BUITENLAND. Fraukrijli. In de gistermorgen gehouden zitting van den Ministerraad deelde Ribot mede, dat in een Kabinetsraad, die voorafgegaan was, met het doel om den toestand groDdig te onder zoeken, zijne collega's en hy tot de erkentenis waren gekomen van de wenscheiykheid om het Kabinet te reconstrueeren. Dientengevolge boden de ministers hun ontslag aan Carnot aan en na hot eindigen van de zitting nam de president dat ontslag aan. Gamot belastte daarna Ribot met de recon structie. Deze zal de portefeuilles van buiten en binnenlandsche zaken nemen. Alleen Loubet en De Preycinet zullen geer. doel uitmaken van de nieuwe combinatie. Alvorens hun ontslag-aanviaag in te dienon, namen de ministers een besluit enlietFreycinet het decreet teekonen, volgens hetwelk generaal Saussier, overeenkomstig art. 37 der wet van 13 Maart 1877, zoolaDg zijn leeftijd hem dit toestaat, wordt gehandhaafd als chef der eerste afdeeling van het kader van den grooten staf de6 legers. Nog een derde der tegenwoordige ministers zal geen deel uitmaken van de nieuwe com binatie. Do crisis is onder de volgende omstandig heden ontstaan. In den ministerraad waren alle ministers het eens, dat het bi) het ernstige van den binnenlandschen toestand noodzakelijk was, dat de minister-president tevens minister van binnenlandsche zaken is. Het eenige middel om tot deze wijziging van het kabinet te komen, was een gezamenlijk ontslag en daarna eeno nieuwe samenstelling uit de togenwoor digo elementen. Nadat dit besluit was genomen, verklaarde Loubet, dat hij wegens particuliere redenen, en vooral wegons den toestand zijner gezond heid geen deel wenschte uit te maken van het nieuwe kabinet. De Freycinet verklaarde dat 't hem wegens den strijd, welken de meeste bladen tegen hem voerden, zonder te letten op de diensten, welke hy gedurende twintig jaar het land had bewezen, insgelijks wen- scheiyk voorkwam geene zitting te nemen in het nieuwe kabinet. Volgens een later bericht zal het nieuwe kabinet waarschijnlijk aldus worden samen gesteld: voorzitter en binnenlandsche zaken Ribot; buitenlandsche zaken Develle, (thans landbouw); oorlog, generaal Loissillon. De ministers Bourgeois (justitie), Tirard (financiën), Dupuy (openbaar onderwijs, eeredienst en schoone kunsten), Siegfried (handel, posterijen en telegraphie) en Viette (openbare werker) zullen hunne portefeuille behouden. Viga zal Dovelle als minister van landbouw opvolgen. Jamais (marine) zal geen deel van het ka binet uitmaken. De verklaring van het nieuwo kabinet zal in de Kamerzitting van Vrijdag worden voor gelezen. Na afloop van het gehouden overleg heoft Ribot zich gisteravond te zeven uren naar het Elysée begeven, om den president Carnot op do hoogte van den toestand te stellen. Te 3 uren waren eenige groepen nieuws gierigen voor de Kamer op de Place de la Concorde bijeen. Zonder moeite werden zy uiteengedreven. Eenige personen, die weiger den te voldoen aan het bevel om door te loopen, werdon aangehouden. Onder hen be vindt zich oen twaalftal anarchisten. De vereenigde groepen der rechterzijde van de Kamerleden hadden besloten zich allo te onthouden. In eeae door 150 leden der lin kerzijde bijgewoonde vergadering is besloten de candidatuur van Floquet te handhaven. In de Kamer werd de voorzittersstoel inge nomen door het oudste lid, den heer Pierre Blanc. H\j opende de vergadering met de volgende rede: <>MiJno Heereu! rAls er iets is dat do republikeinen kan troosten, dan is het de overtuiging dat do republiek onder de gebeurtenissen der laatste tydon niet heeft kunnen lilden. Daarnaast staat de zekerheid dat het vaderland zich eensge zind zal scharen ror.d de republiek, welke niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor de fouten van enkelen harer burgers. De justitie houdt zich met die zaak bezig, want do republiek w:l niet dat er straffeloosheid zij. E^n rapport is goroed, dat de Kamer uit- noodigt eon einde te rnakon aan de boweging". (Hei haalde toejuichingen links.) Lamartiniè o (roehtorzydo) luiJö daarop. Ik verzoek, dat de Kamer bij hoofdelijk i stemming overga tot de benoeming van een voorzitter. Piene Blanc (de voorzitter) ontnam den spreker echter het woord. De Kamer besloot met 512 tegen 2 stem men ovor te gaan tot de benoeming van een voorzittei. De stemming nam daarop een aanvang. Bij loting werd bepaald, dat lut eerst zouden worden afgeroepen de ledon, wier naam mot oene M aanvangt. Bij hot afroepen van zijn naam riepPaulin Mery (Boulangist)Ik onthoud mij. Verscheidene stemmen links: Gij hebt u niet onthouden, toon het er op aankwam de Boulangistische fondsen te gehju kon! Bij de stemming hadden verder nog andere luidruchtige tooneolen plaats. Op het oogen- lik, dat Rouvier zich naar de tribune b<gif om te stemmen, word hy door do Boulan- gisten en door De Bernis nageroepen. Rouvier bedreigde De Bernis, maar do questoren kwamen tusscbenbeide en om ringden De Bernis, die voortging Rouvier uit te schelden. Ricard daarentegen werd met toejuichingen begroet. Bij het oproepen van don naam van Bal' haut klonk luid gemor. Clemenceau was bot voorwerp eener vijan delijke betooging. Het voreischte ledental bloek niet aanwezig te zijn, waarna de tweede stemming op vijf uren werd bepaald. Op dat uur werd de zitting hervat. De Bernis nam het woord om op te mer ken, dat het proces-verbaal zegt, dat een lid „eene zijde" der Kamer heeft toegesproken. Het zou behoorlijk zijn geweest, bedoeld lid tot de orde te roepen. (Rumoer) De voorzitter antwoordde, dat men onder het stemmen niet het woord kan nomen om eon incident in het leven te roepen. De voorzitter deelde verder de ontvangst mede van den volgenden brief: „Ik verzoek u aan de Kamer mede te deolen, dat ik niet candidaat ben voor hot voorzitterschap der Kamer. Floquet." Lamartinière besteeg de tribune, maar kon door het goraas niot aan het woord komen. Baudry d'Asson liep op de linkerzijde toe en balde de vuisten. De questoron schoten toe, waarop het rumoer toenam. Stemmen links. Hef de zitting op! Lamartinière verliet de tribune. (Toejuichin gen rechts, gejouw iinks.) Te 5 u. 25 ra. werd de stemming hervat. Perier kr(1gt 254 en De Mahy 76 van de 408 stemmen. Casimir Perier is alzoo tot voorzitter der Kamer gekozen. De benoeming der vice-presidenten, secre tarissen en questoren werd tot heden uit gesteld. Op do openbare tribunes hoorde men den kreet: „Leve Frankrijk!" De zitting werd daarna te halfzeven opge- hoven. In den Senaat is Leroyer herkozen als voorzitter, evenals de vier ondervoorzitters. Het openingswoord van den waarnemenden voorzitter, een lid der rechterzijde, die scherpe aanvallen deed op de linkerzijde en haar vooral verweet tegen den godsdienst te zijn, lokte luide protesten ter linkerzijde uit. £>uitaclilnn<l. Heden zal in den Rijksdag van sociaal democratische zijde worden geïnterpelleerd over den nood der werkloozen. Daarbij zal ook de werkstaking der mijnwerkers aan de orde komen. Invloedrijke industriéelen, die niet zijn ingenomen met [de toegevendheid, door do rogeering betoond bjj de werkstaking van 1889, en die de vriendschappelijke gezind heid tegenover de arbeiders, welke uit de op die werkstaking gevolgde arbeiderswetgeving blijkt, niet goedkeuren, zullen die wetgeving en de zwakheid der Regeering verantwoor delijk stollen voor de tegenwoordige gobour- tonissen. Het socialistisch blad „Vorwürts" roept den steun van allo partygenooten voor de werk- stakende mijnwerkers in. De Pruisische staatsbegrooting voor 1893/94, welke overmorgen by de Kamer inkomt, wijst een tekort van 58 millioen aan. Als vervaardiger van de bekende quitanties van het Welfenfonds wordt in staatkundige kringen een voormalig hofbeambte van den keurvorst van Hessen genoemd, die als Woifsch partijganger bekend is. Naar men zegt, zou hy de hooggeplaatste persoon zijn, voor wlen die quitanties naar ZOr; !i worden gezonden. Do weikslaking te Gelsenkirchen onder gaat geene verandering. Ia het Herner en Dortmunder district z(jn de mijnwerkers van den Ochtondschücht allen aan den arbeid gegaan. De herbergen worden des avonds te 7 uren gesloten. Er zijn oproerige biljet ten aangeplakt. De onrustige beweging ver ergert niet. De bedrijvers van de dynamiet- aanslagen zijn nog niet ontdekt. Te Saarbrücken zjjn 11171 mijnwerkers weder aan het werk gogaan. Do „Bergmanns- freund" doelt mede, dat wegens aansporing tot opreer voorloopig omstreeks 500 arbeiders, allen leden van de vereeniging „tot bescher ming der rechten van do mijnwerkers", ont slagen zijn. Verder worden wegens den slechten toestand der steenkolennijverlieid bovendien omstreeks 2- tot 3000 arbeiders tot nadere aankondiging van het mijnwerk ontslageD. Het blad zegt dat men de weik- stakers tot het besef moet brengen, dat men niet ongestraft zijn contract breekt en eene onbezonnen werkstaking begint. België. Een ernstige dynamietaanslag heeft te Le- raing plaats gehad tegen het gebouw van de Katholieke Club, welk lokaal door de Katho lieken werd aangekocht, toen de Werklieden- kring, die het bezat, fout ging. De patroon, welke tegen een muur van het gebouw was geplaatst, ontplofte en beschadigde den muur, terwijl de ruiten braken. Op verren afstand werd de slag gohoord. Do daders zijn onbe kend. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Oostcnrijk-Moiig.-Monurchït'. In de Hongaarsche Kamer noodigde de afgevaardigde Ugron, van de uiterste linker zijde, de rogeering uit ten wetsontwerp in te dienen om de troonopvolging in Hongarije nauwkeurig vast te stellen en de beginselen dier opvolging in de Grondwet op to nemen. De voorzitter verklaarde dat er omtrent de troonopvolging geen twijfel bestaat. Men zal de zaak gemakkelijk kunnen onderzoeken, want men is nog ver vaa den tijd, dat het onderzoek noodig is. Ugron trok daarop zijne vraag in. Servië. Bij de verkiezingen kwamen te Chabatz de liberalen, de progressisten en de radicalen allen met eeno afzonderlijke lijst aan de stembus. De lijst der liberalen kroeg 500 stemmen, die der radicalen 213 en die der progressisten 79 stemmen. Te Zaïtchar zijn de liberalen met groote meerderheid geslagen. Gemengd Nleuwa. Hedenmorgen omstreeks half- olf ontstond brand in hot perceel Pieterskerk hof hoek Kloksteeg, bewoond beneden door den vlechter van rietenmandenwerken Over- duin en boven door den kastenmaker Brittijn. In de mandenwerkplaats, gelegen beneden een tot magazijn ingericht opkamertje, had een jongen de kachel aangemaakt en ora daar spoedig mede klaar te zijn, had hy petroleum gebezigd. Het gevolg schijnt geweest te zijn dat er eene groote vlam ging door de kachel pijp, welke ook door het opkamertje liep, waar door de drukking eeno klep schijnt ge sprongen te zjjn, waardoor de vlam gemeen schap kreeg met de opgeborgen mandenwerken. In een oogenblik stond alles daar in volle vlam, welke zich ook mededeelde aan den vloer der bovenkamer, waar de vlammen weldra ook de ramen uitsloegen. Door middel eerst van de slang der brandkraan van 's Ryks voormalige Indische Inrichting en kort daarop ook van die by de Heerensteeg kon men er echter in slagen de vlammen in hun voort gang te stuiten, zoodat de inmiddels aange rukte spuit der woesourgers goen dienst be hoefde te doen. Brandalarm werd er daarom ook niet gemaakt. De schade, welke de be woners, die nog slechts enkele weken geledon het perceel hadden botrokkon, lijden, is vrij groot. De inboedel, waarvan veel verbrand is, was van goen van beiden geassureerd. De heeron A. Boekwyt, stukadoor, Rapen burg 116, en TV'. A. Van Lith, directeur der brandweer, Papengracht 18, hebben de schade opgenomen en het is hun toen gebleken dat deze bedraagt voor den bovenbewoner f 100 cn voor den benedenwoner f 300, te zamen alzoo f 400. Mon kan begrijpen ir; welke ongelegenheid de door do ramp getroffenen, die thans voor loopig een onderkomen in een perceel aan de overzijde gevonden hebben, zien berinden. Hulp L dan ook wl dringend noodir. Bovengenoemde hoeren hebben zich daarom bereid verklaard giften voor de ongelukkigen in ontvangst te nemen. Met hen hopen wl dat zij niet tevergeefs op do hulpvaardig lieid onzer meer gegoede stadgenootor. gere kend hebben, vooral in dezen tijd, nu de om standigheden toch al zoo bedroevend zjjn. Op Oudejaarsdag deelden d< Ainstordamscho bladen het een en andei mede omtrent don effecten diefstal uit der boedel van don heer A. GiJsink, in Apri 1892 aldaar overleden. Hedenmorgen nu werd W. A. Wynzouw huisvrouw van Bakker, veroordeeld tot eon< gevangenisstraf van 2 jaren, en J. Ph. Zange veld tot 1 jaar en 6 maanden. Opstand in Corrientes. Moi seint uit Buenos-Ayres dd. 10 Jan.: Twe< kanonneerbooteu met Argentynsche troepen en kanonnen aan boord.zyn heden vertrokken, om zich ter beschikking to stellen van dei door de Regeering naar Corrientes gezonden bemiddelaar. Hem zyn verder nog 1600 man gezonden. 5000 opstandelingen vielen gisteren nabij Santa Lucia de rogeeringstroopen aan, die 3000 man sterk waren. By het afzenden dei jongste berichten duurde het gevecht nog voort. 300 opstandelingen zyn van Caseros naai Lucia op weg. By San Roque zyn de opstandelingen ge slagen. Volgens de „Times" hebben de regeerings troepen zich aan de opstandelingen overgegeven De pers te Buenos Ayres is eenstemmig in hare veroordeeling van de houding van den president Saenz Pena. De bemiddelaar vordert slechts langzaam met zyne onderhandelingen. Te Sehibal, eene plaats inde nabijheid van Lissabon is gisteren eene lichte aardbeving waargenomen. Het Panamaproces. Gisteren werd voor do oersto kamer van het hof van appèl te Parys voortgezet de behandeling van het 25 November op verzoek van den advocaat Bourdeau verdaagde geding tegen Ferdinand en Charles De Lesseps, Maurice Fontane en baron De Cottu, bestuurders dor Panama maatschappij, en den aannemer Eiffel. Verdedigers waren Barboux, Dupuy, Martiny en Waldeck Rousseau. Ferdinand De Lesseps was te ziek om te verschijnen. Eiffel verscheen zonder geleide te 12 u. 20 m. Daarna volgden Charles De Lesseps, Fontane en De Cottu, eveneens zonder geleido, en namen plaats voor de advocatenbank. Men merkte op, dat zy geen ordelint in het knoopsgat droegen. De Lesseps zag er zeer vermoeid uit. De Cottu en Eiffel onderhielden zich met elkaar op ongedwongen toon, terwyl Do Lesseps en Fontane in ge peins verzonken schenen. Te 12 u. 25 m. begon het hof zyne zitting. De griffier las de dagvaarding voor. Verstek werd uitgesproken tegen Ferdinand De Lesseps. Er waren 34 getuigen, waarvan 3 a décharge. Eerst werd Charles De Lesseps verhoord. De president Perivier zeide: rGy zyt gedag vaard, op beschuldiging by de emissie van 1888 bedrog en misbruik van vertrouwen te hebben gepleegd". De president herinnerde vervolgens aan de wyze, waarop de Panama- ondernoming begonnen was. Charles De Les seps antwoordde: „Sedert de doorgraving van Suez", zeide hy, „drongen alle ingenieurs aan, dat my'n vader de landengte van Fanama zou doorgraven. Bonaparte Wyse had de con cessie van de regeering van Columbia gekregen en bepleitte met nadruk zijne voorstellen. Daar op besloot ik, hem te vergezellen naar Panama. Vraag: Er werd een schitterend vorslag van deze reis opgesteld om het publiek te lokken en waarin werd medegedeeld dat de aannemers Couvreux en Hersent het werk voor 512,000,000 fr. ondernamen? AntwoordMen wilde het publiek niet bedriegen. Het contract bestond, maar dit contract was niet anders dan eene proef. Vraag: Niettemin is het waar, dat gy valsche feiten deedt mededeelen doorbladen, welke door u betaald werden? Daarop vroeg de president naar de ver deeling der aandeelen door de oprichters. Barboux, do advocaat der heeren De Les seps, verklaarde dat Ferdinand De Lesseps 300,000 fr. verloor op den verkoop van zijn aandeel. De gedaagde weigerdo nauwkeurige mededeelingen over den omslag te doen, ondanks het uitdrukkelijk bevel van den advocaat-generaal. Hy zeide alleen, dat ge deelten dienden om de medewerking van de banken en de pers te verzekeren. Vraag: Zet uiteen waarom n Maatschappij 1250 aandeden had in du spoorwegen van Columbia en Panama?

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2