Systeem-Prof. MEYER. BurgerLQfee Stand ran Leiden. Specialiteit voor gemakkelijk Schoeisel. W. SMIT. 0 vijand uit s't veertjo" te verdreven. De oitenant De Neve kreog daarom last met ine soctie op to rukkeri, terwyl de kapitein trachten zou de aandacht des vyands af ■j leiden. Begunstigd door het begroeide terrein, aderde voormelde sectie tot dicht by de (ijandelijke benting, toon men plotseling op gne open vlakte kwam; de sectie-De Neve treeg daarop een hevig vuur. De Neve echter ilmde geen oogenblik, commandeerde atta- fjeereu, stormde zelf, vooruit en was het [erst in de vyandelyko benting; natuurlijk i.t de vijand de hielen had gelicht. Toen do geheele sectie binnen de ver eerde versterking was, liet de soctie com- sandant op do vluchtonde Moslerains vuren ED wachtte de komst \an den kapitein met je overige troepen af; ondertusschou liet hy je goederen uit de prauw halen. Toen de kapitein in do benting aankwam, fcreeg de sectie last om eer-e nabijgelegen rjjandeiyke vorsterking, waaruit men vuur treeg, te nemen, terwijl de sectie-Vester de teroveido versterking bleef bezetten. Deze benting was echter niet zoo gemakkelijk te cemen als de eerste. De versterking was jüjgeven door twee paggers van 2 meters hoopte. Ondanks het hevig vuur van achter de lorstwering, werd de eerste p3gger woldra beklommen, waarna het schieten van den [jjand verminderde; en toen men daarna de iweodo pagger en do borstwering overschre den had, was de vijand reeds verdwenen. Y.'üderom was de luitenant De Novo de eerste in do veroverde versterking. De vijand had z:ch toen in eene derde, verderop gelegen benting, genesteld. Ook daaruit werd hy door de sectie-De Neve ver jaagd. Do kapitein besloot toen tot den terugtocht. Gedekt door de sectio van den luitenant fester en door het artillerie-vuur uit onze Tersterking, trok mon, na achtereenvolgens de huizen in de veroverde versterkingen ver brand te hebben, langs den rechter-rivieroever huiswaarts. Kalm als altijd hoeft de kapitein Van Heurn jit gevecht geleid en onder het hevige vuur ran den vijand den troep met slechts twee lichtgewonden thuisgebracht, waar hy met een daverend hoozee word ontvangen. Do vijand zou by dio gelegenheid, volgens ngekomon berichten, 4 dooden en 14 gewon den hebben. Niettegenstaande hot moeilijke terrein en de daarmee gepaard gaande vermoeienissen, heerschte onder den troop voortdurei.d een uistekende geest, getuige hoe hy met ware doodsverachting de vijandelijke bentings be stormde. Men zegt dat de resident Scherer zich in Verbinding wil stellen met Nja Makam, die zich thans in eene vry hachelijke positie be nndt Ten gevolge van de ingevoerde scheep vaartregeling is hem do terugtocht door de hjkjes Geloempang, enz. geheel afgesneden, terwyl Edi hem een ontkomen langs dien lant wel z*l beletten. Naar een ooggetuige ons meldt, moet de plechtigheid, waarmede do resident Scherer de vriendschapsbanden met de ons sedert leruimen tijd vyandelyke staatjes vernieuwd leeft, zeer indrukwekkend geweest zijn. O. a. iet de resident een zeer ouden en een jongen Ujeher voorkomen, legde hun beider handen in elkaar en zeide: „goiyk deze lieden elkaar ie hand toegestoken hebben, zoo moeten ook ie overigen elkaar de hand reiken en een drachtig met hot Nederlandsch Gouvernement tómenwerken." Daarop verzocht de resident den oudsten priester een gebed te willen doen, aan welk verzoek een oud panghoeloe gewillig voldeed. Tijdens dezen bidstond heerschte er eene dood- ache stilte en het „amen", by het eindo van tel gebed door twee duizend monden her taald, was indrukwekkend. Hierna hadden eenige volksspelen plaats, Wals schieten naar de schyf, werpen met **ne lans naar een bamboe, enz. Onder de Atjekers heerschte eene opgewonden en vroo- lijke stemming. By het openkappen van het voorterrein ran Lambaroe. op den morgen van 7 dezer, *6rd de Europeesche fuselier Scholtz door ton vijandeiyken kogel zwaar verwond, waar in by spoedig overleed; op dien dag werd een inlandsch fuselier licht gewond. Heden zyn de bezettingstroepen voor de op te richten post Poeloe Kajah ver tokken. H detachement bestaat uit een.compagnie infanterie, onder commando van den kapitein Picard van het 3de bataljon, waarby zyn ingedeeld de 1ste luit der inf. Van Benne- kom, van het detachement te Lamtih, en de 2de luit. dor inf. Boon, van het 14de bataljon. De artillerie, onder commando van eenEuio- peesch sergeant, de administratie onder het beheer van een adjudant-onderofficior, terwyl het hospitaal-personeel onder den officier van gezondheid 2de klasse Stortenbeker staat. Voor den opbouw van het kampement zyn aan de genie toegevoegd 46 dwangarbeiders. En aan de „Atjehsche Crt." van den 12den i3 het volgende ontleend: De posten worden byna niet beschoten; door de gevallen regens staan de sawahs onder water en dus tot bewerking geschikt. Zoowel binnon als buiten de linio is het volk bezig do padi te planten. Door Hr. Ms. „Sambas" werd eenige dagen geledon by Kroeng Raba een sampan in be •slag genomen, die beladen was met 1S00 stuks klappers en 9 blikken olie. Do sampan was bestemd voor Long, doch vond het beter om Kroeng Raba aan to doen, om van daar de lading binnen te smokkelen. Toekoo Hadji Rayent, een broeder van den Radja van Troemon, is alhier gearriveerd om ontstane oneenigheden mot Toekoe Itam te bespreken. Toeankoe Mohamad alias Radja Moeda, zoon van Toeankoe Abdul Madjid, zal eerst daags den zoon van don Radja van Pedir slag leveren wegens het schenden van grond gebied. Geveilde poroeelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 17 December 1892, ten overstaan van Mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Leiden: Het huis Rapenburg 115, en pakhuis Kolfmakers- steeg 3, niet verkocht; het winkelhuis Nieuw- straat 8, niet verkocht; het huis Levendaal 157, kooper de heer J. Verboog q. q., voor 1900het huis Molensteeg 13, kooper de heer W. C. Mulder q. q voor ƒ2100; het huis Geeiegracht 31, kooper de heer J. Van Hooidonk, voor ƒ610; hot huis Morschstraat 12, kooper do heer J. De Kier, voor 250; het huis aan den Morschsingel 283, kooper de heer "W. Van Ryn q. q., voor 970. BUITENLAND. FranUrj)k. De Kamer van Afgovaardigden ging Zaterdag voort met do behandeling der wet op de dranken en vorderde, nadat de nieuwe mi nister van financiën, Tirard, verklaard had zich met het ontwerp te vereenigen, tot art. 45, dat werd aangenomen. Men verwacht dat de Kamer Zaterdag 24 dezer uiteen zal gaan. Dinsdag zou deregeo- ring de voorloopige twaalfdon vragen en tegen Vrijdag do behandeling der Fransch- Zwitsersche overoenkomst wenechon. Uit Parys seint men dat De Brazza, algemeen commissaris voor Fransch Congo, teruggeroepen en niet vervangen zou worden. De gevangenneming der administrateuren van de Panama-maatschappy (Cottu. die naar Weonen was gegaan, is naar Frankryk terug gekeerd om zich ter beschikking van de justitie te stellen) heeft een pyniyken indruk gemaakt op de rechterzyde. De „Figaro", de „Gaulois" en de „Autorité" zeggen dat de regeering poogt de Panamaquaestie te smorenzy woedt tegen de administrateuren om hare parlemen taire vrienden te redden; zy hoopt den toom des volks af te leiden; zy wil de enquête commissie machteloos maken, enz. De Orleanisten hopen hun voordeel te kun nen doen met het schandaal. Binnenkort zullen de prinsen en hunne voornaamste raadslieden te Sevilla of Sar.-Lucar eene byeenkomst houden om een programma voor de algemeene verkiezingen vast te stellen. Zy zullen echter voorzichtig moeton te werk gaan, want de tegenwoordige eerste minister van Spanje, Sagasta, zal geeno demonstratie dulden, welke de goede verstandhouding met Frankryk kan schaden, vooral nu weldra de onderhande lingen over een handelstractaat tusschen de beide landen zullen worden hervat. België. Te Brussel had Zaterdagochtend de plech tige erkenning plaats van den 17 jarigen prins Albert, zoon van den graaf van Vlaan deren, als officier van het regiment der gre nadiers. Do koning, de koningin, prinses» Clémentine, de graaf er. de gravin van Vlaan deren en ie beide prinsessen, woonden, met alle generaals, de plechtigheid by. Na de eeds aflegging, voor het geheele regiment, sprak de koning den jongen officier toe, wien hy gelukwenschte met zyne intrede in het leger. Hy bracht hulde aan het Belgische leger, dat zyn plicht weot te doen jegens België en hot buitenland. Betreffende de Congo kolonie zeide hy, dat de Belgische officieren do ware stichters van den Congostaat zyn, dank zy de toewijding, waarmode zy den dood tarten. Aan do Belgische officieren danken wy zeide de koning de ontwikkeling van den Congo-Staat. Zich dan tot zyn neef wondende, wees hy dezen, in treffende woorden, op de jegens het vaandel te vervullen plichten. Do minister van oorlog dankte uit naam van het leger. De koningin en de prinses van Vlaanderen waren zichtbaar ontroerd. Juist 2 jaar gel eden trad prins Boudëwyn van Vlaanderen in hot- zelfde regiment.. Italië. De-'nCivilta Cattolica" zal heden een door liet Vaticaan ingegeven artikel bevatten, waarin wordt ontkend dat hot Drievoudig Verbond gericht zou zyn tegen de door den Paus ten aanzien van Frankryk gevolgde staatkunde. Telegrammen. ROME, 18 December. De koning ontving eene deputatie uit de Kamer en den Senaat, die hom het adree in antwoord op do troon- rodo kwam aanbieden. De koning zoide dat hy hoopte dat het geschil met don Senaat door vaderlandlievende vryheid zou worden opgelost. Onregelmatigheden zoudon zun voorge komen in emissio-banken. Men verwachl een groot schandaal. RIO JANEIRO, 1S Docember. Olympio Abreu is tot minister van handel en landbouw be noemd, Paulo Queros tot minister van buiten- landsche zaken. Er is besloten tot eene samensmelting van de Brazillaanscho Bank mot de Bank der Veroenigde Staten. MADRID, 19 December. Volgens de dag bladen is graaf Mazo benoemd tot gezant te Londen, graaf Rascou op hot Quirinaal, Mendez Vigo te Berlyn, Merry del Val zou gezant blyvon te Weenen. Agnera is to Brussel benoemd. De „Gaceta" bevat het besluit, waarby 48 prefecten benoemd worden. Voor de eerste 5 maanden derlooponde begrooting hebben de invoerrechten opge bracht 244,756,177 p., tegen 241,560,143 in 1891. N1EUW-YORK, 19 December. De invoer in de Vereenigde Staten der vorige week bedroeg 12,351,515 dollars, waarvan 2,354,470 voor geweven stoffqn. De uitvoer van goud dier week bedroeg 4,250,000, dio van zilver 498,280 dollars. LONDEN, 19 December. Cecil Rhodes ver trekt door Egypte om den steun der regeo- ring te verzoeken voor den trans-Afrikaanschen telegraafkabel van Kaapland naar Egypte. lft December. Thermometerstandgisteravond om 8 uron 8° C. 46.4° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 8.5° C. 47.3D F.'s middags om 12 uren 8° C. 46.4° F.'e namiddags 4 uren 8° C. 46.4* F. Heden is aan do universiteit alhier met goed gevolg afgelegd het candidaats-examen in de rechten door den heer H. H. De Hartog. Reeds meermalen werd aan het bestuur van den Leidschen Schouwburg de vraag in overweging gegeven of er geen mogelykheid bestond bier ook nu en dan eens eene kinder voorstelling te doen geven. Het publiek zsl thans in de gelegenheid gesteld worden op die vraag zelf oen antwoord te geven. Het bestuur is nl. met de directie van het „Neder- landsch Tooneel" in overleg getreden om na de beide Kerstdagen, den 27sten December a. s., dus in de vacantie, des namiddags te twee uren, te dezer stede te doen opvoeren het bekende lieve tooneelspel „De kleine Lord", dat eenigen tyd geledon ook voor de Koningin werd vertoond. De hoofdrollen zullen hier door dezelfde personen, den heer Louis Bouw meester en den jongenheer Stoetz, worden vervuld. Alvorens do voorstelling definitief aan te kondigen, wenscht de directie echter eerst eenige zekerheid omtrent de opkomst te hebben. Blykens eene in dit nommer voorkomende advertentie worden de schouw burgbezoekers uitgenoodigd opgave te doen van het door ben verlangd- wordend aantaL kaarten. Daarvan zal afhangen of de voor stelling, waaraan veel kosten verbondon zyn, al of niet doorgaat. Men besluite dus spoedig f H. M. de Koningin-Regentes hoeft aai* den voorzitter van het bestuur van het Door gangshuis alhier, den heer E. César Scgers, ƒ200 doen toekomen. Men schryft ons heden uit Den Haag: Het bericht in een der bladen omtrent het kostuum, dat de rentmeesters van het Kroon domein ten spoeoigste zouden moeten laten aanmaken, is min juist. Hare Majesteit do Koningin-Regentes heeft aan de rentmeesters van hot Kroondomein op hun verzoek de vergunning doen verlecnen om voor zoover dit hun aangenaam zyn kan, by feestelijkheden ten Hove te verschynen in een bepaald voorgeschreven kostuum. Kortte huwelrkflafkoodigiag van 18 Decomber. 8. A. Bchotvora jen. 31 j. en M. G. Van de Grift jd. 25 J. J. H. O. Siorat w. 40 j. en G. Brijnen jd. 43 j. W. H. Colpa w. 44 j. en M. W. Van der Kamp jd. 42 J. ADYERTEÜTIËN. Voorspoedig bevallen van een Soon E. H. MULDER-Van Drier. Leiden, 18 December 1892. 7788 3 Bevallen van eene Bochfer T. PAUL-DE JOX6. Makassar, 19 December 1892. 7791 3 Tot onze diepe droefheid overleed heden, zacht en kalm, na eene ongesteldheid van weinige dagen, onze geliefdo Dochter ELEONORA JOHANNA, in den ouderdom van ruim 2njaren. H. NOORDENDORP. 7728 8 E. J. NOORDENDORP -Horton. Oosterbeek, 14 December 1892. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onze lieve JOHAN, in den aanvalligcn leeftijd van vijf maanden. H. J. v. VEGGEL. 7800 4 H. v. VEGGEL-Bos. Heden overleed, te 's Gravenhago, na een langdurig lijden, onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer EMANUEL CHRISTI- AAN SPIEGEL, in den ouderdom van 75 jaren. 7802 8 M. H. J. E. C. SPIEGEL. M C. E. SPIEGEL-OLEFF. Leiderdorp, 17 December 1892. Eenige en algemeene kennisgeving Den 17den dezer ontvingen wij van het Departement van Koloniën het treurig bericht, dat onze geliefde Zoon en Breeder ABRAHAM, in leven Sergeant bij het O.-I. Leger, den 12den October 11. te Edi is overleden, in dm ouderdom van bijna 30 jaren. Mede namens Broeders, Zusters en verdere Familie, A. VERVER. C. VERVER—v. Hoepen. Leiden, 19 December 1892. 7789 11 Heden overleed, na een langdurig lyden, na tijdig voorzien te zyn geweest van de Laatste H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Vader; Behuwd- en Grootvader de Heor CORNELIS VAN DER BIJL, in den ouderdom van ruim zes on zeventig jaren. C. C. VAN DER BIJL-Kriek. J. KRIEK. J. C. VAN DER BIJL. P. C. H. VAN DER BIJL Schretlen. (Narmstraat 21). 7798 11 Heden overleod, te 's Gravenhage, na eene korte ongesteldheid, onze Broeder en Behuwd- broeder Mr. P. VAN BEMMELEN, Lid van den Hoogen Raad. Dr. J. M. VAN BEMMELEN. 7797 6 M. VAN BEMMELEN-Boeke. De Heer en Mevrouw VREEDE Van Oosterzee betuigen hun dank voor de be langstelling, ondervonden by het overlyden van hun Schoonvader Mr. C. H. B. BOOT. Leiden, 19 December 1892. 7792 5 RAPENBURG 96. Echte warme Wlnlcrpantofïela voorhanden. 7490 8

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3