Gemengd w». Omtrent de vetQieldo aanhouding "Van den klerk, in cKeftstby den rijksontvanger te Amsterdam, welke klerk met eene som van f 1500 was verdwenen, vernemen w\J nader het volgende: Een Leidsch industrieel, die in den laten avond van 1.1. Zaterdag bij den inspecteur van dienst een door hem ontvangen valschen gulden kwam deponeeren, deelde tevens mede dat hy, den dag te vdren in den Paryschen trein van uit Amsterdam zittende, te Haarlem drie jongelui zag binnenkomen, die onder druk gesprek en scherts zich uitlieten dat z\j veel geld by zich hadden, te kennen gevende naar Brussel te gaan en van daar naar Mar seille, welk een en ander onze stadgenoot zeer vreemd vond. Hoewel van het verdwynen van gemeld jongmensch by de politie alhier geen officieel bericht wa6 ingekomen, meende do commis saris van politie toch van hot bovenstaande aan zyn ambtgenoot te Amsterdam medodeeling te moeten doen, hetgeen Zondag per telegraaf geschiedde en naar aanleidiüg waarvan dan ook de politie aldaar verdere maatregelen tot aanhouding kon bevelen. Bedoelde industrieel komt dan ook lof toe, daar hy door zyne mededeollng zeer in het algemeen belang gehandeld heeft. Hedenmorgen te ongeveer half elf derailleerde de tram juist in de bocht by het inryden der Paardensteeg, komende van de Blauwpoortsbrug, met het gevolg, dat de wagen tegen den zygevel van het hoekhuis, bewoond door den winkelier S., torechtkwam, waardoor zoowel aan dat huis als aan den wagen eenige schade werd ver oorzaakt. Do passagiers ondervonden een vry hevigon schok, doch bekwamen geen letsel. Voor zooverre bekend is, ligt de schuld niet aan den koetsioralthans reed deze meer in stap dan in draf. By een brooddepothouder in de Kloksteeg heeft men gisteravond wederom do lade der toonbank gelicht. De man had er des avonds niets van bemerkt en koek dus hodonmorgen heel vreemd, toen hy, in zyn winkel komende, daar eene toonbank zonder lade vond. Op zyne wandeling door de stad heeft do depothouder tóch nog iets terug gevonden, nl., in een grasperkje aan do Pie terskerk, het kopje, waarin hot gold was geweest. Opgave van het vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtram weg gedurende de maand Aug. 1892Reizigers aantal 40,285; opbrengst 5642.47goederen en diversen 508.57. Totaal 6151.04. Van 1 Januari tot ultimo Aug. 1892Reizi gersaantal 218,612; opbrengst ƒ29,763.1 Is; goo- deren en divorsen/"3933.235.Totaal/*33,696.35. Per dagkilometor bedraagt dit ƒ15.34. Wederom zyn onder de gemeente Alkemade gevallen van tongblaar of mond en klauwzeer voorgekomon, en wel onder den veestapel van Jac. Van der Post, veehouder te Hoograade (Woubrugge), op eene weide in het Lagoland aldaar, zoomede by den vee houder Ph. Kroes, in de Vryo- en Lage Boek horst. By den veestapel van den landbouwer Stal- duinen, te Bodegrave, hebbon zich ook sporen vertoond van mond- en klauwzeer. Het terrein is door militairen afgezet. Te Haarlemmermeer is de veeziekte by A. Van Vuuren geweken, doch by L. Houtkoopor weder uitgebrokende ziekte biyft afwisselend hoerschendo militairen vertrekken van de eene afdooling naar de andere. Ook te Nieuwveen is het mond- en klauw zeer uitgebroken. Volgons mededeeling van de Pruisische regeering is het mond- en klauwzeer uitge broken onder het vee te Emmerik. Middel tegen mond- on klauw- zeer. Een veohouder schryft aan het „Ned. Landbouw-Weekblad „Voor pl. m. 30 jaren kreeg ik mond- en klauwziekte onder myn vee. Die van den lsten stal, 2 osson, kregen ze het eerst, 2 dagen later de 2de stal en zoo ging het door. Toen die van den öden stal, een paar koeien, ze kregen, begonnen de eerste 2 ossen klauwziek te worden en een paar dagen later de 2 volgende ossen. Ik besloot toen tot een héroïek middel en dat hielp. Het vee, dat blyken gaf van tongblaar door weigering van voedsel, werd do mond geheel en al uitge- wasschen met hot volgende mengsel liter moestord. 1 liter azyn en een flinke hand vol keukenzout. Dit dooroengeroerd, word-met een stok, waar aan het einde linnen lappen waren gebonden, zoodat het oen kwast vormde, het vee in do mondholte, op de tong enz. flink ingewasschen (men make zich volstrekt niet bang) wat in oen tjogenblik is volbracht, als eeu het rund den kop onder den arm neemt en een ander het mengsel insmeert. „Zy, die 's morgens weigerden te eten, namen dan 's avonds reeds weer voedsel tot zich, als met water gemengd gerstenmeel enz. en niet zelden don volgenden dag reeds weer hooi. Daar het ray voorkwam, dat het klauwzeer een gevolg was van het siym, dat uit de montholte afvloeit op de klauwen, ging ik ze de klauwen 2 maal daags met traan (olie of vet zal misschien even goed zyn) besmeren tot aan het kniegewricht, en de achterklauwen tot het onderkoutgewricht, en met zooveel succes, dat de 4de stal geen klauwziekte kreeg. „Van de 80 stuks vee hebben 18 tongblaar gehad en 6 slechts, als gevolg daarvan, klauwzeer. „Ik zou wenschen, nu my dezer dagen dat recept in handen viel, dat er overal proeven mede werden genomen, in hoeverre het in andere gevallen resultaat zal geven." Hot middel is eenvoudig en te probeeren. De arrondis8emente-rechtbank te Haarlem heeft veroordeeld: H. J. Tames en F. Moerkerk, zonder be roep, Haarlem, diefstal, elk 2 maanden ge vangenisstraf. P. M. Buis en B. v. d. Ban, strooryders, Haarlemmermeer, diefstal, 2 pers. ieder ƒ15- boete of 5 dagen hechtenis. J. J. Van Nirawegen, wever, Haarlem, mis handeling van zyne echtgenoote, 3 maanden gevangenisstraf. De volgenden ter zake van mishandeling: J. Ploeger, slager, Wormerveer, 14 dagen gevangenisstraf. H. Britzmanoevitz, kleer maker, Haarlem, 3 weken gevangenisstraf. N. Roet, zonder beroep, Zaandam, f 5 boete, subs. 5 dagon hechtenis. J. Boterbloem, arbeider, Hillegom, als voren. H. en J. Veld huizen, schippers, Haarlem, ieder 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis. De moordaanslag op de Heeren- gracht te Amsterdam. Gisteren deed in de hoofdstad het gerucht de ronde, als zou niet de zwager van Jannetje Nop den aanslag op haar leven hebben gepleegd, maar diens broe der, en wel uit woede, omdat de zwagor, zyno liefdesbetuigingen vruchteloos wetende, zich in het Vondelpark zou hebben verdronken. Dat gerucht kan het „Hbl." tegenspreken. Van den zelfmoord in het Vondelpark is al thans niets bekend, en bovendien is de man dien men in hechtenis houdt, gebleken inder daad de zwager van Jannetje Nop te zyn. Met zekerheid kan het blad verder mede- deelen, dat deze by het voorloopig verhoor ontkende den aanslag te bobben gepleegd en voorgaf, dat Jannetje mot de revolver zelf moord trachtto te begaan. Het op 21 Novembor te Amster dam voorgekomen cholerageval is gebleken te zyn geweest Aziatische cholera. Gisteren is te Kapello a/d. IJsel weder een geval van Aziatische cholera voorgekomen. Gisterochtend word te Utrecht een man in de Stroosteeg door eeno bloed spuwing overvallen. Hy werd door de politie per brancard naar de woning van een familie lid gebracht, waar hy spoedig overleed. Door do echtgonoote is de op- sponng verzocht van den 78-jarigon Van E., wonende in de Hugo-De-Grootstraet te-Rottor- dam, die Dinsdagavond, om eene boodschap to doen, de echtelyke woning heeft verlaten en nog niet daarin is wedergekeerek Uit Utrecht meldt men: Nadere byzonderheden zyn bekend goworden omtrent hot ongeval, dat Zondag-avond plaats had aan den Liesbosch naby deze stad. Vyf heeren keerden in het rytuig van Utrecht naar Vreeswyk terug. Ook de heer Pauw maakte deel uit van het gezelschap. Deze, die naast den koetsier op den bok zat, is intyds daar afgesprongen. Binnen in het rytuig zaten de heeren Koppen, Spyker, Kryger en Ultee. De twee eerstrermelde personen zyn door het stukgemaakte portier naar buiten weten te komen en zyn gered. De heeren Kryger, Ultee en koetsier Batenburg kwamen om het leven. Verder is gebleken dat niet de tramtrein van Vreeswyk in aantocht was. Alleen de dikke mist wordt als de oorzaak genoomd. De arts, die aan do geredden het eerst hulp verleende, bevond zich in den van Utrecht komenden tramtrein. Uit A 1 k m a a r w o r d t om trent een spoorwegongeluk aldaar vermeld: Woensdag-avond liep de goederentrein, welke van uit Amsterdam tegen 10 uren bier moest aankomen, even vóór het station uit het spoor. De locomotief bleef op de rails, doch de vol gende wagens derailleerden, ten gevolge waar van een 8 tal wagóns verbryzeld is. Behalve eene kleine verwonding boven het rechteroog van den remmer, kwamen geene persooniyke ongelukken voor. De officier van justitie was hedenochtend tydig ter plaatse tot het instellen van oen onderzoek. De personentrein, welke kort daarna moest aankomen, ondervond dientengevolge een klein uur vertraging. Woensdag-namiddag begaf de horlogemaker K. van Wageningen zich naar Opheusden om aldaar eenige zaken te doen. 's Avonds echter kwam hy niet thuis, het- wolk zyn huisgenooten begrypeiykerwyze zeer verontrustte. De vrees dat hem een ongeluk zou zyn overkomen, bleek den volgenden morgen maar al te waar. In den laten avond was de man op den weg te Opheusden in bewusteloozen toestand gevonden. In eene naburige herberg binnengebracht, gaf hy aldaar al spoedig den geest. Op welke wflze de ongelukkige in dien toestand is geraakt, weet niemand te verklaren. Hy laat eene weduwe met 4 jeugdige kinderen achter. Donderdag werd door de politie te Arnhem aangehouden een colporteur, die boekwerken colporteerde voor een uitgever aldaar en een groot aantal handteekeningen zelf op de lysten had geplaatst, waarvoor hy zyne provisie ontving. Toen het bedrog uit kwam, was de uitgever reeds voor 1000 bedrogen. De colporteur is ter beschikking van de justitie gesteld. Drie meisjes, die er haar werk van maakten om parapluies uit de gangen der huizen te stelen, zyn door de politie te Arnhem ontdekt en aan de justitie overge leverd. Zy hadden reeds een twaalftal para pluies in haar bezit. Te Dalen, by Gorkum, is een 5- jarig jongetje van J. De B. in oen kuil achter de woning gevallen en verdronken. Te Oud-Valkenburg (L.) heeft zich aangemeld een 28-jarige Duitscher om do plaats in te nemen van den onlangs overleden kluizenaar op den Schaosberg. De aanneming zal echter nog moeten bekrachtigd worden door den bisschop te Roermond. Woensdag-ochtend is, ter hoogte van het huis van den bakker Top, te Kam perveen, levenloos uit do Geldersche gracht opgehaald Geertje Tichelaar, naaister te Olde brook, die, waarschyniyk door de duisternis misleid, van het sluisje aldaar is gevallen. Morgen (Zaterdag) vertrekken de hardrijders Kingma, uitGrouw, Van Wely. uit Leeuwarden, en Eden, uit Haarlem, van Amsterdam per stoomschip naar Cristiania, om zich in Noorwegen te~oefenen voor de aan staande wedstryden op schaatsen. Werkelooze arbeiders uit St.-Jo- hannesga vervoegden zich gisteren ten ge- moentobuize, om aan den burgemeesterwerk te vragen van gemeentewege. De burgemeester van Schoterland beloofdo onderzoek te zullen instellen. Torwyl de broodbakker d. K., te Dalem, met zyne huisgenooten van huis was,' heeft men toegang in de woning weton te verschaffen en 100 aan zilvergeld uit eene secretaire ontvreemd. Do dader is nog niet opgespoord. Een felle brand barstte gister- nacht te Spykenisse uit in de herberg van G. V. Het gansche huis stond plotseling in vlam en bedreigde do belendende gebouweD. Dank zy het krachtig optreden der brandweer, heeft hot vuur zich tot de herberg bepaald, éio totaal is uitgebrand. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Een treurig ongeluk is te Ee (Fr.) geschied. De arbeider A. D ray er viel van den zolder boven den koestal in de boer- dery van den heer J. B. en bezeerde zich inwendig zóó ernstig, dat hy na hevige pynen is bezweken. Te Gorredyk waren gisteren vier zusters by eene vyfde aan tafel vereenigd. Deze vyf oudjes, de gezusters v. d. Sloot, tellen 407 jaren en zyn allen nog even kras. Uit het Rykskrankzinnigenge- sticht te Medemblik is ontvlucht de ver pleegde J. A. Van der Gaag, oud 24 jaar, vroeger marinier. De Hollander Van Barneveld, alias George Cooper Trent, baron Van Bar- noveldt, graaf Trent, enz., thans te Londen in hechtenis, beschuldigd wegens afzetteryen van verschillende jonge weduwen en deswege Yoor het Londensche gerecht gebracht, is thans gevonnist tot 6 jaren tuchthuisstraf. Het bleek dat hy in 1881 te Londen reeds veroordeeld was tot 16 maanden gevangenis straf, dat hy vervolgens naar Frankryk ging en daar 13 maanden onderging, waarna hij het land werd uitgezet. Hy kwam daarop opnieuw naar Engeland, waar hy in 1887 wederom tot 2 jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld. To Nieuw -York is Maandag een congres van het Heilsleger geopend door Ballington Booth. Er waren 20,000 personen aanwezig. Uit Noord-Finland komt bericht van hevige sneeuwstormen; de thermometer wees 14 graden vorst. In een steenkoolmyn by Steuben- ville, in Ohio, hoeft Maandag eene buskruit- ontploffing plaats gehad, waarby drie myn- werkers omkwamen, drie doodeiyk en acht ernstig gekwetst werden. Te Milwaukee heeft Maandag zekere Binder, een boekhouder, in eene vlaag van waanzin zyne vrouw, zyn slapend kind van vyf jaar en oindeiyk zichzelven met eene revolver doodgeschoten. BUITENLAND. Duitaohland. Op eene interpellatie van Petri betreffende het gebruik van vuurwapenen op militaire posten verklaarde de minister van oorlog gisteren in den Duitschen Ryksdag dat de militaire posten worden ingekrompen, zoodra de burgerlyke overheid een voldoend aantal personen voor de bewaking van gebouwen aanwyst. Do wachtposten ih drukke straten worden niet meer van ammunitie voorzien. Singer achtte deze verklaring van den minister onvoldoende, daar de schildwachten kunnen voortgaan met het dooden van voor- bygangers. Het wetsontwerp tot het toekennen van ontheffingen of verminderingen der by hot toltarief bepaalde rechten aan de nation, die niet tot de meestbegunstigde behooren, is onveranderd aangenomen, na de verklaring van den staatssecretaris Marscball, dat de wet slechts zal Uegepast worden ten opzichte van Spanje en Rumeniö. Het voorstel tot invoering van eenheid van tyd is naar de betrokken commissie verzonden. Behalve de bekende legerwet z\jn 1 den Ryksdag nog twee daarmede verband houdende ontwerpen ingekomen. In het eene wordt bepaald dat de keizer jaariyks het aantal recruten voor het leger en voor de vloot vast stelt, en dat dé cyfers van de contingenten der verschillende Staten door de onderscheidene ministers van oorlog worden bepaaldde Prui sische minister van marine bepaalt de sterkte der marine-reserve. Het tweede ontwerp be paalt de legersterkte op gemiddeld 492,066 voor het tydvak van Oct. 1893 Maart 1899, met bepaling, dat de infanterie slechts twee jaar onder de wapens blyft. Italië. De provinciale bladen beoordeelen op ver schillende wyzen de troonrede. De regeerings- gezinde bladen doen de schoonste gedeelten van de troonrede sterk uitkomen en zyn ver rukt over de hervormingen, welke beloofd worden. De bladen der opposki vinden de troonrede zeer onbeduidend en zeggen, dat de verzekering, waarby beloofd wordt bet tekort te zullen dekken zonder nieuwe be lastingen in te voeren, in tegenspraak is met het onlangs openbaar gemaakt finanttèel verslag. Groot-Hritannic. Gisteravond zeide de gewezen minister van financiën Goscnen, op een maaltyd der „Union Club," te Londen, dat hy niet geloofde dat Home Rule ooit in Ierland zal worden toegepast. Op den Eugelschen Noordooster spoorweg zyn sedert het ongeluk by Thirsk, reeds drie malen op verschillende plaatsen voorwerpen govonden, waarvan het kennelyk dool was een trein te doen ontsporen. Men heeft het plan te Londen stedelijke vrouwelyke inspecteurs over de parken aan te stellen. Spanje. De ministerraad heeft besloten in het buiten land 70,000 Mausergeweren en 5000 karabijnen, van 7 millimeter, aan te schaffen. De wapen fabrieken te Toledo en Oviedo zullen onnziddel- lyk beginnen met de vervaardiging van patro nen, welke noodig zyn om de bewaponingte voltooien. De ministerraad overweegt een ünantióel plan, ten einde het evenwicht bij de begrooting te herstellen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2