IK 10100. A0.1893. geze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. DinsdHg 24 Januai'i. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. FEUS DEZER COUBAKT: ▼oor Laid6a por t aaoandoaf 1.10. Iruoo por pool1.40. AÜÉocderl^ko Nommere.t.Of. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 23 Januari. Heden is aan de universiteit alhier de heer E, C. Do Vries, geboren te Amsterdam, be vorder) tot doctor in do wis- en natuurkunde, na verdediging van een academisch proef schrift, getiteld: „Metingen over den invloed van de temperatuur op de capillaire styg- hoogte bij aether tusschen den kritischen toestand en hot kookpunt by aethyleen". Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van den hoogleeraar K. Martin, deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede dat de dochter van adressant, Karla Martin, sinds 14 September jl. wegens ziekte do Hoogere Bur gerschool voor Meisjes niet heeft bezocht en dat zy vooreerst de lessen niet zal kunnen bijwonen. Op dien grond geven zy in overweging aan adressant vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld te vcrleenen veor zijne dochter, vroeger leerlinge der Hoogere Burgerschool voor Meisjes, over de laatste drie kwartalen van den cursus 1892/1893. Naar aanleiding van het adres van den heer J. A. Longepee, houdende verzoek om in de betrekking van Stads-Heelkundige te worden gecontinueerd, deelen B. en "Ws. mede, dat er bij ben tegen de inwilliging van het ver zoek geone bedenkingen bestaan, zoodat zy voorstellen den adressant weder voor den tyd van duo jaren in zyne genoemde betrekking te beslendigen. Tegen de inwilliging van bet verzoek van den heer P. J. Fortanier, om eervol ontslag uit zyne betrekking van derden onderwyzer aan de school der 4de klasse No. 2 bestaat ook geen bezwaar. B. en Ws. geven derhalve in overweging het gevraagd ontslag eervol te verleenen mot ingang van 1 Februari 1893, wegens benoe ming van adressant als onderwijzer aan eene particuliere school te 's Gravenhage. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50,10 en 6 Hectoliters, waren depryzen: 42, 21.50, ƒ4.50 en ƒ2 25. Door het hoofdbestuur der Maatschappy tot bevordering der Bouwkunst is een adres verzonden aan den minister van binnen- landsche zaken met het dringend verzoek, om voor het ontwerp voor een Museum van Natuurlyke Historie to Leiden eene nationale prysvraag uit te schrijven. De quaestie van oen nieuw Museum voor Natuurlyke Historie te Leiden is reeds oen twintig jaar oud. De heer Verheyen bracht de vraag in de Tweede Kamer ter sprake on in 1873 stonden de Staten-Generaal zelfs geldon toe voor den nieuwen bouw. Tot uit voering kwam het echter niet. Er werd eene oommissie benoemd, doch nadat een rapport was uitgebracht, bleef de zaak rusten. Misschien zag men tegen de kosten op, die op 2 millioen geraamd v/erden. Toch waren deze niet ho®ger dan elders voor musea besteed waren. Te Parys kostte het 2'/2) te Berlyn 3, te Weenen 4,2 en te Londen 4,62 millioon. By de begrooting voor 1893 kwam de zaak weer te berde en er werd 5000 uitgetrok ken, bestemd om een uitgewerkt plan met raming van kosten voor een nieuw museum van natuurlyke historie te doen opmaken, dat blykens het overgelegde schetsplan de geheele nog onbebouwde oppervlakte der Ruïno te Leiden zou innemen. Uitdrukkeiyk werd er daarby echter op gewezen, dat om trent den bouw hierdoor niets beslist werd. De „N. K. Ct.," waaraan het bovenstaande is ontleend, wyst nog eens op de dringende noodzakelijkheid om den schatten, welke thans te Leiden bewaard worden, eene betere plaats te geven. Het bestaande gebouw en de be staande inrichting zyn inderdaad onbruikbaar. Maar afgescheiden van deze voor do ryke collectie schadeiyke omstandigheden, is een nieuw museum ook gewenscht, omdat de inrichting van het tegenwoordige niet voldoet aan de eischen, aan de modorne musea gesteld. Over het oordeelkundig bewaren der exem plaren van zeldzaam voorkomende of van uitgestorven diersoorten donke men vooral niet licht. In het Leidsche museum zyn verschillende exemplaren, die tot de grootste zeldzaamheden behooren, en daaronder van uitgestorven diersoorten, waarvan dat museum het eenig bestaand exemplaar bezit. Het aantal uitgestorven of uitstervende diersoorten neemt gaandeweg toe. Al de groote diersoorten, die in het wild leven, schynon wel tot ondergang gedoemd. Welnu, voor al zulke diersoorten, die de natuur niet meer te aanschouwen geeft of weldra niet meer zal geven, moet het museum exemplaren bewaren op eene wyze, dat hunne conservatie voor do toekomst het best is verzekerd. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes woonden gistervoormiddag te 's-Hage de godsdienstoefening by in de Fransche kerk, onder gehoor van ds. Bourlier. Des middags maakten Hare Majesteiten een rijtoer naar Loosduinen. Do 1ste luit. plaatseiyk adjudant H. L. Loots, te Rotterdam, wordt bevorderd tot kapt. pi. adj. aldaar. De lessen voor do officieren, gedetacheerd by de 1ste afdeeiing der krijgsschool te Breda, zullen den 27sten dezer weder een aanvang nemen. Door den heer F. Van Binnendyk, te Bonnekom (Veluwe), is bedankt voor zyne benooming als onderwyzer aan de Chri6telyke school te Leiderdorp. Toezegging van beroep naar de Ned.- Herv. gem. te Vlaardingon is gedaan aan ds. IJ. Bootsma, te Zoetermeer en Zegwaard. Tot onderwyzer aan de openbare school No. 2 te Purmerond is benoemd de heer J. Botterop, te Zwammerdam. Het eerste Casino-bal in dit seizoen te 's Hage is bepaald op Wot-nsdag 1 Februari in het hotel „den Ouden Doelen." De lsto luit. P. W. Bosboom, van het 5de bat. 4de reg. inf. te Gouda, die van 1 October 11. af gedetacheerd is by het 1ste reg. vesting artillerie te Utrecht, wordt den 31sten Januari e. k. van zyne detacheering eervol ontheven cn keert alsdan naar zyn corps terug. De majoor van den generalen staf W. E. A Wupperman, thans tydeiyk werkzaam onder de bevelen van den chef van den gene ralen staf, is bestemd om op te treden als chef van den staf der 1ste divisie infanterie te 's-Gravenhage, ter vervanging van den luit.- kolonel A. J. Prins, die binnenkort naar het wapen der infanterie terugkeert. Naar men verneemt, moet by HH. MM. de Koninginnen het voornemen bestaan in de maand April het paleis „het Loo" weder te betrekken. In de volle kracht van den mannelyken leeftyd, ruim vyftig jaren oud, is te 's-Hage overleden een der grootste industriëelen dier gemeente, de heer H. Pander. Een self-made man in den volsten zin des woords is mot hem heengegaan. De uitge breide magazynen zyner firma dateeren van betrekkeiyk korten tyd. Op de meest beschei den 3chaal was Pander zyne zaken begon nen, doch door eene groote mate van ener gie en werklust heeft hy die opgevoerd tot eene voor ons land ongekende hoogte. Wie thans de enorme magazynen te 's-Hage in de Wagenstraat en in de Kalverstraat te Amsterdam aanschouwt, wie let op het feit, dat de oprichting eener eigen meubelfabriek, de „Hollandia", noodig was om in de be hoeften dier magazynen te voorzien, moet achting gevoelen voor hera, die dit alles tot stand wist te brengen, en als humaan pa troon geacht en bemind aan zoovele per sonen en gezinnen het dageiyksch brood verschafte. De heer Pander heeft het bewys geleverd, dat de aloude handelsgeest van de Hollanders, hun roem in vroeger eeuwen, ook in onzen tyd nog niet is uitgedoofd. Zyn heengaan zal door de velen, die in hun werkkring met hem in aanraking kwamen, oprecht worden betreurd. Vad.) Jhr. Van der Wyck, oud-vice-president van den Raad van Indiö, vertrok Zaterdag via Bazel en Genua naar Indiö, waar hij in qualiteit van lid van het bestuur der Ned.- Indische pakketvaart eenige zaken moet regelen. De heer Van der Wyck hoopt over een half jaar hier terug te zyn. Aan het station te 's-Hage bevonden zich een aantal vrienden, om hom uitgeleide te doen, o. a. de minister van koloniën on de Kamerleden Van Kerkwyk en Ilavelaar. De heer B. Kalf Dzn., te Amsterdam, deelt aan het „N. v. d. D." mede, dat de dezer dagen zoo druk besproken boker van Cornelis De Wit in het jaar 1877 door zyDe tusschenkomst werd verkocht aan den heer J. S. Goldschmldt, en dat die vervolgens in het bezit kwam van den heer Mayer Karl Von Rothschild, to Frankfort a/M. De Geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam heeft bevorderd tot arts de heeren J. G. Olivier, E. A. M. Droog, J. G. Ter Braak en B. Trouw, en voor het eerste ge deelte van bet artsexamen toegelaten de heeren A. Norden en H. R. Folmer. De dezer dagen by bet leger in Ned.- Iodiö tot officier van gezondheid der 2de kl. benoemde arts O. J. Noeb is by het Koloniaal Worfdepot in zijn nieuwen rang erkend en wordt la suite van dat corps gevoerd. De heer J. A. Kwast, orkestdirecteur te Arnhem, heeft zyne benoeming te War schau aangenomen, en zal volgens „Gelria" waarschyniyk van de beste krachten der Arnhemsche orkestvereeniging in zyne nieuwe woonplaats engageeren. Verschillende leden van hot orkest gaan naar Chicago. De minister van binnenlandscho zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in de Hoogduitsche en Nederlandsche taal en letterkunde aan de Ryks H. B.-school met vyfjarigen cursus te Assen. Jaarwedde 2000. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wonschen te komon, gelieven zich vóór 5 Febr. a. s. aan to melden by den inspecteur van het middelbaar onderwys, dr. A. T. Van Aken, te 's-Gravenhage. De minister van oorlog heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den „Slagers- bond," om aan het leger geen ander spek te laten leveren dan dat van het merk van den bond is voorzLn. De min. van kol. brengt ter kennis van belanghebbenden dat dit jaar voor twee jonge lingen gelegenheid bestaat om te worden aan genomen, ten einde onder het genot vaneen subsidie van ƒ5100 te worden opgeleid tot militair apotheker by het Ned.-Indische leger. Het stoomschip de „Zuid-Holland" arri veerde 21 Jan. van Rotterdam te Batavia; de „Antenor", van Amsterdam via Liverpool naar Java, arriveerde 20 Jan. te Colombo; de „Basuto", van Amsterdam via Londen naar Kaapstad, passeerde 21 Jan. Dungeness; de „Dubbeldam", van Nieuw-York naar Amster dam, passeerde 22 Jan. Prawlepoint; de „Kai ser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, vertrok 20 Jan. van Napels; de „Obdam" vertrok 21 Jan. van Nieuw York naar Rot terdam; de „P. Caland", van Amsterdam naar Baltimore via Nieuw-York, arriveerde 20 Jan. i te Baltimore; de „Prins Willem I" vertrok 21 Jan. van Nieuw-York naar West-Indië; PRIJS DER AD VERTENTIÊN Tan 1—8 reg«U ƒ1.05. Iedere reyel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inoaaseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. de „Schiedam", van Rotterdam naar Baltimore via Nieuw-York, passeerde 22 Jan Scilly; de „Semarang", Tan Rotterdam naar Batavia, arriveerde 23 Jan. te Southamptonde „Spaarn- dam", vaa Rotterdam naar Nieuw-York, ver trok 22 Jan. van Boulogne sur-ller. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 26 Jan. niet plaats hebben. B(| koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Utrecht, ter stand plaats Utrecht, G. J. Van den Berg, cand.-notaris aldaar. Pensioen verleend aan J. Aarts, ten bedrage van ƒ152 'sjaars. Bepaald met wyziging van het Kon. besl. van 29 Dec. 1892, dat het daarba aan den kapt. P. Riethagen, van het 6de reg. inf., toegelegd pensioen alsnog geacht moet worden te zyn verleend tot het bedrag van ƒ1560 'sjaare. Gemengd Nieuwe. Was het Zaterdag-avond glad en glibberig op Leid ens straten, toch waren degenen, die naar de zaal van „Vondelhoven" waren getogen, er niet bevreesd voor geweest. De bakkersvereeniging „Do vriendschap" vierde dien avond haar zeventiende jaarfeest; de leden dier Vereeniging, voor zoover zö niet door dringende werkzaamheden verhinderd werden, waren met hunne vrouwen en meisjes tegen het vastgestelde uur ter verzamel- plaatse byeengekomen. Nadat vooraf zich eenige musici in den „Dandy-Marsch", „Mabel-Valse", voor viool en piano, en „Wien bleibt Wien", marseh, hadden doen hooren, opende de president, de iieer Kampfens, te ongeveer halftion de vergadering, en wees er o. a., na het welkom aan heeren patroons en donateurs te hebben toegeroepen, op, dat de toestand der Vereeni ging in de laatste jaren niet zoo rooskleurig was als thans het geval wasdat de reserve kas gelukkig niet behoefde aangesproken ie worden, wél een bewys, dat men dit boekjaar noch met veel ziekte-, noch met sterfgevallen te kampen heeft gehad. Spreker eindigde met de woerden„viert allen in vriendschap feest Luide fanfares deden na deze toespraak de musici hooren. Nommer vyf van het programma, „het Welkomstlied", werd gezongen door het be stuur en werkende leden der Vereeniging, waarna tot de opvoering werd overgegaan van: „Henri Burton of de Vadermoorder", tooneelspo! in vier tafereelen en oen voorspel. Het moet gezegd worden dat allen, die er in medewerkten, een woord van lof toekomt; zy hadden hunne rollen goed ingestudoerd en kweten zich flink van hunne taak. Een luid applaus viel dan ook allen medewerkenden aan het eind van het stuk ten deel. In de pauze werd, op verzoek van eene dame, voor een werkiooze eeno collecte ge houden, welke, ten genoegen van de onder neemster en ten voordeele van hem, voor wie de inzameling bestemd was, mot een dubbelen uitslag bekroond werd. Er werd voor het gezin niet minder gecollecteerd dan eene som van vyftien gulden, en wat de kroon op het werk zetteer werd door een der aan wezige donateurs hem het vooruitzicht gegeven om eerstdaags aan hot werk te gaanl Men behooft niet te vragen met welk eene vreugde de dame, die de zaak op touw had gezet, den uitslag er van begroette. Na afloop van dezo gehouden collecte werd overgegaan tot de opvoering van„Het spreek uur van den dokter", kluchtspel in één bedryf, door Servaas de Bruin. Ook de in dit stuk medewerkende leden kweten zich naar behooren van hunne taak. j Luide toejuichingen vielen ook nu hun tel kenmale ten deel. Dit feest werd, evenals by andere corpo- ratién gebruikelyk is, met een vriendschap-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1