gekomen en worden door een collega-anarchist geherbergd. Bii de behandeling in den Duitschen Kilksdag van het legerontwerp zeide Von uanteuffel gisteren: Het behoeft nauwelijks verklaard te worden, dat de conservatieven bet beneden zich achten, demagogisch op te treden. De conservatieven zullen nimmer hunne houding tegen wetsvoorstellen laten afhangen van concession op ander gebied. De Kreuzzeitung" was deze week door het optreden van den rijkskanselier in de zitting van Maandag bevreesd geworden. Het blad beweerde veider, dat de „Alliance Israélite" de geheele wereld tegen de Duitsche conservatieven ophitst. Dit zou blijken uit de houding der „Jodenpers", welke onder den invloed der „Alliance" staat en die evenals Von Caprivi tegen den partijdag der conser vatieven te velde trekt. De rijkskanselier Von Caprivi liet zich nu jn hoofdzaak aldus uit: Het bericht in de Kreuzzeitung" moest mi) leiden tot de onder stelling, dat do conservatieve partij hare sympathie had te kennen gegeven voor een man die het Duitsche leger heeft benadeeld OP 'eene wyze, als tot dusver door geen DuiUcher was geschied. De party heeft zich in zeker opzicht met Ahlwardt vereenzelvigd. (Uitroepen rechts, byval links.) Met te meer genoegen neem ik er akte van, dat de party zich het zeggen: „tien Ahlwardts zyn nog beter dan één vrijzinnige", met laat toeschrijven. Lieber merkte vervolgens op, dat het cen trum het legerontwerp verwerpt. Op voorstel van Osann (nationaal-liberaal) werd het ontwerp gisteren naar eene com missie van 28 leden gezonden. Daarna kwam aan de orde het voorstel yan Liebermann om de uitvoering van het vonnis tegen Ahlwardt gedurende den duur der zitting te schorsen. Hartmann stelde voor, het te verzenden naar de commissie voor de regeling der werkzaamheden, maar dit werd met 114 tegen 100 stemmen verworpen. Voor stemden do conservatieven, de vryzinmgen (met enkele uitzonderingen) en de nationaah Uberalentegen het centrum en de sociaal- ^Hewoorétel tot schorsing van de straf werd daarna aangenomen. Het in het voorjaar onafgedaan gelieven voorstel tegen het openbaar makenenver- raden van militaire geheimen is weder by den Ryksdag ingediend. Het ontwerp is aan- gevuld met twee nieuwe paragrafen, we^ke op de zaak-Ahlwardt betrekking hebben. Vol gens deze bepalingen zal by, die betreffende do verdediging van het Ryk mededeel,ngen openbaar maakt, welke het Ryk kunnen schaden, worden gestraft met gevangenis van ten hoogste drie jaar. De geschriften waarin zulke openbaarmakingen voorkomen, kunnen terstond zonder rechterlijke tusschenkomst ,n haslae worden genomen. De socialistische afgevaardigde Bebel had reeds vroeger in eene rede in den Ryksdag m teen gezet, waarom by tegen het legeront- werp zou stemmen. Men moest volgens hem het heil van Duitscbland zoeken in eene mili taire opvoeding van de jeugd en in eene alge- gemoene volkswapening. Alleen door derge- ïyke maatregelen zou Duitschland een voor- srrong op andere Europeesche volken kunnen krtgen. Vooral moest men zorgen, dat een krachtig geslacht werd aangekweekt en daarom moesten de arbeiders beschermd worden. In plaats van nieuwe belastingen op te leggen behoorde men te vragen wat kunnen wy doen om te zorgen, dat de arbeiders steeds WÊ- Boehle een Duitsch socialist, die te Straats burg zou spreken, is in hechtenis genomen, beschuldigd van hoogverraad. Spanje. In een schrijven van den Spaanschen finan- tiéelen agent te Londen aan den secretaris der Londenscbo beurs leest men het volgende: de nieuwe Spaansche minister van financiën heeft besloten, krachtige maatregelen te nemen tot herstel van het evenwicht tusschen ont vangsten en uitgaven. Hü geeft de verzekering dat hy niet zal aiwyken van zyn voornemen om het krediet van SpaDje te handhaven en de verplichtingen van Spanje jegens z«ne schuldeischers na te komen. Uit eene vorklaring van den minister van buitenlandsche zaken blykt, dat de inter nationale politiek van Spanje berust op het beginsel van volstrekte onzijdigheid. De regee ring zal trachten een handelsverdrag te sluiten j met Frankrijk en handelsovereenkomsten met alle landen van Europa en Amerika. Omtrent het tooneelfje in de Spaansche Kamers, na de sluiting der zitting op Maan dag, wordt nader gemeld dat het de afge- vaaraigdp Salraeron wa6, die, na de kreten: .Leve de Koning, Leve de Koninginoprees en by herhaling „Leve de republiek!" riep. Men is er zeer ontstemd over, ook w\jl vele republikeinen het kabinet-Sagasta wèl gezind z\jn en geene moeilijkheden wenschen inden weg te leggen. Belffië. De „Cote libre" deelt mede dat de Natio nale Bank van België de Dieuwe biljetten van 20 franken in omloop heeft gebracht. Z\J zyn geiyk aan de vroegere en dragen de onderteekening van den gouverneur Van Hoevarden en van den kassier generaal Ver straeten. De valsche biljetten droegen deze onderteekeningen niet. Te Brussel werden twee anarchisten in hechtenis genomen op den dag van de opening der Kamers, omdat zy, toen de koning voorby- reed, „weg met den koning van karton!" riepen. Het hof van assises van Brabant hoeft thans uitspraak gedaan. Beiden werden tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Telegrammen. LAGOS, 14 December. Hier zyn eenige boodschappers van Behanzin (Dahomey) aan gekomen, om der Engelsche regeering de havenplaats Wbyddah aan te bieden. Volgens de boodschappers hadden de Fran- schen het bestaande verdrag geschonden, aoor op Aboraey aan te rukken. Koning Behanzin verbranddo daarom deze stad, en trok met 22,000 man naar Acraduten, waar hy zich op weerwraak voorbereidt. Tot dat doel zal hy een guerilla oorlog aanvangen. LISSABON, 14 December. De minister van financiën heeft den finantiielen agenten van Portugal in het buitenland gelast, de betaÜDg aan te kondigen van de op 1 Jan. 1893 ver vallende coupon. ROME, 15 December. De geruchten betref fende eeno wyziging van het ministerie houden aan. Er zouden onderhandelingen aangeknoopt zyn tusschen Giolitti en Zanardelli met de bedoeling het Kabinet krachtiger te maken, door een paar leden der radicale party er in op te nemen. Men hoopt dat Crispi het minis terie na eeno dergelijke verandering zal willen steunen. Door vele leden der oppositie wordt Crispi evenwel aangespoord opoDiyk tegen de rogeering op te treden. De dagbladen „Pungolo" en „Fanfulla" bevestigen het gerucht, dat veranderingen in het ministerie ophanden zyn. LONDEN, 15 December. Volgens de „Stan dard" zal prins Ferdinand, vorst van Bulgarye, in het huweiyk treden met prinses Helena, de dochter van den graaf van Parys. SOFIA, 15 December. Het wetsontwerp, door de regeering ingediend, betreffende eene wyziging der grondwet, is door de nieuwe Sobranja met eene volstrekte meerderheid aan genomen. Bulgarye zal eenige oorlogsschepen doen bouwen. WEENEN, 15 December. Het „Wiener Tago- blatt" zegt dat aan de handelingen der com missie van enquête in zake het Panama schandaal perk gesteld moet worden. De commissie dreigt eene inquisitie-rechtbank te worden en zal eindigen met Frankryks natio nale waardigheid te schande te maken. Gemeenteraad -van Leiden. Zitting van hedennamiddag te 2 uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Juta, De Sturler, Dekhuyzen, Zillesen, Drucker, Du Rieu, Zaayer, Verhey Van Wyk, Van Lidth de Jeude, Fockeraa Andre®, Van derBreggen, Le Poole, Verster van Wulverhorst, Siegenbeek van Heukelom, Van Hoeken, Tieleman, Cock, Koetser, De Vries, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heer Van Reenen, wegens vergadering van den Militie raad, waarin by zitting heeft. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m. waren ingekomenbezwaarschriften van eenige personen tegen hun aanslag op het suppletoir kohier der plaatselyke directe belasting van den heer Knuttel, den vorigen gemeente-architect, eene aanvulling op zyn antwoord betreffende het verslag der Raads commissie in zake de byrekening van den bouw der Stadszaal; adhaesie op vroeger in gediende verzoeken tot afschaffing der kennis. Verder was nog ingekomen een adres van enkele ingezetenen met verzoek om de burgery over het Duinwater gerust te &tellen. De Voorzitter stelde voor om dit adres te stellen in handen van Burg. en Weths. De heer Drucker stelde evenwel voor, alvorens dienaangaande een besluit te nemen, en als daartoe geen overwegend bezwaar bestaat, het schryven voor te lezen, opdat de leden dan over den inhoud kunnen oordeelen. De Voorzitter meende dat het beter was na de openbare vergadering eene zitting met gesloten deuren te houden, opdat do leden op dio wyze van het adres kunnen kennis nemen. Daartegen had de heer Drucker geen bezwaar» mits dan de goheime zitting weer in eene openbare wordo veranderd. Besloten werd nu dadeiyk dan maar tot eene geheime zitting over te gaan, ofschoon aan het eind der openbare vergadering toch eene geheime zitting zou moeten worden ge houden ter behandeling van de in het laatste punt der agenda vermelde bezwaarschrifton. De geheime zitting duurde nu van kwart over tweeën tot even halfvier en had hot gevolg, dat het adres in de daaropvolgende openbare vergadering door den secretaris werd voorgelezen. Daarna deelde de Voorzitter mede dat besloten is aan adressanten to antwoorden dat sedert 5 weken, op voorstel van het Dage ïyksch Bestuur, door den Raad met alge- meene stemmen is besloten een volledig onder zoek in to stellen en dat gedurende het onder zoek de geheimhouding is opgelegd; dat het naar het eenparig oordeel van den Raad in het belang dor gemeente niet wenscheiyk is thans byzonderheden daaromtrent mede te deelen; maar dat binnen korten tyd het on derzoek zoo zal zyn gevorderd; dat in het openbaar de noodige inlichtingen kunnen worden verstrekt. Nog was ingekomen een voorstel tot be- bescbikbaarstelling eener som van 400 voor het aanschaffen van eene kachel tot plaatsing in de Kunstzaal. De Voorzitter steldo voor dit verzoek, dat door den heer De Sturler nader werd ver dedigd, omdat de toestand der Kunstzaal met haren inhoud by niet-verwarming achteruit gaat, nog in deze zitting te behandelen, waartoo werd besloten. Zonder hoofdelyke stemming werd de som toegestaan. Aan de orde kwamen de volgende punten 1°. Benoeming van eeno derde onderwijzeres aan do Meisjesschool 2de klaese (366). 2°. Benoeming van een lid der Commissie voor do Bewaarscholen. (392). 8°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om trent den brief van de Loofden van eenige scholen in zake da geraamde kosten voor verlichting, verwarming en schoonhouden der schoolloka len. (388). 4°. Verzoek vaa C. J. Leendertz, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld Gymnasium on Hoogero burgerschool voor Jongens (372). 5°. Voorstel tot het vorleenen van eene toel-goaan do Commissie voor de Volksbyeenkomsten (374 en 388). 6°. Verzoek van do Kegelvereemging „La Force", om eeno medaille beschikbaar te stellen voor het Kegelconcoure (875 en 388). 7°. Voorstel betrekkelijk den grondslag van hot peneioou van den eersten beambt-e ten kantoro van den Gemeente-ontvanger (376). 8°. Idem tot aanvaarding van het legaat, door wijlen P. Du R>eu Jr. gemaakt ten behoeve van het Stedelijk Museum (377). 9°. Verzoek van Dr. J. J. Prins, om ontslag als Regent van het H. G. of Arme- Wees- en Kindor- huis (378). 10°. Begrooting vaa de Stedelijke Werkinrichting voor 1893 (379). 11°. Idem als voren van het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis (387). 12°. Idem als voren van het R.-K. Armbestuur (390). 13°. Idem als voren van het R.-K. Wees- en Oude- 1 leden hu ie (390). 14°. Voorstel tot verkoop van grond aan de Vor- eeniging tot instandhouding en bevordering van don bloei der Kweekschool voor Zeovaart (380). 15°. Idem tot wijziging van het btsluit regelende de heffing van schoolgeld aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen (382). 16°. Verzoek van E. Kruisinga Dz., tot bet doen rooien van een boom op het terrein van den Burg (385). 17°. Suppletoire staat van hegrooting, dienst 1892 (384). 18°. Tweedo Suppletoir Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1892 (391). 19°. Voorstel tot verlenging van de pacht van den afval der beestenmarkt (386). 20°. Bezwaarschriften tegen het Kohier der Plaatse lijke Directe Belasting, dienst 1892, eerste gedeelte (371). Punt 1 werd benoemd mej. C. A. Fischer te Vlisslngen, met 24 stemmen. Eén biljet was blanco. Punt 2 werd met algemeene stemmen her benoemd prof. dr. Bierens de Haan. Punt 3 stelde de Voorzitter voor dit punt tot eene volgende vergadering aan te houden omdat hy nog geen tyd heeft gehad den brief goed na te gaan, waartegen de heer Juta, wethouder, zeido de noodzakelykheid tot uitj stel niet in te zien, omdat de zaak reeds van alle kanten bekeken ia, en hy het ook niet kon goedkeuren om op een pas gevallen raads besluit terug te komen. Na nog een paar opmerkingen van dé hee ren De Goeje, De Sturler en Was werd met 19 tegen 6 stemmen besloten het punt uit 1 te stellen. Punt 4 en 5 werden goedgekeurd zonder stemming. By punt 6 verklaarde de heer Was, her innerende aan de onlangs gevallen afwijzende beslissing omtrent het verzoek der Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde om subsidie voor het houden eener groote ten- toonstelling, zich tegen het toestaan van het verzoek van „La Force", waaromtrent met 13 tegen 12 stemmen afwyzend werd beschikt. Voor stemden de heerenJuta, Van Lidth de Jeude, Van der Breggen, Verhey Van Wyk, Drucker, Zillesen, Koetser, Hasselbach. De Sturler, Le Poole, Dekhuyzen en Tieleman. Zonder debat werden goedgekeurd de pun '61 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 16. Punt 14 werd aangehouden. By punt 17 vroeg de heer Drucker of het met mogelyk is dat B. en Ws. aan den Raau vooraf mededeelen wanneer er buitengewone Uitgaven noodig zyn en diende in dien geett een amendement in, hetwelk door den heei Juta, wethouder, werd bestreden; waarop de heer Drucker nader mededeelde dat bet nit; de bedoeling is om de gedane uitgaven nit- goed te keuren, maar wel om er op aan te nngen dat in het vervolg de goedkeuring van den Raad tot het doen van die uitgave: vooraf worde gevraagd, o.a. ook tot he geven van volksconcerten, waarop de het, Juta zich beriep, evenals op de kosten te., gevolge van het bezoek van onze beio, Koninginnen aan Leiden in het begin van dn jaar (18 Februari). De heer Fockema Andreae kon zich me- het voorste] van den heer Drucker (namem de commissie van financiën) geheel vereen,ger Na eene opmerking van den heerDeGoe, besprak de heer D.-ucker de nu gevolgde wyz. van administreeren, welke hy, na deskun d.gen gehoord te hebben, zeer vreemd noemde Don heer Juta merkte spr. op, dathynn- meent dat de wyze opzettelyk, maar onw,lie keurig geschiedt. De heer Cock sloot zich by den bee Drucker aan. De motie-Drucker om het punt aan V houden en B. en Ws. uit te noodigen te haè delen als verder door hem was voorgestel, werd met 15 tegen 10 stemmen aangenome egen stemden de heeren Juta Du Rim Zillesen, Was, De Goeje, Hasselbach', LePooh De Sturler, Dekhuyzen en Tieleman Zonder hoofdelyke stemming werden goe. gekeurd de punten 18 en 19, terwyi punt 2.. reeds was behandeld in de geheime zittm in den aanvang der vergadering Niets meer te behandelen zynde en niema,-., meer het woord verlangende, werd de ver gadenng gesloten. KOLONIËN. BATAVIA, 12 15 November. Jn de „Aljehsche Courant" van 2 Nov leest men: Men bericht ons het ongeiooflyk feit, da gisternacht de telephoondraad in het distn, Marassa is doorgekapt. By het beschieten van de beating Ketapan,- Doea op heden door den vyand, werd een Luropeesch onderofficier aldaar door een ma' ten kogel getroffen. Per Hr. Ms. „Semarang" is gisteren alhie gearriveerd de sjahbandar van Kroeng Ran zendeling van den Wak» Panglima Polim, di, by het bestuur wenscht toegelaten te worde, om over Polims belangen te spreken. - Van 14 dezer wordt van Kotta-Rao, geseind dat by het vestigen van een postte Poelo Raja geen tegenstand van den vfian, m ondervonden. Poelo Raja ligt by Telok Kroet aan de Westkust van Atjeh en behoo. tot de plaatsen, die by de beraamde scheep vaartregeling voor den handel zullen worden opengesteld, tot welke plaatsen op de Wet' kust ook het reeds door ons bezette Melaboch Delft, 15 December. Grenen met weinig hand* I Tarwo prijshoudend, overige artikelen giogen meeren deels tut Iets lagc-re prijzen van de hand. Witte Tarwe ƒ5.60 a ƒ7.30, Boode f 5.75 a 6.50. Rogge 4.75 a ƒ5Zomergorst 3.85 u 4 2' Chevalier- 4.75 a f 5.40. Haver ƒ2 90 a ƒ3.50. I'.-luv.» Erwten 6.25 a ƒ7.25. Bruineboonen ƒ7.76 a ƒ8.65 Paardenooben ƒ5.70 a ƒ6.Duivenboonen ƒ6.20 a 6.50. Winter-Koolzaad ƒ8.25 a fOAn. Zcm* Koolzaad ƒ6.75 9.50. Kanariezaad 1 h ik. Hennepzaad r.— a ƒ9.76, alles per HL.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3