No. 10096 Donderdag 19 Januari. A0,1893. fcze (Qcurant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 mojmdea.f 1-10. Franco per poet1.40. AfzoDdoriQk® Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN ▼oa 1—6 regels f 1.05. Iedere regol meer /0.17|. Qrootere letters user plastarnimw. Toor bet tooMseeren bol ten de stad wordt f0 05 berekesd. Tweede Blad. Offloiöele Kenulsgevingen. Directe Belast Id gen. De Burgemeeater der gemeente Leiden brengt ter al ge id eene Ronnie, dat op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen Rlhior ie ter hand gesteld het kohier der Grondbelasting op do gebonwdo en •ngebourrdo eigendommen over ht-t Jaar 1893, executoir verklaard den 14den Januari 1893, en herinnert voort» de belanghebbenden aan hunne ver plichting om den aanslag op den by de Wet bepaalden voet fe voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 18 Jan. 1893. DE KANTER. Leiden, 18 Januari. Heden ia aan de universiteit albier do heer F. Zeeman, geboren te Zonnemaire, be vorderd tot dootor in de wis- en natuurkunde, na verdediging van een academisch proef schrift, getiteld: „Metingen over het verschyn- sel van Kerr bij polaire terugkaatsing op ijzer, kobalt en nikkei, in 't bijzonder over Sissingh's magneto-optisch phaseverschil". Binnenkort zal de heer G. D&hne, luite nant der Saksische artillerie, hier ter stede «en tweetal populaire voordrachten over natuurkundige onderwerpen (licht en electri- citeit) houden. HU heeft in vele steden van Duitschland grooten bijval verworven en toonde prof. dr. H. A. Lorentz, alhier, verklaringen van ver scheidene hoogleoraren in natuurkunde aan Duitsche universiteiten, waarin met veel lof gewaagd wordt van zyne schoone, op groote schaal genomen proeven. In het Invalidenhuis alhier is een oud- stryder van 1830 en '31 overleden, nl. Hen- ricus De Wpe, in den ouderdom var. 86 jaren. Behalve ridder van het Metalen Kruis, was hy ook gerechtigd tot het dragon van het eereteeken voor belangryke krUgsbedry ven en omdat hy zich in den Tiendaagschen Veldtocht boven anderen had onderscheiden, werd hy by koninkiyk besluit van 12 Oct. 1831 ook eervol vermeld. Naar men ons nader uit Den Haag meldt, is de ter-aarde-bestelling van hot stoffe- lyk overschot van den oud-directeur van de Academie van Beeldende Kunsten, te 's Gravon- hage, den heer J. Ph. Koelman, aanvankelijk heraald op Donderdag, des voormiddags te elf uren op „Eik-en-duinen," uitgesteld tot Vrijdag 20 Januari op hetzelfde uur op genoemde begraafplaats. Aan het diner, heden door den voorzitter van de Tweede Kamer gegeven, nemen ook de ministers deel. MARIE. 9.) „Nu, freule", zeide tante tot Marie, „zyt ge gereed tot poseeren, dan zoudt ge wel kunnen beginnen, als mynheer niet ver hinderd is." „Het doet my genoegen", nam de kunste naar het woord, „dat u my de opdracht voor het schilderen van het familieportret waardig gekeurd hebt, doch daar ik dit te voren niet kon weten, heb ik myn schildersgereedschap niet meegenomenals u 't my dus vergunnen wilt, ga ik het aanstonds halen." De beide freules hadden daar niets tegen en zoo verliet de schilder de villa, door Mario uitgelaten. Lang zag zü hem na en vreemde mijme rden gingen door haar kopje, geheel in stryd met die van tante, en die zy daarom best deed te verzwygen. Tante ïntusschen zat na te denken over den schilder, wien zu een wenk had ge geven. om toch vooral geen oog op Marie te slaan. Overigens moest zy erkennen, dat hy het penseel meesterlijk hanteerde en dat ze De receptie by den minister van buiten- landsche zaken werd gisteravond bezocht j door de leden van de legatiën van verschil- j lende Europeesche mogendheden, leden van de hofhouding en verscheidene personen, die hooge staatsambten bekleederi. Vermoedeiyk zal de Tweede Kamer niet vóór Dinsdag 21 Februari a. s. weder byeen- komen. De officier van gezondheid 1ste kl. der marine D. P. Van Nouhuys, te Hellevoetsluis, wordt de volgende maand op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog heeft bepaald dat de pantserforten te IJmuiden en Den Helder dit jaar minstens drie maanden bezet zullen worden tot oefening van bet personeel. De luit. ter zee lste kl. G. F. Tydeman, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non act. gesteld. Door de arrond-rechtbank te 's-Graven- hage i6, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navol gende alphabetische lyst van aanbeveling: rar. F. G. Kool, rechter in de arrond. rechtbank te Dordrecht; mr. C. Krabbe, kantonrechter in het eerste kanton te Amsterdam, en mr. J. W. S. A. Versteeg, hoofdcommies by het departement van justitie on rechter-plaats- vervanger in eerstgemelde rechtbank. Door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch is, ter vervulling van eene vacature van raadsheer in dat collego, opgemaakt de na volgende alphabetische lyst van aanbeveling: jhr. mr. A. F. O. Van Sasse van IJsselt; mr. A. H. Sassen en mr. J. R. H. Van Schaik, rechter in de arrondissementsrechtbanken te Roermond, 's-Hertogenbosch en Maastricht. Het stoomschip „Batavia," van Java, is 17 Jan. te Rotterdam aangekomen; de Conrad," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 17 Jan.; de „Sarpedon" vertrok 17 Jan. van Batavia naar Amsterdam; de „Drente," van Rotterdam naar Batavia, pas seerde 17 Jan. Port-Said; de „Glaucus," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 Jan. Dover; de „Merapi," van Java van Rotterdam, arriveerde 17 Jan. te Marseille; de „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Batavia, is 17 Jan. te Port Said aangekomen; de „Bur gemeester Den Tex," van Batavia naar Am sterdam, vertrok 18 Jan. van Port-Said. By koninkiyk besluit is aan Ernst Reh- feld, geboren te Ruhrort, vergunning verleend do geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen. onder voorwaarde dat by de wet telijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in. Nederland stipteiyk nakome. J. C. Vunderink ontslagen uit zyne betrek king van commissaris van politie te Groningen. Gemengd Nieuwe. Uit 8 tel ia niet „altyd" afstel. Dit heeft de „Leidsche IJsclub" gisteravond wederom bewezen. Het groote avondfeest, dat verleden week niet kon doorgaan, had integendeel nu onder de mee3t gunstige om standigheden plaats. Er was bijna geen wind, zoodat de verlichting uitstekend gelukte. Die verlichting was, by anders, weer geheel nienw en maakte een goed effect, zoowel wat de lampions langs den dyk der baan als wat de hon derden gekleurde ballons betreft, in parapluio- vorm oploopendo langs de zes hooge masten, van waar de Siemens-storm-lampen hun licht verspreidden. Ook de restauratie- en bestuurs- tenten waren schitterend geïllumineerd en het ys zelf verkeerde in den besten toestand. Alles was dus in orde om de Bezoekers te ontvangen. Zoodra het uur van opening was aangebroken, lieten dezen dan ook niet op zich wachten. Niet alleen de leden, maar ook hunne dames stroomden in gTooten ge tale toe, zoodat het weldra éën en al beweging op de baan was. Velen waren ook gekostu meerd verschenen, en vooral wanneer zy zich in groepjes vereenigd hadden en zoo rond reden, bood dit een waariyk aardig schouw spel, nog verhoogd door het bengaalsch vuur, dat al rydende nu en dan werd ontstoken, waarby dan de geheel zwarte maskers zon derling afstaken en de meermalen vuurbra- kende, wandelende, of liever nu rydende kolossale zwarte flesch boven alles uitkwam. Er bestond veel animo; de feestelyke stem ming ontbrak niet, welke vermeerderd werd door de voortdurend klinkende muziek en het veelkleurig vuurwerk, dat in den loop van den avond hoog de lucht doorkliefde of zware ratelslagen deed hooren. Dat alles by elkaar deed het oog heeriyk aan en het hart goed, niet bet minst als men tusschen de meer rustig rydende paren de echte ryders zag, die als met gewiekten voet en gevleugeld ïyf in breeden slag en golvenden gang het bewys gaven, hoe het dunne streepje yzer onder hunno voeten ook hunne spieren heeft gestaald. Veel meer dan in eene warme danszaal de dikwyls eenvor mige beweging der menigten heeft het gezicht van schaatsen ryders iets opwekkends, leven digs en aantrekkkeiyks. Het laatste bepaald niet het minst voor hen, I die de kunst machtig zyn, want op enkele uitzonderingen na, deden allen er aan mee, ouderen en jongeren, maar nu allen even jeugdig in het volle gevoel van levensvreugd en levenslust. Het feest kan alzoo byzonder geslaagd heeten en de deelnemers zullen het bestuur zeer zeker erkentelyk zyn voor de genomen doeltreffende maatregelen. Gisteravond zyn weer dooreenige Rynsburgers, die van "Warmond van dehard- rydery kwamen, ergerlyke baldadigheden ge pleegd, door aan het Leidsche tolhek, aan de Haarlem meitrekvaart, byna alle ruiten te verbryzelen en daarna bij den tolgaarder en bouwman J. Cegaar. Door de politie te War mond, die, gewaarschuwd, hen achterop is gegaan, worden zy aangetroffen by J. Cegaar, waardoor de daders herkend zijn en tegen hen proces-verbaal wordt, opgemaakt. Maandagavond werd in het Ryn- landsch Koffiehuis te Rijnsburg eene verga dering gehouden vanwege „de Vereeniging ter bevordering van de bloembollenteelt" te Rynsburg e. o. Besloten werd de veilingen van bloeiende tulpengewassen enz. dit jaar te houden op don lsteri, 3den on 6den Mei a. s. en tot notaris van de te houden veilin gen te kiezen den heer D. v. Riessen, te Katwyk a/d. Ryn. Vorder werden tot direc teuren benoemd de heeren M. v. d. Perk Gz. en A. De Mooy, te Rijnsburg, en A. W. en W. N. Alkemade, te Noordwyk-Binnen. IJsbericht vandoZui d-H o 11 a n d- sche IJsvereeniging. De beide vy vers in het Haagscho Bosch, zoomede de baan voor eerst- beginnenden en kinderen, zijn weder in goeden staat. De Schenk is door de Vereeniging verlaten. Do baan naar Leiden is onherstel baar bedorven. Het Haagsche gemeentebestuur heeft een grootsch plan gemaakt. De laan van Nieuw Oosteinde zal in eeno 30 M. breedo straat worden herschapen. Als de gemeente Voorburg inziet, dat zy meer nog dan de resi dentie by do uitvoering van dit plan gebaat wordt, dan zal mettertyd hot bekoorlyke dorp dus door eene breede avenue met Den Haag zyn verbonden. Uit Halle aan de Saaie wordt gemeld dat in een naburig provinciaal krank zinnigengesticht in de laatste beide dagen zich eene epidemische ziekte vertoond heeft. Van de ïyders stierven er 8. Hef tactereologisch onderzoek bracht aan het licht, dat men met cholera nostras te doon had volstrekt geen bezwaar had, hem met de bedoelde opdracht, te keiaston. Marie kwam weer binnen. „En hoe vindt u den schilder nu?" vroeg ze» „Och", antwoordde tante, „hy is voorko mend en beleefd en schildert werkeiyk uitste kend. Ik twyfel dan ook niet, of by zal uw portret waardig afmaken. Welke kamer zou het beste geschikt zyn om er to poseeren?" „Och, me dunkt, dat moest hijzelf maar eens zien", hernam Marie„hy zal daarover beter kunnen oordeelen dan wy. En hoe vindt u het schilderstukje, tante; allerliefst, nietwaar? Ik ben er werkeiyk mee ingeno men. Zie eens, boe sprekend onze toren is, hoe natuurlijk is de lucht hier; de wolkjes scbynen te dry ven zelfs. Beelderig 1" Tante volgde Marie's aanwijzingen en bekeek de schildery nauwkeurig. „Mfin Hemel!" riep zo opeens uit, „watis dat? Ziet ge, Marie, daar staat ge zelve, hier in dc*n hoek op den voorgrond; ge zyt het sprekend." „Hé, tante, dat vind ik aardig", ant woordde Marie haastig, „dat is eene verras sing voor me." Tante antwoordde niets; een oogenblik kwam haar weder eene gedachte aan arg waan te binnen, dan echter verdreef zy die immers, meende zy, de schilder kon Marie daar geconterfeit hebben, om eene proeve van zyne kunst in het portretschilderen te geven. Toch zou voorzichtigheid noodig zyn in geen geval mochten de jongelui alleen ge laten worden. Na verloop van een halfuur kwam de schilder terug en zocht nu op Judith's verzoek de geschiktste kamer uit om te poseeren. Hy koos de tuinkamer, wyi die het beste verlicht was. Daarheen bracht hy zyn gereed schap, en onder het oog en oor van tante maakte de schilder weldra een begin met het portret. De gesprekken, welke er by deze en de volgende poses gevoerd werden, waren natuur- lyk zeer algemeen en er viel niets bijzonders voor. Alleen toen de schilder Marie's band een weinig vooruitschoof om haar des to beter te doen uitkomen, voelde hy oen schok door al zyne leden trekken, welke hem een oogenblik deed duizelen. Doch ook Marie had een dergelyk gevoel en zy dacht onwillekeurig aan de plaats uit het verhaal van jonker Jan, waar hy sprak ver de aanraking van Anna's hand. Vanlieverlede namen <ie nlgemcene ge sprekken eene meer zakclyke kleur aan; de schilder en Marie begonnen hunne gedachten over kunst te ontwikkelen en daarin bleek eene wonderlyke overeenkomst te bestaan. Marie hield veel van lyrische {m>« zie, ook al was die wat sentimenteel, cuoals die van Geibel en Heine; zy had zei fs een ige liederen in dat genre gedicht, welke, al waren het gebrekkige proeven, toch reeds oen bewys van haar hooger kunstgevoel gaven. Zy las er den schilder een paar v< i welke hem zeer bevielen, naar hy zeide. Ook hy hield by voorkeur van „Stimmungs- bilder" en, zoo hy verzekerde, had hy reeds vele stukjes in die richting goschi erd. Ge dichten mocht hy ook graag lezen; trouwens, zeide hy, elk artist stelt iedere kunst even hoog; een schilder by voorbeeld, die üe muziek verachtte, of een musicus, die geene gedichten mocht lezen, was do recht- Jozef in de kunst niet. Zoo begon cr vanlieverlede e n zekere vertrouwelijke omgang js .rt.en de beide jongelieden te ontstaan, a,.iv.in de argwa nende tante niets zeggen -i uga.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5