N°. 10085. Visdag Januari. A0.1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on~ en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. LEIDSCH ÉÉ1 DAGBLAD. PRU8 DEZER COUBJLNT: Voor Leiden per 8 meenden....V. ƒ1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlek* Nommers0.05. het den gemeente-veldwachter Walraven en den rijksveldwachter Hellendoorn gelukt de daders in handen te krygen. Het zyn twee jongens van 16 en 17 jaren, die in gemeen schap de diefstallen pleegden. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Bij B. C. Sliggers en J. Lamers, Spieringweg-Kruisweg, te Haarlemmermeer, zyn van 3 op 4 dezer kippen en een konijn gestolen. Bij den heer H. A. Hanedoes, te Haarlemmermeer, zjjn 50 runderen door mond en klauwzeer aangetast. De schoorsteenschouw, bedoeld bij de artt. 147 en 148 der Algemeene Plaat selyke Politie-verordening van Woubrugge, zal aldaar gedreven worden op Maandag 9 Januari e. k. Uit Rotterdam wordt aan het „Utr. Dbl." gemeld: Men wil nog trachten de onderneming, die den kleinen schouwburg alhier bespeelt, te redden. Daarom wordt in het publiek verspreid, dat de directeur Verhagen niet met de Noorder zon verhuisd is en dat de schouwburg later heropend zal worden. Zoo werd indertijd ook, toen Saalborn verdween, beweerd dat hij niet heengegaan was omdat het met z(jno onderneming misgeloopen was. Do zaak is, dat in den kleiner, schouwburg geone enkele directie het ooit heeft kunnen uithouden. Het gezelschap Blaaser en Verhagen heeft getracht er een volks-schouwburg van te maken met lage prijzen en stukkon, welke op een laag kunstpeil staan, maar ook dit gelukte niet. Trouwens, het ziet er hier in het algemeen voor de tooneelspeelkunst niet gunstig uit. In den grooten schouwburg maakt men ook dit seizoen geene goede zaken en de Tivoli schouw burg trekt alleen publiek, als er kluchten worden opgevoerd. Alleen de wintertuin van „Tivoli," waar cafó-chantant gehouden wordt en kunstenmakers hunne toeren uitvoeren, wordt bij voortduring druk bezocht, zoodat de directio van die inrichting reeds straffeloos den toegangsprijs heeft kunnen verkoogen. Men is thans bezig op een stuk land aan den Noordsingel een gebouw neer te zetten, dat voor circus, concertzaal en schouwburg tegelijk zal kunnen dienen, evenals het nieuwe gebouw naby het Centraalstation, waarvan vroeger melding werd gemaakt en dat byna voltooid is By onze drie schouwburgen en den wintertuin twee zulke inrichtingen, en dat in eene stad, waar hot publiek weinig van uitgaan houdt en waar de vlottende be- bevolking zeer gering is! Het detachement huzaren, dut verleden week van Leeuwarden naar Franeker vertrok, is gisteren door een ander detache ment vervangen. Ofschoon het te Franeker thans rustig is, wordt het toch voorzichtig geacht, daar nog cavalerie te doen verblyven. Aan den Raad aldaar is het volgende, door 200 personen geteekende adres gezonden: „Aan den Raad der gemeente Franeker geven te kennen: „de ondergeteekenden, allen werklooze arbeiders in die gemeente; „dat zu allen zyn zonder werk, dat is zon der brood; dat zy allen werk, dat is brood willen hebben; „dat zy geen werk kunnen en willen ont vangen bywyze van aalmoes van particulie ren en liefdadigheidscommissiên, daar zy geene bedelaars, maar vrye werkende mannen zyn; „dat zy van u, geroepen om de gemeen- schappelyke belangen der burgers in deze gemeente te behartigen, verlangen, dat gy van gemeentewege werk verschaft, niet aan enkelen hunner, maar aan allen, togen een loon van minstens f 1 per dag van hoogstens 8 uren; „dat zy u, indien gy aan dit verlangen niet wilt of kunt voldoen, onbekwaam achten om langer aan het hoofd dezer gemeente te staan, en in dat geval van u eischen, in het belang der gemeente, uwe plaats aan anderen, die ook voor de arbeiders zorgen, af te staan.' Ook te Velp, by Arnhem, waar men zeker niet veel werkloozen zou verwachten, doen dezen zich gelden. Dinsdagmorgen begaf zich een zeventigtal naar de woning van den burgemeester om werk te vragen. Deze ant woordde dat op het oogenblik niet aan hun verzoek kon worden voldaan, doch dat hy met de leden der commissie voor de werkver schaffing in overleg zou treden. Men ging toen kalm naar huis. Over den toestand in het Noorden merkt een correspondent van de „Arnh. Cour." het volgende op „Ik ben een groot voorstander vanvryheid van gedaehtenuiting en van vryheid om zich te vereenigen en te vergaderenmaar brengt die vryheid mede dat men openlyk mag op ruien tot verzet tegen de overheid en tot moord en brandstichten rechtstreeks en mid- dellyk mag aansporen? Is het - en deze vraag ryst in deze provinciën - in het belang der maatschappy, dat ook hoofden der scholen openlyk aan die opruiing deelnemen? Hier in deze streken zyn de meeste men zou byna geneigd zyn te zeggen alle onderwy zers socialisten. Men ziet hen dan ook in de gelederen by socialistische optochten en enkelen houdt men zelfs voor anarchisten. I „Waariyk, men moet wel innig gehecht I zyn aan de openbare neutrale school, om zyne j liefde daarvoor te blyven behouden. De jeugd is tegenwoordig bandeloos, tuchteloos en zuigt die beginselen in, welke zy nog niet begrypen kan on verkeerd opvat. Geen greintje idealisme is er meer en de moraliteit wordt gesmoord." Te Barneveld is achter zyn woning levenloos gevonden de soldaat van het Ned.- Ind. leger G. Huizer, ridder der militaire Willemsorde 4de klasse Men vermoedt dat hy door koude is omgekomen. Te Elsloo (L.) is eene moeder met haar vierjarig zoontje door kolendamp verstikt. De overige huisgenooten, die in hetzelfde vertrek sliepen, bleven ongedeerd. In den aan vang werd aan misdaad gedacht en vermoed, dat de vrouw ten gevolge van mishandeling zou zyn overleden. By de gerechtelyke schou wing der beide lyken echter is verstikking geconstateerd. De omgeving van het prachtige Heidelberger slot zal door slooping van eenige bygebouwen, welke do gemeenteraad tot dat doel wil aankoopen, merkbaar worden ver fraaid hierdoor zullen ook de schilderachtige uitzichten in het Neckardal niet weinig in schoonheid winnen. Uit de stukken blykt dat Nyland, te Haulerwyk, boschuldigd wordt van majes teitsschennis, omdat hy, over H. M. de Koningin sprekende, zeide „en dat smerige Koninginnetje, enz." en niet dus op zyn Friesch sprak van „smoarg fanke", zooals eerst in sommige bladen is gemeld. Door mr. J. Sickenga, lid der Gedeputeerde Staten van Friesland, die uit gestrekte eigendommen in de gemeente West stellingwerf heeft, wordt aldaar aan 60 arbei ders sedert eenige weken werk verschaft, tegen een dagloon van 60 ets. Een bloedig opstootje. Men seint uit Nieuw York, dd. 4 Jan.500 gemaskerde mannen hebben te Bathersville (Carolina) de gevangenis aangevallen en de lynchwet toe gepast op iemand, die een voornaam burger dier stad had vermoord en op zyne terecht stelling wachtte. Zeven gendarmen vielen de menigte aan en trachtten vruchteloos den moordenaar te redden. Na een verwoed gevecht werden allo gen darmen en vyf en twintig van de aanvallers, waaronder verscheidene voorname ingezetenen, gedood. Bovendien werden velen gekwetst. Gemengd Nieuws. Hot D. v. Z. - H.meldt dat de jeugdige Koningin zich dagelijks met schaat senrijden vermaakt, meerendeels van één uur tot kwartier over drieën, met eenige heeren en dames van de hofhouding, en wel op de waterparty achter het Huis ten Bosch. Alle leden der hofhouding hebben vergun ning om daar ter plaatse aan het ijsvermaak deel te nemen, en maken er ook eon druk gebruik van. Een inzender, v. d. H. "W., die de Koningin op schaatsen zag op Nieuwjaarsdag, schryft o. a. in het „D. v. Z.-H." het volgende: Verbeeld u, mynheer de redacteur, H. M., onze kleine Koningin, die lieve verschoning, op schaatsen, ten aanschouwe van Neêrlands volk, in allen eenvoud, met geen ander gevolg dan één adjudant en twee dames, kranig rydende aan een stok, met van vreugde stralende oogen, op de sloot achter het zoo bekoorlijk gelegen vorsteiyk „Huis ten Bosch." H. M. de Koningin-Moeder wandelde met den trouwen, bruinen hond „Swell" gedurig op en neer, Hare lieveling geen oogenblik uit het oog verliezende, zonder gebruik te maken van den gemakkelyken stoel, welke in de evenwydig loopende laan was neergezet. Minzaam als altyd, groetend tot de weinige menschen, die by het brughek stonden, werd weldra de laatste tocht ondernomen en reed de kleine Koningin fier, stoutmoedig, thans geheel op eigen wieken dryvend, liefst met de handjes in de zakken van de paletot, naar een van de twee op het ys aange brachte stoelen, bond gedeelteiyk zelve Hare schaatsen af en huppelde met HDr. Moeder, die Haar inmiddels van het ys had afgehaald, op den oever, terwijl de bruine hond, die door blaffen en kwispelstaarten getuigenis aflegde van zyn verknochtheid en trouw aan zijne jonge Meesteres, op Haar toesprong. Een paar lakeien schoten nu toe met een flinken wintermantel en nu stapten de beide Koninginnen in den open landauer. Dit alles met prachtig winterweer, met eene echte Oranjezon in het heerlijke „Haagsche Bosch", moet men hebben bijgewoond om er denzelfden indruk van te krijgen, dien ik althans niet gemakkeiyk zal vergeten. Herhaaldeiyk werden in den laatsten tyd by verschillende ingezetenen van Lisse konijnen vermist. Na lang zoeken is Het Kerstgeschenk. Naar het Engelsch. 1.) Op den 24sten December had er een onge luk met een vrachtwagen plaats in eene der drukste straten van Londen. De schipbreuk dezer goederen versperde den publieken weg, daar het omgeslagen rytuig in het midden der straat bleef liggen. Geen wonder, dat er eene algemeene verwarring ontstond. Ik, die juist boven op den omnibus naast den koetsier was gezeten, had een panoramisch uitzicht over het geheele voorval. In deze confusie, welke inderdaad onbeschryflyk was, gebeurde het, dat van twee „collis" het adres verloren raakte. Zooals meer in dergelyke gevallen voorkomt, waren het dingen, welke in het geheel niet met elkaar overeenkwamen; het eene pakket bestond uit eene groote pypenmand, waarschyniyk met provisie ge vuld, het andere bevatte de stukken van een ouden leuningstoel, die zeker naar den een of anderen meubelmaker moest verzonden wor den, want de eene poot was er met een touw aan vastgemaakt. Na «enig zoeken vond men de bouten tabletten, waar de adressen op geschreven stondende twee bestellers zagen elkaar verbluft aan, met wetende by welken „colli" zy konden behooren. „De drommel mag weten hoe die boel in mekaar zit; wat zou dat grappig zyn, als die oude meubelmaker, die waarschyniyk reeds ptr brief gewaarschuwd is, op dien stoel zit te wachten en een mandje eetwaar krygtl Dat zou eene verrassing zyn!" „Ja, ja", zeide ik, „maar gy bedenkt niet welk eene teleurstelling het voor de tegen overgestelde party zal wezen. Stel u voor, dat de een of andere goede oom ieder jaar aan een vriend, die een groot gezin heeft, eene mand versnaperingen zendtDeze, geene voorzorgen genomen hebbende, verwacht het geschenk met ongeduld. Het wordt later en later, dat is nu wel altyd het geval, want er valt op Kerstavond zooveel te bezorgen. Eindelyk houdt er een wagen voor de dour stildat zal het geschenk zyn 1 Neen, ja toch, de hongerige kinderschaar verzamelt er zich om heen en in plaats van een gebraden kalkoen en een heerlyken plumpudding, komt er een gebroken fauteuil te voorschynl" „Gekheid!" riep de koetsier van den bok; „die vraag laat zich gemakkeiyk oplossen de besteller moet aan den eersten der twee cliënten vragen wat hy verwacht. Maar, wacht, dat doet my aan eene gebeurtenis denken, verleden jaar voorgevallen.Moeten de heeren ver?" „Nu, vertel maar; wy luisteren met ge noegen." De koetsier begon „Ik heb een neef in Vauxhall. Inpakken en verzenden van goederen was zyn beroep hy had echter weinig te doen, zoodat hy moeilyke dagen genoeg kende. Daarby had bij een groot gezin. Zeven mondjes moesten dagelyks gevuld worden. Het was Kerst avond, evenals vandaagde toestand van myn neef Bendall was droeviger dan ooit. Wel was men hem een pond sterling voor werk schuldig, maar hy had het nog niet mogen ontvangen en bezat dus geen shilling. Neen, ik vergis my, hy bezat één shilling, maar ook geen penning meer; dien had hy op afrekening gekregen, meer had men hem niet kunnen geven. Eén shilling voor zeven kinderen, denkt eens aan 1 Kan men daar een Cbristmas- dinner voor hebben? Het was avond en de vrouw van myn neef Tom was naar Pimlico gegaan om van een bloedverwant eene kroon te leenen. Het was een even wanhopig als gevaarlyk besluit, PRIJS DHR ADVKBTENTIÈN ▼te 1—1 refill f I.M. Ieder. r.(.l BM> fS.lTJ. O rooter, l.ttan eter plttUrnimte. Voor fait tao.Mi.rii bmttae «e «tod wordt ƒ0.01 bmM. maar als de noodwendigheid u op de hielen zit, ziet men zoo nauw niet. Do kinderen waren juist uitgegaan om naar de vertooning van eene tooverlantaarn te kyken, welke in het schoolgebouw werd gegeven. Gedurende hare afwezigheid was de oude Bendall, die te knorrig was om alleen in huis te blyven, met zyne pyp in den mond vljor de deur gaan zitten, terwyl hy geduldig het leven en de beweging in de straat volgde. Daar ziet hy opeens een man aankomen, die op zyne schouders eene mand met pro visie droeg, althans dat dacht hy. „Asjeblieft, mr. Bundie, een pakket voor u", zeide hy. „Ik heet Bendall", zeide myn neef. „Bendall, Bundie", dat komt wel op hetzelfde neer; dat moet dus vooru wezen." „Zeg my van wien het is en waar het vandaan komt", hernam myn neef. „Wel, van het stationhet is met den trein gekomen; ik bon besteller en sta ge- woonlyk op het perron. Vandaag kwam er een reiziger uit den trein, die my dit over handigde en my vroeg het naar Polpham- street te brengen. Vervolg ommtiiide).

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5