N°. 10048 Woensdag 23 November. A®. I8S2. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Uitslag der Verloting. Peullletoii. (leid alleen maakt niet gelukkig. DA&BLAD. PRIJ9 DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden....,,1.10. Franco por poet1.40. Afzonderlijke Nomraers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Tan 1—6 regela ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het tnoaaseeren bulten de etad wordt ƒ0.05 berekend. Tweede Blad. De nomen der winners van de prezen, Aangekocht voor de verloting, verbonden aan de Premie van het „Leidsch Dagblad", zyn: 1. Mej. M. P. v. Harteveld. 2. A. J. Stallinga. 3. Pb. v. d. Stok. 4. J. Van Dam. 5. D. M. Slegtenkorst. G. Mtj. M. Carton, Katwijk aan Zee. 7. W. F. Wischman. 8.'D. Cornet. 10. Mtj E. S. C. Verra. 11. N. C. v. d. Meel. 13. Mej. W. S Zandvoort. 14. D. Retel, Zoeterwoude. 15. Mej. C. Dusoswa. 16. Mej. J. Horrée. 17. Ph. v. d. Stok. 18. Mej. Stokkuyzen. 21. J. Woiters. 24. J. Botermans. De cijfers vóór de namen zijn de rangcijfers der prijzen. Waar de woonplaats niet is ver meld, is deze Leiden. De winners van de prijzen 9, 12, 19, 20, *22, 23 on 25 hebben zich nog niet ten bureele van ons blad aangemeld. Oföciëele Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Lel- den, op Donderdag 24 Nov., dee namiddags te 2 uren. Punten ter bohandeling: 1°. Yoorslel tot bet verleonen van eene toelage aan den Hoofdopzichter der Gemeentewerken. (317 en 357) 2°. Verzoek van C. A. J. Jacobs, om eeno liard- eteenön stoep te leggen vóór bet perceol Mare No. 4*. (354) 3®. Idem alsvoren van J. Th.Pcrquin.vóór doQ ingaDg van het bovenhuis Garenmarkt No. 4. (355) 1®. Idem vau W. Köler Jr., om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. (356) 6°. Idtm alsvoren van M. Van Kleeft'. (360) 6'. Idem slsvoren van J. G. Do Roever. (3G1) 7°. Idem alevoren van S. Van Groningen. (362) 8". II w van mej. J. II. Pel, om ontslag ale derde onderwijzeres aan de school 4do kl. No. 2. (363) 9°. Voorstel tot verkoop van eenigo brandslangen en emmers. (359) 10®. Idem tot wijziging van do Reglementen voor de Dank van Lecniug en op de Hulpkantoren. (348 en 363) 11°. Vorzock van A. II. Droe, om col e atoep to leggen vóór her perceel Hooigracht No. 79. (365) Durgc-moester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, late alinea, der wet van den 2den Juüi 1375 (St.at-fb'ad No. 95), tot r-geliug van het toezicht by het oprichten van inrichtiDgeD, woike gevaar, echai'o of hinder kunnen veroorzaken Breügen bij deze ter algemeeno kennis dat door hen op heden vergunning ia verleend aan W. OVERDUIN en rechtverkrijgenden tot het oprichten van cene Ververij 011 Wasscherij van Wollengarons en Manu facturen ia het perceel Haarlemmerstraat No. 16. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEP», Burgemeester. 21 Nov. 1892. E. KIST, Secretaris. 193.) Hy scheen het niet te bemerken, dat bjj ioder dezer in scherts uitgesproken loespelin- gen Von Wangen zeer benepen keek, in het bijzonder wanneer hy sprak over den indruk, dien liet pianospel van Egon op allen ge maakt had, en het meest op Bertha, die dan slechts ooren on oogen daarvoor alleen had. Op eene geheel vreemde, voor Lize volko men onbegrijpelijke wijze gedroeg Bertha zich tyj deze toespelingenzij werd verlegen en wierp do beschuldiging, voor den gouverneur bijzondere govoelens gekoesterd te hebben, op zóó eigenaardige wijze van zich af, dat Juist daardoor, bijna nog meer dan door Albrechts woorden, het feit bevestigd werd. loochende het niet, door het pianospel van den gouverneur steeds diep bewogen te 741n geweest, maar verdedigde er zich met ovorniatigen ijver tegen, dat hare belang- stelÜng zjjn persoon zou gegolden hebben. Ofschoon Von Wangen, wiens goede luim zichtbaar geheel verdween, meermalen trachtte j d0 richting van hot gesprek eene andere I wond g te geven, wist Bertha, ondersteund 1 DRAAK WET. Burgemeester en Wethouders der gemeon'e Leiden brengen ter algemeeno kennis, da- door A. M. NE iLE- MAN, huisvrouw van C. P. P. DE KEYZER, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om ver gunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Clarenateeg No. 38. Burgemeeeter en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 Nov. 1892. E. KIST, 8ecretaris. Leiden, 22 November. Gisteravond hield de „Vrijzinnige Kies- vereoniging" alhier in het Nutsgebouw eene vergadering, waarin de beraadslaging over het praoadvies van het bestuur dor „Liberale Unie" over de wetsontwerpen tot regeling van hot kiesrecht werd ingeleid door prof. mr. S. J. Fockema Andreae. Na einige opmerkingen over de uit do Grondwetsherziening voortvloeiende gebie dende noodzakelijkheid tot uitbreiding van het kiesrecht, waardoor immers die Grond wetsherziening in 't leven was geroepen, herinnerde hy, dat men 't wèl eens was hierover, dat 't kiesrecht niet van do belas ting alleen afhankelyk moest wezen, maar lang nog niet daar, hoe 't geregeld moest worden. Hy meende intusschen met anderen dat de Grondwet in dezen do meest mogelijke vrijheid had gelaten, zoodat dan ook de meest mogelijke vrijheid by de uitbreiding van het kiesrecht moest en kon gegeven worden. Daarna werdon de verschillende punten van het kiosrecht-ontwerp nagegaan on met allen instemming betuigd en de aannoming van het ontwerp als wenscholyk aangetoond. Prof. Do Goeje verklaarde zich schriftelijk zeer sterk togen 't ontwerp, dat hy noemde in strijd met do Grondwet, revolutionnair en ondoelmatig. Ook de heeren Sipkes en Greven konden er zich niet mee vereenigen; tevens meende de laatste, dat de Vertegenwoor diging in haar de beide mannen bezat, om in dit stelsel die verbeteringen aan te brengen, die nooaig waren. Verdedigd werd het ont werp door den lieer Drucker, die allerlei geopperde bezwaren weerlegde, en den heer Kouw, die nog enkele verbeteringen aanwees. door Albrecht, het steeds daarheen te sturen, dat dit toch weder op den heer Von Ernau kwam. Zy vertelde zelve van het bezoek, door haar in don namiddag met Von "Wangen en Klara op Plügnitz gebracht, van de voor komendheid, met welke zij door den heer Von Ernau ontvangen was, en van zijn be- tooverend spel, waarnaar zy met innige be wondering geluisterd had, terwyl Von Wangen en Klara het een en ander op het landgoed bezichtigden. Von Wangen kon er niet buiten te be vestigen, dat Ernau nog altyd dezelfde kun stenaar was, als hy in het kasteel Osternau had doen blyken te zyn. Hy gaf die beves tiging echter niet eerder dan na daartoe als het ware door zyne vrouw verplicht te zijn. Hy gaf haar dan ook, zooals bleek uit den toon, waarop by sprak, geheel gedwongen. Nog onaangenamer en verdrietiger dan hij reeds was, gevoelde Von Wangen zich ge stemd, toen Bertha hem uitnoodigde den vol genden dag opnieuw een bezoek aan Pliignitz te brengen, en wel in gezelschap van Albrecht. „Wy kunnen toch den heer Von Ernau met onze bezoeken niet overstelpen. Het zou te opdringend zyn, wanneer ik hem een tweede bezoek bracht, alvorens hy het eerste door een tegenbezoek opLinau beantwoord heeft."' Het slot van allo discussion was, dat drie moties ter tafel waren, van den heer Kouw „de vergadering spreke do wenscholykheld uit, dat het ontwerp'-Tak worde aangenomen"; van den heer Van der Hoeven„de vergadering besluite geen afgevaardigde naar de Algem. Vergadering der Liberale Unio te zendon"; en van den heer Greven„de vergadering, over tuigd dat de oplossing van het vraagstuk van het kiesrecht in den geest van eeno ruime uitbreiding aan de Staten-Generaal in haro tegenwoordige samenstelling vol doende is toevertrouwd, acht 't niet wenscho lyk dat de vergadering der Liberale Unie thans reeds haren steun aan het ontwerp- Tak, zooals 't daar ligt, verleene." Do motie Kouw werd aangenomen. Tot afgevaardigde naar de Algora. Verg. der Lib. Unie werd benoemd de heer Durcker, met het recht zich drie mede-afgevaardigden te kiezen. liet Lcldschc Tooncel. De beroemdo, maar tevens beruchte, de dappere, maar tegelykerlyd losbandige Maurits, graaf van Saksen, oen onwettige zoon van den koning van Polen, had eene liaison met de toenmaals "befaamde tooneelspeelster Adrienne Lecouvriur. In het jaar 1726 door de standen van Koerland gekozen tot keurvorst, werd dezo verkiezing door den Poolschen Rijksdag, om roden dat Koerland slechts een leon van Polen was, vernietigd. Maurits, reeds in 1720 benoemd tot veld maarschalk van Frankryk, wendde zich nu tot dit land met bede om hulp, doch tevergeefs. Zijne minnares, AdrienneLocouvreur, slechts gehoor gevonde aan de stem der liefde, ver- panddo al haro kostbaarheden en juweelen voor cene som van 40,000 livres, wolke zy den minnaar ter hand stelde. Ziedaar do werkelyke historie, het geschied kundig feit, dat door de bekende Fransche auteurs Scribe en Legouvé gedramatiseerd is geworden Dat was echter niet voldoende voor een tooneelspel. Hartstochtelyko scènes moesten in het leven geroepen, dramatische effecten geschapen worden; or moest een „Spiel und Wider spiel," eon zielestryd in het gewaad der mjnnares heerschen en dat alles werd gevonden, dat werd in het leven goroepen door het fantaiseoren eener Nobenbühlerin, door de schryvers met den wydsch klinkenden titel van „prinses de Bouillon" vereerd. Op talentvolle wyze hebben do beide drama- „Hy is nog steeds ziek en kan vóór het begin der volgende week niet komen", bracht Bertha in het midden. „Iedere gedachte van opdringery wordt ter zyde gesteld door het feit, dat neef Albrecht natuurlyk gaarne den ouden bekende, die hem niet opzoeken kan, eene visite wil brengen. De heer Von Ernau zal zich gewis hartelyk verheugen u en onzen neef te zien, en juist doordien gy toont do strenge gezelschapsvormen niet in acht te nemen, geeft gij hem een bewijs goede buren te willen blyven." Von Wangen, die anders gaarne aan ioderen door zyne vrouw uitgesproken wonsch vol deed, liet zich ditmaal lang noodigen, eer hij besloot aan haar verlangen te voldoen; ein delijk gaf hy toe, toen ook Albrecht verze kerde dat hy hot als zyn plicht beschouwde van zyn kort verbiyf in Linau gebruik te maken, om do kennis met den heer Von Ernau te hernieuwen. Von Wangen gaf daarop zyno toestemming den volgenden morgen naar Plügnitz te ryden. „Mogen wy ook weder medegaan, Bertha en ik vroeg Klara. „Neen: het is met het bezoek, dat wy gezamenlyk op Plügnitz gebracht hebben, al meer dan genoeg", klonk Von Wangens scherp, afwyzend antwoord. j turgen in deze twee figuren de meest ver schillende gemoedsaandoeningen geschetst, voornamolyk echter de y verzucht en do haat. Die haat gaat zelfs zóó ver, dat do prinses, by do ontdekking dat de graaf van Saksen haar de voorkeur niet geeft, aan hare mede dingster een bouquet met sterk werkend ver gif toezendt, hetgeen haar slachtoffer eerst krankzinnig doet worden en later doodt. Ziedaar hot tableau van het stuk, omgeven door tal van figuren, die eigeniyk als eene sierlyke lyst moeten dienst doen. Ik heb dit drama verschillende malen in het Fransch zien ten tooneeie voerenik heb Sarah Bernhard in de rol van Adrienne be wonderd; ik heb, niettegenstaande het draak achtige van het slot, steeds met aandacht het geheel gevolgd, maar gisteravond was dit, helaas, niet het geval. Do verve, do entrain der Franschen ontbrak hier ten eenenmale; niet het minste vuur, niet de minste gloed; alles koud en dood, niet in staat om zelfs het lichtst ontvlambaar gemoed te vervoeren en mee te sleepen. De gesprekken, de dialogen vlotten niet; de acteurs moesten telkens hunne woorden hervatten en verbeterenzy kenden niet eens flink hunne rollen, dat ongetwyfeld dan ook de aanleiding was van het hilariteit-verwok- kend „dag mynheer van Sakse" van den heer Le Gras; men kwam niet tydig op het too- neel; er was geen samenhang; kortom, het geheel pakte niet. Alleen de laatste, de hoofdscène werd door mevrouw Yan Kerckhoven—Jonkers in de titelrol con amore weergegeven. Het scheen, dat zy. al hare krachten tot op dit laatste oogenblik had gespaard; natuurlyk, waar en tevens diep gevoeld was dit ster- vensbeeld. Gaarne stemden wy dan ook in met de hulde, haar door de studenten-com missie in den vorm van een prachtigen bouquet overhandigd. Wy zouden den heer Rosier Faassen te kort doen, indien wy ook zyn spel afkeurden; de regisseur Michonnet was de eenige, die van het begin tot het einde op de sympathie van het talryk publiek mocht bogen. Die liefde tusschen Maurits van Saksen en Adrienne Lecouvreur hoeft aan Frankrijk een zyner meest beroemde romancières ge- schonken. I Madame Dudevant, meer bekend als George j Sand, de schryfstor van „Indiana", „La mare au Diable", „La petite Tadette," enz., enz was j de kleindochter van den dapperen veldheer en de beroemde actrice. Mr. L. H. Den volgenden morgen, toen do familie met haren gast weder aan de koffietafel zat, herinnerde Bertha Von Wangen aan zyne belofte. „Ik heb die niet vergeten", antwoordde hy misnoegd. „Het zou my aangenamer geweest zyn, indien ik haar niet gedaan haddaar echter neef Albrecht den heer Von Ernau bepaald bezoeken wil, zal ik hem natuurlijk vergezellen." Von Wangen zag by doze woorden den luite nant vragend aan, in de hoop, dat deze op eene vervulling der belofte niet zou aan dringen. Daar dit echter niet geschiedde, gaf hy den bediende bevel het rytuig te doen voorkomen. Reeds na verloop van een halfuur zat hy met Albrecht in het rytuig; hy had gedu rende dit tydsverloop geen enkel woord ge sproken en toen by het vertrek Klara hem de harteiyke groeten voor den heer Von Ernau medegaf, en Bertha, schynbaar zonder de minste bedoeling, ook daaraan do haie toevoegde, antwoordde Von Wangen slechte met een toornigen blik. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5