De minister van oorlog brengt ter kennis vaö belanghebbenden, dat in 1893 ge one studenten in de geneeskunde aan Universi teiten hier te lande zullen worden toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bfi art. 18 der wet van 2 Aug. 1880, om na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot officier van gez. by hot personeel van den geneesk. dienst der landmacht aan te nemen. Bij koninklijk besluit is de heer W. Hummel, hoofd eener openbare lagere school te Meppel, benoemd tot ridder in de orde van Or&nje-Nassau. Genoemde heer was 50 jaren hoofd dier school en is nu als zoodanig afgetreden. Het „H. Dagblad" spreekt het bericht tegen, dat de burgemeester der residentie mr. Roest in ambtelijke kringen van z^n voornemen zou hebben doen blfiken, om in September a. s. voor eene herbenoeming te bedanken. Van andere zijde woTdt deze tegenspraak echter ook weer tegengesproken en het eerste bericht van do a. 8. aftreding opnieuw ten volle bevestigd. Er worden pogingen aangewend om te Hilversum een groot sanatorium te stichten, zoowel voor winter als zemer. Ontwerp en toökening zyn reeds klaar en vorvaardigd door den architect A. L. Van Gendt. 't Geheel belooft eone grootsche inrichting te worden, hetgeen ook hieruit kan blijken, dat eene sofn van ééa millioen wordt noodig geacht. Het bonoodigde terrein, ter grootte van 16 H. A., is beschikbaar en wel aan den straatweg Hilversum-Baarn, in de nabijheid van „Heidepark". Het stoomschip „Ceres" arriveerde 8 Jan. van Gibraltar te Genua; de „Deucalion," van Amsterdam via Liverpool naar Java, arri veerde 5 Jan. te Singapore; de „Werkendam" vertrok 7 Jan. van Nieuw-Yoik naar Rotterdam. Gemengd IVïeiiwrs. Het ijsvermaak was gisteren ten top gestegen. Waar men, ook buiten debanon der „Leidsche IJsclub" (waar Zaterdag avond oene buitengewone verlichting van lampions was ontstoken) goed ys aanschouwde, zag inon schaatsenrijders zwieren en baanvegers afwachtende houdingen aannemen. Er werden heelwat flinke tochton gemaakt. Het weder was dan ook tot in den namiddag voor do schaatsenrijdenden zeer gunstig, totdat het begon te regenen, als gevolg waarvan men zich gisteravond, hedennacht en vandaag op gevaarlijk gladde wegen moest in evenwicht trachten to houden, hetgeen elkeen niet gelukte. Aangaande den te Ter-Aar ge ploegden moord wordt nog nader het volgendo gemeld De verslagene was genaamd Elizabeth Van der Kaay, oud 48 jaren, afkomstig uit Leiden, en was eene vrouw, dio een zwervend leven leidde en veel misbruik maakto van sterken drank, en vermoodelijk leefde zy om die reden gescheiden van haron wettigen man. De per soon, met wion zy zich nu drie jaar ophield, was van een zoer laag en gemeen karakter, die haar dikwijls mishandelde en tegen haai en andoren menigmaal had gezegd haar te zullen van kant maken. Op den bewusten avond hadden zij nog te zamen te Langeraar oene tapperij bezocht en waren daar vechtende uit verwijderd. Zij namen toen de richting naar Rynsater- woude en tusschen 7 en 8 ureu dos avonds schijnt de misdaad geploegd te zijn. De veld wachter, niet wetende dat een moord gebeurd was, (daar het lijk cor6t den volgenden morgen is gevonden) had den moordonaar des nachts nog uit een hooiberg verwijderd van O. J. Kompenaar en kon dus, omdat hij den porssoon kende, dadelijk aanwijzing doen. De burgemeester was ook spoedig ter plaatse aanwezig eu nam onmiddellijk maat regelen en zoodoende kon dit alles veel bijdragen tot spoedige opsporing van den dader. By onderzoek is gebleken dat hij do vrouw op afschuwelijke wijze met den voet heeft doodgetrapt, hetgeen bij arrestatie nog zichtbaar was aan z\jne schoenen. (Rb.) Het vijfjarig dochtertje van D. Van Leeuwen, to Roelof-Arendsveen, viel Za terdag jl. omstreeks vier uren in eene bijt, in welker nabijheid het zich eene poos had ver maakt. Vermoedelijk werd hot verdwijnen van het kind te laat opgemerkt, zoodat hot levenloos uit die bijt werd opgehaald. Spoedig ontboden geneeskundige hulp mocht ook niet meer baten. Daags te voren had te Rijpwetering een dergelijk geval plaats gehad, hetwelk echter minder noodlottig afliep. Zonder in do verte aan de treurende ouders maar het geringste verwijt van verzuim te geven, zijn zulke droevige gevallen toch eene vingerwijzing voor elkeen, om in dezen tijd van gevaar jeugdige kinderen geen enkel oogen- blik uit hot oog te laten gaan. De uitslag der to Haarlemmer meer gehouden ijswodstrijden is als volgt: 5 Januari. Schoonrijden door dames, 5 mededingsters: 1ste prijs K. De Vries, 2de prijs C. Immink, 3de prfis W. Irnmink, allen te Haarlemmermeer. Schoonrijden door heeren, 11 mededingers: l6te prijs C. Sassen, 2de prijs P. Bakker, 3de prys J. Bus, allen te Haarlemmermeer. 6 Januari. Hardrijden door jongens van 12-15 jaar, 13 mededingers: lste prys J. Lantzondorffer, 2de prijs D Pater, 3de prijs K. Atema, allen te Haarlemmermeer. Hardrijden door personen van 15 18 jaar, 18 deelnemers: lste pry's B. Ten Hagen, 2de prijs E. De Vries, 3do prijs W. Van Leeuwen, allen te Haarlemmermeer. Ook de ijsclub „Aalsmeer" hioid, en wel op do kloine Poel, eone hardrijderij onder hare leden. De prys werd behaald door den heer W. Van Zyverden Jbzde lste premie door den hoer C. A. Maarse en de 2de premie door den heer C. Hogendorp. Aan dezen wed strijd namen 20 leden deel. Naar wy vernemen, wordt to Scheveningen oene reusachtige onderneming op hot getouw gezet, nl. een sport terrein. Op eene vlakte van ongeveer 20 H.A. zouden wielor-, paarden-, tennis-, criket- enz. banen aangelegd worden, met diverse gebouwen er by. Do wielorbaan zou V/l Eng. myl in om trek worden en by de finish 12 meter breed de rechte einden van cement en de bochten van geribd caoutchouc of geperste kurk. Het benoodigde kapitaal voor den aanleg, ten be drage van ongeveer f 50,000, zou geheel door den heer J. P. Rademaker, den bekenden chocolade-fabrikant, verschaft worden. De onderneming zou door eene commissie van Haagsche sportmen beheerd worden, waaronder ook de heeren Simonis en Couvóe genoemd worden. Wielersport). Aan de Zaterdag te Amsterdam gehouden internationale hardryderfi op schaat sen, welke door oen talryk publiek werd bijgewoond, namen elf Nederlandsche beroeps- rydors deel. De baan, achter hot Rijksmuseum, was 200 M. lang. To halfvier vingen do eindwedstryden aan tusschen G. Entjes (Groningen), K. Hanje (Akkrum), P. J. De Boer (Wateringen) en B. Dekker (Zwolle), om de pryzen van 200, 75, 25 en 10 gulden. Den eersten prys behaalde Hanje, den twee den Entjes, den derden De Boer en den vierden Dekker. Voor den internationalen wedstryd op 13 Jan. a. s. zyn 2 Zweden en 7 Noren ingo- schreven. By het rooien van een boo m op de buitenplaats „Oud-Berkenroede", te Heem stede, zijn in den grond gevonden drie zil veren karaf-etiquetten met de woorden „Port", „Madera" on „Vermouth", 12 zilveren thee lepeltjes, 1 zilveren vork en dito gebroken lepel, waarop de letters E. A. W. B., 1 zil veren lepel en dito gebroken vork, waarin gegraveerd 28 Nov. 1885, 1 zilveren kinder- vork, waarop de letters E. A. W. B., 1 zil veren suikerschepje, oen zilveren pasteilepel in driö stukken, 1 zilveren servetring, ge broken, 1 afgebroken stukje zilver, 1 nieuw zilveren peper- en zoutstel,[|fragmenten van een dito, 1 nieuw zilveren rokje voor voor werpen en vorken, 1 nieuw zilveren deksel met knop, vermoedeiyk afkomstig van oen kristallen trommeltje. Do burgemeester van Heomstede vorzoekt bericht omtrent de herkomst van die voor werpen. Een moord op de grenzen. Aan de „Middb. Ct," wordt uit IJzendyke ge schreven: In don nacht van 3 op 4 Jan. werd de burgemeester van Waterland-Ourie- man (België), oen zeor bejaard, eenvoudig man, in zyne rust gestoord door eon twee tal personen, die op de eene of andere wyze zyne woning waren binnengekomen en hem onder bedreiging met moord zyn geld af- eiscliten. Uit vrees voor z(jn leven wees de burgemeester hun de plaats, waar zy geld konden vinden. De booswichten begaven zich daarheen en namen pl. in. 125 fr. weg. Ofschoon de indringers zich zeer stil ge houden hadden, schynt toch do meid eenig gerucht gehoord te hebbenzy werd wakker en liep naar buiten, waar zy een derden per soon zag staan, die klaarblykelyk op den uil- kyk stond. De schildwacht heeft de meid niet gemo lesteerd, doch toen daarna de knecht naar buiten kwam, waarschuwde de uitkyk de binnenzynde personen naar buitea te komen. Intusschen had hy den knecht reeds aangevat en bracht hy dezen eenige steken met een mes in den hals toe. Daarop namen do drie bandieten de vlucht. De knecht strompelde nog eenige schreden vérder, doch viel weldra, door bloedverlies, nedor, om niet weder op te staan. De toestand van den oudon burgemeester, die eerstens zeer geschrikt was en buitendien zeer was aangedaan door den moord op zyn trouwen knecht, is niet te beschryven. Noch de justitie uit Gent, dio spoedig ter plaatse was, noch die uit Middelburg, welke Vrydag een plaatselyk onderzoek onder IJzen dyke instelde, waar men vermoedde dat de moordenaar vertoefde, is het mogen gelukken den dader in handen te krygen. De commandant der marechaussee heeft aan de „Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" verzocht, om in de noordelyke plaatsen van ens land, waar onge regeldheden plaats vinden, de per spoorweg aangebrachte goederen, alvorens deze worden afgeleverd, streng te doen visiteeren. In verband hiermede is door genoemde maatschappyen aan do firma Luiten, Travail- leur en Karaten, te Hoogezand, tot nader order geweigerd goederen, welke voor haar bestemd zyn, te vervoeren. De beruchte Luitjes (Travailleur) is uit Sappemeer vertrokken. Waarheen hy zich heeft begeven, is niet bekend. Te Sappemeer zyn do behuizing van T. Luitjes, de drukkerij van „Do Arbeider," de woning van een der knechts van deze druk kery en de volksbierhalle door militairen en politie doorzocht, doch er is niets verdachts govonden. Er liepen geruchten, dat er dynamiet aanwezig was. Daar de openbare orde te Leeuwarden niet weder is verstoord geworden, heeft de burge meester het verbod tot het houden van samen scholingen ingetrokken. Men schryft uit Bergum: Het is op de Bergumerheide thans rustig geworden. Het detachement genietroepen van 30 man, onder bevel van den lsten luit. Prins, dat daar sedert 31 Dec. was gestationneerd, is daarom naar Leeuwarden teruggekeerd. Als maatregel van voorzorg zyn er echter vier marechaussees gekomen. Te Noordwolde (Fr.) verschafte het arm bestuur werk aan arbeiders, die met mat- tenweven, enz. per dag 50 ets. verdienden. Dit loon kwam den arbeiders Zaterdag in eens te schraal voor, zy eischten 65 ets. Het armbestuur was niet tot verhooging genegen, waarop de werkeloozen den arbeid gingen staken. In verband met den aard dezer be volking en haar optreden, werd onmiddel- iyk om versterking van politie getelegra- pheerd. Dadelijk kwam nog een detachement marechaussee ter plaatse aan, om de orde te handhaven, die lot nog toe niet ver stoord werd. Ook In sommige dorpen der gemeente Ferwerderadeel beginnen de arbeiders onrus tig te worden. Op den gewonen bedeelings- dag te Hallum haalde een troep van onge veer 150 man de armvoogden van huis en bracht hen onder de begeleiding van muziek naar 't armhuis, do plaats der zitting. Hier eischte men voor hoofden van gezinnen de gewone bedeeling, plus f 1 extra; voor vry- gezellen uitbetaling van f 1.50. Toen hieraan was voldaan, keerde men huiswaarts. In Marrum ging een 50-tal werkeloozen Donderdag by eenigo boeren rond en dwong dezen tot 't geven van geld, of tot het in dienst nemen van meer arbeiders. De zich eiken winter herhalende werke loosheid moet toegeschreven worden aan de slechte resultaten, welke do vlasbouw in de laatste jaren opleverde. Do bewerking toch van dit product verschaft gedurende den winter aan honderden handen arbeid. Te Norfolk is eone vyftienjarige kindermeid tot twee weken gevangenisstraf en verder vyf jaren verbiyf in eon verbete- ïingsgesticht veroordeeld, omdat zy een acht jarig kind, dat zy oppassen moest, spelden ingaf en deze daarna met melk door de keel poogde to spoelen. Het kind is zwaar ziek geweest, is ook eenige spelden kwytgeraakt, maar naar men hoopt voorgoed her steld. De jeugdige feeks verklaarde rondweg aan de moeder, dat zy een hekel liad aan het kind en gehoopt had dat het zo* wel dood zou gaan. Te Berlyn is het ys zóó dik, dat do zwaarste wagens er over ryden. Natuur- lyk wordt er veel schaatsen gereden en zyn sledevaarten aan de orde van den dag. Hek toevluchtsoord voor dakloozen is eiken nacht propvol. Daar de scheepvaart geheel gestremd is, loopen honderden sjouwers, karrenryders, enz. zonder werk. In de Bulgaarsche hoofdstad Sofia en om streken heeft een hevige stormwind gewoed. Terstond daarop ia de sneeuw gesmolten door een krachtigen zuidenwind, hetgeen do over strooming van vele landerijen door do rivieren ten gevolge heeft gehad. De Tundja is zóó sterk gewassen, dat de stad Yamboli met eene overstrooming wordt bedreigd. De bewoners vluchten op de heuvelen. Te Monte Carlo heerscht eene betrokkelyk zachte temperatuur. De thermometer is nog niet beneden 35° gedaald. Te Nizza daaldo hy tot 32° en te Cannes tot 30°. In het zuiden van Spanje, in de Sierra do Ronda, zyn drie herders doodgevroren. KOLONIËN. BATAVIA, 39 December. Deli-Ort. van 7 en 10 December. Eene onverhoopte vrylating. Met betrek king tot den wegens beweerde verduistering van gelden te Soerabaia op verzoek van den Amerikaanschen consul geappréhendeerden Chs. E. Miller, zyn or dezer dagen onver wachte zaken voorgevallen. Het Hooggerechtshof heeft beslist dat er geene termen tot uitlevering en evenmin tot gevangenhouding dus, tegen den beschuldigd© aanwezig zyndienvolgens werd een telegram van don procureur generaal aan den officier van justitie te Soerabaia afgezonden, waarbij ditanedogedeeld en de onmiddeliykeinvryheids- stelling van den gevangene bevolen word. De legercommandant, de luitenant-gene raal T. J. A. Van Zyll de Jong, heeft, naar ons met zekerheid wordt gemeld, zyn ontslag gevraagd. Het uitblijven der generaals-promotio moet daarmede in nauw verband staan. Naar het ons voorkomt, raag één van tweeën als zeker worden beschouwd: öf do kolonel Resner wordt generaal, óf, indien het niet d© bedoeling is verder een opperofficier aan het hoofd van den dienst der genio te stellen, de kolonel Du Croo wordt het. Eane niet-benoeraing tot legercommandant van generaal Gey Van Pittius is iets, dat. wy ons, met het oog op antecedenten, onmo- gelyk kunnen voorstellen. (Bat. Nbl.) By besluit van den gouverneur-gen. van Nederl.-Indié van 7 Dec. 1892 zyn de gouver neur van Celebes en Onderhoorigheden en de resident van Timor en Onderhoorigheden uitgenoodigd om de eerw. heeren A. I. Assel- bergsen en H. H. O. Leemker, pastoor en onderpastoor to Larantoeka (Flores) te erkennen als pastoor, respect, te Makasser en te Larantoeka. Door den goavemear-generaal van Ned.-I*dië zyn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Enropa wegens ziekto aan den ondorwyztr lute kl. O. LavelL Ontslagen: Eervol uit 'alande dienst de klerk tor Algeineeno Bocrttarie Tb. Th. Mol, met bepaling dat dit ontalag wordt gerekend iDgegaan te zija met- 6 November 1892. Benoemd: Tot onderjryzer lste kU by het openb. lager onderwijs do gewezen onderwijzer 2de kl. bij dat ODderwije A. Schouten, wordende by tevene eervol ontheven van de hom opgedragen waarneming der betrekking van tydelyk lteraar in de wiskunde aan de afdeeling h. b van het Gymnasium Willem III to Batavia; tot griffier van den landraad te Koetosrdjo (BageleD) W. J. Havenga Jr., thans ter beschikking van den voorzitior van den landraad te Soemenep, ten eiüde met griffierewerkzaamhoden by die recht bank te worden belast. B e 1 x e tMet do waamemiug der betrekking van tijdelijk loeraar in de wiskunde aan de afdeeling b. b.-». van het Gymnasium Willem III te Batavia de ender- wyzer 2de kl. bij hot openb. lsger onderwijs voor Europeanen en gelrjkgestelden J. Vorenkamp. Gesteld: Ter beschikking van don algemeenen secretaris, H. H J. P. Nussoleinvan den dir. van B. B. om werkzaam te worden gesteld by dat departement Dr. Cb. 8waving; van de.i voorzitter van de land raden te Banjoemas en Tjilitjap, om te woiden belast met griffiorswerkzaamheden by laatstgenoemde recht bank, de ambtenaar ter beschikking van den voorzitter van den landraad te Patjintan J. M. Do Wendt en zulke voor den tijd van 8 maanden of zooveel korter ale zal blijken voldoende te zijn. Benoemd: Bij het Binnenl. Bestuur: M. De Kat, N. M. C. V erwt ij Mejan, en F. C. Vorstman, alle ambtenaren voor den burgerlijken dienst. Tot contr. der lbto klasse E. Van Aeeen, ambte naar op non-activiteit, laatetolyk die betrokking be kleed hebbende, met bepaliDg dat by geplaatst wordt 1 in de roridentie Pslemba: g. Toegevoegd; Aau deD chef der 5<le water- si&ateafdeeliug Toor de irrigatie-opnemingen in het

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2