Ccmc4ga^ Nieuws. Do byeen'komst in Planciusto Amsterdam. Gisteravond werd in „Plan* ciue*' eon^ protest mee ting van 17 vakver- eentgingWi gehouden tegen hot verbod des burgemeesters om na afloop van vergaderingen ■op straat te zingen. De zaal was zeer dicht bezet. Het woord werd gevoerd door den heer F. v. d. Goes, die, na lang over de radicalen en liberalen, die hy als „verlichte" en „domme" bourgeoisie tegenover elkander stelde, te hebben uitgeweid, beweerde, dat de politie niet anders dan slecht kon zyn, omdat de maatschappij slecht was. Daarom ligt het ook niet aan een slechten hoofdcommissaris, maar aan de zaak. Da ziet men ook aan de burgemeestersplaats, waar door de personenwisseling niets ver beterd is. Verder zeide spreker o. a.Als eens eon 50 tal mannen zich wapenden hier b. v. b\j het verlaten der zaal dan is het waar- schyniyk, dat zy met vrucht tegen de politie zouden kunnen optreden, maar waar daarop geene kans is, zou het misdadig zyn tot verzet aan te sporen. Bovendien zou een stryd tegen de politie zeer onrevolutionnair zyn. Of men al een paar politie-agenten doodt, helpt nietsdat is geene revolutie. Als de dag van geweld aankomt, dan zal het er anders uitzien. De socialisten willen echter geen oproer, maar revolutie. En de revolutie is thans reeds aan den gang. Intu6schen bedoelt spr. volstrekt niet aan te raden dat, als men geslagen wordt, dat kalm te verdragen. Ieder heeft het recht tot zelfverdediging. (Luid applaus). Wanneer de politie dus voortgaat met sarren, zelfs tegen hare eigen wetten in, zal spr. niet aanraden, de handen thuis te houden, maar dan komen de gevolgen voor rekening dor bourgeoisie. (Langdurige toejuiching.) Daarna sprak nog de heer Van Emmenos, ten oinde het verbod van socialistenliederen te zingen, terwyi men het met Oranjeliederen zoo nauw niet neemt, rechtsverkrachting te noemen en het optreden dor politie geiyk te stellen met eene socialistenwet, eene uitzonde ringswet. De trek naar het verbodene zal echter daarvan juist eene propaganda voor het socialisme maken. Men moest zoo krachtig mogeiyk protesteeren on zich voorbereiden op de sociale revolutie. Na eenig debat werd de vergadering gesloten. Na afloop der meeting hebben weder bot singen tusschen politie en ziDgende troepen langs den openbaren weg plaats gehad. Eren na tien uren ging do vergadering uiteen en tot aan het uur van twaalven was de weg van de Plantage tot den Dam het tooneel van weerzinwekkende ongeregeldheden. De treurige geschiedenis had het volgende verloop. Reeds vóór het eindigen der meeting ston den voor „Plancius" eenige groepen volks. Toon het gebouw leegstroomde, ontstond op de gewone wyze eene samengepakte menigte, welke onder den kreot „aansluiten" en het lied van Marianne en het achturenlied zin gende, in de richting der Kerkstraat voort trok; daar stiet zy op een 30-tal politie agenten, die tot zwygen aanmaanden, don stoet tot terugkooren naar de breede Plantage dwongen en daar met de zingende menigte voortschreden tot aan den hoek der Parklaan, waar opnieuw politie-agenten te voorschyn traden. Zoo ging het hortend en stootend voort tot aan de Hortusbrug. Onmiddeliyk vatte de politie, aan wier hoofd zich de commissaris Van Raalte bevond, het plan op die brug te bezetten. Zoo geschiedde. Aanvankelyk trachtte men de hekken te sluiten, wat echter niet gelukte. Evenwel, nadat meer dan eenmaal het cordon was verbroken en meer dan eenmaal van den wapenstok gebruik was gemaakt, gelukte het eindelyk den doorgang aan beide zyden te stuiten. Een deel van ben, die zich nog aan dezo zyde bevonden, trok door het plantsoen zingende af; een deel van die aan de pver- zyde waren aangeland, verwyderde zich pp delfde wyze langs de overzyde der Heeren- door eenige agenten gevolgd. Tegs"** Uren heropende do politie den doortocht br"g' de afdeeling der sectie- Meyorplein -tro. a/' d° °wieen volgden de zingenden en liaa. de° ben bU de brug voor de Amstelstraat weo.,r 111 De politie en de zingende tiop trokken gezamenlijk verder tot aan do Reguliersbraesti?1®^ waar dezelfde tac tiek werd gevolgd als op di* Hortusbrugtel kens terugdringen naar verschJ'®^? zjjden. Uit politiebureel op den hoek der Reguliers- b^4$&traat was inmiddels versterking gekomen. Op hot Sophiaplein en in de VyKelstrgat kwam het meermalen tot ernstig treffen; in de Kalverstraat eindelijk moest telkens en telkens het zingen met gewold worden te keer gegaanverscheidene arre6tatiön vonden plaats, echter niet dan met moeite, terwyi dan telkens weder de stok werd getrokken, eenmaal zelfs verscheidene sabels uit de scheedo werden gerukt, hoewel van die wapens geen gebruik werd gemaakt. De inspecteur, die hier het bevel voerde, deelde eene enkele maal een slag met het plat van de sabel uit, toen men hem hoonde. Op den Dam bleef het daarna nog geruimen tyd vol; het plein was als bezaaid met kleine groepen menscheu, terwyi een 20-tal agenten heen en weer trok. Nu en dan moest met kracht tot naar hujs gaan worden aangemaand; tweemaal kwam het tot eene werkelpke botsing, tot eindelijk kort Da middernacht de rust wederkeerde. De totaal-indruk van het geheel is deze, dat de politie hare tactiek van verdeellDg eo verspreiding gestadig met vrucht volhielddat zp op zes of zeven verschillende plaatsen met den wapenstok de menigte op de vlucht joeg; dat zy in de Kalverstraat verscheidene arres- tatién bewerkstelligde en alleen ageerend optrad zoodra er gezongen werd. In den laten avond deed het gerucht de ronde, dat men op de Heerengracht een politie agent te water had geworpen, doch hot is ons niet gelukt hieromtrent zekerheid te verkrygen. {Ebl.) Onder do manschappen der kolo- niale troepen, die zich Zaterdag-morgen te Rotterdam inscheepten, bevond zich een per soon, die in veel beteren toestand verkeerd had dan thans, nu hy zonder een cent op zak naar onze koloniën ging. Vroeger was hy hotelhouder geweest en door eene veel- kostende leofwyze was hy vanlieverledo gedaald tot logementhouder en herbergier; daarna reisde hy eenigen tyd met oen draai molen de kermisson af en eindigde zyne burgeriyke loopbaan als pianist in een tingel tangel. In een paar jaar tyd had hy er aldus ruim f 70,000 doorgebracht. (Maasb.) Den postboden op plaatsen ten platten lande, waar geene postinrichting is ge vestigd, is de verplichting opgelegd om post pakketten, welke te hunnen huizo worden aangeboden, aan to nemen en met de eerst volgende gelegonheid kostloos naar de eerste door hen bezocht wordende postinrichting te brengen. De brandersknecht G. S tolk te Schiedam, die de vorige week in den spoe- lingbak der fabriek viel, is gisterochtend aan de gevolgen der daarby bekomen brandwonden overleden. De oude weduwe te Groningen, die in den avond van den 3den dezer zich zco deeriyk brandde, is gisteren aan de ge volgen bezweken. Te Hoorn brandden gisternacht de manufactuurmagazynen en de winkels van de firma S. I. De Vries tot den grond af De bewoners zyn met moeite gered. Oorzaak on bekend. Tusschen twee Engolschen te Calais ontstond zulk een hoogloopende twist, dat de een, een kunstschilder, zyne woede niet meer meester kon blyven en zyn tegen stander zóó hevig met een wandelstok op het hoofd sloog, dat de ongelukkige ineenzeog en den geest gaf. Een bevel tot gevangen neming is tegen den dader uitgevaardigd, maar tot heden is hy spoorloos verdwenen. Een versehrikkelyken dood heeft Jesse Sykes, een oude landbouwer, drie mylen van Newdorf, Indiana, ondergaan. Hy ging dezer dagen zyne varkens voeden. De man leed aan toevallen en ongetwyfeld heeft hy weer een aanval gekregen, want toen men hem tegen den avondmaaltyd ging zoeken, vond men zyn lyk, half opgegeten door de varkens. Te Derby waren 50 kinderen bezig op hot ys te spelen, toen dit plotseling scheurde. De meeste kinderen wisten nog te ontkomen, maar drie zonken weg en 6lechts één er van werd gered. Pp Jersey stierf eenzwaanin een* vy verhet bleek dat hy door bloedzuigers was gedood. Men vond in den kop 7 van dfa dieren. By j»en twis£ Jusschen apelere te WonatcN» in Washinguon>heeft Donderdag avond een koewachter, zekvre Guilland, die „de bank had doen springen'' Italianen doodgeschoten en zes anderen gekwetst, doch ook hyzolf werd zwaar gewond. In Schotland heerscht eene ware veldmuizenpl?,ager wordt ontzagiyke schade door aangericht, vooral in de schapen weiden, welke er geheel kaal door zyn. Te P a r y 8 heoft zekere Massieu, op het punt van in hechtenis genomen te worden, zich voor het hoofd geschoten. Hy moet voor millioenen valsche effecten aan den man gebracht hebben en was reeds vijfmaal veroordeeld. Hy plag onberispeiyk gekleed onder talloozo namen als „graaf De Boulemont" enz. zaken te doen, eerst terstond met klin kende munt betalende om het vertrouwen te winnen. In de provincie Antwerpen wordt met 1 Januari aanst. eene belasting van 10 franken ingevoerd op elk rywiel, door per sonen van ten volle tien ja*en en daarboven op de openbare wegen gebruikt. Ouders, voog den, patroons, enz. zyn deswege aansprakelyk voor minderjarigen, dienstboden en beambten. By een nachteiyken brand in Nieuw-York heeft men nog juist bytyds vyf menschen kunDen redden, doordien het ge- krysch van een papegaai de aandacht trok van eea voorby gaanden politieagent.Eene dienst bode, zestig hoenders, een hond en de red dende papegaai kwamen in de vlammen om. In de Staatsgevangenis van Penn- sylvaniö is een orkest gevormd van gevan genen, dat 's avonds "nu en dan uitvoeringen geeft. By zyne komst moet elk der gevange nen eou instrument kiezen. By de uitvoeringen is elk der medewerkenden in eene kleine loge afgezonderd, zoodat zy elkaar niet kun nen zien, wel den dirigent, die op eene ver hooging staat. Den lOden dezer was het veertien jaar geleden, dat het crematorium te Gotha in gebruik was gesteld. Tot op genoemden datum zyn aldaar 1136 lijken verbrand. Het eerste jaar kwam er slechts één. In het vol gende waren er 10. Daarna is het aantal voortdurend gestegen tot in 1887, toen het 110 oedroeg. In 1888 daalde het tot 95, maar in 1889 kwam het op 128. Het hoog ste cyfer werd bereikt in 1891; het bedroeg toen 162. Yan 1 Januari tot 10 dezer zyn er 144 geweest. In het najaar is men be gonnen met eene uitbreiding van het crema torium en van de urnenzaal. Dit werk is thans voltooid. BUITENLAND. Frankrijk. Het was te begrypen, dat de belangstelling der Paryzenaars in de Panama-zaak begon af te nemen en dat zelfs een gevoel van vermoeidheid de volijverige Panama-commissie bevangt. Lang heeft dit niet geduurd. Het nieuwe, gisteren vermelde schandaal houdt het publiek bezig en de commissie heeft een nieuw arbeidsveld. Dat zy Herz, die zich te Londen bevindt, zal kunnen hooren, is echter met waarschynlyk. Hy deed aan de enquête commissie een brief toekomen, waarin hy op grond van geneeskundige getuigschriften verklaart, het Kanaal niet te kunnen oversteken. Schrifteiyk zal hy echter op alle aanvragen antwoorden. Wordt de wet van Pourquery de Boisserin 'aangenomen, dan zou het evenwel niet on- mogeiyk zyn, éenigè leden der commissie Daar Londen af te vaardigen. In de „Figaro" wydt Georges Thiébaud een artikel aaii het slachtoffer van dat blad en vraagt: „Wat deedt gy in dat nachtelyk uur by Herz met geene andere getuigen dan de duisternis en Clémenceau? De eerste ver ried u, de laatste brak u." Thiébaud voor zich betreurt den val van Rouvier, die door de praktyk een bekwaam minister was geworden. Verder merkt hy op dat Rouvier, zoowel in het kabinet-Rouvier als in het kabinet Ribot een krachtige steun was voor het weder aanvatten van de Panama- onderneming. Hy was tegen de onstaatkun dige vervolging, niet omdat hy de schuldigen wilde redden, maar omdat hy, geplaatst voor de keuze tusschen eeno onvruchtbare vervol ging en pogingen tot behoud van veler spaar penningen, eene kloeke keuze deed. Camille Pelletan roert in de „Justice" het zelfde punt aan. Het is zeker eerlyk hen te straffen, die misbruik van de Fransche spaar penningen hebben gemaakt, het zou beter zyn ze te bewaken. Jn den aanvang van zyn artikel meent PdUten echter dat de gebeurtenissen iet6 anders éischen dan eene verwisseling van personen. Eene verandering der finantiéele politiek is noodig, onaf hankelyk van den per- soon des ministers. Het schouwspel van den modderpoel is tegen over Frankryk een gevaar, tegenover het buitenland treurig. Maar het was noodig. En als de modderstroom is weggespoeld, zal het publiek dankbaar zyn tegenover de repu bliek, welke de opsporing en do vernedering der schuldigen heeft verzekerd. De „R6p. fran$." zegt dat Rouvier alles heeft uitgolegd op sobere wyze, met ingehouden verontwaardiging, maar daardoor te aangijj- pender. Zyn eenvoudig en kalm verhaal deed op alle banken der linkerzyde en op de tribune den kreet van verbazing „Is hot slechts dat!'» uiten. Rouvier ging heou, omdat, waar hy zyne tegenstanders gaat verpletteren, hy niet den schyn wil hebben, of hy het gezag wil be- houden, om zich te dekken en zich to verde digen. Een minister der Republiek mag niet verdacht zyn. Op deze wyze toonen de ware republikeinen den eerbied, dien zy der Repu bliek en Frankryk schuldig zyn. Nieuwe feiten zyn voor het oogenblik niet aan het licht gekomen. Alleen is door het hoofd van het bankiershuis van Thierróeaan eenige leden van de commissie verklaard, dat hy de „souches" der 26 cheques, welke in be slag genomen waren, dezer dagen vernietigd heelt. Hy gaf echter inzage van de boeken. Ook Engelsche bladen bespreken de zaak.ï De „Daily News" betwyfelt het niet, of I baron De Reinach zelfmoord zou hebben be-1 gaan. De „Daily Telegraph" zegt betreffende! het ontslag van Rouvier: Werkelyk, de Fran-1 sche republiek heeft weinig geluk. Nauwelijks I sedert eenige dagen is er een ministerie ge-I vormd, dat wel is waar eene wyziging vanl het vorige is, maar dat niettemin eenigel levensvatbaarheid schynt te hebben, of erl ontstaat reeds eene vacature door het aftre-1 den van een der ministers. Hoe langer deze crisis zal duren, des tel meer zal de republiek in gevaar verkeeren.B Dit zal koren op den molen zyn van harel talryke tegenstanders. Do commissie van enquête heeft gisteren! de heeren Clémenceau, Rouvier, Constans en! George Duval (redacteur van de „Libre Parole")! voor zich geroepen. Aan den minister vanl justitie heeft zy gevraagd, onder welke vooril waarden haar het dossier van de zaak der: I „Sociétó de dynamite", waarm Arton betrokl ken was, kan worden toevertrouwd. Volgens de „Temps" zou by het onderzoek, I van de overblijfselen van baron De Reinachl vergiftiging door atropine zyn aangetoond. I Duitsclxlancl. Von Caprivi's oorlogsverklaring aan heil antisemitisme is weder een bewys, dat eel andere geest dan in de dagen van Von Bisl marek de politiek van Duitschland beheersehtl Von Bismarck lette er minder op, of eenl beweging goed of kwaad wasvoor hem hal het slechts belang, of hy haar aan zich dienst® baar kon maken. „De vyanden van mjjnl vyanden zyn myne vrienden", zeide bijl Daarom begunstigde hy in den beginno del sociaal-democraten, want hy meende heil tegen het liberalisme te kunnen gebruiken! Daarom ook toonde hy zich welwillend jegenl StOcker. Maar de sociaal-democratie werd hem tel machtig en weigerde hom te dienen; toe» beproefde Von Bismarck haar te onderdrukken,® De beweging van .Stöcker was hemwelkom>l omdat zy zoowel tegen den liberalen burgeil stand als tegen de revolutionnaire werklieden 1 was gericht. Antisemitische candidaten ge-1 noten de ondersteuning der regeering. Maal ook Stöcker wilde meer zijn dan een werk* tuig van den machtigen rykskanselier el ook hy werd door Von Bismarck verloocheml Eerlyker treedt Von Caprivi op. Hy vel werpt onvoorwaardelyk het antisemitisml ofschoon de conservatieve party het heel aangenomen; ja, dat zy dit heeft gedaal noemt hy, met het proces-Ablwardt, bel bedroevendste, wat hy als patriot in z» leven beeft ervaren. Nu is het de vraag, wat de conservation! party na deze verklaring der regeering zal doen. Edison zond uit Amerika o. a. een kraal om de lykbaar van „zyn vriend" Siemens «ri mede te versieren. De keizer en keizerfll Friedrich waren door Von Caprivi vertege» woordigd; verscheidene ministers waren aaij wezig by de begrafenis en tal van deputaties! o. a. eene van de 4000 werklieden der fabril van Siemens en Halske, volgden den lykwageol In Oldenburg zyn alle bals op Zondl verboden.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6