xrarrzn n^a zz^r- •-*■*--' -_.. WrnrrTIrir II mn. I.I— Veel heeft zeker tot uw succes bijgedragen uw buitengewoon talent van onderwijzer. Met j hoeveel genot heb ik dikwijls uwe viool-klasse bijgewoond, waar drie, vier, soms vijf élüves tegelijk speelden, en toch aan uw geoefend oor geene enkele fout ontsnapte. En hoe werden die lessen gegevenWanneer gi) daar sfondt voor uwe leerlingen, dan waren uw 70jaren vergoten, dan was het nog altyd dezelfdo Wetrens van 25 jaar geleden, die het vuur, dat hem bezielde aan ieder, die hem hoorde, wist mode te deolen. Maar het schoonste kwam uw talont uit by leerlingen, die minder aanleg hadden dan anderen. Dan was het uw trots om te toonen wat bij zulke leerlingen een goed onderwijzer vermag. Met onuitput telijk geduld steeds de fouten vorboterendo. de gebreken aanwijzende, altijd met zooveel verstand en tact, dat de leerling daardoor nooit werd ontmoedigd, maar altyd weer opge wekt om met nieuwen ijver zijn streven voort te zetten, zoo wist gij langzamerhand z(jn gering talent te ontwikkolon, zoodat menig élève door u tot een bruikbaar violist is ge vormd, dio onder een minder degelijk onder wijzer zeker verloren zou gegaan zijn. Thans zjjt gij 26 jaren als Directeur en als onderwijzer aan deze school werkzaam geweest, en wel moogt gij mot voldoening op den door u verrichten arbeid terugzien. Wanneer Leiden thans in het bezit ls van eene muziekschool, waarop het met recht trotsch kan zijn, dan heeft het dat alleen aan u te dankon. G(J hebt de kwijnende, reeds tor dood voroordeolde school weer opgericht, gij hebt haar nieuw loven gegeven, gy hebt ha-ar gebracht tot een toestand van bloei, zooals zij vroeger nooit had gekend, gij hebt haar gemaakt tot hotgeon zij thans is en altyd biyven zaltot een sieraad en tot een zogen voor Leiden. En waardoor hebt gy dat alles tot stand gebracht? Zeker, talent en energie waren daartoe onmisbaar, maar talent en energie alléén waren niet voldoende om te bereiken wat gy bereikt hebt. Daartoe was bovon alles noodig de gohoelo, volkomene toowyding, waarmede gy uwen arboid hobt volbracht. Zes en twintig jaren lang was al uw denken, al uw streven: de muziekschool; gy hebt slechts voor haar geleefd, gy hebt haar uw loven gegoven. En gy zyt er voor beloond niet alleen door den buitengowonen bloei uwer school, niot alleen door de dankbaarheid van zoovele ouders en van zooveel leerlin gen; gy hebt eene hoogere belooning ontvan gengy hadfc de muziekschool gesteld tot uwo levenstaak; die levenstaak is uw levensgeluk geworden. En nu wilt gy ons verlaten. Op 70-jarigen leeftyd gekomen, wenscht gy rust te nemen wie zal u die rust misgunnen na zulk een arbeidzaam leven. Maar zoo kunnen wy u niet laten vertrekken, daartoo is onzo Maat- schappy te veel aan u verplicht. Hot bestuur wenscht u een bewys te geven, dat het uwe grooto verdiensten erkent en waardeert en heeft u daarom met algemeene stemmen be noemd tot eerelid der Leidsche Maatschappy voor Toonk u n s t. Het diploma hiervan heb ik de eer u hierby to overhandigen. Verder hebben velen uwer vrienden en ver eerders zich met ons vereenigd om u een bowys van ons aller hulde te gevon. Onzo keuze ia daartoe gevallen op dezen salon-vleu gel; wy moonden u geen grooter genoegen te kunnon doen dan door u in staat te stel len, de groote meesters, uwo vrienden, oj> eene waardige wyze te kunnon vertolken. Neem hem aan als een toeken van ons aller hoogachting voor uw persoon en van onze waardeering van uwe buitengewone ver- dionstonl In dit Album zyn de namen vereenigd van allen, die aan dit huldebiyk hebben deelge nomen. By hot doorbladoren hiervan zult gij zeker met genoegen de namen lozen van zoo menig oud-vriend, van zoo menig oud- leerling, die uw vriend is geworden en ge bleven, van zoovelen, dio getoond hebben dat zy hunnen Wetrens nog niet hebben vergeten. Op het titelblad zult gy eene zinspreuk lezen, die uwo geheele porsoonlykheid uit drukt. Dio spreuk luidt: Eenvoud is het kenmerk van ware kunst. Deze sch(.one, op gemoedeiyken toon uitge sproken toespraak maakto een diepen indrnk. Overweldigend waren de toejuichingen, wolke do in de zaal aanwezigen deden hoorenmaar niet minder diep was de indruk, door een en ander, door zooveel Innigo harteiykheid, be langstelling en waardeering, op den heer j Wetrens teweeggebracht. Met een diep gevoel van erkentelykheid on order de teokenen dor warmste dankbaarheid werden de geschenken door hem aanvaard, waarvan de keurige Ibach-vleugel zich reeds, door een groen kleed bedekt, tydens de uit voering op het orkest had bevonden, welke bekleeding nu aan hot slot van 's voorzitters toespraak werd verwyderd. Het album, waarvan de band van antiek perkament is vervaardigd, is aan de voorzyde versierd met eene zilveren ornementatie in Gothischen styk Het zilver aan de beide hoeken en twee scharnier-versieringen omvat tal van edelgesteenten. In 't midden prykt een in zilver gevat schild van blauw émail, waarover in zilver de initialen A. J. W. en waaronder een zilveren lint mot do woorden: „1866 Aan A. J. Wetrens van zyne vereerders 1892". en het wapen van Leiden. Het zilverdryfwerk met edelgesteenten is geleverd en vervaardigd door de heeren Hoeker Zn., juweliers te Amsterdam, naar een ontwerp-Sluyterman. Het titelblad, ontworpen en uitgevoerd dotr den heor K. Sluyterman te Amsterdam, met. opdracht, bevat aan de linkerzyde een met lauweren omkranste viool, in 't midden de spreuk: „Eenvoud is het kenmerk van ware kunst", en is van perkament. Het boveneinde van de gestilisoerde viool eindigt in een iris, terwyi zich onderaan wederom een Leidsch wapen bevindt. Voorts zyn op het titolblad aangebracht ranoversieringon van madeliefjes en violen, symbolen van eenvoud en trouw. De daarop volgende bladzyde, eveneens Gothisch, bevat de naamlyst der leden van het bestuur, links mot een rand geheel in overeenstemming met den buitenband. Boven aan in den linkerhoek is aangebracht do naam van J. 8. Bach, waarnaast de eerste noten van Bach's „Ciaccona", Wetrens' lievelingsstuk van dien meester, links eene versiering van blauwe bloemen op een geel fondterwyi van rechts de zon hare 6tralen daarover uitschiet. Rechts is de spreuk aan gebracht „Ars longe, |vita brovis," (de kunst is lang, het leven kort), en onder aan do bladzyde leest men: „Polyhymnia". Een en ander doet de welbekende kunstenaarshand van don heor C. W. H. Verster alle eer aan. De schutbladen aan de binnenzyde van den band zyn gedoubleerd met wit perkamont, uitgesneden wederom in Gothischen styl, ter- wyi onder de uitsnydingen lichtblauw satyn is aangebracht. Dit werk is het eerste in dien styl uitgevoerd. Het doet den vervaardiger, den heer J. A. Loeber Jr., van Leiden, dio ook vorder den goheelen band samenstelde, als een echt artist op dit gebied kennen. De namen der vereerders zyn voorts in bruine, Gothische letters in het album gedrukt op Japansch papier. Het album is besloten in eene eenvoudige donker eikenhouton kist met wit molton-kopor gevoerd (vervaardiger de heer Van Ingen Schenau Jr.) en is onder leiding van onzen Leidschen heraldicus den heer C. W. H. Ver ster geworden tot een kunstwerk van den eersten rang, een kunstonaar als den heer Wetrons waardig. Het den jubilaris eveneens overhandigde perkamenten eere diploma is mede op artis tieke wyze uitgevoerd mot letterversieringen in Gothischen styl, goud, blauw, rood, lila en zwart, geteekend door den heer Verster, en geeft het volgende te lozen: „Het Bestuur der Leidsche Maatschappy voor Toonkunst benoemt tot Eerelid dier Maat schappy den heer A. J. Wetrens, als erkenning voor zyne buitengewone verdiensten. Leidon, 4 Januari 1893." Waarop volgen de onderteekeningen der bestuursleden, nl.Rappard, voorzitter; Fraser, penningmeester; O. W. Sipkes, secretaris; P. Zillesen, dr. D. De Loos, mr. E. Kist, L. Leonides Van Praag en M J. De Goeje, leden In do pauze waren het album en ecre diploma in de receptiekamer ter bezichtiging gesteld, waar ze van allen, die ze zagen, de hoogo bewondering wekten en waar de heor Wetrens alsnog menigen warmen handdruk ontving. De tweede afdeoling van het programma werd nu niet, zooals andore jaren gebruikeiyk was, door de leerlingen vervuld, maar hoofd- zakeiyk door den nieuwen directeur, den heer S Van Groningen (piano) en de leeraren do heeren Jan G. Strieuing (viool) en Johan Sou- tendyk, den nieuwen onderwyzer voorden zang. Met het oog op den omvang, welken dit feestverslag reods verkregen hooft, zal men ons wol willen veroorloven omtrent deze „soiróe musicalo" niet in bijzonderheden te treden. Genoeg z(j hét te verklaren dat ze veel kunstgenot aanbood en uitermate voldeed immers, elk der optredenden werd wegens het levendig applaus genoodzaakt eene voordracht ten beste to geven. By deze gelegenheid kon men tevens op merken welk een sckoone klank den den heer Wetrens vereerden vleugel eigen is. Op ver zoek van den heer Wetrens werd dit in strument door zyn opvolger den heer S. Van Groningen, ingewyd, die zich met een schoon nommer van die opdracht had gekweten. De salon-vleugel is af komstig uit de fabriek der firma Rud. Ibach Sohn, te Barmen, en gele verd door de Haagsche firma J. F. Cuypers Mej Van Baaten, onderwyzeres voor de piano was helaas door ongesteldheid voihindord aan deze soiree mede te werken, zoodat haar voor genomen optreden met den heer Van Gronin- gon samen, niet kon doorgaan. In de plaats daarvan word de reeds des mid dags gegeven schoone „Meditation" van Oscai Schmidt door de leerlingen der 1ste tot 8ste viool klasse onder directie van den heei Striening herhaald, terwyi de avond werd besloten met de uitvoering der ouverture „Iphigenia in Aulis", van Glück, door de orkestklasse, voor het laatst gedirigeerd door den heer Wetrens. Hierin werkten vooi doze byzondero gelegenheid nu ook mede velen zyner oud-leerlingen, die, over het ge heele land verspreid, van verschillende plaatsen waren overgekomen, eenigen zolfs uit het buitenland. Vóór den aanvang van dit nummer werd door mejuffrouw M. W. M. Engels namens de leerlingen en die oud leerlingen der viool- en orkestklasso den heer Wetrens nog een lauwer krans aangeboden, waarby het andermaal niet aan fanfares en stormachtige toejuichingen ontbrak. De avond van den 4den Januari 1893 was ontegenzegiyk een fee6t vol hulde, dat den jubilaris en allen, die er getuigen van waren, in onultwischbare herinnering zal bljjvon. Gemengd Nleuwa* Do banen der „Leidsche IJsclub" waren gisteravond verlicht en het bekende muziekcorps en een orgel lieten om beurten hunne tonen weerklinken. Ofschoon niet zoo talryk, amuseerden de opgekomenen zich biykbaar goed. Ook by de twee alhier in garni zoen liggende bataljons van het 4de reg. in fanterie hebben al eenige dagen oefeningen op schaatsen plaats gehad, terwyi o. a. heden morgen eenige oefeningen werden gehouden, waarby de noodige losse patronen waren ver strekt geworden en alle beschikbare schaat- senryders de oefening op schaatsen mede- maakten en de nietryders op gewone wyzo do oefeningen volgden. Wy vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van het bestuur der IJsclub „Leidordorp Zoeter- woude" betreffende den niet vertrouwbaren toestand van het ys op den Ryn. De uitslag van den porsonee- len wedstryd, uitgeschreven door do kegel- club „Uitspanning door Inspanning" alhier en gehouden van 4 tot en met 31 Decemboi in het Café-restaurant „Den Burcht" te dezer stede is als volgt: lste prys, Gouden medaille, mot 68 pun ten gewonnen door den heer H. Blank te Rotterdam; 2de, verguld-zilveren medaille, door den heer Henri Coster, alhier met 68 p. 3de, kleine verguld-zilveren medaille, dooi den heer Herman Coster, alhier, met 65 p. 4de groote zilvereu medaille, door eon lid van de Leidsche club „Aia" met 64 punten. De eereprys, een 3erlin-zilveren Lauwer krans, werd behaald door den heer H. Blank, te Rotterdam, met 68 punten, zonder poedel in 10 worpen, De uitslag van don wedstryd op de vrye baan (30 balskaart) was dat de lste prys bohaald werd door een lid van de club „U. D. I"., alhier met 217 p.; de 2de prijs door een lid van de club „Ada", alhier, met 211 punten; de 3de prys door den heer A. Van Rigteren, alhier, mot 209 punten en de uitslag van dien op de Vry'e baan (10 balskaart) was, dat de lste prys werd behaald door een lid van de club „Ada", alhier, met S4 puntende 2de door den heer A. Van Rigteren, met 77 punton; do 3de door den heer C. A. Derx, met 77 p.; do 4do door een lid van de club „U. D. I.", alhier, met 75 p.; de 5de door den lieer J. F. Westen, met 75 punten; de 6de dooi den heer P Van Rossen, met 75 punten; de 7de door don heer Vyzelaar, alhier, met i 74 p.; do Ssto door den heor Herman Coster, alhier, met 73 p.; de 9de door den lieer A. J. Hattink, alhier, met 73 p.; do 10de door den heer Boom, alhier, niet 73 punten; do 11de door den heer Henrs Coster, alhier, met 73 p.; de 12de door den heer J. Van Well, alhier, met 72 p.; de 13de door een lid van de Leidsche club „Ada", met 72 punten; de 14do door den heor Damsté, alhier, met 72 p.; de 15de door den heer Schaffers, te Dordrecht, met 71 p.; de 16de door don heer C. Kooy, te Dordrecht, met 71 punten; de 17de of laatsto prys door den heer J. I. H. Fischer, te Amsterdam, met 70 punten. Alle pryzon gaan vergezeld van diploma. Even vóór halfzes gistoravond ontstond te Rotterdam een felle brand in pand No. 62 aan do Crooswykschestraat. Dit pand bestaat uit twee boven- en twee be nedenwoningen. De brand is ontstaan in eene dor benedenwoningen en wel in dat, bewoond door den timmerman C. A. Stigters. Deze, die ziek te bed lag, werd gewekt door liet goschroeuw van zyn l1/,-jarig kind, dat naast hom lag. Door den zwaron rook op merkzaam gemaakt dat er ten zynent brand was, had hy nauwelyks den tyd met dat kind aan do achterzyde te ontvluchten; zyne vrouw met het andere kind was de stad inr om boodschappen te doen. Terwyi Stigters zichzelven redde, be merkten jongens van de straatzyde het te voorschyn komen van rook boven de straat deur; zy waarschuwden den in de onmiddtl- i lyke nabyheid surveilleerenden agent-brigadier A. Zaayer, die daarop de deur, tot de boven verdiepingen leidende, intrapte, naar boven snelde en de daar wonende vrouw De Haan behulpzaam was by het redden barer vyf kinderen. Een woord van lof komt den brigadier Zaayer toe voor z(jn beleidvol optreden, bet- welk meer dan tyd bleek te zyn, daar do bovenwoning reeds geheel met rook gevuld was en weinigo oogenWikken later zich aan dit gedeelte van het pand de vlammen mode deelden. Toen de brandweer ter plaatse kwam, stond de benedon- met bovenwoning geheel in lichterlaaie en had de brand zulk eene snelle uitbreiding genomen, dat nog Stigters noch vrouw De Haan tijd hadden iets te redden, doch beiden waren biyde het leven er by gored te hebben. De timmerlieden C. A. Stigters en G. I. Do Haan, bewoners van het verbrande ge deelte, zyn tegen brandschade verzekerd, het geen evenwel niet het geval is met de be woners van de naast aangelegen benedenhui zen, die, met behulp van anderen, voorloopig hunnen geheelen inboedel op de straat in veiligheid brachten. Een detachement mari niers was uitgerukt om der politie by het handhaven der orde behulpzaam te zyn. De zieke Stigters wordt nu in de woning zynor ouders, In dezelfde straat, verpleegd. NR. C.) Aan de oproeping, te Zutfen door het dagelyksch bestuur gedaan, van personen, die zonder werk waren, is gevolg gegeven door 168 personen, van wie 116 gehuwd en 52 ongehuwd. Gisterochtend z\jn van dozen aan het werk gesteld 88 personen, die graafwerk verrichten aan de Marschweide, in do Hoven en by de St.-WalbuVgskork. Kolonel Ypey, in de manége te Amersfoort les gevende, werd door het paard, dat h\j bereed, afgesmeten, met het ongelukkig gevolg, dat h\j met het hoofd op don grond terechtkwam. Hersenschudding is geconsta teerd. Mej. do wed. Hofstede, te Rottum (Fr is op do %sneouw uitgegleden en ten gevolge van dien val overleden. Zaterdag zouden, naar men meldt, te Kroonstad eenigo soldaten doodge vroren zyn. Het zeldzame geval heeft zich voorgedaan, dat te Ajaccio, op Corsica, sneeuw gevallen is. Uit Weenen seint menDe sneeuwstorm blyft hier voortwoeden. De sneeuw is op som mige plaatsen verscheideno meters hoog ge stoven. Bnkele dorpen zijn byna geheel onder de sneeuw verdwenen. Hot verkeer met Pres burg, Gratz en andere plaatsen is geheel af gebroken. In Zuid-Frankryk waait een hevige sneeuw storm uit het Noordwesten, welke aan schepen belet binnen te komen en anderen schepen be let uit te varen. Een onbekend Engelsch zeil schip zou volgons een gerucht, dat gisteren in de stad liep, niet ver van de haven ver gaan zyn. Als de koude voortduurt, vreest men dat het drinkwater-kanaal van Marseille

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2