Tot redacteur van het „Nederlandsch Tuin bouwblad" is benoemd de heer G. A. Kuyk, te Arnhem. De rede, door den voorzitter, den heer J H. Krelage, in de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur uitgesproken, ter in leiding van de gedachtenwisseling over het wetsontwerp betreffende eene bedryfs- en beroepsbelasting, is thans afzonderlijk in druk verschenen. Belanghebbenden vinden in dit betoog van hun yverigen, steeds onvermoeid arbeidenden voorzitter uitvoerig en grondig uiteengezet, welke bepalingen van het genoemde wets ontwerp nadeelig voor het bloembollenvak moeten worden geacht. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes hebben den laten Kerstdag de voormiddag-godsdienstoefening te VHage bijgewoond in de Groote Kerk, onder gehoor van ds. Knottnerus. Des namiddags maakten de Vorstinnen een rytoer door de Scheveningsche Boschjes en stapten eene poos op „Zorgvliet" uit, om aldaar eene wandeling te maken. Maandag middag (2den Kerstdag) deed H. M. de Koningin-Regentes een rijtoer door het Haagscbe Bosch en beschouwde met blijkbare belangstelling het gewemel van schaatsen- iyders op de vijvers. Het bestuur van de Toevlucht voor dak- loozen (Chr. Volksbond^ te 't-Hage, ontving f 200 van de Koningin en f 200 van de Regentes. Prinses Sophie van Saksen Weimar schonk f 50. By koninklyk besluit van 15 dezer, opgenomen in de Staatscourant van 28 dezer, is bepaald dat de maten en gewichten in het jaar 1893 zijn onderworpen aan don heryk, bedoeld in art. 15 letter a der wet van 7 April 1869 (Stsbl. 57). De heryk heeft plaats binnen het tydvak, dat aanvangt op 1 Jan. en eindigt op 1 Oct. van dat jaar. Aan Ged. Staten der provinciën wordt opgedragen het tydstip te bepalen, waarop de heryk voor elke gemeente binnen het genoemde tydvak zal geschieden. Gemengd Nieuw». Het gerechtshof te 's-H age deed heden uitspraak in de zaak van v. I. to R. tegen B. te M., betreffende eene door laatst genoemde ingestelde vordering tot ontbin ding van eene overeenkomst van huur en verhuur op grond dat v. I. nalatig was gebleven in het betalen der voor eene hofstede met bouw- en weiland verschuldigde huur penningen. De Haagsche rechtbank liet, alvorens op de vordering te beslissen, den eischer toe tot getuigenbewys. Het Hof achtte echter getui enbewys onnoodig en wees eischers vordering toe. Omstreeks kwart voor zessen Maandag avond werd te Rotterdam brand ont dekt in eene kamer achter de tapperij van de weduwe J. Molenaar, in het benedenhuis van pand No. 27 aan den Ivatshoek. De brand breidde zich zeer snel uit en veroorzaakte een grooten vuurgloed. Dit had ten gevolge, dat eene menigte menschen derwaarts toog en er een groot gedrang ontstond, hetwelk door het harde ryden van de van verschillende zyden aanrukkende spuiten gevaarlyk werd. Een 14-jarige jongen, die door het gedrang van een stoep afgleed en viel, werd dan ook in Katsboek door de aankomende spuit 16 overreden en met een gebroken rechterdybeen per brancard naar bet Ziekenhuis gebracht. Een lS-jarig meisje kreeg, doordien zy in het gedrang beklemd geraakte, eene bloedspuwing. Door de werking van vier spuiten was de brand te ongeveer 7 uren gebluscht, waarna bleek dat de kamer, waarin hy ontstond, be nevens twee alkoven, totaal uitgebrand waren. De schade wordt door assurantie gedekt. Uit Heerenveen schryft men aan het „Hbl.": De kastelein J. Nyland, van Haulerwyk, (Fr.), zal Donderdag 5 Januari a. s. voor de rechtbank te Heerenveen terechtstaan, wegens majesteitsschennis. In eene vergadering, die te zijnen huize plaats had, heeft hij, over H. M. de Koningin sprekende, in de Friesche taal gezegd: „En dat smarrige fanke heth deis f 8500 trac- temint". (En dat jonge meisje heeft per dag 3500 traktement). De daarby' tegenwoordige ryks- en gemeenteveldwachter hebben hiervan proces-verbaal opgemaakt en op last van den officier der rechtbank te Heerenveen is J. N. in 't holst van den nacht in zyne woning gearresteerd en naar Hoeren veen getranspor teerd. Mr. Burger, advocaat te Heorenveen, zal Li'.in verdtcigen. Gistermiddag is een meisje, dat op het ys van den Kralingschen plas zich met schaatsenryden vermaakte, tegen een anderen ryder aangereden, ten gevolge waar van zy viel en een been brak Te Geldersch-Veenendaal is de dertien jarige Willem Van Engelenburg op het nog broze ys gegaan. Hy zakte er door en werd levenloos de woning zyner ouders binnen gedragen. Op de plassen onder Hillegersberg z'fin 2 jongens door het ys gezakt- en verdronken. Te Grouw zyn ook twee boerendochters door het ys gezakt on ofschoon beiden er nog levend worden uitgehaald, is de eene weinige oogenblikken later gestorven, terwijl de toestand van de andere zeer zorgvol is. Te Sneek verdronk Maandag do 19 jarige Joh. Deinum, de kostwinner zyner ouders. Hy was op schaatsen uitgereden en is op de hoogte van de Modderige Geeuw door 't ys gezakt. By Manchester zyn 40 personen door het ijs gezakt. Do meesten werden met moeite gered, maar vyf personen onder wie generaal Rite verdronken. Maandag middag is do zestienjarige T.. die zich op schaatsen van Gouda naar Bodeerave hegaf, dicht by Reeuwijk in een wak ge reden, dat den vorigen avond nog open lag. Daar hy terstond onder het ys schoot, kon hy, ofschoon tal van menschen al het moge lijke deden, niet spoedig genoeg gered wor den. Toen men er eindeiyk in geslaagd was den knaap op het droge te brengen, was het loven reeds geweken. Men meldt uit Brielle, dd. 26 December In Brielsch-Nieuwland schynt in den nacht van 25 op 26 December een welvarend en geacht landbouwor, tevens ouderling en kerk voogd, plotseling door eene vlaag van waan zin te zyn aangegrepen. Althans midden in den nacht is hy opgestaan, heeft, terwyl zyn schoonzoon, die by hem inwoonde, naar Ouwerschie afwezig was, eerst zyne vrouw aan polsen en buik doodelyk gewond, daarna zyn kleinkind en eindelyk zichzelven gedood, al roepende: „Ik ben dol, ik ben dol!" Zyne dochtor, de moeder van het kind, die, In een nevenvertrek den kreet van de kleine hoo- rende, ylings opstond, was van dien zelfmoord getuige. De oude vrouw, die de man dood waande en daarom liet liggen, leeft nog, doch verkeert in gevaarlyken toestand. Nader wordt gemeld: De burgemeester der gemeente, door eon arbeider gewaarschuwd, dat er in de botrenbehuizinge van N. iets zeer vreeselyks moest gebeurd zyn, vond allereerst de vrouw van den landbouwer A. N. vreeselyk gewond en kermende. Zy had in hare vlucht ook nog oen been gebroken. Daarna vond hy N. zelf met afgesneden nek, en eindelyk nog in eene bedstede het vier jarig kleindochtertje, eveneens vermoord. De vrouw heeft medegedeeld dat alle moorden gepleegd zyn door den zelfmoordenaar, die, vóór hy zyn gruwelyk werk begon, zyne vrouw kuste. N. leed dikwyis zeer aan afgetrokkenheid. BUITENLAND, Frankrijk. By de beoordeeling van hetgeen thans in Frankryk voorvalt, dient in 't oog te worden gehouden, wat Floquet en Rouvier roeds nu tot hunne verdediging hebben aangevoerd. Rouvier verklaarde, gelyk men weet, dat hy van de Panama-maatschappy geld bad ont vangen, maar dat hy het had besteed voor geheime uitgaven ten bate van de republiek. Wat Floquet zeide, komt hierop neer: Aan de Panama-maatschappy werd onder het oog gebracht, dat, als zy de gunst van het gouver nement wilde verwerven, zy het voor „publi citeit" bestemde geld niet moest besteden aan do bladen der oppositie, maar aan die, welke de republiek en het ministerie-Floquet ver dedigden. Volgens Fransche traditie en raeening is dat niet afkeurenswaardig. Voor den eersten plicht van een gouvernement wordt gehouden, zyn voortbestaan te verzekeren en hetzynen vrienden zoo aangenaam en zynen vyanden zoo onaangenaam mogelyk te maken. Het is to hopen, maar nauwelyks te verwachten, dat het Panama-schandaal de Franschen tot een ander inzicht zal brengen. Gelukkig voor de republiek, zoo heet het thans algemeen, is Boulanger dood en do overige protondonten zyn vooralsnog weinig gevaarlyk. Van den graaf van Parys en diens zoon, den hertog van Orleans, prins Gamelle, wordt byna in het geheel niet gesproken, maar de „Figaro" begint propaganda te maken voor prins Victor, den oudsten zoon van prins Napo leon. Het heet, dat hy stil uit Brussel te Parys is gekomen en zich hier reeds eenige dagen verborgen houdt. „De tegenwoordige vrijheid," zegt het genoemde blad, „is toch slechts de vryheid van lasteren en beschimpen De dicta tuur zou ten minste ons de vrijheden terug geven, die waarde hebben in de oogen van fatsoeniyke menschen. En zoo komt het, dat heden uit iedere borst dezelfde kroet van ver langen en van hoop naar een onbekenden bevryder oprijst." Van den oud-minister Constans wordt ge zegd, dat h\j zeer gaarne als redder der repu bliek zou willen optreden. Hy, die Boulanger uit het land heeft verdreven en tegenover spectakel op straat zich onverbiddelijk streng beeft getoond, geniet eene reputatie vari kracht en energie, die hem voor velen do'aangewe zen persoon doet zyn om een einde te maken aan de tegenwoordige crisis, welke sommigen zeggen, dat hy heeft uitgelokt. Hyzelf ont kent dit, maardesnietteminwordtgeloofd.dat Andiieux, die voor de commissie van enquête do verrassendste onthullingen heeft gedaan, zyn werktuig is. De Kamer is tot 10 Jan. gescheiden. Met het uiteengaan der Kamer is in Frankryk een weinig rust gekomen. Het feest van Pasteur neemt in de Paryscho bladen meer plaats in dan de Panama zaak. Toch bevat de „Figaro" naast een hoofd artikel, waarin de beroemde Franschman wordt gehuldigd, nog eene opzienbarende verklaring. Volgens dat blad toont het rapport van Pasteurs collega, Brouardel, aan, dat DeRei- nach geen zelfmoord pleegde, maar vergiftigd werd. Het vergif werd hera toegediend 7 of 8 uren vóór zyn dood, dus in den tyd toen hy met Rouvier en Clémenceau by Hertz en Constans pogingen aanwendde om verdere onthullingen te voorkomentwee jaren goleden zou Herz hebben gepoogd, Reinach te ver giftigen. Het blad wjlst er op dat iemand, die zich van het leven wil berooven, doorgaans een sneller werkend middel neemt. Bovendien was de stand van het justitieel onderzoek op den 19den Nov. nog niet van zulk een aard, dat er voor Do Reinach reden bestond zich van het loven te berooven. De enquête commissie houdt zich bezig met het onderzoek van zeventien duizend afge geven „bons" wegens kosten van publiciteit. Deze stukken worden verdeeld in drie cate gorieën lo. de bons, welker bestemming uit het op schrift blykt 2o. de bons, welker bestemming niet duide lijk blykt, maar door bijzondere aanwyzingen wordt vermoed 3o. de bons, omtrent welker bestemming niets bekend is. Van eene geheele serie van 150 opvolgende nummers is geen spoor gevonden. Andrieux, de oud prefect van politie, is door zyne onthullingen over het Panama schandaal in Frankryk op hot oogen blik de held van den dag. Zyne weigering, den naam te noemen van een staatsman, die 80,000 fr. zou hebben ontvangen, brengt den pre sident der republiek in verdenking. De „Cocarde" valt Jules Ferry en den afge vaardigde Reinach, directeur der „Róp. fran- ijaiso," aan. Zy beweert dat die beiden in overeenstemming mot Lóón Say in 1887 van den gouverneur van het Crédit foncier, Christophle, die de concessie voor den stads spoorweg wenschte to verkrygen, 2- a 300,000 fr. voor de „Róp. fr." poogden af te persen. Of De Freycinet, die, gelijk gomeld, ook al wordt beschuldigd, zal aftreden als minister van oorlog, is nog onzeker. Men zegt dat de afgevaardigde Pourquéry dreigde met eene interpellatie over de verhouding van den mi nister tot Cornelius Herz en dat hy Vrijdag avond een bezoek heeft gebracht aan An drieux, om van hem den brief terug te vra gen, waarin hy vier jaren geleden de onder steuning van Herz by de verkiezing van een president der republiek had verzocht. Volgens de „Libre Parole" hebben de gis teren voortgezette huiszoekingen tot eene hoogstbelaDgryke ontdekking geleid. Het brievencopieboek van Fontanes, die belast was met de afdeeling voor publiciteit by de Panama-onderneming, zon gevonden en aan den vechter van instructie in haudeu ge geven zyn. Deze brieven zyn, volgers de ^Figaro," zeer compromitteerend voor een aantal af. gevaardigden en Senaatsleden. Daarby be hoort de geheele briefwisseling tusscbon do Panama-maatschappy, Cornelius Horz en Arton, betreffende de stappen, welke gedaan moesten worden in het parlement. Zy bevat alle namen, benevens het bedrag, dat ieder verlangde, en inlichting betreffende de stor tingen met byhoorende dagteekeningen De „Siècle" gelooft te weten, dat Marius Fontanes, Cettu, Sans Leroy en Charles De Lesseps eerstdaags voorloopig in vryheid zouden gesteld worden. "Wanneer de Kamer den lOden Januari weder byeenkorat, moet een president worden gekozen. Floquet heeft weinig kans; men spreekt van Casimir Pórior of Etienne. In de stampvolle nieuwe aula der Sor- bonne te Parys werd gisteren de 70ste ver jaardag van Pasteur geviord. De president der republiek, de ministers, hot corps diplo matique, vele vereenigingen en geleerde ge- nootschappen en studenten waren tegenwoor dig. Vele redevoeringen werden uitgesproken waarin hulde gebracht werd aan den man der wetenschap en zijne schoone ontdekkingen. De beroemde Engelsche hoogleeraar Lister dankte Pasteur uit naam van de genees kundige en heelkundige faculteit en omarmde hem onder de geestdriftige toejuichingen van het publiek. De Afgevaardigden uit Berlyn en St. Peters burg werden vooral zeer toegejuicht. Voor Pasteur, die zeer bewogen en blykbaar zeer zwak was, zeide zyn zoon dank voor deze hulde. Tot de aanwezigen behoorden afgevaardig den uit Amsterdam en Utrecht en de Neder- landsche gezant, die Maandag zelf Pasteur het grootkruis der Oranje-Nassau-orde is gaan overhandigen. Zwitserland. Over de verwerping van het handelsver drag door de Fransche Kamer oordeelen de Zwitsersche bladen zeer ongunstig. De „Gazette de Lausanne" schryft: „Meer dan vier eeuwen achtereen vormen onze han delsbetrekkingen met Frankrijk den grondslag van eene vriendschap, welke zich zelfs in zeer slechte tyden niet verloochende. Het heeft den protectionisten behaagd dezen toestand te veranderen. Frankryk behoeft zich niet te verwonderen, zoo de openbare meening in Zwitserland ontstemd is. Wy willen hopen, dat het verbreken der betrekkingen slechts tydely'k is en dat weldra eene verstandiger handelspolitiek in Frankryk gevolgd zal wordt n." Het „Journal de Genève" zegt: Do vriend schap, welke onze buren van het westen met woorden betuigen, lost zich op, zoodra het eigenbelang in het spel komt. Wy dienen het voorbeeld te volgen, dat ons gegeven wordt. Wy moeten in al zyne gestrengheid eene op waarheid gegronde staathuishoudkundige politiek gaan volgen. Dit zal misschien nog het beste middel zyn om aan het treurige stelsel: „Ieder by zich en ieder voor zich," een einde te maken. De „Generois" zegt: „De minister beeft ondans zyne verklaringen en beloften slechts ééne zorg: Panama. Wy zullen slecbts al te veel gelegenheid hebben om deze ernstige ge beurtenis te bespreken. Onze troost is, tot dusver onzen plicht gedaan te hebben, als be vriend volk. De „Tribune de Genève" zegtDeze beslis sing is van onberekenbare strekking. Wy zullen een moeilyk tydperk moeten door maken, dat trouwens reeds begonnen is met de toepassing van het minimum tarief. Wij hopen dat de Bondsraad de maatregelen zal nemen, welke de toestand eischt De „Revue" van Lausanne zegt dat de sprekers der protectionnistische meerderheid ongelyk hebben gehad, deze handelsovereen komst te verwerpen. Er werd toch minder toegestaan dan zelfs aan Duitschland, Oosten rijk en Italië, drie landen, voor welke Zwit serland minder instemming gevoelt dan voor het republikeinsehe Frankryk. Italië. Eene gedeeltelyke ministerieel© crisis wordt meer en meer waarschynlijk. De toestand van den minister van financiën Griraaldi is zeer hacheiyk wegens de bankquaestie. Het ont werp op de emmissiebanken zal met talrijke wyzigingen worden aangenomen. De „Economista Italjano" vraagt opheldering betreffende het bericht, Jat onderhandelingen zouden zyn aangeknoopt tusschen de besturen der Romeinsche Bank en Nationale Bank tot

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2