloinere vermogens ver langd. Sommigen maakten daarvan hunne stem over de wetsvoordracht afhankelijk. In den wedstryd op schaatsen te Hendon by Londen hooft Eden Zaterdag den eersten prys behaald over een kwart myi. l>o uitslag wasEden 403/5 sec., Aveling, van Londen, 412/5 sec. en Hiarn. van Londen, 44"/5 sec. Eden's overwinning werd met luid 3 toejui chingen begroet. Men seint ons hedennamiddag uit Am sterdam dat het in de stad rustig is. Veel volk is er geplaatst by de gemoentolyko straatreiniging. De correspondent van de „N. R. Ct."te Batavia seint: Java tuchtigde Dobo, kreeg 14 gewonden. Posthouder Zuidkust Guinea veijaagd Iu verband met do oproeping van personen die b(j gelegenheid Nieuwjaarskaai ijl s wach tende waron en niet ontvangen hebben, ver zoekt de commissaris van politie alhier ook mededeeling door wien tydens of i ven vóór Nieuwjaar aan een brievenbesteller kaartjes ter bezorging aan het postkantoor zjjn ge geven. Vermoedelijk zyn dezen woonachtig aan Vreewyk of Witten Singel en omirek. Lkidkk, 23 Januari 1893. Hi-ucstierieJi». Amsterdam, 23 Januari. Aandeden Warschau-Weenen waren heden zeer flauw op Berlijn en Brussel. In «te »<e«S. Werlrinr. zyn opgenomen: DATUM. DAGEN. Vc4w. per#. Siode- rfin. Totaal 15 Jan. Zondag 5C 10 66 16 Maandag. 97 26 123 17 Dinudag 111 31 142 18 Wooiwdag 121 33 134 19 Donderdag 116 26 141 20 Yrpdag 112 20 132 21 Zaterdag 91 16 110 Eorate huwelijksafkondiging van 22 Januari. H. J. Yan Niekerk jro. 23 j. en M. E. Ottenqjoor jd. 21 j W. Yan Steenbergen jm. 19 j. en ME. Gijzouy jd. 26 j. I». I). llaaroiaie jm. 30 j. ca J. Al Broerao jd. 27 j. P. R. Brouwer w. 47 j. on T. Taconia jd. 39 j .1. Rijnenberg jm. 32 j. en J A. G Van Dam jd. 34 [j. J ZwartB jm. 21 j. eu H. A. Van den Berge jd. 19 j. ZOETEBWOUDE. Ooboren: Willem Dank.. Z. Tan N. Vjd Welden en J. Droef. Overleden: C. Hogt rvorst d. 6 m. P Yaa K nti 71 j. J. A. Koolooa d. 2 m. H. Scheeke- veld d. 26 j. CORRESPONDENTIE. - J. H.Het nage zonden vervolg van uw artikel moest tot het volgend nummer blyven liggen. Heden werden wy verblyd metd- van eene Dochter, AltRUM JACOB,!. I. H. v. ROS,SUM DU CHATTEi - Leidex, 22 Januari 1893. v. d. II, (Haarlemmerstraat 82).

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3