Gemengd Nieuw®. Door onzen stadgenoot den beer <G. D. Buitendyk, mr. smid, is eene loods voor den pakketpostdienst gebouwd op het stations emplacement van het Holiandsche Spoor te 's-Gravenhage, van welk gebouw thans het laatste spant gesteld is en waaraan in den korten tyd van zes weken ruim 30,000 KG. yzer werd verwerkt. In hot geheele jaar 1 892 zijn in de Stedelijke "Werkinrichting alhier opge nomen 29,771 volwassen personen en 6980 kinderen, te zamen 36751 personen, d. i. gemiddeld 101 per dag. Een paar dagen geleden mocht liet der politie gelukken de hand te loggen op twee personen, die den ingezetenen als lantaarnopstekers een voorspoe lig nieuwjaar wenschten, hoewel z\j niet als zoodanig in dienst der gasfabriek waren en dus op be drieglijke wijze in het bezit van geld zochten te komen. Gisteren is wederom een persoon aan het bureel van politie gebracht, die op dezelfde wijze zich trachtte te verrijken. Tegen alle drie is proces-verbaal opgemaakt. Door van het goede pad te ge raken kwamen hedenmiddag, onder de ge meente Zoeterwoude, paard en tentwagen van v. d. B., te Stompwijk wonende, op het ijs langs den Yrouwenweg terecht. Aangezien het ijs do vracht van het paard, het rijtuig en do drie hierin zittenden niet kon dragen, zonk men weldra dóór, in het water. Met vereende krachten van vele hulpvaardigen werden zoowel equipage als personen uit hun hachlijken toestand verlost en kon men den terugtocht van de Leidscho markt naar Stompwyk voortzetten. Het ongoval liep nog bijzonder goed af. Ook te Haarlemmermeer heerscht, door staking der inundatiewerken, groot ge brek aan werk. Hot aantal werkeloozen, dat zich aanmeldt om bedeeld te worden, neemt toe en bedraagt nu reeds eon 100-tal. Ook aan het station I-laarlom zal evenals te Leiden, het perron-controlestelsel worden ingevoerd. Uit Haariom moldt mon: Hot gerucht, door sommige bladen verspreid, dat de moordenaar der oude vrouwljes zou zijn gearresteerd, moet beslist worden tegenge sproken. B\j don gisteren vermelden brand aan het telegraaf-kantoor to Amsterdam zijn door de hitte 15 kabels beschadigd. De dienst is echter geregeld voortgegaan. Uit Leeuwarden wordt bericht dat het daar Donderdag avond nog onrustig was. Ondanks het verbod van samonscholingt n, was er voel volk op straat, dat veel werk gaf aan do politie, die borhaaldeiyk stok en sabel gebruiken moest. Vier personen zijn in hechtenis genomen. De politie kon echter zonder den bystand van militairen de orde handhaven. De nacht verliep rustig. To Harlingen is het ook onrustig. Der waarts zijn van Leeuwarden vertrokken 16 huzaren en 25 mineurs, elk ondercommando van een officier. Gisteren was het er vry rustig. Een verbod tot samenscholingen van meer dan 5 personen is afgekondigd. De herborgen, kroegon, enz., moeten des avonds om 8 uren gesloten worden. Naar Bergumerhoide, waar vrees voor on geregeldheden bestaat, zijn 25 geniesoldaten onder luit. Peletier vertrokken. Te Venloo staan de drie eskadrons huzaren marschvaardig en zijn ook de treinen gereed om op het eerste draadbericht naar hot noorden te vertrekken. Ook te 's-Hertogenbosch staat oen eskadron cavalerie klaar om zich naar het noorden te begeven. Men schrijft nader uit Leeuwarden van gisteruamiddag De hoofdwacht, anders steeds onbezet, blijft voorshands betrokken door een deta chement infanterie van 30 man, onder bevel van een officier. Het detachement genietroe pen, dat gisteravond naar Harlingen was ver trokken, is, na aankomst van do huzaren aldaar, hodennamiddag hier teruggekeerd. Tegen do gister- en eergisteravond gearres teerde acht personen is proces-verbaal opge maakt; zeven z\jn weder vrijgelaten, doch één, die zich in vereeniging met anderen aan verzet tegen de politie heeft schuldig go- maakt, is naar hot huis van bewaring over gebracht. De avond van gisteren is er rustig voorbij gegaan. De generaal-majoor Mutsaers, bevel hebber in do tweede militaire afdeeling, is uit Utrecht aangekomen om heden met do hoogste burgerlijke on militaire autoriteiten te beraadslagen. Uit- Harlingen meldt men: Gisteravond zyn per laatsten trein 40 man genietroepen van Utrecht hier gearriveerd. Het blijkt dat do baldadigheid veel grooter is geweest dan men eerst moon do; in tal van huizen, ook van neringdoenden, zijn ruiten ingegooid en er is dus voor óóno klasse van menschen werk gekomen; overal waren gla zenmakers aan den arbeid. Met het oog op hen, die werkelijk gebrek lijden, is het eene welkome zaak, dat do vereeniging „Licht, Liefde, Leven" met 2 Januari de gebruikoiyko uitreiking van warme spijs begint; ook vangt dan aan het spijzigen van leerlingen in de gemeenloschool met warm voedsel, voor zooverre do ouders dat voor hunne kinderen verlangen. Omstreeks halfachl gieter avond brak te Rotterdam een fello binnenbrand uit in het benedenhuis van pand no. 13 aan de Rottestraat. In dat benedenhuis is gevestigd de tappery, slijterij en bierbottelary van J. FriggOD. De brand ontstond in do kamer, achter de gelagkamer gelegen, doordien de vrouw des huizes, die haro kinderen uit kleedde, met eene brandende lamp tegen eene kastdeur stiet, waardoor do lamp brak en viel. Zij snelde de straat op, om hulp roepende, doch aan hare vier kinderen, 8, 5, 3 en l'/j jaar oud, denkende, keerde zy terug en had nauwelijks tyd hen te redden, zoo snel nam do brand in omvang toe Haar man was afwezig. Kort na het ontstaan was de hand- brandweer ter plaatse, die van de voor- en achtorzydo water in hot pand gaf. Ongeveer te 8 uren was de brand gobluscht, do binnen kamer uitgebrand on de gelagkamer onder water gezet. De waterschade is aanmerkelyk. De inboedel is slechts voor f 1500 verzekerd. Door het uitstroomende water ontstonden verzakkingen van het trottoir. (N. R. C.) Cicmcenfcmad van Koonïwljb. Openbare vergadering van Vrijdag 30 De cember. Afwozig: de hoeren J. De Groot en E. Smit. De vergadering door den Voorzitter geopend zynde, worden de notulen der vorige vergade ring gelezen en vastgesteld. Na eenige beraadslaging omtrent meer on dergeschikte punten, wordt met eenparige stemmen vastgesteld do instructie voor den opzichter der werken en inrichtingen der ge meente (uitgezonderd de wegen). Overgaande tot do benoeming van boven bedoelden opzichter voor het jaar 189-3, wor den uitgebracht zoo by eerste als by tweede vrye stemming: op A. J. Oyermoor 4, G. G J. Alkemade 3 en W. Van Schaik 2 stemmen. By de hierop gevolgde herstemming tus- schen beide eerstgenoeroden wordt benoemd de heer A. J. Overmeer, met 6 stemmen, zynde 2 stemmen uitgebracht op den heer G. G. J. Alkemade. Daar Godep. Staten weigeren de begrooting voor 1893, wegens vermoenden stryd met art. 247 der Gemeentewet, goed te keuren, wordt besloten voorziening te vragon by H. M. de Koningin Regentes. De heer v. d. Weijden wjjst nog op de wenschelykhoid van het plaatsen eener schering by don molen. Do Voorzitter zegt een onderzoek toe en sluit de vergadering. INGEZONDEN» Geachte Heer Redacteur! Nog weinige dagen, of beter gezegd nog weinige uren en de groote muzikale stryd in Leiden neemt een aanvang. Nog heden geeft men de vriendschappelijke en broederlyke hand, morgen keert men elkandor den rug toe on het lieve leventje begint. Indertyd hoorde ik iemand zeggen: "Wrij ving moet er zyn, want door wry ving ver- krygt men warmte, door warmte verkrijgt men stoom en door stoom wordt do gansche wereld voortbewogen. Al bevatten deze woorden nog zooveel waarheid, zoo valt het m. i. toch zeer to betwyfelon of die wryving in deze wel ge- wenscht is. Het heeft zoo allen schyn van iets af te brekon, wat ruim eene halve eeuw goledon met zooveel moeite, zorg en ijver is opgebouwd gewordon, en met diezelfde zorg en ijver dat tydvak is beheerd geworden. Dat ter wille van óén persoon zooveel sen- I satie is teweeggebracht, heeft zeker niemand kunnen voorzien en misschien heeft het den I persoon, wien het betrof, zelf wel verbaasd I doen zien naar den zonderlingen loop der zaken. Maar enfin! Gedane zaken nemen geen keer, en men zal met geduld het juiste tijd stip moeten afwachten, waarop het voor een ieder duidelyk en helder zal zyn geworden, wie eigeniyk in Leiden do groote trom slaat, Met betuiging van hoogachting en dank voor de afgestane plaatsruimte, ben ik: Leiden, Uw Abonné 31 Dec. 1892. X. Mynheer de Redacteur! Een beleefd verzoek om onderstaande regelen in uw veelgelezen blad een plaatsjo te verleenon. Wanneer men des Vrydags de Bee.s(en- markt voorbygaat, is men getuigo van verre gaande onverschilligheid omtrent het neer leggen dor dieren, die van het gebruik hunner pooten verstoken zyn. Zy wordon moestal maar hier en daar neergekwakt; als men ze maar kwjjf. is; somtyds in de grootste vuiligheid, ook wel in de sneeuw, zoodat de beesten half bevriezen of in een plas by na liggen te dry ven. Van stroo is meestal geen sprake; so int yds wor den er tweo a drie halmen om heer.» gelegd, Bestaat er goene politie-verordening om dat tegen te gaan? Is dit het geval, dan begint het tijd te worden, dat de personen, met het toezicht belast, ook daar een wakend oog op houden. Na dankzegging voor de verleende plaats ruimte, noom ik my: Leiden, 31 Dec. 1892. Een voorbijganger. BUITENLAND, Frankrijli. Do enquête commissie is gereed met het onderzoek der 17,000 souches van voor kosten van publiciteit afgegeven „bons'". Deze stuk ken zullen nu aan den rechter van instructie worden medegedeeld. De Franscho regeering wijdt thans hare aandacht aan de door de socialisten ge- maakto plannon. Na afloop van den gisteren gehouden minis terraad zoo meldt men liad eene bespro king van de mogelijke gevolgen dier plannen plaats; en uit andere berichten blijkt dat Carnot, Loubet, Ribot en Bourgoois aan die bespreking deelnamen. Dat men zich voorbereidt voor onverhoopte getuigenissen, is geen word er. Uit den toon der bladen biykt, dat deze den ernst van den toestand inzien. Allerwegen wordt de Regeering tot waak zaamheid aangespoord. Zelfs do „Lanterno" verklaart niet te willen aanzien, dat onder de vaan van het socialisme in Frankrijk, evenals in do Zuid-Amerikaansche republieken, het stelsel van voortdurende opstanden en pronnnciamiento's wordt ingevoerd. Het blad eischt daarom van de Regeering, catzy tegen over allo rovolutionnairo pogingen, van welke zydo deze ook mogen uitgaan, eone krachtige houding zal aannemen. De n Temps" noemt het steven, dat in de reeds meer besproken vergadering aan den dag kwam, van anarchistischen aard. Het blad is den vergaderden echter dankbaar voor de blootlegging hunner plannon. Iedereen, en de Regeering in de eerste plaats, is nu voor eene ovorrompeling gevrywaard. Het blad wtfst er nog op, dat opstand steeds eene gelegenheid was om de ropubhek aan te vallen. De deur, door welke men de republiok nadert, moet echter gosloton biyven. Ook de „Rep. Fran^aise" zogt dat alle tegenstanders van den gevestigde» regeoring6- vorm, alle vyandon van de republiek en van de grondwet, allen die in troebel water wenschen te visscheD, het hoofd opsteken. Het land heeft echter geen lust zich over te geven aan de Boulangisten of aan do revolutionnaire socialisten, en zal wel aan een aanval van beide richtingen het hoofd weten to bieden. Niet alleon do Regeoring zoo zegt het blad maar allo goede burgers moeten waakzaam zy'n. De republikeinen moeten zich opnieuw aaneensluiten. In een toestand als den tegen- woordigo hebben alle incidenten een slechten invloed op"""tio openbare meening. Het dyna miet doet nog wel niet van zich spreken men moet er byna verbaasd over zyn. Ook Andrieux, die gaarne en veel praat, maar toch nog veel voor zich schijnt te hou den, hoeft verklaard dat do openbare orde wel oenig gevaar loopt. Men seint uit Milaan dat het daar verscho nende blad „La Sera" een onderhoud mededeelt, dat oen zyner redacteurs met Andrieux had. Deze zeide dat het dool van zijn optreden was, zoowel het staatkundige ais bot admi nistratieve personeel der republiek to zuiveren. Hy voegde er by dat zyn streven is der republiek hechter beschutting te geven. Daar toe wenscht hy eene herziening van de Grond wet, ten einde ministers te verkrijgen, die niet verantwoordeiyk zyn. Hunne verantwoordelyk- heid toch is oorzaak van de onvastheid der kabinetten. Hy hoopt daartoe langs vreedzarnen weg te kunnen komen, maar als de tegenwoordige bewindslieden zich te veel aan hunne zetels vastklemmen, staat hy niet voor de orde op straat in. De „Gaulois" zegt heden, dat do rechter van instructie Franqueville met Charles De Lessops een lang onderhoud gehad heeft. Do Lesseps verklaardo dat hy alle verantwoor delijkheid van do Panama zaak op zich nam. Cottu en Fontanes zyn voor hem zeer nuttige medehelpers geweest, die evenwel niets deden dan zijno bevelen uitvoeren. Fran queville heeft gevraagd, wolke rol de beschul digden gespeeld hebben by de omkooperyen. Charles De Lesseps weigerde hierop to ant woorden, zeggende dat dit de geheime fondsen der Panama-maatschappij betrof De ontploffing in het gebouw der pre fectuur van politie to Parijs is niet veroor zaakt door dynamiet, maar dooreen mengsel van schiet- en springkruit. De schade was zeer gering. Er heerscht evenwel groote ongerustheid onder het personeel der politie, daar men met begrijpt, hoe de dader onop gemerkt heeft kunnen binnensluipen. De zaal, waar de ontploffing plaats had, was voor hot publiek niet toegankelijk en werd eiken avond te G uren gesloten. De bom, welke tusschen 3 en 4 uren in den morgen ontplofte, moet dus uren te voren binnen z(jn gebracht. Men denkt dan ook, dat er een uurwerk in do bom verborgen zou zyn. Men gelooft, zooals reeds gemold werd, dat er hier sprake is van eene wraakneming door een voormalig beambte. Do „Liberté" zegt dat oen beambte van een dor commis sariaten van politie Donderdag een voorwerp, dat het voorkomen had van oene bom, naar het laboratorium moest brengen. De zaal van het laboratorium was evenwel gesloten en toen had hy het voorwerp in de zaal daarachter, t. w. in die van do politie-prefectuur, neer gelegd. Itïilië. De commissie, belast met het onderzoek betreffende de omissiebanken, zal onder voor zitterschap staan van het Senaatslid Finold. Elk commissie-lid zal belast zyn met het onder zoek van oene der zes banken. Een onderzoek naar de metaalresorven zal op eonzelfden dag gelyktydig in allo banken worden ingesteld. In politieke kringen te Rome wordt veel gesproken over het schrijven van Di Rudini, waarin de gewezen premier de regeering beschuldigt, niet van ganscher harte het Drie voudig Verbond toegedaan te zijn. Men is het er 4over eens, dat het verschil in houding tusschen de linker- en rechterzijde ten op zichte van het Drievoudig Verbond hierin bestaat, dat de roebterzydo dit verbond on misbaar voor het behoud van den vrede achtte, terwijl de linkerzydo aan het verbond trouw blyft, omdat het er nu eenmaal Is. De minis ter van büitenlaudsche zaken, do heer Brin, is, hoewel hy zitting heeft in een ministerie van de linkerzyde, in zake het Drievoudig Verbond toch het gevoelen der rechterzyde toegedaan. Ci taniiii'. Wegenden moord, op een Engelsch onder daan te Tanger gepleegd, heeft doEngelsche vertegenwoordiger, zyno ambtgenooten van andere mogendheden uitgenoodigd, gezamen- lyk een schryvon tot de Moorsche regeering te richten. Allo buitenlandscho vertegenwoor digers hebben hierin toegestemd. - In eene nauwe gang, te Dublin, naast de kapel Rathmines, een der grootste gebou wen in die stad, werd gisteren een pakje met 2 kilogram kruit gevonden. B|j onder zoek bleek dat geono lont aan het pak was bevestigd. - Men verwacht te Manchester dat ten gevolge van de verbetering dor katoenmarkt het einde van do werkstaking der spinners aanstaande is. Tusschen do patroons en do werklieden wordt onderhandeld over eene vermindering van het loon, met bepaling, dat dit weder zal worden verhoogd, zoodra do toestand van den handel dit mogelijk maakt.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6