LEIDSCH N°. 10090 Donderdag 12 Januari. A0.1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fen- en feestdagen, uitgegeven. Dit uominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad Feuilleton. Het Immermeer. PHI J 3 DEZEB COUHANT: Toor L«id®n per t meeaden.f 1.10. Fraooo per poet1.40. AXeooderLtfke Nommera...0.00. PRU8 DEK ADVEKTENTIÉN: Ten 16 regel* f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letter® cur plaatsruimte. Voor het inc&sseeren buiten de etmd wordt f0.03 berekend. Leiden, 11 Januari. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het voorbereidend kerkelijk examen door den heer E. Botjes. Men schryft ons heden uit Warmond Maandag-avond gaf de muziek- en tooneelver* eeniging „Harmonie van Warmond", onder directie van den heer J. Oostelaar, van Leiden, voor hare leden eene uitvoering, welke in alle opzichten wèl geslaagd mag heeten. Het eerste gedeelte, de verschillende muzieknum mers, werd uitstekend ten gehoore gebracht; alle lof daarvoor aan do leden en aan hunnen verdienstelijken directeur, onder wiens leiding de Vereeniging steeds vooruitgaat! Ook het tweede gedeelte, de opvoering van het tooneelstukje, getiteld „De Roover- hoofdman of eene tooneeluitvoering te Niemans- dorp", werd zeer flink ten uitvoer gebracht, terwijl na afloop daarvan als verrassing nog door een dor leden eene voordracht werd gehou den, welke door koddigheid zeer in don smaak viel, getuige het gevolgde applaus. Ten slotte had nog een der aanwezige geïntroduceerde» aangeboden eenige gymnas tische en acrobatische toeren te verrichten, welke, wat de uitvoering betrof, door geen acrobaat van beroep zouden verbeterd kunnen worden; de onmogelijkste houdingen en wendin gen van het lichaam werden door hem ten uitvoer gebracht; de levendigste bijvalsbe tuigingen vielen den dilettant dan ook hierop ten deel. De zaal was evenals altijd overvol; jammer, dat het lokaal niet wat grooter is, ten minste hooger en breeder; de leden zouden dan zeker zijn altijd gemakkelijker plaats te kunnen vinden en ook de muziek zou beter tot haar recht komen. De bevolking der gemeente Oegstgeest bedroeg op 31 December 1891: 1891 mannen en 2185 vrouwen, totaal 4076 zielen. In 1892 werden geboren 120 kinderen, 55 mannelijke en 65 vrouwelijke. Er vestigden zich binnen de gemeente 327 mannen en 329 vrouwen, samen 656 personen. Overleden zijn 39 mannen on 59 vrouwen, samen 98, terwijl door vertrek werden afgeschreven 320 mannen en 335 vrouwen, alzoo samen 655 personen, zoodat het cyfer der bevolking op 31 December 1892 aanwees 1914 mannen en 21S5 vrouwen, totaal 4099 zielen. Voor levenloos werden aangegeven 8 kinderen, 6 jongens en 2 meisjes. Het getal voltrokken huwelijken bedroeg 21. De bevolking der gemeente Bodegrave bestond op 31 Dec. 1891 uit 1814 ek. en 1983 vr., te zamen 3797 zielen. In 1892 werden geboren 117 kinderen, als 58 jongens en 59 meisjes. Er vestigden zich 140 m. en 168 vr., totaal 308 personen. Over leden zijn 48 m. en 33 vr., totaal 81. Naar elders vertrokken 162 m. en 189 vr., te zamen 351 personen. De bevolking bedroeg dus op 31 Dec. 1892: 1802 m. en 1988 vr. te zamen 3790 zielen. Er werden in het afgeloopen jaar 33 huwe lijken gesloten. Levenloos werden aangegeven 4 kinderen, als 3 m. en 1 vr. Heden ontvingen wy nog een kalender van de firma Mouton&Co., te 's-Hage, welke uitmunt door eenvoud van samenstelling en on berispelijkheid van uitvoering. Noblesse oblige Weder zijn drie nieuwe afdeelingen der algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur opgericht en wel in de gemeenten Wassenaar, Rijnsburg en Katwijk aan den Rijn, respectievelijk met 11 leden en 2 lid- leerlingen, met 16 leden en met 26 leden en 1 donateur. Het aantal afdeelingen dezer Vereeniging is daardoor tot 21 gestegen, met samen ongeveer 1100 donateurs, leden en lid-leerlingen. Blijkens bericht van Harer Majesteits ge zantschap te Brussel zal do invoer van rund- vee uit Staats-Vlaanderen, in België, behalve langs de douanekantoren Selzaete en Staak, van 15 dezer af ook geoorloofd zijn langs de douanekantoren Stroobrugge, Watervliet, de Trompe en de Clinge. De invoer mag alleen geschieden over dag en de ingevoerde dieren worden aan een vee- artsenijkundig onderzoek onderworpen. Naar gemeld wordt, zal H. M. de Koningin- Regentes het aangekondigde bezoek aan de opera te 's-Hage reeds a. s. Zaterdag brengen. Opgevoerd zal worden „Lohengrin." Tot commies-redacteur ter gemeente secretarie te Haarlem is benoemd mr. A. J. Van Slooten, advocaat en procureur en beëedigd klerk ter griffie van de rechtbank te Groningen. Te Rotterdam is aanbesteed de voltooiing der Rijnhaven. Laagste inschrijver was de heer Adrianus Volkert, te Sliedrecht, voor de som van 470,000. Blijkens het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van hoofdstuk V, (Binnenlandsche Zaken) der Staatsbegrooting voor 1592, verklaarde men zich bereid de bij dit ontwerp aangevraagde gelden toe te staan, doch is, overeenkomstig den wensch der Re geering, dat hot in 't belang van den dienst spoedig tot wet moge worden verheven, de gedachtenwisseling, waartoe het zou kunnen leiden, uitgesteld tot de behandeling van het Vde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1893. Bij koninklijk besluit is met ingang van 21 Januarilo. dr. W. P. Ruysch, te 's-Graven- hage, inspecteur voor het Staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten en adviseur voor do medische en veterinaire politie aan hot Departement van Binnenland sche Zaken, eervol onthoven van de tijdelijke waarneming van de betrekking van inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Zuid-Holland, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten; 2o. J. Menno Huizinga, te Groningen, met toekenning van eervol ontslag als inspecteur voor hot genees kundig Staatstoezicht voor Friesland en Gro ningen, benoemd tot inspecteur voor het ge neeskundig Staatstoezicht voor Zuid-Holland. De minister van binnenlandsche zaken bericht: lo. dat in 1893 slechts eenmaal ge legenheid zal worden gegeven tot het afleggeu van het examen, tor verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs, zooals die is gewijzigd bij de wet van 8 December 1889, en dat dit examen zal aan vangen op 5 April a. s.2o. dat in 1893 eenmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van examen, ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in*art. 65 bis der voorschreven wet, voor huis- en school onderwijs in het vak vermeld onder j in art. 2 dor wet (do vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek), en dat dit examen zal aan vangen op een nader te bepalen dag in de maand October. Het tijdstip waarop en de autoriteit bij wie z\j, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader worden bekend gemaakt. Gemeagd Nieuws. De opbrengst der Noord-Zuid- IIoll. Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem Leiden bedroeg in Dec. 1892 aan personen- en goederenvervoer f 6579.10, tegen f 6214 20 in 1891. Sedert 1 Januari 1892 ƒ91,762.45, tegen ƒ87,346.30 over hetzelfde tijdvak van 1891, en met inbegrip van diverse ontvang sten ƒ105,457.60, tegen 102,406 50 in 1891. "Vanwege de „R ij n s b u r gscho IJs club" had gistermiddag op het Kanaal achter Rijnsburg eene hardrijderij op schaatsen plaats, welke alleszins als goed geslaagd beschouwd kan worden. Hulde daarom ook aan het wakker bestuur, dat dit ijsfeest in 't leven riep en geene moeite heeft ontzien om het tot een goed einde te brengen. Vrooiyk wap perden vlaggen en wimpels en om de fees telijke stemming onder toeschouwers en prys- rijders nog te vorhoogen, speelde de muziek hare vrooiykste wijsjes. De zflbanen, bestemd voor toeschouwers, waren dan ook geheel gevuld en daarbuiten was eveneens eene groote menigte. Door de prysryders werd kranig gereden en niet zonder zwaren kamp won J. v. Delft Pz. den lsten prijs, een gouden hor loge; Pieter Zandbergen Cz., eene pendule als 2don prijs J. Brussée Pz., een paar bron zen vazen (3den prijs); W. Van Egmond Az., een sigarenkoker (4den prijs), G. Ravens- bergen Jz. een album (5don prjjs) en J. Van Klavoren Pz. eene portemonnaie (6den prijs). Des avonds werden de prijzen in het Ryn- landsch Koffiehuis" uitgereikt, waar verder de avond onder genot van muziek gezellig werd doorgebracht. IJsberichtvandeZuidHollandsche IJsvereeniging. De directie heeft als regel aangenomen, de banen niet te openen, wan neer de thermometer boven het vriespunt rjjst. De leden, die er niet tegen opzien in een weinig water te rijden, gelieven derhalve met de enkele baanvegers of bruggewachters, die zich op het ijs mochten bevinden, persoonlek af te rekenen. Het totalebedragran hetgeen met de Kerstdagen te Amsterdam in de busjes, in tramwagens en winkels, is gestort, als Kerstgave voor de Vereeniging „Kinder voeding," bedraagt ƒ2200. Zondag-avond is op den Loos- drechtschen vaartweg bij het afrijden eener hooge brug een rijtuig omgeslagen, waarin zich een man en eene vrouw uit Breukeleveen bevonden. De toestand der vrouw maakte het inroepen van geneeskundige hulp noodig. Haar toestand is echter bevredigend. Door wijlen de douairière baro nesse Van der Goltz, grondeigenaresse te Doetinchem, is 4000 aan de armen aldaar vermaakt. Te Llnsohoten heeft zich bjj eene vrouw een geval van cholera asiatica voorgedaan mot doodelijken afloop. Ook te Nieuwerkerk a/d. IJsel kwam een geval voor bij een landbouwer. 8.) Reinhardt zweeg eenigen tijd; toen legde hü zijne hand in do hare en haar ernstig aanziende, zeide hij: „Ik ben nog even goed als vroeger, ge loof dat maar." „Ja", zeide Elizabet, „ik geloof het ook." Hy liet hare hand los en liep nu vlug de straat met haar door. Hoe meer bet afscheid naderde, des te verheugder werd de uit drukking van zijn gelaat; hij liep haar nu te snel. „"VVat heb je, Reinhardt?" vroeg zij. „Ik heb een geheim, ik weet een mooi ge heim zeide hij en keek haar met schitterende oogen aan. „Als ik over twee jaar terug ben, zal je er alles van hooren lntusschen hadden zij den postwagen be reikt; het was nog juist tijd. „Vaarwel", zeide bij, „vaarwel Elizabet! Vergeet het niet." Zij schudde van neen. „Vaarwel", zeide zy. Reinhardt stapte in en de omnibus ging weg. Toen de wagen aan den hoek der straat kwam, zag hij baar nog, langzaam naar huis terugwandelend. Het was ongeveer twee jaar later. Rein hardt zat, na zijne boeken klaargelegd te hebben, op een vriend te wachten, met wien hy 6amen studeerde. Er kwam iemand de trap op. „Binnen!" Het was zijne hospita. „Een brief voor n, mijnheer Werner!" Toen ging z\j heen. Reinhardt had de laatste twee jaren niet aan Elizabet geschreven en ook van haar geen brief ontvangen. Ook deze was niet van haar; het was de hand zijner moeder. Hfi opende den brief en las: „Op uw leeftijd, mijn beste jongen, ver andert er weinig; do jeugd ziet verande- doringen niet zoo vlug. Hier is echter veel veranderd, wat je wel spijten zal, als ik je ten minste goed beoordeeld heb. Elizabet gaf Erik gisteren het jawoord, nadat bjj de laatste drie maanden tweemaal tevergeefs aanzoek gedaan had. Zy kon er maar niet toe besluiten, nu eerst heeft zy toegegeven; zij is ook nog zoo jong! De bruiloft zal spoedig gevierd worden en hare moeder komt by haar inwonen." Weder waren er jaren verloopen. Op een warmen voorjaarsnamiddag liep een jongmensch, met een flink, door de zon verbrand gezicht, een lommerrijken weg af. Met zijne ernstige oogen keek hij strak voor zich uit, als verwachtte hy eindelyk eene verandering in den eentonigen weg. Eindelijk kwam een wagen aangereden. „Hei, beste vriend!" riep de wandelaarden naast den wagen loopenden boer toe: „Is dit de weg naar het Immermeer?" „Ja, ga maar altijd recht door", ant woordde de man en lichtte even zjjn ronden hoed van het hoofd. „Is het nog ver?" „U bent er dicht bjj. Als jo nog eene pijp tabak bijna opgerookt hebt, dan ben je bjj het meer; het huis ligt er vlak bij." De boer ging verder, de ander liep vlugger dan te voren in de schaduw der boomen voort. Na een kwartier geloopen te hebben, moest hy de schaduw missen en langs eene helling gaan, waar de toppen van eeuwen oude eiken nauwelijks bovenuit staken. Aan zijne voeten lag het meer, rustig, donker blauw, bjjna geheel door groene, prachtige bosschen omzoomd; slechts op ene plaats lieten zy den wandelaar genieten van een prachtig uitzicht; hij zag een hoogen,blauw- achtigen berg. Een weinig verder was het alsof hy sneeuw zag; het waren de vrucht- boomenen toen zag hy het heerenhuis, dat van witte en roode steenen gebouwd was. Een ooievaar vloog van den schoorsteen af en werkte zich, vrooiyk klepperend, in de lucht. „Het Immermeer!" kon Reinhardt niet nalaten uit te roepen. Het was hem te moede alsof hy nu al het doel zyner reis bereikt had, want hy bleet onbeweegiyk staan en zag niets dan het spiegelbeeld van het heerenhuis in het water. Hy zette plotseling zyn weg voort, ging nu bjjna steil den berg af, totdat de aan den voet staande boomen weer schaduw gaven, maar het uitzicht op het meer belemmerden. Daarna steeg hy langzaam en nu stonden aan beide kanten van den weg bloeiende vrucht- boomen, vol gonzende, door elkandor vlie gende byen. Een deftig heer met bruine jas kwam in de verte aanloopen. Deze zwaaide, dichterbij gekomen zynde, met den hoed en riep met luide stem „Wolkom, Reinhardt! Welkom in ons huis aan het Immermeer!" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1