tein van gemeld corps JE. A. G. De Petit, op zyn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen. TWEEDE HAMER. AoondcUting van Donderdag. De beraadslaging word voortgezot over hoofdstuk IX (Waterstaat) der Staatsbegrooting. By de afdeeling Waterstaat drong de heor Hofaards van den Ham aan op bespoediging van het onderzoek naar den door de Regeoring te verleenen steun aan maatregelen tegon do hooge waterstanden op de rivier de Vecht. De heer Huber, ofschoon toejuichende de herziening van de alg6meene voorschriften omtrent de uitvoering van werken onder beheer van waterstaat, maakte verschillende opmer kingen dienaangaande. O. a. kwam h(i ud tegen het hooger beroep voor werkgevers van de uitspraak van den minister by deskundigen ter zake van de uitvoering van contracten. Do heer Conrad drong aan op bespoediging van de werkzaamheden der Commissie voorde Zuiderzee-quaeetie. De heer Hartogh bestreed de periodieke bezwaren van den heer Huber. De minister verzekerde de beslissing om trent het adres in zako de Vecht zooveel mo gelijk te zullen bespoedigen. H(j bestreed de critiek op de herziene algemeene voorwaarden. Met den arbeid der Zuiderzee-commissie zal zooveel mogeiyk spoed worden gemaakt. By art. 8 drong de heer Conrad aan op organieke bepalingen omtrent bevordering, bo- looning en pensionDoering van de ambtenaren van den waterstaat. De minister antwoordde dat eene voorloopigo regeling is gemaakt als voorloopster der or ganieke regeling. By art. 9 beloofde de minister aan den heer Lucassen overweging van de belangen der sluis- en brugknechten. By art. 16 drong de heer Smeênge aan op verbetering van het Meppelerdiep. Bi) art. 29 beloofde de minister aan den heer Royaards vorscherping van toezicht op de baggerstorting in Nederryn on Lek, ter wijl by aan den heer Smeenge verklaarde dat binnenkort eone suppletoire aanvrage zal worden ingediend voor de verbetering van dit vaarwater. By art. 31 (haven te Tiel) betoogde do heer Tydeman de noodzakelykheid van meer dere verdioping dier haven, ook zonder nadere bijdrage van de gemeente. De minister achtte verdere bydrage der gemeente wel degeiyk noodig. By art. 37 (verlegging der Maasuitmonding) beloofde de minister aan don heer Mutsaers zooveel mogeiyk te zullen bespoedigen de onderhandelingen over den aanleg eener schutsluis te Waalwyk. By art. 44 (Nieuwe Maas) bracht do heer Van Kerkwyk wederom ter sprake de quaestie der hooien in den Rotterdam3chen Waterweg. De minister betoogde de noodzakelykheid, dat de heffing voor het gebruik der boeien gemeentezaak blyve, te meer, omdat zo liggen op het havongebied van Rotterdam. Retributie aan den Staat was evenmin noodig als voor het gebruik van steigers. Do heer Van Kerkwyk bleef dit ontkennen. Op art. 45 (Rott. Waterweg) nam do mi- nistor over het amendement der Commissie van Rapporteurs tot vermindering met f 355,000 voor verbet© ing der rivier tusschen Rotterdam en Krimpon. By art. 55 spraken de hoeren Conrad en Boreel over de instandhouding der duinen in Noord-Holland, wolke volgens den minister behooriyk worden beheerd. By de verdere posten drong de heer Lucassen aan op plaatsing van ducdalven in do buitenhaven te Veere en de heer Zylma op verbetering van de watorgemeens hap van Delfzyi. Aan den heer Conrad beloofde de minister een voorstel tot oplossing der geschillen tus schen God. Staten van Zeeland en de Regee ring omtrent de zeewering en oeververdediging. De heer Hennequin betoogde do noodzake lykheid der verbetering van do haven te Broskens noodiger dan do uitgaven voor het havenstation te Vlissingen. Do minister antwoordde dat beide zaken niet te vergelyken zyn. Het volgend jaar zal een plan tot verbetering der haven te Breskens worden voorgesteld. Op art. 66 (zeowerken te Harlingen en Makkum) waren voorgesteld een amende ment der Comm. van Rapp. tot vermindering mot /"5500 voor een looppad over denWest- havendam te Lemmer en eon amendement door don beer Rutgers tot vermindering met 1 ton voor verdieping van het vaarwater over de Pollen. De beide amendementen worden toegelicht door de heeren Conrad en Rutgers. Laatst genoemde zeide dat de bedoeling is de be slissing aan te houden totdat eene regeling voorgedragen wordt omtrent de verbetering van de haven te Harlingen, ten einde de zaak volledig te kunnen overzien. De heer Oppedyk constateerde dat de heer Rutgers niet tegen het plan zelf is en bestreed dieDS donkere voorspellingen. De heer Lieftinck verdedigde krachtig het regeeringsvoorstel. Do zaak is ten volle onder zocht De heer Huber bestreed mede het amen dement en ontkende dat Harlingen zelve schuld zou hebben. De heeren A. Van Dedem en Havolaar be streden ook het amendement, maar zullen nog nadere inlichtingen van de Rogeering afwachten. Te kwart voor twaalven werd do zitting verdaagd tot heden te elf uren. Gemeugd Nieuwe. Eerste Kerstdag, Zondag a. s, zal voor mejuflr. de weduwe L. J. Van Dorsten, geboren Klikoe, wonende in het Jan-De Laters- hof, Binnenvestgracht by de voorin. Ryns- burgsche poort, z'\) het ook in noderige be trekking, een gewichtige dag zyn. Den 25sten December toch zal het 35 jaren zyn geleden, dat zy in de Hooglandsche kerk voor het eerst als plaatsgeefster fungeerde. Sedort is zy by elke godsdienstoefening aldaar op haren post kunnen zyn zonder ooit afwezig behoe ven te blyven, noch wegens ziekte noch om andere redenen. Zy heeft thans den ouderdom van byna 74 jaren bereikt en is tevens de oudste beambte van genoemde kerk. zoowel in dienstjaren als wat leeftyd betreft. De echtgenooto van A. D, te Nieuw-Vennep, ia 21 dezer van een drioling, tweo jongens en een meisje, bevallen. Allen zyn gezond. W o e n s d a g-a vond is in de War- moezierstraat te 's Hage gevondeneen kind van het vrouwelyk geslacht, circa 14 dagen a 3 weken oud, gewikkeld in drie flanellen hemden, twee borstrokken, twee rokken, een navelband, een wit japonnetje, eeno slaap muts, een halsdoek, eene witte luier en oen wollen zwart gehaakten doek, alles onge merkt. De commissaris der 1ste afdeeling verzookt inlichtingen. Met aandrang is reeds gewaar schuwd tegen het gebruik van ongekookte melk, nu op tal van plaatsen het mond en klauwzeer onder het rundvee heerscht. Dat deze waarschuwing niet overbodig is, biykt uit het feit, dat te Haarlem en te Haarlemmer meer in de gezinnen van een drietal vee houders het mondzeer heerscht, volgens des kundigen als een gevolg van het gebruik van ongekookto molk. Wylende pikeur HeinrichVon Persina, wien in don circus-Carré onlangs een glas bier in het gelaat geworpen werd, over leed op 32 jarigen leeftyd. De heer Persina was ongeveer 4 jaren in dienst van den heer Carré als manégo-regisseur tevens was hy een zeer bekwaam pikeur. By de jongste Sporttentoonstelling te Schereningen stond menig paardenkenner verbaasd, hoe Persina de ontembaarste paarden wist te be rijden on te drosseeren; paarden, welke hem geheel vreemd waren. En wie in den circus hem deel zag nemen aan de zesvoudige tan dem of do voorstelling der 12 yzeren ridders, heeft ook aldaar menig keer zyne bekwaam heden als pikeur kunnen opmerken. Voor den heer Carré is 's mans dood een groot verlies, maar niet minder voor de onge lukkige weduwe, die nog altyd onder de droevige gevolgen van de bekende spoorweg ramp gebukt gaat. By die gelegenheid werd zy, naar inon weet, ernstig gewond en haar been verbryzeld, maar zóó hoog, dat amputatie onmogelyk was. Zeer gebrekkig kan zy zich met een yzeren toestel om het beleedigde been bewegen, en eerst sedert eenige weken na het spoorweg-ongeval, dus na eene behan deling van ongeveer anderhalf jaar, is zy uit het gasthuis to Göggingen, by Augsburg, vertrokken en naar Amsterdam gekomen. Ook het geheele gezelschap van den circus is zeer onder den indruk van het sterfgoval, want de heer Persina was door allen zeer bemind. Het lyk zal, na vanwege de justitie te zyn geschouwd, van Amsterdam naar do geboorte plaats van den verslagene in Bohemen worden vervoerd, om in het familie-graf te worden bygezot. De heer Peraina behoorde tot eeno voorname Oostenryksch-Hongaarscho familie. Volgons een gerucht zou het overlijden van den pikeur niet het onmiddellyk gevolg van de verwonding mot het bierglas zyn ge- weost. Er moeten nameiyk vorschynselen zyn waargenomen, welke doen denken aan op neming van sublimaat in het bloed. Het geneeskundig onderzoek, dat heden een aanvang neemt, zal wol aan het licht brengen, of dat gerucht al dan niet gegrond is. Dinsdagavond j. 1. vergaderde in de „Volksbierhalle" te Sappomeer do af deeling van den Soc.-Dem. bond, waar als spreker optrad de heer Stienstra, van Hai- lingen, met het onderwerp: „lood voor brood". Toen de vergaderden den spreker in optocht naar het 6tation uitgeleide deden, weraen ze gesommeerd om uiteen te gaan. Daar hieraan niet dadelyk voldaan werd, is de massa door eene charge van marechaus sees en huzaren uit elkaar gejaagd, waardoor één zwaar en verscheldenen licht gewond werden. Te Bennebroek is gistermorgen eene woning, toebehoorerido aan Mevr. de Wed. H. Willink en bewoond door den land man J. Boterbloem, door eene onbekende oorzaak grootendeels verbrand. Door het vlug en flink optreden der brandweer bleef een gedeelte van het groote gebouw behouden en werd het meeste van den inboedel gered. Alles was verzekerd. Te Leouwarden heeft eergister- avond een oploop van socialisten plaats ge had. Onder het zingen van socialistische lie deren trokken zy door een gedeelte der stad, gelijk gewooniyk kwamen er spoedig veel nieuwsgierigen by. De politie slaagde er echter na eenigen tyd in, hen uiteen te dryven, waarna het weder rustig werd. Eén persoon werd gearresteord. Te Eindhoven is Woensdag by het vertrek van oen goederentrein de trein afgebroken, zoodat negen wagens achterbleven. Verleden week werd uit Woens- drecht gemeld, dat eene dame uit een spoor trein gesprongen was, en dat by die gelegen heid de noodrem niet kon weikon. Naar de oorzaak van dit laatste is terstond een onder zoek ingesteld, waaruit is gebleken dat de afsluitkraan dier noodrem van den trein go- sloten wae. Thans wordt onderzocht wie daarmede belast was. Toen Jules Roche in de gangen van het Palais Bourbon de ministeis Ribot en Bourgeois ontmoette, onmiddellyk na het tooneel, dat in de Kamer had plaats gehad en waarby, zooals geseind, Jules Roche snik kende zyne onschuld had betuigd, nep hy: Gy zyt misdadigers, noemt hot zooals gy wilt Dempsy, do man, die verdacht wordt aan de koks te Homestead het vergif te hebben geleverd, om een groot aantal werklieden en soldaten te dooden, heeft zich in handen der justitie gesteld. Ook in Montana heeft eene vergiftiging op groote schaal plaats gehad. Van de 110 dwangarbeiders, die in plaats van vrye arbei ders aan een spoorweg moesten werken, zyn velen vergiftigd; 4 personen stierven en 10 liggen op sterven. Influenza heerscht in Zuid- Rusland weder vry hevig; te Kiew kwamen verleden week 06, te Odessa 49, to Cherson en Nicolajeff 109 gevallen voor. En dat de epidemie noordwaarts optrekt, blykt hieruit, dat te Moskou ook 76 gevallen z(Jn aange geven. Opmerkeiyk is het, dat de ziekte by schier alle lyders onder de 19 en boven de 60 jaren ernstige aandoeningen van longen of ademhalingsorganen ten gevolge heeft. Volgens officiéele opgaaf uit Hamburg zyn gisteren vier gevallen van cholera voorgekomen, als: een man in de stad, een knaap te Hammerbrook, die in het ziekenhuis is overleden, en twee kinderen uit een huisgezin te Sanct Georg. Uit St.-Petersburg wordt geseind dat do cholera met hevigheid heerscht in Podoliè. Zoewel in Spanje als in Portugal zyn de quarantaine-maatregelen, voor schepen van Hamburg en andore voorschriften om trent personen en goederen, uit die haven komende, welke voor eenige weken werden ingetrokken, thans weer hersteld. BUITENLAND. Fraukrjjk. Over het algomeen toonen in Frankryk de bladen zich ingenomen met de energie der regeering in de Panama-zaak. Do monarchale bladen geven evenwel hunne verwondering te kennen, dat de tegenwoordige ministers zoolang mannon naast zich hebbön geduld tegen wie eene crimiueele vervolging moet worden ingesteld; het is niet aan te nemen dat zy van de knoeieryen niets hadden ge- weten. De „Presso" verlangt de ontbinding der Kamer, omdat vele afgevaardigden der meerderheid hunne verkiezing aan het geld der Panama-maatschappy hebben te danken. De „Petite République" vertelt dat de ban kier Thierrée van de talons der beruchte chèques zeven photographieén heeft laten maken. Daarvan hebben de oud-minister Con- stans tweo, Andrieux, De Lesseps en Cottu ieder één in hun bezit. De twee andere zyn misschien door den photograaf verkocht. Andrieux vertelde aan de „Gaulois,"' dat nog velen behalve ae aangeklaagde leden van den Senaat en de Kamer chèques van het huis Thierrée hadden ontvangen. Blijkbaar had de minister van justitie den procureur- generaal niet alles gezegd. Berichten betreffende eene b6toogmg tegen de regeering en eenige afgevaardigden, welke door buitenlandsche bladen verspreid waren, zyn, volgens berichten uit Parys, geheel ver zonnen. Te Parys zoowel als in de provincie heerscht volkomen rust. In de Panama commissie heefr Floquet gezegd, dat de beschuldiging tegon h .-ra geheel valsch was, dat hy nooit geld ontvangen heeft voor geheime fondsen of eenig ander doel. Yves Guyot heeft geweigerd te verschynen. Hy zegt dat zyne woorden verdraaid zyn. Hy wil zich niet leenen tot manoeuvres, welke ten dool hebben Carnot in de Panama-zaak te mengen. In zyne verklaring voor de commissie zeide de heer Floquet ten aanzien van de hoofdzaak nog het volgende: „Ik herhaal dat ikingeen van de aangegeven gevallen, noch by de Pa- rysche verkiezing van 27 Jan., noch by de eerste of by de tweede verkiezing in het dep. du Nord, een rechtstreekschen invloed heb ge oefend, of iemand gemachtigd heb zulk een invloed te oefenon op de vertegenwoordigers der Panama-maatschappy, of eemg bec'rag welk ook, voor de staatkundige behoeften der re geering heb doen uitdeolen. „Ik heb niets gevraagd en niets gekregen, noch de eerstbedoelde 300,000 fr.. noch de 100,000 fr., welke men op myn bureau zou hebben gelegd, noch de 500,000, van welke men spreekt, noch eenige andere som. „Ik horhaal dat do Panama maatschappy de geheime fondsen der Regoering niet heeft aangevuld." Aan het slot verklaarde Floquet „dat het by het besteden der geheime fondsen steeds den gewonen gang ging; zy zyn nooit op andere wyze gebruikt dan waar voor zy moesten dienen." In verband hiermede zal de commissie over legging vragen van do verantwoording der geheime fondsen in de dagen van den stryd tegen het Boulangisme. Met betrokking tot de verklaringen van Floquet kan verder nog het volgende worden medegedeeld: Wel handhaafde hy zyne vroe gere ontkenning, ooit iets van de Panama- maatschappy to hebben genoten, toen hy minister was; maar toch erkent hy hot toe zicht te hebben gehad op de subsidién, welke door dio maatschappy aan do dagbladen zyn verstrekt Deze bekentenis bevestigt de beschuldiging van de „Cocarde," dat het kabinet-Floquet zich van het geld der Panama-maatschappy hoeft bediend tegen het Boulangisme; want het had niet het toezicht over de bedoelde subsidièn uit een handelsoogpunt, nl. om aan te wyzen welke dagbladen het geschiktst waren om de uitgifte der leening te bevor deren, maar uit oen staatkundig oogpunt, d. w. z. tot ondersteuning der regerings gezinde bladen. Deze verklaring heeft een zeer slechten indruk gemaaktzy maakt de Fransche repu bliek rechtstreeks verantwoordelyk voor de Panama-ramp, daar de regeering de gelden, welke voor hot kanaal waren bestemd, heeft gebruikt om hare dagbladen te ondersteunen. De commissie heeft gistermiddag nog Andrieux, den oud-prefect van politie, gehoord. Op aandringen der commissie las hy eenige photographieén voor van stukken, waarvan hij het origineel in handen heeft gehad. Daaruit blijkt dat verschillende bedragen door secretarissen en beambten zyn uitbetaald. Zoo werd ontvangen door Arèue (Kamerlid) fr. 20,000, Devès (Senator) 20,000, Barbe (overleden oud-minister) 550,000, Albert Grévy (Senator) 20,000, Jules Roche (onlangs afge treden minister en lid der Kamtr) 20.000,

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2