Finantiëel Oveirziclit. In de markt onzer 27*-|>»fcts.-Staat&- fondsen heerschten eene drukte en leven digheid, zooals in dezen talmen hoek maar heel zelden wordt beleefd. Bij buitengewoon aanzienlijke bedragen werden deze fondsen verhandeld, waarbij voornamelijk België als kooper optrad. Men wil deze :*ankoopen in verband bren gen met eene ophanden zijnde conversie der Belgische schuld, doch, hetzij te recht of ten onrechte, zeker is het, dat het koers verschil der 2,/a-pct.-Belgische en Hollandscho fondsen, hetwelk niet minder dan 9 Pct- bedroeg, aanleiding genoeg gaf tot het doen van uitgebreide omruilingen. Aandeelen Maatscb appy tot Exploi- tatie Staatsspoor waren eerst aanzienlyK lager door een grooten verkoop, welke eenigo dagen achtereen werd voortgezet. Zoodra het aanbod echter had opgehouden, veranderde dn stemming der markt en liepen de koersen weer even snel omhoog. De afdeeling der Indische waarden was zeer kalmover het algemeen heerschte voor deze markt eene meer vaste stemming. DePortugeesche regeering heeft officiéél verklaard dat de geruchten van eene voorge nomen couponbetaling op de Portugeesche tabaks-obligatiën geheel valsch zijn en de regeering nooit het voornemen heeft gehad tot zulk een maatregel over te gaan. De regoering geeft daarenboven de verze kering, dat op deze leening eene rentever mindering niet kan worden toegepast, daar eene bepaalde bron van inkomst voor rente en aflossing is aangewezen. Zoolang hieruit de noodige gelden kunnen worden verkregen, kan aan reductie niet worden gedacht en zijn voor het oogenblik de financiën der Portu geesche Tabakmaatschappij van dien aard, dat voorloopig daarvoor nog geene vrees behoeft te bestaan. Verder heeft de minister officieel aange kondigd dat de op 1 Januari a. s vervallende coupon, op dien datum bij de finantiöele agenten met x/z van het bedrag zal worden betaald. De Parysche beurs was in de laatste dagen voel gunstiger voor Portugeesche fondsen ge stemd, waardoor do koersen een kleinen voor uitgang konden aanwijzen. De nieuwe minister van financiën in Spanje heeft aan het Londensche beurscomité doen mededeelen, dat hjj vast besloten hoeft door tastende maatregelen te nemen, ton einde de uitgaven van het land meer in overeenstem ming te brengen met de inkomsten der schat kist. In de eerste plaats wil hy meer zeker heid vestigen omtrent hot krediet van den Staat en den obligatie-houders zoodanige waar borgen trachten te geven, dat zi) van de richtigo nakoming der verbintenissen en ver plichtingen van het land, verzekerd kunnen zijn. Deze mededeeling is op de verschillende beurzen met voldoening ontvangen. De Oostenrijkse he financiën verkeeren blijkens de Staatsrekening in goeden toestand. Do eindrekening van hot jaar 1891 geeft een overschot van 14 millioen florijnen. Het bekend worden dat de opbrengst van den Warschau - Weener - spoorweg in November met 110,000 roebel was achteruit gegaan, was oorzaak, dat de koers dezer aan deelen een plotselingen achteruitgang aan toonde. De ontvangsten tot October 1892 der Russi sche Zuid-Wes ter-Spoorwegmaatschappij waren ruim 750,000 roebel minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Voor Z u i d-A m e r i k a a n sche waarden was de beurs in do laatste dagen zeer gunsig gestemd. Zoo waren obligation Venezuela veel beter in prijs, door flinke aankoopen zoowel voor Parijs als Londen, waar men voor dit fonds meer vertrouwen toont. De douane-ontvangsten in Argentinië hebben in de maand November bedragen 6,890,000 dollars, hetgeen eene vermeerdering aangeeft van ongeveer twee en een half mil lioen tegen dezelfde maand van 1891. Door Uruguay is opnieuw een bedrag van 124,000 dollars naar Londen overgemaakt, vertegenwoordigende 46 pct. der voor de coupon-betaling aangewezen douane-rechten. Dit bedrag is aanzienlijk hooger .dan eerst werd verwacht, en hot laat zich aanzien dat het bedrag dezer remises in het vervolg nog belangrijk zal stijgen, zoodat niet alleen de Februari-coupon verzekerd kan worden geacht, doch ook nog een bedrag op nieuwe rekei?ing zal kunnen worden gereserveerd. De preferente aandeelen Peruvian Co. ondervonden eene gevoelige daling, naar aan leiding van berichten, dat de ontvangsten in den laatsten tijd minder gunstig waren. De stemming voor Amerikaansche waarden bleef over het algemeen vast. Alleen do Atchison-to pek a-waarden maken hierop uitzondering. De daling, welke in den laatsten tijd in deze fondsen plaats vond en waarvoor geene voldoende aanleiding te vinden was, wordt nu ©enigszins verklaard door het bekend worden dat de Maatschappij eene belangrijke vlottende schuld heeft, waartegenover evenwel een voldoend bedrag aanwezig is in kasgeld en effecten in portefeuille. Het voornemen bestaat om deze schuld spoedig te vereffenen, waardoor men dan echter tot uitgifte van obligation zou moeten overgaan. Verder wordt beweerd dat Gould reeds eenigen tijd bezig was, om zich van zijn bezit der Atchison- waarden te ontdoen. Vermoedelijk zal het dividend op de aan deelen Louisville en Nashville 2pct.be dragen, terwijl een aanzienlijk bedrag zal worden gereserveerd om volgende uitkeeringen te verzekeren. "VVel zouden de ontvangsten cone uitkeering van S pct. toelaten, doch aan een kleiner dividend en het vormen van eene flinke reserve wordt de voorkeur gegeven. De zaak der terugbetaling van de gelden, welke de regeering der Vereenigde Staten te vorderen heeft van de Union- en Central- Pacific, is opnieuw ter sprake gebracht. Men wil de terugbetaling doen geschieden in 200 balfjaariyksche termijnen. Indien de schuld aan de Ver. Staten op den vervaldag niet meer bedraagt dan 5S,000,000 dollars voor ieder der Maatschappijen, zou voor elkon halfjaariyk- schen termijn, met inbegrip van rente, noodig zijn een bedrag van 630,000 dollars. Deze som kan door de beide Maatschappijen ge makkelijk worden opgebracht, zoodat de voor gestelde regeling eene zeer gemakkelijke op lossing van het reeds zoo lang aanhangige vraagstuk zou zijn. In verband met de rijzing in do aandeelen Union-Pacific waren vooral obligation U t a h Northern tot hoogere koersen gevraagd. Op de belangrijke prijsverbetering der aan deelen U.-P. volgde in het laatst der week eene reactie. Door veel verkoop voor winst- neming en bij flauwere Londenseho koersen, liep de koers dezer aandeelen weer aanmerke lijk terug. Rijnlandsclie Bank. INGEZONDEN. Het heeft my zeer verwonderd dat niemand uit de muzikale wereld de pen heeft opgevat tegen het stuk van mr. E. over „Sempre Crescendo." ïk voor mij heb het met diepe verontwaardiging gelezen. Een gegeven paard mag men niet in den bok zien. Dit spreek woord had mr. E. zich wel eens mogen her inneren. Na een Invitatie-Concert past een verslag beter dan eene critiek, en dan zulk eene critiek! Zóó schrijft men niet over Schu mann en Mendelssohn, en eene uitdrukking als over „La Vestale" van Spontini klinkt alsof men ze zelf beter kan maken. Ook de bewering alsof Timmner de beste violist uit. ons land is, is kras. (Bezitten wy J. Cramer dan niet meer?) Mocht mr. E. lust gevoelen veel over muziek te schryven, zoo geef ik hem den raad minstens twee of drie jaar een uitstekend Conservatorium te bezoeken, ten einde diep in de geheimen der Kunst door te dringen. Wanneer ik my niet vergis, is dit de eerste maal geweest, dat mr. E. in het L. D. eene critiek over muziek leverde. Laten wy hopen dat dit de laatste maal is geweest en de recensies evenals in het „N. v. d. D." aan een Toonkunstenaar worden op gedragen. Mynheer de Hoofdredacteur, myn beleefden dank voor de opname. Uw Dienstw. Dn. 16 Dec. 1892. E. Vergun uwen recensent plaats voor een kort woordje ter beantwoording van het welwillende ingezonden stuk van den heer E. Het spyt my ten zeerste zyne ver ontwaardiging te hebben gewekt, daarvoor had ik niet geschreven; ik wilde niets meer dan myn oordeel, juister nog myne indrukken weergoven en bovendien zal ik my gelukkig rekenen indien myne opmerkingen „Sempre" van tyd tot tyd eenig nut zullen aanbrengen. Ik leg derhalve geen belofte af om nooit meer in deze courant over muziek te schryven, en altyd zal ik „Sempre" te hoog achten om daarin ook dat te pryzen, wat m. i. niet pryzenswaardig is. „Sempre's" concerten be- fcooren onder de zeer goede, zoo niet onder de beste in Leiden; daar is dus geene enkele reden, ook niet in den bekenden dooddoener van het gegeven paard, om het niet te beoor- deelen. Tegen de aanvallen, gericht op myne op leiding in de muziek, antwoord ik niets. Alleen hoop ik van den heer E. by gelegen heid te leeren, hoe men anders over Schu- manns werken enz. moet schryven, dan men er over denkt. Over dien componist trouwens zal myn oordeel nooit afkeurend zyn. Ik kan dan ook geene afkeuring zien in myne bewering dat zyn ouverture „Manfred" meer dan eonige andere ouverture uitsluitend vóór het drama of een drama van geiyke kleur behoort ge speeld te worden. Met deze enkele opmerkingen wii ik vol staan, M. de Redacteur, aangezien ik m. i. slechts aan de redactie rekenschap schuldig ben van hetgeen ik als recensent schryf. Ik dank u intusschen zeer voor de opname dezer regelen en biyf Achtend Leiden, Uw. Dienstw. Dienaar 17 Dec. 1892. Mr. E. Geachte Heer Redacteur! Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte in Uw blad. De reden hiervoor is deze, óf nl. de Heeren Onderwyzers der Avondscholen zoo vriendelyk willen zyn, hunne leerlingen aan te manen, na afloop der les zich niet slingergewys naar huis te willen begeven en liever de Maliebaan in Den Haag er voor uit te kiezen dan de smalle Mare; daar heeft men ten minste geen kans in de maand December een koud en nat pak te verkrygen. My vleiende dat dit stukje aanleiding mag geven dat de jongens noch in den middag noch in den avond by het water die grappen- makery zullen uitvoeren, verblyfik, Hoogachtend, Leiden, UEd. Dienstw. Dienaar, 17 Dec. 1892. C. M. Willebrandts. Gemengd Nieuws. Voor de tweede maal in deze week heeft te Groningen een ernstige brand gewoed. Ditmaal gold het de groote leerlooiery van den heer O. Lammerts aan den Singelweg. Te ongeveer balftwaalf ontdekte men gisteren in een der bovenvertrekken een begin van den brand, waarschynlyk door het vuur uit eene kachel ontstaan. Het onheil nam spoedig zulk een omvang, dat niet lang daarna de geheele werkplaats in lichterlaaie stond. Spoe dig was de brandweer ter plaatse, maar kon niets anders doen dan te trachten den brand tot de looiery zelve te beperken, waarin de vlammen echter door den grooten voorraad huiden veel voedsel vonden, hoewel zy werkte met de gewone spuiten en de stoomspuit, die tegen 1 uur aankwam. Niets kon worden gered. Eerst stortte het dak en een geruimen tyd later een gedeelte van den zuidelijken buitenmuur naar beneden, waardoor telkens de vlammen weer opsloegen. Te halftwee was men den brand in zooverre meester, dat er voor het heerenhuis, dat onmiddeliyk aan de werkplaats is verbonden, geen gevaar meer bestond, en evenmin voor de knechtenwonin gen, welke echter door een tamel(>ken afstand van de looiery gescheiden zyn. De eigenaar zelf vertoefde in Leeuwarden, doch verscheen reeds te ruim 1 uur, daartoe telegraphisch ontboden, welk bericht echter niet aan zyn adres kwam, daar de heer L. reeds vertrokken was. Men bericht dat er wel voor meer dan een ton aan goederen (voomamelyk koe- en schapenhuiden) verbrand is, terwyi buiten tegen den muur nog een voorraad ver kochte huiden lag, eene waarde hebbende van pLm. ƒ1000. Het ergste zal deze brand zeker wel de 25 knechts treffen, die direct zonder werk zyn, daar alles eene ruïne gelykt, ofschoon de heer L., naar men vertrouwt, zeker alles zal aan wenden, om hen zooveel mogeiyk aan den gang te houden. Men deelt nog mede, dat de vaste goederen verzekerd waren by de Erven De Jong, te Amsterdam, en de losse goederen by de Gro ninger maatschappy van den heer Trip. Het verbindingskanaal loopt in de nabyheid van het gebouw, terwyl beide zyden geflan keerd worden door breede slooten, zoodat er geen gebrek aan water was. Menigeen van de talryke toeschouwers bekwam in eene der slooten een ongewenscht bad. Gisteravond te ruim aeven uren was te Groningen opnieuw brand, ditmaal in huis, bewoond door den vleescbhouwer J. Gelder in de Folkingostraat. Ook hier maa het vuur in weinig tyas zulke snelle vor ringen, dat niet dan door spoedig aan brachte hulp van particulieren het aangreozei huis van den glashandelaar Janssen, 't w door een zeer smal gangetje van het aaD taste perceel gescheiden is en vry wat wat schade geleden heeft, behouden bleef. Van het huis, waarin de brand ontsto bleef weinig, van den inboedel in 't geheel ni gespaard. Huis en inboedel waren verzeke CORRESPONDENTIE. - E.! Toen bedoe heer hier ter stede eene conferentie gaf, hebl wy reeds daarvan vry uitvoerig verslag geven en met aandrang op de zaak gewez Gemeenteraad van Voor*chofcn. Vergadering van 15 December. Voorzitter: de Bargeraeester. Afwezig met kennisgeving: Dr. W. E. H. den Horn van den Bos. De notulen der vorige vergadering worden voorlezing onderanderd vastgesteld. Medegedeeld en voor kennisgeving worden ai genomen: lo. de besluiten van Heeren Gedeputeerde Sta tot goedkeuring yan het suppletoir kohier h( delijke omslag 1892 eu der Gemeentebeeroot 1893; 2o. het proces-verbaal van kasopname dd. 121 1892, toen in kas werd bevonden f 3019.11, Het verzoek van Dr. L. Serrnrier om onthef van zjjn aanslag in don hoofdelijken omslag over eene maand wordt ingewilligd. Aan de orde is: a. Het verzoek der IJselstooratramweg-m schappij om toe te staan dat de dienst tot station Holl. IJz.-Spw. worde gestaakt zoodra maatschappij zulks noodig zal oordeelen. Het verzoek wordt toegestaan, onder voorwaai dat ingeval van staking van den dienst tusse Voorschoten en Wassenaar, de rails op de Lr punten aan de Papenlaan onder Voorschoten za moeten worden opgeruimd. b. De missive van Heeren Ged. Staten, waa in verband met de reclame van den heer J Launspach over zijn aanslag in den lioofdeliji omslag bericht wordt verzocht of één of m gemachtigden van den Raad tot mondelinge lichting zal overkomen. Besloten wordt geen gemachtigde te zeni terwijl tovens bepaald wordt ook voor het volg ter zake van hoofdelijken omslag nimmer gemachtigde af te vaardigen. c. Het verzoek der gemeente Wassenaar ora brug in den Rijndijk over de Zeilwatering aaa gemeente Wassenaar in onderhoud over te dra tegen uitkeering van ƒ1000. Hierop wordt gunstig beschikt, mits ter worden overgenomen alle rechten en verplichtinj welke de gemeente Voorschoten tedierzakehe en bet contract ten koste der gemeente Wassen worde opgemaakt door een rechtsgeleerde Burgemeester en wethouders worden gemachi tot verkoop van enkele boomen aan den W gaardenlaan over te gaan. Hierop wordt de vergadering gesloten. BUITENLAND. Frankrijk. De enquête-commissie in de Panama-a zet hare taak voort. Woensdag was het belangrijke dag. Het in de jongste onthul gen van do „Figaro" begrepen drietal, Roui Clémenceau en Constans, werd gehoord. Rouvier verscheen het eerst; by de uit breide verklaring, in de Kamer afgelegd, 1 hy niets van beteekenia te voegen, zeide Clémenceau bevestigde dat De Reinach het vruchtelooze bezoek by Constans had zegd: „ik ben verloren", maar kon niet zeker verklaren dat de dood een gevolg Panama-zaak was. Van het onderhoud tl schen Rouvier en Herz was hy alleen m getuige; er aan deelgenomen heeft hij D Constans wist al evenmin veel nieuws verhalen. Hy had niet den indruk gekrej dat hy sprak met iemand, die een wanh'oj besluit heeft genomen. Toen hy De Reina dood den volgenden dag vernam, dacht h\jn( niet ahn zelfmoord, veel minder den vori avond, toen hy nog schertste met De Reina die, omdat hy zyne portefeuille had verge! vyf franken te leen vroeg om zyn rytuig betalen. Denzelfden dag had de ontzegeling den boedel van De Reinach plaats. In eerste plaats werd, nadat de zegels tsd deuren der vertrekken waren genomen, huisapotheek in beslag genomen. De Rein was n.l. zeer in de pharmacie ervaren homeopaath. Ongeveer 50 flescbjes wei aangetroffen en aan Brouardel ter onderz toevertrouwd. In een bureau en in eene chiffonnière wer eenige liassen met papieren, brieven en lo aanteekeningen in beslag genomen. Een gi pak met het opschrift „Panama" werd stond afgezonderd. Het schynt dat dit p< onder meer bevatte een afschrift van eei overeenkomsten, brieven en een verslag het verhoor van De Reinach door den red van instructie, kennelijk gesteld met bet

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6