N\ 1ÖÖ85 Vrijdag <3 Januari. A". 1883. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 5 Januari. fleze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van féon- en feestdagen, uitgegeven. Do openbare les der Muziekschool PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Loldon per S tn&Aüdenf 1.10. Freaoo per post1.40. AüsoDderlQke Nommere0.06. Eersla Blad. De Raad der gemeente Leiden zal op Don derdag 12 Januari a. s. eene vergadering houden Hot dezer dagen alhier verschenen eerste nommer van „Lo Refuge, journal des óglises évangéliquos wallonnes des Pays Bas" wordt ingeleid door den voorzitter der Conférence óvangólique wallonne, ds. E. Lacberet, te 's-Gravenhage, met een opstel over het doel der oprichters en le strekking van hot blad en bevat een artikel van -den hoofdredacteur, ds. S. J. Richard, to Amsterdam, over de beide motto's op den titel (1 Cor. 311 en 2 Cor. o17), eono bjjörage van mr. C. J. E. graaf Van Bylandt, to 's-Gravenhage, over de be- teekenis van den titel, en voorts een „Bulletin bibliograpkiquo", kerkelijke berichten uit Nederland, België, Frankrijk en de Voreenigde Staten en advertentiön. Ter naturalisatie ia aan de Tweede Kamer dor Staten Generaal o. a. voorgedragen de heer Johannes Diederich Eduard Schmeltz, conservator aan het Ryks-Ethnographisch Museum te Leiden, geboren te Hamburg, wonende te Leiden. De oud-hoogleeraar aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten, de hoer J. W. Kaiser, thans woonachtig te Zoeter- woude, viert heden zijn tachtigston verjaardag. Uit zijn fraai portret, eenigen tijd geleden door de firma Wegner en Mottu voor „Do Portefeuille" geleverd, blijkt dat de krachtige grijsaard, die zich op velerlei gebied jegens de vaderlandsche kunst verdienstelijk hoeft gemaakt, zich nog in zijne vroegere geest kracht verheugt en derhalve het volle genot heeft van de welverdiende rust na eene werk zame loopbaan. De loop van de bevolking der gemeente Lisse was gedurende het afgeloopen jaar als volgt: Op 1 Januari 1S92 bedroeg de bevol king 1441 m. en 1412 v., samen 2853 zielen. Geboren werden G2 m. en 71 v., samen 133, terwijl zich in do gemeente vestigden 98 m. en 117 v., samen 215. Er stierven 38 m. en 32 v., samen 70, en er vertrokken 68 m. en 88 v., samen 106. De bevolking is mitsdien vermeerderd met 54 m. en 68 v., samen 122 zielen, en bedroeg dus op 31 December: 1495 m en 1479 v., totaal 2975 zielen. Levenloos aangegeven werden 5 m. en 1 v samen 6, terwijl 23 huwelijken werden gesloten. De 2de zitting van den militieraad voor de gemeente Lisso zal gehouden worden te Leiden op Maandag 9 Januari a. s., des voor- middags te halftwaalf. Voor do inschrijving voor de nationale militie voor de mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1874, zal meer bepaaldelijk ten Raadhuize der gemeente "Woubrugge worden gevaceerd op Maandag 9 Januari a. svan des voormiddags 9 12 uren. Gisteren (4 Januari) dineerden ten Hove: Mr. Polis, lid van den Raad van Voogdy, ritmeester jhr. Yan de Poll, adjudant van H M. de Koningin; kapitein jhr. Yan den Bosch, adjudant van H. M. do Koningin; de hoer Van der Ouderraeulen, stalmeester in buitengewonon dienst van H. M. de Koningin; lste luit. graaf Scbimmelpenninck, ordon nance-officier van H. M. de Koningin. De ter aarde-bestolling van den oud- griffier van den Hoogen Raad, jhr. mr. N. De Gjjselaar, geschiedde heden te 's-Hage op hoogst eenvoudige wijze. Op de Algemeone Begraafplaats waren enkele leden van den Hoogen Raad, het parket en de griffie tegen woordig. Velen echter, onder wie ook de president mr. Kist, waren door ambtsbezig- hoden verhinderd daar aanwezig te zyn. Onder degenen, die den overledene de laatste eer bewezen, werden o. a. opgemerkt de vice- president van den Hoogen Raad, mr. Coninck Liefsting, de raadsheer Hanlo, de advocaat- generaal Gregory, de griffier Wyckerheld Bisdom, de substituut-griffier Van der Jagt; voorts do vice-president van de Haagsche rechtbank, mr. Van Heusde, en de Rijks advocaat jhr. mr. De Brauw. Aan het graf werd niet gesproken. Een der zonen van don ontslapene dankte de aanwezigen voor de laatste eer, zijn vader bewezen. De minister van buitenlandsche zaken geeft den 12den dezer wederom een gastmaal aan gonoodigden uit de hofkringen eneenige autoriteiten. Ter gelegenheid van het gouden feest der Polytochnisehe School te Delft, zag men gisteren alom in de 6tad de vlaggen wappe ren. Tegen één uur kwamen de gonoodigden, velo civiele en militaire autoriteiten, de minis ters van binnenlandscho zaken, marine en waterstaat, do Commissaris der Koningin van Zuid-Holland, de hoogleeraren en vele oud-stu denten in den Stads Doelen bijeen. Bij hun binnentreden word door de aan wezigen het „Wien Neèrlandsch Bloed" ge zongen. Prof. Oudemans, directeur der Polytech nische School, heette de aanwezigen welkom en doolde mede dat een adres van hulde verzonden is aan H. M. de Koningin-Regentos. Do hoogleeraar Telders sprak toen de feestrede uit, welke herhaaldelijk applaus uitlokte. Daarna bood de oud-minister Havelaar het studie-fonds aan en namens de oud-studenten droeg hU het op aan den raad van bestuur. De heer Oudemans bedankte met enkele woorden voor dit geschenk. Het zal heeten „het Lipkensfonds". Hierop voerde het woord de heer Leemans namens het Koninklijk Instituut van Inge nieurs, de heer Van der Vegt namens ae Voreeniging van Burgerlijke Ingenieurs, de heer Hudig namens de Vereeniging van Scheepsbouwkundige en Werktuigkundige Ingenieurs, de heer Muijeken namens de Maatschappij van Bouwkunst, en do hoer De Bordes namens het studentencorps. Do heor Oudemans dankte alle sprekers en sloot hierop do bijeenkomst. Daarna had eeno receptie plaats bij don heer Oudomar.8. De minister van binnenlandsche zaken brengt tor kennis van belanghebbenden, dat op 1 Mei a. s. by de Rykskweekscholon voor onderwijzers te 's Hortogenbosch, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht kweekelingen kunnen worden geplaatst. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komon, moeten zich vóór 1 Maart a. s. aan melden by don directeur der Rykskweckschool, welke zy wenschcn te bezoeken. Zy moeten op 1 April a. s. hun 15de jaar ingetreden zyn en hun 16de jaar nog niet volbracht hebben. Vcrdero byzonderheden vermeldt de Sis. CL van heden. Het voornemen bestaat de geweren klein kaliber mot sabel-bajonet, in gebruik by de zeemacht, te vervangen door oen geweer van kleiner kaliber. Mon seint uit Gibraltar van 4 Jan.: Aan boord van het Nederlandsche oorlogs schip „Johan Willem Friso" had heden eeno ontploffing plaats in de kolenbewaarplaats. Één van do bemanning werd ernstig ge kwetst. Baron J. d'Anothan, secretaris by het gezantschap van België en Zwitserland, is, na geruimen tyd met verlof te 's Gravenhage aanwezig te zijn geweest, naar Bern terug gekeerd. Door wyien den heer P. Van Eik, een der oprichters en tot zyn dood bestuurder der Havclooze School aan de Bloemstraat te Amsterdam, is aan die inrichting eene som van f 45,000 vermaakt. Het stoomschip „Drente", van Rotter dam naar Batavia, passeerde 3 Jan. Bevezier; de „Jason", van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeorde 3 Jan. Perimde „Mene- laus", van Amsterdam via Liverpool naar Java, arriveerde 3 Jan. te Liverpool; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 4 Jan.; de „Schiedam", van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 3 Jan. Lizard; do „Sumatra", van Batavia naar Arasterdam, passeerde 4 Jan. Peniche; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 3 Jan. van Perim; de „Mars", van Amsterdam naar Stettin, passeerde 4 Jan. Elseneur; de „Prins Hendnk", van Amster dam naar Batavia, vertrok 3 Jan. van South ampton; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotterdam, arriveerde 4 Jan. te Boulogne- sur-Mer; de „Utrecht" vertrok 4 Jan. van Batavia naar Rotterdamde „Veendam" arriveerde 4 Jan. van Rotterdam te Nieuw- York. By koninklyk besluit zyn lo. benoemd: a. tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, J. M. Telders, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft; b. tot officier in de orde van Oranje Nassau, dr. A. C. Oude mans Jr., directeur dier school; c. tot ridder in do ordë van Oranje-Nassau P. Tétar van Elven, leeraar by en H. L. Verschoor, admi nistrateur van die schoolen is 2o. de medaille der orde van Oranje-Nassau, in goud, toege kend aan P. G. Gosselaer, amanuensis by meergemelde school. Een pensioen van f 30 verleend aan W. A. en H. J. Slagman, kinderen van wylen den postbode H. J. Slagman en H. G. Wassink. de ovatie aan den heer Wetrens. Nadat in den middag de openbare les van do eerste zes klassen had plaats gehad, werd die des avonds met de oudere leerlingen voortgezet. Er bleef nu byna geono plaats in de Stads- zaal ledig; vooral het balkon was dicht met belangstellenden bezet, zoodat daar wel dra eone drukkende temperatuur heerschto. De nommers, waarmede do leerlingen proe ven hunner bekwaamheid aflegden, betroffen thans de piano en de viool. Wy kregen solo- nommers voor de piano te hooren en nom mers voor quatre mains, zonder onderscheid zóó lief en zóó aardig voorgedragen, dat het moeïlyk zou vallen te verklaren aan wie de eerepalra zou moeten worden toegekend. Allen, die optrad'.n, toonden om het zeerst dat het onderwys de beste vruchten had gedragen. En mot de voordrachten voor viool wa3 dat in niet mindere mato het geval. De leer lingen A. Rappard, C. Vos en B. B03 onder scheidden zich reods door een niet onverdien- stolyk spel, dat, evenals de piano-vcordrachten, hoog gewaardeerd werd, getuige de luide toe juichingen, waarmede de nommers van de zyde van het publiek werden beantwoord, welk bewijs van ingenomenheid natuurlyk op do hoofdon van den directeur en der onder- wyzers en onderwyzeressen van do meisjes on jongens dezer zoo nuttige instelling neerdaalde. Deze openbare les mag dan ook alleszins op den naam van eene schoone muzikale uit voering aanspraak maken'. De eerste afdeeling werd besloten met het Adagio uit de 3de Sympbonie, voor viool, van Mendelssohn, onder directie van den heer Wotrens, door de orkest-klasse op uitstekendo wijze ten gehooro gebracht. De execatanton verlieten echter na dit nommer niet hot orkest. Integendeel, ze wor den zelfs vermserderd door de jeugdiger vio listen der lagere klassen, terwyi nu een dor PRIJS DER ADVERTENTIËN: Y*n 10 regelt f 1.05. Iedere regel meor f 0.17$. Orootere lettere naar plaatsruimte. Voor bet incssseereo bulten de stad wordt f0.05 berekend. onderwyzers, de heer Jan G. Striening, zich aan hun hoofd stelde. Als men het niet reeds geweten had, kon men hot hun aanzien, dat er iets byzonders te wachten stond. Op dezen avond was het oogenblik aan- ge roken, dat de heer A. J. Wetrens, nadat hy onlangs zyn 70sten verjaardag had mogen vieren, als directeur van de school zou af scheid nemon, uit welke betrekking hem met ingang van 1 Januari 1.1., op zyn verzoek, eervol ontslag was verleend. Het is wellicht niet onaardig hior in herin nering te brengen d .t de vador van den heer Wetrens een der eerste onderwyzers en hy zelf een der eerste leerlingen der instelling is geweest, aan wior hoofd hy zoo vele jaren al3 directeur heeft gestaan en tot wier bloei en ontwikkeling hy zoo veel heeft bygedragon. Wetrens was eeno algemeen bekende, ge achte en beminde porsooniykheid geworden en toen hy nu gisteravond door de bestuur- deren der Leidsche Maatschappy voor Toon kunst op de orkest-verhovenheid werd geleid, deden do jeugdige orkestleden op hunne instrumenten herhaalde fanfares hooren, waarna de heer Wetrens door do in de zaal aanwezigen werd begroot met daverende toe juichingen, welke het gebouw als het ware op zyne grondvesten deden dreunen. De voorzitter van het bestuur, jhr. J. C. Rappard, hield daarop do volgende toespraak Damos en Hoeren! Wanneer wy eone openbare les onzer Mu- ziokschool bywonen en wy zien zulk een groot aantal leerlingen optreden en bowyzen van hunne bekwaamheid geven, dan krygen wy een geheel overzicht van den toestand der school en tevens do overtuiging, dat er uitstekend onderwys wordt gegoven. Het waren toch niet enkele leerlingen van buitengowonen aanleg, die wy gehoord hebben, neen, hoden- middag en hedenavond zyn meer dan hon- dordvyftig ólèves opgetreden on allen met het beste succes. By zulk oen getal kan er natuurlyk geen sprake zyn van buitengewonen aanleg. Wanneer onze ólèves op de school komen, hebben zy, in den regel, niet meer muzikaal talent dan ieder gewoon monsch is aangeboren, maar dit talent wordt door dogelyk, grondig onderwys voortdurend ont wikkeld, totdat zy in staat zyn voor te dra gen, wat wy hedenavond hebben gehoord. Onze muziekschool heeft niet altyd in den "blooienden toestand verkeerd, waarin wy haar thans zien. Er zyn tydan geweest, dat dio toestand zeer treurig was Zoo was het ondor anderon ruim 26 jaren geleden. Ge durende eone reeks van jaren was de school meer on meer achteruitgegaan. liet getal leerlingen werd kleiner en kleiner en de in komsten worden voortdurend door do uit gaven overtroffen, zoodat door hot bestuur ernstig overwogen werd of het niet verplicht was do muziekschool te sluiten. Het kon er echter niet toe overgaan eeno nuttige inrich ting, die toen reeds moer dan 30 jaren had bestaan, op te geven, zonder nog eeno laatste poging tot haro redding te beproeven. Het besloot de betrekking van directeur der school den heer Wetrens aan te heden 6n te zien, (dit zyn do woorden, die in do bestuurs vergadering gebruikt werden) en te zien of die or nog wat van zou kunnen maken. Zoo, mynheer Wetrens, tradt gy nu 26 jaren geleden als directeur dezer school op. Men wilde zien of gy er nog wat van zoudt kunnen maken. En wat hebt gy er van gemaakt? Eene bloeiende school met 9 onderwyzers en meor dan 300 leerlingen. Gy hebt getoond wat een man van talent en energie doen kan, wanneor by zyne taak met ernst on toowyding opvat. Met uw optreden begon do school te her leven, het aantal élèves nam voortdurend toe, de slechte jaren waren voor altijd verdwenen men had in u don rechten man op derochte plaats gevonden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1