Leidsche IJsclub. Scheveningen, Keizerstraat. TANDEM. flinke Dienstbode, P. G. TE HTJTJE, pen. De gendarmerie zoekt hem op, maar vruchteloos. Duitschland. £en officieel orgaan der nationaal-liberale p-rty vergelijkt den tegenwoordigen toestand i- Duitschland met dien van 1887, toen ook eene militaire reorganisatie aan de orde was. Het wijst er op, dat uiterlijk veel overeen komst bestaat, maar dat de stemming des lands anders is geworden. Toen kon de regee ring er op rekenen, dat zy de meerderheid ran het volk achter zich had om den tegen- 3und van den Rijksdag te breken. Thans is te Rijksdag inschikkelijker dan de massa der kiezers en alleen de radicale partijen i;cn met vrougdo de nieuwe verkiezingen te gemoet, welker middelpunt de voorgestelde legerliervorming zou zijn. En sombere ge latenheid of duidelijke mismoedigheid open baart zich bij diegenen, die tot nog toe alle militaire hervormingen hebben goedgekeurd. Z(j zijn nog tot eene schikking geneigd, maar het oude vertrouwen is verdwenen. De lasten zijn al te zwaar geworden. Derregee- nng treft het verwijt, dat zij zich niet heeft op de hoogte gesteld of niet hoeft willen letten op de openbare meening, toen zij weder cieuwe lasten het volk wilde opleggen. - Te Berlijn heeft eene groote vergadering van antisemieten plaats gehad. Er werd oen telegram met betuigingen van trouw en toewijding aan den keizer gezonden. De heer Hertwig, de verdediger van Ahl- wardt, op wiens verzook om gratie afwijzend t? beschikt, heeft geweigerd zich candidaat vcor den Rijksdag te stellen. Zwitserland. In den Nationalen Raad zeide gisteren, met betrekking tot de schikking wat het handels verdrag betreft tusschen Frankrijk en Zwit serland, de heer Kuenzli, dat de Staat, welke er naar streeft de economische zelfstandigheid van Zwitserland, welke onafscheidbaar is van staatkundige onafhankelijkheid, te onder mijnen, niet de vriend van Zwitserland is, en. dat ook niet kan zijn. De Bondsraad is door den Nationalen Raad jemachtigd, de voorloopige regeling in werking te brengen, onder voorwaarde, dat Frankrijk op dezelfde wijze handelt. O root-Brit» tmir. Het voorbeeld der Iersche „maanlichters" vindt sedert eenige weken navolging in de bergen van Wales. Bonden kerels met een iantal honden bij zich gaan uit om te ver nielen. De eenzame hoeven hebben vooral van hen te lijden en het schijnt wel of zy eene bijzondere voorliefde hebben om schapen te verminken en de schaapherders aan te vallen. De Welsche boeren noemen hen „maanlicbters", maar in tegenstelling met dien naam gaan zij niet, zooals de Iersche .□aanlichters", slechts bij nacht uit en liefst bij maneschijn, maar 2jj vallen ook overdag ide driften schapen on de schaapherders aan. jHet jongste geval van dien aard wordt nu bericht uit eene plaats, die Cefnhychdir wordt genoemd. Een knecht poogde de schapen van fijn boer te beschermen, waarop do „maan- bters" hunne honden op hem africhtten liera daarna nog zóó sloegen en schopten, ht de man van deze mishandeling wel niet opkomen. Er wordt bijgevoegd, dat deze maanlichters" al zóó talrijk en gevaarlijk n, dat de boeren hen niet meer kunnen Weerstaan en om bescherming vragen. Of misdrijven eenigszins in verband staan eene pacht- of landquaestie, wordt niet gemeldmen zou het echter vermoeden, omdat het biykt dat de Welsche „maanlichters" stelen gaan. Spanje. Een door de kooplieden te Madrid ge beden vergadering schonk hare goedkeuring het voorstel om herstel van het oude i-öuano-tarief te vragen. - Men deelt mede dat het Spaansche besloten hoeft, de concessie voor het terug te nemen. Portugal. Het officiëele dagblad bevat een besluit tot van den diplomatieken en van consulaire» dienst, waarbij het aantal Eesten en de jaarwedden verminderd werden. Men verzekert dat deze hervorming den van buitenlandsche zaken zijn ont- deed nemen. Telegrammen. BERLIJN, 21 December. Het bankiershuis ,3-0b Landau on de Nationalbank fürDeutsch- land hebben aan het bestuur der Berlijnsche beurs verlof gevraagd, de Bulgaarsche 6 pCts. hypothecaire spoorwegleening aan die beurs te mogen verhandelen en haur in de noteering te doen opnemen. In de „Pol. Nachrichten" wordt bij de ver melding van dit vorzoek de opmerking ge voegd, dat het waarschijnlijk zal worden ingewilligd, omdat het hier niet geldt eene leening voor do loopende slaatsbehoeften van Bulgarije, maar eene onderneming, welke vruchtdragend zal zijn voor de ontwikkeling van het land. Buitendien zal de spoorweg bouw ten goode komen aan de Dnitscho nijver heid, in het bijzonder aan de ijzer-industrie, v/elke door de hooge beschermende rechten in de naburige landen wordt gedrukt. HaVRE, 21 December. De dokwerkers be sloten morgen allen het werk to staken. NIEUW-YORK, 22 December. Eene poging tot vergiftiging is aan het licht gekomen te Nieuw-Cumberland. in West Yirginiö. Eenige Hongaren, die de plaats hadden ingenomen van werkstakers in pannenbakkerjjen, zijn ziek. Men gelooft dat het drinkwater ver giftigd is. De hooge jury van .Pittsburg heeft goed gekeurd, dat in staat van beschuldiging gesteld werden de opzichter der arbeiders te Homestead Dempsey, de hulpkok Davidson en Beatfy, oen werkman, wegens hot toedienen van vergil aan werklieden, die niet tot de vereeniging behoorden. PARIJS, 22 December. De „Intransigeant" zegt hedenochtend, dat prins Victor uit Brussel naar eene onbekende besteraming vertrokken is. Hij zou in. 't geboim te Parijs zijn aange komen en afgestapt bij den leider der Napo leontische groep in de rue de la Rochefou- cault. Dit gerucht eischt bevestiging. De „Figaro" beweert dat nieuwe machtiging voor vervolgingen aan het parlement zal ge vraagd worden, vóór het einde der zitting naar aanleiding van de brieven, welke bij den secretaris van baron De Reinach in beslag genomen werden en die zeer compromitteo- rend zijn voor vele staatkundige personen. INGEZONDEN. Laaghartige onverdraagzaamheid, die zich verschuilt achter het masker van christelijke vroomheid, heeft wederom te Leiden een harer schoonste triomfen behaald. Het geval verdient algemeene bekendheid, ter eoro van de vroede mannen, die aldus getuigenis geven van hun „geloof. De dames der Zondagsschool van don Protestantenbond hadden verzocht en, niet zonder eenige moeite, verkregen, de toe stemming der Geraeento Commissio tot het doen uitvoeren eener Feestcantate, door hare ruim zeshonderd leerlingen, op den tweeden Kerstavond, in de Hooglandsche Kerk. Dr. Hagen zou daarbij het woord voeren, van den kansel, tot do genoodigde ouders en kinderen. Het zou zijn eene feestelijke gods dienstoefening g e o n o feestviering met kerst boom, of iets van dien aard. Dat alles was bekend. Toch, meenden enkele kerkeraadslede», zou daardoor het heiligdom worden ontwijd. Men kon dien gruwel der verwoesting niet dulden; en fluks werden eon paar adressen ontworpen, dank zy den voortvarenden ijver van den tydelyken voorzitter des Kerkeraads, Dr. J. JI. Gunning, waarin de Gemeente- Commissie werd bezworen, op haar besluit terug te komen. Behalvo de HH. Kagen en Van Boekeren, toekenden alle predikanten, do meeste overige kerkeraadsleden en onge veer 500 leden der gemeente. Het heerlijke werk, laatstleden Zondag avond op touw gezet, had ten gevolge, dat heden de Gemeente Commissie inderdaad heeft besloten, haar woord terug te newen, zoodat het onschuldig godsdienstig samenzijn, waar toe de kaarten voor ouders en kinderen reeds gedrukt en ingevuld en andere tydroovende maatregelen getroffen waren, niot kan doorgaan. Hoe zalig zal hot „Vrede op aarde, in menschen een Welbehagen" den wak keren helden dezer grootsche daad in de ooren ruiscbon, als zij op liet aanstaand Kerstfeest, in hunne kei ken, Gode danken voor den zegen, hierin hun geschonken, dat zij nog tydig hebben weten te voorkomenhet zingen van een feestlied, onder dezelfde ge welven, door kinderen van, wel schier allen tot de gemeente behooronde, maar ongeloovige ouders, tor eere van Hem, die eenmaal i zeide: „Laat de kinderkens tot my komen; i verhindert ze niet." Leiden. 21 Dec. 1892. W. C. Van Manen. Door de welwillendheid der Redactie met het bovenstaande in kennis gesteld, wonsclit ondergeteekende te doen opmerken, dat Dr. J. H. Gunning het eerst toekende op het Adres aan de Gemeente-Commissie, wyl hy tydelyk voorzitter van den Kerkeraad is. Met ondergeteekende, tydelyk scriba van den Ker keraad, trad de praeses in overleg over de wyze om een besluit van protest tegen het besluit van de Gemeente-Commissie uit te lokken. Den Kerkeraad byeen te roepen, ging een voudig om de kortheid des tyds niet daarom werd besloten dat het Moderamen (praeses en scriba) een adres aan de Gemeente- Commissie by de loden des Kerkeraads zou laten rondgaan, met verzoek tot teekening „by volledige instemming met den inhoud Allen teekenden, behalve, naar ik hoorde, vyf leden dos Kerkeraads. Het is mitsdien een protest van den goheelen Kerkeraad en niet va,n Dr. Gunning alleen. Dat do Gemeente-Commissie op haar besluit is teruggekomen, zal velen hoogelyk verbiyden. Immers het verzoek ging uit van eene Zon dagsschool van den Protestantenbond en deze Bond is een levend protest tegen do belijdenis „dat Jèsus Christus is Gods Eenigqcboren Zoon, waarachtig God en waarachtig en rechtvaardig menscli; overgeleverd om onze zonden en op- gmcekt om onze rechtvaardigmakingop gevaren ten hemelzittende ter Rechterhand Gods, des Almachtigen Vadersvan waar Rij komen zal om te oordcelen de levenden en de dooden." Aan eenon Bond, of aan een© Zondagsschool van zoodanigen Bond uitgaande, welke deze beljjdenjs verwerpt, een der kerkgebouwen af te staan van de Nod.-Herv. Gemeente, die nog altyd in hare Belydenis haar goed recht geëerd ziet, tegenover wie ook, zou eene ware ergernis zyn. Bewoordingen en toon van het „Ingezonden" kunnen dienen tot bewys hoe vermeend on recht wordt gedragen. F. Oberman, tijdelijk Scriba van den Kerkeraad. Leiden, 22 Dec. '92. [Na beldon partijen tegelykertyd het woord te hebben verleend, sluiten wij tevens het debat over deze zaak. Red.] LE1ÜEN, 22 December. Therm ometorstandgisteravond om 8 uren 4° C. 39.23 Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 1° C. 30.2° F.'s middags om 12 uren 2.5° C. 36.5° F.'s namiddags 4 uren 1.5° C. 34.7° F. Heden is aan de universiteit alhier met good gevolg afgelegd het candidaats-examen in de Godgeleerdheid, tweede gedeelte,door den heer A. De Koe. De Tweede Kamer heeft heden aange nomen de begrootingen vo)r de Landsdrukkery, het Pensioenfonds, het Domeinfonds, alsmede goedgekeurd de onteigeningswet voor den lekaalspoorweg Sittard - Herzogenrath. Op de interpellatie van den heer Tijdens over de werkeloosheid en aandringende op den steun der Regeering tot het productief maken van vele gronden in de noordelyke provinciën, antwoordde de Regeering dat een algemeen voorstel niet kon gedaan worden, maar dat by aanvragen der gemeenten om Rykssteun in elk byzonder geval onderzoek zal volgen. Eene droogmaking der Zuiderzee wordt onderzocht en eene nieuwe onteige- ningswot voorbereid. De suppletoire begrooting van Waterstaat (tot instelling van een Landbouwraad enz.) werd aangenomen. De behandeling der Waterstaatsbegrooting voor 1893 is aangevangen. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan den jeugdigen pianist Richard Hageman, te Amsterdam, namens H. M. Koningin Wilhel- mina, eone subsidie voor zyne verdere buitenlandsche studiën verleend. Het stoomschip „Oranje-Nassau", van Suriname naar Amsterdam, passeerde 21 Dec. Ouessant; de „Admiral" arriveerde 20 Dec. van Hamburg via Zanzibar te Mozambique; de „Drente" arriveerde 20 Dec. van Java via Rotterdam te Hamburg; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 21 Dec. van Port-Said; de „Dubbeldam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 22 Dec. Grisnoz; de „Edam" arriveerde 21 Doe. van Rotterdam te Baltimore; de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, arriveerde 22 Dec. to Boulogne-sur Mor; do „Zulu," van Amsterdam via Londen naar Kaapstad, ver trok 20 Dec. van Dartmouth. Offloiëelo Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien liet adres vau C. H. TIMMERMANN, hou dende verzoek om vergunning tot het plaatSGn vau een Stoomketel in de fabriek aan het Levendaal, kadastraal bekend Sectie D. No. 1036; Gelet op de artt. 6 en 7 der Wot van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat go- noemd verzoek met de bijlagen op de 8eoretarie dezer gemeente tor visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag 5 Jan. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gogevea om bezwaren tegen dat verzoek in to brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden. DE KANTEB, Burgemeester. 22 Dec. 1892. E. KIST. 8ecretaris. Delft, 22 December. Granen. Tarwe in allo soorten prijshoudend, overige artikelen meerendeels lager met wemig handel. Witte Tarwe ƒ5.50 a 7.30, Roode ƒ5.10 a ƒ6.50. Rogge ƒ4.60 a 5.—. Zomergerst 3.75 a ƒ4.20 Chevalier- 4.60 a f 5.25. Haver 2.75 a 3.40. Blauwo Erwten ƒ6.25 a 7.25. Bmineboonen ƒ7.a 8.75, l'aordoDboonen 5.50 a 5.75. Duivenboonen ƒ6. t 6.50. Winter-Kooizaad ƒ8.25 a ƒ9.40. Zomer- Koolzaad 8.60 a 0.Kanariezaad 15.a 18.25, Uennepzaad 7.75 a ƒ9.50, alles per HL. ADVERTENTIËN. Getrouwd J. M. NOORDUYN, Luit. ter Zee 1ste kl., en S. J. DE CHAUFEPIÉ. Leiden, 20 December 1892. De Heer en Mevrouw NOORDUYN De Chaufepié bedanken voor de Tele bewijzen van belangstelling, bjj do voltrekking van hun huwelijk ondervonden. Leiden, 20 December 1892. 7884 12 De Heer en Mevrouw Dr. C. NOORDUYN Drufhovt van Hooff en Mr. G. I. I. DE CHAUFEPIÉ betuigen hun dank voor do vele bewijzen van belangstelling, bi) de vol trekking van het huwelijk van hunne kin deren ondervonden. Leiden, Nijmegen, 20 December 1892. 835 8 Voor de vele bewijzen van belangstelling, ons betoond bi) het overlijden van onze geliefde Dochter en Moeder Mejuffrouw ADRIANA JOHANNA CORNELISSEN, Weduwe van den Heer L. J. F. DUMORTIER, betuigen wy onzen harteiyken dank. 7869 9 V. CORNELISSEN. Leiden, A. J. DUMORTIER. 22 Dec. 1892. V. L. DUMORTIER. De ondergeteekenden betuigen hunnen op rechten dank voor de blyken van deelne ming, ontvangen by het ovorlyden van hun nen geliefden Neef en Vriend den Heer PAULUS DU RIEU Jr. 7860 8 Dr. W. N. DU RIEU. Leiden, Dr. W. PLEUTE, 22 Dec. 1892. Exec.-Test. Aangezien nog enkele Diploma's onbetaald zyn gebleven, worden belanghebbenden nog maals gewezen op Art. 9, waarin wordt bepaald dat na Opening der Baan extra moet worden betaald. 7861 10 HET BESTUUR. Den afzender van den Ring, in een oud doosje van Hom, te 's-Gravenhage, wordt verzocht zich bekend te maken in hot ernstig belang der geadresseerde. 7877 9 Meviouw BLO&UUI3, te Noordwyk- Binnen, vraagt, tegen Februari a. s.eene 7862 4 Ter overneming aangebodengebruikte, doch in uitmuntenden staat zynde Tanden, uit de fabriek van BAYLISS THOMAS Co., voor ƒ150.Brieven onder No. 7875 aan het Bureel van dit Blad. 8 tegen Mei: een ralm BOVEK1IUI&,op «te Breestraat. Huurprys ƒ450, vry van belasting en Waterleiding. Brieven aan het Bureel vau dit Blad oader No. 7866. 6

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3