•a'-W'"'ia-^' l7Y~lh +\\t\*+^ te heeft eene reputatie to handhaven en i* daar uitnemend in geslaagd. Haar kalender mag gezien worden en is als staal van kleurendruk sans reproche. De firma Faddegon Co., te Amsterdam, geeft als kalender een goed uitgevoerd strand gezicht met eene flink geteekendo vischvrouw op den voorgrond. By den heer J. Van Weizen Jz., te Leiden, is een fraaie kalender in waaiervorm ver schenen, waarvan de gedrukte maanden-ver- deeling is omgeven door een lichtblauwon ondergrond van geplooid satinet. In de koninkiyko Academie van Weten schappen, afdeeling Letterkunde, deelde de. secrètaris mede, dat ingekomen waren 10 Latynseho prijsverzen ter bekroning uit het legaat Hooufft. Door den heer Van do Sando Bakhuyzen werd eene belangrijke voordracht gehouden over hot onlangs door den Fran- schen geleerde Bourian gevonden zoogenaamd Evangelie van Petrus, bevattende een verhaal van hot lyden en sterven en de opstanding van Jezus. Dit manuscript, waarvan Eusebius reeds molding maakte, doch voor onecht werd gehouden, dagteekent van tusschen de 8sto en 12de eeuw. Op grond van overeenkomst met den tekst van belde briovon op don naam van Petrus in don Bijbel, wordt dit geschrift door spreker voor echt gehouden en van groote waarde voor oud christeiyke letterkunde. De heer Conrad, lid van de Tweede Kamer, zal in eene openbare byeenkomst van de klesvereeniging „'s-Gravenhage" op Woensdag 18 Januari a. s., 's avonds 8 uren, in het Feest-lokaal te 's-Hage eene voordracht houden over de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. De lsto luit der inf. J. H. Van den Burg on de 1ste luit. der inf. O.-I. leger J. B. Snepvangers, beiden gedetacheerd by de hoogere krijgsschool to 's-Gravenhage, worden den l3ten Mei voor vyf maanden resp. gedeta cheerd by het 2de reg. veld-artillerie te Leiden on by het 3de rog. veld artillerie te Bergen - op-Zoora. De predikant te Bodegrave, de heer J. G. VorhoefT, hoopt den SOsten Januari a. s. den dag te herdonken, dat hy voor 40 jaren te Elspeet in de evangeliebediening werd be vestigd. Achtereenvolgens is ds. Verhooffnog als pred. werkzaam geweest te Nieuw-Loos- drecht, Zevenbergen, Vaassen, Ridderkerk, Herveld, Wissekorko, Maassluis, Hoeg en sinds 14 Dec. 1879 op zyne tegenwoordige standplaats. Eene talryko schare vrienden en ver eerders had zich gisteren op do begraafplaats „Eik-en-Duinen", by Den Haag, voreenigd om de laatste eer te bewyzen aan Johan Horman De Ridder, vroeger predikant by do Remon- strantsche gemeente aldaar, wiens stoffeiyk omhulsel op hoogst oonvoudige wyze aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. Onder de aanwezigen werdon opgemerkt ds. Heering, prodikant by de Remonstrantsche gemeente, ds. De Waard, ds. Meyore, ds. Baart de la Faille, baron Van Wassenaar van Rosando, als vertegenwoordiger van Ned. Mettray, en de heer Van der Loeuw, afgevaardigde van de Remonstrantsche afschaffers-voreeniging. In korte woorden herdacht ds. Heering het verleden van den ontslapene, die zich had beijv. rd zyne Kerk en Gemeente ruim cone halve -'uw mei onvermoeide trouw te dienen en dio zoo zegouryk en nuttig twee en dertig jaren in Den Haag had gearbeid. Daarna schotste ds. De Waard dankbaar do broed er lijk o samenwerking, welke zyne ambts broeders steeds by ds. De Ridder hadden ge vonden. De hoer Van der Leeuw riep een laatst vaarwel toe aan een man, die zooveel had gedaan tot bestrijding van het drank misbruik. Ook de heer Roskes, adjunct direc teur van het zendelinghuis te Rotterdam, sprak namens het Zendingsgenootschap een warm woord van hulde aan den overledene, die iflöv yver, trouw en volharding arbeidde zoolang hot dag was en wiens naam by allen steeds in hooge veroering zou blyven. De zoon van don overledene, de heorC. O. G. De Riddor, referendaris by het Kabinet der Koningin dankte, ook namens do weduwe en veroere familie, voor de treffende hulde, zyn vader bewezen. Binnenkort wordt eene bevordering ver wacht in het corps hoofd- en verdere officieren van administratie by de zeemacht. H. M. do Koningin-Regentes woonde Zonaag-voormidd r> Hage de godsdienst oefening by in de Groote Kerk, onder gehoor van ds. Knottnerus. Ten eind het mobiliseeren van troepen, acrr j-gi™1* welke ten spoedigste op zokere posten mouten zyn, zooveel mogelijk te bespoedigen, zyn in oenige garnizoenen rations vleesch (verduur zaamd) opgelegd geworden. By de Doopsgezinde gemeenten waren op 1 Januari jl. 28 predikantsplaatsen vacant, als: in Friesland 10, Groningen 5, Noord- Holland 8, Overysel 2 en Zeeland 3. In Gel derland en Zuid-Holland bestaan geene vaea turen. Er heeft zich te Amsterdam een comité gevormd, dat aan prof. Tilanus, by golegen heid van diens a. s. zeventigsten verjaardag, zun goschildord portret wenscht aan te bieden. Aan den heer Israëls is verzocht deze taak op zich te nomen en hy heeft deze opdrach aanvaard. Eerste Kamer. Avondvergadering vat Maandag. Ingekomen waren het Schoolversla:. over 1891/92 en dat betrekkeiyk den toestand van de Kon. Militaire Academie over 1892. De vergadering is daarna verdaagd, ver- moedelyk tot Woensdag te drie uren. Heden, Dinsdag, komen de afdeelingen byeen tot onderzoek van de Staatsbegroo- ting, tot welker openbare behandeling de Kamer waarschyniyk den 23sten dezer zal terugkeeren. Do „Opmerker," bouwkundig weekblad, heeft by het einde van 1892 opgehouden hot orgaan van het genootschap „Architecture et Amicitia" te zyn en is by den aanvang van den acht-en-twintigaton jaargang weder zelf standig opgetreden. De uitgavo van hot week blad wordt ln het bestaande formaat en op dezelfde wyze, als zulks in de laatste tien jaren geschiedde, voortgezet. Het weekblad „Architecture" is thans het orgaan van dit genootschap geworden. Do redactie verklaart te zullen trachten „Archi tecture" het orgaan te doen zyn van de jongere generatie, van hen, die de toekomst ingaan met hooge idealen, met frissche, zookende werkkracht. Het bestuur der Voreeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek is thans samengesteld als volgt: mr. N. P. Van den Berg, voorzitterjhr. rar. G. De Bo6ch Kemper, prof. P. W. A. Cort Van der Linden, mr. A. D. Van Assendelft de Coningh, penning meester; mr. F. S. Van Nierop, mr. W. A. baron Van Verschuer en dr. C. A. Verren Stuart, secretaris. Het ryks museum te Amsterdam is in 1892 bezocht door 216,271 personen. In verband met het bericht van het bedanken van den goneesheor-directeur van het herstellingsoord Hooghullen, den heer WestorhofT, wordt nader medegedeeld, dat die geneesheer, aan wien deze inrichting, ge durende de twee jaren van haar bestaan, zoo veel te danken heeft, gemeend heeft zich verder niet beschikbaar te kunnen stellen voor die betrekking, zoodat in de definitievo vervulling zal moeten worden voorzien, zijnde voorloopig de directie opgedragen aan de ver dienstel ,ko ass.-directrice met de noodige ge neeskundige assistentie. De architect A. L. Van Gondt, te Am sterdam, heeft do plannen ontworpen voor eene nieuwe „Prins Hendrik-Stichting", te Egmond aan Zee, waarvan de kosten worden geraamd op ƒ125,000. Zy zal naar de hoogste hygiënische eischen worden gebouwd. Voor de Woesinrichting te Neerbosch ea Nymegen is van 1 Juli30 Sept. aan giften ontvangen ƒ35,058.56 en voordruk- en bind werk ƒ22,425.49. De „Maatschappy tot opvoeding van weezen in het Huisgezin" ontving o. a. ge durende de maand December van mevr. N. N., overeenkomstig den wensch van haren overleden echtgenoot, de som van ƒ1000. By koninkiyk besluit is aan don luit. t. z. 2de kl. C. J. R. Kroesen, op zyn ver zoek vergunning verleend tot het waarnemen van eene particuliere botr. in Oost-Indië buiten het zeewezen, voor den tyd van een jaar, ingaande 16 Febr. a. s., onder stilstand van non-activiteits-traktement en zonder op klimming in de ranglyst. Mr. J. P. R. M. De Nerée tot Babberich, lid van Ged. Staten der prov. Gelderland, met i Febr. benoemd tot lid van den Raad van State. Benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zevenbergen J. J. M. Hermans, thans in gelyke betrekking te Steen bergen. Betreffende de pensioenen der burgerlyke ambtenaren, een pensioen van 3000 ver leend aan S. J. Hosang, gewezen ontvanger der registratie voor de gerechtolyke en ad- minisüv.riovo akten en der domeinen. mlychcaatrwmimtt- fgi- r >i «■nin'nr ijjjf iSei Leldwehe Tooueel. Ik heb reeds het vorig jaar na de opvoe ring van „het Goudvischje" in het uitgebreide myn oordeel èn over het stuk èn ovor het spel geschreven. Weinig is sedert dat oogenblik veranderd; het tooneolspel is hetzelfde gebleven en met uitzondering van ééne enkele door dezelfde acteurs en actrices vertolkt. Slechts de rol van Greta Roskamp is aan andere handen toevertrouwd; mochten we de vorige maal mevrouw MulderRoelofsen als het ongelukkig verleide meisje zien op treden, thans viel ons het voorrecht te beur', mej. Beukers in deze rol te mogen bewonderen. Het is eigenaardig hoe de verschillend.- opvatting van ééne enkele rol aan het geheel•- tooneelspol een geheel ander cachet kar. geven; hoezeer het stuk daardoor wint oi verliest. Mevrouw MulderRoelofsen schetste Greta Roskamp als do vrouw, met een diepen, doodelyken haat bezield tegen de mededing ster, die haar de liefde van den man, dien zy innig liefhad, had ontnomen, dezen dooi haar geld had gekocht; 't was aan dien haat, aan die woede, dat zy den vryen teugel liet vieren. Elk door haar gesproken woord was eone diepe wonde in het hart der ongelukkige vrouw, aan wie haar minnaar zyn naam had gegeven, elk gebaar eene uiting van haar af schuw, afkeer en wraak. Er was iets onnatuuriyks, iets afstootends in deze razende, woedende moeder by her lyk van haar kind. Inniger, oneindig gevoelvoller was de creatie van mej. Beukersby haar niet de haat, niet de wraak, welke op den voorgrond trad, maai veeleer dat namelooze leed, die verschrikke- lyko droefenis, die wroeging der rampzalige moeder, die alles als eene straf des Hemels beschouwt. B\j mevrouw Mulder Roelofsen de woe dende, haatdragende vrouw, by mej. Beu kers do innig, innig liefhebbende moeder, dio hare Nebenbuhlerinn met verwyten overstelpt. De eerste overweldigt, beangstigt den toe schouwer; de andere roept medeiyden, sym pathie zelfs in het leven. Ik voor my aarzel dan ook geen enkel oogenblik om aan do schepping van mej. Beukers de voorkeur te geven. Het geheel werd ook nu weer met enorm veel enthusiasm© ontvangen. Na de tweede en derde acte werden do vertooners tot driemalen toe voor hot voot- licht geroepen. „Les jurons du capitaine Cadillac" i9 een beroemd Fransch blyspel, dat echter by du overzetting in onze taal veel heeft verloren. Het werd kranig door den heer Alex Faassen en mevrouw Van Westerhoven weer gegeven. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. Op hot ys der met vlaggen, vlag getjes en wimpels faesteiyk getooide Heeren gracht tusschen den Nieuwen Rfln en de Groenestoeg, had heden de hardrydery plaats vanwege do vereeniging „Weldoen aan be- hoeftigen". Niet minder dan 150 jongens hadden zich daarvoor aangemeld, zoodat mei den wedstryd, welko om balftien begon, zoowat de geheele dag gemoeid ging, alvorens was uitgemaakt wie de pryzen- en premiënwinnaars waren. Toch ontvangen allen evenveel levens middelen en brandstoffen, welke hedenavond in „Musis Sacrum" zullen worden uitgereikt Alleen do allerbeste ryders ontvangen iels meer dan de anderen. Den geheelen dag stond eene menigte toe schouwers langs den wal geschaard, welko soms in een algemeen gelach uitbarstte om de zonderlinge capriolen, welke sommige mededingers op de gladde vlakte te aan schouwen gaven. Muziek ontbrak by dit ysfeost ook niet. Een krachtig klinkend orgel deed voortdurend zyne tonen hooren. In den middag kwam bovendien de zon het levendig tooneel met hare stralen boschyuen. De wed stryd liep flink van stapel, dank zy don maatregelen, door de commissie en die haar in hare vry moeilyke en omvangrijke taak ttr z\jde stonden, genomen. Naar wy vernomen, heeft de rechter van instructie te 's-Hage aan sommige personen alhier ter beantwoording eenige vragen gesteld in verband met de reeds zoo lang hangende en zoo veel besproken duin water-quaestie. Ir verband met een vorig inge zonden stuk in ons blad kan worden gemeld dat de gevaarlyko plekken aan den overhaal in hot Galgewater thans by avond goed worden verlicht. Wegens hot minder gunstige weder bleef het terrein der „Leidsche IJsclub" hedenmorgen eerst gesloten, doch toen daarin later eene verandering ten goede kwam, werden de vlaggen weer aan de palen geheschen en verkondigden de vaantjes aan de tramwagens dat de banen voor de leden andermaal waren opengesteld. Het groote avondfeest is uitgesteld tot het begin der volgende week. De schietoefeningen op de ryks- schietbanen te Katwyk aan Zee van het ge zelschap „Pro Regina", te Noordwyk, zyn begonnen. Voortaan zullen zy geregeld ge houden worden op eiken Woensdag, van 2 4 uren. De vereeniging telt thans 20 ge wone en 30 buitengewone leden. Ton vervolge op het bericht in ons nummer van 9 dezer, zy vermeld dat de 10-jarige v. Z., te Rypwetering, alhoewel in bedenkelykon toestand van uit het ys opgehaald, niet is verdronken en de dood niet is ingetreden, ofschoon in den aanvang daarvoor alle grond bestond. Door eenige ingezetenen van Roe lof-Arendsveen is gister (Maandag) een omgang- gedaton langs de huizen, ten einde gelden in to zamelen tot het houden eener hardrydery ten voordeele der armen van die plaats. Weder en ys dienende, zal deze veel pret belovende wedstryd Vrydag, 13 Januari, gehouden worden. Donderdag den 12den zal door de nog jeugdige ysclub Oude-Wetering-Roelof-Arendsveen, met de kenspreuk: „ysverraaak is ons genoegen," aan hare leden gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van proeven van bedrevenheid in het „op streek rijden." De hierby te be halen pryzen en premiën bedragen resp. 10, ƒ5, ƒ2.50 ƒ1.50 en ƒ1. Gisteren had op de baan yan de „IJsclub" te Haarlem eene hardrydery voor be- roepsryders plaats. Acht personen waren ingeschreven, t. w.: K. Hanjo, van Akkrum; B. Cassee, van Bloemendaal; B. Dekker, van Zwolle; G. Entjes, van Groningen; A. Van Zyi, van Haarlem; A. Van den Berg, van Benthuizen; Ph. Holst en J. H. Pape, van Nieuwer-Amstel. Dekker was niet opgekomen. De baan had eene lengte van 180 meter. Al dadoiyk bleek by de eerste ritton, dat de zege zou vorbiy ven aan Hanje, Entjes en Holst. By den eersten rit tusschen Hanje en Entjes won de laatste met x/& seconde, terwyl hy ook by den beslissenden rit Hanje met hetzelfde tydsverschil overwon. By dezen rit kregen echter vele toeschouwers den indruk alsof Hanje zyne krachten niet meer ten volle inspande. Terwyl toch Entjes uit alle macht over de baan „klauwde", hield Hanje met een breeden streek hem by en bleef als het ware aan hem hangen, terwyl hy per slot toch achteraan kwam. De president van de IJsclub kon dan ook by het uitreiken der pryzen niet nalaten als de meening van het bestuur te kennen te geven, dat Hanje by den laatsten rit meer had kunnen doen dan hy gedaan had. Niet temin werden de prijzen uitgereikt. Entjes ontving 150, Hanje 75 en Holst, die nog een nieuweling is, ƒ25. Do tyd der beslissingsritten was: Entjes 17l/s» Hanje 173/5 en Holst IS3/.,. Het record van Amsterdam, waar de baan korter was, is hiermede geslagen. Te omstreeks 8 uren gisteravond ontstond te Rotterdam brand in eene wit- werkers werkplaats in de Loodgietersgang aan do Gedempte Botersloot No. 78, waarin Eibers, wonende in do Dirksmitstraat, zyn bedryf uitoofent. Door de working van twee spuiten was men den brand weldra meester en was hy korten tyd daarna gobluscht. Het pand, waar de brand ontstond, alleen uit een beneden huis en zolder bestaande, brandde uit en het dak stortte gedeelteiyk in. Zaterdag-middag is teBarneveld een 16-jarige jongen met schaatsenrijden zóó hevig op het ys gevallen, dat hy den nacht daarop aan de gevolgen overleden is. In 't Friesche dorp Rinsumageest is een schuurtje, toebehoorende aan den heer H. Boschma, door eene onbekende oorzaak afgebrand. Vyf koeien, een varken, oenige hoenders en eene hoeveelheid hooi en vis- schersnetten zyn door de vlammen verteerd, zoodat de man, die een talrjjk gezin heeft, van alles is ber jfd. Onder Hunsel is een smokkelaar, die zich tegen de rijksambtenaren verzette, aoor een hunner mot eene revolver lcvensge* vaarlyk gewond.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2