DAGBLAD. M°. 10084. Dondei'dao; .Jass-uiai4!. A0.1893. Tweede lit ad. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De organist van dee Dora. PRIJS DEZER COTJILANT: Voor Leiden per S mi-tadenf 1.10. Franco per poet1.40. Afeo.'iderlca* Nomzaors0.05. Leiden, 4 Januari. Aan hot postkantoor Leiden en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende het 4de kwartaal 1892 ingelegd 66,689.65Va, terugbetaald f 42,180.44. Het laatste door dat kantoor uitgegeven hoekje draagt het nummer 7715. Aan het postkantoor Noordwyk en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende hetzelfde kwartaal ingelogd f 543.13, terugbetaald ƒ1597.12. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 246. Aan het postkantoor Wassenaar werd ge durende dat kwartaal ingelegd /3871.16,/J; terugbetaald 2357.70'/,. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 375. „Leidens Ontzet", de nieuwe opera van C. v. d. Linden en E. v. d. Yen, wordt by de Hollandsche Opera einde Januari verwacht. Het concert, dat „Sempre Crescendo", van Leiden, ten voordeele van Armenzorg te 'S'Hage geven zaL (in het Gebouw v. K. en W.), is bepaald op 14 Februari. Ter voorbereiding van de invoering der Vermogensbelasting is een aanvang gemaakt met het samenstellen van lijsten van hypotheek houders ten behoeve van den aanslag in do nieuwe heffing. Op het telephoonkanloor te Koudekerk zyn in het afgeloopen .jaar behandeld 1435 telegrammen, nl. verzonden 733 en ont vangen 702. Tot lid van het Algemeen Armbestuur <ler gemeente Koudekerk is docr den gemeente raad benoemd de heer N. Van der Velden, aldaar. Naar vernomen wordt, heeft de oud waterstaats-inspecteur, het Kamerlid J. F. W. Conrad, van de Spaansche regeering de uit- noodiging ontvangen tot het doen van eene opneming van de waterstaatswerken in de golf van Valencia. De plannen tot verbetering van do Wagebrug, te '6-Hage, over welker toestand in de Haagsche bladen zoo lang geklaagd is en waar zooveel ongelukken plaats hadden, zyn thans zoo ver gevorderd, dat zy door Burg. en Weths. om advies in handen zyn gesteld van de colleges, erganen der belanghebbenden. Het ontwerp berust op het maken van eene nieuwe vaste brug. PRIJS DER ADVERTENTEËN ▼*n 1—6 regel* 1.05. Iedere regel me«r ƒ0.17}. Grootere lettere qaat pUataniimte. Yoor het iDOAeseeren btüUn de «Ud wordt ƒ0.06 berekend. SM.) Beate l^g in ztfne armen, eene duizeling beving haar. Felix vergaf haar en hy klaagde haar niet aan I Felix oordeelde niet hard met zfine alles overweldigende liefde en maakte daardoor alle schaduwen onzichtbaar! Geluk! Geluk! In zulk een vorm hetheer- lykste lot, dat slechts weinigen ten deel valt, zou ook nog haar leven bekronen? Zy kon het nauwelijks golooven. In tante Von Sehliers kamer stond nog altijd Bobert Von Prehm aan het raamhy luisterde naar de voetstappen van Felix. „Dus zal z\j toch nog gelukkig worden", prevelde h|j onhoorbaar. O. daar naderden schreden, er werd aan de dtur geklopt; daar stonden z\j vóór hem, Felix en Beate, hand aan hand. Wat zag ze er bekoorlijk uit, .jong en bedeesd, als toen hji haar voor het eerst had gezien Robert was zeer rood in het gelaat; de vele zomersproeten kwamen nog duidelijker uit. Hy trad op beiden toe, om hun geluk te wenschen. Felix zag hem medelijdend en tcch bo- wonderend aan. De Commissie van Rapporteurs uit do Tweede Kamer voor do Kiesrechtregeling ver gadert don lOden en 17den dezer. Baron Gevers, gezantschapsraad te Lon den, wordt 15 dezer te 's-Hage verwacht. By de te Rotterdam gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in plaats van den heer H. D. Levyssohn Norman, zyn uit gebracht to zamen 2277 stemmen. Rotterdam bezit met zyne onderkiesdistricten 8316 kiezers. Het aantal geldige stemmen bedroeg 2256. Gekozen is de heer A. Plate (lib.) met 1460 stemmen. Mr. J. Van G-ilse (lib.) had er 69, mr. J. Mascheck (kath.) 345 en de beer J. M. Voor hoeve (antir.) 374. In eene buitengewone algemeene verga dering der Hollandsche Spoorwegmaatschappij is de Raad van Beheer gemachtigd tot aan koop van don Geldersch-Overjjselschen spoor weg, alsmede van de lijn Enschedee-Olden- zaal. Voorts tot aanvaarding der concessie tot aanleg en exploitatie van den spoorweg Alkmaar over Heer-Hngowaard naar Hoorn en eindelijk tot het aangaan eener leening van 12 millioen. Tegenwoordig waren 13 aan deelhouders met 37 aandeolen, uitbrengende 13 stemmen. De 1ste luit. K. A. Enklaar, van het 4de reg. inf., gedetacheerd aan de hoogere krijgsschool, wordt van 1 Mei tot 1 October gedetacheerd by het 1ste regiment huzaren te Zutfen. Uit WageniDgen meldt men Naar aanleiding van de benoeming van den zoon van het Raadslid mr. G. W. baron Van Dedem (tevens lid van de Tweede Kamer) tot gemeente-ontvanger alhier, buiten de aan beveling om, word op 2 Januari in Junushoff alhier eene vergadering gehouden, die door bijna 600 ingezetenen werd bijgewoond. De vergadering werd geleid door den heer Andrea, directeur der H. B.-S., die uiteenzette hot doel der bijeenkomst, zijnde hoofdzakelijk om een ieder zijn hart te doen lucht geven over de door de meerderheid van den Raad gedane benoeming, tegen den wensch der ingezetenen, die iemand wenschten van de voordracht, een gehuwd persoon, die met zyn gezin hier zou komen wonen. Mr. G. W. Van Dedem, mede ter vergade ring verschenen, deed mededeeling dat hij te hoog stond om niet te verklaren, dat met zfin wil zijn meerderjarige zoon nimmer zal worden gemeente ontvanger van Wageningen. „Gij hebt edel gehandeld", zeide hy aan gedaan. „Blijf onz6 vriend, onze broeder!" Op dit oogenblik kwam mevrouw Von Schlier in de kamer; zy deinsde achteruit, toen zy het groepje aanschouwde. Felix Borkfeldt aan do zfide van Beate en haar Robertje als een geduldige bruidsjonker er by Met moeite hield zy zich goed; zy bad eene depeche in de hand, welke zooeven voor Beate aangekomen was. „Onze plannen zullen nu weldra veran deren, mevrouw Von Schlier", zeide Beate, een weinig verlegen. „Mag ik u mynheer Borkfeldt voorstellen als myn aanstaande echtgenoot?" „Nu", zeide mevrouw Von Schlier een weinig scherp, „dat mag met recht trouwe liefde heeten." „Ja, mevrouw Von Schlier", zei Felix vriendelijk, „Beate en ik zien dat het boven- menschelijke onuitvoerbear is; wy wil den ons alles ontzoggen, maar we zyn. slechts menscbon. Beate had intuschen het telegram geopend. „Graaf Tescby ligt ziek in Venetië, wij zullen er heen moeten en hem voorzichtig naar huis brengen." Doch het mocht hun niet gelukken graaf j Teschy nog naar zyn paleis te brengende gele koorts had hem aangetast en spoedig werd Voorgesteld werd het zenden van een adres aan B. en Ws., waarin afkeuring wordt te kennen gegeven over de houding van een gedeelte van den Raad en goedkeuring aan B. en Ws., waarby wordt te kennen gegeven, dat met leedwezen is vernomen, dat zy hun ontslag hebben ingediend. De heer Van Dedem bestreed dit voorstel. Zyns inziens was het niet goed reeds nu in afkeurenden zin te spreken over Raadsleden, die men heeft afgevaardigd; men zou ze by de aftreding niet kunnen herkiezen. Wel zou hy zich kunnen vereonigon met een verzoek aan B. en Ws. om op de aanvrage om ontslag terug te komen. De heer C. Bergacker wees er op hoe vooral het werken in het geheim en het houden van byeenkomsten van enkele Raads leden wordt afgekeurd en het strijden met open vizier steeds aanbe7eling verdient. Na verschillende discussion werd het voor stel van den heer Andrea met groote meer derheid van stemmen aangenomen. De heer Van Dedem beproefde, na de slui ting der vergadering, nog tot 4-maal toe het woord te voeren. Door hevig gefluit, gesis en geschreeuw werd hem dit echter belet. Het stoomschip „Bundesrath", van Ham burg naar Lorenzo Marques, passeerde 2 Jan. Adende „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 3 Januari Scilly; de „Hector", van Batavia via Singapore naar Amsterdam, is 3 Jan. Gibraltar gepasseerd; de „Schiedam", van Baltimore naar Rotterdam, is 3 Jan. Scilly gepasseerd. Gemengd Nieuws, In den strengen winter van 1891 werd, men zal het zich nog wel herinneren, in de Heerengracht alhier eene hardrydery ten bate van behoeftige gezinnen gehouden, waarvoor levensmiddelen als pryzon werden uitgeloofd. Daarvoor hadden zich toen eonige heeren tot eene commissie gevormd, die hun streven door milde bijdragen der inwoners van Leiden met succes zagen bekroond. Diezelfde heeren hebben thans met hetzelfde doel eene vereeniging opgericht, onder den naam: „Weldoen aan Behoeftigen." Zy zyn voornemens weldra (by advertentie zal mede gedeeld worden wanneer) een dergeiyken wedstryd te organiseeren, waaraan in hoofd zaak zullen deelnemen zoons van werkelooze werklieden. Ook nu zullen tot dat doel wederom inteekenlysten worden aangeboden, waarop hy er het slachtoffer van. Maar hy wierp op zyn sterfbed een gelukkigen blik op Beate. „Moge de Hemel my vergeven en gij nog gelukkig worden", fluisterde hy. Hy liet geen dankbaar aandenken na; slechts goud, dat Beate toeviel. „Drie dooden in zóó korten tyd", zeide Beate. Jobst, dien ik verlaten heb, die alleen heeft my liefgehad; de anderen hebben my onverschillig behandeld. Zal het verledene geene schaduw tusschen ons werpen, Felix?" „Neen", antwoordde deze, „geen woord meer van het verledene, Beate! Wy kunnen niet anders dan gelukkig zyn!" Niet lang bleven beiden buitenslands, Beate verlangde terug naar de bezittingen baars vaders. Mevrouw Von Schlier glimlachte bitter weemoedig, toen zy vernam dat Felix ejn schitterenden post had gekregen, welke met zyn persoon en talenten in overeenstem ming was. Het huweiyk van gravin Tescby vond met groote pracht en plechtigheid plaats. Robert Von Frehm was afwezig, waarom begreep men niet recht. Toen hij later bericht ontving, dat hun eerste kind geboren was, kwam hy over, hield het kleintje ten doop en wiegde het in zyne armen. Ja, de Hemel zy geloofdFelix en Beate waren toch nog gelukkig geworden l zeker wel voor goede bedragen zal geteekend worden, want die heeft de vereeniging zeer noodig, wil zo iets kunnen tot stand brengen. De baan der „Leidsche IJsclub" zal hedenavond geopend zyn en alsdan zullen weer ingezetenen, die geen leden zyn, ook toegang hebben tegen betaling van 25 cents. Het ysvermaak zal door muziek worden op geluisterd. Tegen morgennamiddag is voor de leden of leden van hun gezin, doch geen kinderen, eene hardrydery van paren uitgeschreven om fraaie pryzen en premién. In onze singels en vele grachten wordt nu naar hartelust gereden; zelfs waagt men het onder bruggen te gaan. Meer en meer komen berichten en aankondigingen in van hardry- deryen op schaatsen, vooral in het noorden des lands. Allerwegen is het ysvermaak in vollen gang. Het vormelde vertrek der Haag sche justitie naar Ter-Aar staat in verband met het feit, dat Zaterdagavond op den Woud- schendyk, onder de gemeente Woubrugge, eene vrouw, die daar bedelend rondtrok, ver moord gevonden is. De politie heeft als ver- moedolyken dader aangehouden een man, die haar op hare bedeltochten geregeld verge zelde en die ook nog korten tyd vóór men de verslagene vond in haar gezelschap is gezien. De sedert onheuglijke jaren in het dorp Woubrugge bestaande Dames-Ver- eeniging „Dorcas" deed in het begin dezer week wederom eene flinke uitdeeling van dekens en kousen aan een 20-tal behoeftige weduwen. Dat deze gaven onder warme dank betuigingen aanvaar werden behoeft geenszins betoog. Eenige compagnieön van het regiment grenadiers en jagers rukten heden ochtend uit in verschillende richtingen buiten do residentie tot het houden van velddienst oefening op schaatsen. Naar men onsmeid t, kunnen lief- hebbers van een tochtje op schaatsen thans hun hart ophalen, daar het ys onder War mond nu te vertrouwen is, ook dat van het Kagermeer, mits men blyft op de gemaakte banen, voor welke de „Warmonder IJsclub", in verbinding met de „IJsclub van Sassen- heim", goed gezorgd heeft. Men kan nu van Warmond over het Kagermeer naar Sassen- heim, Lisse, Hillegom en Haarlem, en waar- schynlyk nog verder, want overal zyn de ijsclubs in de weer om goede banen te maken. „Poözio" schuilt overal! Het „Rotterdamsch Nieuwsblad" geeft eene be- rymde koffie-noteering van het jaar 1892. Flesch opgevischt. Volgens telegram uit Namsos is evon voor Kerstdag eene flesch opgevischt by de Vigten-eilanden in welke zich een papier bevond, waarop het volgende was geschreven: „het schip begint vol water te loopen. God helpo ons. Aan boord van het zeilschip „Good Hope," dat lek gesprongen is. Kapitein Forbes." Ook zyn vele planken en wrakstukken, vermoedeiyk afkomstig van het gezonken schip, aangedreven op liet eiland. Een groot deel van het Franse he stadje Villofranche is verbrand. Charleroi is de laatste dagen in opschudding gebracht door drie familie drama's, waarby evenzoovele personen werden gedood en een der daders zichzelven van het loven beroofde. Onlangs zyn Nieuw-York en Chicago in telephonische verbinding gebracht. Niettegenstaande den grooten afstand der beide stations (214 geographische myion), zyn de gewisselde woorden zoo duideiyk verstaanbaar, alsof de apparaten dicht by elkaar gelegen waren. In vele Mexikaansche schouw burgen betaalt men afzonderlijk voor ieder bedrijf van het op te voeren stuk.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5