10068 Vrijdag 16 33eceml>er. A'. 1822. I Afzoüderlgke Nommers0.05. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 December. JFpuDJ-eton. De organist van den Dom. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Ivoor Leidon per 3 maandenf 1.10. I franco per postw 1.40. FBUS DER ADTKRTENTTÊN Tab 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Toor het tncaaseeren buiten de stad wordt fO.Q5 berekend. Tweede Blad. - Het bestuur der afdeeling 's-Gravenhage ■riii de Ned. Maatsch. voor Tuinb. en Plantk. leeft o. a. besloten in de a. s. wintermaanden xjr den aanvang der vergaderingen korte loordrachten te doen houden, en wel aan lang Januari 1893eene causerie over Kamer- ■planten en hare behandeling, door den hoer jp. Th. Witte, uit Leiden. i voordracht zal gehouden worden in het I.Hotel d'Angleterre", in de Wagenstraa. - De Tweede Kamer heeft heden met 43 >gen 41 stemmen verworpen het amendement- Jgmeenge, om de Vereeniging voor Ambachts- [onderwys in Drente te subsidiëeren. De minister beloofde echter een nader onder en een voorstel daaromtrent. Het Leer- Iplicht-ontwerp is gereed, maar zal eerst wor- ingediend als de behandeling van het |Kiesrecht is verzekerd. Verhooging der onderwyzersjaarwedden moet wachteu op wetsherziening. Den geest I der onderwyzers kenschetste de minister als I in het algemeen goed. De minister zal overwegen weer twee- Imaal 's jaars de hulponderwyzers-examens 11» doen afnemen. De post voor subsidie aan schilders voor Ie expositie te Chicago werd na lang debat Terworpen met 56 tegen 36 stemmen. Het hoofdstuk Btnnenlandsche Zaken is aangenomen. De heer Gréa, benoemd attaché by bet I Fransche gezantschap te 's-Hage, zal ln het «;nde dezer week te dier stede aankomen tot aanvaarding van zijne betrekking. De heer G. J. Van der Wouw, te Rot terdam, is benoemd tot leeraar in de stoom- zeevaart aan de zeevaartkundige school te Schiermonnikoog. In plaats van den heer G. Den Haan is tot bestuurslid van de anti revolutionaire kies- vereeniging te Zoeterwoude gekozen de heer H. Van Loo. Het aantal der gemeente Zoeterwoude in de te leveren manschappen, lichting 1893, van de Nationale Militie is bepaald op 13. Tot inwonend tweede geneesheer van het Krankzinnigengesticht te 's-Gravenhage is benoemd, met ingang van 1 Januari 1893, de heer J L. C. G. A. Le Rütte Jr., arts. In den loop van 1893 zullen gedurende een geheel jaar, in elk garnizoen der bereden artillerie, vergelijkende proeven worden geno men met een rustbed van turfstrooisel, door eene dunne laag stroo bedekt, en een rustbed van stroo (z. g. vaste paillasse). Door HH. MM. de Koningin en de Ko ningin-Regentes zijn giften, elk van f 500, geschonken aan de vereeniging „Armenzorg", fee 's-Gravenhage, als buitengewone bijdragen. Dinsdag herdacht dr. H. H. Gosschalk, rustend geneesheer te Amsterdam, den dag, waarop hy 70 jaren geleden den doctoralen graad verwierf. De drie-en-negentig jarige ju bilaris verheugde zich op zijnen feestdag in eene krachtige gezondheid en ontving met opgewektheid deputatiën van de Maatschappij voor Geneeskunde en van den Geneeskundigen Kring, die hem gelukwenschen en hulde kwa men brengen. Aan de firma Hotz Co., te Amster dam, is opgedragen de levering dor pantser- platen van het pantserdektorenschip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden", tot een bedrag van pl. m. f 395,000. Dinsdag is te Utrecht overleden, op 51-jarigen leeftijd, de heer H. J. Van Maanen, commies ter stedelijke secretarie, chef der afdeeling „Militie en Schutterij." Op jeugdigen leeftijd reeds werd hy den lsten Juli 1856 op de secretarie werkzaam gesteld, waar hij alle lagere rangen heeft doorloopen, tot hij den lsten September 1886 benoemd werd tot commies, chef eener afdeeling. Hij onderscheidde zich steeds door zijne nauwgezette plichtsbetrachting. Zfine ervaring op het gebied der gemeente-administratie, vooral in militiezaken, is in ruimeren kring aan velen ten nutte gekomen, doordien by de uitgave van de „agenda voor gemeentebe sturen, verzameling van wetten en besluiten van de nationale militie," door wyien zyn vader, den heer C. J. Van Maanen, begonnen, na diens dood heeft voortgezet. Ook warden door hem verschillende kleinere uitgaven, op dezen tak van gemeentezorg betrekkeiyk, bezorgd; aan eene uitgave van de wet op de inkwar tiering heeft hy kort voor zyn dood nog de laatste hand gelegd TJD.) De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Maart of April a. s. een vergelykend onderzoek zal plaats vinden van adspiranten voor de be trekking van surnumerair der po8ter\jen, waarvoor 25 plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Nadere byzonderheden bevat de Sts.-Crt. van 12 dezer Biykens een by het dep. van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. schroefstoom- schip der 1ste klasse „Johan Willem Friso," onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, in den namiddag van 12 dezer te Toulon aangekomen. Heden herdacht ds. Van Hoogstraten, te 's-Hage, onder zeer veel belangstelling, den dag, waarop hy vóór 25 jaren tot predikant by de Ned -Herv. gemeente beroepen werd. Blykens bericht van den consul te Lubeck is de invoer uit Nederland in het Lubecksche Staatsgebied van runderen, schapen, geiten en varkens verboden. Sts.-Gt Het stoomschip „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 14 Dec. te Genua; de „Rembrandt" vertrok 14 Dec. van Cuxhaven naar Amsterdam; de „Zuid- Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 15 Dec. van Southampton. De gewone audiëntiën van den minister van marine op 16 en die van den minister van binn. zaken op 17 dezer zullen niet plaats hebben. Gemeenteraad Tan Alfcn. Openbare vergadering van Woensdag 14 December. Voorzitter de Burgemeester. Present al de leden. Na opening der vergadering legt de heer M. Visser in handen van den Voorzitter de voor geschreven eeden af en neemt zitting. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en eenparig goedgekeurd. Medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen worden: a. 2 missiven van de Gedep. Staten, ten ge leide van goedgekeurde expedition raadsbesluiten model A. B., begrooting 1892; b. eene missive van het Ned.-Hervormd Kerk bestuur, houdende voorloopige toestemming in eenige reductie van de vroeger vastgestelde recogni tie voor het gebruik van openbaren kerkgrond ten behoeve van de wekelijkscho kaasmarkt; c. eene missive vau het bijzonder schoolhoofd A. A. J. Van Egmond, houdende dankbetuiging voor de uit de gemeente-kas verstrekte St.-Nico- laas-gave voor de kinderen uit de gemeente, ter bevordering van getrouw schoolbezoek. Aan de orde is het voorstel van de heeren A. Kok cum suis, tot instelling van een ambtsgebed voor de vergaderingen van den Raad, met het daarop uitgebracht preadvies van B. en We,, waaruit blijkt dat de meerderheid van het D. B. van oordeel is dat, vermits ook in de groote ge meenten, als Amsterdam, Haarlem, Utrecht, enz., de opening der raadsvergaderingen met gebed Slaats vinat, er voldoende reden bestaat om het oor vier leden ingediende voorstel in beginsel in ernstige overweging te nemen en daarop gun stig behoort te worden geadviseerd, terwijl de uitvoering van het beginsel, als betreffende eene herziening van het R. v. O., behoort te geschieden op den voet van dat Reelement. Nadat de heer Kemink namens de voorstellers voorloopig, prudentiae causa, van nadere toelich ting van het aan hun voorstel ten grondslag lig- tende beginsel had afgezien, wordt het bestreden oor de neeren Bos, Van Abshoven en Van der Eist, die allen van oordeel waren, dat het bidden in het openbaar strijdig is met het treffende voor schrift van de bergrede, vervat in Mattheus VI, vers 6, en het karakter der Raadsvergaderingen tot heden nooit grond heeft opgeleverd voor de noodzakelijkheid tot verlevendiging van het gods dienstig bewustzijn der leden. De heer Van Dobbon daarentegen is van oor deel, dat, terwyl de leden van den Raad hunne betrekking aanvaarden met het aanroepen van Gods naam, het alleszins passend is te achten dat zij telkens bij het vergaderen zich opnieuw voor Gods aangezicht stellen, ten einde door Zijnen Seest te worden bezield; terwijl ook de heer kemink, door den heer Bos in het debat getrok ken, van zijn standpunt tegenover het voorstel getuigenis ailegt in gelijken zin. De Voorzitter sluit de discussie met de ver klaring, dat hij tot de meerderheid van het D. B. behoort, die het voorstel in beginsel heeft aan bevolen. Had hij voor zich het ambtsgebed noodig geoordeeld, ng had het reeds voor vele jaren uitgelokt; maar nu het door eene eerbied waardige minderheid wordt voorgesteld, de raads vergaderingen in de grootste gemeenten er in voorgaan en in alle Staatsstukken van het Par lement steeds voorkomt de uitdrukking .Onder Hoogeren Zegen," kan hij, inzonderheid ook met het oog op de alleszins juiste opmerking van den heer van der Eist, dat het voorstel gereede aan leiding geeft tot een uiteenloopenden gedachten- gang, geene vrijheid vinden om het ambtsgebed, mits neutraal gesteld en met weglating van ritus, te ontraden. In stemming gebracht, wordt het voorstel met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Benoemd, met 7 stemmen tegen 4, tot genees heer voor de armenpraktijk voor het dienstjaar 1892, op de bestaande jaarwedde en instructie, Dr. C. Van der Boon. Eenparig herbenoemd tot lid van het College van Toezicht op de Ambacbtsteekenschool de heer J. Van der Eist en tot lid van het Burgerlijk Wees- en Armhuis de heer J. Van der Wilk. Op een adres van K. Van der Lindo, houdende verzoek om voorziening tegen de verontreiniging van de steeg achter zijne woning en het aanbren gen van openbare urinoirs in de bebouwde dorps kom, wordt conform het voorstel van den Voor zitter eenparig beslist dat, vermits de bedoelde steeg geen openbaar karakter draagt en de afslui ting door de belanghebbenden het meest afdoend» middel van voorziening is, geene termen aanwezig zijn voor gemeentelijke tusschenkomst-tevens met renvooi van het adres aan B. en Ws. ter over weging van de wenschelijkheid om, op grond van het politiereglement, die afsluiting te bevelen, en van de uitvoerbaarheid der plaatsing van publieke waterplaatsen in de nabijheid van de hof- en post- bruggen, op particulieren grond. Een adres van D. De Knegt cum suis, tot op richting van eene Kamer van Koophandel, worat conform het voorstel van B. en Ws., ten fine van onderzoek en rapport, gesteld in handen eener Raadcommi9sie, waartoe de Voorzitter benoemt de heeren Kemink, Van Abshoven en Bos. Toegekend eene gratificatie van tien gulden aan de rijksveldwachters J. Burger en F. Vis, voor ondersteuning der gemeentepolitie in het jaar 1892. Nadat nog de heer Bos nad gevraagd of niet, na het bekende arrest van den Hoogen Raad, de verordening op het venten van drukwerken in het openbaar behoorde te worden ingetrokkeu, en de Voorzitter daarop had geantwoord, dat de H. R. wel is waar dio verordening als van rechtswege ongeldig had verklaard wegens strijd met de Grondwet, echter met vrijlating van den Raad om bepalingen te makon in het belang der openbare orde by het bedoelde venten en dit nader een punt van overweg ng bij den Raad zal uitmaken, wordt de vergadering gesloten. 16.) - Zy bereikten Dresden, die groote, schoone stad, welke zy in een open rytuig, met schoone zwarte paarden bespannen, door kruisten. Zy bewonderden het Brühlsche terras, de Roomsche kerk, het nieuwe kome die-gebouw. By Jobst had zij deze gebouwen in boeken afgebeeld gezien, want liy had een mooi werk over schoone gebouwen, en Jobst stelde er groot belang in. Eigoniyk viel het haar een weinig tegen, want de platen in het boek van Jobst waren blinkend en glad en deze muren waren zoo berookt en zwart en op dezen herfstavond bij den fijnen motregen, welke bestendig neerviel, scheen er alles nog somberder uit te zien. Treurig en geelachtig golfden de wateren dsr Elbe togen de pylers der brug; de berg keten van de Saksische Schweiz was in nevelen gehuld Toen reden zy naar het paleis, eerst een langen, nauwen doorgang door en toen kwamen zy aan breede, ver lichte stratende trottoirs waren zóó vol menschen, alsof ze allen naar een feest moes ten. En dan nog de drukte en het geraas van de' rytuigen en de trame 1 Ja, Dresden was eerie groote stad Daar sloegen zy by de Pragerstraat den hoek om prachtige tuinen waren vóór de huizen gelegen, welke zoo groot als paleizen waren en toen de elegante Weenerstraat naar het Teschysche paleis in de Parkstraat. Eene ry schoone pilaren versierde het mooie terras, het breede voorgedeelte was prachtig verlicht. Met sierlyken draai reed de koets den ingang binnen, een ruk aan de leidsels en de paarden stonden stil, de bedienden lieten de treden neer. „Wy zyn thuis", zeide de graaf. Beate hing in hulpelooze bewondering aan den arm van haren vader, verblind als zy was door het stralende licht van de gas kronen, welke in de vestibule hingen; ver ward uoor een overweldigend gevoel van onrust. De voile van haren hoed was nog niet opgeslagen, zy zag en hoorde alles maar half. De graaf groette de bediendeD vriendelyk. „O, daar is mevrouw Yon Schier; ik ben verrukt, genadige vrouw, kennis met u te maken en u myn dochtertje voor te stellen. Kom hier, Beate, mevrouw Yon Schlier zal zoo goed zijn u onder hare bescherming te nemen." Beate sloeg hare voile op en de vreemde dame schuw aan. Zy had een hoekig, scherp gelaat en harde handenmet een vloed van woorden sloot zy Beate in hare armen. Beates hand rustte koud en roerloos in die der oude vrouw. Eerst had zy gemeend hare grootmoeder voor zich te zien. „Mevrouw Yon Schlier", zeide de graaf, „wilt ge de goedheid hebben de jongedame hare vertrekken te laten zien?" De dame gehoorzaamde; welke prachtige vertrekken l Eerst was zy bang op het spiegel glad parket uit te giyden, maar hier verzonk zy byna in het mollige tapyt. Alle voorwer pen van de met licht-rose hekleede toilet tafel waren van zilver; zy had wel een kreet willen geven van verwondering, maar mevrouw Yon Schlier had gezegd dat het niet beschaafd was verwondering hride te kennen te geven. Koud en onzeker schreed zy naast al die vreemden voort, die haar vleiend en zacht toespraken. Mevrouw Von Schlier was ze^r met hare kweekelinge ingeivjtnen; „daa. zit meer in dan men van eev» onervaren meisje, dat pas öe kostschool verlaat, zou verwacht uebberT', I zeide zy ln zichzelve. Hare geheele gestalte was ryper en ont wikkelder dan men zich had 'voorgesteld. „Het is vreemd", dachtjzy, „maar we zullen, wol achter het geheim komen!" Beate liet toe, dat men haren hoed en mantel afnam; daar stond ze nu inbaar enp;, eenvoudig lakensch kostuum., dat hare schoon e, slanke vormen nog meer deed uitkommen. "SVant dat zy eene schoonheid van den een\ten rang was, meest zelfs mevrouw Yon Scfalier toegeven. „Ik dank u wel; ik. ben een beetje moe en zou graag wat in myne kamer uitrusten", zeide Beate zacht, maar balloten. Mevrouw Von Schlier lachte. „Toch niet vertegen, mijne lie veling, of zyt ge loo moe?- Hoofdpijn missc hien? Hoe aardig liet ge er uit met uw pr achtig blond haart Nu, nu, het zal een d ruk leventje worden hier aan huis met zulk een mooi meesteresje Na een harteiyken kus verliet mevrouw Yon Schlier Beate; het ritselen van hare ayden japon deed zich nog een uogenblik hooven; toen stond Beate op. 'fiet het dikke gc.rdyn, dat als portière diefde, vallen, terwyi ze roet een gevoel vnn verlichting uitriep „Alleen,! Een ryc^renblik alleen!" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5