Gemengd Nieuws. Men schrijft ons uit Leiderdorp, üd. 4 Jan.: Ter waarschuwing van hen, die mochten denken dat de Rijn wegens de vr\j strenge nachtvorsten thans vertrouwd is, dient het feit, dat hedenmiddag, circa éón uur, een jongen, die blijkbaar het bewandelen van het ijs boven den vasten grond verkoos, in het midden van den Rijn er plotseling doorzakte en met moeite door middel van een touwen eone ladder gered werd. Aan A. Verver, metselaar, L. Guldemond, schoenmaker, ep G. Berkhof, koetsier van dr. Van Rhijn over wiens woning het ongeval plaats vond allen alhier woonachtig, komt een woord van lof en dank toe voor hunne spoedige en flinke hulp, in dezen verleend. Ieder zy aldus uitdrukkelijk gewaarschuwd, dat de Rijn van af Leiden tot Koudekerk, ten gevolge van het verbreken van het ijs Zondag door de vrachtboot „de Hunze" en Maandag morgen daarop door de stoomboot „de Vol harding", in zeer slechten staat is gebracht, wat door de gevallen sneeuw aanmerkelijk is verhoogd. In den omnibus, welke driemaal 's weeks van Hoofddorp (Haarlemmermeer) v. v. op Amsterdam rydt, bevond zich gistei- middag op do thuisreis een buitenman, die rijkelijk aan Bacchus had geofferd en daar door hinderlijk was voor zijne mede passa giers. Op het Leidscheplein te Amsterdam gekomen, eischten de passagiers dat de man uit den omnibus gezet zou worden, wat dan ook door den voerman-conducteur geschiedde met behulp van een paar stevige mede-rei zigers. Zoodra de man op den beganen grond aangeland was, sloeg hij in dolle woede de portier-ruit in, met het gevolg, dat hy zich met het glas den halven pols afsneed. Een der reizigers kreeg door de glasscherven eene bloedende wond aan de wang. De politie nam den woesteling mede naar het Gasthuis, om hem te laten verbinden, waarna proces-verbaal tegen hem werd op gemaakt. Op Nieuwjaarsdag is oeno juf frouw, bewoonster der 2de verdieping van pand No. 18 aan de Boschlaan, te Rotterdam, door te struikelen bij het naar beneden gaan, van de trap gevallen. Zy sloeg door den val zoo hevig met het hoofd tegen de straatdeur, dat zy aan de gevolgen is overleden. By de politie te Rotterdamis de aanhouding verzocht van zekeren Janus "Willemse, bygenaamd „de Zwabber", een rei zend koopman of bedelaar, 48 jaar oud en veel in gezelschap zynde van Elizabet Van der Kaay, meer bekend als „Zwarte Bet". "Willemse wordt verdacht van een moord, te Alfen gepleegd. (N. B.) Do directie der Nieuwe Rotte- damsche Schouwburg-Maatschap^ verzoekt aan de „N. R. C te willen mei ien, dat de heer A. Verhagen voor eene dringende zaak op reis moest en de artisten wel degelyk hunne betaling ontvangen hebben. Do schouw burg dezer directie biyft tot Zondag 15 Ja nuari gesloten, „wegens aangegane verbin tenis in Den Haag." Een vesting-artillerist, te Utrecht in garnizoen, begaf zich Zondagavond naar de kazerne „Damlust" aldaar, maar zich wat ver laat hebbende, waagde hy zich by den Leid- schen weg, ter bekorting van den afstand, op het ys, waar hy spoedig doorzakte. Hoewel er op zyn geroep terstond hulp kwam opdagen en alles in het werk werd gesteld om den drenkeling te redden, mocht men hierin evenwel toch niet slagen. Toen men hem eindeiyk na veel moeite op hot droge had gehaald, bleken de levens geesten reed6 te zyn geweken, waarna het ïyk per raderbaar naar het militair hospitaal werd overgebracht. By een der ingezetenen van Zwolle waren de kinderen gisternacht zeer onrustig, 't Waren kleinen van 3 tot 7 jaren, die in eene bedstede op een zolderkamertje sliepen. Telkens moesten zy door hot dienst meisje gesust worden, maar voortdurend her haalde zich toch geheel buiten de gewoonte het schreien. Nu kwam men des morgens tot de ontdekking, dat een groote rat in de bedstede aanwezig was, welke do kinderen in de wang en ooren gebeten had. Gelukkig heeft men het dier, een der grootsten in zyne soort, met zeer veel moeite gevangen. Omtrent hot ongeval te Lange- zwaag (Fr) meldt men nader: De 16jarige P. De Haan was met eenigo vrienden op den weg, toen éón hunner zyn geladen pistool voor den dag haalde om het nieuwe jaar in te schieten. Het schot ging af vóórdat het wapen omhooggeheven was. De prop vloog door de pet van De H. in het hoofdhet ge volg was dat hy spoedig overleed. De woelingen indeNoordelyke provinciën blyven aanhouden. Zoo had te Foksholl (Groningen) een op stootje plaats, daar de vorst een paar fa brieken belette te werken, waardoor omstreeks 400 man van werk werden verstoken. Ook te Hoogezand, waar de toestand der arbeidende klasse verre van ongunstig is, zoo zelfs, dat niemand gebruik maakt van do werkverschaffing, is het rumoerig. Maandag avond maakten wat beschonken meiden een opstootje voor het huis van den burgemeester. De „dames" bleken op de meer en meer gt- bruikelyke wyze met revolvers gewapend to zyn cn toonden dit door het lossen van oen schot. Maandag ochtend had te Smilde eene be tooging plaats van een 40-tal arbeiders, die sedert een 14 dagen werkloos waren. Nadat een tweetal woordvoerders by den burge meester huDne belangen hadden voorgedragen, gingen allen woder vreedzaam naar huis. Een der te Sappomeer gearresteerde fa brieksarbeiders, Bouraan, heeft ook vroeger reeds, wegens het plegen van verzet by een oproer, drie maanden gevangenisstraf on dergaan. Ook in andere provinciën begint men zich te roeren. Te Wageningen trachtten do socialisten ongeregeldheden te verwekken. Naar men van daar meldt, zyn dezen Maandag-avond, na herhaalde vruchtelooze aanmaning om uit een te gaan, met de blanke sabel uiteenge jaagd; enkelen werden gearresteerd. Aan gezien herhaling verwacht wordt, zyn mili tairen aangevraagd. Volgens het verhaal van een der gewon den, die te Groningen in het ziekenhuis wordt verpleegd, moet de treurige zaak te Sappe- meer voorgevallen, zich aldus hebben toege dragen: Zaterdag avond werd te Kleinmoer eene vergadering gehouden, torwyi, de mili tairen rond bet gebouw haaden post gevat. By het eindigen der byeenkomst werdén de hoorders ieder door eenige huzaren gevi siteerd, of ze ook wapenen by zich hadden. Deze maatregel wekte reeds den wrevel van de arbeiders op, en toen een der huzaren, op wien men vooral gebeten was, Maandag-mor gen in do fabriek kwam om stroo te halen, werd hy op eon pak slaag onthaald. Eenigen tyd later kwam de huzaar, ver gezeld van een officier, terug en werd op zyne aanwyzing tegen de schuldigen proces verbaal opgemaakt, welke handeling door de werklieden met gejuich werd begroet. Tusschen 12 en 1 uur schafttyd be gonnen de arbeiders in en by de fabriek te zingen, dat hun door de marechaussees, die aan de overzydo van hot diep stonden, ver boden werd, waarop men weder met een luid hoezee antwoordde, terwyi het zingen voort gezet werd. Direct daarop werd vuur gecom mandeerd en had het feit plaats. De toestand van allo in het ziekenhuis opgenomenen is redelyk. Te Groningen werd gisteren gehouden eene hardrydery op de korte baan, waaraan 46 beroepsryders deelnamen. De pryswinner was Geert Entjes, van Schaaphok, een krachtig en flink gebouwd jonkman van 24 jaren. Hy is een bepaald uitmuntend schaatsenryder en won met een goeden voor sprong. Merk Kingma's inschryving als deelnemer was te laat gekomen. Klaas Hanje is niet meer de man van de drie laatste winters. Nog is hy, geiyk men aan de „N. R. Ct." meldt, wel een zeerver- dienstelyk hardryder, doch het fijn-harde gaf hy gisteren niet meer te zien. Hy verloor tegen Rinze Wester, die sedert den vorigen winter weer iets scbynt te zyn vooruitgegaan. Ook Wiebe De Vries is weer meer mans dan in de twee laatste jaren; elf achtereen volgende winters heeft hy reeds te Groningen gestreden en nog immer bewondert men zyne krachtige en fraaie streken. Hy is hard- en schoonryder tegelyk. De moest spannende ritten van gisteren waren die tusschen de veteranen K. Boersma en W. Entjes. De eerste won in 4 ritten. Ook uit het buitenland komen berichten over het winterweder. Onder den invloed van den mistral (noord westenwind in het zuidoosteiyk gedeelte van Frankryk) is te Avignon de thermometer 8 graden beneden nul gedaald. De scheepvaart is gestremd. Te Tarascon wyst de thermo meter 6 graden beneden nul. De Rhóne ligt op vele plaatsen dicht. Te Rouaan ligt de sneeuw 1.5 d.M. hoog en do scheepvaart tusschen Parys en Rouaan is gestaakt. In het Engelsche graafschap Kent heeft een hevige sneeuwstorm gewoed. Hetrytuig- verkeer tusschen Folkestone en Hythe is zoo goed als onraogelyk. Uit Weenen komen gelykluidende berichten. Triêst is van alle verkeer verstoken. Te Vonetiö zyn de schouwburgen gesloten. In den Harz en in het Reuzengebergte had men eveneens van een sneeuwstorm te lyden, waardoor het spoorwegverkeer werd bedreigd- BUITENLAND. Frankrijk. By de nieuwjaarsontvangst op het Elysó j van het corps diplomatique door Camot, voerde de pauselyke nuntius, monseigneur Ferrata, in naam van alle andere gezanten het woord. De nuntius zeide dat hy vertrouwen stelde jn hot Fransche volk en hoopte dit edele volk, dat zulk eene voorname plaat3 inneemt onder de natiën der wereld, te zien voort6chryden op den weg van welvaart en ontwikkeling. Hy geloofde, dat er onder alle volkeren, trots de verscheidenheid van belangen, eene soort van algemeene broederschap heerscht. Hierop antwoordde Carnot o. a.„Deze woor den ademen vrede en eendracht. Zulke gevoelens koestert ook de republiek en van harte sluit ik my by deze betooging van broederschap aan. Ik breng myn dank voor de hartelyke woor den, ten opzichte van Frankryk geuit. Beter dan anderen kunt gy, die in ons midden leeft, oordeelen over den degelyken aard en de goede hoedanigheden van bet Fransche volk. Gy zyt in staat de rol na te gaan, welke de geschiedenis Frankryk in Europa heeft toegedeeld. Gy weet welke diensten het aan de edele zaak van den vooruitgang en de menschheid heeft te bewyzen. Uwe getuigenis heeft voor ons hooge waarde. Gesteund door zulke sympathieën, vertrouwende op den scherpen blik van een volk, dat eer, recht en waarheid hoog houdt, ziet de Regeering by den aanvang van het nieuwe jaar met kalmte de toekomst te gemoet. De Kamer komt a. s. Dinsdag weder byeen en zal al aans'onds voor de Panama- verwikkelingen staan. Of het buiten de Kamer rustig zal zyn, blykt nog niet. De een spreekt tegen dat er een comité', bestaat dat eene groote socialis tische betooging op touw zet, anderen melden daarentegen, dat het comité wel bestaat, maar dat twee leden hun ontslag hebben genomen. Toch worden de noodige voorzorsgmaat- regelen genomen. In de Kamer zal hot zeker niet aan stryd en woeligheid ontbreken. Reeds terstond staat men voor de keuze van een voorzitter, want Floquet scbynt, hoe gewaardeerd ook in zyne leiding, na de jongste gebeurtenissen niet meer in aanmerking te komen. De „Figaro" bespreekt de candidaten voor den voorzittersstoel. In de eerste plaats wordt Brisson genoemd, die reeds vroeger dit go- wichtig ambt bekleedde, en zoo grooten invloed op de jongste gebeurtenissen oefende. Na Brisson komt ook Méline, do bekende protec tionist en do vader van het tegenwoordige handelsstelsel, in aanmerking. In de derde plaats wordt Casimir Perier genoemd- Deze zou weinig geneigdheid too- nen het presidentschap te aanvaarden, maar zich eene benoeming toch laten welgovallen, om zoo eene goede gelegenheid te hebben over twee jaren president der republiek te worden. Volgens eenige, eveneens reeds tegenge sproken mededeelingen, zal in een van de eerste zittingen wederom eene aanvraag tot opheffing van de parlementaire onschendbaar heid ten aanzien van vier leden inkomen. Do „Figaro" noemt een oud-minister, een Boulangistisch afgevaardigde en twee niet nader aangeduide personen. Omtrent het Panama-schandaal meldt de „Gaulois" het volgende: „Vóór de commissie van enquête uiteen ging, heeft zy hulde gebracht aan den yver van den heer Franquoville en hem byna alle dossiers toevertrouwd. „De leden der commissie hebben nu en dan in hunne gesprekken verklaard, dat, in weerwil van het verwerpen van hot voorstel-Pourquóry de Boisserin en in weerwil van de weinige neiging der regeering om de taak der com missie te verlichten, niettemin een eenvoudig onderzoek van de zeldzame documenten, welke der commissio toevertrouwd waren, haar hebben in staat gesteld vier afgevaardigden te ontdek ken, die, als betrokken in het Panama-schan daal, nog door niemand genoemd waren en wier namen niet voorkwamen op de cheques, doch die thans in dezelfde positie verkeeren als de tien leden van het parlement, die reeds vervolgd worden. De feiten, welke omtrent deze vier afgevaardigden aan het licht kwa men, zyn zeer ernstig. „Van deze vier afgevaardigden waren or drie lid van de Kamer van 1885 en hebben thans nog zitting. De vierde werd in 1889 niet herkozen. Wy kennen hunne namen en vele anderen kennen die ook. Het komt ons niet gelegen op het oogenblik die namen openbaar te maken." Het artikel van de „Gaulois" eindigt met de verzekering, dat ds schuld van do tien afgevaardigden, die vervolgd werden, niet langer op vermoedeus berust, maar dat de feiten thans bekend zyn. O i'oot-Uvitïiiiniö. Met het oog op de voortdurende demon straties der workloozen in Engeland en elders verdient een brief de aandacht, welke verleden week in de „Times" is opgenomenhy was geteekend door personen, die geacht kunnen worden volkomen op de hoogte der zaak te zyn. Volgens hen, en de bekende volksmenner John Burns is tot dezelfde conclusie gekomen, zyn er thans te Londen niet meer werklie den zonder work dan in vroegere jaren. Maar terwyl in sommige vakken, b. v. het bouwvak, veel werk is, vinden in de dokken en op de scheepstimmerwerven veel minder personen arb.id of nemen buitenlieden de plaats in der Londensche werklieden. Vroeger was er in de dokken veel los werk volk, dat, als het zoer druk was, iets verdiende. Sedert de groote werkstaking, welke door John Burns werd geleld, is dat losse werkvolk afgeschaft. Bovendien lossen vele schepen tegenwoordig te Tilbury in plaats van te Lon den. Eindelyk hebben de reclames van het Leger des Heils en andere liefdadige vereeni- gingen vele monschen naar Londen gelokt. Onder die omstandigheden stellen de onder- teekenaars voor, door do autoriteiten of door vereenigingen werk te laten verschaffen, doch aileen voor ingezetenen van het district, waar het werk wordt ondernomen. Eene commissie is door de regeering be noemd, om deze en andere plannen te onder zoeken. Volgens een gerucht zal de Italiaansche koning Humbert in den loop van dit jaar een bezoek aan Engeland brengen en op zyn tocht door een eskader der Italiaansche marine worden begeleid. Dit bezoek staat, naar men verneemt, nog wel niet vast, maar is toch zeer waarschynlyk. Van dit bezoek is reeds herhaaldeiyk sprake geweest. Reeds tydens het verblyf van den Italiaanschen kroonprins aan het Engelsche hof, in 1891, heeft koningin Vic toria den prins met eene uitnoodiging aan zyne ouders belast. Duitüchland. In den namiddag heeft gisteren eene byeenkomst plaats gehad te Saarbrücken tusschen den minister Berlepsch, de prefecten, belanghebbenden en directeuren van mynen In het Saardistrict. Besloten werd, eene waar schuwing rond te zenden, dat alle werklieden, die aan machines arbeiden, onmiddeliyk ont slagen zullen worden, als zy aan de werk staking deelnemen. De toestand is zeer ernstig. Thans begint vanlieverlede duideiyk te worden, waarom de kolenmynwerkors in het Saargebied eigeniyk werkstaken iets wat zy, die eenvoudig op bevel der hoofdlieden van de zoogenaamde „M!jnwerkers-rechtbe- sthermlngs-voreeniging" handelden, zeiven allerminst schynen te weten. De grieven schynen te zynlo. loonsvermindering wegens slechte zaken2o. invoering van eene nieuwe werkregeling in de mynen; 3o. enkele ge vallen van strenge behandeling van arbeiders door beambten. Van de ongeveer 30,000 arbei ders staken er thans 24,000. De hoofdvraag is, of ook de Westfaalsehe en Silezische mynwerkers tot ondersteuning van hunne kameraden staken zullen. Tot dusver scbynt daarop geen plan te bestaan, aangezien ook daarginds de bodems der werk- stakingskassen min of meer zichtbaar zijn. De Israólietische gemeente te Beriyn besloot het plan, om aan den keizer een adres te zenden, ten einde zyne hulp en bescher ming tegen de antisemieten in te roepen, op te geven.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2