peiyk samenzijn on een geanimeerd bal be sloten. Het dochtertje van P. had gis terochtend, door het dunne sneeuwlaagje misleid, het ongeluk in de Heerengracht in plaats van op het Ijs in eene byt te stappen. Dè op genoemde gracht aanwezige baanveger ontdekte net onheil, schoot dadelijk ter hulpe toe en mocht het genoegen smaken het meisje, dat reeds gezonken was, nog behouden op don vasten wal te zetten. Ook Valkenburg hoeft thans zijne ijsclub, welke den naam „Valkenburg'' zal dragen en ten doel heeft het verschaffen van werk door het aanlegden en onderhoudt»! van ijsbanen op den Rijn, benevens hei organiseeren van jjsfeesten, wanneer de stam 1 der kas zulks toelaat. Een voorloopig bestuur is benoemd, be staande uit de heeren R. F. 0. De Bruijn, voorzitter, W. H. Van Oordt, secretaris, en C. M. VanSillevoldtjpenmngmeester.A.tn dat bestuur zijn zes commissarissen toegevoegddo heeren J. C. Van der Nagel, A. Peet Az., A. Oosterlee, J. Van Stijn, A. Bol Az. en L. Noppen. Reeds traden 28 leden en 2 donateurs tot de jonge veroeniging toe, wier ledental stellig nog belangrijk zal toenemen. Burgemeester en Wethouders der gemeente te Hillegom hebben besloten, dat alle mesthoopon in do kom der gemeente, tegen 1 Februari a. s. moeten worden opge ruimd. Van dien datum af zal tovens het houden van varkens in de kom der gemeente verboden zijn. Dit besluit is genomen met het oog op besmettelijke ziekten. By vonnis van de arro n d.-r echt- bank te 's Gravenhage word heden o. a. ver oordeeld J. v. D., zeeman te Katwijk aan Zee, wegens desertie vóór don aanvang der reis, tot drie dagen gevangenisstraf. In het huis van bewaring te 's-Hage is voorloopig in hechtenis gesteld de pandjeshuishouder G., aldaar, verdacht van hot opkoopen en weer voikoopon van voor werpen, waarvan hij zou geweten hebben, dat zij door diefstal met braak verkregen waren. De burgemeester van Rotterdam maakt bekend dat in de vorige week 26 personen zijn aangetast door roodvonk en 0 overleden. De tocht der werkloozen langs een gedeelte der Heeren- en Keizersgracht te Amsterdam liep Zaterdag-middag zonder eenig bijzondor voorval af. De politie, ten getale van 80 man, boge loidde den stoet enkelen in de menigte waren met stokken gewapend. Ten slotte kwam men bij „Concordia" terug. Daar werd eene soort meeting in de open lucht gehouden. Een vy/ tal sprekers trad op; zij hielden afwisselend opwindende, kalmeerendo of dreigende toe sprakon. De oen ried aan nu uiteen te gaan en des avonds te 6 uren weder bijeen to komen, een ander meende dat do tyd van ordelijk betoogen voorbij was en dat do politio zelvo de wanordelijkheden had uitgelokt. Slechts weinigen trokken af. De meesten wandelden, thans zondor politio, den Nieuwen- dijk op en de Haarlemmerstraat in; lang zamerhand voegde zich eeno slee is aan groeiende politiemacht bij den troep. By de broodbakkerij „Morcurius" op den Haarlemmer dijk gingen drie personen, behoord hebbende tot de sprekers op den Voorburgwal, den winkel binnen om brood te vragen. De eige nares kwam, doodeiyk ontsteld, in don winkel en verklaarde zich, op het verzoek van de drie personen om brood, bereid alles to geven wat zij in den winkel had. Genoemde personen, die als leiders optraden, vertelden dit aan de buitenstaanden met het verzoek om alle jongens en nieuwsgierigen op een afstand te houden. Er werden daarop een drietal brooden gegeven toen do politie, die inmiddels de menigte in circulatie had go- houden, naar voren kwam. Op eene vraag van den inspecteur of zij hot brood uit zichzelve gaf, verklaarde de eigenares, dat zij liever geen brood gaf, tenzij ze „er niet buiten" kon. Toen de inspecteur antwoordde dat zjj volstrekt niet gedwongen was, brood te geven, zeide zij het dan ook liever niet te doen, waarop de drie leiders den winkel verlieten, die nog eenigen tyd door een politiepost bewaakt werd. De politie verdeelde zich en evenzoo deed de menigte. Een troep trok weer naar den Dam, steeds vergezeld van politio. Tot drie uren toe bleef de raenigto op den Dam b\j eikaar. De jongens trachtten dooi telkens heen on weder te loopen een optocht uit te lokken, maar tevergeefs. Om der drukte wat afleiding te geven, kwam0 do politie, welke reeds spoedig het terrein had verlaten, te halfvier weer op den Dam terug, om terstond af te trekken. Een deel van de aanwezigen volgde de politie, waar door de drukte veel minder werd. Omstreeks vier uren verlieten de laatste werkloozen, nieuwsgierigen en kwajongens don Dam. Des namiddags te halfvier heeft eene sterke afdeeling politie getracht, op de Leliegracht een der woeligste colporteurs, toen h\j weder opruiende geschriften liep te venten, in hechtenis te nemen. De man ontkwam echter. Zijn helper i3 aangehouden en onder sterk geleido naar het bureau aan de Westermarkt gebracht. De avond van Zaterdag was nog kalmer dan de dag. Aan het plan om to zes uren op den N. Z. Voorburgwal bijeen te komen, werd geen gevolg gegeven. De eenige drukte ontstond door het rond gaan van de colporteurs, onder wie zich ook bevond de dos middags aangehouden, maar later weer ontslagen man. In de Damstraat, welke als vanouds het hoofdpunt der beweging moest worden, was wat meer publiek dan gewoonlijk. Daar het afwisselend sneeuwde en vroor, werd deze straat langzamerhand eene tonvor- mige ijsmassa, daar het wandelend publiek de sneeuw tot water en de vorst hot water tot ijs maakte. De politie behoefde geone enkele maal uit te rukken. Na de vermoeienissen der laatste zes dagen was dit eeno waro bekomst voor de agenten. In den nacht van Zaterdag op Zondag oven voor duo uren, verzocht do heer Hardenberg, adjunct commies voor den huishoudeiyken dienst d*r Tweede Kamer, telephonisch aan de brandweer, om to komen zien wat er gaande was, daar het gebouw vol rook was, zonder dat kon worden ontdekt van waar deze kwam. Na een nauwgezet onderzoek bleek het aan de brandweer, dat er brand moest zijn in het aangrenzende ministerie van buitenland* sche zaken. Daar gekomen bleek het spoedig dat de brandstoffen (steenkolen en turf) brandden in een lokaal, waar ook doofpotten schenen bewaard te worden. Door uiterst voorzichtig te werk to gaan en zorg te dragen dat geone lucht kon toe treden vóórdat eeno slang op eene brandkraan in gereedheid was, gelukte het, niettegen- staan Je den verstikkenden rook, om don brand te blusschen en tot genoemd lokaal to be perken. Te kwartier over vieren kon de brand weer inrukken. Te BaJk behaalde Klaas IIanjo bij een schaatsonwedstryd don lsten prijs, f 100, en Geert Entjes de premie, f 30. Togen den sociaal-democraat Luitjes (Travailleur) is eene strafvervolging ingesteld ter zake van beleediging van een magistraats persoon. Van den minister Van Tienhoven sprekende, heeft hy nl. gezegdoen moordenaar biyft een moordenaar. Bff do rechtbank te 's Hertogen bosch is oen ondorzoek aanhangig naar eone valschheid in geschrifte, waarin een advocaat procureur betrokken moet zijn. Zaterdag-avond to halfnogen, vond mon voor eene herberg te Tuddern, een grens- dorpjo in de nabijheid van Sittard, zekeren Paradijs in bewustoloozen toestand. Terwijl men hem op eon handwagen huis waarts vervoerde, gaf hy den geest. Daar P. eenigen tyd te voren twist had gehad, vermoedt men dat hy ten gevolge van mishandeling is bezweken. Vanwege de justitie zou eene lykschouwing plaats hebben. P. laat oeno vrouw on zeven kindoren achter. Een man, die wogens diefstal onder politie-geleide naar de gevangenis aan don Noordsingel te Rotterdam werd gebracht, wist te ontsnappen. Den volgenden dag meldde hy zich echter weder aan; de voortdurendo vrees plotseling aangehouden te worden, was hem onverdraagiyk, zeide hy. Voor de rechtbank te Dordrecht had zich Zaterdag eene vrouw uit Hoogvliet te verantwoorden wegGDs mishandeling harer buurvrouw. De president vraagt deze of zich alles feitelyk heeft toegedragen als zy doet voorkomen. De mishandelde buurvrouw: „Zoo waar als ik hier voor uwe toonbank sta!" By eene verkooping, Vrydag- avond te Akkrurn gehouden, heeft Bartelo De Leeuw zyn broeder met een dolkmes twee wonden in de linkerborst toegebracht. Hot was eone wraakneming, omdat zyn broeder den verkoop had doorgedreven. De dader is in hechtenis en naar PI twen veen overgebracht. De bekende C. P., te Zeist, die door aanhoudende dronkenschap, gepaard met mishandelingen van enkele ingezetenen, het der politie zoer lastig maakt en van tyd tot tyd naar het arrestanten-lokaal moot worden overgebracht, heeft zich per request tot de Koningin-Regentes gewend, met verzoek, wel te willen bewerken dat de politie hem voort aan minder op de handen zal zien en hem meer vryheid van handelen zal laten. Do g o n e r a a 1-maj oor, bevelhebber in de 2de militaire afdeeling, heeft te Win schoten eene byeenkomst gehouden, mot do autoriteiten, omtrent de te nemen maatregelen. Men verneemt dat de militaire macht aldaar zal worden gecentraliseerd en zeer waarschyn- lyk het wapen der cavalerie door een ander zal worden vervangen. Op verzoek van den Commissaris der Ko ningin in Friesland aan de M. t. E. v. S. S. zullen, in verband met de ongeregeldheden do stations Hardegaryp en Buitenpost het eene tot 11 en het andere tot 10 uren 's avonds voor den telegraafdienst open bly ven. Het detachement infanterie van 40 man zal nog eenigon tyd te Francker bly ven. De wedstrijd te Cambridge. Zatordag hield de „Nationale veroeniging van schaatsenrijders" haar internationalen amateur- wedstryd op de Linsey Fenn, naby Cambridge De drio Nederlandsche rijders Roodenhuys, Houtman en Eden zouden deelnemen aan dezen stryd, maar zy weigerden wegens den ongunstigen toestand van hot ys ten gevolge van den dooi. Zoo won de Engelscbman Aveling de Prince of Oranje Challenge Cup," diealsprys was uitgeloofd. Aveling, de champion derEngelsche amateur- rijders, legde den afstand van óón myi af in 205 */s seconden. De beide Kingma's woonden den wedstrijd bij. Maarten Kingma won in 188 sec. een wedstrijd op de baan van één mijl van zyn broeder. Te Charlottenburg hadden Zater- dag-morgen op de westelyke ijsbaan de schaatsenwecistryden om het meesterschap van Europa plaats. Het weer was gunstig, er was weinig sneeuw en vorst; liet ys was zeer good. Dat Eden niet kwam werd zeer betieurd. Twee Nederlanders: do heeren Adrian en A. J. Bellman, namen deel aan do hardrijderij over 000 meter, waarvoor 13 deelnemers waren ingeschreven. De Scandi- naviêrs waren vry zwak. Eerstaankomendo was Seylor,uit München, in 54s/e sec. Do andore tijden waren: A. Underborg, Hamburg, 55'/5 sec.; Van Sal zon e n Ericson, Hamburg, 55*/5 sec.; Beltman, die zich een goed rijder toonde, 59*/s sec., Adrian 673/5 sec. Aan den wedstryd over 1500 meter namen 12 ryders deel, onder wie Adrian (Scheve- ningen), 3 m. 281/- sec. en Bekman (En- schedee) 3 m. 263/5 sec. Tot de snelsto ryders boboorden: Unden- borg (Hamburg) 2 m. 51 sec., Ericson (Stokholm) 2 m. 51 t/s sec. Deze laats ten reden te zamen. Gedurende 2 ronden bleef Ericson minder dan 4 meter achter, hetgeen verboden is. Daardoor kwam hy het eerst aan. Do tyd van Fredoricson (Zweden) was 2 m. 55'/si die van Seelen (Hamburg) 2.57. Eden reed te Paterswoldo dozen afstand in 2 m. 35 sec. en te Amsterdam in 2 m. 48 sec. Aan den boslissingswedstryd over 500 M. namen 4 ryders deel. De uitslag was lsto Ericson 54 sec. Under borg 54'/-, Seyler (München) 543/s, Von Salzen (Hamburg) 57, een gevolg van zyn vallen dicht by den eindpaal. Eden had te Amsterdam deze baan in 48'/5 sec. afgelegd. Uit hot b u i t o n 1 a n d k o m e n n o g steeds berichten over de koude. Te Eisenach zyn verscheidene menschen en ook dieren doodgevroren. Een trein van Nisch (Servië) naar Belgrado is in de sneeuw biyven steken. Uit Italiu komen niets dan ongelukstydingen betreffende hevige koude ©n sneeuwstormen. Op een goeden oogst van oranjeappelen en citroenen moet niet veel gerekend worden. De booraen hebben door do koude en do sneeuwstormen daartoe te veel geleden. In Calabriö zyn twee huizen ingestort, welke do ontzettende hoeveelheid sneeuw, die op de daken lag, niet langer konden torsen. Ook in Sicilië ziet het er slecht uit met de wijnbergen en de olyfboomen. In Modena kwamen 40 personen in de sneeuw om. Te Parys heeft het Zondag den gehoeïen dag hevig geregend. Daarby hing over de stad een zóó zware mist, dat zelfs bewoners van woningen op de vyfde verdieping ge noodzaakt waien hun déjeuner b;j kunstlicht te gebruiken. In weerwil van de buitengewoon strenge koude der laatste dagen vertoonen zich te Hamburg en te Altona toch nog her haaldelijk choleragevallen. Elders in het Duitache Ryk kwamen zy den laatsLen tyd niet meer voor. Des te raadselachtiger 13 het uit breken eener epidemie in het krankzinnigen gesticht Niotlebon, by Halle, welke men eerst inlandsche cholera noemde, doch thans als Aziatische erkend heeft. Het onderzoek naar de vermoodelyke oorzaak dezer epidemie is nog niet afgeloopen. Het gesticht, telt 300 verpleegden, van wie tot Woensdagavond 2S aangetast en 18 oveileden waren. Donder dag waron er 4 ziekte en 3 sterfgevallen. Het onderzoek van proffseir Koch bracht aan het licht, dat het in de inrichting gebruikte wator zeer verontreinigd was. Vrydag kwamen woder zeven nkuwe geval len van cholera voor. In het gehoel zijn 66 personen aangetast on 22 gestorven. Prof. Koch is to Halle, ten einde de uit breiding der cholera epidemie in liet krank zinnigengesticht to Nietleben te helpen ver hinderen em den oorsprong op te sporen. De Panamazaak Merroeix, die Zaterdag voor de enquête-commissie verscheen, weigerde namen te noemen. Laguerre, die evenzeer werd ondervraagd, wilde niet zeggen waar Arton z>:h op het oogenblik bevindt. Hy beweerde het juiste adres niet te kennon. Delahaye verzekerde op zyn wu- ni van eer, eene lyst met 172 namen te hebben gezien, maar gaf evenmin verdere inlichting. „Ik hob de maatschappelijke kwalen en do om- koopory onder de parlementslede:; aan het licht gebracht", zeide hy. „Het 1 thans de taak van don rechter, do bewijzen daarvoor te vinden." Flourens deelde aan den minister van buiten- landscho zaken mede, dat de Vry-iag bespro ken uitkoering u't do geheime fon -.en krach tens een besluit van den Ministerraad had plaats gevonden. Generaal Féron, te Bordeaux, hosft aan een redacteur van hot blad „NouvellLle" geant woord, dat hy de verklaring van Andrieux kon berostigen. Rouvier heeft volgons den genera .1 geheime fondsen van het departement van oorlog ge bruikt tot bestrijding van het Boulangisme. De werkstakende werklieden en de patroons te Rive-de-Gier bobben een scheidsgerecht geweigerd. De troepen zyn geconsigneerd. Vroeselyk ongeluk mot eone arreslede. Een gezelschap van jongelieden reed van Woonsockot naar Pawtucket, in Pro vidence, Rhode Island. Op den terugkeer, onder vroolijk gezang, kruisten zy oen spoor weg, toen juist eon trein aankwam, welke de groote slede omverwierp en ach1; personen van het gezelschap,- 5 jongemannon en 3 meis jes, vermorzelde. Eenige anderen werden zwaar verwond. BUITENLAND. Frnnhrijlf. De heer Lehérissé hoeft Zatordag in de Kamer een voorstel ingediend, waarvan de stre king is om afgevaardigden, uit de wet gevende tydvakken van 1885/89 en 1889/93, niet verkiesbaar te verklaren by de aanstaande vorkiezingen. Daar de voorsteller niet de drin gendverklaring zal verlangen, zal waarschyn- lyk geen debat worden gevoerd. De regee ring zal het voorstel bestryden omdat het onbiliyk zou zyn, alle ledon der twee laatste Kamers verantwoordeiyk te stellen voor de fouten van enkelen. Met 315 tegen 98 stemmen heeft do Kamer de door de regeering op hoofdstuk V der begrooting (Eeredienst) aangevraahde kredie ten aangenomen. Met 309 tegen 193 stemmen besloot de Kamer to herstellen de door do begrootings- commissie geschrapte bezoldiging van de v carissen-generaal. Een zeer levendig incident ontstond door uitroepen in een hoek der perstribune. Lenige leden vroegen de ontruiming der

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2