DAGBLAD. K. VIJLBRIEF N°. 10062. Vrijdag O December. A°. 1892. (§eze <€oarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Vrijwillige Verkooping, NIEUWSTRAAT 33. Encre Mathieu Plessy. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 1—6 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasseer en buiten de etad wordt ƒ0.06 berekend. Gemengd Nieutvs. Door de arrondissements-recht- bank te Rotterdam is rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend tegen D. Van der Weiden, kassier en commissionnair in effecten, die sedert 27 November jl. z(jne woon plaats te Vlaardingen heeft verlaten. H(j wordt verdacht van verduistering, oplichting en be drieglijke bankbreuk. Z\]ne aanhouding is verzocht. Voor eenige dagen werd gemeld, dat te Kn\jpe (Fr.) eene koe van den heer W. Nyholt aan miltvuur was bezweken. Welke afdoende maatregelen tegen uitbreiding dezer ziekte van rijkswege genomen worden, biykt uit het volgende: Na met petroleum te zijn overgoten, werd het lijk begraven in een stuk weiland achter N.'s woning. Het rijk laat nu om die begraafplaats eene hooge schutting optrekken, die een jaar zal blijven slaan, zoodat die plaats gedurende dat tijdperk goheel voor mensch en dier zal zijn afgesloten. In de afgeloopen week werd onder de gemeente Ellewoutsdyk gerechtelijk een begin gemaakt met het op straat zetten van een gezin, bestaande uit man, vrouw en 11 kinderen. Eenige goederen waren reeds buitengedragen en nu was de beurt aan het kabinetde man weigerde echter den sleutel daarvan af te goven, zoodat dit meubel niet kon worden verwijderd. Er werd nu acht dagen uitstel gegeven. Het is eene moeder, die dit hare eenige dochter aandoet. Bij een der grootste juweliers te Antwerpen is een diefstal gepleegd van 16,000 fr. aan diamanten, ringen, enz. Aan de westkust van Nova Scotia heerscht gebrek, daar de visscherij in den laatsten tijd nagenoeg niets opleverde. Op de Zondag te Londen gehou- don meeting van anarchisten heeft een der redenaars een cursus gegeven in het gebruik van de hulpmiddelen om een huis in brand te steken. In Schotland en het Noorden van Engeland is veel sneeuw gevallen. Tus- schen Inverness en Wick is een sneltrein ingesneeuwd. Te Londen was het zeer koud; de thermometer teekende 2129° F. Ook uit alle deelen van Frankrijk en uit Galicié komen berichten over 9en zwaren sneeuwval. In het zuiden van Frankrijk regende het sterk, zoodat de Garonne sterk is gewassen. In Hongarije zijn de wegen door de sneeuw onbruikbaar, en het spoorwegverkeer onder vindt groote belemmeringen. Het spoorwegongeluk te Thirsk, dat eenige weken geleden plaats had, werd toegeschreven aan de nalatigheid van een seinwachter. Deze man had vier nachten achtereen by een ziek kind gewaakt en was op z\jn post in het seinwachtershuisje in slaap gevallen. De man werd voor de recht bank te York gedaagd en is thans veroordeeld. Hij is schuldig bevonden, maar onder aanne ming van zeer verzachtende omstandigheden. Hij heeft een borg van 50 pd. st. moeten stellen, dat hy verschijnen zal als de justitie hem opeischt. Volgens de „Standard" was het beter geweest den man vry van alle schuld te spreken, dan hem deze denkbeeldige straf op te leggen. Was de man schuldig, of was hy het niet? Hy had den stationschef gewaarschuwd, dat hy zeer uitgeput was. Er was toevallig van de 17 hulp-seinwachten op de lijn er niet één, die den dienst voor hem kon waarnemen. De man zei echter niet, dat hy totaal ongeschikt was zyn dienst te ver richten. Dit had hy moeten doen. In zulk een ge val mag namelijk een seinwachter zijn huisje sluiten en de machinisten van de voorbijrij dende treinen beschouwen zulk een gesloten huisje als een teeken van onveiligheid. De fout van den seinwacht was dus niet, dat hy in slaap viel, maar dat hy met het gevaar voor oogen van in slaap te zullen vallen, toch zyn dienst waarnam en daardoor het leven van honderden reizigers in gevaar bracht. De „Standard" waarschuwt er voor, toch in geen geval het gevoel van verant woording by de talryke sein wachters op de Engelsche spoorwegen, die het leven van duizenden reizigers in hunne hand hebben, te verminderen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun my een plaatsje in Uw veelgelezen blad voor onderstaande regelen, waarvoor ik U by voorbaat mijnen dank betuig. De Leidsche Duinwater-Maatschappij is van verschillende kanten nogal eens aangevallen en eene enkele maal zelfs zeer scherp omtrent de levering van het duinwater, waarbij men beschuldigingen opwerpt, voor de Maatschappij nu niet zoo bijzonder aanbevelenswaardig, voor het publiek zeer verontrustend. Niet do minste verdediging van den kant der Maat schappij mocht men tot nog toe vernemen en het schynt dat men zich om het feit al bijzonder weinig bekommert; men laat het zooals het is, om op deze wijze de zaak te laten doodbloeden. Nu vraag ik, M. de R., of het niet beter was geweest, toen men tot de ontdekking kwam, dat het water niet was zooals het behoorde, zulke zaken eenvoudig niet publiek te maken, want naar mijne bescheiden mee ning is de toestand daarop niet beter gewor den; velen menschen toch heeft men de waterputten benomen, die geen (duin)water daarvoor in de plaats kregen en nu van den nood eene deugd moeten maken in eenvoudig Rijnwater gebruiken, zonder dit te filtreeren of te koken, terwijl men veilig mag aanne men dat 80 van de 100 personen, in het bezit van duinwater zynde, de aanbevolen maatregelen gewoon negeeren: le. omdat het te veel last en nogal kosten veroorzaakt, 2e. omdat de smaak van gekookt water minder aangenaam is. Het meest echter worden door de bekend making sommige bierhandelaars en fabrikanten van minerale wateren gedupeerd en op kosten gejaagd, en nu schynt daardoor een zekere wedstrijd onder die heeren te ontstaan, wie het best aan de eischen des tyds kan voldoen. Al die last en moeite had men, dunkt mij, kunnen voorkomen, indien van hooger hand de zaak in het geheim was behandeld en af doende maatregelen waren genomen, door de Maatschappij te sommeeren, in het bijzijn van bevoegde autoriteiten, die geheime buizen, waarvan men spreekt, eenvoudig onbruikbaar te maken. Nu dit echter niet is geschied, moest het Leidsch publiek van de Maatschappij eischen, desnoods in rechten, dat zij behoorlijk aan hare verplichtingen zal voldoen. Hoogachtend, Leiden, UEd. Dw. Dienaar, 7 Dec 1892. D. Mijnheer de Redacteur! Eene korte afwezigheid is oorzaak, dat ik eerst nu kan repliceeren op het antwoord van „Ook een Oegstgeester", voorkomendein het L. D. van Maandag. Dat de geheele Morsch- singel het eigendom der gemeente Leiden is, was mij bekend; het doet echter niets af aan mijn betoog, want de perceelen, aan dien singel gelegen, behooren slechts voor een klein gedeelte tot het Leidsche territoir en voor die 7 of 8 perceelen is de singel bestraat en goed verlicht, zelfs al schynt de maan in haren vollen glans. Dat is nu trouwens eene weelde, welke ik van Oegstgeest niet begeer. Ik zou al zeer tevreden zyn als de lantarens ook werden ontstoken, wanneer de maan zich schuil houdt. Want ik vraag U in gemoede, M. de Red., wat hebben we aan lantarens, welke niet branden als de maan grève maakt? Wy moeten dan door dik en dun marcheeren, omdat het onmogelijk is in stikdonker de plassen te onderscheiden I De raad om mij tot de gemeente Leiden te wenden, om bestrating van den geheelen singel weg te verkrijgen, is dunkt my nogal naïef. Al is die singelweg Leidens eigendom, dan brengt dat nog niet mede, dat het voor de bestrating moet zorgen, want welk belang heeft Leiden er bij? De perceelen behooren tot Oegstgeest en zijn da&r in de belasting aangeslagen. Leiden trekt dus geen voordeel van de bewoners, integendeel hebben dezen alle reden om dankbaar te zyn dat Leiden hun uitstekend onderwijs en ook gaslicht levert voor niet veel geld. (Het Rijn- alias Duinwater laat ik buiten bespreking). Nu een der eigenaars weigert zijn aandeel te betalen aan de bestrating van den singel- weg is er dus geen kans dat we deze be komen, tenzy de annexatie doorgaat, want in dat geval zal Leidens Gemeentebestuur zich wel over ons ontfermen. En dat het daartoe vroeg of laat moet komen, is duide lijk. 't Zou inderdaad vermakelijk zyn als eens werd afgebakend hoe in de perceelen der Leidsche Bouwvereeniging (Heynsius- straat, -plein en aangrenzende straten en grachten) Oegstgeester en Leidsch territoir door elkaar loopen. Zou er wel één agent van politie zyn, die dat weet? Een Oegstgeester Mijnheer de Redacteur! Begaan met het lot van die arme Oegst- geesters, die in hunne wanhoop over onvol doende verlichting en bestrating zelf om annexatie vragen, geef ik hun den raad do algemeene liefdadigheid in te roepen, om tot hun doel te geraken. De onwillige eigenaar, die zyne bijdrage aan de bestrating weigert, is wellicht een huisjesmelker „waar 't niet erg aan zit" en die niet weigerachtig is uit zucht om anderen te dupeeren, want zoo hoog kan dat bedrag niet zijn. En misschien zyn er dan wel barmhartige zielen, die oen steentje willen bijdragen. Een Leidenaar met een goed hart. Geen huzaar). V\ in het Notarishuis aan den fi - Burg te Leiden, bij opbod Zaterdag 10December 1892,b(j afslag Zaterdag 17 December 1H92, des avonds te zeven uren, ten overstaan van Mr. J. A. P. COEBERGH, Notaris te Leiden, van No. 1. Het HUIS, waarin sedert onheug- lilke jaren de Huis- en Kachelsmeder(j wordt uitgeoefend, te Leider., aan het Rapenburg, naby den Vliet, No. 115, met Bovenwoning, groot Cl centiaren, bevattende beneden: Vinkei of Magazijn, Smederij en Kelder; boven: twee Voorkamers, waarvan óóne met Alkoof, Achterkamer, Keuken, Zolder met afgeschoten Kamertje en Vliering. De Kamers ziin behangen en voorzien van Stookplaatsen, Kasten en verdere gemakken. Het perceel heeft Duinwaterleiding. No. 2. Het PAKHUIS te Leiden, in de Kolfmakerssteeg, nabij het Rapenburg, No. 3, groot 32 centiaren, bevattende Bergplaats en tv;ee Zolders. Tere. 1 en 2 zijn samen verhuurd voor ƒ350 per jaar tot 1 Januari 1894 en twee optiejaren. Te zien: Dinsdag en Donderdag in de weken van veiling en afslag, van 12-3 uren. No. 3. Het WINKELHUIS, waarin Kruide niersaffaire, te Leiden, aan de Nieuwstraat, No. 8, groot 1 are, 1 centiare, bevattende beneden: ruimen Winkel, Kamer achter den winkel, thans ingericht tot Bergplaats, Achtervertrek, Kouken en Plaats; boven: Voor- en Achterkamer, Keuken, Zolder met afgeschoten Kamertje en Vliering. De Kamers zijn behangen en voorzien van Kasten, Stook plaatsen en verdere gemakken. Verhuurd tot 1 Februari 1893 voor 500 per jaar. Het perceel heeft Duinwaterleiding en gedeeltelijk Gasleiding. Te zien Dinsdag en Donderdag in de weken van veiling en afslag, van 11 3 uren. No. 4. Het WINKELHUIS en ERF te Leiden, aan de Zuidzijde van het Levendaal, No. 157, groot 79 centiaren, bevattende beneden: Winkel, Binnenkamer, Keuken, groote Berg plaats en Binnenplaatsjeboven: Voor- en Achterkamer en Zolder. De Kamers zijn be hangen en voorzien van Kasten, Stookplaatsen en vele gemakken. Verhuurd per week in twee gedeelten, samen voor 3.50. Het perceel heeft Duin waterleiding. No. 5. Het WINKELHUIS en ERF te Leiden, aan de Noordzijde van de Molensteeg No. 13, groot 81 centiaren, bevattende beneden: Winkel, Binnenvertrek, Keuken en Plaats met Put; boven: Voor-en Achterkamer en Zolder. De Kamers zjjn behangen en voorzien van Kosten, Stookplaatsen en vele gemakken. Verhuurd per week in twee gedeelten, samen voor ƒ3.75. No. 6. Het HUIS en ERF te Leiden, aan de Westzijde van de Geeregracht, nabij de Kalverstraat, No. 31, groot 25 centiaren, be vattende b e n e d o nVoor- en Achterkamer, Keukentje en Plaatsjeboven: Voor- en Achterkamer, Zolder en verdere gemakken. Verhuurd per week voor 1.76. Het per ceel heeft Duinwaterleiding. No. 7. Het HUIS en ERF te Leiden, in de Sint-Michielstraat, No. 12, groot 18 centiaren. Verhuurd per week voor ƒ1. No. 8. Het HUIS en ERF onder de ge meente Oegstgeest, aan den Morschsingel, No. 283, groot 49 centiaren, bevattendeZij kamer, Binnenkamer met Bedstede, Keuken, Plaats en ruimen Zolder. De Kamers zijn behangen en voorzien van Kasten, Stookplaats en verdere gemakken. Verhuurd geweest voor 2.25 per week. De perc. 48 zijn te bezichtigen daags vóór en op de dagen van veiling en afslag, van 102 uren. Betaling dor kooppenningen van al de per ceelen op 16 Januari 1893. De perc. zijn te aanvaarden No. 3 op 1 Februari 1893 en al de overigen op 10 Janurai 1893. 7276 96 Meerdere inlichtingen zjjn te bekomen ton kantore van voornoemden Notaris COEBERGH, alwaar tussclien de veiling en den afslag verhoogingen kunnen worden gedaan, tegen genot van cén vijfde der verhoogsom. Magazijn van Noten, Mah., Eiken en geschilderde Meubelen, gloeien, Talels, Spiegels, enz. 5629 9 LAGE PRIJZEN. Eenlgsle IV XT, die altijd goed blijft en immer zwart. Zoowol voor gewoon als voor kopiëerschrift. Inlichtingen etc. bij den Sub Agent A. J. «KOK!* P.Jzn., Haarlem- nierstraat. 3205 1

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5