Gemengd Nieuws. Nogmaalsvestigenwy de aandacht op de soiróe, welke morgenavond in de Stads- zaal alhier zal gegeven worden. Men kent het doel, dat de Commissie voor de Volks- byeonkomsten met deze soirée wen sent te bereiken, en toone haar prijzenswaardig stroven te willen steunen. Voor verdere bijzonder heden verwijzen we naar eene desbetreffende advertontie in dit blad. Gisteravond had alhier weder de gewone periodieke uitkeering plaats aan leden en weduwen van leden der „Vereoni- ging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche Leger." Zes leden ontvingen ieder 14 en negen weduwen ieder f 10. Gebrek aan middelen belette het hoofd bestuur aan allo aanvragen van het afdeelmgs- bestuur te voldoen; do minst behoeftigen moeten, helaas, gunstiger omstandigheden afwachten. Uit Zoeterwoude wordt ons ge meld dat zekere v. d. B., hedenmorgen de buurt Gelderswoude, onder die gemeente, ver laten hebbende, ten einde zich met eene melk- kar naar Leiden te begoven, onderweg, aan den Broekwog nl., in het water een dood paard en eene tilbury ontdekte, zonder daar evenwel een mensch bij te vinden. Men voegt aan deze mededeeling toe, dat gisteravond te elf uren ongeveer het verongelukte voertuig door den tol van Dompoling aan den Broek- weg is gereden en dat men te Zoeterwoude van oordeel is, dat het ongeluk moet gebeurd zijn met den smid van Benthuizen. Nader wordt bevestigd dat inderdaad den bedoelden smid P. het ongeluk trof, doch dat hy nog niet is gevonden. Zijn pet en de zweep werden op den weg gevonden. Heden deed zich te Sassonheim het eerste geval voor van mond- en klauwzeer en wel bij een iund van den heer J. Marbus, zich bevindende in den stal van den molenaar Berkhout. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de hoer Marbus het beest Vrijdag 11. te Leiden aan gekocht. Te Aarlandorveen is het mond- en klauw zeer uitgebroken bij de landbouwers J. De Knyff en wed. C. Kraan. Brand op de Bloemgracht te Amsterdam. Op een dicht bebouwd plekje van don Jordaan, waar met elk plokje gronds gewoekerd is, brak hedennacht kort na half- één een bijzonder hevige brand uit. Op een achterterrein tusschen de Bloemgracht en do B'.oemstraat staat een groot pakhuis van vier verdiepingen, ongeveer dertig meter breed en acht meter diep, eene reusachtige bergplaats, hoofdzakelijk gevuld met hout van den heer H Willers, verder tabak van den heer Lub, hooi en turf. Daar het gebouw geheel ingesloten ligt en slechts door eene poort met de Bloem gracht verbonden is, had de brandweer eeno moeilijke taak. Aangezien het gebouw van de straat niet te zien is, was do brand zeer laat ontdekt, zoodat, toen de deur der poort verbrijzeld was, de brandweer hot gebouw van onder tot boven in brand zag. Terstond werden de eerst aan gerukte stoomspuiten in werking gebracht en om versterking geseind, zoodat langzamerhand vier rijdende, eene drijvende stoomspuit, be novens twee brandkranen, werkten. Maar het vuur was niet te bereiken. Wel werden van drie zijden, over en door een tiental huizen slangen aangebracht; ook door het eerst verleden week geopende Luthersch diakonessenhuis, waar juist de eerste patiënten worden opgenomen. Alles zag er zoo zeldzaam helder uit. 'tWas aanvankelijk een lust zoo veel reinheid te zien, maar weldra dropen gangen en trappon van het water on het vuil. Alles was tevergeefs. Wel schoon telkens het vuur gedoofd, maar plotseling barstten de vlammen weer op eene andero plaats met nieuwe woede uit. Te kwart over tweeën had een droevig on geval plaats. Een omvallende muur viel op oen der brandwachts, die aan het been zwaar gekwetst werd en naar het gasthuis moest worden gebracht. Te halfdrie brandde het vuur nog ongetemd voort, maar de genomen maatregelen waren van dien aard, dat, zonder buitengewone ram pen, geene der belendingen gevaar loopt. Te Boskoop hebben zich twee gevallen van Aziatische cholera voorgedaan, bij knaapjes van 5 en 10 jaren. Beiden over leden. De inspecteur, de heer Ruysch, bezocht gisteren die gemeente. Zaterdag en Zondag zijn in de gemeento Hazerswoude wederom twee gevallen van Aziatische cholera in hetzelfde huis waar genomen. Uit IJselstein wordt gemeld van 21 dezer: Nadat zich sinds 7 dezer geene cholerage vallen hadden voorgedaan en men hoopto dat de ziekte geweken zou zijn, werd gisterna middag eene vrouw er door aangetast. Reeds in den vroegen ochtend van heden is de lijderes overleden. In het geheel zyn hier nu 26 gevallen voorgekomen, waarvan 1G met doodelyken afloop. In het tijdsverloop van 48 uren z\jn te Brugge 15 ziekte- en 13 sterfgevallen aan gegeven. Alle gevallen kwamen in de wiiken voor, waar armoedige lieden wonen. De toe neming der kwaal wordt toegeschreven aan hot gebruik van bedorven visch. De cholera is opnieuw te Brussel opgetreden. In enkele uren werden 6 personen zóó hevig aangetast, dat zij stierven. Ook in de Bori- nage, in Henegouwen, is do ziekte weder verschenen. Van Vrijdag tot gisterochtend zyn 6 perso nen te Duinkerken aan cholera-achtigo ziekten overleden, waarvan 4 tot kanaalschepen behoorden. Dynamietaanslag. Te Lissabon is eene dynamietbom ontploft, geplaatst op eene vensterbank van het paleis van graaf Folgosa, den aanrichter der feesten, welke ge geven zijn bij den terugkeer van den koning en de koningin. Het raam werd tot splinters geslagen en allo andere ruiten van het paleis barstten. Overigens is er geene groote schade veroorzaakt. De dader wordt ijverig gezocht. De daders van den aanslag te Parijs. De „Jour" zegt dat de persoon, die de bom vorvaardigde, welke in het ge bouw der Mijnmaatschappij van Carmaux werd geplaatst, de anarchist Lourot is. Men veronderstelt daarom dat hij ook de dader is. Hij is met eeno transatlantische boot, waarvan men naam en bestemming kont, vertrokken in gezelschap eener jonge vrouw, waarschijnlijk zijne medeplichtige. Denkolyk is zjj het, die hem geholpen heeft bom te vervoeren, en het is byna zeker dat zij die geplaatst heeft in hot gebouw. Men hoopt hen weldra te vatten. BUITENLAND, Fraukrijlc. Gisteren heeft do Kamer van Afgevaar digden over do Panama maatschappy gedis cussieerd, eene treurige zaak, nog treuriger gemaakt door de hartstochteiyke wyze, waarop zy is behandeld. Het regent beschuldigingen togen de aan- zienlykste personen des lands, en niet met een gevoel van schaamte en droefheid ovor de schande, welke tot nog toe hoog vereorde mannen treft, maar met woest leedvermaak, dat een politieke tegenstander kan worden getroffen, worden zy dreigend geuit. Een der groote mannen van de Panaraa- maatschxppy hoeft het proces en de discussio in de Kamer niet afgewacht. Baron Jacob Reinach, van wien wordt gezegd dat de som men tot omkooping van dagbladen, politieke personen en financiers door zyne handen waren gegaan, is plotseling overleden. Dat aan zelfmoord wordt gedacht, is natuurlyk; doch een blad, hetzelfde, dat den president der Kamer, Floquet, beschuldigt, 300,OOo fr. van de Panama-maat6chappy to hebben ont vangen, durft beweren, dat hy vermoord is, omdat vele aanzienlyko personen zyn getui genis vreesdon. De Kamer besloot gisteren eene parlemen taire enquête in te stollen, een besluit, dat door gematigde republikeinsche bladen, uit vrees voor de gevolgen, wordt gelaakt. Ferdinand Do Lesseps is met zyn zoon Charles en de heeren Cottu, Fontanes en Eiffel gedagvaard om den 25sten dezer voor het hof van appèl te verschynen. Of de ruim 87jarige man de kracht zal hebben om aan do dag vaarding to voldoen, is onzeker. In do dag bladen heeft zyne vrouw eene poging gedaan om de openbare meoning gunstig voor hem te stemmen. Het proces wordt verhaast opdat hot aan hangig zy voordat de wet, die rogolt hot voorrecht der grootkruisen van het Legioen van Eer, om alleen voor het hof van appèl te kunnen worden gedaagd, van kracht wordt. Do zaak zal den 25sten niet in behandeling komen, maar worden uitgesteld, doch wanneer zy eenmaal voor het hof van appèl aanhangig is gemaakt, moet zy door dit hof worden afge- dian. De advocaten der aangeklaagden zullen zeker eenigen tyd noodig hebben om de akte van beschuldiging, welke 1000bladzydenbe halve de byiagen groot is, to bestudeeren. Dultschl a n<l Op den sociaal-democratischen partydag doelde de afgevaardigde Singer gisteren mede, dat by de bestuursverkiezing van den 19den Bebel en Singer elk met 217 van do 225 uitgebrachte stemmen tot voorzitters, Auer met 217 en Fischer met 182 stemmen tot secretarissen, Gerisch met 205 stommen tot penningmeester gekozen zyn. Tot plaats van samenkomst voor den volgenden partydag is Keuion gekozen. Vervolgens werd de bespreking der inge- komerl voorstellen voortgezet. Daarby viel een incident voor. De afgevaardigde Haeekel, uit Sagan, die beschuldigd wordt een valschen oed te hebben afgelegd, werd tydens de be raadslagingen gevangengenomen. In den loop der zitting werd het voorstel aangenomen, waarin verklaard werd, dat geen direct of indirect vorgelyk met andere partyen zou gesloten worden en waarby opgeheven werd het besluit van den partydag te St.- Gallen, waarby de schryver Bruno Geiser van alle eere-ambten werd uitgesloten. Besloten werd voorts geen gevolg te geven aan het voorstel der commissie, om Schumacher uit do Ryksdagfractie te verbannen. Het voorstel om verslagen te doen uit brengen over de quaestio van hetanti-semitisme en over de oeconomische crisis werd verworpen. De resolutie tegen het anti semitisme werd zonder debat goedgekeurd. Singer gaf een overzicht van don arbeid van den partydag; hy wees daarby inzonder heid op de eensgezindheid, welke in de party heerscht. Des namiddags te kwart voor vieren word do partydag gesloten verklaard. Aangaande de slotzitting valt nog op to merken, dat een voorstel is aangenomen, om bij herstemmingen eene schikking onder de betrokken partyon toe te laten. By de behandeling der belastingvoorstellen in het Huis van Afgevaardigden opperdo gisteren de gewezon minister Horrfurth be denkingen togen de staatkundige gevolgen der hervorming. Do voorstellen, zeido hy, hebben een agrarisch karakter. Zonder dat tegelijker- tyd de kieswet herzien wordt kon deze her vorming het tegengestelde van eene verbete ring zijn. Miquel antwoordde dat bij de kieswet, die nog in deze zitting zal ingediend worden, eene plutocratische verschuiving van het kies recht zal worden voorkomen. Uitsluitend de overschotten der inkomstenbelasting te ver- deelen aan do gemeenten zonder de directo belastingen te herzien, zou een verkwistend, voor het zelfbestuur gevaarlyk stelsel zyn. België. Woeste, afgevaardigde, oud-minister en hoofd dor parlementaire rechterzyde, heeft een naamloozen brief ontvangen, waarin wordt gedreigd dat zyne woning door dyna miet zal vernield worden. De politie heeft een onderzoek ingesteld en eenige agenten bewa ken de woning. Oliili. De „Herald" bevat een telegram uit Val paraiso, meldende, dat eene samenzwering ont dekt is, waarvan het doel was, de huizen van eenige voorname personen te Santiago in brand te steken, de beurs te plunderen, eenige officieren van de marine op te lichten en eene omwenteling te veroorzaken. Desamen- zworing schijnt beraamd te zfin in een regi ment, waarvan vele officieren sympathiseerden met de volgers van Balmaceda. De leiders zyn in hechtenis genomen en men verwacht dat nog moor personen zullen worden ge vangengezet. De zaak is van zuiver plaatse- ïyken aard en het is onwaarschynlyk, dat zy verdere gevolgen zou hebben. Daliomey. Abomey heoft zich overgegeven aan do Franscho troepen, die zonder slag of stoot de stad zijn binnengetrokken. Koning Behanzin zou gevlucht zyn; men weet niet of hy door zyne troepen is gevelgd, dan wel of deze laatsten zich aan de Franschen overgaven Zyn goudon troon is herwaarts gezonden, om in het bezit van Jofia gestold te worden. Een ander bericht meldt: Men zegt dat generaal Dodds en de gouverneur Bullox naar Abomey zyn vertrokken met een deel der troepen. Behanzin zou alle gestelde voor waarden hebben aangenomen. Koning Joffa zou belast zyn, naar alle streken van het ryk zendelingen to sturen, om de bevolking te verwittigen, dat de vyandelykheden zyn geëindigd. Naar men verhaalt, zou Behanzin aan generaal Dodds de mededeeling hebben gozonden, dat, indien hy Abomey wilde binnentrekken, hy de hoofdstad verlaten zon vinden, en werkelyk zou men niemand heb ben aangetroffen. Cana zou aan do vlammen prysgegevenzyn. Telegrammen. GENT, 21 November. De correctioneele rechtbank heeft zes personen, die by de laat ste ongeregeldheden der socialisten betrokken, waren, tot 14 dagen gevangenisstraf veroor deeld. Eén beschuldigde werd by verstek ver oordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. BUDA-PESTH, 22 November. Het nieuwe ministerie is koel ontvangen in do Kamer der Magnaten, omdat do ministers te laat kwamen en omdat zy beschuldigd worden den keizer onvoldoende over den toestand te hebben ingelicht. PARIJS, 22 November. Luitenant Sogonzac die vervolgd werd wegens het opstellen van een valsch rapport betreffende den dood van den reiziger Quiqueroz, is in vryhoid gesteld. LONDEN, 22 November. De „Daily News" meldt ten opzichte van Ruslands ischon be treffende de Dardanelles dat de meesten der mogendheden zich met do Porte in verbinding hebben gesteld. Zy keurden good hot ant woord, dat een jaar goleden gegeven werd: dat eeno volmacht van den sultan noodig is voor het doorvaren van elk Russisch schip en deze zal worden verleen indien dat schip eene vreedzame zending vervullen moot. PARIJS, 22 November. De „Figaro" bevat den tekst der dagvaarding, waarby werden uitgenoodigd op 25 Nov. voor het Hof van Appèl to verschynen: Ferdinand en Charles De Lesseps, Cottu Fontanes en Eiffel, wegens- verkwisting van sommen, voor (spruitende uit emission, en wegens oplicht cry van het geheele of gedeeltelijke vermogen van andereu. Eiffel wordt als medeplichtige vervolgd. LEIDEV, 22 November. Vanwege do afdoeling Leiden en Om streken der Maatschappy tot bovordering der Bouwkunst zal a. s. Donderdag weder eene vergadering gehouden worden. In het byzonder vestigen wy, naar aanleiding daarvan, de aan dacht op de tentoonstelling in het Nutsge- bouw van de antwoorden op de prijsvragen 1891 en de bekroonde antwoorden op de Eere-prysvraag 1892, uitgeschreven door de Maatschappy, welko laatsten Vrydag voor ieder belangstellende to bezichtigen zyn;als mede op do voordracht van den lieer N. M. Koning, van Amsterdam. Het examen in krankzinnigenverpleging, af te nemen door eene commissie uit de Nederlandsche Vereeniging voor Psychiatrie, zal den 28sten en 29sten November a. s. in het krankzinnigengesticht te 's Gravenhage plaats hebben. Een 20-tal verplegers en ver pleegsters neemt daaraan deel. Omtrent don brand op de Bloemgracht te Amsterdam meldt het „Hbl." nog het volgende: Den geheolen nacht heeft de brand weer handen vol works gehad om den brand, kort na halféén uitgebroken in het grooter aan alle zyden door porceelen van Bloemstraat en Bloemgracht ingesloten pakhuis, tot het aangetaste gebouw te beperken. Hedenmiddag om 12 uren werd er nog met 13 slangen gewerkt, waarvan 4 gevoed wer den door de „Jan van dor Heyden." Ontzettende massa's water zyn gedurende al dion tyd in het perceel geworpen, waarvan groote waterschade voor de belendende wonin- gon het gevolg is. De bewoners van een huis in de Bloem' straat moesten hunne woning verlaten; het water staat een voet hoog in de onderhuizen- Het onderstuk en de eerste zolder van het pakhuis waren gevuld met hout van den heer Willers, de zolder daarboven met 2 maal honderdduizend turven der firma nofstra, die juist heden afgeleverd moesten worden. Op de twee volgende zolders was tabak opgeslagen der firma's Bergheger en Lub. Alles wat zich in het pakhuis bevond, was voor de volle waarde verzekerd, het hout by de „Onderlinge Brandverzekering Maatschappy", de turf by de maatschappy „Swea" van Gothen burg, de tabak der firma Bergheger by de „Hamburg—Bremer-Brandverz.-My.", die der firma Lub cindeiyk op bcurspolis. Het brandende perceel is een oud en hecht gebouw, zoodat do dikke muren don grooten

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2