N». 10088 ÜKiisdajj: ÏO JTHimari. A°. 1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. LEIDSCH gS| DAGBLAD. -li.- PBXJ3 DER ADVERTENTIÊN: T»d 1regnl» f 1.05. I©dor« regel meer f0.17|. Grooter* lettere ofixr pleetéraimte. Yoor het tncuMeren bulten de aUd wordt f0.06 berekefté. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 meenden...f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderltpce Nommersa0.05. Leiden, 9 Januari. Evenmin als by het hoofd der Jongens school 2de klasse bestaat er by B. ©n Ws. bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van P. A. Hibma, om ontslag uit zyne be trekking van tweeden onderwijzer aan de genoemde school, zoodat zg in overweging geven dat ontslag eervol te verleenen, inge volge adres6ants verzoek met ingang van 1 Februari 1803. De aanleiding tot dit verzoek as zjjne benoeming tot hoofd der school te Koedyk. Aan den gemeenteraad leggen B. en "Ws. over de eerste lyst van aangeslagenen in de Plaatselijke Directe Belasting over het jaar 1892, die in don loop van dat jaar de gemeente verlaten hebben of overleden zyn, met voorstel om aan die personen afschrij ving of restitutie te verleenen. Ten aanzien van het verzoek van dr. A. Beets en anderen, om het Gymnastiek lokaal te mogen gebruiken, geven B. en Ws. in overweging aan adressanten tot wederop- zeggons vergunning to verleenen de Gymnas tiekzaal op de Pieter6kerkgracht te gebruiken veor de uitoefening van het Lawn Tennisspel -des Donderdags, van zes tot tien uren des avonds, tegen betaling van 30 per jaar en ♦nder voorwaarde, dat alle kosten van vuur, licht en bddiening en voor eventueele her stelling van aan lokaal of meubilair toege brachte schade door de gebruikers worden vèrgoed en dat de door Burg. en "Weths. te .gaven voorschriften moeten worden opgevolgd. Door do Commissi© van Fabricage is voorgesteld een aantal doode of zieke boomen le doen rooien en verkoopen, als: doode boomeu, 178 iepen, 27 kastanjes, 15 linden en 7 populieren; zieke boomen, 51 iepen, 4 linden, 1 plataan, 1 kastanje en 1 eik, totaal 285. 'Alvorens de lijst daarvan werd vastgesteld, is door de Commissie van Fabricage het advies ingewonnen van een bekend deskundige uit Eoskoop, den heer J. W. Van Groos, door wien mede het rooien van d© voorgesteld© boomen noodig wordt geacht, terwijl door hem wordt erkend dat over het algemeen de boomen in de laatste jaren eene goede behandeling liebbon ondergaan en verder eenige wenken worden gegeven aangaande het snoeien. Verder is een verzoek ingekomen van den heer J. P. Riedel, om de beide boomen voor -zÜno woning op de Boommarkt te doen rooien. Na onderzoek door d© Commissie van Fabri- •cage is gebleken dat bedoelde boomen kunnen worden weggeruimd, terwyl daardoor, volgens liet Immermeer. S.) Bernhardt sprong etnsklaps op, nam een glas in de hand en ging vóór haar 6taan. „Wat wil je?" vroeg zy opeens. „Je oogen zien." „Wat gaan mijne oogen jou aan?" Reinhardt keek woedend op haar neer. „Ik weet wel, dat zy valsch zyn." Zy legde hare wang tegen zyne hand en zag hem sluw aan. Reinhardt zette het glas aan zyne lippen. „Op je mooie, maar valsche oogen", zeide hy en dronk. Zy lachte en wierp weer het hoofd in den nek. „Geef hier", zolde ze, en hom strak aan ziende, dronk, zy langzaam het glas leeg. Toen nam zy een harer instrumenten en zong met diepe, hartstochtelijke stem Heute, nur heute Bin ich so schón; Morgen, ach morgen, Muss alles vergehn. verklaring van het hoofd der school, geen hinder wordt toegebracht aan de Meisjesschool lste klasse. "Wanneer wordt besloten tot het doen rooien van laatstbedoelde twee boomen, zullen de kosten van het rooien uit den aard der zaak moeten komen ten laste van den adressant. B. en Ws. geven den Raad alsnu in over weging te besluiten: a. tot het in het openbaar verkoopen en rooien van de vermelde boomen, «taande in verschillende gedeelten der gemeente, ten getale van 285. b. tot het doen rooien van de twee boomen, staande aan de Boommarkt naast d© Meisjes school lste klasse, tegenover de woning van den heer J. T. Riedel, Boommarkt No. 2c, voor rekening van den heer Riedel, en be doelde boomen in het openbaar t© doen ver koopen. Nog wordt medegedeeld dat het wenschelyk is zoo spoedig mogelyk tot den verkoop der boomen over te gaan, met het oog op de meerdere verkoopwaarde, welke in het tegen woordig jaargetyde aan de boomen moet wor den toegekend. Ten huize van den heer C. A. Bader alhier werd gisteren eene vergadering gehouden van het „Genootschap ter beoefening van de Heil-gymnastiek in Nederland". Te elf uren opende de voorzitter,.de heer E. Minkman, uit Arnhem, de huishoudelijke vergadering. De notulen der laatst© huishou- deiyke samenkomst werden gelezen en goed gekeurd, waarna gestemd werd over de heeren J. A. L. De Ladhouder, uit Schoonhoven, H. Ouderkerk, uit Gouda, ©n W. J. Jansen, uit Deventer, die als leden worden aangenomen. Ook de door het bestuur voorgestelde regie* ments-wyzigingen werden na eenige bespre kingen goedgekeurd. Hierna werd tegen twaalf uren een bezoek gebracht aan het Anatomisch Kabinet, waar allen werden rondgeleid door den heer G. H. Van Dissel, arts alhier. Veel werd gezien en veel geleerd, dank de welwillendheid van den heer Van Dissel. Slechts te bejammeren was het, dat de tyd dwong het bezoek te bekorten, waardoor veel ongezien bleef en alles slechts oppervlakkig kon aanschouwd worden. Na eenige versterking gebruikt te hebben, werd te éón uur de algemeene vergadering geopend door den voorzitter, die allen welkom heette, een gelukkig jaar toewenschte en het een goed teeken achtte, dat zoovelen aanwezig waren, nl. 22 leden en 2 geïntro- duceerden. Nur dies© Stunde Bist du noch mein; Sterben, ach sterben Soil ich ajltin. 0i8m Terwyl de vioolspeler het refrein neg eens begon te spelen, kwam er iemand naast Reinhardt staan. „Ik ben je wezen afhalen, Reinhardt", zeide hy. „Je was al weg; maar het Kerst kind heeft je toch bedacht." „Het Kerstkind?" vroeg Reinhardt; „dat denkt niet meer om mij." „Welzeker! Je kamer rook naar denne- boomen en naar koek." Reinhardt zette zyn glas neer en nam zijne muts. „Ga je weg?" vroeg het meisje. „Ik kom terug." Zy fronste de wenkbrauwen. „Biyf', zeide zy zacht en keek hem ver- trouwelyk aan. Reinhardt aarzelde. „Ik kan niet", zeide by. Zy duwde hem met haren voet van zich af. „Ga ook maar", zeide ze. „Jy bent ook de rechte niet; ach, jelui deugt geen van allen." En terwyl zy hun den rug toekeerde, ging Reinhardt langzaam weg. Hot was buiten stikdonker: hy voelde de Hierna las de secretaris de notulen der vorige vergadering voor en kreeg de heer Van Dissel het woord om te spreken over de „Ademhalingsbewegingen," opgehelderd door proeven. Met de meeste aandacht werd de zeer belangrijke rede van den heer Van Dissel gehoord en met de grootste belangstelling do proeven gevolgd. Moeilyk is het, het ge sprokene in korte trekken weer te geven; slechts zy vermeld dat de voorzitter de tolk van allen was, toen hy den inleider dank zeide voor zyne leerryke en belangryke voordracht, welke in het tydschrift van het Genootschap zal worden opgenomen. De heer H. Van Kreel, uit Utrecht, be sprak vervolgens het onlangs verschenen werk van den heer W. F. H. Hymans, ge titeld: „Heilgymnastiek en Massage". Zyn oordeel was niet gunstig; het werk was op vele plaatsen onduidelyk en onbegrypelyk, terwyl hy het ook gevaariyk achtte zulk een werk in handen te geven van het groote publiek. Lang en veel werd nog over dit werk gesprokenaller oordeel was ongun stig en het had de opmerkzaamheid van velen getrokken, dat de schryver, zooals hy had dienen te doen, zyn boek niet ter beoor deeling had gezonden aan geneeskundige tijdschriften. De heer J. H. Reys Jr., uit Den Haag, verkreeg nu het woord om in te leiden„de actieve bewe gingen." Hy kon slechts kort hierover wezen, daar het inmiddels halfvyf geworden was en vele leden, die nog eene verre reis voor zich hadden, zich gereedmaakten tot vertrek, doch ook dit weinige werd met oplettend heid gevolgd. Nadat Utrecht was gekozen als de plaats voor de volgende samenkomst, sloot de voor zitter de vergadering. In don schouwburg alhier werd door de Vereenigde Rotterdamscho Tooneelisten onder directie der heeren Le Gras en Haspels opgevoerd „Politie-zaken," blyspel in vier be drijven naar het Duitsch „Die Goldne Spinne" van Franz Von Schönthan, door Soranus, een van vroeger reeds goed bekend stuk, dat hier toen zeer veel succes vond. Ook nu werd er weer veel byval mede verworven, want de optredenden, die met groote toewyding speelden, werden herhaaldelyk voor het voetlicht teruggeroepen. De zaal was echter niet buitengewoon, zelfs niet gewoon, bezet. Het is een opmerkeiyk verschynsel dat, als er geen Zondag-avond voorstellingen gegeven worden, men daarover dan telkens hoort klagen, maar dat, als er frissche lucht tegen zyn gloeiend voorhoofd. Hier en daar zag men de verlichting der denneboomen door de ramen of hoorde men juichend© kinderstemmen, of kinderen, die met hunne fluiten en trompetten speelden. Vele arme kinderen belden huis aan huis aan of vlogen de hooge stoepen op om door de ramen iets van de hun ontzegde vreugd to zien. Soms werd eene deur plotseling ge opend en werd eene geheele schaar arme kleine kinderen ée straat opgejaagd; elders zongen heldere meisjesstemmen een oud Kerstlied. Reinhardt luisterde er niet naar; hy liep hard voort, de eene straat in, de andere uit. Toen hy aan zyn huis gekomen was, opende hy vlug de deur, vloog naar boven en trad zijne kamer binnen. Hy rook iets, dat hem aan de Kerstavonden thuis herinnerde. Met bevende hand stak hy een licht aaner lag een groot pak op tafel en toen hy het open maakte, vielen de hem zoo bekende bruine koeken er uit; op enkele stonden zyne voor letters van suiker; dat had Elizabet gedaan. Toen kwam er een pakje fijn genaaid lin nengoed te voorschynzakdoeken, manchetten, enz.; brieven van zyne moeder en Elizabet vond hy het laatst. Den laatston brief besloot Reinhardt het eerst te lezen. eindelyk een plaats heeft, de opkomst van dien aard is dat ze het gezelschap niet aan moedigt om een volgenden Zondag terug te komen. Te vreemder is dit, nu, zooals gisteren, een stuk gegeven werd, dat onder de beste blyspelen en zoo onschuldig mogelyk, kan ge rekend worden. Het nastukje „Vóór het diner", door den heer en mevrouw Van Eysden vertoond, deed de aanwezigen insgeiyks andermaal voortdu rend in eene opgewekte stemming verkeeren. De tegen 12 Januari 1893 uitgeschreven vergadering van den gemeenteraad wordt uitgesteld tot Donderdag 19 Januari d. a. v. Van den heer P. J. Mulder alhier is heden by gelegenheid van den Koppermaandag een fraaie wand-kalender voor 1893 verschenen, welke de lithographische inrichting van ge noemden heer alle eer aandoet. Naar wy met genoegen vernemen, zal het den 8sten Februari as. 25 jaren geleden zyn, dat de heer P. J. Oostveon aan de Ryks- univeraiteit alhier verbonden werd, nl. als portier. Daarna werd hy waarnemend pedel en eindelyk pedel, welke betrekking hy thans nog vervult. In de jongste vergadering der vereeni- ging „Bouwkunst en Vriendschap", te Rotter dam, hield prof. mr. B. H. Pekelharing èene voordracht over het stelsel van vrye mede dinging. Door den Isten secretaris werd mededee- ling gedaan van eene ingekomen vraag, in de vragonbus gevonden, aldus luidende: „Ligt het op den weg van de vereeniging „Bouwkunst en Vriendschap" zich tot de Re geering te wenden met het verzoek pogingen in het werk te stellen, om voor het nieuw te bouwen museum van natuurlyke historie te Leiden eene nationale prysvraag uit to schryven?" Nadat over deze vraag verschillende per sonen hunne opinio hadden medegedeeld, werd besloten zich hieromtrent in contact te stellen, allereerst met de Maatschappy tot bevordering der Bouwkunst te Amsterdam, en daarna ook de medewerking te verkrygen van de overige vereenigingen hier te lande, ten einde zoodoende éón adres met verschil lende adressen van adhaesie op te zenden. De Eerste Kamer zal hedenavond om halfnegen eene vergadering houden. Mevr. Materna komt in ons land con certen geven met een violist (Alfred Krasselt) en een pianist (George Liebling) Den 28sten treedt zy by Kes op, zegt de „Amst. Ct." Z© zal ook Leiden bezoeken. „De mooie suikerletters zullen je wel ver tellen wie medegeholpen heeft de koeken te bakken; het is dezelfde, die de manchetten genaaid heeft. Het zal een rustige Kerst avond voor ons zyn; het is dezen winter toch erg stil by ons. Moeder spint tot half- tien 's avonds en dan gaan wy naar bed. Ik mis je erg. Verleden Zondag is het vogeltje gestorven, dat je my gegeven hebt; ik ben er zeer bedroefd om geweest, want ik had er zoo goed op gepast, 's Middags, als de zon in zyn kooitje scheen, zong hy altyd. Je weet wel, dat moeder 6r dikwijls een doek overhing, wanneer hy al te hard zong Daardoor is het nu nog stiller voor nay ge worden. Je vriend Erik bezoekt ons zoo nu en dan wel e^ns. Je hebt vroeger wel eens gezegd, dat zyne bruine overjas zoo goed by zyn teint paste; daaraan denk ik altyd als hy binnenkomt en ik moet in mjjzelve altyd. lachen; zeg het echter niet aan moeder, want het zou haar verdrietig maken. Raad eens, wat moeder met Kerstmis van in(j krygt! Jö raadt het nooit! Mijzelve! {Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1