fj». 10070. Maandag 19 December. A0. 1392. feze four ant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 December. Feu-illeton. De organist van den Dom. LEIDS0ÏÏ PRIJS DEZER COURA2ÏT: j Toor Leiden per 3 maindenƒ1.10. Frinco per poetL10. ifiooderljjk# Nommera0.06. PRIJS DER ADVERTEN'^tËN: Vee 13 regel» ƒ1.03. Iedere regel itew/0.17J, Grootere lettere neer plaatsruimte. Vcw bet incasseeren buiten de etad wordt 0.05 bATsltarkL Ticeede Blad. Offlciëele Kennis^eriii^en. JACHT» De Commisearia der Koningin in de provincie 23id-Bolland, Gezien het bealuit van de Gedeputeerde 8t' ten fiD den 6den December 1892, n". 125; Gelet op art- il der Wet van den lSdou Juni 1867 gtaateblad n°. 87); Brengt ter kennia van belanghebbenden, dat bij ;.jveDgenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten Je jacht op klein wild in deze provincie wordt ge goten op Zaterdag den Sleten December aanstaande net zoneondorgang, met uitzondering van het ia art. 15, sub lett. g dier wet bedoeld jachtbedrijf. TiD het vangen van boutsnippen, met laat-, war- of «Idonwon, hetwelk blijft toegelaten tot en met don I9den Maart 1893. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen jrebrmkelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en de Nederlandeohe Staatscourant worden geplaatst 'g-Gravenbage, den lOden December 1892. De Oommisaaria der Koningin voornoemd, FOCK. In de gemeenteraadezitting van Leider dorp is dr. W. P. Van Rhyn met algemeeno stemmen herbenoemd tot gemeente-geneesheer en eveneens de heer A. Van Leenwen, rykg* veearts, tot gemeente-keurmeester. Aangezien zich tor vervulling van de betrekking van 2den onderwijzer aan de open bare school te Valkenburg op eenejaarwedde van f 450 geene sollicitanteh hebben aange meld, heeft de gemeenteraad besloten eene nieuwe oproeping te doen tegen f 500 per jaar. Tot kerkvoogd der Hervormde Gemeente van Woubrugge is herkozen de heer H. Van der Boon Joh.z In de zitting der Tweede Kamer werden gisteren nog behandeld de ontwerpen tot naturalisatie van L. Bolchover c. s. Door den heer Tydeman werd daarby op nieuw protest aangeteekend tegen het natura liseren van den Cbinees rar. Oei Jan Lee. met de bijvoeging „zich noemende mr. Johan Lee". Hy meende, dat die heer eerst zyn recht moest bewyzen op die naamsby voeging. De minister van justitie vestigde er de aandacht op, dat die heer by al zyn Leidsche medestudenten bekend stond als Johan Lee. De ontwerpen werden daarna goedgekeurd. In de Staatscourant van heden is op genomen eene opgaaf van onbestelbare en geweigerde voorworpen der pakketpost van 12 Dec. 1891 tot 2 Sept. 1892. De namen der geadresseerden zyn: Destrée, te Parijs; J. Van der Veer, te Gouda; J. Beberfeld, te Berlijn; C. Van Sont, te AmsterdamHagel- stein, te Aken; G. Van "Wely, te Breda; P. Van Bezooien, te Zevenbergen; W. Schol- tens, te Groningen. Nog eene maand na deze aankondiging blijven deze voorwerpen bij het hoofdbestuur der posterijen ter beschik king; daarna worden zij verkocht. Het stoomschip „Conraa", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 16 Dec. Kaap St.-Vincent; de „Edam" arriveerde 16 Dec. van Rotterdam te Nieuw-York. By koninklijk besluit is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau de heer A. C. Claessens, aartsbisschop van Si race, apostolisch vicaris en pastoor van Batavia. Benoemd by het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië, tot 2den luitenant, de sergeant H. Colyn, van het 3de regiment infanterie. Benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Roermond mr. G. R. A. Lemraens, thans kantonrechter te Gulpen. Gemougd Nieuws. Gisteravond om negen uren ge raakte een - jongen, die, uit de Herhalings school komende, met zyne schoolmakkers spelende langs de straat liep, te water in de Mare. Dadelyk schoot hy naar het midden, doch onmiddellijk sprong de heer "Willebrands, na zich slechts van zyne overjas ontdaan te hebben, niet afgeschrikt door het ongetwy- feld koude bad, den drenkeling te hulp en mocht de voldoening smaken dezen behouden aan wal te brengen. Dit moge tot waarschu wend voorbeeld strekken aan de in den laat- sten tyd zeker door menigeen opgemerkte „slingers van jongens", daar zeker niet altyd een zoo bereidvaardig redder by de hand zal zyn. Wederom zyn in het dorp "Wou brugge gevallen van mond- en klauwzeer voorgekomen, en wel onder het opgestalde vee van den veehouder Wr. Den Hertog. In den stal van den veehouder A. Yan der Meer, te Oud-Ade, onder de gemeente Alkemade, komen by het rundvee gevallen van mond- en klauwzeer voor. Nauwkeurige beschryving en merking van het vee wordt toegepast; de militairen zyn reeds naar hunne garnizoenen teruggekeerd. Men meldt ons het volgende: Als een bewys van fatsoenlyke armoede deelt men ons het volgende mede. Den 15den dezer vervoegde zich ter secretarie eener platte landsgemeente, in den omtrek van Leiden, een net jongmensch, goed gekleed, om een z. g. reispenning of onderstand, welke hem ook verstrekt werd. Hy had reeds eene voet reis afgelegd van 's-Gravenhage en moet op weg geweest zyn naar Amsterdam. Alweer eene aansporing te meer, om den behoeftige te gedenken en te steunen, ongeacht zyn uiteriyk aanzien. Voor een paar dagen passeerde door de yzeren draaibrug over de Ringvaart van den Haarlemmermeer-polder te Nieuwe- Wetering de sleepboot „Titia Helena", voort trekkende eenige ongeladen zandbakken der geniewerken, waarvan twee opvarende knechts zoodanig beschonken waren, dat zy hunne bezigheden op de ledige vaartuigen nauweiyks verrichten konden. Één hunner, zekere S. v. V., viel van boord, geraakte te water, doch wist zich uit deze positie op te werkenandermaal aan boord gekomen, tuimelde hy ten tweeden male te water en wist zich toen te redden door zich aan het schuitje vast te klampen. Denzelfden morgen zou hy onder Aalsmeer, in denzelfden toestand, ook te water zyn ge raakt. Waariyk een niet te benyden waterballet Men schryft ons uit Roelof* Arendsveen, dd. .16 December: De bloembollen, vooral van de tulpen, op welker cultuur men zich hier in den laatsten tyd met yver is begonnen toe te leggen, hebben veel van de roofzucht der ratten te lyden. Deze knagers schynen deze eene uit gezochte lekkerny te vinden: langs ruime gangen weten ze de gepote bollen uit de bedden naar haar nest te sleepen en ze aldaar voor winterprovisie te vergaren. Door de menigvuldige slooten is aan deze roovers de weg gemakkeiyk gemaakt om de bloem bedden op te zoeken. Als nadere opheldering over het geval met het kind te Barwoutswaarder, dat onder homoeopathlscbe behandeling aan cho lera gestorven is, wordt ons het velgende- gemeld De particulier uit Zwammerdam heeft b\> aankomst gozegd dat men zyne hulp te laat had ingeroepen, daar de pols aan het hand gewricht niet meer gevoeld kon wordenmen zou, om niets onbeproefd te laten, de Kamphor Rubinie nog kunnen aanwenden. Dit werd gedaan en de particulier verwyderde zich. Hieruit is het duideiyk, dat hy het niet was, die den raad gaf, het kind als aan stuipen gestorven aan te geven, wat uit den inhoud van het bericht uit Woerden zou kunnen worden afgeleid. Het moet voor de homoeopathen wdl heet vleiend zftn, dat er nog slechts één geval bekend is geworden, dat, bomoeöpathiscïube handeld, met den dood is afgeloopen, en dat dit eene geval, 't welk verwaarloosd was, i» voorgekomen in eene landstreek, waar zoo- velen in de laatste beide maanden zich van homoeopathische middelen hebben bediend! tegen buikloop met kramp, waaronder gecon stateerde aziatische cholera. Uit het bericht zou men verder opmakenr dat het middel, hetwelk de particulier toe diende, een geheim middel moet zyn geweest. Dit is zeker alleen toe te sehryven aan onbe kendheid met de horaoeopathie van den arts, die het middel bezien en waarschyniyk er aan geroken heeft. Wat de homoeopathen geven in het uiterste geval van cholera, is toch overbekend. Voor hen, die het niet weten, dtone: dat het eene oplossing is van geiyke gewichtsdeelen kamfer en sterk geconcen- treerden alcohol, in elke homoeopathische apotheek verkrygbaar onder den naam van kamphora rubinie. Het ware te wenschen, dat in den tegen- woordigen tyd eene kleine hoeveelheid van dit middel in geen huis- ontbrak, waar niet spoedig een homoeopathische arts is te ver- k ry gen. (Tijd.) De trein van Weenen naar War schau is niet ver van Krakau door roovers aangevallen. De treinbeambten wisten hulp te verkrygen en hierop namen de roovers de vlucht. Een hevige brand verwoestte Donderdag-avond de groote fabriek der „Ame rican Biscuits Company" te Kansas. Een 60-tal meisjes van het personeel waren op eene bovenverdieping aan het werk en velen van baar worden vermist. Men vreest dat zy zyn omgekomen. Te Bingen heeft zich een 18- jarig jongeling uit Gaulsheim onder een sneb trein geworpen. Hy werd verpletterd. Door de Pruisische regeering is de uitlevering verzooht van A. Hölters, die, te Duiken uit de gevangenis gevlucht, waar by wegens doodslag voorloopig was aange houden, te Heythuizen door óe marechaussees werd aangehouden. By Charlois werd gisterochtend de werkman A. Suiker.,. bezig met tophout te kappen uit de boomen langs den straatweg, door een nedervalJenden tak uit den boom- geslingerd. Naar Charlois vervoerd, bezweek de man reeds spoedig. •20.) Afgetrokken luisterde zy naar den klonk van de stem des vreemden. Die stem moest in overeenstemming zyn met zijne verschy- ning; zy klonk als muziek. Daar hoorde ze hem vragen: „Wie is uw onderwyzer geweest, gravin?" Zij kromp inéén en zag hem met hare •groote oogen verschrikt aan. Zy Vrerd doodsbleek, hare lippen waren kleurloos. Haar vader, de graaf, antwoordde voor haar: „Beates talent is nog geheel oorspron kelijk; opleiding heeft zy nog niet veel gehad daar moeten wy nog mede beginnen." Nu steeg Beate het bloed naar bet hoofd. De schoone oogen van den graaf schenen tot diep in hare ziel te lezeno, hij moest de groote, verschrikkelijke leugen daar opeens ontdekken. Die yseiyke onwaarheid, welke 7.' niet vermocht te ontsluieren! Zy kon geen woord uilen, schoon het haar hier, in dit salon, zoo vol menschen, te moede was, alsof zy luide moest uitioepen: „Hy, die myn gade is geworden, die myn redder en goede engel was, toen niemand zich over my erbarmde, hy onderwees my; hy was myn leermeester; al wat ik heb, wat ik ben, heb ik aan hem te danken!" Doch hare samengeperste lippen brachten geen enkel woord uit. Hertogin Ulrike trad nu naar haar toe; hare dochter, prinses Mary, was even oud als Beate. De hertogeiyke familie was voor nemens den winter in Dresden door te brengen; hun zoon Alphonse zou het gym nasium bezoeken en, evenals grootmama al gezegd had, was er meer dan één doel aan dit oponthoud verbonden. Prinses Mary was niet mooi, zy had een rood, vol, alledaagsch gezicht en iets stijfs en gedwongens in gelaat en houding. Men kon zeer goed zien, dat zy onder strenge leiding stond. Hare gouvernante, mejuffrouw Van Doren, eene oude dame van een knorrig humeur, hield haar nog onder den duim. Het scheen Beate toe, dat de jongo prinses eenigs- zins bevreesd voor de gestrenge vrouw was. Terwijl de-hertogin vriendelijke, erkente lijke woorden tot Beate richtto en prkises Mary zich byna tot een meer zelfstandig ourdeel liet wegsleep?,n, stond Hare Excellentie Riebeisen, eene vriendin van liare groot moeder, naast mevrouw Von Schlier. „Ik zou wel graag willen weten waar de graaf dit kind zoo lang verborgen gehouden heeft. Klooster- of kostschoolmanieren heeft zij in het geheel niethy was by de Botten- totten of Botokuden en heeft zich in het geheel niet om zyn eigen vleesch en bloed bekommerd, eer het hem gemakkelijk viel zulks te doen. Vreemd, daar moet iets achter steken, dat wy niet weten, Scbliertje." Mevrouw Von Schlier wierp haair hoofd in den hals. Ze wist heel goed dat die oude niet veel te vertrouwen was en dan.niemand mocht of durfde vermoeden dat zij), Suzanna Von Schlier, niet geheel in de geheimen van t huis ingewyd was; daarom antwoordde 2$: „Gravin Beate heeft eene zeer zorgvuldige opvoediDg genoten dat kan ik u verzekeren, mevrouw! En de graaf is ernstiger dan gy denkt. Do omgeving, waarin hy zyne dochter liet opvoeden, was met zorg gekozen." „Ha, ha, ha, Schliertjo! Wilt gy my doen gelooven, dat g\j in de geheimen ingewyd zijt en do graaf u uitleg van alles gegeven heelt? Bespaar u de moeite, om my zoo iets te öoon gelooven; wij kennen elkaar te goedwat men u niet, mededeelde, is mee1; dan noodig, dat het verzwegen wordt. Isu, Beate heeft wel een verleden; dat kan ik u verzekeren!" „Des te grooter wonder, dat gy niet beten onderricht zyt, gy,. de vertrouwde vriendin van gravin "VVerthewi", antwoordde mevrouw Von Schlier bits. „Nu, nu, word maar niet boos, Schliertje; ge weet dat al urne-pijlen op myn dik pantser afstuiten! En dan, vriendin kunt gy ray hier een onkel paar goede vriendinne». aan- wyzen? Ja? Dan zou ik wel dadelyk fciizendi thaler willen gevent En wat myne liev& Werthem betreft, di# heeft haar leven lang zeer goed geweten hoe hare geheimen te bewaren. En dan is er nog een ander, u.w neef Robert,, die Barbarossa daar, die Beate byna met ayne blikken verteert; nu, ik geloof niet dat zy tegen hem opgev/assen is! Anderen nemen wellicht zyne, p'aats weldra in; nu, enfin, wat er ook gebeuren moge, zy is eene schitterende party. Mevrouw Von Schlier "beet zich op de lippen „Gravin Beate houdt.'zeer veel van Robert; beiden hebbon elkaar van den eersten dag .if begrepen, zy mogen Vdkaar wel lyden verder Web ik. or ook noj» niet over gedacht." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5