N°. 10079 "Vrijdag SO December. A8. 1892. <Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Leiden, 29 December. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PHU8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden1.10. Fr en co per post1.40. Afzonderljjke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Ten 1—8 regelt ƒ1.05. Ieder* regel meer Orootere lettere neer pleeternimte. Voor het inceseeeren boiten de eted wordt ƒ0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Ofllci&elfl» KenningerlnyeiL Inkomstenbelasting 1892. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen In herinnering, dat met 81 December e. k.do laatste termijn vervalt van do Inkomstenbelasting cn dat alzoo op den 1 sten Jatnari e. k. de geheels nanslag moet zijn voldaan. Zjj noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van rervolgingekoeten, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Dec. 1892. E. KI8T, Secretarie. Na gehouden examen by de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst, alhier, zyn de leerlingen geplaatst als volgt: Piano. In de 1ste klasse: J. Chcnfour, H. Nour- denburg, M. Nenrdenburg, A. Bandera, M. Do Booy, C. Kelder, W. Van Wyk, F. A. Le Poole, Ch. Gevers Dcyooot en M. Ptn. In de 2de kasse: A. De Quay, P. Brommer, J. M. Kuyl, H. Meerburg, D. R. Gevers Deynoot, J. Cornelissen, E. M. Oberman, J. Kres, H. Van der Burg, A. Zaayer, J. Zaayer, M. R. Mul er, F. Muller, W. Leuring, K. Leuring en K. J. Van Vien. In de 3de klasse: N. Oort, G. Goekoop, P. Boo- gaert, A. Van der Kroft, F. Bol, J. W. N. FraDCken, B. Korimann, (voorw.), od J. Kortmann (voorw.) In de 4de klasse: J. Kelder, 8. A. D. De Sturlor, S. De Sturler, 8. Goe oop, A. Briót, J. O. De Quay, A. Van DeveLter, J. J. M. Tetterode, G. J. Mulder, CL. Vies^r, A. Gevers Deynoot, A. M. Do Gosje, P. Bol, J. E. Labreo, G. Wijting, J. C. Blankenberg, C. A. Visser, H. Van der Hoeven, J. P. Fockema Andre® en N. Bol. Id de 5do klasse: I. Charbon, J. G. Do Hoost, J. F. Tack, H. Speel, E. C. Koster, G. Verdam, H. Stieler, M. W. Bertel, A. Van Lith, P. Van d r Kamp, C. Verboom Souma-.n eu A. Schmidt (voorw.) Id de 6de klasse: M. De Wit, G Diksboorn, A. Bolleman v. d. Veen, A. G. Boekwijt, M. Van Loeuwen, J. Oleff, A. Dumont, W. A. M. De Goeje, M Escbe, W. I. I. Greven, A. C. H. Blokhuyzen mi S. Parmentier. In de 7do klasse: A. Gooszen, J. H. Zaayer eD F. J. L. Korporaal. In de 8ste klasse: M. G. De Groot, M. Van Dissel, A. M. Jeutiuk, W. H. P. Briiggemam en E. Van Dam. In de Soloklasse. G. Fockema Andre®, J. D. G. Franks, M. Hooiberg, J. Van der Wolk, O. Sijtsma, P D. Vermaas, J. F. Van der Hoeven, A.M.Zaayor en M. Van Linden. Viool. In de lete klasso: A. Kelder en R. Horst. In de 2de klasse: L. C. I. Kuyl, B. Verdam, M. H. I. Groenendijk, I. P. Van Leenwen, L. F. A. Do Rooy, 8. I. Van Velzon en A. I. I. Sanders. In de 3de klasse: A. Tioloman, C. De Sturler, D. Van Manen en J. F. Bierman. Id de 4de klasse: C. Van Lith, G. W. Van Gras- stek, A. Thora, C. I. A. Francken, L. Ch. Bol en I. G. Groenewoud. Ld do 5de klasee: M. W. Bertel, C. F. Charten, P Bremmer en A. Van RbijD. Id de 6de klasee: H. K. Oü'erbaus eo P. C. Knaap. Id do 7de klasse: F. De Wilde, H. C. Meerburg, C. II. De Goeje, G. V*n List-a en J. P. L. Hagen. Id de 8sie klasse: A. Rappard cn M. J. E. Bos. Violoncel. In de Into klasee: H. Maarschalk. In do 2de klasse: C. Van der Hoeven. In de 5do klasso: W. Do Loos. Id de 6de klasso: W. C. Brouwer. In de 7de klasso: D. Jaeger. In dc Orkestklasse: R. Haaaelbaob, Pb. Hoogcn- ttraattn, A. Rappard, I. Blankenberg, H. G. Martin, A. G. Boekwijt, M. J. E. Bos, W. C. Broawor, F. De Wilde, C. H. De Gooje, N. I. Brouwer, J. P. L. Hagen tn L Van der Wolk. Theorie. Id de 2de klasseM. De Wit, G. Dike- hoorn en M. W. Bertel. In de 3de klasee: A. Rappard en A. E. Mac Gillavry. In de 4de klasse E. Van Dsm, M. Van Leeuwen, J. Oleff, P. D. Vermats, C. Meerburg, J. Aartse en A. A. G. Gooszen. In de 6dö klasse: J. Van der Wolk, A. M. Zaayer tn A. Do Loos. In dc 7de klasee: C. Sijtsma. EU'mentairklasse. G. Van Dam, A. Sanders, B. Kelder, C. Kolder, I. A. Doyer, E. Doyer en C. M. C. V&n Gulik. lste Koorzangklasse- W. F. I. Wijting, F. A. Le Poole, W. Van Wijk, C. Chrietiaanse, M. De Rooy, A. De Quay, J. Riedel, M. H. I. Groenendijk, L. C. I- Kuyl, Ch. A. L. P. Schott, A. Ch. Zaaver, J. P. Zaayer, M. G. A. Lamberts Hurrelbrinck, J. C. De Quay, F. H. M. Keuls, H. J. M. Meerburg, M. C. I H. Dc Ruyter, C. Coebergb, H. Filippo, K. J. Van Veen, H. G. Essera on J. Choufour. 2de Koorzangklasse: C. M. E. Beyerinck, S. A. D. De Sturler, C. E. Filippo, L. F. A. De Rooy, J- E. Coebergh, C. De Riddc-r, C. ObermaD, C. Van Lith, J. G. Meerburg, C. A. Vieser, G. Sanders, G. J. Mulder, A. Van Lith en C. De Sturler. Elémentair-SolozangE. M. Bos, F. 8. W. Par mentier, C. M. Parmentier en B. RiDkes Borger. Solozang: C. Meerburg en C. F. De Loos. Ensemble-klasse (Zang): G. Stikkel Schoemaker en C. Korsse. By gelegenheid, dat heden het brand- piket der dd. schuttery van de 5de aan de 6de compagnie werd overgegeven, werd aan de kapiteins W. J. Suringar en W. F. Verhey Van Wyk door den majoor-commandant uit gereikt het officiers-eereteeken voor 15-jarigen eervollen trouwen dienst bh genoemde schut tery alhier, welke plechtigheid geschiedde op het plein der Doelenkazerne, waarheen de beide compagnieën onder de tonen van het muziekcorps waren getrokken, nadat zy om één uur op de Papengracht waren aangetre den. De wachtparado stond onder commando van den kapitein W. C. Zuurdeeg, werd opge volgd door eene wandeling door de stad en besloten mot de uitvoering van eenige muziek nummers voor het Raadhuis, waar de Schut tersraadkamer is gevestigd. Een vry talryk publiek was van een en ander getuige. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door mid del van het stoomschip „Obdam," van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.10 (stadstijd 10.30) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De Raad der gemeente Oegstgeest heeft in z\jne openbare vergadering van heden tot secretaris dier gemeente benoemd den heer A. Blankestijn aldaar. Door wijlen den heer Ant. Van den Eijkel Gzte Rijnsburg, zijn de volgende legaten vermaakt: Aan de chr. school der Herv. gemeente ƒ3000; aan „de Vereeniging rot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel" ƒ600; aan de Ned.-Herv. Kerk ƒ500; aan de diaconie der Herv. ge meente ƒ1000; aan de chr. Jongelings- en Jongedochters-vereenigingen en de Herv. Zondagsschool respectievelijk ƒ200, ƒ100 en 200. Op den Oudejaarsavond zal in het ge bouw van den Protestantenbond, afd. Wad dingsveen, de heer Hooykaas als spreker optreden. Ten behoeve der Zondagsschool te Wad dingsveen (Protestantenbond) is op den eersten Kerstdag de som van ƒ13 gecollecteerd. Daarvoor zullen boeken in de bibliotheek worden aangeschaft. Ds. Antink, predikant der Ned.-Herv. gemeente te Waddingsveen, heeft bedankt voor het beroep naar Kollumerzwaag. Ds. J. J. Gobius du Sart, te Nykork, zal met het voorjaar zijn emeritaat aanvragen. Beroepen is by de Herv. gem. te Gouderak ds. K. A. Be Groot Az., te Houten. Blijkens het afdeelingsverslag van de Eerste Kamer werd het in eenige afdeelingen afgekeurd, dat de minister berust bad in het ingrijpend amendement, waarbij de invoering van het verplichte leervak der vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek tot 1895 werd uitgesteld. Wat de zaak zelve betreft, noemden eenige leden deze wetsvoordracht een treurig voor beeld van de wijze, waarop wetten worden uitgevoerd. De geheele moeilijkheid had naar sommiger oordeel kunnen zijn voorkomen, indien aan het eenvoudig karakter der vrye- en orde-oefeningen overeenkomstig de oor spronkelijke bedoeling beter de hand ware gehouden. Maar verscheidene leden achtten die moeilijkheid slechts te ondervangen door wetswijziging. Eene onbillijkheid werd het echter geacht tegenover hen, die zich reeds do vereischte akte hadden weten te verschaffen of die alsnog zouden verwerven, dat een toe stand van weifeling zal blijven bestaan als thans door deze wet zal geschieden, en die, j naar men vreesde, ook later nog zal worden bestendigd. Daarom wenschten deze leden liever eene wetswijziging in dien zin, dat het houden van vrije- en orde-oefeningen facultatief werd gesteld, met een klein defrayement aan de onderwijzers, die het vak zouden uitoefenen. Andere leden echter zouden het zeer betreuren, indien de vrije- en orde-oefeningen, welke zij als hoogst gunstig voor de gezondheid oor- deelen, als verplicht vak zouden vervallen. De voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal vereenigde heden een ge deelte van de leden der Kamer aan een gast maal ten zijnent. Met genoegen vestigen wij de aandacht onzer lezers op de gelegenheid om door eene jaarlijksche bijdrage van 5 of meer steun te verleenen aan „Rembrandt, Vereeniging tot behoud in Nederland van Kunstschatten", te Amsterdam. Een bezoek aan het Rijks museum zal een leder overtuigen van de schitterende resultaten, door het bestaan dezer Vereeniging verkregen. Wat al kunstwerken, welke anders reddeloos voor Nederland ver loren waren, zijn door deze Vereeniging be houden en prijken nu onder de meesterwerken, welke gratis voor een ieder te bezichtigen zijn. De heer H. J. De Marez Oyens, Keizers gracht 307, te Amsterdam, zal gaarne getee- kende inschrijvingsbiljetten ontvangen. De lète luit. der inf. G. L. J. Gerrit sen, van het 4de reg., die commandant ge weest is van een detachement suppletietroe pen, dat in Sept. jl. naar West-Indió is over gebracht, is per stoomschip „Oranje-Nassau" naar Nederland teruggekeerd en heeft zich bij het Koloniaal Werfdepot gemeld. Genoemde officier keert naar zijn corps terug. De minister van oorlog heeft bepaald dat het aantal miliciens der lichting 1892, die voor het blijvend gedeelte onder de wape nen zullen moeten gehouden worden, zal moeten bedragen voor de 4 regimenten ves ting-artillerie respectievelijk 240, 225, 240 en 315, voor het corps pontonniers 85 en het corps torpedi8ten 60 miliciens. Het tijdstip, waarop deze miliciens in het genot van groot verlof moeten worden gesteld, zal de minister nader bepalen. Door B. en Ws. van Amsterdam worden aanbevolen voor de betrekking van genees heer-directeur van het Buitengasthuisdr. H. Zeehuisen, officier van gezondheid lste kl., lste assistent aan het pathologisch labora torium, en dr. J. Kuiper, arts, officier van gezondheid 2de kl., assistent bij het onderwijs in de oogheelkunde aan de gemeente-univer siteit te Amsterdam. Tevens stellen zij voor, de jaarwedde van den titularis te stellen op 4000 mot vrije woning. Het geïllustreerd maandblad voor het kleine volkje „Voor de Kinderkamer," dat gedurende tien jaren met zooveel succes is uitgegeven door den heer Ykema, is van uit gever veranderd en ziet thans bet licht bij de heeren Schillemans Yan Belkum, te Zutfen. De heer P. Louwerse blijft zich met de redactie belasten, in het vertrouwen, dat de nieuwe uitgevers het maandblad nog mooier zullen maken dan het reeds was. De pas ver schenen eerste aflevering van den elfden jaar gang doet in dat opzicht het beste verwachten. Het „Leger der Heils" heeft een boekje in de wereld gezonden, gewijd aan het Maat schappelijk Werk. Het vertelt kort en bondig wat er gedaan wordt, hoeveel er besteed is en wat nog noodig is, zal men kunnen doen wat men wil. Er zijn welsprekende cijfers en feiten in het boekske en de kennisneming daarvan zal het Leger stellig ten goede komen. Yan 1 Januari af zal de internationale overeenkomst tot levering van couranten, enz. door de post ten uitvoer gelegd worden. Hier aan nemen deelDuitschland, België, Bulgarije, Denemarken, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oostenryk-Hongarye, Rumonië, Zweden, Zwitserland, Egypte en Uruguay. De overige postadministratiën, die de over eenkomst ondertcekend hebben, voeren haar nog niet uit. De gemeenteraad van Wolvega heeft be sloten, om bij de hooge Regeering finantiëele hulp te vragen tot ontginning van heide gronden, om langs dezen weg werk en brood te verschaffen aan tal van arbeiders, terwijl de bodem daardoor eene verandering zal onder gaan, die gezegende vruchten moet afwerpen voor tijdgenoot en nakomeling. Het muziekcorps der dd. schutterij te Meppel zal met met 1 Januari a. s. ontbonden worden. De minister van financiën brengt, naar aanleiding van art. 6 van het kon. besluit van 28 Mei 1861 en art. 4 van dat van 18 Sept. 1863, ter algemeene kennis, dat de prijzen der edele metalen, benoodigd in het eerste halfjaar van 1893 voor de gedenk-, prijs- en eerepenningen, welke gedurende dat halfjaar aan 's Rijks Munt vervaardigd worden, in overleg met het muntcollege en den munt meester, zijn bepaald: voor het goud van 0.983 fijn op 1720 per K. G., voor het zilver van 0.985 fijn op 76 per K. G. In deze prijzen z\jn begrepen de vergoeding van renten en het verlies van stof. De kosten voor het slaan van de penningen zijn vastgesteld by kon. besluit van 18 Sept. 1863, te vinden in de Staatscourant van 6 Oct. 1863. Het stoomschip „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Atrika, passeerde 28 Dec. Suez; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 29 Dec. te Genua; de „Zuid-Holland", van Rotter dam naar Batavia, passeerde 28 Dec. Port Said. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal op Zaterdag 31 Dec. niet plaats hebben. By Koninklijk besluit is mr. J. J. Yan Meerbeke opnieuw benoemd tot voorzitter van den Pensioenraad voor burgerlijke amb tenaren. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heer J. Bik, oud-gezagvoerder ter koopvaardij. Aan J. J. Kips een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als hoofdcommies bij het Depart, van Financiën, behoudens aanspraak op pensioen, en zijn by het Depart, van Financiën bevorderd: tot hoofdcommies C. Middelkoop, thans commiestot commies J. "W. Van Stra&ten, mr. K. H. Beijen, C. P. Zonnevijlle, mr. C. O. Segers, thans adjunct-commiezen; tot adj.-commies C. B. Matthys, J. J. Molier, W. M. Valkis, thans eerste klerken; tot bode J. Yan der Laan, thans assistent-bode. Aan mejuffr. A. J. J. Schaefer, geb. te "VVittfeld (Duitschland), en mejuffr. J. C. Phillips, geb. te Antwerpen (België), mits zij overigens aan de daartoe by de wet gevorderde eischen voldoen, vergunning ver leend tot het geven van lager onderwijs. Benoemd tot onderwyzer by de Ryks-. kweekschool voor onderwyzers te Deventer, B. Korteling, thans tydelyk onderwyzer by die inrichting. By den militieraad in het 2de militie-district van Zuid-Holland, voor de lichting der natio nale militie van 1893, benoemd tot plaats vervangend voorzitter J. S. Korte weg, lid der Prov. Staten. Aan mr. J. H. A. M. Essink, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Oldenzaal. De heer W. A. Stark, arts, met 1 Ja», a. s., benoemd tot off. van gez. 2de kl. by de zeemacht. Goedgekeurd dat aan L. M. E. Brumsteede, burgemeester der gemeente Norg, op zyn verzoek, eervol ontslag is verleend als secre taris dier gemeente. Benoemd tot burgemeester van Warmond, mr. A. Nederburgh, socretaris dier gemeente tot burgemeester van Voorst, mr. H. Crom- melin; tot burgemeester van Benschop, van Hoenkoop, van Polsbroek en van Willeskop, J. A. Van Buma, secretaris dier gemeente.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1