ADVERTENTIES. Menabrea en het gebeurde aan het hof te Weenen verspreidde, is over de Zwitsersche grens gebracht. Dupuy-Dutomps heeft in antwoord op do uitdaging tot een tweegevecht door den afge vaardigde Panl De Cassagnac, aan dezen ge schreven dat hij bfj zijne vorklaringen voor de enquête-commissie den heer Cassagnac niet als journalist noch als afgevaardigde had willen kwetsen en voldoening door middel van wapenen weigerde. In do couloirs der Kamer liep gisteren het gerucht, dat De Freycinet dood was. Op gror.d van ten huize van don oud minister ingewonnen inlichtingen kan dit gerucht wor den tegengesproken. Dultachluud. De werkstaking der kolendelvers in Duitsch- land is geëindigd. Nog enkele kalsstarrigen willen niet toegeven, doch indien zij het niet spoedig doen, zullen zy niet weder worden aangenomen. De werkstaking heeft den werk lieden groote 6cliade berokkend en daar de direction overvloed van arbeiders hadden, worden nu honderden niet meer in dienst genomen. Vele opruiers zitten gevangen en zullen eenigen tijd onschadelijk worden gemaakt. De correspondenten van buitenlandsche bladen moeten sedert eenige dagen hunne telegrammen over de gebeurtenissen in de Roerdistricten met hunnen naam onderteekenen. Den aanlegger van den dynamietaanslag by de Gelsenkirchener mijnen gelooft de justitie op het spoor te zyn. In de gisteren door de militaire com- miesie voor de Duitsche legerwet gehouden zitting verklaarde Lieber, dat het centrum onder geene omstandigheden, hoe ook genaamd, zal bewilligen in eene grootere sterkte van het staande leger dan thans aanwezig is. Caprivi antwoordde dat de Regeering daarop nu of nimmer zal toegeven. Binze (van de vrijzinnige partij) meende, dat alleen, wanneer de Regeering toegeeft, eene verstandhouding mogelijk zou zijn. Caprivi zeide nog dat, ofschoon zijne jongste staatkundige verklaringen verkeerd zjjn opge vat, hy dit toch niet betreurde, met het oog op de uit het buitenland daarover ontvangen mededeelingen. De Ryksdag heeft gisteren aangenomen een dopr den conservatieven afgevaardigde Ackermann gesteld en door het centrum ge steund voorstel, waarby werd aangedrongen op invoering van bewyzen van bekwaamheid voor handwerkslieden, en van vakvereni gingen. België. De Gentscho werkloozen, die den nacht in bet Volkshuis te Brussel hebben doorgebracht, zyn te voet naar Gent teruggekeerd. Zy wilden het geld, dat hun door de kameraden in Gent voor een tocht met den spoortrein gegeven was, aan dezen weder teruggeven. In de dorpen, welke zy doortrekken, zullen zy be langstelling in hun lot trachten op te wekken. De Brusselsche werkloozen hielden gisteren in de zaal Michel oene vergadering. Vele sprekers spoorden de werklieden aan eiken dag te manifestoeren tot in hunne behoeften zou zyn voorzien. Na afloop der vergadering trokken omstreeks 1000 personen door de straten onder het ge roep van „werk!" Te 6 uren kwam do be tooging voor het Volkshuis aan, waar in de open lucht eene meeting werd gehouden. De leiders spoorden de werkloozen aan kalm te zyn, maar toch onafgebroken de be toogingen voort te zetten. Heden te 9 uren kwamen de werkloozen op de Groote Markt bijeen. In don loop van de beraadslaging over de begrooting van binnenlm dtche zaken heeft do heer Coremans gisteren geprotesteerd tegen het 6trevcn naar verfransching. Het Germaan- sche element noemde hy een bolwerk voor de Belgische nationaliteit. Iiy eischle eene Vlaamsche universiteit te Gent en Vlaamsehe cursussen in de wysbegeerte. Groot-Britainiië. Te Birmingham had de gemeente-commissie van openbare werken voor 200 personen werk beschikbaar gesteld. Maar lang vóór het aan gekondigde uur stonden meer dan 3000 werk zoekenden voor de poort der gemeentewerk Het was zeer rumoerig onder de menigte. Een aantal anarchisten waren van elders gekomen om toespraken te houden, boeken en blaadjes te vonten. Maar al spoedig hadden z'j het hard te verantwoorden; zy werden mishandeld en hun kraampjes en voorraad van lecluur vernield. Zweden en Noorwegen. In de troonrede, waarmede do Koning gisteren den Zweedschen Ryksdag opende, wordt verklaard dat de betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden bij voort during van den meest bevredigenden aard zpn. In het byzonder maakt hy gewag van de vriendscbappelyke verhouding tegenover Denemarken. Verder wordt medegedeeld, dat den Ryks dag de noodige middelen zullen worden ge vraagd tol verbetering der ooilogsvloot en ton behoeve van den Noordelijken Spoorweg in 1894. In afwachting van het onderzoek naar den omslag der belastingen, in verband met de verbetering der landsverdediging, zullen voor 1894 zoodanige voorstellen worden gedaan, dat de laagst aangeslagenen onder de bevol king daardoor niet of slechts in geringe mato worden getroffen. Egypte. De Khedive heeft in een tweede onder houd aan lord Cromer zyn leedwezen uitgo drukt over de jongste gebeurtenissen. Hy wees echter op den onaangenamen toestand, welke zeu ontstaan, als Engeland bleef aan- dnngon op het wederoptreden van Fehmy- pactia. De Khedive verklaarde te hopen, dat lord Cromer dit niet zou doen. De Khedive was bereid Riaz tot eersten minister te benoemen in plaate van Fakhri, die zyn ontslag heeft verzocht. Hy voegde er by dat hy ernstig wenschte in volkomen overeenstemming met Engeland te bandelen, en gedurende den tyd der bezetting de meest vriendscbappelyke betrekkingen met dat land te blyven onderhouden. By alle belangryke aangelegenheden zou hy gaarne den raad van Engeland volgen. - Lord Cromer antwoordde dat Engeland verre was -van den Kbedive in eene vernede rende positie te willen brengen. Hy erkendo het verzoenend karakter van de voorstellen van den Khedive en was bereid deze op eigen gezag te nemen, zonder nader met de En- gelsche rogeering te overleggon. In Frankryk zal de opgewondenheid min der groot dan in Engeland zyn. In de Kamer zitting van gisteren toch heeft de regeering eene zeer besliste houding aangenomen, wel in staat voor het oogenblik de Kamer in te nemon, maar overigens zeer geschikt om de oude wonde weer open te ryten. De vraag wie den jongen Khedive tot zyn zelfstandig optreden verlokte, houdt nog velen bezig. Eerst werden Frankryk en Rusland ge noemd, toen de sultan van Turkye en thans weder de vroegere Khedive Ismaël, die juist door de „Times" den jeugdigen heerscherals een waarschuwend voorbeeld was gesteld. Volgens de „Press-A6sociation" heeft lord Rosebery met de gezanten van Frankryk, Rusland en Duitschland beraadslaagd over de middelen om den toestand van don Britschen vertegenwoordiger in Egypte, lord Cromer, tegenover den Khedive te versterken. Volgens de „Daily News" zou de Khedive uit Konstantinopel tot zyn eigenmachtig op treden zyn aangespoord. Marokko. Het heet. dat de nieuwe Engel6cho gezant in Marokko niet alleen van de ondersteuning van het Drievoudig Verbond, maar ook dio van Spanje is verzekerd en dat zelfs Frankiijk zich aan gemeenschappelyke stappen niet zou onttrekken. De gezant, Sir West Ridgeway, wordt den 25sten Januari te Tanger verwacht, waar dan ook een Spaansch eskader zal zyn. Ook Fransche en Italiaansche pantserschepen zouden zich daarheen begeven. Nader seint men ons uit Tanger, dd. 18 Januari: Door de geldelyke schadevergoeding, welke de sultan heeft toegestaan wegens den moord op een Engelsch onderdaan, is deze zaak niet gehee! afgeloopen. De Engelsche zaakgelastigde zond eene depeche naar Fez, om op meer volledigo voldoening aan te dringen. Het gerucht, dat sir West Ridgeway voor goed in Marokko zou blyven, is ongegrond. Zyne zending s van tydelyken aard. Hy zal naar Engeland terugkeeren, zoodra de be trekkingen tusschen Engeland en Morokko weder van bevredigenden aard zyn geworden. Telegrammen. ROME, 18 Januari. De „Fopolo Romano" erkent dat door de Romolnsche bank onregel matigheden zyn begaan, maar het is niet waar dat er dubbele series bankbiljetten zyn uitgegeven. Ook do metaal voorraad en de depots zyn geheel in orde. De liquidatie zal op regelmatige wijze plaats hebben. LISSABON,18 Januari. De progressisten zyn voornemens, de maatregelen, welke door de Regeering worden voorgesteld, in het Par lement te bestryden. Te Oporto zal eene groote protestmeeting worden gehouden. BERN, 18 Januari. De Fransche, Portu- gcesche on Zweedsche handelsreizigers zyn, tot eene schikking met hun vaderland is ge troffen, aan eene belasting onderworpen. HAMBURG, 18 Januari. De toestand van het ys op de Elbe is door de zware vorst in den afgeloopen nacht nog verslimmerd. Het verkeer wordt door de krachtigste ys- brekers onderhouden. Van de Beneden-Elbe wordt zware ijsgang gemeld. PARIJS, 19 Januari. Het „Petit Journal" zegt dat papieren van Arton ontdekt zyn in de „Banque Ouffroy". In 't geheel zyn er 3Q0 stukken, waarvan 150 of 200 betreflende politieke personen. Zeven van die personen behooren tot de rechterzyde. Andere ontdek kingen zyn gedaan by een vriend van Arton. Er zou sprake zijn, oen aantal Boulangis- tische oud-afgevaardigden te vervolgen. Volgens het „Petit Journal" is gisteren een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen Cornelius Herz. Het mandaat is toe vertrouwd aan agenten, die naar Londen ver trekken, ten einde onmiddellyke uitlevering mogelyk te maken. Volgens hetzelfde blad zou eene officieuze commissie van onderzoek gezonden zyn om de regeering van den loop der Panama quaestie op de hoogte te houden. Drie dagen werkte deze commissie reed6 te Parijs, heden ver trekt zy naai' Londen oin haar onderzoek voort te zetten. Do „Gaulois" meldt dat Andrieux morgen weder uit Londen te Parijs zal terugkeeren. BERLIJN, 19 Januari. Er hebben gisteren vier groote samenkomsten van werkloozen plaats gehad. Eene motie is aangenomen, waarby de regeering uitgenoodigd zou worden groote openbare werken te doen uitvoeren. LONDEN, 19 Januari. De „Daily Chronicle" meldt dat de regecring besloten heeft een zeer volledig departement van den arbeid op te richten, dat met het ministerie van koop handel verbonden zal zyn. HALLE a. d. S-, 19 Januari. Door het bacteriologisch onderzoek is uitgemaakt, dat by de verdachte ziektegevallen in het krank zinnigengesticht te Nictleben cholera asiatica in 't spel was. Volgens de „Hallescbe Zeitung" kwamen (tot gisteravond 11 uren) 28 ziekte gevallen voor en 13 sterfgevallen. Van over heidswege wordt het optreden van Aziatische cholera bekend gemaakt. I.EIDEX, I» Januari. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 1° C. 30.2° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 0° C. 321 F.; 's middage om 12 uren 1.5° C. 34.7° F.; 'snamiddags 4 uren 1.5° C. 34.7° F. Voor Hollanders, zelfs al zyn zy nog klein, hinderen dooi en mist niet. Zoolang er op het ys kan gereden worden, geven zy hot niet op. Zoo ook hedennamiddag. Het zou voor onze toekomstige matrozen en voor de in wees huizen jeugdige verpleegden ook zoo'n teleur stelling zJjn geweest als het hun door do „Leidsche IJsclub aangeboden feest, dat reods enkele malen was uitgesteld, nu weer niet kon doorgaan! Met een blymoedig hart dit kon men hun aanzien waren zy dan ook onder het noodige geleide opgekomen. Dat het idéé voor dit kinderfeest by de ingezetenen instemming had gevonden, bleek ten overvloede uit het vele, dat aan het bestuur was toegezonden. Het ontving van T. B. 50 tabletten chocolade, B. en C., stud., 200, J. P. R. 100, W. D. 700 en P. D. 100 sigaren, H. 4 horloge-kettingen, v. P. een paar schaatsen, S. 130 taartjes, C. 1 kist sinaasappelen, mej. F. 12 photogra- phietn en 2 boekjes (Louwerse), van de firma K. een groote collectie albums en verdere fraaie papeterieén, waarvan voor de kleinen door het bestuur de noodige bestemming werd gegeven. Voor de Israëlietiscbe weezen had bovendien eene vrouwelyke ingezetene afzonderiyk voor versnaperingen gezorgd. Behalve die aan den wedstryd deelnamen, waren er nog vele anderen, die daartoe nog te klein konden geacht worden of om andere redenen niet in de termen vielen. Doch allen werden om beurten in de restauratietent aan eene lango tafel onthaald op warme chocolade taartjes en heerlyke tulbanden, welke zichwel lieten smaken. Tot de laatstgenoemden, nl. de niot-ryders, behoorden, op verzoek der vaders, de Lutlier- sche en Israëlietische weezen. De heer Lange veld, de bekende chocolade- handelaar enz., had daarenboven den 40 aan wezigen weesmeisjes, die óók niet meereden, eene tombola met heel aardige prysjes aan geboden, welke het kon niet missen menig van genoegen stralend gezicht teweeg bracht. Voor den wedstrijd zeiven waren door het bestuur insgelyks pryzen beschikbaar gesteld, o. a. een horlogo (door den beer Hoosemans geleverd tegen inkoopsprys), een horloge ketting (door donzelfden heer cadeau go- geven), een paar schaatsen, een portemonnaie, een sigarenpijpje, enz. De heer Hoosemans had gisteren ook de kettingen cadeau gegeven. Terwyl de wedstryd plaats had, deed zich voortdurend muziek hooren, zoowel van een goed bezet orkest als van het bekende krachtig klinkende orgel (dat gisteren door het bestuur weder was beschikbaar gesteld by den wedstrijd te Oegstgeest om levens middelen). De leden toonden veel belangstelling; ook de „buitenleden". achter den dyk, waren goed vertegenwoordigd. De uitslag van den wedstryd is als volgt: Jongens der Kweekschool voor Zeevaart. 10 deelnemers. Winners: Dolstra, Trik, Schats, Dullaart en De Bruyn. JoDgens uit het R.-K. Weeshuis (St.-Jakobs- gracht). S deelnemers. WinnersJ. Wytenburg, A. Van der Klaauw, J. Slarkenhurg, L. Wytenburg en H. Wytenburg. Jongens uit het Protestantsehe Weeshuis (Hoogl. Kerkgracbt). 10 deelnemers. Winners: H. Van Leeuwen, J. De Wekker, G. Blansjaar, H. Du Pree en H. De la Bye. Dat do jongens der Kweekschool ook nu niet nalieten eenige vaderlandsche liederen aan te heffen, te midden der traktaties, kan men begrypen. De kleinen hebben de grooten nagedaan. Er heer6chte onder hen in de restauratietent een vroolyke geest. Het feest ie uitmuntend geslaagd. Die er aan medegewerkt of byge- dragen hebben, hebben er eer van. Voor de morgen alhier op de banen der „Leidsche IJsclub" te houden hardrydery van beroepsryders, uitgeschreven door de „Leidsche Studenten-IJsclub", hebben zich twaalf deel nemers aangemeld. Indien het weder blyft zooale nu, gaat de wedstryd in ieder geval door. Naar wy nader vernemen, heeft de geschiedenis van het onder het „gemengde nieuws" vermelde loterij-briefje inderdaad een staartje. Toen de jongelieden vernamen dat op hun nommer de f 5000 was gevallen, wilden zij gaarne weder in het bezit zyn van het briefje, doch vernamen toen dat de kastelein het van de hand had gedaan en ontkenden zy dat heb briefje door den kastelein behouden mocht worden. Zy deden aangifte by do politie, die van d® zaak proces-verbaal opmaakte. De justitie zal nu hebben uit te maken wie in zyn gelyk is. Heden hebben de Commission van Rap porteurs der Eerste Kamer de voorloopige afdeelingsverslagen vastgesteld. De byeen- komst der Kamer, die aanvankelyk op a. s. Maandag avond was bepaald, ie na vastgesteld op Woensdag 25 Januari, 's namiddags te twee uren. Zoo mogelyk zal alsdan terstond met de beraadslaging over de Staatsbegrooting een aanvang worden gemaakt. Delft, 19 Janu.h. Granen met weinig handel. Van Witte Tame wcrdc-n enkele partijtjes verkocht ran 6 40 tot 7 20. Rogge bracht ƒ5.— a f 5.25 op. Haver ƒ3.10 a ƒ3.50 en Blanwe Erwten ƒ6 30 a ƒ7.20. por H. L. Op den 5den Febr. e. k. hopen onze ge liefde Ouders JA.COBUS JOHANNES MEERMAN Gz. en MARIA ELISABETH BULTER.S, den dag te herdenken, waarop z\j vóór Iff en twintig (aren in den Echt zyn verbonden. IJun dankbare KinderenBehuwti en Kleinzoon. Haarlem, 17 Januari 1893. 417 10

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3