&W€9 K 10081 Maandag £2 Januari. A0.1893. ASSi v, feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonnner bestaat uit TIER Bladen. Bijnlundoche Bank. Leiden, 31 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 9 maartdenf 1.10. Pranco per poat1.40. Alzonderlijko Nommors0.06. PRUS DER ADYERTENTIÊN: Ytn 16 regeli ƒ1.09. Iedere regel meer /"0.17J. Qrootere lottere n&ar plaatsruimte. Voor bet inoisseeren bniteD de aUd wurdt f0.03 berekend. Eerste Blad. IZikeriki. Aan da Abonné's daarop, wordt bt) dit uommer verzonden No. 15 van Kikeriki. Finantiëe! Overzicht. De Beurs kenmerkte zich in de afgeloopen week door een hoogst beperkten omzet. Hoewel de stemming niet bepaald ongunstig genoemd kon worden, bleven do orders bijna geheel achterwego. Het is trouwens een ge woon ver6chjjnsol, dat in de laatste weken van hel jaar zoo min mogelijk nieuwe zaken worden ondernomen. Do wanhopig verwarde toestand te Parijs is daarenboven ook oorzaak, dat de Europooscbe beurzen voortdurend in afwachtende houding blijven, en zoolang do politieke toestand in Frankrijk niet opholdort, zal deze kalmte wel aanhouden. Van Hollanosebo fondsen waren tabak-aan deelen, vooral Deli en Senembab, voort durend gevraagd en zeer vast in prijs. Aan gezien in Indische waarden veel blanco vor- koopen hebben plaats gehad, moeten thans gedwongen aankoopon worden uitgovoerd, hetgeen, by weinig aanbod van stukkon, niet anders dan tegen voihoogdo koorson kon geschieden. Aandeeleu Maatschappij voor Petroleum- bronnen gaan steeds in prys achteruit. Onder de versjhillende redenen, wolko voor do aanhoudende daling worden aangevoerd, wordt thans vernomen dat de opbrengst der bronnon zeer onvoldoende is. In hoeverre dit werkelyk het geval is, kan thans nog mooi- lyk wordon uitgemaakt, doch in ieder geval is dit belicht in vreemde tegenspraak mot de vroegore mededeolingen omtrent don toestand dor Maatschappy, waarin word gezegd dat do aanwezige krachtige machinerieën onvoldoondo waren om de groote hoeveelheid petroleum, wolko dagelyks werd voortgebracht, to kun nen verwerken. Do evemoming dor Geld.-Overysolsclie Locaalspoor schynt spoedig ophanden. In de a. s. vergadering van aandeelhouders der Holl. IJ. Spoorwog Mb. althans, zal deze zaak in behandeling worden genomen. De beraadslagingen over do uitgifte der Oostenry k-Hongaarsche goudleeningcn zgn in vollen gang. De uitgifte, welke door het huis Kothschild wordt voor! o cid zal ver* moedeiyk in het begin der maand Januari plaats hebben. Do niouwo couponbl.idc-n dor obligation Portugal van 1862 zijn thans gereed on geheel op denzelfdan voet ingericht als de vroegere. Waarschijnlijk zullen zy in de helft van Januari te Amsterdam worden uit gegeven. De coupons der Portugeesche obligation, welke reeds van een „ticket" voorzien zyn, kunnen thans zonder verdere formaliteiten of onkosten worden ingewisseld. Do markt der Zuid-Amerikaansche fondsen was tameiyk vast, niettegenstaande weder berichten van ernstige opstanden in Chili en Argentinië werden ontvangen. Do beurzen zyn aan deze f.larmeerende tydingen reeds zóu gewoon geraakt, dat zelfs te Londen, waar in deze fondsen een uitgebreide handel wordt g- dreven, de koersen nagenoegd onver* anderd bleven. Obligati n Uruguay kenmorkten zich veeleer door -ene flinke ko.rsvorheffing, welke juist in hei leven werd geroepen door be langrijke knopen voor rekening van Lon- densche firma's. Men iv .ij weten dat Venezuela, ten einde de mari a. s. vervallende coupon te kuniu liooen, voornemens was in hot hiervoor benoodigöe bedrag to voorzien, door het sluiton van oene niouwe ioening. Het is te hopen dat oone dorgolyke wyzo om in do behoofto van geld te voorzien, niot in too- passing zal worden gebracht. Het leenen van nieuw geld, om daarmede ecr.o vervallende schuld te kunnen afbotalen, kan niot anders dan een toestand doen geboren worden, welko van kwaad tot erger leidt. De conversie dor obligation Ecuador is thans opongosteld, waartoe de stukkon naar Londen mcoten worden opgezonden. Do con versie geschiodt op de volgende voorwaarden Voor olke obligatie van het jaar 1855, ad 100 pond st., wordt lutgegoven 40 pond st. der niouwe schuld, terwyl aan do oude obli- ga'.iën al de coupons van af 1 Moi 1868 zich moeten bovinden. De rente op do niouwo stukken gaat in 1 Juni 1S92, en do rento voor hot csrsto halfjaar (van 1 Juni1 Doe. 1892) wordt op 1 Moi 1893 betaald. De intorost op de niouwe obligatibn is als volgt geregeld: Gedurende de eerste vijf jaren zal de rente bedragen 4'/, pet.; voor de volgende vyf jaren 4'/, pet.; eri daarna 5 pet. Do Amonkaanscho Spoorwegmarkt leverde niet veel byzonder3. De verwachtingen, welko in den laatsten tijd omtrent eono gunstige dividendbotaiing opdepreferento aandoelon D e n v o r worden gekoesterd, schynon ver- wozenlykt te zullen worden. Het is niot on- mogelyk, dat op deze aandeelon eon halfjaars- dividond van 2 pet. zal worden uitgekeerd. De bor. adslaging over de dividond-betaling zal 5 Januari a. s. door do dircclie wordon ge houden. Daarentegen werd de Londensche beurs ongunstig geïnfluenceerd door eeno ver- mindoring in do bruto-ontvangsten der Ca n a d i a n-P a c i f i c, over do derdo v.eek van Docember. Het verschil mot dezelfde poriodo van hot vorige jaar is niet zoo groot, doch alleon hot feir, dat voor liet eerst sedert langen tyd eono vermindering valt te vermelden, bracht eone flauwe stemming to woog. Als eon ernstig vorschynsel behoeft deze vermin- doring echter niet to wordon nangemerkt, daar zy haren oorsprong hoeft in lievige sneeuwstormen, welke het vervoor op den spoorweg tijdelyk hebben bolommerd. Het is zier waarschynlyk, dat op de aan deelon Louisville enNashvillo oen half- jaars dividend van 2 pet. (in gold) zal worden aangekondigd, terwyl do geldoiyko toestand zelfs eeno hoogere uiikeering zou veroorloven. Uit het jaarverslag der S t.-P.-M i n n o a p o 1 i s 6 Mantoba blykt, dat zoowol door om wisseling als uitloting een bedrag van 514,000 dollars 7 pet. lsto liyp.-obiigatiën gedurende hot afgeloopen jaar is ingetrokken. Door het steeds stygende bedrag der aflossingen zullen de eerste hypolheek-obligatiën spoedig geheel zyn gedelgd. Zoodra dit is geschied, zal de opbrengst der aan de Manitoba bohoorendo landoryen worden gebruikt tot aflossing der geconsolideerde hypotheok obligatii-n. De aankoopon in obligatiën Oregon Short-line worden steeds voortgezet. Aan do groote vraag wordt slechts in beperkte mato voldaan. Do barikiersgrocp, die een ge- deolte dezer obligation heeft overgenomen, is echter voornemens liet restant niet dan tot hoogere pryzen te verkoopon. Met het oude jaar komt nog eon treurig bericht. Het studenten-weokblad „Vox Stu- diosorum" heeft opgehouden to bestaan. Het laatste nommer er van is verschenen en bevat twee artikelen in zwaren rouwrand, beido gewyd aan het afsterven van genoemd tydschrift, met eene herinnering aan het glansryk verleden er van. In haar „woord van afscheid" schryft do rodactie o a. het volgende „Na een achttienjarig bestaan is de „Vox Studiosorum" genoodzaakt het hoofd ter ruste te leggen. Hoezeer ook de Redactie zich moge hebben boyverd om het bestaan van het eens zoo bloeiende blad nog voor oenigen tyd te verzekeren, het nieuw leven in to blazon en tot den ouden luister torug te voeren, do tyden zyn to zeer veranderd dan dat dit nog tot de mogelykheden zoude hebben kunnen belmoren. „Het uiterlyk van ons blad deed wel nog aan bloei denkon, do omvang nam meor en meor toe zondor echter dat de innerlyke waarde daarmede nu juist alt yd gelykentred hield maar hot aantal belangstellenden en inteekenaars moc3ten wy in byna die zelfde mate zien vorminderen. Al kon men nog niet zeggen, dat zy tot oone vox damans in deserto was geworden, eone vox studio sorum in don zin van oen algemeen studenten blad mocht zy niot meor heelen: in Groningen, waar zy naar wy vernamen op do Socië teit ter lezing lag, was hot aantal abounds steeds bepeikt, en kon de plaatselyko Redactie er dan ook ten slotte niot meer toe besluiten zich verder nog oonige opoffering te ge troosten; in Amsterdam kromp de kring der 1 zers ook hoe langer hoe moor en werd de „Vox" golioel door eon blad als „Propria Cures" verdrongen, terwijl het vorige nummer genoegzaam aantoont, dat ook in Delft nog slechts eono uiterst geringe schare belang stellenden is overig gebleven. In Leiden w.as nog wel oen vty aanzienlyk aantal inteeke naars zy het dan ook niet meer zoo groot als weleer en ook Utrecht gaf, dank zij den yveiigen pogingen dor Redactie aldaar, weinig reden tot klagen, maar het gedurende de iaatsto jaren meer en meer toenemend tekort in des uitgevers kas kon hierdoor toch niot worden goed gemaakt. „Ik kan niot geloovon, dat do redactie in den laatsten tyd zoo vorre ton achter zoude staan by die uit do vroegere dagen van bloei, on meen dan ook, dat de roden van den achteruitgang, van het verminderend aantal lezers elders behoort to wordon gezocht. Waar men in den laatsten tyd, den tyd, waarin het „ernslig besef' zyn loodon schepter over do gehoelo studentenwereld schynt te willen uitstrekken, voortdurend meent te moeten wyzen op een g9est van lauwheid, matheid en onverschilligheid voor studenten belangen, daar geloof ik, dat men aan den anderon kant ook niet uit liet oog moet ver liezen dc meer en moer veldwinnende behoofto aan grover.taal, onbescliaafdor uitdrukkingen, heftiger peisonallteiten en ongepaster uitlatin gen dan waarop de Redaclio der „Vox Stu diosorum" steeds gemeend heeft hare lezers te mogen onthalon. „Do vriendschappelyke concurrentie der „Minerva" heoft mogelyk mede iets bygedragen tot liet verstikken der „Vox", maar ons einde zy haar een baken op don wog, dat, zoo zy niot nog meer zich naar die nieuwere richting weet te voegen, ook voor haar allicht weldra de oindpaat bereikt zoude kunnen zyn. „Liever dan nu mede te gaan met die strooming, waartegen wy ons steeds ten krachtigste hebben meenen te moeten ver zetten, zyn wy tot liet besluit gokomon de „Vox" te doen ophouden zich te uiten." Door den hoor F. A. Meyer, doctoran dus, geboren te Leiden, is te Groningen met goed gevolg het eerste gedeelte van het arts examen afgelegd. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Atjeh en Padang (uit sluitend), door middel van liet stoomschip „Drente", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Zondag-avond om 10 10 (10.30stads- tyd) bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. In 1890 bedroeg te Katwijk aan Zee de netto-besomming van 06 bommen ƒ387.208.50, d. i. gemiddeld per bom 5866.80. In 1891 van 65 bommen ƒ441,381.99, ge middeld per bom ƒ6790 00. De reedery mot do hoogste besomming maakte ƒ8410 en- met de laagste besomming ƒ4125 per schuit. Do reedery met den grootsten aanvoer bad 708 ton en mot don geringsten aanvoer 364 ton haring per schuit. lil 1892 (van 70 bommen ƒ295,628.05, ge middeld per bom ƒ4223.25), maakte do reedëiü met de hoogste besomming ƒ5550.81 cn met do laagste besomming ƒ1708.04 por schuit. De reedery mot den grootsten aanvoel' had 1146 ton on met den geringsten aanvoer 594 ton haring per schuit. HH. MM. zullen morgen, 's middags om halféén, by gelogenheid van den Nieuwjaars dag, in hun paleis to 's-Hage receptie houden voor do ledon der Hofhouding; de leden van don Raad van Voogdyde ministers, hoofden der Departementen van Algemeen Bestuur; de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Gcneraal en don directeur van liet Kabinet van H. M. de Koningin. De heer Ohyama, laatstelyk zaakgelas tigde van Japan te 's Hage, is naar zyne nieuwe standplaats to Weenen vertrokken. Prins Karadja, gezant van Turkye by ons Hof, wordt den 2den Januari in do residentie verwacht en zal zyn intrek nemen in het „Hotel de l'Europe". Het heeft H. K. H. der Groothertogin van Saksen, rrmsos copuio eer Noderiandeiry beliaagd eene goudon medaillo te schenken voor do in Juli 1893 to houden rozenten- toonstelting ter eere van H. M. Koningin Wilhelmina, door de Nederiandsclie Maatschap- py voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling- s-Gravenliage. Benoemd is tot directeur van do Zang- vereoniging „Gemengd Koor", toHillogom, do- heor K. F. Van Maas te Haarlem. Blykens bericht van het consulaat-gone- raai te Hamburg is de invoor uit Nederland in het Hamburgecho staatsgebied verboden van versche en vorsch gezouten huiden, van versche lioornon en klauwen van herkau wende dieren, van verscho klauwen van var kens, alsmode van onbewerkt tiaar en onbe werkte wol. Van Amboina werd 21 November aart de „Soer. Crt." geschreven Onzo rosidont, die al geruinien tyd met den gouv.-stoomer „Arend" op tournéo was en eorst den 2don Doc. a. s. werd terug verwacht, kwam oergisteron heel onverwachts terug en bracht het bericht, dat er op Dobo (Aroo-oilandon) een opstand was uitgobroken, waarby 3 Chineezen on 50 andoren, Makas- saron, enz., die men nog niet precies weet, zouden zyn vermoord. Er zyn ook drie post houders uit die streken met don resident medegekomen. Morgenmiddag vertrokt naar Dobo mot den resident, per gouv.-stoomer „Arend," do 2de compagnie, kapt. Nauta, de lsto luit. Blok en de 2de luit. Blyenburg, benevens oonige artillerie en den officier van gezondhoid Wychers. Zeer waarschynlyk zal deze macht den opstand wel dempen. Blykens een telegram in hot „Bat. Nbld." is de resident van Probolinggo, de heer Mullemeieter, aan eene beroerte overleden. Het stoomschip „Batavia", van Java naar Rotterdam, vertrok 30 Dec. van Port Said; do „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 31 Dec. van Padang; do „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Dec. van Genua; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 30 Dec. van Suez; de „Antenor", van Amsterdam via Liverpool naar Java, vertrok 27 Dec. van Algiers; de „P. Caland", van Arasterdam naar Baltimore, is 30 Dec. Grisnoz gepasseerd; do „Edam" vertrok 29 Dec. van Baltimore naar Rotter dam; de „Manica" is 28 Dec. van Amster dam via Londen te Kaapstad aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1