DAGBLAD. Dinsdag 27 December. A®. 1892. Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomrner bestaat uit ViiSE Bladen. Eerste Blad. Nieuwjaar. Kerstliedje. Leiden, 24 December. ft0. 10076 PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden por 3 caianiloaf 1.16. Franco por port1.10. Afzsnderltjfeo Noinuiera0.G&. PRIJS DE3 A-DVERTENTJÊN ▼on 1—6 regel* f 1.05. lodero regel moor f 0.17$ GrooUre letton naar plaatamimto. Voor hei iDOMsooroo buiten de tied wordt ƒ0.06 berekend. Het postkantoor heeft buitengewone maat regelen genomen om door het jaarlijks grooter wordend aantal kaartjes met nieuwjaar heen ie komen. Men kan deze reeds overmorgen op de post bezorgen, mits een kruis over le enveloppe is getrokken. "Wy veronderstellen dat betrekkelijk wei nigen hiervan gebruik zullen maken en daar door zal de post, hoewel geheel buiten hare schuld geen zorg kunnen dragen, dat alle kaartjes op 1 Januari bezorgd zyn. En toch is do bedoeling van allen dat hun gelukwensch op 1 Januari worde gelezen. Wy geven daarom den raad ■Icnwjaars- wenschen te plaatsen in het Lcidsch Dag blad. En om wederom ieder in de gelegenheid te stellen dit te kaanea doen, berekenen wij nieuwjaarswenschen vóór Woensdag avond a. 9. 8 uren 's avonds bezorgd ad 23 Cents, na dien tyd ad Cents. Offlolëele Eennlsgeringen. Buigemceater en Wethouders der gemeente Lolden breugnu tor algomeooe kermis ds£ op Maandag den 26sten Deoember a. 8 (Tweeden Kerst dag), bet Bureau van den B irgerlijkec Stand ge- ojifüd zal zp i van des (middags twaalf tot. des namiddags twee nren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 21 Lee. 1832. E. KIST, Secretaris. Dat men ons hier zoo vroolijk Op dozen avond vindt, Dat hebben w(j te danken Aan U, lief Christenkind! Want waart G(J niet gekomen In dezen heil'gen nacht, Wy hadden niet gekregen Hetgeen gy heden bracht. Nu Gy hier zyt gekomen In dezen hoil'gen nacht. Nu branden hier de lichtjes En flonkeren zoo zacht. Zoo is 't in onze harten Niet duister en niet leeg, Eu onze kleine smarten Vergeten wy terdecg. En onze zoetste droomen, In dezen nacht gedaan, Ze zyn nu uitgekomen; Het was gecu kindei waan. Wat ziet het oog bogeerlijk Van allen, groot en kleenl 't Is ook zoo njk, zoo lieerlyk, Zoo prachtvol om ons heen! De sterretjes daarboven, Ze fluist'ron ons vriendelijk toe Dat wy U zullen loven, Verheugd en bly te moè. O, Christenkind, hoe goed zyt G(j Dit zingen en dit bidden wy: KOM 'T VOLGEND JAAR TOCH WEËR Onder overlegging van onderstaand schrij ven van de Commissie voor het Stedeiyk Museum alhier, geven B. en Ws. den gemeen teraad in overweging tot do benoeming van een lid-Conservator dier Commissie over te gaan. De Commissie van beheer van het Stedelijk Museum heeft de oer, naar aanleiding van de Verordening van 1866, gewijzigd den 23sten September 1886, aan den Gemeente raad voor te stellen, voor de betrekking van onbezoldigd Conservator, opengevallen door het overlijden van den heer P. Du Rieu Jr., te benoemen den heer C. W. H. Verster. By de behandeling van de goraeente- begrooting voor 1893 in de Sectiën, wo d gevraagd of er geene termen zouden bestaan om het gebruik van den grond aan den Vest- wal nabij het Kruithuis, waarop de lijnbaan is geplaatst, terug te nemen, ten einde te kunnen geraken tot een verboterden toestand aldaar. In hunne Memorie van Antwoord deelden B. en Ws mede dat daarvan by hun College reeds sprake was geweest. Bedoelde grond werd krachtons Raadsbe sluiten van 24 Augustus 1871 en 11 Mei 1872 kostoloos in gebruik afgestaan aan A. Van Driel en P. M. Engels, ten einde te wor den aangelegd en gebruikt tot lynbaan of touwslagery, mits dien grond a. d. Vestzyde afsluitende door eoDe houten, behoorlyk ge verfde schutting, ter hoogte van 2'/2 M., en aan de andore zyde door eene af heining, een en nnder voor hunne rekening te maken en to onderhouden ton genoegen van de Commissie van Fabricage, onder bepalingdat die grond tot geen ander einde wordt aaDgelegd, ingericht en gebruikt dan met bijzondere vergunning van den Gemeenteraad en toegankelijk biyftvoor het reinigen der aldaar liggende riolen en voor do brandblussching, als vanwege het Gemeentebestuur zulks noodzakelijk geacht wordt, alsmede dat by het ophouden van dat gebruik, uit wolken hoofde ook, de be staande afscheidingen worden het eigendom der gemeente. Het perceel had eene inhouds- grootte van 4 aren en 92 centiaren, als oen gedeelto van de perceelen by het kadaster der gemeente Leiden bekend onder Sectie E, No. 721, ter grootte van 1 are, 20 cen tiaren, onder Sectio A, No. 87, ter grootte van 2 aren, 56 centiaren, en onder Sectie A No* 496, ter grootte van 1 are en 16 centiaren. Sedert geruimen tyd wordt bedoelde grond niet meer door do hoeren Engels en van Driel gebruikt, maar door den heer M. J. H. Van den Bergh, door wien de touwslagery in 1883 is overgenomen. Bij adres wordt door genoemden heer Van den Bergh thans verzocht het gebruik van den grond onder dezelfde voorwaarden te mogen behouden. Na overleg met de Comraissie van Fabri cage zyn B. en Ws. met do Commssio van oordeel dat by opheffing van de lynbaan do toestand aan den Vestwal belangrijk zoude kunnen worden verbeterd door aan do eige naars der perceelen aan de Hoefstraat gele genheid te geven tot het aanleggen van tuinen, het aanbrengen van uitgangen naar den Vest wal, alles op dezelfde w|Jze als zulks Is ge schied ten aanzien van den grond aan den Vestwal gelegen aan de zyde van de Doeza- straaL B. en Ws. zyn van meening dat do zeer onooglyke toestand, waarin do achterzijde van tal van perceelen achter de lynbaan zich thans bevindt, belangryk zal worden verbeterd zoodra liet beletsel der touwslagery zal zyn opgeheven. Overal, waar slechts gelegenheid daartoe is gelaten, ziet men aan den Vestwal de oude huizen langzamerhand plaats maken voor nieuwe, veel fraaier mot een front naar den singel gekeerd. Eene verbetering in die buurt, zeggen B. en Ws,, is alleen mogelyk by eene afwijzende beschikking op het verzoek van den heer Van den Bergh. Het privaat be lang moet hier, naar het hun voorkomt, voor hot algemeen belang wyken. Het gebruik, dat thans nog van de lynbaan wordt gemaakt, is bovendien van hoogst ge ringe boteekenis en or zoude alzoo geen over wegend bezwaar bestaan tegen de opheffing, terwyi uit den aard der zaak voor de oprui ming een bekwame tennyn zoude moeten worden gesteld. B. en Ws. geven den gemeenteraad mits dien in overweging afwyzend te beschikken op het verzoek van den heer M. J. H. Van den Bergh en het gebruik van den grond aan den Vestwal hierboven omschreven aan den tegenwoordigen gebruiker op te zeggen tegen 1 Juli 1893. Ter vervulling der vacature van derden onderwyzer aan de Jongensschool 2de klasse, ten gevolge van de overplaatsing van de den onderwyzer A. J. J. Verbrugge naar Leerschool, wordt den gemeenteraad eene voor dracht aangeboden tor benoeming van een der den onderwyzer aan de genoemde school, op eene jaarwedde van f 550, vermeerderd met 100 voor het geven van onderwys in de Frarische taal. Die voordracht is als volgt samengesteldlo. S. Westra, onderwyzer te Koudekerk, 2o. W. J. Jong, onderwyzer te Leiden, en 3o. A.L. Van den Berge, werkzaam aan eene der openbare lagere scholen alhier. Na overleg met de Commissie van Fabri cage geren B. on Ws. in overweging aan J. A- Reuther vergunning te verleenen om eene loozing voor bloedwater te doen leggen van zyne slachtery in do Krauwelsteeg naar bet stadsriool aldaar, onder voorwaarde dat: lo. geen bloed naar het riool vloeie; 2o. eene bezink en ruirakolk buiten den slachtstal gemaakt worde; 3o. dat de 3 gemetselde straatkolken by de slachtplaats door yzeren (gemeente model) mot aansluitingen aan het riool, worden vorvangen; 4o. dat het geheele werk onder toezicht van den Gemeente-architect worde uitgevoerd; 5o. dat het onderhoud van een en ander, ook in de openbare straat, blyve voor rekening van adressant6o. dat de kosten van straten en herstraten door adressant worden vergoed; 7o. dat tydig aan den Ge meente-architect worde konnis gegeven, wan neer met do uitvoering begonnen is; 3o. dat door adressant eene jaarlyksche recognitie wordo betaald van ƒ1.50, overeenkomstig het tarief. Naar aanleiding van het desbetreffend verzoek van H. Kits van Heyningen, deelen B. en Ws. den gomoenteraad mede dat de zoon van adressant eerst op 1 December tot de Hoogere Burgerschool voor Jongens is toegelaten, zoodat zy in overweging geven aan adressant vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor zyn zoon, sedert 1 December jl. loerling der Hoogere Burger school voor Jongens, over bet eorste kwar taal van don cursus 1892 '93. Ter vervulling van de vacaturen, welke in de Plaatseiy ke Schoolcommissie is ontstaan door do periodieke aftreding van do heeren dr. H. W. Bakhuis Roozeboom, F. H. A. Driessen, dr. C. J. Van Ketwicli eri dr. A. W. Kroon Jr., en yan de vacature, welke ontstaan is door het overly len van dr. H. Boursse Wils, heelt genoemde commissie de volgende aanbevelin gen van twee personen aan den gemeenteraad doen toekomen: I. lo. Dr. H. W. Bakhuis Roozeboom en 2o. C. J. Valllant. II. lo. F. H. A. Driessen en 2o. F. Beyerinck. III. lo. Dr. C. J. Van Ketwich en 2o. dr. E. César Segers. IV. lo. Dr. A. W. Kroon Jr. en 2o. dr. P. H. Dainsté. V. lo. Dr. E F. Van Dissel en 2o. dr. J. W. Muller. Het Kerstfeest der Zondagsschool van den Protestantenbond zal, na de intrekking dor vergunning om daarvoor de Hooglandsche kerk to mogen gebruiken, nu gevierd worden in de Luthersche kerk, doch, met het oog op de beperkter ruimte dan in eerstgenoemd kerkgebouw, zonder de ouders der leerlingen. Geiyk elders in dit blad wordt vermeld, js de Burgerzangschool alhier opgeheven, maar zal door den heer C. B. Duyster worden ge tracht zo voort te zetten. Het besluik tot opheffing viel deze weok in eene buitengewone vergadering van het departement Leiden der Maatschappy tot Nut 1 Yan 't Algemeen, waartoe de school behoorde De Burgerzangschool werd in 1860 opgericht I en was verscheidene jaren eene der bloeiend- ste inrichtingen van het departement. De opheffing geschiedde tegen 1 Januari a. s., wegens onvoldoende deelneming en dien tengevolge finantlöelen achteruitgang. De Vereeniging „Nut en Genoegen" hield gisteravond in haar gebouw in de Schoolsteeg eene buitengewone vergadering. Nadat door den president, den heer J. Goo- deljee, den loden dank was gebracht voor hunne opkomst, hen tevens aansporende tot het meer bezoeken der Zaterdagavond byeenkomsten, daar dit de gezelligheid zeer zoude vermeer deren, werd door den lsten en 2den penning meester het verslag over het afgeloopen boek jaar voorgelezen, waaruit o. ableek dat de Vereeniging niet achter-, maar steeds vooruit gegaan was. Alsnu had de periodieke bestuursverkiezing plaats en werden de hh. Goedeljee, voorzittery Bomli, 2de secretaris, en Trap, 2de penning meester, als zoodanig herkozen en door den waarnemenden voorzitter golukgewonscht. Tot commissarissen van toezicht werden, gekozen de heeren Kiek en Hoogonstraaten. Daarna bracht de eerste secretaris zyn ver slag uit over het afgeloopen jaar eu werd door den opnieuw in functie getreden voor zitter, na nog eenige mededeelingon te hebben gedaan, de vergadering gesloten. De secretarie der gemeente Oegstgeost zal tot het doen van aangiften by den burger- lyken stand a. s. Maandag (2den Kerstdag) geopend zyn van 12 uren tot halftwee. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft aan mej. M. H. Bottinga, met ingang van 1 Fobr. e. k., eervol ontslag verleend als onderwyzeres aan de school No. 9; met in gang van donzelfden datum aan den heer K. Joustra als onderwyzer aan de school No. 2, on met ingang van 15 Febr. o. k aan don heer P. v. d. Mey als onderwyzer aan de school No. li. Benoemd tot onderwyzeres aan de school No. 9 mej. A. D. v. d. Woude, te Murmer- woudo, met ingang Yan 1 Febr. e. k., en tot onderwyzeres aan school No. 7 mej. J. Berg mans, te Sneok, met ingang van 1 Januari e. k. De Raad der gemeente Benthuizen heeft tot onderwyzeres aan de gemeenteschool be noemd mejuffrouw S. F. Kerlen, thans in. goiyko betrekking werkzaam te Hees, by Nymegen. Met de benoemde stonden op de voordracht mej. S. J. Van den Berge en mej. J. M. L. Boddien, onderwyzeressen te Vlissingen en te Nijmegen. Mr. F. Wolfson heeft gisteren den eed afgelegd als advocaat en procureur bij don Hoogen Raad. De afdeeling Dordrecht der Maatschappy tot bevordering der Toonkunst heeft Donder dag-avond Handels „Messias" uitgevoerd. Op aanbeveling van den heer Danit-1 de Lange waren do bassolo's aan onzen te Parys ver- toevenden landgenoot Johan Schmier opge dragen, die daarvoor dan ook was overgo komen. Met mej. Nanny Do Roever heeft hy zeer veel succes gehad. Naar aanleiding van het door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant aan de Regeering in overweging gegeven denkbeeld, om tot voorkoming der verspreiding van het mond en klauwzeer het houden van markten van herkauwende dieren in het geheele Ryk tijde- lyk te verbieden, heeft de minister van bin- nenlandsche zaken verklaard, het uitvaardigen van zoodanig algemeen verbod niot wen- scheiyk te achten, doch gaarne bereid te zyn om voorstellen tot het verbieden van bepaald» markten telkens in overweging te nemen. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 24 Dec. van Arasterdam te Cuxhaven; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, vertrok 22 Dec. van Napels - de „P. Caland", van Baltimore naar Amsterdam, passeerde 24 Dec. Lizard.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1