DAGBLAD. Maandau; 25 Januai i. A0.1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De organist van den Dom. K°. 10081. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per mxandonf 1.10. Franco per poet1.40. 4~aonderltflte Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 14 re fel* ƒ1.01. Iedere regel meer ƒ0.171 Orootere lettere naar plaatsruimte. Toor bet bulten de etad wordt ƒ0.05 berekend. Tiveede Blad. Lelden, 31 December. Hoe geheel onverwachts on oe.nvoudig in gezet, had er gisteren in hot Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis alhier, eene aandoenlijke plechtigheid plaats. Onze ge achte stadgenoot Dr. J. J. Prins, rustend hoogleeraar, die oen groot aaDtal jaren als Regent en President Regent van dat gestieht fungeerde, maar bij het klimmen zijner jaren beter vond plaats voor jeugdiger krachten te maken, had zich voorgenomen, zonder eenige formaliteit, afscheid to komen nemen van de afdeeling der jongste weezen (kinderkamer). Na het uitdeelen van eenige versnaperingen en het uiten van eenige ge voelvolle woorden de zaal willende verlaten, werd ZHG. door hot jongste weesje oen „afscheidsgroet", op wit satijn gedrukt, over handigd, welke do andere kinderen inmid dels aaDhieven op de wjjze van Psalm 134: Heb dank, Regent van dit Gesticht, Voor 't werk in liefde hier verricht, Die tjjd en vljjt ten beste gaf; Gij waart der Weezen steun en staf. Dat 's Heeren zegen op U daal', Zijn gunst en liefde U bestraal', En dat ons eens do jongste dag In Zijne gunst verzameld zag. Naardien de meisjes haar verlangen haddon te kennen gegeven, dit oveneons te mogen doen, werd ZHG. beleefd verzocht, ook dezen, daartoe op de naaikamer verzameld, te willen bezoeken, en werd ook daar op recht hartelijke en innige wijze dio groet en bode hem toe gezongen en met liefderijke en hoogernstige woorden afscheid van haar genomen. Waren de joDgens tehuis geweest, zeker hadden dezen ook van ganscher harte daaraan deelgenomen. Het ware te wenschengeweest.dat Leidons ingezetenen, en vooral zy, die dit gesticht zouden kunnen steunen, daarbij tegenwoordig waren geweest; zij waron wollicht tot de overtuiging gekomendat daar, waar zóó de Liefde woont, Gods zegen niet zal ontbreken ze hadden meer en meer begrepen, dat er een terrein is boven geloofsverdeeldheid, en dat ook by verschil van meeningen, de Ned.- Herv. Gemeente van Leiden daarin eens kon zyn, om het Bestuur van zulk eene inrich ting door hur.no milde bijdragen of schenkin gen te steunen, ook om de vele nuttige en noodige verbeteringen in te voeren. Dat toch Leidens ingezetenen en allen, van wie dit in de eerste plaats mocht verwacht worden, meer belangstelling In die eeuwen oude stichting mochten betoonen, ook door die van tyd tot tijd te bezoeken schryver dezes is overtuigd, dat allen, die uit belang stelling komen, welwillend zullen ontvangen en rondgeleid worden en dan ook zullen bogrypon, dat algemeeno meoning, dat dit gesticht rijk is, volkomen onjuist is, ja dat zelfs dringend behoefte bestaat aan mildere bydragen of schenkingen, om dit nuttige monument van der Vaderen Barmhartigheid en Liefde in stand te houden. Het adres aan de Gemeente Commissie der Ned.-Horv. gomeento alhier, dat wjj in een vorig nommer hebben opgenomen, is heden met 1971 handteekeningen aan de Commissie gezonden. Benoemd is tot hoofd der openbare lagere school te Koedyk, de heor P. Hibma, 2de ondorwyzer aan de school van den heer Van Wyk, te Leiden. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft aan de leden van den gemeenteraad oene nota toegezonden, houdende inlichting aangaande het gebeurde in verband met de stemrecht-meeting en optocht voor 18 Sept. 11. Daaruit blykt, dat in verband met art. 239 der alg. politio-verordening de door hel hoofd bestuur van don Stemrechtbond gevraagde ver gunning tot het houden van een optocht werd afgewezen, o. a. op grond, dat talrijke optoch ten aan velen op den Zondag ergernis kon den geven; aanleiding konden govon tot on geregeldheden, opgewekt door ontevrodenhoid over een optocht van 10- a 20 duizend perso nen eene zóó groote opoonliooping van men- 6chen onraadzaam was wegens het cholera- gevaar en 't bier niet gold eene feestviering als symbool van volkseendracht, doch eene betooging voor bepaalde staatkundige of maat- schappelpke begeerten, waartegenover by velen groote weerzin bestaat wegons het doel en het middeldo vlaggen ontplooiing. Den 6den Sopt. werd ook afgewezen eene aanvraag voor een optocht van de spoorweg stations naar het betoogingstorroln. Den Sisten Aug. vroeg het hoofdbestuur vergunning voor het houden van oen gemeen- schappelyke beraadslaging in de open lucht. Den waain. geneeskundigen inspecteur, hier over gehoord, kwam het bevorderen van grooto volksvergaderingen niet gowenscht voor. 1 Op grond van dit advies weigerde de bur gemeester deze vergunning, waartegen geen beroep is ingesteld. Toen daarop 9 Sept. namens den Stom- rechtbond bericht werd dat eene openbare vergadering zonder debat zou worden gehou den en de vergadering niet zou plaats hebben ter gomeenschappelyke beraadslaging, stelde de burgemeester zich op het standpunt, dat hy nader in zyne nota verdedigt, dat daar voor eene vergunning niet werd vereisclit, zoodat onjuist is de bewering, dat door of vanwege den burgemeester aanzegging zou zyn gedaan, dat aan het doorgaan van de meeting geen moeilykheden zouden worden in den weg golegd. Naar zyn persooniyk gevoelen was er in de weigering van 8 Sept. berust, was slechts het voornemen tot het geoorloofde aango- kondigd, en was er geen reden om te ver onderstellen, dat met de wet in stryd zou worden gehandeld. Vorder is do burgemeester van meening, dat de vraag, of eeno vergadering tot beraad slaging moest worden verhinderd, en of er moest worden geverbaliseerd, geen vraag zou zgn geweest ter beantwoording onder do verantwoordelykheid van den burgemeester, maar eeno vaaag tor beantwoording door het gezag der rykspoütle en door de justitie. De indruk, als zou de burgemeester zyn het hoofd van alle politie in de gemeente, en op politiegoblod kunnen doen wat hy maar wil, vindt z. i. geen grond in onze wetgeving, betoogt de burgemeestor verder, dio echter niet durft beweren dat de verhouding tus- schen do rykspolitie en de gemeentepolitie voldoende geregeld zou zyn. Na oen betoog van wat in politiezaken tot des burgemeesters taak behoort, deelt do burgemeestor verder mede, dat het hem echter wel noodzakeiyk voorkwam, in gestadig over leg te biy'ven mot 's Ryks politie, die moest weten hoe ten aanzien dor aangekondigde vergadering op te treden, in casu met een der commissarissen van politie, tevens van rykspolitie, waarnemend hoofdcommissaris, wegens ongesteldheid van den hoofdcom missaris. Nu blykt verder uit dit stuk dat de direc teur van rykspolitie van oordeel was, dat de zaak niet behoorde tot zyn, maar tot 's bur gemeesters bovoogdheid. Hoezeer eenigszins geroepen om de verant- woordelykhoid oener beslissing te dragen, heoft do burgomeestor er zich niet aan ont trokken, en is er gestadig overleg geweest tusschon don burgemeester en den ambtenaar der rykspolitie, die tot op dat oogenblik te beslissen bad. Naar 's burgemeesters zeer stellig gevoelen, moest hom het verhinderen der vergaderirg worden ontraden, en hy brengt daarbij in herinnering, dat art. 143 Swb. hem, die door gewe'.d of bedreiging met geweld, eene ge oorloofde openbare vergadering verhindert, met gevangenisstraf van ten hoogste 9 maanden wordt gestraft, waarbij nog komt, dat uit de wet op de vergadering geen be- voegheid voortvloeit om eene vergadoring te verhinderen. Ware tot beraadslaging overgegaan, dan was het z. I. aanbevelenswaardiger, zich tot proces-verbaal en tot de opvordering om uit oen te gaan to bepalen, dan tot geweld over te gaan. Het was door deze gedachten, door dit zyn persooniyk gevoelen geleid, dat hy den ver- antwoordeiyken ambtenaar der algemeene of rykspolitie het verhinderen der vorgadering ten stelligste heoft ontraden. De door dezen genomen maatregelen komen den burgemoes- ter voor den toets te hebben doorstaande orde is niet verstoord; er 13, voor zoover hem hekend, geen woord van klacht vernomen. De party ten Hove zal in don avond van 2 Januari plaats hebben. Gisteren zyn do uitnoodlgingen daartoe vanwege den hof maarschalk aan de burgerlyke en militaire autoriteiten verzonden. De Javascho Bank hoeft haar disconto van 6 pet. tot 5 pet. teruggebracht. By koninkiyk besluit is de kapt. J. D. Van dor Vyver, van het lste rog. lnfop non- act. gestold. De heer S. R. Lankestor erkend en toege laten als consul van Groot-BritanniS en Ierland voor het oiland Java, met standplaats te Batavia. Aan mr. B. Pb. baron Van Verschuer, op zyn daartoe gedaan verzoek, met 1 Jan. a. s., eervol ontslag verleend als rechter in de arr.-rechtbank te Arnhem, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Bepaald dat het ontslag van jhr. mr. J- JE. A. Van Fanhuys, als Commissaris dei- Koningin in de provincie Groningen en zyne benoeming tot Commissaris der Koningin in de provincie Ovorysel, zullen Ingaan met 1 Pebr. a. s. Aan Paul Liobrecht, geb. te Berlyn, vor- gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzonde ring van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hy do wettelyke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptetyk nakome. 46.) Beate kon zyne trekken duidelyk onder scheiden. Ja, dat was hy, bleek, vermagerd, met een droevigen trek op zyn gelaat. Hy boog eenigszins ltnks, toen richtte hy zich plotseling op en streek met zijne linkerhand door zyn liaar. Zy zag dien straal van geestdrift in zyno oogen, dien zy vanouds kende. Hy hief den maatstok op en gaf een teeken om te beginnen. Helder en zuiver klonken de tonen door de groote ruimte; dat was muziek, welke tot het hart sprakdat waren roerende tonen, die van vrede van het oude geloof der vaderen spraken. In vervlogen dagen had zy hem die melodieën hooren spelen, maar zóó roerend schoon als nu hadden zy nooit geklonken. Hot was de uiting van diep verborgen smart, welke eindelyk in stillen vrede en gebedsverhooring rust vond. Als engelenstemmen stiorven de laatste sopraantonen weg. Eene plechtige stilte volgde; de toehoor ders zaten onbeweeglyk; toen weergalmde de zaal van eene daverende toejuiching. Men kon op ieders gelaat diepe ontroering lezen. I Langzaam, toon de galory bijna leeg was, stond ook Beate op, om heen te gaan. Waarheen Dat wist zyzolve niet; haar doel was be reikt: zy had hem gezien! Zu begreep dat zyne toekomst beslist was; de predikant had gelyk gehad: de odole kunst was zyne echt- genoote geworden; zy zou trouwer zyn dan zy geweest was. Zy mocht nu zyne rust niet storen; hy moest ook haar gelukkig wanen, anders zou hy met zyn edel, onbaatzuchtig gemoed ook geen vrede meer hebben. Met langzame schreden ging zy do wentel trap af; het was of er lood aan hare voeten hing. Daar ging haar een heer voorby, die haar scherp aankeek en toen bleek werd van ontsteltenis, alsof liy eene verschyning gezien had. Buiten op straat gekomen, stond Beate stil; zy hield hare beide handen tegen heur slapen. Daarbinnen was het zeer heet geweest en buiten woei er een koude herfstwind, die haar over al hare leden deed beven. Er was geen rytuig meer te bekennenzy kende de straten van Hamburg niet en kon zich geen denkbeeld vormen welken weg zij in moest slaan om het hotel terug te vinden en ook, als ze daar aankwam en van nacht daar nog sliep, wat zou ze dan morgen? Het leven en geraas op de straten maakten haar nog meer verwardblindelings liep zy door, zonder zelve te weten waarheen. Och, als zy slechts sterven kon, verlost kon zyn van do kwellende gedachten, dat ze voort moest leven en een vreugdeloos bestaan leiden. Hier, in deze groote stad, kende niemand haar; niemand wist dat ze hier gekomen was; anderen hadden om geringere oorzaken den dood gezocht en gevonden. Eén sprong in de diepte en hot was voorby, haar lyk zou niemand herkennen, zy zou zonder gedruisch het leven verlaten. Langzamer en langzamer werden hare schreden, haar hart klopte zóó hevig, dat ze nauweiyks adem kon halen; daar schenen lichten van uit het water op te duikendat was de haven, waar zy zooveel over gehoord had; tallooze schepen voeren af en aan en wat eeu menschon waren daar byeonZy wandelde verder; donkere plaatsen, waar niemand haar zien kon, moesten er toch ook wezen en dan maar zoo spoedig moge- lyk zonder verder nadenkeniedere straal van hoop was immers voor haar uitge- bluscht alles was donker en daarom maar naar beneden, in de diepte. Zoo ver mogelyk van het paviljoen verwijderd bly- vend, schreed zy verder; daar bereikte zy het havenhoofd, nu kon zy ongemerkt naar be neden springen; daar kon niemand haar zien spoedig dus, zonder verder nadenken I Het denkbeeld was reeds by haar zóó vastgewor- teld, dat zy er zich niet meer van los kon rukkenzy liep steeds voort, buiten adem, zonder aan iets anders te denken. Zy hoorde voetstappen achter zichvolgde haar iemand, werd ze bespied? Duizenden stroomden af en aan, maar die ééne zelfde voetstap bleef altyd achter haar, nu eens op zyde, dan verder van haar af, dan weer dichter by haar, maar stee is volgde hy haar spoor. Zy waagde het niet om te zien, zy was in angstige spanning, wat het ook wezen mochtvoorwaarts, voorwaarts slechts I De heer, die by het uitgaan van het con cert haar in het gelaat had gezien en eer6t haar spoor byster geworden was, volgde haar byna even buiten adem als zyzelve. „Ja, ja, dat moest dezelfde gestalte zyn, dat paletotje, met kant omzet, die donkere hoed met groenen sluier, haar gang, haro bewegingen en.Maar neen, mogelyk was het niet; het was verbeelding, zy kon het niet geweest zyn." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5