zich dan gebonden zou overleveren aan den Slagershond, ten nadeele van het Ryk. De heer Havelaar protesteerde daartegen, omdat de Slagershond alleen ten doel heeft te eonstateoren, dat het geleverde spek is Nederlandsch spek en dit in verband met de knoeierijen met Amerikaanscli spek. Aangenomen is het amendement om de electrische verlichting der militaire academie uit te stellen. Overgenomen is het amendement, om voor de gebouwen te Ommerschans slechts uit te trekken f 2000 voor gewoon onderhoud, in afwachting van het verbouwingsplan. Met 54 tegen 39 stemmen is verworpen de post voor de tentoonstelling van het topographisch bureau te Chicago. Het amendement der commissie van rap porteurs, om dit jaar geene garnizoensver anderingen in Limburg en in Noord-Brabant te doen plaats hebben, is, na eone sterke be strijding van den minister, aangenomen met 52 tegen 35 stemmen. Het amendement om te schrappen f 3000 voor de verbetering van het hoofdwachthuis te Groningen is aange nomen met 68 tegen 28 stommen. Bij den post Vestingstelsel neemt de minis ter terug f 275,000 na het besluit omtrent de zoetwatervjjvers van gisteren. Hij behoudt zich voor, later hieromtrent een voorstel te doen en uit de onvoorziene uitgaven alsdan te putten voor het doen van onderzoekingen. De heer Van Löben Seis stelt voor f 375,000 terug te nemen voer zandophoogingen in de stelling Amsterdam, omdat de minister zelf gezegd heeft toch niets aan de stelling te kunnen doen zonder zijne zoet water vijvers. Deze quaestie is eone zaak, welke a fond moet behandeld worden. De heer Mees zegt dat de commissie niet kan adviseeren tot aanneming van het amen dement, daar het hier geldt voortzetting eener zaak, waartoe gisteren is besloten. Daardoor wordt op het groote plan niet geprejudictéerd. De heer Guyot erkent dat ook niets wordt geprejudicièerd op de definitieve inrichting der stelling Amsterdam, maar slechts voor- Ioopig eenige forten in staat van verdediging worden gesteld. De' minister verzekert dat de geheele Regeering besloten heeft met een klein plan te beginnen. In 2 a 3 jaar zal de stelling zóó ingericht worden, dat ze verdedigbaar is. Het prejudiciöert niets op de definitieve verdediging. D heer Van Lóben Seis trekt na deze ver klaring zjjn amendement in. De vestingbogrooting wordt goedgekeurd. Het hoofdstuk Oorlog, met een eindcijfer van f 22,403,227, wordt aangenomen met 81 tegen 14 6tommen. Tegen stomden de heeren Schepel, Tijdens, Smeenge, Petersen, Hintzen, Van Kerkwijk, Viruly, Zijlma, Van Houten, Heldt, Van Karnebeek, Rutgers en de Voorzitter. Op hoogst eenvoudige wijze (de deftige stoet werd voorafgegaan door de boden van den Hoogen Raad) word hedenochtend te 's-Hage op de al?emeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den plotseling overleden raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. P. Van Bemmelen. De groote deelneming, welke het verscheiden van dezen kundigen magistraat had gaande gemaakt en waarvan de rede, door den vice- president van den Hoogen Raad in de zitting van Maandag jl. van dat rechtscollege uitge sproken, getuigde, bleek heden nog meer. Tal van vrienden, vereerders, meest alle leden van de rechterlijke macht, hadden zich op den doodenakker vereonigd Onder anderen werden opgemerkt onder •hen, die om de groeve geschaard stonden de president van den Hoogen Raad mr. J. G. Kist; de vice-president, mr. F. B. Coninck Liefstingde raadsheeren zoowel van de Kamer belast met strafzaken, in welk rechtscollege do ontslapene zitting had, zoomede de raads heeren van de Kamer belast met burgerlijke zaken, voorts do procureur-generaal mr. C. Polis, de advocaten-generaal mr. Van Maanen, Gregory en Patijnde griffier mr. "Wyckerheld Bisdom. By deze heeren van den Hoogen Raad hadden zich nog velen van andere rechts colleges aangesloten, o. a. mr. Hartman, grif fier by de arrond. rechtbank; mr. Pape, oud- subst.-officier van justitie; mr. Piepers, refe rendaris van justitie; de deken der orde van advocaten, mr. Stipriaan Luïscius; mr. Star Human, griffier van de Eerste Kamer, zoo mede eenige heeren van de rechterlyke macht uit andere steden van ons land, vooral uit Leiden, waar de ontslapene indertijd rechter was in de toen nog bestaande, maar sedert opgeheven arrond. rechtbank aldaar. Aan het graf werd niet gesproken ter eer biediging van den laatsten wil des overledenen. Namens de weduwe bedankte zijn broeder de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. In eene plechtige openbare zitting van de rechtbank te 's-Gravenhage, welke door een zeer groot aantal belangstellenden, onder wie vele dames, werd bygewoond, werd gister middag de nieuwbenoemde vice-president by bovengenoemd rechterlyk college, mr. Ph. W. Van Heusde, geïnstalleerd Na de gebruikelyke formaliteiten wenschte in de eerste plaats de Officier van Justitie, mr- E. Z. L. Van der Kemp, den nieuwen titu laris, reeds 20 jaren by de Arr.-Rechtbank aldaar werkzaam, ook namens zyne ambtgo- nooten hartelijk geluk met zyne benoeming tot vice-president, waarby de president der rechtbank, mr. A. A. Wevo, zich aansloot met eene herinnering aan den kundigen voorgan ger, jhr. mr. Laman Trip, thans voorzitter van de Rechtbank te Zutfen, zoomede aan den vroegeren rechter mr. C. Asser, nu hoogleeraar aan de Universiteit te Leidon, welke beiden een sieraad hadden uitgemaakt van de Haagsche rechtbank. De deken der orde van advocaten, mr. A. M. Van Stipriaan Luïscius, vertolkte de gevoelens der Balie tegenover den afgetreden ennieuw- benoemden vice-president, waarna de zitting werd gesloten. De heer Van Heusde gaf des avonds in het Hotel „den Ouden Doelen" een groot diner aan al de leden van genoemde rechtbank. De Keretvacantie van H. M. de Koningin ving gisteren aan en zal duren tot 2 Januari. Zaterdag 24 December zal het Kerstfeest ton Hove worden gevierd. Gemengd Nieuwe. De ar r o n d i s s e ra e n ts-r e c h tbank te 's Gravenhage deed heden uitspraak in de door haar op Maandag 12 December jl. be handelde zaak van Cornells Boef, die terechtstond wegens mishandeling van zyn huisbaas Fontein en voor wien door het O. M. 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf werd gevorderd. De rechtbank overwoog heden dat uit de getuigenverklaringen in verband met de be kentenis van beklaagde wettig en overtuigend is bewezen hetgeen den beklaagde is ten laste gelegd 'oü acte van dagvaarding, hetgeen oplevert het misdrjjf, strafbaar gesteld by art. 300 van het Wetboek van Strafrecht; rechtdoende, verklaarde zy den beklaagde schuldig aan het hem ten laste gelegde mis- dryf en veroordeelde hem tot eene gevan genisstraf voor den tydvanzes maanden. By vonnis van de arrond.-recht bank te 's-Gravenhage werden heden veroor deeld J. B., werkman te Delft, wegens diefstal van eenden, tot 3 maanden; D. d. V., land bouwer te Katwyk aan Zee, wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar in functie, tot eene geldboete van f 5; A. S broodlooper te Leiden, wegens verduistering van goederen, welke hy uithoofde van zyne betrekking onder zich had, tot 6 wekenen J. H., bierhuis- houder en warmoezier te Leiden, terzake van huisvredebreuk, beschadiging en mishandeling, tot 10 dagen gevangenisstraf. Op d e b o u w m an s h o e ve van d en heer Jacob De Bruyn, op de lage Burgt te Zwammerdam, is het mond en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Acht runderen zyn aangetast, terwyi ver dacht zyn: 43 runderen, 36 schapen, 4 varkens en 2 geiten. Wederom hebben zich te Hazers- wonde de vorige week eenige cholera-gevallen voorgodaan in het huisgezin van den fabrieks arbeider W. A. Muis, in den Groenendyk, welke laatste, door de ziekte aangetast, reeds den volgenden nacht bezweek. Eene verpleegzuster van het „Witte Kruis" en een hospitaal soldaat zyn met de verzor ging en verpleging der herstellende kinderen en van de moeder belast, welke laatste niet door de ziekte werd aangetast, maar in deze omstandigheden weder aan een nieuwen wereldburger het licht schonk. Te Amersfoort heeft zich weer een geval van cholera nostras voorgedaan, met doode- lyken afloop, in oen huisgezin op het „Sasje", dat zich voor ongeveer 14 dagen geleden uit Utrecht aldaar vestigde. De lyder was Woens dag naar Amsterdam getogen om werk te zoeken, en keerde in den avond van dien dag ongesteld terug. Hoezeer de diarrhee, waaraan de man leed, met kracht toenam, schynt men toch geene aanleiding er in te hebben kunnen vinden om geneeskundige hulp te vragen. Deze werd eerst Zondag avond ingeroepen, toen de lijder geheel en al was uitgeput, en dan ook Maandag-ochtend overleed. Door het gemeentebestuur werd de onmiddellyke overbrenging van het ïyk naar het lykenhuis op de algemeene begraafplaats gelast, terwy'l het sterfhuis en de meubelen, benevens het erf achter de woning, volgens de voorschriften, worden ontsmet, en al de goederen, welke met den lyder in aanraking waren geweest, onteigend en vernietigd door verbranding. Uit goede bron kan het „Utr. Dbl." hieraan toevoegen, dat het geval volstrekt geen verontrusting behoeft te baren, aangezien het in aard en karakter geheel overeenkomt met de meermalen in ons land voorkomende cholerine. Tydig ingeroepen geneeskundige hulp ware wellicht 's mans behoud geweest. De Italiaansche regeering heeft van de Zwitsersche de uitlevering gevraagd van een anarchist Marouini, naar het kanton Ticino uitgeweken. By de instructie bleek, dat genoemde persoon op zyne visitekaartjes had staan: „Marouini. Boosdoener." Van de jjzeren bark „Nation," welke in Maart van dit jaar Rangoon in Indië verliet, met eene bemanning van dertig koppen en eene lading ryst, bestemd voor Falmouth, in Engeland, heeft men niets meer vernomen. Men denkt nu, dat het schip met man en muis is vergaan in don orkaan, die indertyd Mauritius zoo vreeseiyk teisterde. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Ducret, directeur van de „Cocarde", heeft zich bij de commissie van enquête be treffende de Panama-zaak beklaagd, niet als getuige opgeroepen te zyn. De brief zal dus als getuigenis dienst moeten doen. Daarin wordt o. a. gezegd De heor Floquet heeft de waarheid gezegd, toen hy beweerde niets geêischt, niets ge vraagd en niets ontvangen te hebben. Hy heeft de 100,000 fr. geweigerd, welke Arton op zyn bureau heeft gobracht. Hy wees hem alleen aan welk gebruik er van gemaakt moest worden. De heer Floquet heeft geen sou opgestreken. Maar aan Charles Laurent moet de commissie vragen mot welk geld men zyn dagblad heeft gekocht. Het is evenzoo gemakkeiyk voor de commissie om te weten te komen, met welke gelden men den veld tocht van de „Radical" tegen hot Boulangisme betaald heeft. Kortom, de commissie heeft byv. alleen rekening en verantwoording te eischen van de vereeniging „De rechten van den mensch" om dadeiyk van vele zaken volmaakt op de hoogte te zyn. Het rapport van Millerand over de aanvraag tot opheffing van de parlementaire onschend baarheid van vijf afgevaardigden, luidt aldus: „De procureur-generaal by het hof van appól te Parys heeft aan de Kamer verzocht ten aanzien van vyf harer leden de parlementaire onschendbaarheid op te heffen. „Hy gelooft dat het, om de geheele waarheid aan het licht te brongen, noodig is, dat be doelde leden voor den rechter van instructie worden geroepen, ten einde in den door de wet geëischten vorm ophelderingen te geven. „Uit de verklaringen van den door ons ge- hoorden minister van justitie en van den procureur-generaal blykt dat de aanvrage niet beduidt, dat ten aanzien van de daarin aan gewezen afgevaardigden reeds een bepaald oor deel bestaat. „Door de aanvrage goed te keuren zal de Kamer slechts een nieuw bewys geven dat zy bezield is door den wil met alle wettige middelen de waarheid te zoeken. „By gevolg stelt de commissie u voor by de wet de onschendbaarheid der genoemde afgevaardigden te schorsen." In de rede, welke Rouvier hield na de voorlezing van dit rapport, zeide hy o. a. „Voor eenige dagen zat ik nog op de banken der Regeering en toen ik my terug trok, heeft de voorzitter van den minister raad wel in herinnering willen brengen dat ik eenige diensten aan het land had bewezen, en het is dezelfde man, die my heden deze beproeving oplegt, zonder dat er de minste aanwyzing is tot ondersteuning van de tegen my ingebrachte beschuldiging. („Zeer goed, zeer goed" op verschillende banken.) Daarna gaf de heer Rouvier eenige inlich tingen over de door Vlasto geteekende chèquo, en merkte op, dat de enquête-commissie minder vlug was met hare beschuldigingen dan de Regeering. Daarna ging Rouviervoort rIk zon mij daartoe kunnen bepalen ei van hier gaan met opgericht hoofd, omdat ik, geljjk men weet, alle groote zaken van het land heb behandeld, zonder datmynver. mogen bijzonder aanwies. „Maar ik mag niet vergeten, dat men gedurende de beproeving aan hot kwaadwillig, publiek niet alleen den afgevaardigde zal voorwerpen, maar een man, die de groote eer had - op dit oogenblik te betreuren - een oogenbiik hoofd van de Regeering ;8 zijn geweest. „In gewone omstandigheden zou hy gehou den zjjn de staatsgeheimen voor zich te hou den, maar in de troebele oogenblikken, welke w« doorloven, heb ik het recht te spreken on ik zal spreken. „Ik heb de eer gehad hoofd der regeericg te zyn in een moeilyk tydperk, en ik vond in de kas niet de noodige middelen, om bet hoofd te bieden aan zekere behoeften vaa den Staat. „Gy ziet dus, dat, als men eenige regeer- ders beschuldigt zich van de geheime fondsen te hebben meester gemaakt, niet ik het was, die dit deed. „Ik beschuldig niemand, ik zeg: men be schuldigt. Het is eene van de duizenden leu gens, welke men verspreidt ten aanzien van hen, die over de geheime fondsen hebben beschikt. „Welnu toen ik in 1887 voorzitter van den ministerraad wa», heb ik in de door de Kamers toegestane geheime fondsen niet de noodige middelen gevonden om de Republiek te verdedigen zooals men haar behoorde te verdedigen. (Gedruisch op vele banken. Uit roepen rechts.) „Gelooft gy dan dat uwe staatslieden anders hebben gedaan? (Rumoer rechts.) „In zulke oogenblikken is men bly genoeg, als men onder de financiers vrienden heeft, die u te hulp komen. (Gerucht op verschil lende banken.) „Laten wy elkander goed verstaan; he: betreft hier natuuriyk niet eene omkooperjj. maar een openbaar iets, en er is van de door twee financiers gedane voorschotten misschien nog een saldo ts regelen. (Gerucht op ver schillende banken.) „En als ik dit hier zeg, in plaats van te wachten tot ik door den rechter van instructie gehoord word, dan is het omdat men, als men wil, myn verleden kan uitwisschen en eenige diensten, welke ik heb kunnen bewjj- zen, vergeten. Maar ik sta er op, aan de mynen een onbesmetten naam achter to laten. „Wat ik in deze omstandigheden gedaan heb, deden allo politieke mannen (gedrniscbi. Ja, in alle tjjden en in alle landen uitroepen links). „Indien zy, die my in de rede vallen, anders verdedigd waren, dan zy het zyn geworden, zouden zy nu niet op deze banken zitten" (Uitroepen op verschillende banken). Oogenblikkelyk hierop volgde de stemming De oud-minister Roche, tot wiens vervol ging verlof is gevraagd, betuigde gisteren in de Kamer onder luid snikken zyne onschuld. De Kamer hervatte daarna de beraadslaging over het ontwerp op de dranken. Art. 52, waarby op alcohol een surtaxe van 9 francs per hectoliter werd gelegd, is verworpen. Hot geheele ontwerp is daarna met 304 tegen 237 stemmen aangenomen. De voorloopige twaalfden werden met 436 tegen 55 stemmon toegestaan. De enquête-commissie besloot heden Yves Guyot en Floquet, den voorzitter der Kamer, te hooren. De strenge afzondering, waarin Charles De Lesseps en do andere gevangenen de eerste dagen werden gehouden, is opgeheven. Gis teren ontving hy zyne vrouw by zich. In den Senaat protesteerde gisteren The- venet tegen de vervolgingen en verklaarde dat deze niets ruet de Panama-zaak te maken hadden. Door den rapporteur Grive wordt voor gesteld de machtiging tot vervolging der vyf Senatoren te verleenen. Gisteren werd do senator Albert Grévy door den rechter van instructie gehoord. Het onder houd duurde 2'/3 uur. Volgens de agentschappen Dalziel en Havas is een werkman uit het arsenaal van Brest, die in de teekonzalen werkzaam was, naar Italië vertrokken met belangryke docu menten. Een later telegram uit Brest be vestigt het nieuws. De werkman heet Trautt- man en is geboren in den Elzas. By is verdwenen met plans van machines ensche-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2